Donderdag 8 April 1909. ir Mr. H. J. 0. (ZS i e r i k. z e e s o b. Cour an t). H.H. ADVERTEERDERS. BEKENDMAKING. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting, De Kiezerslijst. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65«te JAARGANG. No. 8756 Ultge ver-Hoof dredaoteur: A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wij verzoeken dringend Adverten- tiën, bestemd voor het nummer van ZATERDAGAVOND, zooveel mogelijk reeds VRIJDAG in ons bezit te doen i. ij nopdat wij intijds maatregelen kunnen nemen, om de plaatsing in dat nummer te verzekeren. Voorts moeten wij er op wijzen, dat aan alle verzoeken tot opname op een bepaald aangeduide plaatssteeds zooveel als mogelijk is, door ons wordt voldaan, maar dat wij daarvoor nim mer kunnen instaan. DE DIRECTIE. (1 Mei 1909). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal in den Wevershoek (hoofd de heer J VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag 24 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. (1 Mei 1909). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (hoold de heer P. VAN DER HAVE), op Zater dag 24 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar bereiken. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 9 April e.k. (Ooede Vrijdag), en op den 12 April e.k. (den tweeden Paaschdag), zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 's namiddags 127? uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 7 April 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. op Zaterdag den lOen April e.k., des namiddags te 1^ uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. Wij maken belanghebbendenopmerkzaam, dat van 23 Maart tot 15 April de kiezerslijst in elke gemeente op het gemeentehuis ter visie ligt. Het is voor alle kiezers zaak, niet alleen voor hen, die slechts op eigen aangifte kiezer kunnen worden, maar ook voor hen, die zoogenaamd vanzelf op de lijst komen, zich te gaan overtuigen, of zQ er op staan, en of hun naam juist geschreven is. Is men bij verzuim niet op de lijst gebracht, dan kan men tot 15 April a.s. reclameeren. Wie nu de lijst gaat inzien, kan zich gemakkelijk de moeite geven, meteen eens te zien, of er ook namen op de lijst voorkomen van hen, die niet kiesgerechtigd zijn. Daar heeft men volgens art. 29 der kieswet alle recht toe. Genoemd artikel toch luidt: „Tot en met den 15"" April is een „ieder bevoegd bij hel gemeentebestuur „verbetering van de door dat bestuur ^vastgestelde kiezerslijst te vragen, op „grond, dat hij zelf of een ander in strijd "met de wet daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt". H. Wij hebben in het nummer van Zaterdag in het licht gesteld de werkzaamheid van mr. Patljn als volksvertegenwoordiger ge durende het bijkans verstreken vierjarig zittingstijdperk in onze Tweede Kamer, en daarvan een beknopt overzicht gegeven. Men heeft daaruit kunnen zien, dat hij in de verste verte niet behoorde tot de zwijgende leden, maar evenmin tot de veel sprekende, die den nationalen lijd zoek maken met eindeloos gepraat en gekibbel over aangelegenheden van dik werf niet het minste aanbelang voor het land. Onze afgevaardigde trad op, wanneer het pas gaf en noodig was, en in den regel op finantiecl en economisch terrein. En dan was zijn optreden nok een évenement, een gebeurtenis. In de vergaderzaal werd het aanstonds muisstil. Alle gesprekken werden onmiddellijk gestaakt. Ministers en Kamerleden spitsten hun ooren om toch vooral niets, dat van spreker's lippen kwam, verloren te laten gaan, want zij wisten, dat er van hem een kracht uitging, waartegen zelfs staatslieden, in het parlementaire leven vergrijsd, be wonderend opzagen. De kiezers van dit district hadden het recht op hun afgevaardigde trotsch te wezen, en tevens overvloedigen grond tevreden over hem te zijn, want ook ter bevordering van locale belangen trad hij ■menigmaal met de hem eigene zeggings kracht dapper in het krijt. Want alhoewel een volksvertegen woordiger, gelijk trouwens de naam reeds aanduidt, het geheele Nederlandsche volk, en niet het deel er van vertegenwoordigt, dat in het district woont, hetwelk hem gekozen heeft, zoo was toch mr. Patijn in de gelukkige gelegenheid meermalen een lans te kunnen breken voor plaatselijke belangen in dit kiesdistrict. En dat hij van die gelegenheid met graagte heeft gebruik gemaakt, moge de volgende opsomming bewijzen. Vooreerst dan herinneren wij er aan, wat hij voor de hoofdplaats van dit kies district tot stand heeft gebracht. Aan zijn ijverige bemoeiingen toch hebben wij het te danken, dat de Hoogere Burgerschool van deze gemeente door het Rijk werd overgenomen, waardoor de uit gaven voor deze kostbare instelling van onderwijs grootendeels ten laste van den Staat komenhetgeen aan de belasting betalende ingezetenen dezer gemeente voor zeker niet onwelgevallig is. Maakte mr. Patijn zich daardoor jegens Zierikzee in hooge mate verdienstelijk, ook Bruinisse heeft hij aan zich verplicht. Sedert jaren was namelijk door de visschers gevraagd, of zij het mosselzaad op de hoofden te IJmuiden mochten weghalen. Steeds is hun dit geweigerd geworden. Mr. Patijn wist eindelijk van de regeering de vergunning hiervoor te verkrijgen. Hij bewerkte, dat de ingenieur, die met het onderhoud dier werken belast is, zich rechtstreeks met het bestuur der Vereeni- ging voor Schippers- en Visschersbelangen te Bruinisse in verbinding stelde. Dat was de eerste maal, dat deze Vereenlging zich officieel door eenige rijks-autoriteit erkend zag. De Bruinisser visschers kwamen voor zeer weinig geld in het bezit van een mooie partij mosselzaad. Sedert wordt het mosselzaad van de betrokken rijkswerken geregeld voor de visschers verkrijgbaar gesteld. Ook voor de gemeenten Brouwershaven en Burgh is mr. Patijn met vrucht werk zaam geweest, en wel inzake de stoomtram Brouwershaven—Burgh. Op de door trekking van de lijn Zit-kzee—Brouwers haven naar Burgh Is jarenlang met ongeduld gewacht. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij wilde met den aanleg niet beginnen, voordat de lijn, die door haar op Flakkee werd gelegd, gereed was. Toen dit nu het geval was, begon de tegenwoordige regeering harerzijds de zaak op de lange baan te schuiven, ver moedelijk met het oog op de financiën. Door krachtigen aandrang evenwel zoowel in de afdeelingen der Kamer als bij het Departement van Waterstaat mocht het mr. Patijn gelukken de indiening van het wetsontwerp enkele weken geleden gedaan te krijgen. De directie der Rolterdamsche Tramweg-Maatschappij weel, dat mr. Patijn daartoe zeer veel heeft bijgedragen. Smaakte onze afgevaardigde de innige voldoening een en ander voor Schouwen— Duiveland te kunnen volbrengen, ook tot het andere belangrijke deel van dit kies district, tot Fiakkee, strekte hij zijn per soonlijke bemoeiingen uit. Zoo is het aan hem te danken, dat Ooltgensplaat in het bezit van een aanlegsteiger kwam. De Minister wilde dit voor Flakkee zoo be langrijk werk uitstellen. Maar mr. Patijn kwam daartegen met kracht op, met het gevolg, dat met den aanleg van den steiger, die nu spoedig voltooid zal zijn, kort daarop begonnen werd. Voorts moet men het aan zijn bemoeiingen toeschrijven, dat Sommelsdijk, een zeer welvarende en vooruitgaande gemeente, die ten aanzien van den postdienst zóó misdeeld was, dat men er slechts een brievengaarder vond, thans een postkantoor verkrijgt. Mr. Patijn bewerkte voorts, dat een rijks subsidie werd toegestaan voor verharding van een weg In den Westeren Ban van Schouwen, een weg, die dient tot ver betering van den toegang tot de duinen in de nabijheid van Haamstede. Heeft, gelijk wij hierboven gezien hebben, mr. Patijn het kunnen bewerkstelligen, dat de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te dezer stede tot een rijks-instelling ver heven werd, voor de oprichting van een Hoogere Burgerschool van rijkswege ten behoeve van Flakkee heeft hij vruchteloos geijverd. Want nu de tram op dit eiland gereed is, achtte hij terecht het oogenblik gekomen om het op onderwljs-gebied zoo misdeelde Flakkee aan een Hoogere Burgerschool te helpen. Het belang daar van werd door mr. Patijn op welsprekende wijze betoogd, maar de Minister Heems kerk weigerde dat belang fe bevorderen. Getracht werd door mr. Patijn een subsidie te verkrijgen voor de vernieuwing van de beschoeiing der haven te Brouwers haven. De Provinciale Staten van Zeeland gaven daaraan op aandrang van verschillende Statenleden van Schouwen subsidie, onder de voorwaarde, dat een gelijke bijdrage van het Rijk zou worden verkregen. Mr. Patijn deed daarvoor vergeefsche moeite in de Kamer. De Minister Bevers weigerde op gronden, die bewezen, dat de zaak van regeeringswege niet goed onderzocht was. De poging wordt bij den nieuwen Minister Regout hernieuwd. In behandeling is thans nog de ver legging ven de suatiesluis te Bruinisse. Voor dit werk, dat als een levensbelang voor de oester- en mosselcultuur te Bruinisse mag beschouwd worden, gaf mr. Patijn zich sedert maanden veel moeite. De zaak is zoover gevorderd, dat de Minister aan mr. Patijn verklaard heeft voor haar gewonnen te zijn. In Bruinisse is dit reeds bekend. Over verlenging valt een hoofd van de haven te Goeree en aanbrenging van een sluis aldaar wordt door mr. Patijn met het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland en met de regeering onderhandeld. Er beslaat eenig uitzicht, dat deze werken tot stand zullen komen. Ziethier, kiezers, in korte trekken een sobere, maar toch welsprekende opsom ming van hetgeen onze afgevaardigde, mr. R. J. H. Patijn, voor dit district zoowel aan deze als aan de overzijde van de Schelde bewerkt of beproefd heeft. Men ontwaart er uit, dat ook de onder scheidene dislrictsbelangen, die een inte greerend deel vormen van de algemeene volksbelangen, door hem met ijver zijn bevorderd. De wijze, waarop hij voor de verschillende belangen van land en district een lans brak, kenmerkte zich, wat den inhoud zijner redevoeringen betreft, door degelijk heid en scherpzinnigheid, en, wat den vorm er van aangaat, door schoonheid en kracht van taal. Een ieder onbevooroordeelde zal dit uit zijn redevoeringen, waarvan wij enkele indertijd uit de Handelingen in ons blad overnamen, wel bespeurd hebben. Zij hebben den algemeenen indruk ge vestigd dat ons district een man van groote, buitengewone geestesgaven naar de Kamer heeft afgevaardigd, een man, die een hooge, conscientleuse opvatting heeft van de gewichtige taak, die hem werd toevertrouwd En waar de vrijzinnigen van alle schakeeringen, zoowel in Schouwen-Duive- land als in Fiakkee, het in hem gesteld vertrouwen unaniem hernieuwd hebben, door hem met eenparige stemmen op nieuw te candideeren, daar mogen wij verwachten, dat de naam van mr. R. J. H. Patijn bij de aanstaande Juni-verkiezing met een schitterende meerderheid uit de stembus zal te voorschijn komen. AMERIKA. Ntw-York, 2 April. De ontvangers der douanerechten van New-York h bben be volen, dat de American Sugar éi Rrfinlng Company nog 1 239,000 dollars inkomende rechten moei betalen voor suiker, inge voerd tusschen 1901 en 1907, wegens bedrog, dat bij het wegen moet zijn gepleegd De regeering maakt voorts nog aanspraak opeen millioen dollars wegens verschuldigde invoerrechten vóór 1901. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de Tsaar, behoudens onvoorziene omstandig heden, in Mei een langen kruistocht zal ondernemen. Het eigenlijke doel der reis is het brengen van een tegenbezoek aan den koning van Ital als antwoord op het bezoek van Victor Emmanuel van eenige jaren geleden. Dat tegenbezoek is, zooals men weet, reeds herhaalde malen uitgesteld. Verder zou de Tsaar een bezoek brengen aan Stockholm, Kopenhagen, Kristlania, Portsmouth en Brest, om een ontmoeting te hebben met de koningen van Zweden, Denemarken, Noorwegen en Engeland en met den president der Fransche republiek. Er is ook sprake van een oponthoud te Lissabon en te Barcelona. Denkelijk zal te Napels de ontmoeting met den Itallaan- schen koning plaats hebben. Men noemt het waarschijnlijk, dat de Tsaar ook Athene en Konstantlnopel zal bezoeken. ENGELAND. In Lancashire is dezer dagen een genees heer overleden, die 'n som van meer dan 600.000 gulden aan de gemeente Royton vermaakt heeft, welke som gebruikt moet worden voor het oprichten van een zieken huis. In de zeer merkwaardige bepalingen, die de dokter voor zijn stichting gemaakt heeft, komt o. m. voor, dat nóch een socialist, nóch een geestelijke, ooit in het bestuur van 't ziekenhuis zitting mogen hebben. Ten strengste is het verboden om aap patiënten, die opgenomen wenschen te worden, de vraag te stellen tot welke religie zij behooren of welke kerk zij be zoeken. FRANKRIJK. Een merkwaardig geval van slaapziekte heeft zich voorgedaan In de Fransche stad Complègne, waar mevrouw Cotez—Lamy ongeveer acht dagen geleden insliep, en eerst Zaterdag weder ontwaakte. Donderdagavond 25 Maart gevoelde zij zich duizelig worden, maar verzette zich hiertegen en maakte zich gereed om haar man tegemoet te wandelen, die op een naburige boerderij werkt. Buiten gekomen, werd haar toestand erger; zij trad haar woning weer binnen, begaf zich te bed en viel tegen zeven uur in een loodzwaren slaap. Deze onnatuurlijke sluimering duurde ruim acht dagen, gedurende welke der slaapzieke hoegenaamd geen voedsel kon worden toegediend, daar iedere poging hiertoe faalde. Het samengetrokken strotten hoofd liet noch melk, noch bouillon door. De dokter, die haar verpleegde, trachtte opwekkende middelen toe te passen; hij onderwierp haar oogen en verschillende zenuwcentra aan de inwerking van elcc- trische stroomen, alles echter tevergeefs. Vrijdag werd zij met een schok wakker, maar eerst Zaterdag kreeg zij de spraak terug. De zieke verklaart, zich onder den in vloed van een vage nachtmerrie te hebben gevoeld, die zij vergeten is, en te hebben geleden aan Iets, dat zij niet nauwkeurig kan omschrijven. Zij heeft iets dergelijks in Augustus 1.1. ondervonden, maar slechts gedurende drie dagen. Toen de aanvallen van bewusteloosheid zich begonnen te vertoonen, werd de vrouw langzamerhand geheel gevoelloos. Men kon haar met naalden In het lichaam steken, zonder dat zij er iets van voelde. BELGlC. Prins Albert, de Belgische troonopvolger, Is Vrijdag naar Afrika vertrokken, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de hulpbronnen, welke de Kongo aanbiedt. De Ministers van Oorlog, van Binnen- landsche Zaken en die van Bultenlandsche Zaken hebben den Prins vergezeld tot Ostende, alwaar hij zich naar Londen heeft ingescheept. Van daar zal Prins Albert zich naar Southampton begeven, om zich in te schepen naar Broken Hill, waar hij zijn reis door den Kongo zal aanvangen. Deze reis zal vijf maanden duren. Koning Leopold zelf heeft het reisplan, in overleg met den Minister van Koloniën, in onderdeden vastgesteld. Prinses Elisabeth heeft haar echtgenoot tol Londen vergezeld. Bij de Antwerpsche forten van Schooien en Merxem is Maandag 1.1. een Duitsche ballon neergekomen. De beide heeren, die in het schuitje zalen, beweerden particulieren te zijn uit Dusseldorp; zij hadden naar Amsterdam willen gaan, maar waren door den wind uit den koers gedreven, intusschen beweert men In Antwerpen, dat uit telegrammen, die zij verzonden hebben, gebleken is, dat het twee Duitsche officieren waren. NEDERLAND. Amsterdam, 6 Apri'. De dochter van een echtpaar aan het Oosterpark alhier krabde dezer dagen, bij ongeluk, een puistje open dat zij op één der wangen had. Thans Is zij, tengevolge van bloed vergiftiging, in het Burgerziekenhuis over leden. 'g-Gravenhage, 6 April. Hedenmorgen zijn in de Koninklijke stallen aan Prins Hendrik aangeboden, door den Voorzitter van het Hoofdcomllé van het Roode Kruis, den heer R. Lehmann te Amsterdam, twee zlekenvervoerautomobielen, die met goed vinden van den Prins gedoopt zijn Prins Hendrik der Nederlanden I en II. Zij zijn vervaardigd in de fabriek van Trompenburg te Amsterdam. De heer Lehmann hield daarbij een tg spraak, welke de Prins beantwoordde, o. a. met den wensch, dat door deze wagens de taak van het Roode Kruis zeer vergemakkelijkt zou worden. Dordrecht, 5 April. Te halfdrle onge veer kwam Zaterdagmiddag het s.s. „Nancy" de Noord uit, gesleept door het sleepbootje „Martlnus". Om de Maas in te komen het stoomschip „Nancy" moest naar de werf der firma Corn. Gips Comz. om gecreosoteerd hout te laden hield het sleepbootje den Papendrechtschen wal en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1