ZIËRIKZEESËHE NIEUWSBODE. Donderdag 18 Maart 1909. BLOOKER'S (Z ieriltzeesche Oou.r an t). Algemeen Overzicht. DAALDERS CACAO; NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eenr per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8747. Uitgever-Hoofdredaoteur 1 A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een koralen halssnoer. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. -T* De politieke Balkan-thermometer gaat op en neer, is rijzend en dalend, staat nu weer op oorlog. Servië heelt tot de mogendheden een rohdschrijven gericht, waarin het verklaart, dat het van Oostenrijk voor de inbezit neming van Bosnië en de Herzegowina geen territoriale of economische schade vergoeding verlangt, en dat het bereid is met de Donau-monarchie de betrekking van goede nabuurschap te hervatten. Die circulaire werd door de mogendheden gunstig ontvangen, omdat men meende, dat nu aan de moeilijkheden, die Servië had opgeworpen, een einde zou zijn ge maakt. In die verwachting is men evenwel ernstig teleurgesteld. Want wat blijkt. Dat Servië in den grond der zaak op zijn stuk blijft staan. Het verlangt geen schade vergoeding van Oostenrijk, maar het wil de hangende kwestie aan de beslissing van een Europeesche conferentie onder werpen, terwijl het inmiddels krachtig voortgaat zich tot den oorlog loe te rusten. En nu wil juist Oostenrijk het geschil betreffende Bosnië niet aan de uitspraak van een Europeesche conferentie onderwerpen. Het stelt zich op het o. i. juiste standpunt, dat het deze aangelegen heid met Turkije, den vroegeren suzerein van de twee geannexeerde provinciën, geregeld heeft, zoodat nóch Servië, nóch Rusland, nóch eenig land in Europa het rechl heeft zich met die overeenkomst, die het als een voldongen feit beschouwd wenscht te zien, te bemoeien. Servië zou zulk een hoogen toon tegen Oostenrijk niet durven aanslaan, wanneer het niet wist, dat het Rusland achter zich heeft. En gelijk de zaken thans geschapen staan, kan men niet weten, wat er gebeuren zal. Oostenrijk vroeg, wat de militaire toe bereidselen in Servië te beteekenen hebben, en of Servië bereid is alleen met Oosten rijk te onderhandelen. Want doet het dat niet, dan kan ook door Oostenrijk het handelsverdrag met Servië, dat nu ten einde loopt, niet verlengd worden. Het gevolg hiervan zou dan wezen, dat Servië niet meer, wegens de hooge tarieven, die zouden geheven worden, zijn producten naar de Donau-Monarchie kan uitvoeren, waardoor aan den handel In Servië een gevoelige nekslag zoude toegebracht worden. En wat antwoordt de Servische regeering nu. Zij houdt zich, wat de hoofd vragen betreft, van den domme, doet, alsof zij niet gesteld zijn, en met betrekking tot het handelsverdrag verklaart het, dat er geen beletsel bestaat het te hernieuwen. Oostenrijk is lankmoedig, maar de lank moedigheid heeft haar grenzen. Het kan niet toelaten, dat Servië steeds meer troepen naar de grenzen zendt, en daardoor Oostenrijk dwingt tot militaire uitgaven, teneinde de bedreigde grenzen te kunnen verdedigen, 't Oogenblik van buigen of barsten is thans gekomen. Servië moet in zijn schelp terugkruipenof volhardend in zijn uittarlende houding nog een stap verder gaan. En dan hebben wij den oorlog. Vraag is, zal, bij een eventueelen strijd tusschen Oostenrijk en Servië, Rusland, dat van zijn geleden nederlagen nog niet bekomen is, neutraal blijven, of voor Servië partij kiezen. De Serviërs rekenen op het laatste. Die rekening kon wel eens falikant uitkomen, daar Rusland weet, dat wanneer het Oostenrijk bespringt, het ter stond door Dultschland wordt aangevallen. Op den steun van Engeland, dat thans met Dultschland In een veel betere ver- MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. standhouding leeft, dan ooit te voren, kan Rusland niet vast rekenen. Er bestaat dus veel kans, dat een Balkanoorlog tot Oostenrijk en Servië zal beperkt blijven. En wie dan aan het kortste eind zal trekken, behoeft niet gevraagd te worden. Een flinke kastijding voor het Servische keffertje zou het wellicht van zijn hinderlijk blaffen en zijn pogen tot bijlen genezen. De Fransche Kamer heeft het wets ontwerp op de inkomstenbelasting aange nomen. In Parijs is een algemeene werkstaking van de post-, telegraaf- en telefoonbe ambten afgekondigd. De vraag is thans, zal nu, tengevolge van die afkondiging, de staking algemeen worden. En zoo zij een algemeen karakter mocht verkrijgen, is de regeering bij machte geheel of grootendeels in den post- en telegraaf dienst, die zonder onnoemelijk veel schade te veroorzaken, geen dag zelfs kan stil staan, onmiddellijk te voorzien. De hoofd oorzaak der ontevredenheid bij de post-, telegraaf- en telefoonbeambten ligt in de grief, die men heeft, dat de staatsbeambten het vereenigingsrecht missen. Nog andere grieven verhoogden die ontevredenheid, en wel zoodanig, dat het de vorige week tol een gewelddadige uitbarsting kwam, waarbij de politie te pas kwam, die onder scheidene van hen in hechtenis nam. Dertig van hen, waaronder twee voormannen, werden in hun betrekking geschorst, en voor ontslag voorgedragen. Zelfs werden eenigen wegens beleediging van den onder-staats-secretaris, die door de be ambten algemeen gehaat wordt, en op het ontslag van wien zij sterk aandringen, tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. AMERIKA. In Pennsylvania is een wetsontwerp ingediendwaarbij de toestemming tot een huwelijk geregeld wordt. De hoofdzaak van de wet ligt in het deel, dat bepaalt, dat de beambte huwelijkstoestemming alleen mag geven, wanneer ieder van de daarom verzoekende partijen onder eede een ge neeskundig attest overlegt. Het attest moet afgegeven zijn door een door den staat tot de praktijk toegelaten arts, waarin deze verklaart, dat, volgens beste weten en geweten, de onderzochte persoon niet behept is met longtuberculose, epilepsie, krankzinnigheid, idiotie of erfelijke ziekten, die in staat zijn over te gaan op den anderen cchtgcnoot(e) of de nakomelingen. SPANJE. De buitengewone koude, die al gedurende eenige weken in heel Castillië heerscht, brengt voor de armen van Madrid vreeselijk lijden teweeg. Er wordt ontzettende ellende geleden. Reeds zijn 3 menschen van honger gestorven en de hospitalen en liefdadig heidsgestichten zijn overvol. De overheid, die dit alles werkeloos heeft aangezien, besloot nu dezer dagen, daartoe aangespoord door een heftige campagne in de pers, eenige openbare werken te doen uitvoeren, waaraan meer dan 1000 menschen weei een loon verdienen kunnen. RUSLAND. Er komen merkwaardig onrustwekkende berichten uit Rusland, in verband met de Balkan-crisis. De Berlijnsche Post ver neemt uit St.-Petersburg, dat de leger- administratle met koortsachtigen haast aan het werk is voor oorlogstoebereidselen. Ook aan de Oostenrijksch-Russische grens maakt men toebereidselen tot den oorlog. Uil Odessa wordt bericht, dat de opper bevelhebbers in de militaire districten Warschau, Kiew en Wilna en de gouver neurs der aan Duitschland en Oostenrijk grenzende provincies, telegrafisch bevel hebben ontvangen, de militaire geheime stukken, de staatsarchieven enz., In alle grensplaatsen te doen inpakken, teneinde ze bij nader order onmiddellijk in veilig heid te kunnen brengen. In militaire kringen wordt verzekerd, dat de troepenmacht aan de grenzen voort durend in alle stilte wordt versterkt en dat er op de militaire bureaux zulk een groote bedrijvigheid heerscht, dat men wel denken moet aan oorlogstoebereidselen. Naar aanleiding van deze berichten wordt uit Weenen bericht, dat er in de laatste dagen druk is geconfereerd over de Balkan-crisis. Aartshertog Frans- Ferdinand heeft twee uur lang met Aehrenthal gesproken en op het ministerie van oorlog heeft een conferentie plaats gehad van alle commandeerende generaals. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft minister Harcourt bekend gemaakt, dat een groote firma, Clarkson Sons, die sedert vele jaren in de koninklijke parken werkt, geschrapt is van de lijst der firma's, die voor werk voor de regeering in aanmerking komen. Zij had n.l. aan haar personeel niet het loon uitgekeerd, dat in de overeenkomsten was bedongen. De waarborgsom, door de firma gestort, zal de regeering nu onder de benadeelden verdeelen. BELGIË. Antwerpen's omtrek zal weldra drie terreinen voor vliegmachines bezitten. Baron De Caters bereidt te 's-Gravenwezel een terrein voor vliegproeven, dat zoo wat 300 hectaren groot zal zijn. Een andere Antwerpenaar, Van den Berg, heeft zijn kamp opgeslagen op den Hippodroom van Moretusburg. En een bekente sportman, Wilford, laat op de kolossale vlakte nabij het station van Heide, een loods bouwen, om er in April proefvluchten te doen met een vliegtoestel, dat hij binnen enkele dagen uil Parijs verwacht. NEDERLAND. Zutphen, 16 Maart. Op het rangeer terrein alhier is de ladingmeester Van R. door een locomotief overreden. Het rechterbeen werd hem afgereden. De man is naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. Driebergen, 15 Maart. Toen dr. H. IJssel de Schepper, directeur van de stea- rinekaarsenfabriek te Gouda, Zaterdag middag per rijtuig naar zijn buiten alhier terugkeerde, is hem een ernstig ongeluk overkomen. De koetsier, die hem van het station Driebergen naar zijn villa reed, draaide juist met het rijtuig de plaats op, toen hij tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat, ter wijl hij zich nog op de rails der O. S. M. bevond, de tram van 5 uur, die in volle vaart in de richting Doorn reed, slechts enkele meters van het rijtuig verwijderd was. De koetsier trachtte door een zweep slag het paard tot spoed aan te zetten, om nog van de rails af te komen, het was' echter te laat. De tram greep het achtergedeelte van hei rijtuig en drukte het MUM een boomdoor den schok werd de koeteier eenige meters van het rijtuig weggeslingerd. Het achtergedeelte van het rijtuig was totaal vernield, de as gebogen in den vorm van een hoefijzer. Direct schoten menschen toe om de Inzittenden te helpen. Dr. IJssel de Schepper werd bewusteloos in zijn woning gedragen, terwijl zijn dochter, die ook in het rijtuig zat, schijnbaar met den schrik Is vrijge komen. Per auto werd dr. Van Laer, uit Doorn, gehaald, die echter nog niets omtrent den toestand van den bejaarden heer IJssel de Schepper kon zeggen. Dr. IJssel de Schepper is tengevolge van het ongeval te Driebergen, hedennacht overleden. Haarlem, 16 Maart. Vlak onder de sluizen te Halfweg, in Zijkanaal F, is vanmorgen het In gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk opgehaald van het Haarlemsche dienstmeisje J. F., die sedert 16 Januari toen zij aldaar een samenkomst zou hebben met iemand uit Amsterdam vermist werdhetgeen destijds aanleiding heeft gegeven tot een gerechtelijk onderzoek. Het lijk, dat naar de Algemeene Begraaf plaats onder Haarlemmerliede Is over gebracht, wordt gerechtelijk geschouwd. Randwijk, 15 Maart. Een buitengewone eer viel j.l. Zaterdag onzen gemeente veldwachter A. Kaashoek, geboortig van St.-Filipsland, te beurt, een eer, die zeer zeker vele gemeente-ambtenaren, ook van hooger rang. niet deelachtig zullen worden bij hunne 25-jarige ambtsvervulling. Kaashoek mocht 13 Maart den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar het ambt van gemeente-veldwachter in onze gemeente aanvaardde. Uit algemeene achting had zich bereids een commissie gevormd, die, van oordeel zijnde, dat die dag voor den jubilaris een vreugde-dag moest worden, zich belastte met de inzameling van gelden ter aanschaffing van een huldeblijk en de satisfactie mocht smaken, ruim f 170 voor dat doel bijeen te brengen. Om aan de festiviteit een officieel cachet te geven, zou de uitreiking der cadeau's geschieden in 't gebouw der openbare school. Tegen 11 uur in den voormiddag arriveerde daar de feestcommissie, terwijl de burgemeester, eere-voorzitter van het comité,' één der wethouders en één lid van den gemeenteraad, van hun tegen woordigheid blijk gaven. Toen alles gezeten was, werd Kaashoek met zijn gezin ge ïnviteerd, die, in groot tenue en tevens vergezeld door zijn collega's en oud collega's, de zaal binnentrad. Daar werd hij in een smaakvolle speech door den voorzitter verwelkomd, namens commissie leden en gemeentenaren van harte geluk- gewenscht en hem toen het huldeblijk aangeboden, bestaande in een couvert, een prachtige mahoniehouten linnenkast, een vulkachel en een geëmailleerd fornuis met toebehooren en zes fijne kamer stoelen. Vervolgens nam de burgemeester het woord. Deze schetste de goede verdiensten van Kaashoek, zijne activiteit en stiptheid als politieman en kwam ten slotte hierop neer, dat hij 't een weldaad voor de gemeente zou vinden, als Kaashoek nog vele jaren als gemeente-veldwachter mocht werkzaam zijn. Verder werd nog het woord gevoerd door het hoofd der school, terwijl de politie uit de gemeente een aardig souvenir aanbood, bestaande uit horlogeketting met keurigen wandelstok, met zilver gemonteerd. 't Valt niet te verwonderen, dat door die ondubbelzinnige blijken van waardeering Kaashoek met recht onder den Indruk was. Het kostte hem dan ook veel moeite, zijn dank te betuigen voor alles, wat hij in een uurtje tijds mocht hooren en ontvangen. Om nu een verder verslag van hel feest te geven, dat binnenshuis gevierd werd, is onnoodig. Alleen zij nog vermeld, dat de ringcollega's een smaakvolle wand versiering schonken en het mannenkoor te Randwijk uit eerbied voor zijn donateur een eereboog voor de woning had opge richt. Ten volle heeft Kaashoek die hulde verdiend. Hij huldigt als politie den regel niet het vele is goed, maar het goede is veel. Hij is geen vitter; eerbiediger van de wet, maakt geen jacht op geringe ver grijpen, doch waar het voorname feiten geldt, daar is hij op zijne plaats. Zijn laatste daad, voorwaar een eeredaad, waar hij bij een belangrijke diefstal van geld door zijn ;actief optreden direct èn dader èn geld in beslag nam, en waardoor wel licht een gevaarlijk sujet voor de toekomst achter de grendels is gezet, bewijst zulks ten volle. Dat Kaashoek nog vele jaren gegund zijn, zijn functie naar behooren waar te nemen, is zeer zeker de wensch van het gros zijner gemeentenaren. Utrecht, 15 Maart. Men weet, dat mr. M. Mendels, het sociaal-democratisch Staten- en gemeenteraadslid alhier, spoedig na hel buitengewoon Deventer congres der S. D. A. P., beide zetels ter beschik king zijner kiezers stelde. Voor den gemeenteraad zijn nog geen verkiezingen voor dezen zetel uitgeschreven. Vermoedelijk zal men eenvoudig wachten tot de Juli- verkiezingen. Voor den Staten-zetel evenwel is de verkiezingsdatum bereids op 12 April vastgesteld. De afdeeling der nieuwe S. D. partij, die zich te Utrecht vormde, heeft, naar enkele bladen melden, mr. M. Mendels nu definitief candidaat gesteld voor het mandaat, dat hij zoo juist neer legde als S. D. A. P.-er. Nu verluidt hel, dat van liberale, vrij zinnig-democratische en anti-re\ olutionnaire zijde ernstig overwogen wordt, geen tegen- candidaten te stellen, en zulks aan de overige Christelijke partijen eveneens zal worden aanbevolen Men wenscht aldus het mandaat van mr. Mendels, dat tot 1913 loopt, en de kiezers hem in 1907 gaven, hem niet te betwisten. Voorts wordt medegedeeld, dat men hier van de zijde der oude S. D. A. P. een anderen candidaat zou wenschen te stellen. 16 Maart. De 50-jarige schilder B., wonende aan de Nootenboomenlaan alhier, had gisteren het ongeluk van een 25 sport hooge ladder te vallen en werd doodelljk gewond. De man kwam met zijn hoofd op de steenen terecht, waardoor dat lichaams deel vrijwel verbrijzeld was. In het politie bureau aan de Wittevrouwenbrug werd hij binnengedragen, waar dr. Franke de eerste geneeskundige hulp verrichtte. Per brancard werd hij naar de rijksklinieken overgebracht. Een paar uur daarna was hij overleden. Rotterdam, 16 Maart. Een heuschelljke os In den kelder, dat zal zeker wel tol de zeldzaamheden behooren. En toch logeert in den kelder van 's heeren Jamln's chocolade- en sulkerwerkenfabrlek in de Hugo de Orootstraat een os. Gisterenmiddag brak het dier los op de Veemarkt en ontliep zijn eigenaar, de veehandelaar Van Praag in Den Haag. Na een jochie omver geloopen te hebben, dat door dr. Pool verbonden moest worden voor eenige lichte kwetsuren, schoot de os de fabriek van Jamin in, In de bakkerij terechtkomend, waar het dier plotseling in een keldergat verdween. In dien kelder was het dier allesbehalve in de wei, want er bevond zich een heele voorraad boterletterspijs, marcepain, cho colade-schuim, sucade en suiker. Vee drijvers snelden toe, en een moedige daalde ook in den kelder af, om echter heel gauw weer boven te komen, want het osje was heel boos, niet tot voordeel van de artikelen in den kelder. Men liet het dier tot vanmiddag met rust, totdat de eigenaar cautie gesteld had voor geleden schade en nog aan te richten schade. Een veedrijver daalde weer moedig het „hol van den leeuw" in, en toen bleek, dat de os sliep als een os. Men haalde nu een vriendin, een koetje, en zette dat bij het keldergat. Meneer werd gewekt en met een zoet lijntje tot bij het trapgat gebracht. Blij weer goede kennissen te zien, klauterde de os ten slotte den kelder uit. Op straat kwam hij tot inkeer, vermoedend misschien, dat hij een slecht lot (den slagerswinkel) tegemoet ging. Daarom zette hij in de Hugo de Grootstraat er opnieuw de sokken in, om evenwel spoedig weer gegrepen te worden. Zoo kan een os toch ook avonturen beleven. Teneinde bij de sneeuwruiming be hulpzaam te zijn, werden hedenmorgen vroegtijdig 1 lOOIos-werkliedenaangenomen, terwijl hedenmiddag ook met handwagentjes de sneeuw vervoerd werd. De 20-jarige Russische landverhuizer N. Jacubates, die Zaterdag met het s.s. „Nieuw-Amsterdam" naar New-York zou vertrekken, is in het N. A. S. M.-li0tel aan de Wllhelmlnakade In hevige mate aan getast door de pokken. Door de directie van de H.—A.-L. zijn onmiddellijk alle maatregelen genomen tot isolatie en des- Infectie. Tilburg, 15 Maart. Zondagavond ont stond een worsteling tusschen V. en D. in de „Reyt" alhier. Plotseling haalde D. zijn mes te voor schijn en bracht er zijn tegenstander zoo'n gevaarlijke verwonding mee toe, dat deze In elkaar zakte en na enkele minuten den geest gal. De overledene Is getrouwd en vader van 9 kinderen. De dader heeft de vlucht genomen, doch is nog denzelfden avond gearresteerd. Zierikzee, 17 Maart. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Februari 1909. In deze maand viel alhier in 7 regen dagen 20,3 m.M. regenwater, tegen 12

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1