1MJGHT Leger des Heils. BEKENDMAKING. toot Slaat do heer J. Ill TEEN le Beoesee. ADVERTENTIEN. Dit spreekt voor zichzelf. Groote Vergaderingen met debat. R Zangvereeniging „Nu met Hope" Generale Repetitie Zij konden allen goed zwemmen. Op één na. En deze was reeds zinkende, liij zou het lot deelen van de omgekomenen. Toen plotseling voelde hij zich krachtig in den kraag gegrepen, woest bijna, dat het pijn deed. Maar hij werd boven gehouden. Het was de hond, de trouwe moedige scheepshond. Hij heeft den zeeman meer dan een kwartier met het hoold boven water gehouden, zoolang tot van één der sloepen het heftig geplas, dat de sterke hondenpooten in het water maakten, werd gehoord. Toen werden man en hond in de boot getrokken. Man en hond tegelijk want het dier liet niet los, eer beiden veilig in de sloep waren. De prachtige hond is in het Duitsche zeemanshuis. Zijn baas, de kapitein, is dood, maar de man, dien hij gered heeft, behoudt hem voor zich en zal hem on getwijfeld zijn leven lang in liefde als kameraad bij zich houden, hetzij thuis, hetzij op een nieuwe reis, in nieuw gevaar Vijftien minuten ongeveer hebben de meeste schipbreukelingen rondgezwommen tot zij de lichten op de booten in het oog kregen, dan hielden zij daarop aan en werden gered. Maar zoolang konden de meesten het niet volhouden. Zij moesten de reddings poging opgeven en zonken weg in het koude graf. „Wij hebben ze hooren schreeuwen en kreunen", vertelden de overlevenden. Maar aangrijpender, onvergetelijker, zoo droef, dat we er nu nog om huilen kunnen, was het geroep van een kinder stemmetje, dat >e allen gehoord hebben, even tot het verstierf: Mama, mama! Het was het kind van den kapitein. Vader en moeder waren reeds verdronken. Het stond op het zinkende schip en riep nog om moeder! Aan boord van de „Mascot" werden de geredden opgenomen en hartelijk verzorgd. Van vijf man was de toestand zeer goed, zij konden dadelijk In de kajuit zichzelf ontkleeden en de nieuwe kleeren aan trekken, die de Noorsche zeelieden hen aanbrachten. Één, die door den hond werd gered, had een massa zeewater binnengekregen. Hij was nagenoeg bewusteloos en moest als een zieke worden geholpen en ver pleegd. Er werd dadelijk sterke thee gezet en de zes man dronken de warme verkwikking als godendrank. Daarna een heete cognac- groc en zij voelden zich, droog en veilig en warm, weder mensch. Uit Schevenlngen berichtte men, dat aldaar zijn aangebracht drie lijken, twee van een man en één van een vrouw. Twee loggers hebben ze op zee drijvende ge vonden. Op de kousen van één der mannen werden de initialen A. W. gevonden en op het hemd van de vrouw een monogram met dezelfde letters. Deze vrouw droeg een ring met den naam E. Wohlers er op. Men heeft dus vermoedelijk de lijken van den kapitein en zijn vrouw reeds ge vonden en het lijk van één der matrozen. Nog vonden de Scheveningsche visschers drijvende, en brachten dat naar de politie in hun dorp, een averijboek ten name van Schmitz, wonende op een plaatsje nabij Hamburg. Om negen uur Zondagavond meldden zich de zes man, de stuurman en vijf matrozen, met hun hond aan het Duitsche Seemannsheim, dat gastvrije, gezellige tehuis aan de Boompjes 44. Zij waren eerst naar het Duitsche consulaat gegaan, doch dat had hen naar het Zeemanshuis gestuurd. Daar was juist de gewone Zondagsche „Unterhaltungsabend". De zes man, die doodmoe en geheel uitgeput waren, werden dadelijk te bed gebracht en met warmen drank verkwikt. Voor den zwakste hunner werd dr. A. K. van Leeuwen ontboden, die onverwijld kwam, doch den toestand niet verontrustend vond. Maandagmorgen trouwens was deze patiënt reeds zoodanig opgesterkt, dat hij met de anderen kon meegaan naar het consulaat, waar de stuurman zijn ver klaringen had te doen voor het protocol. En nog Maandagavond zijn de zes man met hun hond per spoor naar Hamburg teruggekeerd, een wreede herinnering rijker, die het gevaarvolle zeemansleven, helaas, zoo weinig varensgasten bespaart. Volgens telegrafisch bericht van den reeder uit Hamburg ontvangen, zijn 9 schipbreukelingen van het zeilschip „Mar- garetha", die men meende, dat verdronken waren, te Lowestoft geland. Dit verheugend bericht bevestigt dus de mogelijk geachte waarschijnlijkheid, dat meerdere schipbreukelingen in den donkeren avond op schepen in de nabijheid zijn opgenomen. In de Engelsche avondbladen vinden wij nog een en ander over de negen te Lowestoft aangebrachte schipbreukelingen. Een vlsschersschuit had ze in de Noordzee opgepikt. Deze mannen doen de verklaring die door de mannen van de „Mascot" en door de In Rotterdam aangebrachte Duit- schers niet wordt bevestigd dat het helder weer was, en dat men op de „Margaretha" de botsing had zien aan komen. Men schreeuwde, doch op de „Mascot" werd niets gehoord. Deze negen man dan slaagden er in een roeiboot van de „Margaretha" uit te brengen en daarin plaats te nemen. Zij zagen niets van het andere schip wat bij helder weer toch zeker het geval zou zijn geweest. Zij zagen licht in de verte en roeiden daarheen, een uur lang. De wind was gruwelijk koud en het water sloeg in golven over hen heen. Reeds was hun boot half vol water, toen zij de „Iris", de visschersschult uit Lowestoft, bereikten. Toen zij daar aan boord werden geheschen, waren zij gansch bevangen door kou en uitputting. MARKTBERICHTEN. Wetsontwerpen op voogdij en regentschap. Staatscourant no. 63 bevat het volgende Koninklijke besluit: „Gezien de voordracht van onze ministers van Binnenlandsche Zaken en van justitie, van 15 Maart 1909, La. C. Kabinet; Gelet op de artt. 32, 33 en 37 der Grondwet; Hebben goedgevonden en verstaan le. de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal uit te noodlgen zich op Vrijdag 19 Maart aanstaande, te Ij uur, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen 2e. te bepalen, dat door onze ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in de alsdan te houden openbare veree nlgde vergadering der Staten-Generaal zullen worden ingebracht een ontwerp van wet tot voorziening in het Regentschap in geval van Troonopvolging tijdens de minder jarigheid van den Troonopvolger, en een ontwerp van wet tot regeling van de voogdij over den minderjarigen koning. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den Raad van ministers, aan onze ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten-Oeneraal. 's-Gravenhage, den 15en Maart 1909. WILHELMINA". CASTR. O. Uit New-York Is aan de Globe gemeld, dat de agenten In Europa van de Vene- zolaansche regeering te Caracas er van hebben verwittigd, dat Castro ongetwijfeld betrekkingen onderhoudt met invloedrijke mannen in Venezuela, waarmede hij hoopt het staatsgezag te herwinnen. De Venezolaansche regeering koestert het voornemen aan de Nederlandsche, de Columbiasche en de Engelsche regeering een nota te zenden, met het verzoek Castro te beletten haar grondgebied tot een basis te maken voor van hem uitgaande expe dities tegen Venezuela. Ook schijnt Castro te verwachten, dat Nicaragua hem zal helpen, maar de regeering der Vereenlgde Staten van Noord-Amerika is vast besloten alle der gelijke overeenkomsten te verijdelen. Caracas, 16 Maart. Er is een aanklacht bij het Hoog Gerechtshof tegen Castro in gediend. De aanklacht luidt, dat hij den moord op generaal Antonio Paredes in Februari 1907 en op een aantal van diens revolutionnaire metgezellen heeft veroor zaakt. Manuel Paredes eischt de uitlevering van Castro en diens veroordeeling tot de maximum-straf van 15 jaar gevangenis. TELEGRAMMEN. Bruinisse, 17 Maart. De nieuwe burgemeester werd van Zljpe door een ruiterstoet met muziek afgehaald en werd op het raadhuis door den heer C. Hage op plechtige wijze geïnstalleerd Zoowel deze als de burgemeester hield daarbij een rede. Het geheele dorp is in vlaggentooi. De scholen werden door den burgemeester bezocht, en de kinderen ont haald. De feestgave verblijdde velen, Alles is in feestelijke stemming. Vlissingen, 17 Maart. Het te water laten van het dubbel schroef-stoomschip „Frisia", op de Kon. Maatschappij „De Schelde" in aanbouw voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd, zal Zaterdag waarschijnlijk worden bij gewoond door de Ministers van Financiën, Waterstaat en Landbouw. 's-Gravenhage, 17 Maart. Tweede Kamer. Aan jhr. Beelaerts van Blokland, benoemd tot Minister-Resi dent te Peking, is op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Commies-Griffier der Kamer onder de toegejuichte waar- deerende toespraak van den Voorzitter. Het debat over de Kinderwetten is geëindigd. Onder meer is nog bepaald dat de kantonrechter een tijdelijken voogd over een door ouders verlaten wettig kind In de voogdij vooralsnog kan bevestigen, als bij hem, kantonrechter, gegronde vrees bestaat, dat de terugvorderende ouders het kind zullen verwaarloozen. De eindstemming over het ontwerp is later. Rotterdam, 16 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 36 paarden. 1155 magere en 495 vette runderen, 206 vette, 1132 nuchtere kalveren, 611 varkens en 94 biggen. Koeien en ossen 32 tot 36 ct.stieren 26 tot 30 ct.kalveren 47J tot 57i ct., alles per j kilo. Melkkoeien f 150 b f 270, kalfkoeien f 160 a f 290, stieren f 120 a f 250, pinken f 60 a f 90, vaarzen f 90 a f 130, alles mager vee; biggen f 7 b 16, slacht- paarden f 40 b f 110, hitten f 120 b f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 12 b f 18, slacht- f 5 b f 9. Biggen f 1.10 b f 1.30 per week, varkens 20 a 25 ct. per .1 kilo. Op de vette markt was de handel in koeien en ossen voor eerste qualiteit vlug, mindere soorten gingen niet zoo vlot van de handover het algemeen werd er flink verkocht. Vette kalveren, waarvan de aan voer kleiner was dan de vorige week, werden vlug verkocht, voor eerste soorten werden hooge prijzen besteed. Op de magere markt was de handel in melk- en kalfkoeien redelijk. Stieren met matigen aanvoer en willigen handel. Jong vee met goeden kooplust; pinkstieren met onbeduidenden handel. In fok- en slacht- kalveren was de handel bij het begin der markt traag, doch had later nog een gunstig verloop. Biggen met weinig aan voer en goeden kooplust. In paarden was de handel vlug, de aanvoer was kleiner dan vorige week. Zeeuwsdie Uien Aanvoer circa 2500 balen bruine en gele. Eenige partijtjes bruine werden verhandeld b f 8,25 per 60 kilo. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 3.70 b f 4.45, eendeneieren f 5.10 A f 5.15, ganzeneieren f 12 b f 13 per 100 stuks. Aanvoer 48261 stuks. Middenprijs kippeneieren f 4.04 per 100 sluks. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 16 Maart. De barge „Saxon", kapt. S. Berry, met steen van Hourdel (Frankrijk) naar Pruisen. ZIERIKZEE. T(d van Hoogwater en van Laagwater. Maart. Maans- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 17. 26 voorm. 10. 6 3.26 nam. 10.58 4. 8 18. 27 voorm. 11.49 5. 0 nam. 5.40 19. 28 voorm. 0.24 6.14 nam. 1. 3 6.41 20. 29 voorm. 1.26 7. 5 nam. 2. 2 7.23 21. Zo. voorm. 2.17 7.46 nam. 2.52 8. 2 22. 2 voorm. 3. 5 8.31 nam. 3.38 8.42 23. 3 voorm. 3.48 9.14 nam. 4.19 9.23 24. 4 voorm. 4.29 9.58 nam. 4.58 10. 4 CORRESPONDENTIE. Wij kunnen van het heden voor het Hof van 's-Gravenhage gehouden getuigen verhoor, inzake De Crane en „Luctor et Emergo", geen verslag geven, omdat in civiele zaken dergelijke verhooren nooit openbaar zijn. Redactie. STOOMBOOTDIENST V Vrijdag 19 Maart a.s. hopen j onze geliefde Ouders: JAC'. TEN HAAF en A. A. VAN DUSSEN, hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Zierikzee, 17 Maart 1909. Hunne dankbare Kinderen. Geboren: ANDREAS ADRIAAN, Zoon van ADRI LUIJK en W. J. V. VLEKKE. Poortvliet, Maart 1909. Onderstaand schrijven wordt vriendelijk ter overweging aangeboden aan allen, die er hun voordeel mee kunnen doen. VelEdtle Heeren! Rotterdam, Februari 1909. Aangenaam is het mij, U te kunnen melden, dat het gebruik Uwer SANGUINOSE mij zeer veel goed doet. Eenige jaren lang heb ik geleden aan hevige hoofdpijn, gevolgd door duizeligheid en vermoeidheid; daarbij was ik zenuwachtig en gejaagd, waardoor ik erg verzwakte. Het was alles bloedarmoede, zelde mijn geneesheer. Heerlijk. Is het mij te moede nu ik, na het gebruik van enkele flesschen Uwer SANGUINOSE (die ik bij de firma Snabilié alhier gekocht heb) mij zoo versterkt gevoel, en weer mijne dagelljksche werkzaamheden kan verrichten. Hoogachtend, Mej. L. F. H. WESTERMANN, Groenelaan 22. Sanguinose is door honderden en duizenden beproefd bevonden in vele gevallen van bloedarmoede en algemeene verslapping. SANGUINOSE geneest de hardnekkigste hoofdpijn, moedeloosheid, duizeligheid, gebrek aan eetlust, aan kracht en energie. En SANGUINOSE heeft geen schadelijke bijwerkingen. In de meeste gevallen is het voldoende, wanneer gij twee malen per dag één eetlepel neemt. Sanguinose kost per fl. f 1,50; 6 fl. f 8,— 12 fl. f 15,—. WACHT U VOOR NAMAAK! Riemerstraat, Den Haag. VAN DAM Co. Te Zierikzee bij M. S. Polak en F. P. J. Balte Tholen bij J. Groenewegente Ierseke bij A. Klaasente Goes bij alle Apothekers en Drogistente Middelburg bij Schulte, Korte Delft; R. M. Smits, Dam; W. Hubrechtse, Drogist; te Vlissingen bij S. Luitwieler; te Breskens bij v. d. Sande—Monjéte Axel bij Jos. de Feyter; te Temeuzen bij v. Overbeeke Leunis en Tr. Borsem Waalkens; te Koudekerke (W.) bij A. Roose, Winkelier; te Oostkapelle bij J. J. Lebbe; te Rilland bij M. deGoffau; te Veere bij W. Rouw, Kade; te Wemeldinge bij Zuidvliette Krabbendijke bij H. de Kok. Heden overleed plotseling, in het Verpleeghuis te Middelburgonze inniggeliefde Zoon, Broeder en Be- huwdbroeder Jacob Marinus Adriaanse, in den jeugdigen leeftijd van bijna 19 jaar. Zierikzee, 15 Maart 1909. Uit aller naam, M. ADRIAANSE. Heden behaagde het den Heere, na een langdurig doch geduldig lijden, van onze zijde weg te nemen, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Diena Cornelia Segboer, Wed. van Adr. Stolk, in den gezegenden ouderdom van ruim 79 jaar. St.-Maartensdijk, 15 Maart 1909. Uit aller naam, J. STOLK. Heden trof ons weder een zware slag, daar het den Heere behaagde van onze zijde weg te nemen, onze inniggeliefde DochterZuster en Behuwdzuster N ee I tj e, in den bloeienden leeftijd van ruim 19 jaar. Nieuwerkerk, 16 Maart 1909. A. KIK. C. KIK—Verton, Kinderen en Behuwddochter. Hartelijk dank voor de belang stelling op 5 Maart j.l. ondervonden. Familie LA BRAND, Korte St.-Janstraat. De ondergeteekenden brengenook namens hunne Kinderen en Behuwdzoon hunnen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun 25-jarig huwelijksfeest op 14 dezer onder vonden. Ellemeet, 17 Maart 1909. J. BLOM. J. BLOM—Gaanderse. Voor de vele bewijzen van belang stelling, op 13 dezer ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. St.-Maartensdijk, 16 Maart 1909. P. M. GELUK, Echtgenoote en Kinderen. Hartelijk dank aan allen, die hun stem hebben uitgebracht en blijken van belangstelling gaven bij mijne benoeming tot lid van den Oemeenteraad van Poort vliet op 9 Maart laatstleden. Poortvliet, 16 Maart 1909. EMMERICUS VAN DER SL1KKE. Het HOOFD van het Gemeentebestuur van Sint-Philipsland maakt bekend, dat van af heden ter Gemeente-Secretarie ter inzage is gelegd het bij art. 27 der Woningwet bedoeld, en het door Ged. Staten dezer Provincie goedgekeurd Raads besluit met daarbij behoorende kaarten, inzake het Bouwverbod. St.-Philipsland, 16 Maart 1909. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd W. C. VAN DER SLEIJDEN. DENK TOCH EENS NA I Met de halve moeite en de helft der onkosten aan zeep kan men met Sunlight de geheele wasch In de helft van den tijd doen, zonder dat men zelfs het fijnste weefsel schaadt. Door Sunlight te gebruiken verkort men zijn arbeidsdag en maakt men dat het goed langer duurt. BV TOEGAMS VRIJ. "WS Donderdag 18 Maart te Ouwerkerk, bij Van Oost, 7 uur. Vrijdag 19 Maart te Bruinisse, bij J. van Iwaarden, 7 uur. Zaterdag 20 maart te Brouwershaven, „Hotel Kloet", 8 uur. SPREKER: Donderdag 18 Maart zal door Luit.-Kolonel GOVAARS, bijge staan door Stafkt. SCHUURMAN, een bijz. Samenkomst worden gehouden in de zaal v/h. Leger des Heils. Plechtige inzegening van Sol daten onder de vlag. Toegang 10 cent. Gereserveerde plaatsen 25 cent. Aanvang der Samenkomst 8 uur. van de to BurKli, in de zaal van L. van Graafeiland, op Vrijdag 19 Maart 1909. Entrée f 0,50. Plaatsen bespreken f 0,10 bij den Penning meester M. C. Beije. op Woensdag 17 Maart 1909. Entrée f 0,10. Oehuwde lieden uit den werkenden stand vrij. Telkens aanvang 7 ure precies.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 3