ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 15 April 1909. MingiaottmpÉScHII. (Z ierikzeesche Cour an t). AFKONDIGING. DRANKWET." NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. 65ste JAARGANG. No. 8758. ADVERTENTIE N. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, per jaar bij vooruitbetaling. Redacteur: 1. WAALE. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een kinderschoen. ceintuur. rozenkrans. kinderhandschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. (1 Mei 1909). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal in den Wevershoek (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag 24 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. (1 Mei 1909). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer P. VAN DER HAVE), op Zater dag 24 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar bereiken. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee voljaarsch-kohieren betrekkelijk de personeele belasting dezer ge meente, over het belastingjaar 1909, Nis. 1 en 2, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 13 April 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 21 der Drankwet; Brengen ter kennis van de vergunninghouders, dat zij, die zich met hunnen aanslag in het ver gunningsrecht bezwaard gevoelen, zich binnen veertien dagen, nadat de aanslag te hunner kennis is gebracht, tot den Gemeenteraad kunnen wenden, doch niettemin, op straffe van vervallen der ver gunning, verplicht zijn den aanslag vóór 1 Mei in zijn geheel ten kantore van den Gemeente- Ontvanger te voldoen, zullende zoo noodig later teruggave van het te veel betaalde plaats vinden. Zierikzee, den 14 April 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Rurgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. TURKIJE. Aan den hongersnood, die kleln-Azië al een paar maanden geteisterd heeft, is nog geen eind gekomen. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Associated Press is de nood zóó hoog gestegen, dat de inwoners zich voeden met brood, van zand en wortels bereid. Duizenden worden daardoor ernstig ziek en sterven binnen eenige weken. De bi] herhaling voorkomende hongers nood In dat onder Turksch bestuur staande land, is hoofdzakelijk een gevolg van het gemis aan goede verkeerswegen, aan spoorwegen in de eerste plaats, ten gevolge waarvan In jaren van overvloe- digen oogst, het koren op het veld ligt te verrotten, terwijl het in jaren van schralen oogst onmogelijk is, het binnen land, wegens de hooge transportkosten, van koren te voorzien. Constantinopel, 13 April. Vanmorgen zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. De toestand is zorgwekkend. ENGELAND. Generaal Booth, oprichter en hoofd van het „Leger des Heils", die zooveel gedaan heeft voor de practijk van het Christendom door de geheele wereld, vierde Zaterdag 1.1. zijn 80sten verjaardag. Hij heeft Woensdag wederom een oog-operatie ondergaan, die goed gelukt is en moet nog een paar dagen rust houden. Maar dan zal hij weer geheel de oude zijn. BELGIË. Het parket van Dendermonde heeft nu ook in handen één der tot nu toe voort vluchtige leden van de beruchte Klampers bende, die het vorig jaar op het grensgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft huisge houden. Het is met hem Woensdag op De Ruyter geweest, een kwartier van de Nederlandsche grens, waar de bende ook aan het werk was. Bij de werken voor den aanleg der spoorwegbaan Hal—Muysse—Mechelen heeft men de versteende overblijfsels gevonden van een bosch en gebeenten van een mammouth; een reusachtige slagtand werd onder anderen opgegraven. Antwerpen, 12 April. Het Engelsche stoomschip „Rubens", geladen met graan, is te Doel opgehouden, daar er drie pest- gevallen aan boord waren. Het schip kwam van de Zwarte Zee. Het feit is nog niet officieel bevestigd. NEDERLAND. Arnhem, 11 April. Hedennamtddag 3 uur had een treurig ongeluk plaats nabij de halte Velperpoort van de S.S. Toen de lokaaltrein de halte naderde en zijn gang vertraagde, begaf de hoofdconducteur v. H. zich op het achterbalcon van den wagen. Hier woei het sterk. Zijn pet dreigde af te waaien; toen v. H. er naar greep, sloeg de deur van het spoorwegrijtuig terug en wierp de man van het balkon op het perron. Hier kwam hij zoo ongelukkig op zijn hoofd terecht dat hij bijna op slag dood was. De man had een ernstige hoofd wond. Door de zorgen der politie te dezer stede werd het lijk in een brancard naar het haltestation vervoerd en vandaar met een extra locomotief met bagage wagen naar het St.-Elizabeths gasthuis. Kampen, 9 April. Alhier had een treffend geval plaats: Terwijl de jeugdige J. C. de V. met ztjn meisje wandelde, zakte hij plotseling inéén en gaf den geest, - vóór hem iemand hulp kon verleenen. Hij was juist dien dag als klerk-telegrafist bij de Centraalspoorweg van Utrecht naar bier overgeplaatst. Amsterdam, 12 April. De twee posters van den Dlamantbewerkersbond alhier, Marinus en Beek, zijn, gelijk bekend, door den kantonrechter tot 14 dagen hechtenis veroordeeld. De heer Bonnlst, die na dit vonnis nog steeds vanwege den Bond gepost wordt, verzoekt het Hbl. mede te deelen, dat hij zijn actie daartegen met kracht zal blijven voortzetten. Van hem is binnenkort een oproep te wachten, In het algemeen tot het publiek gericht, om met den heer Bonnist een comité te vormen, dat middelen van ver weer beramen en uitvoeren moeten tegen het posten en volgen. Het plan is o. m. om, wanneer de noodige fondsen daartoe bijeengebracht zijn, men- schen in dienst te nemen als anti-posters. Met het duidelijk opschrift van „anti poster" op hun pet, moeten zij zich dan bij de posters van den Bond ophouden, die aldus duidelijk aangewezen en tevens zelf gepost zullen worden. Dat zal een nieuwe episode in den posten-oorlog geven. Het blad verneemt nog, dat door den heer M. Bonnist, die sinds een paar jaar door den Bond B. is gepost, en wiens posters thans, bij bovenvermeld vonnis, veroordeeld zijn, een eisch tot schadeloos stelling tegen den Diamantbewerkersbond zal worden ingesteld. fn deze civiele procedure zal voor den heer Bonnist optreden de heer mr. J. A. Levy. 's-Gravenhage, 12 April. De blijde ge beurtenis wordt in de omgeving van H. M. de Koningin in den loop dezer week tegemoet gezien, natuurlijk behoudens mogelijke verrassingen, die volstrekt niet uitgesloten zijn. H. M. de Koningin is zeer opgewekt en welvarend. Dagelijks maakt H. M. nog korte wandelingen in den tuin van 't Paleis en beweegt Zij zich voortdurend door het Paleis. H. M. de Koningin-Moeder komt zeer dikwijls ten Paleize, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik heel weinig ''.Paleis verlaat en dan nog zeer kort. In de Koninklijke stallen staan dag en nacht paarden opgetuigd gereed, om direct uit te kunnen rijden tot het afhalen van autoriteiten als het lang verwachte en ge wichtige moment is aangebroken. Ook bij H. M. de Koningin-Moeder staan steeds paarden gereed om H. M. direct naar 't Paleis in 't Noordeinde te kunnen brengen, wanneer de blijde gebeurtenis op 't punt staat in vervulling te komen. Prov. Kouwer logeert in 't Paleis en ook dr. Roessingh is bijna voortdurend aan wezig. Een eigenaardigheid is nog te vermelden dat de jonggeboren Prins of Prinses aan vankelijk zal rusten in de wieg, die ook voor H. M. de Koningin Is gebruikt. Rotterdam, 13 April. Een tot dusver onbekend gebleven man, van 40 tot 45- jarigen leeftijd, volgens zijn kleeding vermoedelijk een schipper, sprong Zondag avond omstreeks halfnegen, ter hoogte van het Heemraadsplein alhier, van het achter balcon van den in beweging zijnden motorwagen 100 van lijn 8 der electrische tram. Hij viel, sloeg met het hoofd tegen de straat en bleef bewusteloos liggen. Hij werd binnen gedragen in een café en van daar naar het ziekenhuis vervoerd, nadat een geneesheer hersenschudding en ver moedelijke bloeduitstorting in de hersenen had vastgesteld. Gisterochtend 10 uur is hij overleden, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. De heer C. V., winkelier en grossier in prentbriefkaarten, wo,iende aan den Goudschensingel no. 97b alhier, ging Zondagavond met zijn vrouw uit. Door een samenloop van omstandigheden keerde hij een kwartier later weer huiswaarts. Terwijl hij tevergeefs trachtte zijn winkeldeur te openen, zag zijn vrouw, dat men binnens huis het licht uitdraaide. De heer C. V. was nu op zijn hoede en dit bleek noodig. Eensklaps werd de winkeldeur, die men aan de binnenzijde gegrendeld had, ge opend, en drie mannen stormden de straat op. Één hunner werd door den winkelier gegrepen, de beide anderen ontkwamen. Nu ving er een hevige worsteling aan tusschen den heer C. V. en den gegrepen inbreker. De laatste, bijgestaan door het publiek, ontkwam, maar met achterlating van een mouw van zijn jas en zijn hoed. De politie kwam ter plaatse, en op aan wijzing van jongens werd de inbreker in zijn woning aan de Kipstraat no. 45 aan gehouden. Men bracht hem naar het politie-bureau In de Meermansstraat, waar hij zich noemde J. M. B„ losse werkman van beroep. Hij ontkende alle mede plichtigheid aan de inbraak, wat hem weinig zal baten, want een rechercheur haalde uit een kast in zijn woning de jas te voorschijn, waaraan de mouw, die hij in handen van den winkelier achterliet, ontbreekt. In den winkel van den heer C. V. was reeds een en ander doorzocht, er waren een paar kastjes en laden geopend, een portemonnaie met f 12 was gestolen, terwijl men in de opkamer, achter den winkel gelegen, eenig geld over den vloer verspreid vond liggen. Toen de winkelier thuis kwam, moeten de inbrekers juist bezig zijn geweest een kast te openen, waarin een geldkistje met ongeveer f 400 stond. Bij de weduwe J. P., op den Goudschen Singel Z.-Z. alhier, is ingebroken, op een oogenblik, dat daar niemand thuis was. Alles werd doorzocht en overhoop gehaald, maar er wordt alleen een bedrag van ruim f 3 uit den muntgasmeter ver mist. De buren ontdekten de inbraak, voordat de bewoonster thuisgekomen was, Zierikzee, 13 April. Gisterenavond gaf de rederijkers-vereenlging „Advendo" alhier haar laatste uitvoering in dit seizoen, Een talrijk publiek vulde de Concertzaal, die weldra tot het verledene zal behooren, en in grooteren, aan de eischen des tijds voldoenden vorm en oppervlakte zal verrijzen. Opgevoerd werden een tweetal blijspelen, 1°. „De nieuwe predikant, of wie zal mevrouw worden", en 2°. „Ik wil trouwen, of wie zal mevrouw worden". Beide stukken liepen flink van stapel, en wekten den lachlust van het publiek. Een geanimeerd bal, dat tot den morgen duurde, besloot dezen voor velen aan- genamen avond. Nu het orgaan der anti-revolutionnaire partij van deze streek in zijn jongste nummer zijn vreugde te kennen geeft over het protest van het antl-revolutionnair raadslid, mr. D. Engelberts, tegen de door mr. Fokker aangewende poging, om ter gelegenheid van de verwachte blijde ge beurtenis, geen gelden uit de gemeentekas voor de viering er van beschikbaar te stellen, meenen wij ons stilzwijgen, dat wij, wegens de verhouding van mr. Fokker tegenover ons blad, tot nu toe bewaarden, te moeten verbreken. Wij achten spreken thans plicht. Wat is de zaak? In de jongste gemeenteraadszitting werd door Burgem. en Weth. voorgesteld, om, ais de door het Nederlandsche volk met spanning verbeide dag was aangebroken, en de Voorzienigheid ons land met een prinsje of prinsesje had begiftigd, deze ge wichtige, heugelijke gebeurtenis te vieren met klokgelui, vlaggetooi, muziektonen, en het onthalen van alle schoolkinderen in deze gemeente, en van „Kunst en Eer", waarvoor zij een krediet van f 200 aanvroegen. Mr. Fokker, die gewoon is de zaken ook van een economische zijde te be schouwen, meende met het oog op den achteruitgaanden financieelen toestand der gemeente, en den hoogen hoofdelijken omslag, dat alleen voor strikt nood zakelijke doeleinden gelden uit de ge meentekas mogen beschikbaar gesteld worden. Vandaag is het aldus was blijkbaar zijn gedachtengang f 200 hiervoor, en morgen is het f 200 voor iets anders, en vele kleintjes maken een groote. Dit is een standpunt, waarvoor, zoo niet alles, dan toch zeker wel Iets te zeggen valt. Vurige Oranjeklant en beslist royalist als de oud-liberaal mr. Fokker is, zou hij, naar onze vaste overtuiging, het toege juicht hebben, indien, hetzij van Burgem. en Weth., hetzij van de een of andere met dit doel in het leven geroepene commissie het initiatief ware uitgegaan om van de meer gegoeden, gelijk trouwens in de meeste gemeenten geschied is, voor een behoorlijke en gepaste feestviering, waartoe ook het onthalen der school kinderen gerekend mag worden, gelden bijeen te verkrijgen. Nadat mr. Fokker zijn zienswijze had gemotiveerd, trok mr. Engelberts met een felheid tegen hem te velde, die, op haar zachtst genomen, misplaatst was, en den indruk kon vestigen, dat aan zijn hoog opgezet protest, met het oog op de in aantocht zijnde verkiezingen, een politiek bijsmaakje was. Dat mr. Engelberts voor het standpunt van mr. Fokker niet veel gevoelt, is wegens de omstandigheid, dat hij niet het minste plan heeft in Zierikzee te blijven wonen, ja zelfs de eerste de beste gelegenheid gretig zal aangrijpen haar te verlaten, zeer verklaarbaar. Maar deze omstandigheid geeft mr. Engelberts niet het recht om mr. Fokker, die het plan heeft hier in Zierikzee, waar hij geboren en getogen is, te blijven, en die opkomt voor de financieele belangen der gemeente, daarover geducht de les te lezen. Ten slotte kunnen wij aan de redactie van het anti-revolutionnair orgaan dezer streek, die zich over dat protest van het anti-revolutionnaire gemeenteraadslid, mr. Engelberts, zoo uitermate verheugd betoont, mededeelen, dat de Bruinisser gemeente raad met vier tegen twee stemmen voor een schoolfeest en voor een bedeeling der armen, ter gelegenheid van dezelfde blijde gebeurtenis, f 200 heeft toegestaan, en dat tot de tegenstemmers behoorde het anti-revolutionnaire gemeenteraadslid, de heer C. Hoogerheide, die in liefde voor ons dierbaar Oranjehuis zeker niet voor mr. Engelberts zal onderdoen, maar ver moedelijk door gelijksoortige overwegingen geleid werd als ons gemeenteraadslid, mr. Fokker. Wij maken allen, die belang stellen in het publieke leven, opmerkzaam op de openbare vergadering, die van wege de Vrijzinnige Propagandaclub „De Jonge Vrijzinnigen" aanstaanden Zaterdagavond, des avonds ten acht ure, op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" alhier zal ge houden worden. In die vergadering name lijk zal als spreker optreden de heer W. Koster van 's-Gravenhage, de bekende voorzitter van den Bond van Vrijzinnige Propaganda-Vereenigingen, met het onder werp: „De komende stembusstrijd". Met het oog op de omstandigheid, dat de heer Koster is een vurig redenaar en in verband met het actueele onderwerp, dat hij be handelen zal, zullen voorzeker zeer velen zich opgewekt gevoelen deze openbare, voor een ieder kosteloos toegankelijke vergadering bij te wonen. De heer J. P. van Dijk te Nieuwer- kerk is, met ingang van 15 April, aangesteld als opzichter bij de gemeentewerken te Rotterdam. Bij Kon. Besl. is pensioen verleend aan H. M. Verbruggen, onderwijzer aan de o. I. s. te Axel, 5 f 650; J. Onnekes, hoofd der o. I. s. te Geers- dijk (gem. Wissenkerke) 5 f 778. Toegekend de rang van brigadier- titulair aan de rijksveldwachters J. Takelen burg te 's-Heerenhoek, C. v. Loon te Rilland-Bath, G. v. d. Dries te Goes en den jachtopziener H. G. v. Oorschot te Veere. De kath. Kiesvereeniging te Goes heeft besloten de candidatuur van het aftredend lid, de heer jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, krachtig te steunen. Naür men meldt, bestaan er vanwege de Stoomtram-Maatschappij Breskens— Maldeghem ernstige plannen tot het leggen van een lijn Oostburg, Zuidzande, Cad- zand enz. Te Breskens is, vlak bij de ouderlijke woning, een kind van li jaar, in een sloot gevallen en verdronken. De militaire apotheker L. J. Rohmer wordt overgeplaatst van 's-Gravenhage naar Bergen-op-Zoom. Westelijk Schouwen. De bloembollen in deze streek zijn, niettegenstaande het gure weer der laatste dagen, goed ont wikkeld. De bedekking is overal afge nomen. De narcissen staan in vollen bloei en de tulpen vertoonen weer hunne bloemknoppen. Nog een paar weken en de velden, die dan een bezoek overwaard zijn, prijken weer met de schitterende kleuren van Flora's schoonen. De teelt van Ö.-l. kers is verleden jaar vrij goed geweest. Dit jaar zal echter de te bezaaien oppervlakte met dit gewas minder zijn. Enkele verbouwers zullen nu, behalve met het uitzaaien van O.-I. kers, een proef nemen met Phobelia, naar men zegt een gewas, dat gemakkelijk te telen is. Stavenisse, 13 April. Bij de op heden (Dinsdag) alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, vacature wijlen de heer L. J. Dorst, zijn candldaat gesteld de heeren H. J. Dorst en A. van 't Hof. Scherpenisse. Bij het bekend worden van de geboorte van een Prins of Prinses zal van het gemeentehuis de vlag worden uitgestoken en de klok geluld, terwijl de schoolkinderen op kosten van de gemeente zullen onthaald worden op melk, beschuit en muisjes. Poortvliet, 13 April. Gisterenavond ongeveer halfnegen werd een strooklamp, toebehoorende aan den landbouwer j. v. A. alhier, staande op een stuk bouwland even buiten het centrum van 't dorp, door brand vernield. Tholen. Door den gemeenteraad Is aan den heer J. Hekkert een half jaar verlof verleend wegens ziekte. Besloten werd 2 onderwijzers te be noemen, waarvan één tijdelijk. De smid Joh', van Dijk is in de plaats van F. Tuljtjens, benoemd tot het nazien en onderhouden der brandspuiten. Besloten werd een viertal woningen onbewoonbaar te verklaren. Mocht soms het voornemen bestaan de blijde gebeurtenis feestelijk te gedenken, de raad heeft besloten geen gelden be schikbaar te stellen, aangezien de gemeente- finantiën het niet toelaten. Besloten werd de Paulinastraat nóch te verharden, nóch te verlichten, naar aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1