Zaterdag 13 Maart 1909. Eerste Blad. (Z ier i k. zeesche Cour an t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. BRANDSCHOUWING. algemeene brandschouwing Bald ad i g h e i d. Een PartijbenoemiDg. Uit Stad en Provincie. /iiüiK/risiiii; NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8745. Uitgever-Hoofdredaotour i A. FRANKEL. Radactaur: J. WAALE. AOVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Diracteurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij» die zich met 1 April a.s. op ons blad abonoeeren» ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag, den I5en Maart eerstkomende en volgende dagen, eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, over eenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 8 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. In hel jongste nummer van ons blad deelde de Bruinisser correspondent mede, dat toen door de muziekvereeniging .Nu met Hope" aan den nieuwbenoemden burgemeester een serenade gebracht werd, men daarbij liederen en kreten hoorde, die men niet zou moeten hooren, en dat in den daaropvolgenden nacht de voor gevel van den nieuwbenoemde met teer werd besmeerd, en daarop allerlei belee- digende teekeningen en uitdrukkingen werden aangebracht. We meenen in den geest van alle weidenkenden te handelen, indien wij over deze baldadigheid een krachtig woord van afkeuring uitspreken. Men moge met de benoeming van den heer S. Hage als burgemeester te Brulnisse niet ingenomen zijn, nu zij geschied is, betaamt het allen den nieuwen drager der burgemeesterlijke waardigheid te Bruinlsse als hoofd der gemeente te eerbiedigen, en is het in hooge mate ongepast tegen hem laffe, kwetsende handelingen 4e bedrijven, die met geen enkelen grond zelfs te ver ontschuldigen, laat staan goed te praten zijn. Moge het ook verklaarbaar zijn, dat een niet gering deel der Bruinisser burgerij door die benoeming in zijn verwachtingen ernstig teleurgesteld is, en daarin een daad van verregaande partijdigheid ziet, niemand heeft het recht zijn misnoegen daarover te koelen aan den persoon en het goed van den door hem niet gewensch- ten functionnaris. Wij lezen in Land en Volk het volgende .In den ouderdom van 82 jaren over- .leed te Bergharen de heer O. W. Gramser, „burgemeester dier gemeente, die als „zoodanig met ingang van 6 dezer was „herbenoemd". Wanneer men te Bergharen een burge meester van 82 jaar herbenoemt, dan had men, dunkt ons, toch ook wel te Bruinlsse een burgemeester kunnen herbenoemen, die 78 jaar oud is, en daarbij nog zóó veerkrachtig, dat hij er als een man van zestig jaar uitziet. Waarom deed men het echter in Den Haag niet? Om de doodeenvoudige reden, omdat Minister Heemskerk wist, dat de Bruinisser burgemeester, Elenbaas, liberaal was. En nu werd, terwijl te Bergharen de ouderdom geen beletsel voor een her benoeming opleverde, omdat de betrok kene tot de anti-revolutionnaire pari ij behoorde, de leeftijd van Elenbaas als een welkom voorwendsel aangegrepen hem niet voor een herbenoeming voor te dragen, en van de gelegenheid een anti- revolutionnair op den burgemeestersstoc! te brengen een gretig gebruik gemaakt. Zierikzee, 12 Maart. Woensdagavond gaf voor een volle zaal de Gemengde Zangvereeniging „Polyhymnia", onder leiding van den heer J. H. Letzer, en met welwillende medewerking van het „Zierikzeesche Strijkorkest" (op het pro gramma stond abusievelijk Strljkkwartcl), een uitnemend geslaagde uitvoering. Bij het binnentreden in de Concertzaal trokken onze aandacht de in lijsten vervatte en aan één der wanden van het podium be vestigde diploma's, die door genoemde vereeniging bij den zangwedstrijd Ie Dordrecht in 1908 met het zingen van „Oogstlied" van Kolkman en „Herfst- klanken" van mr. Graaf van Hogendorp, behaald waren. De zangvereeniging opende met deze nummers, nadat het Zierikzeesche Strijkorkest op hoogst verdienstvolle wijze de ouverture van Mignon had ten ge- hoore gebracht, de uitvoering. Wij be hoeven niet te zeggen, dat belde liederen keurig mooi gezongen werden, en een levendig applaus aan het publiek uit lokten. Niet minder succes had Polyhymnia met het schoone lied „Van een Konings vrouw", een ballade van A. Spoel. In het algemeen vielen blijkens de groote aan dacht, waarmede de zang gevolgd werd, en blijkens de lulde toejuichingen van het auditorium schier alle nummers goed uit, zoodat wij niet te veel zeggen, wanneer wij verklaren, dat de uitvoering voor Polyhymnia een welverdiend groot succes is geweest. Ook het Strijkorkest kweet zich bij uitstek goed van zijn taak. Het publiek genoot van het prachtige welluidende samenspel, en juichte de spelers levendig toe. De bizondcr goed geslaagde uitvoering strekt den heer Letzer, den onvermoelden Directeur van Polyhymnia, tot eer. Naar wij vernemen werd 11 dezer ten overstaan van notaris Blermasz alhier, gepasseerd de akte van oprichting van de Naamlooze Vennootschap „De Concertzaal". In de Matin, een te Antwerpen ver schijnend blad, lezen wij het volgende: De leden van de hoogeschool voor het volk hadden zich in grooten getale naar hun lokaal begeven, teneinde naar den heer M. Hogerheijde, voorheen leeraar aan het Instituut voor Doofstommen, te luisteren, die in de Vlaamsche taal sprekend, voor hen een voordracht hield over de spraak en haar storingen. Spreker, die zijn onderwerp geheel meester is, ving aan met de waarde van de spraak in het menschelijk organisme te doen uitkomen. Tot in bizonderheden, die hoogst be langwekkend waren, toonde hij aan, hoe een kind, dat het orgaan van het gehoor bezit, leert spreken, en hoe een kind, dat stom of blind is, het gedaan krijgt om de eerste woorden uit te spreken. De heer M. Hogerheijde liet vervolgens de verschillende storingen in de spraak de revue passeeren. Tot slot deed spreker ons de middelen kennen, die daartegen worden aangewend. Spreker deelt daarbij mede, dat reeds te Brussel cursussen in het leven zijn geroepen om de verschillende manieren, waarop de storingen In de spraak genezen worden, meer algemeen bekend te maken, en dat weldra, dank zij het loffelijk initiatief van onzen schepen, den heer Desguin, dezelfde cursussen in Antwerpen zullen worden in het leven geroepen. De heer Hogerheijde werd met het succes, dat hij met zijn gehaltvolle, boelende voordracht behaalde, door den heer Bosschere van harte geluk gewenscht. Een verbeterde en vermeerderde druk is Ie Tholen bij den uitgever, de heer J. M. C. Pot, verschenen van het door den heer L. J. Mol te Halsteren ge schreven werk, dat het opschrift draagt „Geologische Beschouwingen in verband met Landbouw en Polderwezen". Dit belangrijk, leerzaam werk, dat nu bij den herdruk nog al belangrijke uitbreidingen ondergaan heeft, verdient In veler handen te komen. Woensdag was het 25 jaar geleden dat Iz. Rottier in dienst trad In de zaak van vrac strijders en rljtulgverhuring, thans gedreven door den heer L. van Oeveren te Cortgene. Naar aanleiding van dat jubileum werd aan Rotiier door he: bestuur van het Nutsdepartement Noord-Beveland een fraaie zilveren medaille, geslagen op den stempel der Maatschappij, uitgereikt, benevens een keurig gecalligrafeerd diploma, waarop het feit is vermeld. Tot opzichter der gemeentewerken te Leiden is benoemd de lieer J. H. van Wijnen te Vlissingen. Te Middlesbro (Engeland) lag Zaterdagavond in lossing het te Terneuzen thuisbehoorende stoomschip „Jensy". Toen des avonds mevrouw Teerlink, de echt- genoote van den kapitein, van boord wilde gaan, kantelde de loopplank, waar door zij eerst tegen de beschoeiing, daarna op de steenen, en vervolgens in het water viel, waaruit zij levenloos werd opgehaald. Bij het reddingswerk viel kapitein Teer link zelf ook te water, doch men wist hem spoedig te grijpen. Eenlge jaren geleden vertrok van Kolljnsplaat een arme werkman, zekere D. Heijstek, naar Kalamazoo (N.-Amerlka). Thans heeft hij hel zoover gebracht, dat hij bij inschrijving aannemer is geworden van het stadswerk voor 1909 aldaar, voor de kapitale som van f 150.000. In 1907 bedroeg het totaalcijfer van de gevangenisbevolking, die in den loop van het jaar In de verschillende straf inrichtingen was ondergebracht, 43 390, waarvan 41.036 mannen en 2354 vrouwen. Er waren dus drie-en-veertig duizend, driehonderd negentig personen in een enkel jaar onttrokken aan de samenleving! Eikerzee, 8 Maart. Er was bij Hanse een geheel gevulde zaal, toen hedenavond dr. Ittman zou spreken over „Het Groene Kruis". Nadat ds. Reus in 't kort het doel dezer bijeenkomst had uiteengezet, in verband met wat een voorloopig comité hier reeds had voorbereid, sprak de heer Ittman op populaire wijze, naar aanleiding van het doel, dat de vereeniging „Het Groene Kruis" beoogt, nl. de behartiging van onze gezondheid in den ruimsten zin, over de oorzaken der ziekten, de aan leiding er toe, het voorkomen er van, de gevaren om ze in 't leven te roepen, de voorzorgen door ons in acht te nemen, de wijze, waarop genezing en leniging van 't lijden worden aangebracht. Een en ander met voorbeelden, aan zijn praktijk ontleend. Na zijn met applaus gevolgde lezing werd een vereeniging „Het Groene Kruis" opgericht met voorloopig 45 leden. Als evenlueele bestuursleden werden be noemd: ds. Reus, ds. Brulnsma, mej. Mazure, mej. Steketee en de heeren A. van der Weijde, C. Hanse, S. J. Oast, J. de Keijzer en Hartzema. Dreischor. Woensdagavond trad alhier op de heer ds. Van Veen van Renesse. Een vrij talrijk publiek was opgekomen om den spreker het onderwerp „Oud en Arm" te hooren behandelen. Bij de be handeling daarvan hield spreker een warm pleidooi om verbetering te verkrijgen van den toestand, waarin tegenwoordig vele ouden van dagen veikeeren. Deze verbetering is te verkrijgen zoo men eenmaal gekomen is tot Staatspen- slonneering. Het doel van den Bond voor Staatspensionneerlng is dan ook het daar heen te lelden. Spreker's degelijke, met gloed en overtuiging uitgesproken rede was een ernstige opwekking zich aan te sluiten bij den Bond, om, door eendracht tot macht gekomen, te helpen verhoeden, dat de oude dag door velen met zorg tegemoet gezien wordt. Na afloop meldden zich 22 der aan wezigen aan om lid te worden, zoodat de afdeeling thans telt 44 leden. Verder werd In een huishoudelijke ver gadering een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren P. Rietdijk, H. v. d. Doe, J. Dooge Jz., C. Klaasse Cz. en J. de Waaij Cz. Zij, die zich willen aansluiten, kunnen zich daar aanmelden. Oosterland, 12 Maart. Gisterenavond werd door ds. J. van Veen In een gloed volle rede een pleidooi gehouden voor het beginsel van Staatspensionneerlng voor ouden van dagen. Hij riep hier een af deeling van 45 leden In het leven, waar van de heer P. A. Luteyn voorzitter is. De Bond voor Staatspensionneerlng kunnen wij met dezen uitstekenden propagandist gelukwenschen. (Zie advertentie Bruinisse. Daar met het oog op de te verwachten heugelijke gebeurtenis in het Koninklijk Huls, deze gemeente zeker niet achter zal blijven binnenkort luisterrijk feest te vieren, heeft de heer Hage, onze nieuwbenoemde burgemeester, het wensche- lljk geacht, dat bij zijne installatie vanwege de burgerij geene bizondere feestelijkheden zullen plaats hebben. Op dien dag zullen echter de kinderen der belde scholen van zijnentwege onthaald worden. Evenzoo zal aan de bedeelden en aan hen, voor wlen een feestgave niet onwelkom geacht wordt, in den morgen van dien dag uit zijn naam een dergelijke verrassing worden uitgereikt. Op zijn verzoek zal een commissie èn het school feest én de uitreiking der feestgave regelen en zich met de uitvoering belasten. Woensdag 17 Maart zal alhier een cursus aanvangen in het verbinden. Deze cursus wordt vanwege het „Groene Kruis" door dr. De Vrleze uit Zierikzee gehouden. St.-Filipsland, 10 Maart. Voor de zoo- veelste maal heerscht hier totaal gebrek aan regenwater. Geen emmer Is meer voor geld en goede woorden te krijgen, zoodat door velen gebruik wordt gemaakt van putwater. Reikhalzend wordt dan ook naar de in uitzicht gestelde Nortonpompen verlangd. Stavenlsse. Naar men verneemt, zal de feestelijke intocht van den heer Van Door- ninck, burgemeester en diens echtgenoote alhier plaats hebben op Vrijdag 2 April a.s. Allerwege worden veel aanstalten gemaakt tot een echt feestelijke ontvangst. Poortvliet. Door aankoop Is eigenaar geworden van den windkorenmolen „de Graanhalm", van den heer J. van Zorge, de heer Joh. K. Krijger, metselaar alhier. Tholen. Donderdagavond werd door de vereeniging „Door Oefening Volmaakter alhier, haar zestigjarig bestaan feestelijk gevierd. De bovenzaal van den heer M J. Hoek was keurig en neijes versierd. Het bestuur had de familie Boesnach uit Rotterdam geëngageerd om dien avond voor de leden met hunne dames een soirée amusante te geven, alsmede eenige leden van de staf van het 3e reg. inf. om het feest op te luisteren. Door den heer L. J. Moelker werd de feestrede uit gesproken, aangezien de voorzitter der vereeniging wegens ongesteldheid ver hinderd was de feestviering bij te wonen. Door de familie Boesnach werden ten tooneele gevoerd„Een serenade met hindernissen", „De 2 wereldreizigers", „Een kleinigheid", „Naar de vergadering", „De hedendaagsche acteur", „De slacht offers der woningwet", „De twee oude vrijers", „De twee koetsiers", „Pietje Puck of ben jij de baas", enzenz. Dat al de voordrachten In den smaak vielen, bewees wel het daverend applaus. Na afloop hiervan werd een geanimeerd bal gegeven. Goes, 10 Maart. Alhier Is opgericht een Bond van Zuid-Bevelandsche schilders patroons. Zeer velen sloten zich reeds bij den Bond aan. Het bestuur is samengesteld uit de heeren H. Vissers, voorzitter; L. C. v. Vijven Jz., secr.-arch.B. Ruitenbeek, penningm C. den Boer, alg. secretaris; allen te Goes; K. L. Kramer te Kloetinge, J. van IJzerloo te Kruiningen en P. Traas te 's-Heer- Arendskerke. lerseke, 10 Maart. Oisterenavond over leed alhier, na een korte ongesteldheid, op 72-jarigen leeftijd, de heer S. Muller, gezagvoerder van het hier gestationneerde jacht „Allee", van baron Groeninx van Zoelen te 's-Gravenhage. De overledene was een algemeen geacht man, sedert 12 jaren lid van den gemeente raad, welken post hij met voorbeeldige trouw waarnam. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Schutje, 12 Maart. Op de heden ge houden verkooping ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuljs te Zierikzee weaden verkocht: melkkoeien voor f 201, f 221, f 261 en f 140. St.-Maartensdljk, 11 Maart. Door het bestuur van het Waterschap St.-Maartens- dljk werd heden aanbesteed de levering van 1100 M3. Pruisische grint en 180 M3. Waalbrikken. De inschrijving geschiedde per M3. Voor de grint werd ingeschreven door: W. M. Verhefl, Werkendam, voor 2,28 W. Hokken, Sliedrecht - 2,21 J. P. Greijs, St.-Maartensdijk - 2,18 O. M. Larooij, Dordrecht - 2,07 A. Vermeulen, St.-Maartensdyk - 2,05 C. P. Vermeulen, Dordrecht - 2,05 Laatstgenoemde is de levering gegund. Voor de Waalbrikken werd ingeschreven door: J. P. Greijs, St.-Maartensdljk, voor 2,25 Mels van Wijnen, Papendrecht - 1,99 A. F. Klop, Werkendam - 1,84 W. Hokken, Sliedrecht - 1,77 O. M. Larooij, Dordrecht - 1,73 A. Prins, Papendrecht - 1,72 W. M. Verheij, Werkendam - 1,65 Laatstgenoemde is de levering gegund. Bij de aanbesteding van superphos- phaat door de landbouw-societeit „Ceres" te Zonnemaire, is de levering gegund aan L. Eversdljk, Biezelinge voor f 2 30. Landbouw en Veeteelt. Werd voor eenige weken in een ver gadering van landbouwers uit alle deelen van de graafschap Zutphen besloten om btj de aflevering van varkens het kort- ponden of inhouden van gelden niet meer toe te laten, thans Is in èen te Zutphen gehouden vergadering van vleeschfabrl- kanten, slagers en exporthandelaars uit Oelderland, Overijsel en N.-Brabant be sloten geen varkens te koopen dan op de tot heden geldende oude voorwaarden, dus met kortponden. Naar men uit Aardenburg meldt, heeft om redenen van gezondheid de heer mr, P. C. J. Hennequln bedankt als voor zitter van de Zeeuwsche Landbouwmaat- schapplj. Deze lijding zal zeker door velen met leedwezen worden vernomen. Kerkwerve, 12 Maart. Dinsdag 16 Maart a.s. hoopt de heer C. Zwagerman, zuivelconsulent voor Zeeland, des avonds 7 uur te Moriaanshoofd, een lezing te houden over de vee-fokkerij, welke voor lederen belanghebbende vrij toegankelijk is. Stavenisse. Aan het jaarverslag van den secretaris-onderzoeker van het toestel „Excelsior", bestemd tot eigen onderzoek van het gehalte aan suiker der suikerbieten ontleenen wij dat in de afgeloopen campagne door hem onderzocht zijn 61 monsters. Het hoogste suikergehalte, dat men alhier verkreeg, was 17.57 pCt. Door den aankoop van een nieuwen denzimeter kan men nu het gehalte tot 20 pCt. bepalen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer L. J. Dorst, werd voorzien door de benoeming van den heer Jac. Droogendljk als voorzitter. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 10 Maart. Door den heer Kantonrechter zijn heden de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken legen onderstaande personen, wegens 1°. Overtreding Leerplichtwet C. de V., te Zierikzee (na gedaan verzet tegen het bij verstek gewezen vonnis), tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 2°. Vlssdiertj-overtredlng (gepleegd btj herhaling) C. H., te Zierikzee, tot 6 hechtenls- straffen, elk van 4 dagen; 3°. Overtreding van de polltie-verordentng der gemeente Zierikzee (art. 53 der Brand weer): J. P. U., L. P. H. en J. P. H„ allen te Zierikzee, leder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 4°. Overtreding van het reglement op de Sdieide en Zeeuwsdie Stroomen: C. de R. Jz., te lerseke, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis, en tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; D. Z., te Ouddorp P. S. Jz., P. G. Pz., P. V. F.Cz. en P. O. Pz„ allen te Bouchante (België), leder tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 5°. Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet (rijden zonder licht): T. F. van den B., te Eikerzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 6°. Het zich In kenltjken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: M. de J., te Zierikzee (bij herhaling), tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1