Dinsdag 6 April 1909. Eerste Blad. (Z i e r i li. z e e s c it e Cour an t). B E BIC H T. H.H. Correspondenten lik en Herijk. De Kiezerslijst. Algemeen Overzicht. NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De atjpnnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8755 Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de Nieuwsbode van 10 April op aan staanden Zaterdagavond worden uitgegeven, terwijl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest niet zal verschijnen. Aangezien het nummer van Zaterdag avond gedurende de Paaschdagen door ieder op zijn gemak zal worden gelezen en derhalve waarschijnlijk velen zullen gebruik maken om in dit nummer te adverteerenverzoeken wij beleefd voor tijdige inzending te willen zorgen, teneinde van eene nette afwerking en van in het oog loopende plaatsing te kunnen verzekerd zijn. De Directeur, A. J. DE LOOZE. die ons opgave verstrekken der predik beurten, worden beleefd verzocht die voor den Goeden Vrijdag en het Paaschfeest in te zenden vóór a.s. Woensdagnamiddag 2 uur. De Redactie. Aangifte voor het Bevol kingsregister. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1837 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3'. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1", 2" of 3" vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 3 April 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee: Qezien de desbetreffende circulaires van Oedeputeerde Slaten dezer provincie; Vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat het goedkeuringsmerk (tot 1 September 1909 de letter <j), n& 1 September niet meer geldig is, en dat, mitsdien vóór dat tijdstip de maten en gewichten, welke nog niet van het nieuwe goedkeuringsmerk (r) zijn voorzien, ten herijk moeten worden aangeboden, waartoe aan het ijkkantoor te Middelburg in de maand Augustus gelegenheid bestaat op alle kantoor- dagen, eiken Donderdag en Vrijdag, van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Zierikzee, den 5 April 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat van 23 Maart tot 15 April de kiezerslijst in elke gemeente op het gemeentehuis ter visie ligt. Het is voor alle kiezers zaak, niet alleen voor hen, die slechts op eigen aangifte kiezer kunnen worden, maar ook voor hen, die zoogenaamd vanzelf op de lijst komen, zich te gaan overtuigen, of zij er op slaan, en of hun naam juist geschreven Is. Is men bij verzuim niet op de lijst gebracht, dan kan men tot 15 April a.s. reclameeren. Wie nu de lijsl gaal bekijken, kan zich gemakkelijk de moeile geven, meteen eens te zien, of er ook namen op de lijst voorkomen van hen, die niet kiesgerechtigd zijn. Daar heeft men volgens art 29 der kieswet alle rechl toe. Genoemd artikel toch luidi: „Tot en met den 15"" April is een „ieder bevoegd bij hel gemeentebestuur „verbetering van de door dat bestuur „vastgestelde kiezerslijst te vragen, op „grond, dat hij zelf of een ander in strijd „met de wet daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt". De oorlogswolken, die aan den oostelijken gezichtsteinder zichtbaar waren en die een wijle dreigden zich over een deel van Europa te verbreiden, zijn gelukkig weg getrokken, dank zij het energiek optreden van Oostenrijks trouwen bondgenoot. De Duitsche regeering namelijk heelt, om de tweeslachlige houding van Rusland, dat heimelijk Servië opstookte en openlijk den schijn aannam, alsof het tot de instand houding van den vrede alles inspande, een afdoend einde gemaakt. Rusland werd namelijk genoodzaakt zijn dubbelzinnige gedragslijn te laten varen. Het zag, dat tuitschland bij een eventueelen oorlog, die uit de verwikkelingen met Servië ont staan zou, beslist Oostenrijks zijde zou kiezen, en daar het van de nederlagen, die Japan het heeft toegebracht, nog niet bekomen is, en bovendien een herleving van de revolutionnaire beweging vreesde, zoo koos het in de gegevene omstandig heden eieren voor zijn geld. Het gal aan Servië te verstaan, dat het bij een oorlog met Oostenrijk alleen zou staan. En toen Servië deze wending van Rusland zag, bond het in, en deed, wat de mogend heden eischten. De regeering van dit rijk wist zich tevens den voor de rust van het land gevaarlijken Kroonprins, die door zijn onbedachte taal de oorlogsstemming had opgewekt en aangeblazen, op gemakkelijke wijze van den hals te schuiven. Deze werd namelijk beschuldigd van niels meer en minder dan van moord. Een lakei van hem was namelijk aan hoofd en onderlijf zoodanig door slagen en trappen gekneusd, dat de man, die in het ziekenhuis was opgenomen, kort na zijn opneming spoedig overleed. De Servische pers wees vrij onbewimpeld den Kroonprins als den dader aan. De Zwono, een Servisch blad, vroeg: waarom de politie de zaak niet vervolgde, en waarom zij in den doofpot werd ge stopt. Is de moordenaar, zoo redeneerde genoemd blad, gek, dan moei hij in een krankzinnigengesticht worden opgesloten; is hij echter toerekenbaar, dan moet hij vervolgd worden, gelijk de wet, die voor allen gelijk is, voorschrijft. Het leven van een mensch moet in Servië even goed worden beschermd als in andere beschaafde staten, al is deze mensch ook een lakei bij den Kroonprins. Trouwens deze daad schijnt niet op zich zelf te staan. De Kroonprins wordt van meer wreedheden jegens ondergeschikten beschuldigd. De regeering laat thans voorkomen, dat hier van geen moord sprake Is, dat de lakei een breuk had, en dat de oorzaak van zijn dood in een val van de trap moet ge zocht worden, maar schijnt onderhands den Kroonprins een wenk te hebben gegeven, die deze begrepen heeft, want hij heeft van den troon afstand gedaan, en is voor een jaar uit het land geweken. Hij schijnt plan te hebben in Russischen krijgsdienst te treden. Heerlijk vooruitzicht voor de soldaten, die onder zijn bevelen komen Ie slaan. De rijkskanselier Prins Von Bülow heeft in den Duitschen Rijksdag over de door Duitschland thans gevolgde staatkunde een hoogst merkwaardige rede gehouden, die uitmuntte door openhartigheid van taal. Hij zeide daarin o. a., dat Duitschland door Oostenrijk ten opzichte van het Servische geschil trouw ter zijde te slaan, genoemd rijk voor een diplomatieke nederlaag be hoed heeft. Zijn eigen belang trouwens schreef deze gedragslijn voor, want had hei anders gehandeld, dan zou Duitschland op een gegeven oogenbllk zich geplaatst zien tegenover dezelfde groep mogend heden, die Servië ter wille wilde zijn. De Russische schijnveriegenwoordiging, de Rijksdoema, heeft een motie aangenomen, waarin tot de regeering het verzoek wordt gericht de voltrekking der doodvonnissen, waartoe de politieke gevangenen door de krijgsraden worden veroordeeld, te stuiten. Nu kan men begrijpen, hoe ontzetlend groot het aantal van de terechtgestelden moet zijn, wanneer eer. aartsreactionnair staatslichaam als de huidige Doema eenlg afgrijzen begint te gevoelen voor het bloed, dat vergoten wordt. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 5 April. De bekende rederljkers- vereeniging „Concordia" gaf gisterenavond in de Concertzaal een uitvoering, die over het algemeen goed van stapel liep, maar nog beier tot haar recht zou zijn gekomen, indien sommige exécutanten wat meer rolvast waren geweest Opgevoerd werd door haar, voor een volle zaal, het blijspel „Voor een liefdadig doel", een aardig stuk, dat door haar een avond te voren voor „Volksbelang" met niet minder succes was gespeeld. De uitvoering werd ingeleid mei de Weiber-Marsch uit de Lustige Willwe van Léhar en de Fantaisie sur I' opéra Faust van Gounod, die op piano en viool door den heer R. Ch. Wallace uit Rotterdam en zijn jeugdige metgezel uitmuntend werden voorgedragen. En alhoewel de entré-actes, ten gevolge van tooneelv.er- andering, wel wat lang duurden, zoo verveelde zich loch niemand, want deze werden door de twee heeren musici op boeiende wijze aangevuld. Zoowel deze, als de dames- en heeren-dilettanten, werden warm toegejuicht. Met een ge animeerd bal, dat door den heer Joh. F. A. Theewis geleid werd en tot laat in den nacht duurde, werd de uitvoering besloten Op 1 April 1,1, hield het Bestuur der Wijkverpleging alhier hare jaarlijksche vergadering. Het bleek daaruit dat over het boekjaar 1907/1908 de inkomsten (bestaande uit bijdragen van vereenigingen en particulieren) bedroegen f 806,25; ver- pleeggelden I 115,60; extra-gift van één onzer ingezetenen f 1000; zoodat er een batig slot is van f 1039,38 Uit het feit, dat de zuster dit jaar 5084 bezoeken bracht, blijkt voldoende dal hare hulp gewaardeerd wordt en zij hare taak met liefde en toewijding ten uitvoer brengt. Haar zij dan ook een woord van hulde gebracht voor het sympathiek vervullen van haar dikwijls zoo moeilijk beroep, hoofdzakelijk bij onze zieke en arme stad- genooten. Van harte hopen wij, dal de ingezetenen, die daartoe in staat zijn, de Vereeniging steeds zullen willen blijven sleuncn in haar streven, vooral daar verzachting aan te brengen, waar de armoede hei lijden onzer zieken nog zooveel droeviger maakt. Daar er steeds dringende behoede be staat aan oud linnen of katoen, Is hel verzoek aan onze huisvrouwen misschien hier op zijn plaats, om eens te willen nazien, of zij nog niet hier of daar, wat oud afgedankt linnen of katoen hebben opgeborgen. Gaarne zal het door de dames van hel Comité in ontvangst worden ge nomen. Wij waren gisteren in de gelegenheid het werk te bezichtigen, dat in het afge- loopen schooljaar door de kinderen ver vaardigd is, die de R. Kath. Par. school te dezer stede bezoeken. Wij merkten onder de bezoekers, behalve onderscheidene ouders der schoolgaande kinderen, en vele belangstellenden, ook verschillende autori teiten op, waaronder de leden der School commissie. Het werk in de verschillende zes klassen, de methode bij het onderwijs gevolgd, en de resultaten daarvan na te gaan, is in het algemeen hoogst interessant. Uit het geëxposeerde, dat een helder Inzicht geelt van den gang van het onderwijs, blijkt, dat zij, die met het onderwijs belast zijn, hun inoeieiijke (aak ernstig opvatten, en vol toewijding vervullen. Onze stadgenoot, jhr. R. R L. de Muralt, is door de liberale partij in het kiesdistrict Honten'sse candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Naar wij vernemen, heeft de heer Dé Muralt die candidatuur aanvaard. Het is zijn voornemen in verschillende gemeenten van het district Hontenisse spreekbeurten te vervullen. Op den 2den Pinksterdag zal te dezer stede een groot muziek-lestival worden gehouden. Een zestiental muziek korpsen hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Bij Kon. besl. is benoemd tol ontvanger der registralie en domeinen te Elburg de heer P. J A. Adriani, surn. der reg. en dom. ter directie Middelburg. De rijksveldwachters G. van den Driest te Goes en C. van Loon Ie Rilland- Balh zijn met 1 dezer bevorderd tot brigadier-titulair. Met ingang van 5 April is de ge vangenbewaarder A. Bartelds van de straf gevangenis te Breda, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Ooes Deze overplaatsing staat in verband met de ontsnapping van den uitbreker Thomas uit de gevangenis te Breda, doch naar Zeelanclia verneemt, heelt B. geen blaam. Zijn kameraad U.die de sleutels had laten liggen waarmee Thoma9 is uitge broken, is voor eenige weken geschorst. Boogschieten. Door de handboog- schutterij „Vriendenkring" te Rijen Is een groot internationaal concours uitgeschreven, dat gehouden zal worden op Zondag 2 Mei. Kerkwerve. Naar men ons mededeelt is door het gemeentebestuur alhier met vijf tegen twee stemmen besloten, de weegbrug te Flaauwers van de bestaande vereeniging alhier over te nemen, voor de som van f 2600. Noordwelle. Ook in deze gemeente heeft een inzameling plaats gehad van gelden, waarvan de opbrengst te gelegener lijd zal gebruikt worden ter feestelijke herinnering aan de geboorte van het Koningskind Het bestuur der feestcommissie bestaat uit de heeren M. Hoogenboom, eere-voor- zitter; M Locker de Bruyne, voorzitter; J P. Hollestelle, secretaris en P. H. J. Gasille, penningmeester. Renesse. Op initiatief van onzen bur gemeester heeft zich alhier een feest commissie gevormd, onder voorzitterschap van den heer W. F. del Campo. Zij stelt zich len doel om op een nader vast Ie stellen dag, na vervulling der blijde verwachting in ons Koninklijk Huis, te geveneen schoolfeest, een ringrljderij op fietsen, een optocht en uitvoeringen door de zangvereeniging en het fanlare-corps. Westenschouwen. Zaterdagmorgen werd uit Westkapelle het bericht ontvangen, dat op de Rassen weder een schip was gestrand. De reddingsboot Ie Burghsluis ging onmiddellijk derwaarts. Van den tocht teruggekeerd, rapporteerde de schipper, dat, toep de reddingsboot op de strandings plaats verscheen, het stoomschip net was vlotgekomen. Sirjansland, 5 April. Met het oog op de te verwachten blijde gebeurtenis van ons Vorstelijk Huis, is alhier een alge- meene vergadering gehouden, met het doel die gebeurtenis feestelijk te herdenken. In die vergadering werden lot bestuursleden gekozen de heeren M. K. de Ronde, voor zitter; Jan de Rijke, vice-voorzitter; K. Oudshoorn, secretaris; Jacob de Rijke Mz penningmeesterD. Fluljt en P. Bal, commissarissen. Oosterland. Het aantal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten bedraagt 335, voor den Gemeenteraad is dit aanlal 267. In het afgeloopen jaar werden acht personen van de lijst afgevoerd en 25 nieuwe inge schreven. Bruinisse, 5 April. In de Vrijdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Een adres van den Kerkeraad der Oeref. Kerk, om een lantaren te plaatsen tusschen de kerk en de andere lantaren, werd in handen gesteld van Burgem. en Weth. Op een adres van schipper Adr. Olie, om een paal te plaatsen bij zijne gepachte zate, werd gunstig beschikt. Evenzoo werd gunstig beschikt op een adres van de gebr. Van den Berge, beurt schippers, met betrekking tot het !e veel betaalde havengeld in verband met de hermeting van hun vaartuig. De heer C. Hage had eene kennisgeving gezonden, dat hij ontslag neemt als raadslid, in verband met de benoeming van zijn zoon, den heer S. Hage, tot burgemeester dezer gemeente. Op voorstel van den heer Goudzwaard wordt besloten tot den aftredende een dankbetuiging te richten voor zijne als lid van den Raad en als Weihouder bewezen diensten. Met dit besluit zal zich zeker de over- groote meerderheid der burgerij vereenigen, daar de heer Hage, gedurende de reeks van jaren dat hij Raadsl d en Wethouder was, steeds op hoogst verdienstelijke wijze zich van zijne taak kweet. Alsnu ging de vergadering over in eene bestolene. Na heropening werd mededeeling gedaan van den uitslag der gehouden herbesleding van gemeentewerken. Tot tijdelijk Wethouder wordt thans be noemd de heer Joh. Elenbaas. Als leden van het stembureau voor de stemming, noodig door het ontslag nemen van den heer Hage, worden benoemd de heeren Hoogerheide en Jumelet, en als plaatsvervangers de heeren Van Vessem en Boller. De verkiezing zal plaats hebben den 14en April, de stemming 23 April, en de herstemming zoo noodig 30 April. Voor de Tweede-Kamer-verkiezing wor den in het stembureau benoemd de heeren Jumelet en Goudzwaard, en als plaats vervangers de heeren Van Vessem en Bolier. Voor het stembureau voor de periodieke verkiezing van raadsleden worden als leden aangewezen de heeren Boller en Hooger heide, en de heer Jumelet als 3de lid. De plaatsvervangers zullen later worden aangewezen. Op een verzoek van de feestcommissie wordt op voorstel van den heer Jumelet besloten eene subsidie van f 200 toe te staan voor een schoolfeest en armen- bedeeling. De burgemeester deelt mede, dat, zoodra bericht is gekomen van de geboorte van een prins of een prinses, de klok zal worden geluid en van de openbare gebouwen de vlag zal worden uilgestoken. Nog wordt toegestaan de gemeente kamer te gebruiken voor den verbandcursus en voor de vergaderingen der feest commissie. De post begrooling verkiezingskosten wordt met f 50 verhoogd en op I 150 gebracht. Coltjnsplaat, 30 Maart. In één der lokalen van de openbare lagere school gaf gisteren de heer jean Kleijn, door zijn vrouw geassisteerd, een voor alle leerlingen dier school aardige voorstelling in goochelen, evenwichls-toeren, kunstjes met een gedresseerd hondje en het spelen van liederen op gedeeltelijk met water gevulde glazen. Hij verdiende ten volle den dank hem door het hoofd der school, ook uit naam van het onderwijzend personeel en de leerlingen, gebracht. Ook dankte het hoofd de burgerij voor hare gitten voor dit kinderlijk genot. Goes, 3 April. Heden herdacht de heer A. R. Holshelmer, commissaris van politie, den dag waarop hij vóór 25 jaar als zoo danig benoemd werd te Wagenlngeri. Op verzoek van den jubilaris bleet een feestelijke herdenking achterwege. Toch gewerden hem vele blijken van belang stelling. Namens het Goesche politiecorps werd hem een geschenk aangeboden. De gemeenteraad te Waarde heetl besloten tot het aangaan van een geld- leenlng van f 4800, rentende 4 pCL, voor den bouw van een nieuw gemeentehuis Middelburg, 1 April. Oislerenavond vergaderde alhier de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingverkeer In Walcheren. Bij ontstentenis van den voorzitter en den vlce-voorzitler werd de vergadering geleid door den heer J. Frank. Door den secretaris, den heer H. J. O. Hartman, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De gids en de kleine reclameplaat met advertentie werden weer op ruime schaal in verschillende talen verspreid. In het vreemdelingenboek op het in formatie-bureel der vereeniging werd door 546 personen namens 2163 personen ge- teekend. Schriftelijk werden door den secretaris vele Inlichtingen verstrekt be treffende uitstapjes, hotels, pensions, enz., enz. Door lusschenkomst van hel bureel werden voor het buiten Overduin 171, voor Berkenbosch en Westhove 336 en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1