ZIEIilKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 April 1909. Tweede Blad. (Z i e r i It z e e s c b. e C o u. r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Z.-Limburgsche Verkiezingen. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8754. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurt J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende bericht betreffende schietoefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w. Schietoefeningen van het fort Erfprins. Den Helder. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 6 April 1909 en zoo noodig den volgenden dag schietoefeningen plaats hebben van het fort Erfprins met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware richtingen N.W. en N. tot op 4500 M. van het fort; deze sector wordt aangegeven door 2 stellen vlaggestokken vóór het fort, waarvan het W.-lijkste stel voorzien is van één en het O.-lijkste stel van 2 dwarslatten. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van het genoemde fort een rcode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok, en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór, en op de dagen dat geschoten wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op het terrein van den Gemeentelijken vischafslag te Nleuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen zulks toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend om uit den onveitigen sector te komen. Zierikzee, den 2 April 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. MAROKKO. Reuter seinde reeds dat de Marokkaan- sche kald Kiltani, die eenige dagen geleden tegen sultan Moelei Hafid in opstand gekomen is, gevangen genomen en geboeid naar Fez is gebracht. Overwonnen heeft Moelei Hafid den machtigen kald niet, maar de stam der Benl Melir, onder welken Kittani zijn grootsten aanhang had, heeft hem verraderlijk aan den sultan uit geleverd. Dezelfde kald, die indertijd Moeli Mohammed verried, leverde nu ook Kittani uit. Hafid moet zeer zenuwachtig geweest zijn zoolang Kittani niet gevangen was. Hij heeft den ganschen dag doorgebracht op een uitkijktoren, om te zien of er ook boden kwamen. SERVIË. Belgrado, 30 Maart. De gezant van Turkije heeft heden Nowakowits kennis gegeven, dat Turkije de zienswijze der mogendheden betreffende de inlijving deelt. Omringd door de gezanten van Duitsch- land, Frankrijk, Rusland en Italië, heeft de gezant van Engeland aan Nowakowits de formule nopens de door Servië aan Oostenrijk in te dienen verklaringen, over handigd. TURKIJE. Constaotinopel, 31 Maart. Er is gisteren onder de kozakken van de lijfwacht, die hun kwartier hebben in den omfrek van jildiz Kiosk, oproer uitgebroken, wegens het inlijven van een aantal Anatolische soldaten bij het bataljon. De manschappen weigerden deel te nemen aan de ochtend-exercitie en de officieren trachtten hen te vergeefs tot gehoorzaamheid te bewegen. Maar toen verscheidene bataljons de kazernes om singelden, bukten de muiters voor de overmacht en onderwierpen zich. RUSLAND. De Tsaar heeft minister lswolsky met alle teekenen van ongenade ontvangen en van hem geëischt, dat hij terstond zijn ontslag zal nemen. Men zegt, dat lswolsky den Tsaar Duitschland's verzoek dat Rusland de Inlijving van Bosnië zou erkennen, niet had meegedeeld. St.-Petersburg, 31 Maart. Er is hier een groote revolutionnaire samenzwering ontdekt, in verband met den Kaukasus. Zeventig personen zijn in hechtenis ge nomen, onder wie eenige ambtenaren en Mohammedanen. De politie heeft een groot aantal geweren en revolvers, duizenden patronen en groote sommen gelds in beslag genomen. BEL6IË. Het gemeentebestuur van Ooslende heeft een nieuw voorstel gedaan aan den heer Marquel, den pachter van de Kurzaal. Hij zou de speelzaal afstaan aan de stad, die ze aan een speelkrlng zou verhuren, welke er door de wet niet-verbodene spelen zal houden. De opbrengst dezer verpachting zou afgetrokken worden van de 876 000 frank pacht van den heer Marquet. De stad heeft nu sedert lang de borgsom van 500.000 fr. van den heer Maiquet moeten nemen om de vervallen termijnen van de pacht te voldoen. Aanvaardt de heer Marquet het voorstel der stad, dan zou hij de verschenen termijnen moeten betalen en zijn borgsom weer aanvullen. Ten stadhuize wordt het antwoord van den heer Marquet ongeduldig verwacht, want het seizoen staat voor de deur. Een 50-jarige vrouw te Verviers had ruzie met haar zoon en sprong eensklaps door een venster van de derde verdieping. Zij viel door een glazen dak op de kas seien van de binnenplaats. Maar een groot wonder was 't dat de vrouw alleen kon opstaan. Ze klom de drie verdiepingen weer op zonder iemands hulp. Zij was niet gekwetst; alleen was zij een deel van de hoofdhuid afgerukt; dat werd door een geneesheer toegenaald. De vrouw is echter toch naar het gasthuis overgebracht. NEDERLAND. Amsterdam, 31 Maart. Gisterenmiddag voer een motorboot op de Binnen-Amstel alhier. Een man op een kolenschult hield zich met zijn haak achter de motorboot vast. Plotseling gleed de haak uit en tuimelde de man te water. Onmiddellijk zonk hij. mede door de vaart der schuit, naar de diepte en eerst een kwartier later mocht men er in slagen hem op de sluizen te halen. Drs. Filips en Manko verleenden onmiddellijk de eerste hulp, doch hun pogingen mochten niet baten. De levens geesten waren reeds geweken. Een zonderlinge toestand. Sedert eenige dagen vorfnt zich op een terrein, toebehoorende aan den heer Floris Vos, te Naarden, welk terrein gelegen is aan den Amersfoortschen Straatweg tusschen Naarden en Laren even voorbij „De Gooische Boer", een waar zigeunerskamp. Gewoonlijk stonden eenige zoogenaamde woonwagens op hun tocht gestationneerd even voor „De Gooische Boer", doch de heer Floris Vos heeft die standplaats door omrastering thans ontoegankelijk gemaakt. In plaats daarvan is thans door hem vlak tegenover de villa van den heer Drees een terrein ompaald en omrasterd met een bord ver meldende „Standplaats oor woonwagens". Natuurlijk wordt hLrvan een gretig gebruik gemaakt, zoodat zeer ten spijt van de in de nabijheid ge'vestigde bewoners, een aantal woonwagens daar hun stand plaats kiezen. De bewoners dier woonwagens maken het niet alleen de omwonenden, doch ook den voorbijgangers lastig. Boven dien heeft de politie handen vol werk, omdat de Zigeuners, die daar in een 14-tal wagens kampeeren, de omgeving zeer onveilig maken. Hoewel door de genie ook aanvankelijk bezwaar werd gemaakt legen de ompalerij en omrastering, blijkt dat deze is geschied zonder in strijd te komen met de wet op de verboden kringen. Dat hier nog veel valsch geld In omloop is, bewijst het feit, dat gisteren door een beambte der gemeentetram bij de politie zijn gedeponeerd1 valsche gulden, 5 valsche kwartjes en 34 valsche dubbeltjes. Utrecht, 31 Maart. Onder delandloopers, die gisteren door de rechtbank naar Veen- huizen werden opgezonden, bevond er zich één, die zeven talen machtig was en vroeger een aanzienlijke betrekking had vervuld. 's-Gravenhage, 31 Maart. Naar wij vernemen, is bij den Minister van Binnenlandsche Zaken in overweging, wijziging te brengen in het eerste lid van art. 8 der Drankwet, bepalende, dat de vergunning uitdrukkelijk geldig is voor de daarin vermelde lokaliteit. Rotterdam, 31 Maart. Gisterenmorgen meldde zich een jeugdig paar op het bureau van den Burgerlijken Stand, met het verzoek hen in te schrijven in de registers van huwelijk en „echtscheiding". Aangezien het meisje expresselijk uit Brabant moest overkomen, had de ambte naar verlof tof deze afzonderlijke inschrij ving gegeven. Bij het inrichten der formaliteiten bleek echter, tot verbazing zoowel van het paar als van de ambte naren, dat de aanstaande bruid reeds ingeschreven stondevenwel met een anderen naam dan dien van den aanstaan den bruigom. Er is dadelijk een onderzoek geopend om na te gaan, of men hier te doen heeft met een misplaatste aardigheid, dan wel met een administratieve fout. Inmiddels moesten de trouwlustigen on- verrichterzake naar huis en zij zullen enkele weken moeten wachten met hun ondertrouw, tenzij het geval zich verklaart in een verwarring van namen. Dordrecht, 31 Maart. Een bediende van een machinefabriek uit Rotterdam was Dinsdag in een stoomkuiperij alhier bezig met het beproeven eener nieuwe cirkel zaag. Onverhoeds kwam hij met de rechter hand in aanraking met dit werktuig, met het gevolg, dat hem vier vingers totaal werden afgesneden. De gewonde behield zoo goed zijn tegenwoordigheid van geest, dat hij zelf een touw uit zijn zak haalde en zich daarmee de pols afbond om het bloeden tegen te gaan. Na voorloopig ver bonden te zijn, is hij per vigelante naar het ziekenhuis gebracht, waar hem de noodige hulp werd verleend. Hoe het soms op een stemmingsdag in deze streken toegaat, verhaalt de Zuid- Limburgsche medewerker van Neërlands Koopkracht als volgt: 't Wordt drukker op straat. Op de bovenverdieping van het café aan de overzijde zitten eenige voorstanders van mijnheer A., op te nemen wie ter stembus is geweest. Telkens komen de wervers, die de kroegen afloopen, de kiezers op wekken om te gaan stemmen, hen op bier tracteeren, en het verzuim betalen, even boven, om na te gaan, wie er geweest zijn, en wie niet. Komen ze nog al op is de vraag van één der binnenkomenden. „'t Gaat nog al", luidt het antwoord van de opnemers, je moest eens even naar mijnheer Franzen gaan, en vragen of wij er vast op kunnen rekenen, dat hij komt. „Franzen?" vraagt de werver, „is die nog niet hier geweest?" „Neen „Nou, dan komt hij ook niet meer. Ik heb hem om halfnegen vanmorgen naar z'n kantoor zien rijden, en uu komt hij niet vóór vijf uur terug. Daar steekt wat achter. Oisteren heeft hij mij nog ronduit gezegd, dat hij onzen candidaat zou stemmen. Daar moet ik meer van weten, Ik ga naar zijn huis". „Mevrouw", zoo vraagt Michel zoo zullen' wij den agent maar noemen zoodra hij door de dienstbode van mevrouw Franzen in de eenvoudig, maar net ge meubileerde voorkamer is gelaten, en de vrouw des huizes binnenkomt, „mevrouw, Is mijnheer niet thuis?" „Mijnheer is naar zijn kantoor", klinkt het antwoord. „Het speet hem wel voor heden, maar er valt niets aan te ver anderen". „Mijnheer is nog niet gaan stemmen, „mevrouw, we hadden zoo vast op z Ij n „stem gerekend. Mag ik, als goed vriend „van uw man, u eens Iets vragen, en zult „u mij openhartig antwoorden als ik u „beloof, niets verder te zullen vertellen?" vraagt Michel op vriendelijken toon. „Ik vertrouw u, mijnheer Michel", luidt het antwoord, „en ik wil u gaarne Ie woord staan, ik weet bij voorbaat al, wat u wilt vragen". „Ik beloof u vooraf, mevrouw, niets te „zullen vertellen aan anderen, zoolang uw „man mij geen verlof daartoe heeft gegeven", verklaart Michel nog eens uitdrukkelijk. „Welnu", vervolgt mevrouw, „vanmorgen „even na achten, kwam hier de broer „van den burgemeester, en vroeg mijn „man te spreken. Wat er eigenlijk ge sproken is, weet ik niet, m'n man moest „weg, maar toen de bezoeker de deur „uit was, kwam mijn man bij mij in de „huiskamer, opgewonden, zooals ik hem „zelden zag". „Dat canaille", riep hij, „is 't niet God „geklaagd, dat je die lui maar niet achter „slot en grendel kunt krijgen? Een kiezer „dwingen, dreigen hem en zijn gezin „ongelukkig te maken, als hij niet doet wal zoo'n potentaat verlangt". „De burgemeester moet gehoord hebben", zoo gaat het huisvrouwtje voort, „dat „mijn man meer voor de tegenpartij was, „en daarom stuurde hij zijn broer hierheen „om mijn man te zeggen, dat ingeval hij „ging stemmen, hij nimmer behoefde te „rekenen op den steun van den burge meester, en dat deze hem zou zwart „maken bij onze nogal invloedrijke familie „in Den Haag, die, ongelukkigerwijze, de „vele streken van den burgemeester niet „kent, en met hem van ouds op vriend- „schappelijken voet staat. U moet weten, „mijnheer Michel, dat mijn man deze „keer op de voordracht staat om te „worden benoemd tot en nu heeft „de brave burgemeester hem hedenmorgen „duidelijk te verstaan laten geven, dat, „als mijn man kwam stemmen, hij, vader „der gemeente, een spaak in het wiel „zou steken, door bij den Minister van „Binnenlandsche Zaken een klacht in te „dienen wegens het verwekken van twee- „dracht in de gemeente door het niet „stemmen nota bene, op zijn candidaat. „Mijn man was woedend, maar om mij „en ons kind is hij zonder te stemmen „weggegaan". „De man, die hem dreigde, is immers „tot alles in staat, dat is van algemeene „bekendheid". „Mevrouw", zei Michel, „we kunnen „uw man dat niet kwalijk nementegen „zulke schandelijke practijken kunt u niets „doen, maar 't zal te bezien staan, of dat „niet stemmen uw man zal helpen, ze „zijn' in slaat hem toch tegen te werken". Het is geen fantasie lezer, 't vertelde is uit het leven gegrepen. Zóó wordt gedaan, misbruik van macht gemaakt door sommige autoriteiten en door particulieren eveneens. Werkgevers oefenen pressie uit op hun werklieden, schuldelschers op hun debi teuren, goede klanten op hun leveranciers. Uitsluitend Limburgsch is dit laatste niet, maar zeker Is het, dat zulke practijken nergens met meer brutaliteit kunnen worden uitgeoefend, dan in onze overigens zoo goede provincie Limburg. Het stembureau krijgt het langzamerhand druk. De plaatsvervangende leden hebben nu zitting, alleen de voorzitter d. i. de burgemeester „qualitate qua" blijft op zijn post. Zelfs zijn diner heeft hij op het raadhuis laten brengen, 't Gaat er dezen keer om, en tot nu toe is zijn controle systeem nog niet gesnapt. Hij heeft een aardige truc uitgevonden om het door drukken noodzakelijk te maken. Hij wil zich niet laten bedotten, zooals den vorigen keer. Allerlei verhalen zijn hem toen „après-coup" opgedischt van lui, die zich dubbel hadden laten betalen en er later prat op gingen. „De luuj ziin op vandaag neet mie te troewe". (—De lui zijn tegenwoordig niet meer te vertrouwen). (Overgenomen uit hel Nieuwsblad van Friesland). XXIII. In Turkije, of liever onder de Moslims, is het nemen van slechts ééne vrouw regel, de veelwijverij of het nemen van meer dan ééne vrouw wel geen bizonder- heid, maar toch uitzondering. En zoo heeft Mahomed het ook "gewild. In den Koran staat omtrent dit punt aldus te lezen: „En als gij bevreesd mocht zijn niet „rechtvaardig te kunnen wezen, neemt „dan naar uw behagen twee, drie of vier „vrouwen, maar niet meer; dan zal het „u lichter zijn, om niet van den rechten „weg af te wijken". Dit wil zeggen, neem liever meer dan ééne vrouw, dan uws naasten vrouw te begeeren of uit „vijgenstelen" te gaan, met welk woord in Turkije overspel wordt aangeduid. Hieruit blijkt, dat er ook ginds wel „bline nearlng" wordt gedreven, doch naar ik mij liet verlulden, is die onder de Turksche vrouwen zeer zeldzaam. Ik las daarover: „De Moslimvrouwen zijn op „enkele hoogst zeldzame uitzonderingen „na kuische en ingetogen en de Moslims „zijn bekend om hun strenge zeden. In „het algemeen staat de maatschappij in „dit opzicht zeer hoog, maar" zoo „staat er verder „in de laatste jaren „zijn de toestanden in de steden van „verkeer aanmerkelijk verslechterd door „den Westerschen invloed, inzonderheid te „Konstantinopel". Eensdeels is dit allicht een gevolg van de vele Europeanen, die zich hier vesligen, en anderdeels van de vele Turken, die in steden als Parijs het leven der Westerlingen leeren kennen en dan naar hun vaderland terugkeeren, min of meer vervreemd van de oud-vaderlijke zeden. Zoo ziet men in de straten van Konstantinopel reeds menig Turk, die de Europeesche wijze van leven volgt en zich gaarne kleedt naar de nieuwste mode van Parijs. Vrij natuurlijk, dat ook de vrouwen van deze Turken allicht niet meer getrouw blijven aan de oude in stellingen, de sluiers afwerpen en de ge woonten der Westersche vrouwen volgen. Dit zijn nog uitzonderingen, maar de revolutie met de overwinning der vooruit strevende Jong-Turken, waaronder velen die met het verleden hebben gebroken, wordt door menigeen beschouwd als een groote schrede op den weg naar een nieuwe maatschappijgeschoeid op Europeeschen leest. Men wil ginds een radicale hervorming in alle takken van bestuur en al is het nu juist niet de bedoeling het familieleven aan te tasten, toch Is het meer dan waarschijnlijk, dat de eeuwenoude zeden en gewoonten van het volk daaronder zullen lijden en ver zwakken. Turkije zal, voortgaande op den ingeslagen weg. meer en meer gelijkvormig worden aan 't overig Europa Als er tenminste geen tegenomwenteling komt. Aanvankelijk waren mannen van gezag wel bevreesd daarvoor, juist omdat de wisseling van oud tot nieuw zoo plotseling en snel had plaats gehad, terwijl het oude volksleven niet wel onaangeroerd kon blijven. Nog zijn er velen, die met bezorgdheid spreken over den nieuwen stand van zaken, van wege de ingrijpende veranderingen, die noodzakelijk zijn ge worden. Doch de Jong-Turken schijnen op den goeden weg te zijn en mogen zich tot dusver verheugen in de sympathie der groote mogendheden, die het jeugdig, herboren Turkije wel genegen blijken te zijn. Dit is een belangrijke ruggesteun voor de nieuwe regeering, wier oude Sultan zich naar haar eischen heeft te schikken. Ongemerkt zijn we afgedwaald van de vrouwen, waarover ik nog het een en ander wensch mede te deelen. Eerstens over de kleeding. leder weet hoe hier de vrouwen gekleed gaan, die een lijkstoet volgen naar den doodenakker. De hoofden zijn gehuld, ja haast verborgen in het zoogenaamde regenkleed. Nagenoeg op de zelfde wijze ziet men de Turksche vrouwen door de straten wandelen, de aangezichten ook verborgen, en een los om hoofd en schouders hangend opperkleed, 't welk ter hoogte van den middel nauwer kan worden toegehaald. De vrouwen zouden dit „inrijgen" noemen. Op die wijze kan men het aangezicht min of meer bedekken, terwijl in den regel ook nog dichte sluiers dienst doen om nieuwsgierige blikken tegen te gaan. Onder het lange, losse opperkleed zag men de rokken nog uitkomen, verder fijne schoentjes met hooge hakjes en eveneens fijne kousen. De schoenen, zoo wel als de kousen, waren dikwijls ge kleurd, meest bruin. Aan het onderhoud der schoenen besteden de Turken buiten gewoon veel zorg. De vrouwen uit den gegoeden stand zijn in den regel gekleed in het zwart, evenals hier de vrouwen met regenkleed. De stof is glimmend en geltjkt naar zijde, maar meest was het zwart satijn. Men krijgt den indruk van statige deftigheid. Van de rijke vrouwen krijgt men ge woonlijk niet meer dan een schijntje te zien, want deze zitten in gesloten rijtuigen. Zij dragen in den regel witte, dun gazen sluiers. Bij 't stappen uit het rijtuig voor een winkel, waar ze inkoopen gingen doen, gebeurde het, dat men ter sluiks een vluchtigen blik op zulk een ver schijning kon werpen. Opzettelijk blijven staan om te zien, was evenwel zeer onbeleefd, ja ongepermitteerd. Niemand zag men dit doen en ik waagde er mij ook niet aan. Wyckel. S. H. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5