Zaterdag 3 April 1909. (Z ierikzeesche C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESGIIE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8754. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. SERVIË. Belgrado, 30 Maart. In een hedenna- middag gehouden vergadering besloot de ministerraad, zonder uitstel aan de eischen der groote mogendheden gevolg te geven. Aan den Servischen gezant te Weenen werd bericht, dat de regeering morgen de Skoeptsjina van dit besluit in kennis zal stellen. Hierna zal de Servische gezant de opdracht ontvangen, een dergelijke verklaring bij de Oostenrijksche regeering af te leggen. OOSTENRIJK. Weenen, 30 Maart De crisis, waarin op het oogenblik de Servische dynastie verkeert, acht men in diplomatieke kringen hier ter stede zeer ernstig. Men meent niet alleen te weten, dat koning Peter de kroon zal nederleggen, maar ook, dat de Servische troon voor de dynastie Karageorgevitsj verloren is. Het zou slechts een kwestie van tijd zijn, die binnen twee of drie maanden geregeld is. Aan de Europeesche hoven zou men in de mogelijkheid dezer crisis reeds voor zien hebben, en men moet een overeen komst getroffen hebben, omtrent de candidaten, die men voor den Servischen troon zal voorstellen. Alle prinsen van groote staten zijn buitengeslotenmen spreekt van twee candidaten, van wie de één een Deensche, en de andere een Zweedsche prins is. RUSLAND. Prins Michel Kasatkln Rotowsky, kapitein der dragonders, is te Warschau gedood, door zijn maitresse, de 25-jarige Rosa Bauer, een vurige Hongaarsche en ex-café- chantant-zangeres. De prins onderhield sedert een jaar een liefdesbetrekking met de zangeres, en had zich totaal voor haar geruïneerd. Daar hij ten slotte wel genoodzaakt was, de wispel turige Hongaarsche verscheidene peperdure fantasieën te weigeren, gaf de jonge vrouw hem zijn afscheid. De prins had den nacht van eergisteren in vroolijk gezelschap doorgebracht, en was om 5 uur 's morgens teruggekeerd in het hotel, waar hij sedert eenige dagen woonde. Gedurende zijn slaap, loste Rosa verscheidene revolverschoten op den prins, die op slag gedood werd. De schoone Hongaarsche wilde daarna zelfmoord plegen, maar slaagde er alleen in, zich lichte kwetsuren toe te brengen. Zij werd onmiddellijk gearresteerd. Prins Rotowsky was attaché aan de leger-admlnistratie te- Warschau, en sedert 14 jaren gehuwd. Zijn zoon behoort tot het hofpagecorps te St.-Petersburg. ENGELAND. Dertien jaar heeft Epplng Forest, een bosch ten noorden van Londen, zijn kluizenaar gehad. Hij sliep daar zomer en winter in de open lucht, met kranten als zijn voornaamste bedekking. Zijn eten bedelde hij in de stad. Dertien jaar ge leden was hij klerk te Londen. Op een goeden dag thuiskomende, vond hij zijn vrouw en de vier kinderen verdwenen. Hij zwoer niet meer In een bed te zullen slapen, vóór hij zijn vrouw en kinderen terugvond. Daaraan hield hij zich. Eerst sliep hij in leege hulzen, maar, telkens door de politie verjaagd, zocht hij het bosch op. En dat leven beviel hem. Nooit is hij één dag ziek geweest; hij kende geen verkoudheid. Onlangs heeft hij zijn vrouw teruggevonden, die niet bijster inet de hereeniging Ingenomen is. Maar zij had gehoord hoe hij leefde, haalde hem, en spreidde hem een bed in de keuken. En nu zoekt hij al twee maanden vergeefs naar werk, klaagt zij. FRANKRIJK. De rechter van instructie heeft het bevelschrift geteekend tot verwijzing van de zaak van mevr. Sleinheil naar de Kamer van inbeschuldigingstelling wegens moord op haren echtgenoot en hare moeder. Mevrouw Steinheil heeft laten door schemeren dat zij in de openbare zitting met onthullingen voor den dag zal komen, waardoor tal van hooggeplaatste en zeer geachte personen In het verderf gestort zullen worden. Ze heeft gedurende de Instructie alleen over den moord gesproken, en gezwegen over wat zij wist omtrent gezaghebbende politieke personen uit den tijd van president Faure. Maar nu zal ze gaan vertellen; zij heeft veel vrienden gehad in de hooge politieke wereld en ze heeft meer vernomen dan menigeen lief Is dat bekend zal worden, zegt ze. BELGIË. Er zijn nieuwe onregelmatigheden ont dekt in de Belgische legerleveranties, ditmaal in 't bizonder wat de levering van levensmiddelen aan het kamp te Beverloo betreft. Tengevolge der ontdekking, verleden jaar, van oneerlijke feiten in de leveringen aan het leger, beval de minister van oorlog een onderzoek. Dit onderzoek bracht talrijke onregelmatigheden aan den dag, gepleegd door een officier, belast met het toezicht der leveringen voor ge noemd kamp. Die officier kon niet loochenen groote sommen van de leveranciers ontvangen te hebben, maar hij beweert te hebben ge handeld op aansporing van een hoofd officier, voor wien hij een deel, gelijk aan het zijne, afzonderde. Deze hoofdofficier, een luitenant-kolonel, verscheen voor het militaire parket, dat hem, ondanks zijn krachtige loocheningen, deed aanhouden. Brussel, 1 April. De Kamer heeft de geheele wet, waarbij de arbeidsuren In de mijnen worden beperkt, met 123 tegen 8 stemmen aangenomen. NEDERLAND. Groningen, 1 April. Gisterenmorgen ongeveer 9 uur vermiste de schipper P. de Vries, liggende met zijn schip in het Boterdiep, zijn vijfjarig zoontje. Overal werd gezocht en de polite gewaarschuwd. Maar alle nasporingen bleven vruchteloos, tot men later op den morgen de klompjes van het ventje in het Boterdiep zag drijven. Terstond werd daar overal gedregd en om drie uur gisterenmiddag was het de vader zelf die het knaapje met een haak opvischte. De ongelukkige man had echter niet den moed het lijkje op 't droge te brengen. Door smart overmand moest hij dit droeve werk aan anderen overlaten. Amsterdam. Voor 't laboratorium op het Jonas Daniël Meyerpleln stond het 1 April zwart van de menschen. Wel drie, vierhonderd waren daar te hoop geloopen, en verdrongen elkaar voor de deur. De bel stond niet stil, en professor Bolk, die In dat rumoer niet rustig les kon geven, kwam aan het politie-bureau daarnaast hulp vragen, 't Bleek, dat er in één der Amsterdamsche bladen een advertentie had gestaan, waarin personen werden gevraagd, om tegen een loon van drie gujden per dag behulpzaam te zijn bij het overbrengen van den inventaris van het oude naar het nieuwe anatomisch laboratorium. Bij tien tallen waren de werkloozen, tuk op zoo'n mooie verdienste, er op af gekomen, om hun diensten aan te bieden. De zucht om op den eersten April de menschen beet te nemen en hen een vergeefschen loop te laten doen, was de oorzaak van het plaatsen dezer misleidende advertentie geweest. Een inspecteur van politie begaf zich naar de wachtende menschen, om hen te beduiden, dat hier van een misplaatste Aprilgrap sprake was, en dat er aan het laboratorium niets te verdienen viel. De teleurgestelde werkzoekenden waren ten zeerste vertoornd, dat ze op deze wijze het slachtoffer waren geworden van een flauwe grap, die daarom zoo onaardig en misplaatst is, omdat de werkloozen, die anders 's morgens vroeg naar de haven gaan, om te trachten daar wat te verdienen, dit nu hadden nagelaten voor deze mooie kans op een flink daggeld. Nog een poos bleven velen voor het laboratorium staan wachten, en menigeen gaf in een hartig woord lucht aan zijn verontwaardiging over deze flauwe April grap. Langzamerhand zakten zij af en kwam er een einde aan het oploopje. Breda, 31 Maart. Dat Thomas, de Engelschman, alhier is uitgebroken en goed en wel in België is gearriveerd, schijnt voor de collega's-gedetineerden geen geheim gebleven te zijn. En dat dit voorbeeld van uitbrekerlj tot navolging zou prikkelen, wie had het niet verwacht Intusschen niet leder bezit dezelfde handigheid als Thomas. En dan moet men weten, dat na het avontuur van den Engelschman de bouw kundige" opzichter over de gevangenissen over is geweest om de sloten der cellen te inspecteeren. Officieel heeft deze ver klaard, dat de sloten goed zijn. Wat wil men meer? Één der gedetineerden schijnt het echter toch nog 'ns te hebben willen probeeren met die officieel goedgekeurde sloten. Hij heeft eerst een spaak voor zijn raam weggebroken en daarmee is hij op een nacht aan de deur, ter hoogte van het slot, gaan werken. En waarempel, hij zou er uit gekomen zijn, als de gevangenbewaarder hem niet gesnapt had. Men begrijpt hoe deze schrok, toen hij een tweeden uitbreker ontwaarde, zoo pas na het geval-Thomas. Men zegt, dat de gevangenbewaarder van schrik 't haast bestorven is; maar hij heeft toch spoedig den directeur gewaar schuwd en zoo heeft men den bezigen uitbreker nog kunnen beletten zijn plan te volvoeren. Gisteren is de voorzitter van het college van regenten bij Z.E. den Minister van Justitie op audiëntie geweest; natuurlijk kan men aannemen, dat daar druk over de sluiting der celdeuren is gesproken. Wat nu betreft het gevolg der vroegere gebeurtenissen, men verneemt, dat de gevangenbewaarder B. weer in dienst wordt gesteld, en dat zijn collega U., die de sleutels heeft laten liggen, waarmee Thomas is uitgebroken, als straf een zeker aantal dagen wordt geschorst. B. wordt verplaatst naar een andere gevangenis, maar hem treft verder geen blaam. RECHTSZAKEN. Dierenmishandeling. Een jongmensch te Amsterdam stopte met een kameraad den hond van zijn patroon, ondanks het tegenstribbelen van het dier, in een zak, knoopte dien zak van boven dicht en wierp zak met hond eenige malen over de straat. Een politie-agent kwam op het ge jank van den hond af en bevrijdde het dier. Tegen den jongeling, die zich aan deze ergerlijke dierenmishandeling schuldig maakte, is door het O. M. btj de rechtbank aldaar één maand gevangenisstraf geëischt. Een onzedelijk onderwijzer. De rechtbank teMiddelburgdeedheden(Vrijdag) uitspraak in de zaak tegen J. Ch., 45 jaar, onderwijzer te Koudekerke, thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van het plegen van ontucht met aan zfln zorg en opleiding toevertrouwde minderjarigen. Hij werd veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, met ontzegging van het recht om gedurende 6 jaar het ambt van onder wijzer te bekleeden. Het O. M. had 6 maanden gevangenis straf geëischt met aftrek van het voorarrest. Een dichterlijk pleidooi. Zekere H. V., te M., werd door den kastelein uit de herberg verwijderd, omdat hij de orde had verstoord. De veldwachter nam den buitengezette verder onder zijn hoede, wat dezen zóó weinig beviel, dat hij den man der wet een beleedigende uitdrukking naar het hoofd slingerde. Daarvoor stond hij terecht. Er werd f 10 boete tegen hem geëischt. Zijn verdediger, mr. Lion, hield het volgende poëtische pleidooi .Beklaagde is eigenlijk iemand, Die kwaad doet aan niemand. Hij had in dit geval wel 'n borreltje te veel ge- dronken, Maar was toch niet wat men noemt heelemaal beschonken. De veldwachter had vroeger bij beklaagde tijdens l zijn diensturen Eens willen biljarten, doch dit wilde beklaagde [niet verduren. Toen had de veldwachter tegen Hendrik bij wQze [van tarten Gezegd: .Ik zal je bij gelegenheid weieens [leeren biljarten". Vandaar, edelachtbare heeren, hebben we hier 'n [zaak aan den stok, Waarin sprake is van een ouden wrok. Met 't oog hierop heb ik de eer te concludeeren Dat uwe rechtbank beklaagde met 'n veel lichtere [straf zal renvoyeeren". Het gerechtshof te 's-Gravenhage veranderde de aan C. K.huisvrouw van J. M. D.te Krabbendijkeopgelegde hechtenisstraf, wegens nalatigheid In de sluiting van een afsluitboom van den spoorweg, in f 20 boete. De gevangenisstraf van 6 maanden, op gelegd aan J. P. van O., brooddrager te Middelburg, wegens mishandeling eener vrouw, werd verminderd tot 1 maand, omdat het veroorzaken van zwaar lichaam- lijk letsel onbewezen was. Vrijgesproken werd de 18-jarige jongen V. uit Goes, die tot 14 dagen was ver oordeeld wegens het plegen van ontucht. ONDERWIJS. Bij de voorbereidende klasse, verbonden aan de rijks-normaallessen te Middelharnis, is met ingang van 1 Juli: a. aan de na te noemen personen eervol ontslag verleend als onderwijzer: J. Smits, J. Snijder, W. van Ettinger, J. A. Habig, M. Touw, L. Pen en A. van Oversteeg; b. benoemd tot onderwijzer K. Bakker, te Wijk bij Duur stede; c. benoemd tot onderwijzeres, me juffrouw A. Heymans, aldaar. Vereenigde Kamerzitting. In deze door de Staten-Oeneraal ge houden zitting zijn de wetsontwerpen op het Regentschap en de Voogdij zonder debat of stemming aangenomen. De zitting werd in de druk bezochte diplomatenloge o. a. bijgewoond door dr. Paul, den Venezuelaanschen gevol machtigde. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd het debat voortgezet over de subsidie regeling voor de bizondere Hoogere Bur gerscholen. Het amendement-Ter Laan, om voor subsidieverkrijging als voorwaarde te stellen goedkeuring van het leerplan, werd verworpen met 53 tegen 29 stemmen. Het amendement-Van Wijnbergen, strek kende tot facultatlefstelling van subsidie toekenning, werd aangenomen met 63 tegen 19 stemmen. JUNI-VERKIEZINGEN. De heer H. Ch. Vegtel, lid van den Haagschen gemeenteraad, heeft bedankt voor Kamercandidaturen in de districten Den Briel en Hoorn. De afdeeling der S.-D. A.-P. te Dirks- land heeft als lid der Tweede Kamer in het district Zierikzee candidaat gesteld den heer F. M. Wibaut, te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Een toevallige redding. Een student uit Moskou, die naar zijn ouders op een dorp bij Minsk terugkeerde, moest van het laatste station nog een langen rit per rijtuig doen. Onderweg, in een groot bosch, reed de voerman van den weg af, en toen de student hem vroeg waarom, kreeg hij ten antwoord, dat het was om hem te vermoorden en uit te plunderen. Hij mocht alleen na lang smeeken zelf de wijze van sterven kiezen, en de student vroeg hem naakt aan een boom te binden, dan zou hij wel dood vriezen, want het vroor hard. De voerman nam het geld en de kleeren van den jongeling, bond hem aan een boom en reed heen. In een volgend dorp gekomen ging de moordenaar een glas brandewijn drinken en wat eten in een herbergmen zette hem visch voor. Nauwelijks had hij een stuk gegeten, of er drong hem een graat in de keel. De herbergier, verschrikt, liep naar buiten om hulp te halen. Voor de deur zag hij den wagen en de paarden staan. Hij sprong er in en reed met volle snelheid naar het naburige dorp, waar de geneesheer woonde. Onderweg moest hij door het bosch, hoorde hartverscheurende kreten, hield stil en vond den jongeling naakt aan den boom gebonden, stervend van koude. Hij maakte hem los, nam hem in het rijtuig en reed met hem naar den dokter. Toen deze laatste in de herberg aankwam, was de moordenaar reeds dood. Inbraak in een kapel. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men op een schandelijke manier huis gehouden in de Marla-kapelgelegen aan den Schaesbergerweg, nabij Heerlen. Door middel van dynamiet heeft men een groot deel van de deur en den muur, nabij de deur, verbrijzeld. Heel de kapel was bezaaid met splinters en puin, ten gevolge van de ontploffing. Ook de vensters zijn alle stuk geslagen. De dieven-inbrekers hebben de offerbus geledigd, acht kandelaars en een kroontje van een Mariabeeld meegenomen. Of ze uit een kast onder het altaar nog meer wegnamen, moet het onderzoek nog uit maken. Op het oogenblik weet men alleen, dat deze kast opengebroken en door snuffeld is. Tengevolge van de dynamietontploffing zijn verschillende beelden verminkt, en gaten in de muren geslagen. Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Zondagavond omstreeks negen uur heeft men in de mijnwerkerskolonie nabij den Schaesbergerweg een sterken knal gehoord. Vermoedelijk werd deze veroorzaakt door de ontploffing, welke de inbrekers hebben veroorzaakt. Dit is reeds de derde maal, dat men in dit kapelletje inbraak pleegt. Te Sharon, een plaatsje bij Cleve land (V. S.), werd het 8-jarig zoontje van zekeren James P. Whitla door twee mannen van school gehaald, die voorgaven van den vader te komen. Al spoedig ontving deze laatste dreigbrieven en ten slotte werd een losprijs van 24.000 gulden be taald, welke som aan tusschenpersonen werd ter hand gesteld. Het geval had buitengewoon veel sensatie gewekt; en de couranten hadden veel ophef gemaakt van het gebeurde. Na de betaling van het los geld kwam de jongen ongedeerd aanzetten. Hij was door twee grootere jongens per trein en tram naar Cleveland teruggebracht. Daar de ouders dreigbrieven hadden ont vangen, o. m. behelzende dat den jongen de oogen zouden worden uitgestoken en de vingers afgekapt, indien het losgeld niet werd betaald, was de vreugde over den veiligen terugkeer van den knaap groot. Gelukkig heeft de politie het er niet bij laten zitten. Zij heeft een man en een vrouw gearresteerd, die bij de schaking een hoofdrol hebben gespeeld. Het betaalde losgeld werd bijna onverminderd in hun bezit gevonden. Beide gearresteerden waren dronken. Een winkelpaleis. New-York zal bij Londen niet achterblijven. De firma Gimbel aldaar heeft namelijk besloten een nieuwen winkel te doen bouwen, die het groote handelspaleis van Selfridge in Londen nog zal overtreffen. De architect van Sel- fridge's heeft ook de opdracht voor dit nieuwe gebouw gekregen, dat met den grond mee meer dan 25 millioen gulden zal kosten. Bij Gimbel zal, als het nieuwe gebouw gereed is, alles te krijgen zijn. Zoo kondigt de firma aan. Een vijfduizend be dienden zullen het publiek ten dienste staan. Natuurlijk zal het nieuwe winkel paleis, zooals de andere groote Amerikaan- sche magazijnen, bevatten restaurants, wachtkamers, lokalen voor eerste hulp bij ongelukken, kinderkamer, waar de ver schillende moeders haar kinderen tijdelijk In bewaring kunnen geven, maar Gimbel zal bovendien nog een vast muziekkorps engageeren, en zoo zint de firma nog op andere aantrekkelijkheden. Het volgend jaar reeds moet het nieuwe gebouw gereed zijn. De Davoser Zeitung bevat nu ook een schrijven van mevrouw Georgette Mulder, naar aanleiding van den moord op haar man, door den Oostenrijkschen luitenant Bartunek. In dit schrijven geeft mevrouw Mulder een geheel andere lezing van het voorgevallene, dan in de belde vorige opstellen in de Dav. Ztg. gegeven werd. De beleediging, die haar man den luitenant B. toevoegde, was door dezen uitgelokt, door zijn honend gedrag. De heer Mulder, die nog nooit een wapen in handen had gehad, werd uitgedaagd tot een duel, namens een officier, op het oogenblik dat hij een dringende reis zou ondernemen. Hij begaf zich, met zijn vrouw, een cigarette in de hand, kalm en niets vermoedend naar Bartunek, om de zaak met hem af te maken. Nadat enkele woorden gesproken waren, schoot Bartunek, die zijn revolver gereed had, den heer M. op zeer korten afstand, midden door de borst. Toen richtte hij de revolver op mevr. M., die hem in zijn gezicht sloeg; doch hij bezon zich en stak de revolver in zijn zak. Dit alles was het werk van een oogen blik. De heer M.een gemoedelijk joviaal Hollander, had er geen oogenblik aan gedacht Bartunek aan te vallen, Integendeel, hij was voornemens voor zijn uitval excuses te .vragen. Hij had er geen belang

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 9