Ongelukken komen voor. St.-Nicolaas en Kleingoed, Ingezonden Mededeelingen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD ADVERTENTIEN. lederen dag versch het alom bekende over heerlijke W. ANKER Az., Een geschikt Persoon, pensionneering een zoodanige nationale kracht geworden, dat in 1907 een deputatie namens 150 Parlementsleden bij Minister Asqulth aandrong op een Staatspensioens- wet, die er gekomen is, uit 12 artikelen beslaat en sedert 1 Januari van dit jaar in werking is getreden. Minister Asquith zeide, dat men de zaak niet aanstonds in haar geheeien omvang kan omvatten, maar geleidelijk te werk moest gaan. Het beginsel van Staatspensionneering zal ook hier, wanneer de volkswil zich krachtig doet gelden, in de wet eens wor den vastgesteld. De geldkwestie schrikke niet al. Waar een wil is, bestaat ook een weg. Nederland Is rijk genoeg om het daarvoor benoodigd bedrag te kunnen op brengen. Het bezit 10 a 12J milliard. Opgedronken wordt jaarlijks 74 millioen aan sterke drank, 35 millioen aan bier, en 12 millioen aan wijn. Wanneer men een minder zou drinken, dan ware het geld er voor reeds gevonden. Ook op het rooken zou veel bespaard kunnen worden. Na nog in een finantleele beschouwing betrekkelijk de uitvoering van het beginsel te zijn getreden, eindigde spreker met een geestdriftige peroratie en onder een dave rend applaus, zijn boeiende en pakkende rede. De voorzitter dankt den spreker, die in een korte spanne tljds 16 afdeelingen op dit eiland in het leven heeft geroepen, waaronder afdeelingen met 70 a 80 leden en waaronder Dreischor met 180 leden, èn voor hetgeen hij bewerkstelligd heeft, èn voor zijn leerzame rede. Er was alsnu gelegenheid tot debat gegeven. Mr. Cau, die voornemens was zijn artikel in de Nieuwsbode nader toe te lichten, ziet wegens het late uur van het woord af. Als tegenstander van Staatspensionneering voerde de heer Uijl het woord. Mede werd het woord door jhr. R. R. L. de Muralt gevoerd. Na re- en dupliek werd door den voor zitter de vergadering gesloten. In de maand Maart zijn in ons land 50 nieuwe afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering in het leven geroepen. Op dit eiland zijn 16 afdeelingen verrezen. Jhr. R. R. L. de Muralt, ingenieur van het Waterschap Schouwenis te Kruiningen en Waarde candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van den heer C. J. Verton, waarin deze, ter gelegenheid van de aanstaande blijde gebeurtenis, in den handel brengt een artistiek uitgevoerde medailje. Bij kon. besluit is aan J. Koppejan te Veere een pensioen verleend van f 202 's jaars. Met ingang van 1 April a.s. is tot llchtwachter aan den steenen vuurtoren te Westkapelle benoemd de heer W. van Rooijen aldaar, thans lichtwachter aan het kleine kustlicht. Dat kleine kustlicht wordt bediend door het personeel van den Ijzeren vuurtoren. Te Zaamslag, behoorende tot het kamerdistrict Oostburg en het Statendistrict Hulst, is een liberale klesvereeniging op gericht. Het boogschuttersgilde „St.-Sebastiaan" te Olrschot (N.-B.) zal op 27 Juni op feestelijke wijze zijn 400-jarig bestaan her denken. Dit zeldzaam jubileum zal met een grooten schietwedstrijd worden herdacht, terwijl nog verschillende feestelijkheden georganiseerd zullen worden. 1 Juni zal het Centraal Israëlitisch krankzinnigengesticht te Apeldoorn worden geopend. Het heeft plaats voor 300 pa tiënten. Noordgouwe. Bij Kon. Besluit is aan den heer M. W. van de Qarde, eervol ontslagen hoofd der school alhier, een pensioen verleend van f 900. Zonnemaire, 31 Maart. De ter visie liggende kiezerslijst wijst een getal van 185 kiezers aan. Door vertrek en andere oorzaken Is ze met een 5-tal verminderd. Renesse. Alhier circuleert een lijst ter inzameling van gelden, om, Indien de blijde verwachting vervuld is, de geboorte van het Koningskind feestelijk te herdenken. Haamstede. Woensdagavond is alhier eene commissie gevormd tot het organl- seeren van feestelijkheden ter gelegenheid van de te wachten blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis. Onder eere-voorzitterschap van den heer M. Bolle Lz., burgemeester, bestaat de commissie uit de heerenL. L. Bolle, voorzitter; A. Dartig, vlce-voorzitter; L. Dalebout, secretaris; H. Brandenburg, penningmeester; C. M. Bolle Lz.K. Oili- jamse; A. Lindhout; Cl. Moelljker en E. C. de Rijke. Burgb. Ook in deze gemeente zal de geboorte van een prins of een prinses feestelijk worden herdacht. Onder eere-voorzitterschap van den heer M. Bolle Lz., burgemeester, is een feest commissie benoemd, bestaande uit de heerenO. A. van Zuijenvoorzitter J. Fokker, vlce-voorzitter; W. O. Boot, secretaris; M. Qriep, penningmeester; J. van de Vate Jz.C. W. Boot; J. Verwest en P. Romeijn. Ouwerkerk, 31 Maart, in een heden gehouden vergadering der afdeellng Ouwer kerk van den Bond voor Staatspension neering werd het bestuur definitief samen gesteld. Als zoodanig werden gekozen: C. J. Bakker, Voorzitter; W. G. de Bruine, Secretaris; Jac. Romeyn, vice-Voorzilter; C. Kuyper Hz., 2de Secretaris, en H.Hooger- huis, Penningmeester. Volgens mededeeling van het Bestuur steeg het aantal leden tot 75, zeer zeker een respectabel getal in een gemeente van nog geen 800 zielen. Moge dit aantal een prikkel zijn voor de andere afdeelingen op ons eiland, om elk In haar kring de propaganda voor Staats pensionneering flink ter hand te nemen. St.-Filipsland, 1 April. Bij het wiel rijderscorps van het regiment infanterie te Breda is benoemd tot sergeant-fourier M. Bijl, geboortig van hier. Stavenisse. Volgens den vanwege hel K. N. M. Instituut te De Bilt, bij Utrecht, geplaatsten regenmeter, viel er in Maart LI alhier 68,2 m.M. regen, in 15 aflappingen, tegen 70,5 in 1908 en 33,2 in 1907. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 759, de laagste 737 m.M. Scherpenisse. Op 1 April is de heer M. Hage Jz. alhier in functie getreden als secretaris-ontvanger van het calamiteuze waterschap .Scherpenisse". Op 31 Maart had de overdracht plaats door den heer O. J. de Graaft Az. te Oud-Vossemeer, die meer dan 30 jaren de betrekking ver vulde, maar wegens drukke werkzaamheden eervol ontslag verzocht en verkreeg. Bij het bouwen van een nieuwe burgerwoning alhier, is de heer J. v. Dalsen gesteld als opzichter, die niet minder dan 81 jaren oud is. St-Maartensdijk, 1 April. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad werd onder de ingekomen stukken mededeeling gedaan van de goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het in erfpacht geven van gemeentegrond met recht van opstal in het „Verloren Kot". De voorzitter wees hierbij nog op de bezwaren, die later nog financieele gevolgen voor de gemeente kunnen hebben, wanneer door de gezondheidscommissie mocht aangedrongen worden op het ver wijderen van een verlaalput, welke zich thans daar bevindt. Op een verzoek van mej. De Groot, bewaarschoolhouderes, om verhooging harer jaarwedde, werd gunstig beschikt en deze met f 50 verhoogd. Voorts werd den raad nog aangeboden het verslag der volkshuisvesting, benevens dat van den toestand der gemeente, beide over het jaar 1908. In de deze week gehouden vergadering van kerkvoogden en nolabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werd afwijzend beschikt op een verzoek van C. Bil om in erfpacht te mogen ontvangen met recht van opstal een bij hem in gebruik zijnde tuin. De afwijzing geschiedde op grond hiervan, dat indertijd bij besluit van 25 Nov. 1889 o. a. ook deze luin voornamelijk is aange- gekocht om te voorkomen, dat deze grond als bouwgrond zou geëxploiteerd worden, zulks in het belang van aangrenzende perceelen bij de kerk In eigendom be hoorende. Het thans fungeerende bestuur deelt nog dezelfde gevoelens dienaangaande. Het roodvonk blijft hier nog heerschen. Deze week kwamen in twee gezinnen weer nieuwe gevallen voor. Oud-Vossemeer. Hoewel het muziek gezelschap voor goed in ruste was gegaan, en de instrumenten reeds te koop waren aangeboden, hebben een 12-tal oud-leden thans weer hun plaats ingenomen om bij de te wachten „blijde gebeurtenis", in de gemeente nogmaals op ouden trant een prettige stemming te brengen. Mocht er uit kunnen voortvloeien, dat deze tijdelijke herleving weer aanleiding geeft om voor goed te blijven bestaan; medewerking van alle zijden wordt daartoe verzocht. Vlissingen, 1 April. In den Berlijnschen mailtrein zijn Woensdag gevonden een zilveren ketting, waaraan bevestigd een beurs met een groot bedrag aan geld en verschillende zilveren snuisterijen. Alles werd bij den stationschef alhier ge deponeerd. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 2 April. Heden werd ten overstaan van den notaris J. Franse in het openbaar verkocht: 2 82.74 H.A. bouwland, waaronder 05.10 Aren erfpacht, aan den grintweg van Schutje naar Briepe, voor f 818 per Schouwsch gemet en f 12,50 voor toebeding. Noordgouwe, 2 April. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht: de hof stede „Rozegaard" met landerijen, onder Noordgouwe en Kerkwerve, groot 35.00.05 H.A., voor f 510 per Schouwsch gemet en f 1567,67 voor toebeding. Bruinisse, 2 April. Bij de aanbesteding van een wagenhuis voor den heer A. K. Krepel alhier, was de minste inschrijver J. Deurloo, voor f 352. Bcrgen-op-Zoom, 1 April. Bij de heden gehouden verkooping van 16 een-, twee- en driejarige fokmerrlën, vanwege het fonds tot bevordering der Paardenfokkerij In Nederland, was de opbrengst f 7210. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Zondag 4 Oeref. Kerk te Zierikzee: '8 Voorm. tien ure en 's avonds halt zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 4 April, 's Voorm. tien ure: Kinder- kerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taan- man, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. (Bediening H. Avondmaal): 's nam. twee ure: Idem. (Doops- bediening). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. (Bevestiging nieuwe lidmaten). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Bevestiging nieuwe leden); 's nam. twee ure: Idem. (Doop8bediening. Cath. Zondag X). Herv. Kerk te Renesse: '8 Nam. half drie ure: ds. Van Veen. (Be vestiging lidmaten van Zonnemaire, Noordgouwe en Serooskerke). Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede '8 Voorm. half tien ure: ds. Japdien. (Bevestiging van nieuwe leden). Oeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Voorbereiding H. Avondmaal. Bevestiging van nieuwe lidmaten). Oeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. (Be vestiging van nieuwe leden). Oeref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: de heer R. Steenbeek, candidaat. Oeref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Schouwen en Duiveland. April 1 90 9. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. De Haas van Zierikzee. (Bevestiging van nieuwe leden). Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda. (Bevestiging van nieuwe lidmaten); 'snam. twee ure: Idem. Oeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 'snam twee ure: ds. Elenbaas. (Bevestiging van nieuwe lidmaten. Voorbereiding H. Avondmaal). Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Voorbereiding H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Bevestiging van nieuwe lidmaten). Geref. Kerk te Bruinisse: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jager. Oeref. Gemeente te Bruinisse: 's Voorm. negen ure; 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Qeref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure: ds. Boone. (Bevestiging van nieuwe lidmaten); 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: Idem. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer i£» Cts. Verschrikkelijk ongeluk met eene fiets. Bleef voor dood liggen. Weder eene prachtige genezing door den Kloosterbalsem. De heer Louis Vollebergh, Dorpzicht Ie Venraij, had het ongeluk met zijne fiets te vallen over een hoop kiezel en bezeerde zich zoodanig, dat hij op den weg voor dood bleef liggen en hij door voorbijgangers een café werd binnengedragen. Zijn geheele gezicht was stuk, zijne lippen waren wel twee vingers dik gezwollen, hij kermde het uit van de pijn en kon zelfs niet velen, dat men hem aanraakte. Zoo werd hij naar huis gebracht en werd te bed gelegd, hij zag er vreeselijk uit en zoo onkenbaar, dat zijne familie hem niet meer kende. Het geheele lichaam deed den jongen man zeer en men was algemeen van meening, dat het eene langdurige geschiedenis zou worden. Zijne zuster Antoinette ging naar het dorp en kocht bij den winkelier Ambrosius een potje Kloosterbalsem en thuisgekomen smeerde zij dit uit op doekjes en legde deze op de pijnlijke plaatsen en wonden, ledereen op het dorp stond er versteld van, dat binnen drie dagen tijd de heer Vollebergh door den Klooster balsem, Klooster Sancta Paulo, volkomen genezen was. Geen wondje was er meer te zien en alle pijnen waren verdwenen. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, Is tevens een uitmuntend middel tegen brand en snijwonden, zweren, huiduitslag, ziekten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere). Kloosterbalsem mag dan ook in geene enkele huishouding ontbreken, teneinde bQ ziekte en grootere en kleinere ongelukken onmiddellijk bQ de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 ct.van 50 gram 75 ct., van 100 gram I 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Let opAlleen de echte Kloosterbalsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit. Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depdthouders. te Zierikzee, gehouden op Vrijdag 2 April 1909. In de hedenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door Burgem en Weth. ter sprake gebracht de feest viering ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis. Evangelisatie JeruEl II 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure Gewone dienst. Besloten werd met bijkans algemeene stemmen en na eenige discussie, waaraan deelnamen de heeren Fokker, Engelberts, Koopman en de Voorzitter, om Burgem. en Weth. een crediet van f 200 toe te staan tot feestelijke viering der heugelijke gebeurtenis. Alleen de heer Fokker stemde met het oog op den zwakken finantiëelen toestand der gemeente tegen het voorstel. Het plan is om op den dsg, waarop de blijde tijding zal ontvangen worden, deze door het luiden van de klok en het bespelen van het carillon den volke be kend te maken. Voorts zal het muziekgezelschap „Kunst en Eer" eenige nummers in de muziektent ten beste geven, en een muzikale wande ling door de stad maken. Eindelijk zullen de kinderen van alle scholen, zoowel openbare als bizondere, onthaald worden, hetzij op den dag zeiven, hetzij een dag later. KERKNIEUWS. Poortvliet. Zondag 4 April 1909 hoopt de heer A. J. Vroolijk van Scheveningen, des voormiddags 9,30, des namiddags 2 en 6 ure, in de Gereformeerde Kerk alhier op te treden O N D E R W IJ S. Stavenisse. Mej. E. C. Ets, thans hoofd der bewaarschool alhier, is door den gemeenteraad van Middelburg benoemd als hoofd der gemeentelijke bewaarschool aldaar. Boldoot's Dubbel Blank. Een nieuw soort zeep is in den handel verschenen. Is dit zoo iets belangrijks? Ja lezer, even moeten wij uwe aandacht hiervoor vragen, omdat het geldt een product van onze vaderlandsche industrie. De firma Boldoot te Amsterdam liet ons kennis maken met haar nieuwe zeep „Dubbel Blank", waarvan naar gezegd wordt, de samenstelling eene heel bizondere is, hetgeen uiting vindt in de zeer groote zachtheid dier zeep. Het is niet aan ons daarover uit te welden, eene proefneming voor wasch, toilet of huishouden zal de juistheid van het beweerde moeten be wijzen. 4 Zeker is de benaming goed gekozen en de verpakking oorspronkelijk, waarmede is voldaan aan een eerste vereischte voor een artikel, dat naar populariteit streeft. Vergissen wij ons niet, dan belooft „Dubbel Blank" een succes te worden van Nederland's industrie. En dit juist maakt onze belangstelling gaande, want hartelijk juichen wij toe elke poging die In het werk wordt gesteld om grootere uitbreiding te geven aan het Nederlandsche fabrikaat. Huismoeders, het Nederlandsche heeft recht op onze voor keur. Dc firma Boldoot stelt verder ter be schikking van de verbruikers een fraai uitgevoerd Dubbel Blank-spel, een Imitatie van het Oud-Hollandsche ganzebord, welk spel ongetwijfeld in den smaak van het jonge goed zal vallen. TELEORAMMEN. Burgh, 2 April. Het maken der onderhoudswerken voor den polder Burgh en Westland is heden aangenomen door L. van der Velde te Bruinisse voor f 6099. 's-Gravenhage, 2 April. De Eerste Kamer heeft goedgekeurd de automobielen-belasting, de suppletolre Indische Begrooling, van deelneming aan de Brusselsche tentoonstelling en de sup pletolre Waterstaats-begrooting voor de Waalverbetering. De Kamer is tot nader bijeenroeping gescheiden. CORRESPONDENTIE. Wegens gebrek aan ruimte moeten eenige advertenties tot een volgend nummer blijven liggen. De Redactie. Getrouwd: A. C. VISSER A.Az. en K. J. VAN DER HAVE JD die, ook namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de groote belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ouwerkerk, 2 April 1909. Heden overleed, na een kortstondig lijden, In den ouderdom van bijna 88 jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, JAN VAN DEN BERG. Zierikzee, 31 Maart 1909. Wed. J. VAN DEN BERG— van der Pijl. 1 G. VAN DEN BERG Rotterdam, j M K(ndercn i C. MOONE— w—van den Berg. Rotterdam H M00NE Kinderen en Kleinkinderen. A. VAN DEN BERG. E. VAN DEN BERO- Nieuwerkerk. van beveren, I Kinderen en Klein kinderen. I L. VAN DEN BERG A. VAN DEN BERG— Rotterdam. Tromp, I Kinderen en Klein kinderen, i J. VISSER Rotterdam. g Berg. en Dochter. V Hiermede betuigen wij onzen har telijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom LEENDERT HAGE lz. St.-Maartensdijk, 1 April 1909. Namens de Familie, Wed. I. HAGE—Groenewege. Ondergeteekende maakt aan het geachte publiek van Seroos kerke en Omstreken bekend, dat hij zich hier heeft gevestigd als Koopman in Manufacturen en aanverwante Artikelen. Prachtige collectie Stalen voor Dames- en Heerenkleeding. Beleefd aanbevelend, J. STOEL. Serooskerke, 2 April 1909. Beleefd aanbevelend, v/h. Wed. A. D. v. d. STOLPE, ZIERIKZEE. Gr o vraa g d. Door 't BESTUUR der Dorpsvereeniging Eendracht Bindt" wordt wegens teleur stelling terstond gevraagd: voor het bespuiten der vruchtboomen en aardappelvelden, gedurende 1909. Inlichtingen verstrekt de Secretaris D. KOOPMAN Pz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2