Zaterdag 27 Maart 1909 Eerste Blad. go ander over oud- BLOOKERS CACAO; Primitief kohier der belasting op de honden voor 1909. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ZIERÏKZEESCHE (Z i e r i k. z e e s c h. e NIEIWSBODE. C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8751. Uitgever-HoofdredactaurA. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Diracteuri A, I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons bladgabonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden dezer gemeente, over het dienstjaar 1909, op den 19en dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goed gekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der ge meente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat bin nen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nè die uitreiking de aan- geslagenen tegen hun aanslag bij den Raad be zwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 26 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Eenige maanden na den mislukten aanslag op Amsterdam stierf Willem II, die gehuwd was met de oudste dochter van den later onthoofden Karei I, koning van Engeland, en uit welk huwelijk acht dagen na den dood van den prins een zoon geboren werd, die onder den naam van Willem 111 een groote rol op hei wereldtooneel gespeeld heeft. Bij de geboorte van den prins besloot de stad Amsterdam zich als peter over den jonggeborene aan te bieden, en hem jaarlijks „een pillegilt" van duizend gulden te schenken. Ten aanzien echter van het voorstel van de prinses-weduwe van Frederik Hendrik aan de Staten, den jongen prins tot stadhouder, kapitein- generaal en admiraal te benoemen, besloot de vroedschap van Amsterdam niet te treden in het aanstellen van een stadhouder en de waardigheden van kapitein-generaal nooit aan een en denzelfden persoon op te dragen. Tengevolge van den aanslag van Willem II op Amsterdam was men van een stadhouderlijk bewind afkeerig geworden. Twee jaren na den dood van Willem II brandde het oude fraaie stad huis, waarin de registers en vele belang rijke kostbare stukken bewaard werden, af. Eenige ijveraars voor de belangen der stad drongen door de vlammen naar de secretarieen keerden met armen vol boeken en papieren terug. Één was er, die naar de weeskamer liep, toen zij in vollen brand stonden wierp de boeken en registers, welke hij machtig kon wor den, uit een venster op straat, waarna hij zich door middel van een touw langs den toren naar beneden liet, omdat de trap, die hij opgeklommen was, middeler wijl was afgebrand. Burgemeesters deden terstond de schutterij en slads-soldaten in de wapenen komen, en wallen, poorten, straten en bruggen bezetten, om het ge spuis, dat in elke groote stad te vinden is en op plundering vlamde, van den Dam te houden. Inmiddels was de eerste Engelsche oorlog uitgebroken. Hiervan maakten een zes honderd matrozen gebruik om een oproerige houding aan te nemen. Optrekkende naar het West- Indische Huis, waar de afgevaardigden der Algemeene Staten beraadslaagden, elschten zij een buitengewone uitrusting en vier en een halve maand soldij. Met het oog op den oorlogstoestand besloot men hun twee maanden soldij toe te staan. Maar de heeren matrozen waren met deze concessie niet tevreden. Zij traden dreigend op, en poogden zich zelfs van het West-Indische Huls meester te maken, wat hun door de gewapende macht Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, vóél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. evenwel belet werd, die hen uiteen dreef, zich van de twee aanstokers meester maakte, en deze aan het gerecht over leverde, die hen tot de galg veroordeelde. Reeds den volgenden dag werd het vonnis voltrokken. Het was in die dagen snel en scherp recht. Vóór de waag had men het schavot opgericht. En daar men van de zijde der matrozen een poging tot be vrijding der veroordeelden vreesde, zoo had men den Dam met soldaten doen be zetten. Tijdens de terechtstelling vielen eenige vrouwen flauw, hetgeen tot zulk een gedrang aanleiding gaf, dat de soldaten, die de strafplaats hielden afgezet, uit het gelid geraakten. De bevelvoerende kapitein liet hierop op de aandringende volksmenigte vuur geven, hetgeen ten gevolge had, dat acht onschuldige burgers gedood, velen gekwetst werden, en tal van menschen, die angstig wilden wegvluchten, onder den voet geraakten. Onder den indruk van deze catastrophe werd aan al de matrozen, die aan de oproerige beweging hadden deelgenomen, vergiffenis geschonken, terwijl aan de weduwen en weezen der gesneuvel den voor het door hen geleden verlies een som gelds werd toegekend. Ten gevolge van den oorlog met Enge land leed de handel in Amsterdam een enorme schade. Een handelaar in zwart zijden speldwerk, die 300 a 400 meisjes in en buiten de stad aan werk had geholpen, had er nu maar drie in dienst. Drie duizend huizen stonden in Amsterdam leeg. Geen wonder, dat men hier te lande, inzonder heid te Amsterdam, vurig naar vrede met Engeland verlangde. Cromwell, die destijds protector van Engeland was, wilde wel met de Zeven Vereenigde Provincies vrede sluiten, mits de Algemeene Staten de akte van seclusie teekenden, dat is die akte, waarbij de Prins van Oranje, van de waardigheden, door zijn voorouders be kleed zou worden uitgesloten. In dien eisch bewilligde men schoorvoetend, om dat men in de gegeven omstandigheden aan den vrede de voorkeur gaf boven den oorlog. Op den 27sten Mei 1654 werd de vrede afgekondigd. Zij werd met een dank dag en een openbaar feestbestoon gevierd. Van het nieuwe fraai versierde stadhuis waaide de witte vredevlag. Aldaar werd de vrede onder het losbranden van het ge schut en het geschal van trompetten den volke verkondigd. Ondanks de acte van seclusie bliezen de trompetters lustig Wilhelmus van Nassouwe. Zierikzee. 26 Maarl. Woensdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Adriaanse de Afdeeling Zierikzee der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Mej. C. J. de Mooij opende de grootendeels door dames bezochte vergadering met een hartelijk welkom tot allen te richten, inzonderheid tot den heer J. A. de Bruyne die op het door het Bestuur tot hem gericht verzoek, zich bereid had verklaard een spreekbeurt te vervullen. Zij gaf hierop het woord aan den spreker van den avond, die, na een inleiding, verklaarde te willen spreken over het actief kiesrecht voor het Staatsbestuur. Wat is de Staat. De Staat is een ver eeniging, geen gewone, maar een buiten gewone, in dien zin, dat men door zijn geboorte rechtens lid van den Staat wordt, en dit blijft tot zijn dood. Men kan er niet willekeurig uittreden, gelijk bij een gewone vereeniging. Het Staatslldmaatschap kan men slechts verliezen door naturalisatie in een ander land, door langer dan tien jaar in den vreemde te wonen, en door het zich begeven in vreemden krijgsdienst. Evenals een gewone vereeniging heeft de Staat ook een bestuur, in den vorm van een Koning of President, evenals bij een gewone vereeniging wordt ook in den Staat contributie cheven onder den raam van belasting. Oorspronkelijk had de Staat een beperkt doel, zich oplossend in de handhaving van recht en orde. Dit was de zuivere rechtsstaat. Later is de kring der Staatsbemoeiing meer uitgebreid, door op te treden voor de belangen der zwakken. De wetten beheerschen, gelijk spreker aantoonde, geheel helleven. Daarom is voor de vrouwen het kiesrecht van groote beteekenis. Zoo oefent de Staat invloed op den prijs der levensmiddelen, door het htffen van accijnzen. Zoo is de suiker hier duurder dan in Engeland door den hoogen accijns. Met het oog op haar kinderen heeft de vrouw belang bij het onderwijs, bij den dienstplicht enz. Op elk gebied laat de wet haar invloed gelden. De vrouw Is mede belanghebbende bij de wetgeving. Professor Buys noemde den constitutioneelen regeeringsvorm een regeering van belanghebbenden. Spreker deelde hierop de wijze mede, waarop de wetten tot stand komen. Het initialief hiertoe gaat in den regel van de regeering uit. Maar de Tweede Kamer kan wijzigingen in de wetsontwerpen brengen. Tak van Poortvliet trok, om een amendement, dat htm onaannemelijk voorkwam, zijn kies recht-ontwerp in. De leden der Tweede Kamer kunnen zelve ook wetsontwerpen indienen. Van Houten's wet op den kinder arbeid, waardoor de arbeid in fabrieken aan kinderen beneden de twaalf jaar ver boden werd, is er een voorbeeld van. Wij hebben niet alleen een Tweede Kamer, maar ook een Eerste Kamer, die in 1815 werd ingevoerd, en tot 1887 alleen uit de hoogst aangeslagenen gekozen werd. Als de Tweede Kamer een wets ontwerp heeft aangenomen, onderzoekt de Eerste dat opnieuw. Zij heeft tegen overijling van de Tweede Kamer te waken, en werd door Savornin Lohman de kindermeid van de Tweede Kamer genoemd, wijl zij moet oppassen, dat deze niet stout is. Zij wordt door de Provinciale Slaten gekozen, waar door deze een politiek karakter verkregen hebben. Heeft de Eerste Kamer het haar door de Tweede Kamer toegezondene wetsontwerp aangenomen, dan wordt het ter goedkeuring aan den Koning opgezonden. Volgens artikel 54 der Grondwet is de Koning onschendbaar, maar zijn de Ministers verantwoordelijk. De Koning kan voor geen enkele regeeringsdaad ter verant woording worden geroepen, wel zijn Ministers, die hij naar welgevallen benoemt. Toch geeft de parlementaire meerderheid stilzwijgend de richting aan, waaruit de Koning zijn Ministers kiest. In absolute Staten doet de Monarch wat hij wil. Zijn wil is wet voor het volk. Langzamerhand is daarin verandering gekomen. Zij, die belasting betaalden, wilden weten, waarvoor die belasting gebruikt werd. In Engeland openbaarde zich het eerst dat streven. Later ook in ons land. Spreker herinnert aan de beden. Men wilde niet langer geregeerd worden, zonder op de regeering zelfs den geringsten invloed te kunnen oefenen. Op die wijze ontstond het kiesrecht. Hetzelfde beginsel, dat er toe geleid heeft om aan de mannen het kiesrecht toe te kennen, moet er eens toe leiden het ook aan de vrouwen te verleenen. Aanvankelijk had men standen kiesrecht. De Fransche Generale Staten vertegenwoordigden adel, geestelijkheid en den derden stand. Ook ten onzent had men standenvergaderingen. In de Fransche revolutie werd het standenkiesrecht afge schaft. Na den val van Napoleon herleefde het, ook ten onzent, waar het tot 1848 gegolden heeft. In 1848 werden de directe verkiezingen ingevoerd. In Pruisen bestaat nog het standenkiesrecht. Bij ons trad later het stelsel van gegoedheid op den voorgrond, in de Grondwet van 1848 werd bepaald, dat zij kiezers zouden zijn, die in de directe belastingen een som betaalden, die naar gelang van de plaatselijke gesteldheid variëerde van f 20 tot f 160. Bij de Grondwetsherziening in 1887 werd voor de kiesbevoegdheid nog een andere maatstaf genomen. Het kiesrecht werd toegekend aan hen, die zekere kenteekenen van geschiktheid en maatschappelljken welstand bezitten. Die kenteekenen zouden door de kieswet bepaald worden. Naast de gegoedheid werd dus geschiktheid a's maatstaf genomen. Wanneer men echter ziet, dat van de 800 000 kiezers, 720 000 belastingkiezers zijn, dan ontwaart men, dat het censuskiesrecht in ons land nog de hoofdzaak is. Bij Tak's kiesrecht- ontwerp, dat in 1892 werd ingediend, trad op den voorgrond het beginsel van geschiktheid. Wie lezen en schrijven kon, zou kiezer zijn. Toen de Kamer daarop het amendement De Meijier aannam waarvan de aanneming door Tak ontraden was, trok deze zijn ontwerp in. Spreker zegt. dat de grens van geschiktheid moeilijk te trekken is. Algemeen kiesrecht in zijns inziens het beste beginsel. Ook aan de rechterzijde vindt men aanhangers van dit beginsel. Zou heeft De Geer, de anti-revolutionaire afgevaardigde van Schiedam, zich voor algemeen kiesrecht verklaard. De anti-revolutionairen zijn anders voorstanders van huismanskiesrecht, het kiesrecht voor de gezinshoofden. Zij willen, in tegenstelling met het Individueel kiesrecht, het organische kiesrecht. Het huisgezin is het orgaan, waarvan de vader het gezinshoofd, het kiesrecht uitoefent. Bij dat standpunt zijn de anti-revolutio nairen echter niet gebleven. Ook aan weduwnaars, personen, die op kamers wonen, willen zij het kiesrecht toekennen. En ter wille van de katholieken, huldigen zij nog daarbij het capaclteiten-%telsel. Onze afgevaardigde, mr. R. J. H. Patijn, heeft in zijn rapport betrekkelijk het kiesrechtvraagstuk den verstandigen raad gegeven aan den wetgever de regeling van het kiesrecht over te laten. Ten slotte liet spreker uitkomen, dat bij eventueele invoering van het kiesrecht voor de vrouw, deze door de geheime stemming geheel vrij kan stemmen. Van de gelegenheid vragen te stellen, werd gebruik gemaakt door mej. Leupen, die wilde weten, of spreker algemeen kiesrecht voor alle vrouwen zou wenschelijk achtendoor mej. De Ridder, of het nog wel 25 jaar zal duren, voordat vrouwen kiesrecht komten door mevrouw De Bruyne, die het.verschil wenschte te weten tusschen den Bond van Vrouwenkiesrecht, en de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht. Spreker zeide in antwoord aan mej. Leupen, dat het, evenals bij het mannen- kiesrecht, moeilijk zal wezen, een scherpe grens Ie trekken. Het stemrecht is geen natuurrecht, maar het heeft zich historisch ontwikkeld. Wij zijn nu aan de grens van het algemeen kiesrecht genaderd. Niet alie vrouwen, evenmin als alle mannen, zijn rijp voor het kiesrecht. Geleidelijke invoering van algemeen vrouwenkiesrecht ware het raadzaamst. Wilde men terstond algemeen vrouwenkiesrecht invoeren, dan zou men niets krijgen. Daarom is het beter, zich tevreden te stellen met wat men bekomen kan. Hoe moet het kiesrecht worden uitgeoefend om het best aan het doel te kunnen beantwoorden? De leden van de Staten-Generaal stemmen zonder last van of ruggespraak met hen. die hen verkiezen. Aldus bepaalt de Grondwet. Toen spreker Kamer-candidaat was, werd hij met vragen van vereenigingen over stelpt, hoe hij over dit, en hoe hij over dat dacht, en maakte men het geven van zijn steun of stem afhankelijk van het antwoord, dat men ontving. Spreker acht dit In strijd met den geest der Grondwet. Wat het verschil tusschen Bond en Vereeniging van Vrouwenkiesrecht betreft, dit bestaat niet principiëel, maar openbaart zich slechts in de wijze van optreden. De Vereeniging van Vrouwenkiesrecht billijkt de manier van propaganda der Engelsche suffragettes, terwijl de Bond die afkeurt. De Voorzitster dankt, onder applaus der vergadering, den spreker voor zijn inhoudrijke, leerzame lezing, en hoopt hem meermalen in deze afdeeling te zien optreden. Het 26ste Verslag der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool te Zierikzee, over het Ver- eenigingsjaar 1908, is in druk verschenen. In hoofdzaak hebben wij het meest wetens waardige daaruit reeds vroeger aan onze lezers medegedeeld. De firma A. Anker en Zonen heeft bij den heer Viergever, bakker op het Kraanplein, een Nortonpomp van zestien meter diepte geslagen. Toen verkreeg men zuiver kristalhelder welwater. Van 1 tot 20 dezer zijn in ons land 31 nieuwe afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering opgericht. Wij hebben in dank ontvangen een geschrift, bevattende het oordeel der Neder- landsche pers over de Snelheids- en Rem proeven, gehouden te Scheveningen, 29 September 1908: met een inleidende be schouwing over het vaststellen eener maximum-snelheid, aangeboden aan de gemeentebesturen In Nederland door het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. Toeristen-Bond voor Nederland. In onderhoudenden vorm is een rede In druk verschenen, die tot opschrift voert: „Waar het om gaat in Juni". Deze rede werd door D. Hans in een openbare vergadering van de Vereeniging „De Jonge Liberalen" te Rotterdam op den 18den Februari gehouden. Wij raden, nu lang zamerhand de verkiezings-periode nadert, een ieder aan dit geschrift, waardoor men een goeden kijk op de politieke toestanden krijgt, zich aan te schaffen. De aanbeveling voor secretaris-ont vanger te Rilland Bath bestaat uit de heeren W. Griep, lid van den raad aldaar, en j. Ermerins, secretaris van Hoedekens- kerke. Er waren 25 sollicitanten. De benoeming heeft Zaterdag plaats. Dinsdagmiddag is het Noorsche stoomschip „Norman Isles", door drie sleepbooten gesleept, Hansweert gepasseerd om naar de werf Wilton te Rotterdam te worden gebracht. Dit is de boot, die eenigen tijd geleden door Arabieren werd geplunderd. Uit de door den Directeur der Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" opgemaakte en door [Commissarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1908, is weder gebleken dat die Maatschappij zich In steeds toenemenden bloei mag verheugen. In dat jaar werd ontvangen aan termijn- premiën f 97910,46 en aan renten van belegde gelden en huishuren f 23368,56J. De uitkeeringen wegens overlijden, afkoop, afloop en lijfrenten bedroegen f 50242,43 Het getal verzekerden is vermeerderd met 2150 en bedroeg alzoo op 31 Dec. j.l. 45319 met een verzekerd kapitaal van f 3,728274,—, terwijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f 34086,885 en alzoo geklommen is tot f 587015,365. De wiskundige balans toont aan een actief van f 404604,73, tegenover een passief van f 29350,77 en een extra reserve van f 153059,86}. Zonnemaire, 25 Maart. Heden trad in de zaal van den heer Boot alhier op de heer Van Veen van Renesse met een rede over Slaatspensionneering. Het nog al vrij talrijk opgekomen publiek luisterde met aandacht naar de van overtuiging sprekende woorden. En dat ze insloegen, bewees wel de toetreding tot den Bond van 25 per sonen,' zoodat de afdeeling op heden 65 leden telt, voorwaar een getal, waarop men in een kleine gemeente als deze trotsch kan wezen. Eikerzee, 24 Maart. Tot degenen, die eerlang zullen aangesteld worden als kommies bij de belastingen, behoort ook J. F. Amelunxen alhier. Noordwelle. Het bestuur der afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering bestaat uit de heeren W. Dalebout, voor zitter, L. Blom, vice-voorzitter, C. Moelker, secretaris en A. Boot, penningmeester. Renesse. Woensdagavond werd alhier na het krachtige pleidooi voor Staatspen sionneering door den heer J. van Veen een afdeeling van den Bond opgericht met ruim 40 leden. Ook de mannenvereeniging heeft zich aangesloten. De bekende motie werd aangenomen. Het bestuur werd samengesteld als volgt: W. F. del Campo genaamd Camp, voorzitter; L. H. Dormaar, secretaris; W. Jansen, penningmeester; P. C. van Hoepen vice-voorzitter. De heer Van Veen werd het eere lidmaatschap aangeboden voor de talrijke en belangrijke bewezen diensten. Bruinisse. 'Met het oog op de te ver wachten heugelijke gebeurtenis in het Koninklijk huis, heeft zich hier een feest commissie gevormd, die Maandag hare eerste vergadering zal houden. De cursus in het verbinden, alhier van wege het „Groene Kruis" gegeven door dr. De Vrieze uit Zierikzee, wordt door ongeveer 30 dames en heeren gevolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1