Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIEN. St.-Filipsland, 25 Maart. Het slaan van Nortonpompen In onze gemeente heeft geen doel getroffen. Zoowel op de Voorstraat, bij een diepte van 20 M., als op de Achter straat bij 21 M., was 't zoutgehalte van 't water zóó groot, dat men geen ver wachtingen had op grooter diepte tot een gunstig resultaat te komen. Een derde boring in 't Karreveld leverde nog slechter uitkomst op bij 25 M. diepte. Blijkens de kiezerslijsten zijn hier voor de Tweede Kamer 280, de Prov. Staten 280, en den Oemeenteraad 269 kiezers. Stavenisse. in verband met de vele en ernstige gevallen van keelziekte en rood vonk alhier is door den gemeenteraad be sloten tot aankoop van een ontsmettingskist, daar het toestel, dat thans in bezit der gemeente is, onvoldoende schijnt te wezen. Ongeveer 20 lijders aan roodvonk kwamen reeds voor, waarvan 4, helaasmet doode- lijken afloop. Scherpeoisse, 25 Maart. Te Arnhem is geslaagd voor commies bij de directe belastingen, Invoerrechten en accljnsen, de heer J. Slager alhier. Scherpeoisse, 26 Maart. Volgens de vastgestelde nieuwe tijsten bedraagt het aantal kiezers voor deze gemeente: Tweede Kamer en Prov. Staten 242„en voor den Oemeenteraad 241. Oud-Vossemeer. De watersnood maakte een eind aan het bestaan der twee rijen lindeboomen in de Dorpstraat van de Oude Molen naar den kring van het dorp; thans zijn op nieuw aldaar boomen geplant door de Ambachtsheeren, die binnen be trekkelijk weinig jaren werkelijk weer een sieraad van het dorp kunnen zijn, indien het publiek ze tenminste in zijn hoede wil nemen. De gemeenteraad heelt aan A. Rijn berg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als grafdelver en in zijn plaats benoemd tegen 1 April a.s. D. Istha. Woensdagavond werd de laatste vergadering gehouden van het rederijkers gezelschap „Eendracht"; het bestuur, be staande uit de heeren G. J. de Graaft Az., F. J. Ampt, D. J. Ampt Gz. en F. W. O. Wiskerkewerd herkozen. Belangrijke besprekingen werden gehouden over reor ganisatie van het gezelschap: voorloopig zal men het echter bij het oude houden. Colijnsplaat, 23 Maart. In het school lokaal alhier had hedenavond de jaarver gadering plaats van de afdeeling der vereeniging „Volksweerbaarheid". Aanwezig waren 10 leden. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris, den heer Q. van As, werd het verslag over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de toestand der ver eeniging zeer achteruitgaande was, uit gebracht. De vereeniging bestond n.l. in 1907 uit 39 leden; in 1908, dank zij de lezing door kapitein Qeill, uit 83 en thans slechts uit 36 leden. Door den penningmeester, den heer P. van der Weele, werd hierna rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. tla inzage der bescheiden door de heeren M. J. Contant en A. Barentsen werd die vastgesteld in ontvang op f 26.535 in uitgaaf op f 17.42, alzoo met een goed slot van f 9. II5. Onder de uitgaven kwam een bedrag voor van t 7.50 als subsidie aan de schietvereeniging „Wiihelmina". De heeren Q. van As, secretaris en J. Huissonbestuurslidverklaarden niet langer hunne functiën als zoodanig uit te oefenen. In hunne plaats werden respec tievelijk gekozen de heeren H. M. Haring- man en J. Slotema. Met de beste wenschen voor de schiet vereeniging sloot de voorzitter, onder dankzegging aan de opgekomenen, deze vergadering. Middelburg. Gedep. Staten hebben de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Goes, in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer B. M. den Boer, bepaald op 23 April. De eventueele stemming en herstemming resp. op 4 - en 18 Mei. De Vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg heelt be sloten een 10 a 14 dagen na de blijde gebeurtenis verschillende feestelijkheden te organiseeren. Op het voorloopig pro gramma staan: uitvoering van een cantate door ruim 1300 kinderen, met begeleiding van het Middelburgsch Muziekkorps; muzikale wandeling; muziekuitvoeringen; buitengewoon schitterende verlichting van de Oroote Markt; avondoptocht met mede werking van velschillende vereenigingen en vuurwerk. Vlissiogen, 26 Maart. De gemeenteraad heeft hedenmiddag het voorstel van Burgem. en Weth., om in beginsel te besluiten tot de oprichting van een handelsschool met 2-jarigen cursus de eerste dergelijke school in de provincie Zeeland aan genomen met 15 tegen 2 stemmen. Op het voorstel van Burgem. en Weth. was gunstig geadviseerd door de financieele commissie. Tevens werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van f 19000, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, tegen een rente van hoogstens 5 pCt. De leening zal uiterlijk 31 December 1909 worden afgelost. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer Cts. Luistert naar Mejuffrouw De Jong-, Luistert naar Mej. Henriette de |ong, moeders en vrouwen, die niet tevreden zijt over uwe gezondheid of die in uwe omgeving personen kent die zich te beklagen hebben. Zij zal u zeggen hoe zij, na gedurende drie jaren geleden te hebben, op bewonderlngswaardige wijze is genezen. Mej. Henriette de Jong, geb. Roodhorst, woont op den Kortenoord te Nieuwerkerk a d. ijssel. Deze huis moeder heeft ons het volgende geschreven: Mej. H de Jong. (kji. schottel, Rotterdam). „Het verheugt mij zeer u te kunnen berichten, dat het gebruik der Pink Pillen mij het meeste goed heeft gedaan. Sedert ongeveer drie jaren was ik onderhevig aan zulk een ergen toestand van zwakte, dat ik zelfs mijn huiswerk niet meer kon verrichten. Ook leed ik aan maag- en lende- pijnen, aan schele hoofdpijnen en duizelingen. Mijn eetlust was nagenoeg geheel verdwenen, zoodat Ik, door bijna niet meer te eten en het weinige voedsel dat ik nam slecht te verteren, uitgeput geraakte en geen voet meer voor den anderen kon zetten. De Pink Pillen hebben in óns plaatsje verscheidene menschen genezen, en het gerucht dier genezingen vernam ik, toen lk, teleurgesteld door alle geneesmiddelen, die ik gebruikt had, zonder dat zij mij de geringste baat hadden gegeven, wanhopig was en niet meer wist wat te beginnen. Ik ben met de behandeling der Pink Pillen begonnen en onmiddellijk ben ik aan het beteren gegaan. Mijn krachten zijn terug gekomen, mijn eetlust is vooruitgegaan en al mijn kwalen zijn verdwenen. Nu ben ik heel wel". De Pink Pillen zijn een krachtig hersteller van het bloed,' een krachtig versterker van het zenuw stelsel. Aan hen, die uitgeput zijn en die arm bloed hebben, bezorgen zij bloed met iedere gift. Het rijke, zuivere bloed voedt de organen en dezendat weet gij welwerken dan alleen behoorlijk zoo lang zij goed gevoed worden. Gij begrijpt al het belang dat het bloed heeft, en bijgevolg begrijpt gij de zeer groote genees kundige waarde der Pink Pillen. Zij zijn onovertroffen legen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, rheu- matiek, neurasthenie, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 de doos; f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilitlhoofd-depóthouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Zierikzee en Omstreken bij de firma F. P. J. Bal, DamJoh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Drogisterij Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; J. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 26 Maart. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht 2.47.20 H.A. bouwland bi] „Roosjeshof", aan Jan Abrahamsweg onder Kerkwerve, voor f 712 per Schouwsch gemet Een woonhuis en erf aan de Fonteine te Zierikzee, voor f 526. Te Vlissingen is aanbesteed het bouwen van 15 woningen te Oost- en West-Souburg. Ingekomen waren 7 biljetten. Minste in schrijver de heer J. Bosschaart te Oost- en West-Souburg voor f 17000. oonemaire. Bij de aanbesteding van Chili, door de landbouw-societeit „Ceres" alhier, werd de levering hiervan gegund aan W. Boller te Poortvliet, voor f 11,56. Poortvliet. Door den heer M. K. Krijger, broodbakker alhier, werd dezer dagen de windkorenmolen van den heer J. Jansen uit de hand gekocht. Landbouw en Veeteelt. In de op 22 April te Middelburg te houden hootdbestuurs-vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, zal mede- deeling worden gedaan van een schrijven van den voorzitter, den heer mr. P. C. J. Hennequin, aan de overige leden van het dagelijksch bestuur, waarop hij bericht, dat hij zich, tengevolge van het ongeval, dat hem getroffen heeft, genoodzaakt ziet terug te treden uit de betrekking, die hij gedurende eenige jaren met genoegen heeft vervuld. In die vergadering zal een algemeene voorzitter benoemd worden. Op de agenda staan voorts o. a. bespre king van toetreding tot de Kon. Nederl. Landbouwvereenlging en tot het permanent comité voor de voorbereiding eener onder linge landbouwvereeniging. Ook zullen mededeelingen worden ge daan omtrent het landbouw-onderwljs, en zal ter tafel komen een verzoek van de Oostelljk-Zeeuwsch-Vlaanderensche Con cours Hippique-Vereenlging om geldelljken steun. K E R K NIEUWS. De bizondere kerkeraad der Nederl. Herv. Gem. te Utrecht heelt besloten, wanneer de blijde verwachting in het Koninklijk Huis zal zijn verwezenlijkt, de gemeente samen te roepen tot een ure van dankzegging en gebed in de Domkerk, en wel des voormiddags om elf uur, daags nadat de tijding zal zijn bekend geworden, met dien verstande, dat deze buitengewone godsdienstoefening niet zal worden ge houden, wanneer zij zou vallen op een Zondag, op Goeden Vrijdag of op 2en Paaschdag. O N D E R W IJ S. Zierikzee, 27 Maart. De inschrijving voor leerlingen der Ambachtsschool alhier is weer opengesteld. Deze nuttige instelling mag zich steeds in een groote belangstelling verheugen. En terecht. Voor hoeveel ouders die een langdurige opleiding hunner jongens na de lagere school niet bekostigen kunnen, voor hoeveel jongens, die voor abstracte studie ongeschikt zijn, is deze school geen uitkomst? En de resultaten? De meeste oud-leer lingen van ambachtsscholen bekleeden later uitmuntende betrekkingen. En dat kan ook haast niet ander^. Waar met zooveel zorg en overleg de grondslagen gelegd worden moet ten slotte de uitkomst wel goed zijn. Onze ruime ambachtsschool biedt aan vele leerlingen nog plaats. Mogen de inschrij vingen ook ditmaal van steeds grooter animo getuigen. Voor bizonderheden ver wijzen wij naar achterstaande advertentie. Bij het 25 dezer te Breda gehouden examen nuttige handwerken slaagde o. a. mej. H. Phernambucq van Zierikzee. Post en Telegrafie. De klerk der posterijen en telegrafie te Breskens, J. B. Wallinga, wordt met ingang van 16 April verplaatst naar Amsterdam, an de heer A. L Luteijn van Tholen naar Breskens. TWEEDE KAMER. Namens de Commissie van Rapporteurs over de salarisregeling van de departements ambtenaren werd in de Donderdag gehouden zitting door den heer Hubrecht voorgesteld een parlementaire enquête in te stellen naar de organisatie, de werkwijze en het arbeids-toezicht aan de departementen. Dit voorstel werd naar de afdeeiingen gezonden. Verder werd behandeld een wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs, tot subsidieering van de bizondere Hoogere Burgerscholen. De heer Roessingh vreesde dat door dit ontwerp tjet gewoon middelbaar onderwijs ten plattelande, dat uitbreiding behoeft, juist nog meer in het gedrang zal komen. De heeren De Waal Malefljt en Rood huizen verdedigden het ontwerp, maar drongen aan op ruimer steun voor het meer uitgebreid lager onderwijs. Laatst genoemde wilde daaraan tevens een eind diploma verbinden. Bij tweede lezing werd aangenomen het ontwerp tot wijziging van de Kinderwetten. Bij het opmaken van de nominatie voor den Hoogen Raad werd tot eersten can- didaat gekozen mr. Fentener van Vlissingen, raadsheer bij het hof te Amsterdam. Electrische tram Vlisaingen-Middethurg. Volgens de voorwaarden, waarop aan de stoomtram Vlissingen—Middelburg concessie is verleend voor de electrische exploitatie dezer lijn, moet uiterlijk 1 April a.s. een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden. Daar de tram-maatschappij met het ge meentebestuur van Vlissingen nog niet tot overeenstemming is kunnen komen voor wat de communale lijn betreft, zal van aanvang der werkzaamheden op genoemden datum wel geen sprake zijn. Nogmaals: BANKBILJETTEN. Het wil blijkbaar velen onzer lezers nóg niet duidelijk zijn, wélk papieren geld met 1 April ongeldig 'Wordt. Dat zijn niet de BANKbiljetten, die blijven goed; maar de MUNTblljetten. Geldig blijven alzoo de biljetten van f 25 (geel), f 40 (groen), f 60 (paars) en die van f 100 en hooger (zwart). Geldig blijven ook de NIEUWE bank- biljetten van f 10 (die, waarop twee menschfiguren). Maar ongeldig worden ALLE munl- biijetten: het rosbrulne van f 10 en het blauwe van f 50. Men wissele die vdór het einde der maand in bij de Rijkskassen. Gemengd Nieuws. Aan Het Volk wordt uit Vlieland geschreven: In deze gemeente was een jongeling, van beroep zeeman, in den rang van 3en stuurman, opgeroepen den lOen dezer te Hoorn te verschijnen om „ingedeeld" te worden. Evenwel, hij voer ter zee en kwam eenige dagen vóór ge noemd tijdstip te Napels binnen. Hij weet, na veel moeite van den kapitein der boot gedaan te krijgen, dat deze hem ontslaat de reis was nog niet om en reist nu met spoed naar huis, welke reis hem ontlast van f 60, een flink deel van zijn loon. Op het bepaalde uur verschijnt hij voor den militie-commissaris, die hem mededeelt, dat hij ingelijfd wordt bij de zeemilitie begin Augustus. Laatste Berichten. Belgrado, 25 Maart. Het is nu vast gesteld, dat in de afgeloopen week Kola- kowiks, een bediende van den kroonprins, in het hospitaal is opgenomen, daar hij eenige inwendige kwetsuren had. Hij stierf na een ingestelde operatie. Sedert dien heeft de persberichten open baar gemaakt, waarin den kroonprins ten laste wordt gelegd, dat hij den dood van den bediende heeft veroorzaakt. Hedenmorgen heeft de prins een brief gezonden aan den minister-president, waarin hij kennis geeft dat hij liever afstand doet van zijn rechten op den troon, dan ver dacht te worden van moord. Hij wil een jaar buitenslands gaan reizen. De minister president heeft onmiddellijk het kabinet van een en ander in kennis gesteld. Het ministerie komt heden namiddag bijeen om over de kwestie te beraadslagende Ko ning zal den ministerraad voorzitten. De kwestie zal morgen bij de Skoepsjtlna ge bracht worden. De lijkschouwing bracht aan het licht, dal de bediende een breuk hadde dood werd veroorzaakt door een val van de trappen. De Stampa, het bericht bevestigende, dat de kroonprins afstand heeft gedaan van zijn rechten op den troon, zegt dat de daarop betrekking hebbende brief reeds bij de Skoepsjtina is ingediend. Weeneo, 25 Maart. Uit Belgrado wordt gemeld: De kroonprins heeft den minister president ervan verwittigd, dat hij afstand doet van zijn rechten op den troon, om niet verdacht te worden van den moor denaar van zijn bediende te zijn. In diplomatieke kringen gelooft men, dat die afstand niet zal worden aangenomen. TELEQRAMMEN. 's-Gravenhage, 26 Maart. Tweede Kamer. De heer Helsdingen heeft aangekondigd een interpellatie over de regeling der werktijden aan de oorlogs- iarichtingen bij de Hembrug. Voortgezet werd het debat over de sub- sidiëering van de bizondere Hoogere Burgerscholen. Minister Heemskerk betoogde, dat het ontwerp slechts beoogt het meer normaal laten der positie van deze scholen, stelde in het licht, dat een verwerping niet be vorderlijk zou zijn aan het Middelbaar On derwijs in het algemeenaangezien bij geidweigering voor de bizondere Hoogere Burgerscholen het niet aangaat geld te vragen voor nieuwe openbare Hoogere Burgerscholen. Na aanneming van het ont werp zal de Minister voorstellen de op neming van leeraren aan de bizondere Hoogere Burgerscholen en Gymnasia in het Pensioenfonds. In voorbereiding is het ontwerp om meerderen steun te verleenen aan meer uitgebreid lager onderwijs. De heer Ter Laan trok na deze mededeeling zijn motie in. Na replieken werd het alge meen debat gesloten. Vragendag. Minister Heemskerk ant woordde aan den heer Roodhuijzen, dat bij Kon. Besluit van 23 Maart bepaald is, dat de onderwijzers bij de Rijksnormaal lessen, die deze betrekking bekleeden na de inwerkingtreding van het Kon. Besluit van 1880, zijn Ie beschouwen als burger lijke ambtenaren, die na het verlies van hun betrekking aanspraak kunnen maken op wachtgeld of pensioen. Benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van den Nieuwlandpolder, de heer F. van Nieuwenhuijsen te Wol- phertsdijk; tot dijkgraaf van den Onrust- polder, de heer J. L. Marcusse te Wissekerke tot gezworene van het waterschap Stave nisse, de heer H. J. Dorst te Stavenisse. Ingeioaden Stukken. Familie Oe Rijke. Maart 180 9. Maart 1909. Is 100 jaar in Sirjansland (gemeente Ooster ld) woonachtig. 1809 werd Steven de Rijke eigenaar var de hofstede in Sirjansland, was kerkvoogd, lid van den gemeenteraad en gezworene van den polder Ooster- en Sirjansland. 1841 opgevolgd door Jacob de Rijke, die ge zworene was van evengenoemden polder. 1875 opgevolgd door Gebroeders De Rijke. Steven de Rijke Jz. is nu gedurende 19 jaren kerkvoogd, en 17 jaren lid van den gemeenteraad en gezworene van den polder .Ooster- en Sir jansland. Het meerendeel der familie had en heeft nog in alle besturen zitting. marktberichten. Zierikzee, 25 Maart. Tarwe matig aan geboden, werd te hoog in prijs gehouden om tot zaken te komenoverige artikelen weinig ter markt en onveranderd in prijs. Tarwe f 7,50 a f 8,75; chevaliergerst f 6,40 a f 6,75wintergerst f 5.40 5 f 5,60; zomergerst f 5,30 a f 5,40; rogge f 5 75 5 16; haver f 3 5 f 3,50; erwten (kleine) f 10 f 10,50; kroonerwten I 10,25 k f 10,75; bruine boonen f 9,50 4 '2. Hooi f 30 a f 33. Aardappelen f 2,50. Uien f 8. Middelburg, 25 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot. Het aangevoerde bestond hoofdzakelijk uit tarwe, welke onveranderd verkocht werd. Witte boonen f 0,50 en kroonerwten f 1 hooger. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 8,50 k f 8,75; rogge f 6 a f 6.25; zomergerst f 5,50 a f 5,75; haver f 3,50 5 f 4; paardenboonen f 7,75 5 f 8; kroon erwten, f 11 4 f 11,50; witte boonen I 13,25 4 f 13.75. 390ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der le klasse van 22, 23, 24 en 25 Maart 1909. Prijs van 100 No. 6463. Prijzen van 20. 4271 5447 6368 6451 6476 13854 4275 5452 6379 6454 8301 13858 4293 6351 6445 6471 9947 18419 18423 18424 Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 20 Maart. Een dochter van B. Verdoorn en C. Van der Maas. 22 zoon R. de Raat en B. van Vessem. 23 P.Bongers en W. Bout kan. 23 dochter N. Krijger en N. P. Jopse. Overleden: 18 Maart. C. Stiphout, 9 m., d. 21 A. M. Peute, 4 j., d. 21 W. de Looze, 3 j., z. 22 M. Th. Axer, 76 j., wed. vanC.-G.Gilden. 23 W. Roskam, 78 j., wedn. van M. Ver- meule. 25 Z. Wolbach, 83 j-, wed. van F. de Ble. Levenloos aangegeven: 20 Maart. Een zoon van C. Heuseveldt en j. Pot- appel. CORRESPONDENTIE. Bruinisse. De advertentie betreffende het paard kan niet geplaatst worden. De Redactie. Heden overleed onze jongste lieveling JAN CORNELIS, in den jeugdigen leeftijd van ruim drie maanden. Zonnemaire, 24 Maart 1909. J. C. DEN BOER. J. C. DEN BOER-van der Bijl. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig Iflden, onze geliefde Moeder DINA HE IJ BOER, de Wed. G. Heijboer, in den ouderdom van 54 jaar en 4 maanden. St.-Annaland, 24 Maart 1909. GABR1ËL HEIJBOER. WILLEM HEIJBOER. GERARD HEIJBOER. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling CORNELIS JAN, slechts 6 maanden oud. Haamstede, 26 Maart 1909. W. G. BOOT. S. P. BOOT—van Westen. Voor de vele bewijzen van belang stelling en deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen besten Vader, Stief-, Behuwd- en Grootvader, den Heer J. M. LOCKER DE BRUYNE, betuigen wij onzen hartelijken dank. e. M. a. breda van Oslerwijk kelckhoven- jffaurwtjk. locker de Bruyne. - .{ja. locker de bruyne. R%';j?ng. a7j\locker de bruyne. Atlanta. S B' LO^l51É^UYNE en EchtgelftSftJf Rotterdam, j J" p0pp,fPP'_VAN Bochove. V Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij ons 25-jarig Huwe lijksfeest ontvangen. Zierikzee, 26 Maart 1909. JACs. TEN HAAF. a. a. ten HAAF—van Dussen. Hartelijken dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven op 18dezer. Poortvliet, 25 Maart 1909. c. van as en Echtgenoote. D'cgenewelke nog LID •T*' wenschen te worden van de Stierenwereaniging, kunnen zich tot 2 April a s. vervoegen bij P. boot Wz., Moriaanshoofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2