Zaterdag 27 Maart 1909. Tweede Blad. (Z ierikzeesohe Cour an t). NIEUWSTIIDIN6EN. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen D1NSDA0, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8751. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Twee fronts en een boord. Een overschoen. handschoen. jongensjas. illuslration-théatrale, van 26 Dec. 1908. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. Te Nashville, in Kentuckie, is Zaterdag uitspraak gedaan in een strafproces, dat in bizondere mate de gemoederen van het groote publiek had in beroering gebracht. De beklaagden waren een kolonel Duncan B. Cooper en zijn zoon Robin J. Cooper. Dezen hadden den 9en November te Nashville op de openbare straat den dagbladredacteur E. W. Carmack doodge schoten. Carmack, die op grond van allerlei ingewikkelde plaatselijke politieke quaesties, een felle perscampagne voerde tegen Cooper, had van dezen de sommatie ontvangen, dat het met dat geschrijf uit moest wezen. Maar in antwoord daarop begon de dagbladman zijn tegenstander nog onbarmhartiger te vervolgen met zijn pen. Ten slotte kon of wilde Cooper het niet langer verdragenhij wachtte met zijn zoon den dagbladschrijver op de open straat af en schoot hem dood. Na een geding, dat geruimen lijd heeft geduurd, zijn de daders beiden tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De jury maakte uit, dat zij schuldig waren aan „moord in den tweeden graad". De veroordeelden zijn op een borgtocht van 25,000 p. st. op vrije voeten gelaten. Zij gaan in hooger beroep. Carmack, de vermoorde persman, is vroeger senator geweest te Washington. Cooper, de vader, heeft als kolonel gediend in het leger der Geconfedereerden; hij placht een man van grooten invloed in Tennessee te zijn, maar tevens was hij iemand van niet onbesproken gedrag. Met name staat hij als hartstochtelijk speler bekend. Hoboken, 23 Maart. De oud-president Roosevelt en zijn zoon zijn heden scheep gegaan naar Afrika. Zij werden door een talrijke menigte toegejuicht. SPANJE. In de provincie Andalusië heerscht vreeselijke ellende. De koning, die op het oogenblik te Sevilla vertoeft, wordt door duizenden opstellers van smeek schriften bestormd. Het spoorwegverkeer is door over stroomingen gestremd en bijna geheel Andalusië is van het verkeer afgesneden door den aanhoudenden regen zijn de veldarbeiders broodeloos geworden en komen zij letterlijk van honger om. De menigte bestormt de brood- en vleeschwlnkels. De alcades of burgemeesters van Medina, Sldonia en andere plaatsen meldendat zij buiten machte zijn de uitgehongerde menigte in bedwang te houden. De ongelukkigen breken in tuinen en akkers in, graven de wortels en knollen uit, en eten die rauw op. De overheid verdeelt brood onder de hongerende 2500 visschers aan de havenplaats San Lucar, maar het is onmogelijk, hen te helpen. ITALIË. Een geheimzinnige moord is te Rome gepleegd. Een 30-jarige Rus. die 'daar sinds korten tijd in een hCtel-pension woonde, is in zijn kamer dood volgens een bericht aan stukken gesneden ge vonden in een koffer. Vermoedelijk is hij vermoord door twee andere jonge Russen, die hem kwamen bezoeken en die, toen zij na eenigen tijd weder vertrokken, aan de hotelhoudster zeiden, dnt zij voor eenigen tijd met hunnen vriend op reis gingen. Toen na verloop van eenige dagen een ondragelijke lucht uit de kamer van den Rus kwam, waarschuwde de hotel houdster de politie en zoo werd de misdaad ontdekt. De vermoorde had als zijn naam Wladimir Taraskof opgegeven. Maar men vraagt zich af, of hij misschien de ver maarde Azef zou zijn. Van de moordenaars was tot dusverre nog geen spoor te vinden. De bewoners van 't kleine stadje Santa Maria Capua Vetere, in de Italiaansche provincie Caserta, zijn dezer dagen ge tuigen geweest van een ontzettend tooneel. De koopman Parquale Abate betrad het balkon van zijn huis en hield tot zijn medeburgers, die in grooten getale kwamen toestroomen, een redevoering, vol zonder linge parlementaire en godsdienstige denk beelden. De menigte bemerkte spoedig dat zij met een krankzinnige te doen had, maar spoorde den ongelukkige door luid applaus aan tot meerdere uitingen van zij redenaars talent. Plotseling echter verstomde het ge juich der menschenmassa, en ging er een luide kreet van ontzetting op: de koopman had zijn jongste zoontje bij de haren ge grepen, en hield het nu over den rand van het balkon, terwijl hij riep: „Er moet bloed vloeien voor de herleving van Italië en zijn geestelijkheid, en ik zal u een goed voorbeeld geven". Op dit oogenblik zag ook de moeder van het kind, door welk vreeselijk lot dit werd bedreigd; zij wilde haar schreienden lieveling aan de hand van den waanzinnigen vader ontrukken, maar deze greep zijn revolver en loste die op zijn vrouw, zonder haar evenwel te treffen. Eindelijk gelukte het de moeder, haar kind te bevrijden. Toen richtte de waanzinnige het wapen op zich zelf, en zakte bij het derde schot Ineen, voor de oogen van de door ont zetting verlamde menigte. FRANKRIJK. Parijs, 24 Maart. De post-staking is zoo hier als in de voornaamste plaatsen des lands, afgeloopen. Het doel is bereikt of zal bereikt worden de dir.-gen. der posterijen kon natuurlijk niet op dit oogenblik worden afgezet, maar geen enkel ambtenaar zal worden gestraft en zooveel mogelijk zal aan de eischen der stakers worden voldaan. Bordeaux, 23 Maart. De consul van Vene zuela zou van dr. Paul hebben vernomen, dat Castro, indien hij in Venezuela tandde, zou worden gearresteerd. Castro heeft plaats besproken op de „Guadeloupe", 25 dezer. Mogelijk zal hij eerst naar Trinidad gaan. Het journal ontvangt een telegram uit Berlijn, meldend, dat volgens een telegram uit Weenen de onderhandelingen der mogendheden volkomen schipbreuk zouden geleden hebben. Oostenrijk ver wierp het Engelsche voorstel, zoodat er van een bemiddelend optreden der mogend heden geen sprake meer kan zijn. Te Verdun zijn onlangs twee Fran- schen, als verdacht van spionnage. gevan gen genomen. Volgens een aantal Fransche bladen zijn deze beide lieden slechts handlangers van een aantal aanzienlijke, invloedrijke menschen, die in opdracht van de Duitsche regeering in Frankrijk een ultgebreiden spionnendienst georganiseerd hebben. Volgens den Petit Parisien wemelt het in de omstreken van Verdun van Duitsche spionnen, die met behulp van Duitsch dienstpersoneel, zooals keuken meiden, gouvernantes en kellnerinnen, alles trachten te weten te komen, wat voor den generalen staf te Berlijn belang rijk is om te weten. Het blad heeft deze inlichtingen van een hoofdofficier, die o. a. verhaalt, dat in het olficiers-casino te Verdun zelfs een voormalige wachtmeester van de ulanen bediende is geweest. Op aanbeveling van verschillende invloedrijke personen kreeg hij die betrekking en schreef alles wat hij hoorde nauwkeurig op. Volgens denzelfden hoofdofficier heb ben de Duitsche olficieren ook een andere meening over spionneeren dan hun Fran sche collega's. Wanneer een Duitsch officier met verlof naar Frankrijk gaat, spionneert hij en brengt alles wat hij ge zien heeft aan zijn superieuren over. Zulke in Frankrijk reizende olficieren zouden door de Duitsche geheime politie bewaakt worden, welke hun allerlei relaties, vooral met vrouwen, die iets kunnen weten, verschaft. DUITSCHLAND. Keulen, 23 Maart. Ex-president Castro vertrekt morgen vroeg naar Parijs. De schade, door de overstroomingen van de Elbe aangericht In de mark Bran denburg, wordt geschat op ongeveer 12 millioen mark. Er wordt veel armoe en gebrek geleden. NEDERLAND. Lemmer. Bij de Vereeniging „Schutte- vaer" is van den Minister van Waterstaat bericht ingekomen, dat op de a.s. be grooting gelden zullen worden uitgetrokken voor verdieping van de bekende vlakte len Zuiden van Enkhuizen, genaamd Het Slijk. Deze bank is sedert langen tijd een gevaar voor de scheepvaart geweest, zoodat dit bericht door de schippers met genoegen zal worden ontvangen. Apeldoorn, 24 Maart. De 16-jarige B. B. alhier, werd Zaterdagavond 9 uur, toen hij met zijn kameraden van 15 en 13 jaar van de markt huiswaarts keerde, door den kogel van een flobertpistooltje, dat in het bezit van zijn 15-jarig makkertje was, en waarmee men onderweg gespeeld had, in het voorhoofd getroffen. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd, Het kogeltje is in de schedelholte ge drongen en heeft men tot nu toe nog niet kunnen verwijderen. De toestand is ernstig. Haarlem, 24 Maart. Onlangs werd gemeld van een man, die, uit vrees voor inbrekers, den spaarpot in de kachel had gezet, welke kachel later door zijn vrouw werd aangemaakt en waarbij de inhoud van den spaarpot (zilvergeld) versmolt tot een grooten klomp. De man heeft toen dien klomp zilver, welke voor hem aan guldens een veel grooler bedrag vertegen woordigde dan deszelfs waarde als oud zilver, naar 's Rijks munt gezonden, en dezer dagen is hem bericht geworden, dat hij ten zijnent heett te verwachten een postwissel, een bedrag vermeldend, 't welk zijn verwachting zelfs eenigermate over treft, en waardoor hij dus geen de minste schade van de onaangename vergissing ondervindt. Amsterdam, 24 Maart. De gemeente raad nam, met 27 tegen 16 stemmen, aan de voordracht van Burgem. en Weth om gehuwde onderwijzeressen op de scholen voor voorbereidend lager onderwijs te ontslaan. Utrecht, 24 Maart. Alhier heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Een elfjarig meisje was bij een kind van negen maanden thulsgelaten, terwijl moeder even de deur uit was om brood van de bedeeling te halen. Het elfjarig meisje moest zusje even loslaten en toen heeft de kleine, bij het omtrekken van een pot kokend water, zich zóó deerlijk gebrand, dat ze kort daarna in 't gasthuis overleed. Gouda, 25 Maart. Alhier was het voor velen Dinsdagmiddag feest. Op Initiatief van het ijscomilé „Kattensingel", werd aan een tweehonderdvijftigtal behoeftige oude mannen en vrouwen een maaltijd aange boden in de sociëteit „Ons Genoegen". Aan 9 tafels waren de genoodigden ge zeten. Het menu luidde: Pouletsoep, ge hakt met aardappelen, worteltjes en doperwten, rijstpudding, bessensap, fruit en dessert. Het was een genot de luidjes te zien smullen. De stemming was hoogst aan genaam. Tijdens den maaltijd, waarbij het publiek niet werd toegelaten, speelde de muziek van het stedelijk muziekkorps, terwijl tot afwisseling eenige voordrachten werden gegeven. 's-Oravenhage, 24 Maart. Één der politiehonden heeft een blijkbaar ernstig voorgenomen zelfmoord voorkomen. Een agent liep, vergezeld van zijn politiehond, op het Bezuidenhout voorbij het wachtlokaal van de tram, dat tegenover de te Van den Boschstraat is geplaatst. De agent liep door, maar de hond bleef even achter, blijkbaar iets verdachts op het spoor, dat zich in hel wachthuisje bevond. De hond liep toen weer naar zijn baas en trok diens aandacht naar het wachthuisje, waarop de agent, op zijn schreden terugkeerende, daarin een man aantrof, haveloos gekleed en zonder mid delen van bestaan. Op dien persoon werd een briel gevonden aan zijn huisgezin Ie Osnabtiick, mede- deelende, dat hij bij ontvangst van dit schrijven door zelfmoord een einde aan zijn leven had gemaakt, omdat hij te Osnabtiick zich a<|n verduistering van eenige duizenden marken had schuldig gemaakt. De politie kon niet anders doen dan hem als vreemdeling zonder middelen van bestaan over de grenzen zetten. Schiedam, 24 Maart. Zondagnacht is ingebroken in het station van de H. IJ. S. M. alhier, 't Moet gebeurd zijn ni 1 unr, wanneer het kantoor gesloten wordt, doordat Zondagsnachts geen goederen vervoer plaats heeft. Men heefl de brandkast uit bet kantoor gehaald, en vermoedelijk op een wagen gelegd om haar verder te vervoeren, doch wat er gebeurd is, weet men natuurlijk niet. Men vond de kast hedenmorgen gedoken in het zand aan het eind van het emplacement in de richting Rotterdam. Zij was nog gesloten en niets wordt vermist. i jGorinchem, 25 Maart. Woensdagnacht 5 uur verliet mevr. V. S., een zenuwlijderes, haar bed en sprong in een achter haar woning stroomende gracht, waaruit ze bijna levenloos werd opgehaald. Spoedig daarna stierf ze. Morgen zou ze weer naar een gesticht zijn gegaan. 14 dagen geleden was ze daaruit pas thu'sgekomen. Rotterdam, 24 Maart. Een zeldzaam (Overgenomen uit het Nieuwsblad van Friesland). XXII. Er is mij dikwijls gevraagd naar den Harem en naar de vrouwen, daarin „op gesloten", zooals velen meenen. Wat ik er van te weten gekomen ben wil ik thans vertellen. Sommigen denken zich een met Oostersche pracht ingericht huis of paleis, als ze het woord Harem hooren, anderen stellen zich voor een soort gevangenis, waarin vele vrouwen en nog meer slavinnen de wissel vallige luimen van hun heer en meester moeten dulden, doch de Harem heeft niets uit te staan noch met een paleis, noch met een gevangenis. De Harem is niets anders dan het vrouwenvertrek, in tegenstelling met het Selamlik, het mannenvertrek. Nu zal het waar zijn, dat de vrouwen van den Sultan zetelen in een paleis, stellig met Oostersche pracht ingericht, en sommige rijke Mahomedanen, die zich de weelde van een Harem kunnen veroor loven, zullen aan hunne vrouwen ook wel een uitgezocht gedeelte van het door hen bewoonde huis hebben afgestaan waar de rijkdom kan schitteren, maar dit is dan een gevolg van de omstandigheden en geen kenmerk van of vereischte voor een Harem. In den regel is de Harem geen pronk kamer, maar een hoogst eenvoudig ver trek, waar zelfs geen meubels van eenige beteekenis aanwezig zijn. Op den vloer ligt een mat en daarop zijn stukken tapijt uitgespreid, terwijl langs de wanden van het vertrek eenvoudige houten banken dienen tot zit- of ligplaats. Naast dit vertrek, waarin de godsdienst plichten worden verricht, bestaande in dagelijksche wasschingen en gebeden en het lezen in den Koran, vindt men ge woonlijk nog andere vertrekken, die ter geheele beschikking van de vrouwen zijn gesteld en waar ook de kinderen en vrouwelijke dienstbaren verblijf houden. Het leven van de vrouwen in den Harem wordt zeer eentonig en alles be halve rooskleurig genoemd, omdat ze niet naast den man staan en niet met hem samenwonen of met hem In 't publiek verschijnen als gelijken zooals hier. De Turksche vrouwen worden beschouwd als ondergeschikten en zijn meer gebonden aan huis en vormen, dan onze vrouwen, maar dit neemt niet weg, dat het in den Harem niet aan gezelligheid behoeft te ontbreken; de vrouwen toch hebben hare dienstbaren en kinderen bij en om zich, het is een samenwonen en kan een samen leven zijn. Ook mogen ze vriendinnen en kennissen ontvangen of zelve bezoeken afleggen in andere Harems. Zij kunnen over dag ook gaan wandelen of winkelen in de stad en allerlei inkoopen doen, wanneer ze daar lust of behoefte aan ge voelen. Zij zijn dus vrij In hare bewe gingen, evenwel met deze beperking, dat ze niet vóór zonsopgang het huis mogen verlaten en vóór zonsondergang weer thuis moeten zijn. Bovendien mogen ze niet anders op straat of in 't publiek ver schijnen, dan gesluierd, opdat hare aan gezichten niet gezien worden! Al op zeer jeugdigen leeftijd hebben de Turksche schooncn den sluier te aanvaarden en in dit opzicht kunnen de Oostersche vrouwen hare Westersche sectegenooten zeker met reden benijden, want de dichte sluier schijnt mij een hinderlijke last te zijn. Wat overigens de vrijheid betreft, ik geloof dat het meerendeel der vrouwen alhier een meer gebonden teven heefl dan de jvrouwen van een Harem ginds. Daar zijn eenige vrouwen op de huiselijke bezigheden aangewezen en waar eenige vrouwen zijn, daar heefl men ook eenige dienstbaren voor het werk en de zorg der kinderen, zoodat de vrouwen het huis houden slechts hebben te besturen en hoewel ondergeschikten van den man, fungeeren ze toch als hoofden op eigen terrein. Ook geloof ik niet, dat deze vrouwen de bestaanszorgen kennen, waarin onze vrouwen in den regel hebben te deelen, juist omdat zij naast den man slaan en meer één met hem zijn. Het woord Harem beteekent „het ge wijde, onaantastbare of verbodene waar enkel vrouwen wonen". Hier ziet men duidelijk, dat de Turksche vrouwen geen onderworpen slavinnen zijn, maar dat ze rechten of voorrechten bezitten, die onze vrouwen niet hebben. Zoo is het den heer des huizes niet altijd geoorloofd zijn Harem binnen te treden. Wanneer daar andere vrouwen op bezoek zijn, mag hij niet verschijnen. Maar hoe kan hij welen dat de Harem voor hem niet toegankelijk is? Eenvoudig aan het schoeisel der voeten, 't welk de bezoekers aan de toegangsdeur tot den Harem uittrekken en aldaar talen staan, tot de visite is algeioopen. Maar waarom mag de heer des huizes zijn Harem niet binnengaan, als er bezoek is van andere vrouwen? Wat kwaad zou daarin steken? Zoo vraagt men, omdat wij het zoo geheel anders gewend zijn, en het antwoord daarop luidt: de huwelijks band is bij de Muzelmannen zoo los, dat de huwelijkstrouw zonder sluier en af scheiding lichtelijk in gevaar zou komen. Zoo worden zelfs de beste vrienden van den heer des huizes niet in den Harem toegelaten, evenmin als bij ons de slaap kamer onzer vrienden voor ons open slaat. Dit alles geldt vooral van de hoogere standen. Bij de lagere standen beslaan wel dezelfde beperkingen in den omgang tusschen de geslachten, maar wegens ge mis aan huisruimte kunnen die niet zoo stipt worden nagekomen en daaruit votgt noodzakelijk meer vrijheid. Volgens de Mahomedaansche wetten is het huwelijk een contract, dat berust op den wil van den man en het aanbieden der vrouw, welk contract slechts door den man vernietigd kan worden, terwijl de vrouw dit recht niet bezit. Er staan haar evenwel eenige wettelijke middelen ten dienste om scheiding te vragen, o. a. wegens mishandeling, wegens onvoldoende verzorging in zake woning, voedsel of kleeding of wegens krank zinnigheid des mans. Ook kunnen ze het hem wel zoo lastig maken, dat hij zelf den huwelijksband gaarne verbreekt en dit is nog de ge makkelijkste weg, die het meest gekozen wordt. De huwelijken worden meest tot stand gebracht door verwanten of huwelijks bemiddelaars. Tot acht i tien jaar is het verkeer tusschen jongens en meisjes tame lijk vrij, en huwelijken, werkelijk op liefde gegrond, worden niet zelden bij het spelen voorbereid. Hoewel het geoorloofd Is tegelijkertijd vier vrouwen te hebben, zijn er maar weinigen die van dat recht gebruik maken. De kosten dier weelde zijn over 't geheel veel te hoog, zoodat de meeste Muzel mannen het laten bij slechts ééne vrouw. Wyckel. S. H. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5