Dinsdag 16 Maart 1909. Tweede Blad. (55 i e r i Isl z e e s c b. e C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Raadszitting van 12 Maart 1.1. Ie Wisseokerke. ZIElilKZËESUHË NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8746. tlitgever-HoofdredaoteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een wil-katoenen vrouwenmuts. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. DBANKff E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, krachtens artikel 1, 2e lid a der Drankwet (voor het gebruik ter plaatse van verkoop) van JACOBUS ELIZA TEN HAAF in het noordelijk benedenlocaal van het perceel, staande in de Lange Nobelstraat, plaatselijk gemerkt wijk A no. 161, kadastraal bekend sectie A no. 1062, welke localiteit eene oppervlakte heeft van 77 M2. en zulks onder overlegging van schriftelijke verklaringen van P. A. VAN BEZOOIJEN en van de Wed. J. JANSE DEKKER, waarbij deze van de te hunnen name verleende vergunningen, respectievelijk voor het perceel wijk B no. 4 en dat wijk C 483 alhier afstand doen. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van die vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 15 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. SPANJE. Madrid, 12 Maart. De dagbladen be vatten een telegram uit Reinosa, een plaats in de provincie Sandander gelegen, die melden, dat in de kolenmijn „Paruelo" 'n ontploffing van mijngas plaats had, op een tijdstip, dat alle mijnwerkers zich in de mijn bevonden. Tot nu toe werden vier dooden en elf gewonden naar boven gebracht. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Temps geseind, dat de Amerikaansche politie-ambtenaar Aetrosino, die te Palermo was gekomen om een onderzoek in te stellen, op een stadsplein door pistoolschoten is gedood en dat de moordenaars gevlucht zijn. SERVIË. De Porte heeft op Ruslands aandrang den doorvoer van 15.000 kilo dynamiet voor Servië, dat uitsluitend voor de mijnen bestemd zou zijn, toegelaten. Verder is de doorvoer toegelaten van 17 waggons lederwerk voor paardentuigen. Daarentegen blijft de Porte den doorvoer van wapenen en amunitie verbieden. De Servische gezant tracht ook dat verbod opgeheven te krijgen. Door het verbod van uitvoer van graan uit Servië, in verband met den mislukten oogst van het vorig jaar, is er hongersnood in Albanië. Er moeien dorpen zijn, waar in elk huis hongertyphus heerscht. Het vee is uit de stallen gedreven en voedt zich met boomschors. Door de sneeuw en de vinnige koude is de toe stand nog verergerd. RUSLAND. Het was laat in den avond van 22 Januari 1905. Het plein voor het Winter paleis te St.-Petersburg bood een vreese lijken aanblik. Overal stapels lijken en stervenden, slachtoffers van de fusillade, welke dien middag had plaats gehad. Behoedzaam sloop een enkel persoon tusschen de lijken en de kreunende ge wonden door, en zocht blijkbaar een bepaald persoon. Eindelijk stond de zoekende stil, het doel scheen bereikt. Een gewonde in priestergewaad werd opgetild, toen een kort onderzoek; het bleek dat de man nog leefde. Toen haalde de stille zoeker een schaar uit den zak, knipte de lange haren van den gewonde af, opdat deze niet herkend kon worden, en droeg hem op zijn schouders weg naar een plaats, waar hij buiten bereik van de politie was. De geredde priester was de bekende Gapon, en zijn redder een zekere revoiu- lionnair, Rutenberg genaamd. Zoo luidt de sage over Oapon's redding. Gapon vluchtte later naar het buiten land, knoopte betrekkingen aan mei de Russische regeering, die hem 30 000 roebel betaalde voor diensten, die hij aan de politie had bewezen, en werd, toen zijn verraad aan de zaak der revolutie bekend werd, vermoord. En zijn moordenaar was dezelfde Rutenberg, die hem betrekkelijk kort te voren, volgens bovengenoemde sage, met zoo vaderlijke zorg in veiligheid had gebracht. Dit verhaal doet deze zelf in een publicatie, die dezer dagen is verschenen, en waarin hij tevens bizonderheden mededeelt over Gapon's verraad en over de wijze, waarop deze hem tot verraad had willen overhalen. NOORWEGEN. Te Christiania heeft zich de vorige week een ontzettend familie-drama afgespeeld. De wagenbestuurder van de electrische tram, Anton Johansen, die in de voorstad Sagene woonde, vermoordde zijn vrouw en zijn drie kinderen, begoot daarna zijn woning met petroleum en stak er den brand in. Toen de brandweer ongeveer om zes uur in den morgen voor het brandende huis verscheen, vond zij de halfverbrande lijken der slachtoffers met afgesneden keel. De moordenaar lag bewusteloos op den vloer van één der kamers. Het is waarschijnlijk, dat de ongelukkige de ontzettende daad in een toestand van zinsverbijstering heeft bedreven. De man had in December van het vorige jaar bij het rangeeren van een tramwagen zonder zijn schuld een kameraad overreden en gedood, en was sinds dien tijd zwaarmoedig. Daar zijn gedrag in den dienst onbe rispelijk was, werd Johansen verder niet gestraft. Zijn zwaarmoedigheid schijnt nu ver leden week tot waanzin te zijn overgeslagen. De rampzalige moordenaar is naar het gevangenis-hospitaal overgebracht. ENGELAND. De influenza-epidemie in Londen begint zelfs in het Lagerhuis zichtbaar te worden. Een aantal leden is al ziek. Ook de schouwburgen ondervinden er den hinder van, doordien vele artisten ziek zijn. In vele Londensche ziekenhuizen ligl de helft der verpleegsters en dokters ziek. De sterfte onder de Influenza-patiënten is daarom zoo groot, doordien de ziekte meest gepaard gaat met longontsteking of bronchitis. In het begin laat de ziekte zich niet ernstig aanzien. Dat brengt de menschen natuurlijk in de verleiding aan het werk te blijven, wat hun bij het nukkige voorjaarsweer, waarvan men ook te Londen ruimschoots profiteert, duur Ie stade komt. FRANKRIJK. Parijs, 13 Maart. De instructie in de zaak van madame Steinheil is gesloten. De rechter van instructie deelde haar mede, dat het onderzoek' voldoende aanwijzingen tegen hear heeft opgeleverd, om de aan klacht tegen haar in te dienen, dat zij vrijwillig en met opzet haar echtgenoot vermoord heeft, en jegens madama Japy de misdaad van oudermoord heeft gepleegd, De beschuldigde protesteerde met kracht DUITSCHLAND. Woensdag was men met het opruimen van het puin in de Radbod-mijn bij Hamm zoover gevorderd, dat men het eerste lijk bereikte. Het was verschroeid, ineen geschrompeld als een mummie en niet te herkennen. Men zag nog een tweede lijk onder steenen liggen. Een rechter van instructie heeft Woens dag met drie andere rechterlijke ambtenaren de tweede galerij bezocht. Een commissie uit de arbeiders was al den vorigen avond in de mijn afgedaald. BELGIË. Gent, 12 Maart. Gedurende eenige dagen hadden buren het echtpaar Lefèvre, wonende in de rue De la Prairie, be hoeftige oude bedelaars, niet gezien. Hierin vonden zij aanleiding de politie te waarschuwen, welke, de deur der woning opengemaakt hebbend, man en vrouw stervende aantrof, tengevolge van gebrek aan voedsel. Beiden werden naar het Gasthuis overgebracht. Bij het doorzoeken van het huis vond men een bedrag van 71000 francs, zorgvuldig verstopt, hetwelk zij hadden bljeengebedeld. De man telt 80 jaar, de vrouw 71 jaar. Tot dusver blijkt uit het onderzoek betreffende het treurige ongeluk in het Pare du Cinquantenaire te Brussel, dat het zoowel aan grove nalatigheid van de kanonniers als aan onvoorzichtigheid van den getroffene te wijten was. De man had een half uur staan wachten om het schieten te zien, hij stond ongeveer 4 meter van de kanonnen af. Op een oogenblik dat hij het hoofd omdraaide ging één der stukken af zonder dat iemand waarschuwde. Op zulk een korten afstand moesten de prop en het vuur doodelljk treffen. Minister Hellebaut heeft in de Kamer zijn leedwezen betuigd en de weduwe een jaargeld toegekend. Tusschen Hasselt en Neerpelt werd een pakket uit den trein geworpen. Toen het pakket door een brandwachter werd opgeraapt, bleek 't het nog warme lijkje van een enkele dagen oud kind te bevatten. Het kind was waarschijnlijk door den val gedood. Het is nog niet gelukt de ontaarde moeder op te sporen. In den stadsdienst van Antwerpen zijn financieele onregelmatigheden ontdekt. Bizonderheden verneemt men er niet van. Zes beambten zijn echter genoopt hun ontslag te nemen. Het onderzoek wordt voortgezet. Charleroi, 13 Maart. Heden had een ongeluk plaats in den put Fiestaux van de steenkolenmijn „Marcinelle Nord" te Couillet. Vijf werklieden waren bezig op een dieple van 1000 meter een gat te boren, toen zij door het water verrast werden. Allen verdronken. Visscher ij- Berichten. Oesters. Omdat in België nog steeds vrees bestaat voor besmette oesters heeft de Belgische regeering in de hallen van het Jubllaar-park te Brussel een ontledings laboratorium voor oesters ingericht. Elke week werden er een aantal oesters in de hallen en in de vischwinkels gekocht. De ontledingen hebben geen de minste ver dachte verschijnselen doen ontdekken en men heeft het nutteloos geoordeeld de ontledingen voort te zetten. Het is toch verwonderlijk, hoe onze Belgische naburen halstarrig vast blijven houden aan hun vrees, slechts gegrond, als men het zoo noemen mag, op een paar geheel op zichzelf staande feiten. In ieder ander land, vooral dit jaar in Engeland, waar men toch ook bang Is voor mogelijke besmetting, worden Zeeuwsche oesters in groote hoeveelheden geconsumeerd en men hoort van geen ziektegevallen (hoe zou dat ook mogelijk zijn, een herstellende zieke eet ze met graagte), maar toch houdt de Belg vast aan zijn vooroordeel, want een andere naam is er niet aan te geven. Gelukkig heeft Engeland dit jaar flink getrokken, dus hebben verreweg de meeste handelaren geen schade ondervonden van deze slapte, integendeel de meeste hebben al hunne oesters verkocht. Vandaar dat er in den laatsten tijd zulk een levendige handel in zaai-oesters is, en deze voor een goeden prijs worden verhandeld. Het seizoen is nu reeds een heel eind verstreken, dus laten we niet langer klagen, maar afwachten wat het seizoen 1909— 1910 ons brengt. Wellicht zijn dan de verstandige Belgen tot beter inzicht gekomen. (I. en Th. Ct.). Spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt uit 's rijks schatkist een renteloos voorschot beschikbaar te stellen ten bedrage van een-derde der kosten van aanleg en het in exploitatie brengen, doch tot geen hooger bedrag dan f 132,400, ten behoeve van een spoor weg van Brouwershaven naar Burgh. De ontworpen spoorweg heeft een lengte van 18.2 K.M. en zal een zevental gemeenten met het overige deel van Schouwen met de marktplaats Zierikzee en met alle aan het net der Rotterdamsche Tramwegmaat schappij gelegen plaatsen in rechtstreeksche verbinding brengen. Door gemeenten en waterschappen werden gedurende 25 jaren subsidiën toegezegd tot een totaal bedrag van f 1600 per jaar, terwijl door de provincie Zeeland zal worden bijgedragen hetgeen noodig is om de contante waarde van de bijdragen der gemeenten en polders tot 1 gedeelte der aanlegkosten, doch ten hoogste tot f 132,400 aan te vullen. Afwezig waren de heeren Van Damme en Nieuwdorp, wegens ongesteldheid, en de heer Schippers. Naar aanleiding der notulen deelt de voorzitter mede: lo. dat het slootje, waarover in de vorige vergadering door Maris was gesproken, is verbeterd 2o. dat de schoolregenbak op het dorp niet kan verbeterd worden; en 3o. dat de steigerquaestie van de firma Schippers nu ten einde is, daar de gemeente weer in haar recht is hersteld, doordat de firma aan alle door de gemeente gestelde voorwaarden voldaan en de in deze zaak gemaakte onkosten ad f 107 vergoed heeft, terwijl zij thans voor het behouden van dien steiger aan de gemeente een jaar- lljksche vergoeding moet betalen. Verder geeft de voorzitter zijn spijt te kennen, dat de firma Schippers niet was begonnen, waarmee zij nu heeft geëindigd, daar in dat geval deze zaak een jaar vroeger uit de wereld ware geweest. Onder de ingekomen stukken komen o. a. voorhet proces-verbaal der kasop- neming bij den gemeente-ontvanger, waar uit blijkt, dat op 16 Februari j.l. in kas was een som van f 3098,68seen mede- deeling, dat voor het onderwijs in deze gemeente over 1909 de rijksbijdrage zal zijn f 6935; een kennisgeving dat het tekort op 't post- en telegraafkantoor te Cortgene aan deze gemeente kost f 100,33; een opgave door den omnibus-ondernemer Overbeeke, dat het aantal passagiers in 1908 tusschen Wolf. veer en Ooes bedroeg 5634, waarbij verzocht werd dit jaar de subsidieering weer te willen voortzetten. De verslagen der commissie tot wering van schoolverzuim en der plaatselijke schoolcommissie zullen den raadsleden toegezonden worden. Daarna werd met algemeene stemmen vastgesteld de wijzi ging der begrooting over 1908. Dan zegt de voorzitter: „Nu komen ze weer om geld vragen". Hij leest hierop voor een verzoek van het muziekgezelschap „Apollo" om op gemeentekosten te doen schilderen de muziektent, die des zomers op de Voor straat staat. De voorzitter zegt, dat de kosten hier voor f 45 zullen bedragen. Door Burgem en Weth. is deze zaak ernstig besproken, doch zij zijn niet tot een beslissing kunnen komen en laten daarom deze zaak aan den Raad over. Verder geeft de voorzitter te kennen, dat hij het niet in 't algemeen belang der gemeente acht, en dat bij in williging van het verzoek ook Kamperland en alle andere particuliere gezelschappen wel met een soortgelijk verzoek kunnen komen. Op de vraag, of iemand hierover nog iets wenschte te zeggen, sprak het lid De Regt: Meneer de voorzitter, U zegt, dat het muziekgezelschap niet in 't belang der gemeente is, maar ik ben van meening dat dit wel 't geval is, b. v. bij een festival, want als gevolg daarvan heerschen er drukte en vertier en deze geven den inge zetenen wel degelijk voordeel. Voorzitter: Ja, die quaestie kan men zeer verschillend beschouwen. Abrahamse: Mag ik ook eens wat zeggen? Ik vind evenals U dat dan Kamperland of Oeersdijk ook wel met zoo'n verzoek zou kunnen komen. De Regt blijft bij zijn meening. Voorzitter: Het eenvoudigste zal zijn, dat we het in stemming brengen. Dit heeft tot resultaat, dat alleen de heer De Regt het verzoek van „Apollo' wilde inwilligen. Daarna gaat men over in geheime zitting. Na heropening komt aan de orde de bespreking der circulaire van den Commissaris der Koningin aangaande de veldwachters-traktementen. Men was van oordeel, dat dezelve in deze gemeente met de emolumenten wel voldoende waren. De heer De Regt spreekt nog de wenschelijkheid uit van voorkoming van meerdere uitbreiding van den grintput aan den oprit bij den Willempolder en tevens van begrinding der achterwegen te Geers- dijk. De voorzitter zal hierover met de wegopzichters spreken, waarna de ver gadering wordt gesloten. IN NAAM DER WET. Dat de Haagsche politie buiten en behalve haar harde, physleke kracht en moed ver- eischende taak, nu en dan belast wordt met het teederst, neteligst, veel diplomatiek talent en uiterste kieschheid vragend werk, leert het volgende ons toevallig ter oore gekomen geval, dat zich dezer dagen voordeed. Bij de echtgenoote van een geacht Haagsch ingezetene wordt een agent van politie aangediend. Ontsteltenis, gemengd met nieuwsgierig heid bij de echtgenoote des geachten in gezetene. Mevrouw Mijnheer Waarde mevrouw, ik kom namens den inspecteur van dienst. „Den inspecteur van dienst Den inspecteur van dienst, mevrouw. Wat heeft de inspecteur van dienst om s hemelswil Hij heeft niets, geachte mevrouw, maar mevrouw X (de echtgenoote van een ander der vele geachte ingezetenen van Den Haag), mevrouw X heeft iets. Kan dat mensch dan niet zelf komen? Mevrouw, de aangelegenheid, waarvoor ik kom (de agent spreekt demi-volx), vereischt de tusschenkomst van een auto riteit, van iemand, met gezag bekleed, een officiëel persoon. Wat is er dan toch gebeurd? Gebeurd? Er gebeurt dagelijks, het geldt hier een reeks van feiten, men zou kunnen zeggen een voortgezet misdrijf, indien waar ik natuurlijk buiten blijf, ik ben ge zonden, zooals ik de eer had te zeggen, dóór den inspecteur van dienst, indien hier inderdaad misdrijf is. Wellicht is de quatificatie niet geheel juist, u begrijpt wel mevrouw? Ik begrijp niets. Wat gebeurt er toch? Wat wordt voortgezet? Lieve mevrouw, het is niet zoo ge makkelijk te zeggen. Deze, mijn zending Is een buitengewoon kiesche, een moeilijke; de inspecteur van dienst Heeft u gezonden. Dat weet ik, wat wil hij? Ik had al de eer te zeggenhij wil niets, maar mevrouw X Wat wil mevrouw X? Zij wil ook niets, maar ziet u de agent fluistert zij krijgt juist iets, al hoewel zij niets wil. Of eigenlijk, niet zij krijgt iets, maar de stoep, ziet u, de stoep. U begrijpt? Neen! U moet duidelijker zijn. Als u het permitteert, het is mijn plicht, en de inspecteur van dienst is mijn superieur. Welnu, mevrouw de agent richt zich fier op u hebt een hondje! Beken het, u hebt een hondje. Ik heb een hondje. Het Is der Haagsche politie ter kennis gekomen, dat u een hondje hebt. Waarvoor belasting is betaald. Mevrouw, ik zal uwe oogen openen hel zijn geen fiscale bezwaren, die legen het dier zijn gerezen. Wat heeft het lieve beestje dan gedaan? Het is een snoes, een schat, een poesje van een hondje! Ja, mevrouw, ja-a-a, dat wordt niet be twijfeld, maar dal hondje ik voor mij zal er niets van zeggen, het Is menschelljk, maar mevrouw X en de inspecteur van dienst beweren enfin, mevrouw, het is mijn plicht, dat hondje wordt wel eens met permissie uitgelaten. Natuurlijk! Zéér natuurlijk, mevrouw, zeer natuurlijk, maar dan gaat het beest met permissie of liever, dat is het juist, zónder permissie op de stoep van mevrouw X. Doet hij dat? Dat doet hij en nu wilde mevrouw X van den inspecteur van dienst weten, waarom dat hondje juist haar stoep zoo geschikt vindt om met permissie Het stomme dier weet niet eens, dat daar mevrouw X woont, dat malle mensch! De naam staat op de deur, mevrouw. Veel te hoog voor mijn hondje! Dat zei ook de inspecteur van dienst, maar mevrouw X wil toch weten, waarom van alle stoepen in Den Haag juist de hare wordt uitverkoren en omdat de inspecteur van dienst het niet weet, heeft hij mij be last met recherche en bericht. Wees dan zoo goed aan den inspecteur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5