Dinsdag 23 Maart 1909. BLOOKERS (Z i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). 33erlcb.t. Uit Stad en Provincie. DAALDERS CACAO; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8749. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Zierikzee, 23 Maart. Dinsdag 16 Maart j.l. vierde de Chr. Jongel.-Vereen. Samuël" in de Concertzaal alhier, haar 19e jaar vergadering, met welwillende medewerking van de Chr. Jongedochters-Vereen. .Maria en Martha". Aan de uitnoodiging tot het bijwonen dezer vergadering hadden zeer velen gehoor gegeven. Onder leiding van den voorzitter der Jongel.-Vereen., werd die avond gezellig doorgebracht. Uit de verslagen van den secretaris en penning meester blekendat de Jongel.-Vereen. vooruitgaat en dat ook de finantiën er op 't oogenblik niet slecht voorstaan. Het programma, dat rijkelijk voorzien en zeer afwisselend was, werd goed uit gevoerd. Door den eere-voorzitter werd een hartelijk woord gesproken. De samen spraken der Jongel.-, Jonged.- en Knapen- Vereen., waarbij stukjes muziek, viool- en piano- en zangstukjes, gingen naar wensch. Het volgend jaar hoopt de Jongel.- Vereen. haar 20-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Op initiatief van de alhier bestaande Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering zijn tot heden reeds 9 nieuwe aldeeiingen op dit eiland gesticht, en wel te Nieuwerkerk, Zonne- maire, Dreischor, Oosterland, Sirjansland, Serooskerke, Ouwerkerk, Bruinisse en Brouwershaven. Te Renesse en te Noord- welle moeten de aldeeiingen nog gecon stitueerd worden. Ook in de andere gemeenten op ons eiland zullen nog zoo spoedig mogelijk openbare vergaderingen gehouden worden om tot de oprichting van aldeeiingen aldaar te komen. In den persoon van den Hervormden predikant, ds. J. van Veen te Renesse, vond het bestuur der afdeeling Zierikzee een vurigen, onver- moeiden strijder voor de beginselen van den Bond voor Staatspensionneering, die gloeit van geestdrift voor de gerechte zaak, en met het oog op zijn gave van het woord zeer geschikt is de beginselen van den Bond voor Staatspensionneering den volke bekend te maken. Verwacht mag worden, dat ook zijn verdere pogingen zullen slagen, waar de gehoudene ver gaderingen de beste gevolgen hadden, en soms zeer krachtige afdeelingen verrezen. Blijkens achterstaande advertentie zullen deze week weer een vijftal openbare ver gaderingen gehouden worden. Niemand blijve te huis. Een elk kome ter ver gadering. De spreker komt niet in zijn belang, maar wel belang in het van de hulp behoevende ouden van dagen, in het belang van werkgevers en werknemers ot loontrekkenden. Getracht zal worden Dinsdagavond te Burgh twee afdeelingen te stichten, één voor Burgh en één voor Haamstede. Onze hooggeachte afgevaardigde van dit kiesdistrict voor de Tweede Kamer, mr. R. J. H. Patijn, zal aanstaanden Vrijdag avond om 7J uur te Serooskerke en den daaropvolgenden Zaterdagavond om 7 uur te Ouwerkerk als spreker optreden, met het onderwerp .Vrijhandel en Bescherming". Wij behoeven geen opwekking te plaatsen, teneinde de bewoners van genoemde gemeenten en van de omliggende gemeenten te bewegen in grooten getale op te komen. Immers, zoowel de voor de landbouwers hoogst belangrijke aard van het onderwerp als de omstandigheid, dat men in de gelegenheid is een redenaar te hooren, naar wien een ieder in onze Tweede Kamer, tot welke richting hij ook behoort, gaarne luistert, maakt elke aansporing overbodig. Bij besl. van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië is benoemd tot ingenieur 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken aldaar, de heer A. de Moolj A.Cz. (geb. te Zierikzee), thans adsp.-ingenieur. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op Champagne Pilz, een heerlijken mousseerenden verfrisschings- drank, die, pas in den handel gebracht, zeker in den algemeenen smaak zal vallen. Het eigenaardige van dezen drank is, dat, hoe ouder hij wordt, des te aangenamer hij smaakt. Hij kan zoowel in den winter als in den zomer gebruikt worden, staat onder strenge controle, en wordt ook door heeren medici warm aanbevolen. Zaterdagavond gal de heer Joh. Theewis, nu zijn danscursus dit jaar geëindigd is, voor zijn leerlingen, zoowel de kleinen als de grooten, een bal, dat zeer geanimeerd mag genoemd worden, en zich in een druk bezoek van belang stellenden mocht verheugen. In de pauze werd het talrijk publiek op aangename wijze bezig gehouden door een kwartet uit zijn leerlingen (drie op viool en één op piano), hetgeen voorzeker een aange name afwisseling vormde. De tram, komende uit de richting van Brouwershaven, derailleerde heden morgen om 8.30 uur bij Kapelle. Het déraillement had geen persoonlijke onge lukken tengevolge. Alleen de melkwagen, die uit de rails liep, omsloeg, en een eind werd medegesleurd, bekwam aanzienlijke schade. Men heeft ook den personenwagen moeten achterlaten, zoodat de passagiers met den postwagen verder moesten ver voerd worden. De commies 2e klasse bij de be lastingen H. Boerma te Renesse, gedetacheerd te Brouwershaven, wordt met ingang van 1 Mei a.s. verplaatst naar Dragten. Gisteren (Zondag) werd in de afdee lingen van de centrale kath. kiesvereni gingen in het district Hontenisse, in elke kiesvereeniglng met groote meerderheid candidaat gesteld het aftredend lid, de heer P. F. Fruijtier. De opening van het krankzinnigen gesticht „Vrederust" te Bergen-op-Zoom is definitief bepaald op Woensdag 5 Mei. Brouwershaven, 22 Maart. Zaterdag avond trad In de bovenzaal van het „Hotel Kloet" voor een zeer talrijk gehoor als spreker voor het beginsel van staats pensionneering ten behoeve van ouden van dagen zonder voorafgaande premiebetaling, de heer ds. Van Veen op. Ingeleid door den heer Pleune, die de drukbezochte vergadering had geopend, schetste spreker in een boeiende, wegslepende rede den treurigen toestand, waarin die ouden van dagen zich bevinden, die het ongeluk hebben arm te zijn, deelde mede, wat voor hen in andere landen gedaan is, en wat in ons land ten behoeve van hen beproefd is, en verdedigde ten slotte vol vuur het denkbeeld van staatspensionneering zonder premiebetaling. Het gesprokene, dat niet alleen om den weisprekenden vorm, maar voornamelijk ook om de treffende waar heden op het auditorium diepen indruk had gemaakt, had tot resultaat, dat nadat aan den begaafden spreker dank was betuigd voor zijn gehaltvolle rede, een afdeeling van 32 leden werd geconstitueerd, een reglement vastgesteld en een voor- loopig bestuur gevormd, bestaande uit de volgende heeren: G. Huisman, voorzitter; G. J. Boot, vice-voorzitter; Joost van 't Hof, secretarisC. J. Pleune, 2de secretaris, en M. Pannekoek, penningmeester. Met alge- meene stemmen werd een motie van dezen inhoud aangenomen: „De Algemeene Vergadering van leden „der Afdeeling Brouwershaven van den „Bond voor Staatspensionneering spreekt „als haar wensch uit samenwerking te ver krijgen met andere afdeelingen op dit „eiland, te vormen een groep Schouwen- „Duiveland van den Bond voor Staats- „pensionneering met behoud der zelf standigheid van elke afdeeling, en ver- „klaart in deze het bes' lur diligent". Wij wenschen den or vermoeiden, wak keren kampioen voor staatspensionneering ten behoeve van ouden van dagen, want als zoodanig mogen wij hem thans be groeten, geluk met hetgeen niet het minst door het machtig woord van hem reeds op dit eiland is tot stand gebracht, spreken de hoop uit, dat de Afdeeling Brouwers haven moge groeien en bloeien, en dat waar de goede zaak in den laatsten tijd op deze eilanden met reuzenschreden is vooruitgegaan, er weldra op Schouwen- Duiveland geen gemeente zal te vinden zijn, waar niet een afdeeling gevestigd is. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. D. de Kater erkend en toe gelaten* als vice-consul van Zweden, te Brouwershaven. Mej. Marie Smits te Brouwershaven heeft haar diploma behaald in het naaien en knippen aan de Costuumschool van mevr. Ch. Content—Duitz, Damstraat 16, Amsterdam. Noordwelle. Naar wij vernemen, is in een op 17 Maart alhier gehouden vergadering definitief besloten tot de op richting van een „Vereeniging tot onder linge hulp bij het ontstaan van brand schade". De vereeniging is genaamd „Eendracht maakt macht", en is gevestigd te Noord welle. Tot hederi traden 38 leden toe. Het voorloopig bestuur is thans ver vangen door een definitief bestuur, hetwelk bestaat uit de volgende heeren: C. Blom te Haamstede, voorzitterL. Blom, te Noordwelle, vice-voorzitter; W. G. Boot Wz. te Burgh, secretaris-penningmeester; A. C. de Oude te Noordwelle, vice-secretaris- penningmeester; J. Smallegange te Haam slede, W. G. Boot Jz. te Haamstede, S. J. Gast te Duivendijke, leden. Op de statuten der vereeniging zal de koninklijke goedkeuring worden aange vraagd tot het verkrijgen van rechtsper soonlijkheid. De vereeniging strekt haar werkkring uit tot het platteland van Schouwen. Renesse. Onze gemeenteraad koos heden tot wethouder, nadat de eerstge- kozene, de heer P. Hoogenboom bedankt had, den heer F. J. H. Jespers. Eikerzee, 20 Maart. Naar wij vernemen is uit het bestuur der pas opgerichte ver eeniging „Het Groene Kruis" alhier, tellende thans 49 leden, gekozen: tot voorzitter ds. Reus; tot vice-voorzitter ds. Bruinsma; tot secretaresse mej. Mazure; tot penningmeester de heer C. Hanse. Noord-Schouwen. Zondagvoormiddag is de op het strandhoofd vastgeraakte ijzeren tjalk „Dankbaarheid", na het gat in den bodem zoo goed mogelijk gedicht te hebben, met hoog water vlot gekomen. Een sleepboot bracht het vaartuig, dat door pompen lens gehouden moest worden, via Brouwershaven naar Dordrecht. Burgh. Vrijdagavond gaf de zangver- eeniging „Nu met Hope" alhier een uit voering, welke goed geslaagd mag heeten. De verschillende zangnummers, 13 in getal, werden goed gezongen, en het publiek gaf herhaaldelijk zijn bijval te kennen. Ter afwisseling werd het kindertooneel- stukje „Drieërlei Overwinning" opgevoerd, allen kweten zich uitstekend van hun taak. Ook de voordrachten, vooral die van „Het paartje van Urk", vielen zeer in den smaak. Aan den directeur van „Nu met Hope", den heer Hubregtse, mag een woord van dank voor zijne leiding en zijne veie zorgen, niet worden onthouden. BruiDisse. Vrijdagavond trad in de zaal van den heer Van Iwaarden, ds. Van Veen op met een rede over den Bond voor Staatspensionneering. Spreker sprak eerst een woord van protest uit tegen de Bruinisser Courant, die in haar nummer van Zaterdag 13 Maart op 7 of 8 punten hare lezers verkeerd inlichtte omtrent den Bond. Daarna ging spreker na wat nu reeds gedaan werd voor hen, die „oud en arm" door het leven moeten gaan, om tot de slotsom te komen, dal dit geheel onvol doende was. Hij behandelde verder wat de verschillende enquêtes hadden uitge werkt en ging in 't kort na wat verschillende ingediende ontwerpen op ouderdomsver- zekeren wilden. Alleen Staatspensionneering zonder betaling van eenige premie zal op den duur afdoend kunnen helpen. Waar men er vaak op wijst, dat dit om de kosten ondoenlijk zal zijn, wees de spreker op Denemarken, dat reeds sedert 1891 voor zijn oudjes zorgt en toch armer is dan ons landop Engeland waar voor twee jaar geen geld er voor te vinden was en dat nu jaarlijks 100 millioen gulden voor dat doel beschikbaar heeft. De rede van spreker, die met aandacht werd gevolgd, had ook hier de oprichting van een afdeeling tengevolge. De toege- tredenen zullen Dinsdag 30 Maart met hen, die zich nog willen aansluiten, bijeen komen om tot het verkiezen van een bestuur enz. over te gaan. De contributie bedraagt per jaar slechts 50 ct. St.-Filipsland, 21 Maart. Vrijdagavond omstreeks 5 uur ontlastte zich geheel on verwacht boven onze gemeente een kort maar allerhevigst onweer. Felle bliksem stralen werden onmiddellijk gevolgd door kletterende donderslagen, terwijl een stort regen, afgewisseld door hagelsteenen van respectabele afmetingen, en hevige wind vlagen, menigeen angstige oogenbllkken deden beleven. De goten konden het vele water niet verzwelgen, zoodat op vele plaatsen de straat in weinige oogenblikken blank stond. Gelukkig zijn we nu van voldoende drinkwater voorzien en kunnen weer eenige weken van droogte doorstaan. Stavenisse. In de laatst). Zaterdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Kempenshofstede werd herbenoemd als dijkgraaf de heerN. Kodde. Colijnsplaat, 20 Maart. Een paar weken geleden had de in geheel Noord-Beveland welbekende 79-jarige vrachtrijder op de Middelburgsche booten, C. Vroonland, het ongeluk zijn paard en daarmede zijne broodwinning te verliezen. Door veie giften, voornamelijk van hier maar ook van andere gemeenten in dit eiland, was hij, met een klein bedrag er bij te voegen, in staat een paardje van pl. m. f 140 te koopen. Daarmede rijdt hij thans, hoogst voldaan, weder als altijd dagelijks naar den Kortgeenschen steiger. De landbouwer M. van der Weele alhier heeft in het vorige jaar voor de 42e maal de oogst van zijne hofstede persoonlijk geborgen in zijne schuur. Eenmaal is het voorgekomen dat een eerste knecht, toen bij hem in dienst, dit werk wou overnemen, meenende hij daar toe, in verband met zijn beroep gerechtigd te zijn. Genoemde landbouwer stond er toen op (en tot heden nog) dit werk zelf te verrichten, waardoor oneenigheid voor kwam en de knecht zijn huur opzegde. Goes, 20 Maart. Heden had alhier, onder veel belangstelling, de begrafenis plaats van den heer B. M. den Boer. Op den doodenakker waren aanwezig de burgemeester, de voorzitter en de leden van het Burgerlijk Armbestuur, vertegen woordigers van de Economische spijsver- deeling, de beurscommlssie en het lid der Provinciale Staten, de heer A. S. J. Dekker. De leden van den Kerkeraad der Oeref. Gem. droegen de lijkbaar. Aan de groeve werd de overledene her dacht door den predikant der Geref. Gem den heer Van der Veen. Verder spraken nog namens het bestuur van het Krankzinnigengesticht „Bloemen- daal" te Loosduinen, waarvan de over ledene voorzitter was, de heer mr. L. van Andel te Middelburg, en namens het personeel dier inrichting de heer dr. H. Sap, directeur-geneesheer van het gesticht. De zoon van den overledene dankte voor de aan zijn vader bewezen laatste eer. Door de politie alhier is heden aan gehouden A. d'Hvan stad St.-Nicolaas, die in Februari aldaar van den rijwiel handelaar K. een fiets gehuurd en ver duisterd had. Hij is naar Middelburg overgebracht. De fiets was verkocht door zijn vader, die door de Middelburgsche politie gezocht wordt wegens verduistering van een hand wagen, in Februari gepleegd. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Goes heeit besloten de candidatuur van het aftredend lid, den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, krachtig te steunen, in afwachting dat de heer Loh man door de chrlst.-hist. kiesvereeniging te Goes zal worden gesteld. Middelburg. Door de wet van 6 October 1908 (Staatsbl. no. 313) tot wijziging der motor- en rijwielwet, is aan de gemeente-besturen weder de bevoegd heid gegeven de voetpaden, trottoirs en wandelingen voor het rijwiel- en motor- verkeer af te sluiten, zonder de nood zakelijkheid van het aanbrengen van de weinig sierlijke borden. Het komt der commissie voor de straf verordeningen voor, dat dit kan geschieden door de op dit stuk bestaande bepalingen in de politie-verordening opnieuw vast te stellen. Voor wat betreft het rijden op de rij- en klinkerpaden wenscht de commissie dit slechts in sommige straten te verbieden. Tevens heeft de commissie nog eenige andere wijzigingen in de verordening van algemeene plaatselijke politie voor gesteld, die nuttig worden geoordeeld. O. a. wordt een bepaling voorgesteld, luidendehet is verboden aan den berijder van een rijwiel op straat zich aan een in beweging zijnd rij- of voertuig, motor rijtuig, motorrijwiel of eene in beweging zijnde tram vast te houden of zich daar door te laten voorttrekken. Nog wordt een artikel voorgesteld, waarbij het verboden wordt op andere dan door den burgemeester aan te wijzen plaatsen binnen de kom der gemeente op de openbare straat voetbal te spelen of andere spelen te doen, waarbij een bal of een dergelijk voorwerp met de voeten wordt voortbewogen. De invoeging van dit artikel wordt noodig geacht om het voetbalspelen op de straat met kleine ballen of in elkaar gedraaide vodden tegen te gaan. Het is gevaarlijk en hinderlijk voor de voorbij gangers Het ligt In de bedoeling, bepaalde plaatsen voor die spelen aan te wijzen. De vrijzinnig-democratische kies vereeniging alhier heeft in haar Vrijdag avond gehouden vergadering bij acclamatie tot eenig voorloopig candidaat gesteld, de heer Herman Snijders alhier. In de Zaterdag te Middelburg ge houden vergadering van het centraal vrij zinnig propaganda-comité op Walcheren, werd medegedeeld dat in de aangesloten vereenigingen te Middelburg en Vlisslngen alleen de naam van den heer Herman Snijders is genoemd. Ook in de andere aangesloten vereenigingen was de heer Snijders genoemddoch daarnaast nog enkele andere namen, n.l. die van de heeren jhr. W. Z. van Teylingen, burgemeester van Oostkapelle en mr. T. J. W. G. Snijder van Wissekerke te 's-Gravenhage. Vlissingen, 20 Maart. In tegenwoordig heid der Ministers van Financiën, van Waterstaat en van Landbouw, van den Commissaris der Koningin in Zeeland en van enkele plaatselijke autoriteiten, werd hedennamiddag 2 uur van de werf der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" alhier, te water gelaten het dubbelschroef- stoomschip „Frlsia", in aanbouw voor rekening van den Kon. Hollandschen Lloyd te Amsterdam, bestemd voor passagiers- en goederenvervoer tusschen Holland en Zuid- Amerika. De laatste beletselen werden weggenomen door Z.Exc. den Minister van Landbouw, den heer A. S. Talma. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte 437 voet en 6 duim en de breedte 54 voet. Het heeft een bruto-inhoud van ruim 7000 ton en een waterverplaatsing (bij 24 voet diepgang) van 11430 ton. Het wordt hoofdzakelijk ingericht voor passagiersvervoer en zal ruimte bieden voor 80 eerste, 116 tweede en 1160 derde klasse passagiers. Bovendien zal het per reis ongeveer 6000 ton lading en steen kolen kunnen vervoeren. De verblijven voor de Ie klasse passagiers voldoen wat in richting betreft, aan de hoogste eischen. O N D E R W IJ S. Bij de te Breda gehouden examens nuttige handwerken is o. a. geslaagd mej. H. W. M. Schellekens, te Zierikzee. De toeneming der Christelijke (Pro- testantsche) scholen blijkt uit een opgave in de a.-r. Rotterdammer, waarin wordt opgegeven, dat in 1899 het aantal scholen 618, en het getal leerlingen 97317 bedroeg, terwijl dit in 1909 tot 941 scholen met 147005 leerlingen is gestegen. De Rijks-subsidie over 1908 aan de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1