Donderdag 11 Maart 1909. BLOOKER'S CACAO (Z ierikzeesche C o u r a n t). BR ANDSCHOU WING. algemeene brandschouwing Halfvastenmarkt. NIEUWSTIJDINGEN. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ZIERIkZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8744. Uitgever-HoofdredaoteupA. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. AOVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag, den 15en Maart eerstkomende en volgende dagen, eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, over eenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 8 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER erT WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche Halfvastenmarkt op Donderdag den 18 Maart e.k.alhier zal gehouden worden, en dat de standplaatsen voor Kramen zullen zijn op het Kraanplein en het Havenplein. Zierikzee den 10 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.--B. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. New-York, 8 Maart. Een telegram uit Rockwall (Texas) meldt, dat een neger, die een blanke vrouw bad vermoord, gisteren door de volksmenigte uit de gevangenis werd gehaald, aan een ijzeren stang gebonden en levend verbrand werd. Het duurde negen minuten. De menigte keek het schouwspel aan. ITALIË. Rome, 8 Maart. Van 375 districten is de uitslag der verkiezingen bekend. Ministerieelen herkozen 169, nieuw-ge- kozen 42; constitutionneele oppositie herkozen 32, nieuw 2; socialisten herkozen 16, nieuw 7; katholieken herkozen 2, nieuw 6; radicalen herkozen 16, nieuw 3; republikeinen herkozen 12, nieuw 5. Er zijn 41 herstemmingen. SERVIË. In Servië duren de krijgstoerustingen voort. Behalve het reeds toegestane buiten gewone crediet van 33 millioen wordt thans nog gevraagd 15 millioen dinarië" (francs) tot verhooging van het gewone oorlogsbudget, welke som opgebracht zal moeten worden door de belastingen met 30 percent te verhoogen. RUSLAND. Een uur voordat hij zou worden ge hangen, is de moordenaar van den Russischen generaal Markgrafski, Konstan- tijn Schudloff, In een paviljoen van de citadel te Warschau in den echt verbonden met zijn geliefde; daarna werd den jong gehuwden een uur alleen-zijn in een streng bewaakte cel toegestaan. Onmiddel lijk daarop werd het vonnis aan den ver oordeelde voltrokken. Te St.-Petersburg zijn in de afge- loopen veertien dagen 2685 menschen om politieke redenen in hechtenis genomen. ENGELAND. Dat er met de ouderdomspensioenen bedrog wordt gepleegd, is al meermalen gebleken, in Engeland en Schotland zoo wel als in Ierland, maar een brutaal bedrog als te Dromore in het Iersche graafschap Tyrone is zeker nog niet voorgekomen. De Coroner en zijn gezworenen hadden daar uitspraak te doen over de oorzaak van den dood van Mary Doran, een gepensionneerde. Toen de heeren Dinsdag het lijk in het sterfhuis gingen schouwen, moesten er in de kamer, waar het lijk in een hoek op een bed lag, kaarsen ont stoken worden, want er waren planken voor het raam gespijkerd. Het lijk vertoonde sporen van het knagen van ratten. De twee broers en een zuster van de over ledene bezwoeren, dat hun zuster daags te voren, dus Maandag, was overleden. In hun afwezigheid waren er ratten in het huls gekomen, die aan het lijk waren bezig geweest. Een dokter getuigde echter, dat de vrouw stellig al veertien dagen, zoo niet drie weken, dood was. Vrijdag 26 Februari had een broeder echter nog pensioen voor haar gebeurd. DUITSCHLAND. Zondag klom, gedurende den dienst in de kerk te Teplltz, bij Dresden, een jonge t Sta er op te ontvangenis goedkoop en goed. vrouw op den toren en wierp zich, toen de kerk uitging, naar beneden. De onge lukkige viel temidden der kerkgangers neer en werd meer dood dan levend op genomen. Zij was afschuwelijk verminkt. In de haven van Hamburg neemt het ijs, tengevolge van de aanhoudende vorst, gestadig toe. Zelfs groote schepen hebben de grootste moeite met in- en ult- loopen, kleine schepen en slepen blijven dikwijls steken. Op de Beneden-Elbe is zeer sterke Ijsgang. Ook de Eems is vol drijlijs, de haven yan Flensburg is voor zeilschepen ver sperd. En om de haven van Wismar heen ligt een heele gordel van ijs. BELGIË. In het „Hötel Prince de Chlmay" te Charleroi stapte eenige dagen geleden af een ntan, een vrouw en het 4-jarig kind der vrouw. Toen Zondag de hotelhouder zijn gasten niet beneden zag komen, ging hij naar hun kamer. Hij zag de vrouw met bebloed hoofd te bed liggen. Hij riep de politie en deze had spoedig ontdekt wat hier gebeurd was. De vrouw was dood. De man had haar een revolverkogel in het hoofd geschoten. Daarop had hij gepoogd zich te dooden, maar hij was er slechts in geslaagd zich een wonde aan het voorhoofd toe te brengen. De vrouw was getrouwd en had haar man verlaten om den andere te volgen. Toen al hun geld op was, besloten zij samen te sterven. NEDERLAND. Amsterdam, 8 Maart. Het vierjarig dochtertje van mejuffrouw Daniëls geraakte gisteren in brand, terwijl ze bij haar tante In de Tuinstraat 42 was. Haar moeder was n.l. uit werken gegaan en had de zorg voor het kind aan de tante over gedragen. Doch toen deze zich even ver wijderd had, wisten haar kinderen lucifers in handen te krijgen, waar zij mee gingen spelen, en het gevolg was, dat de kleeren van het vierjarig nichtje, terwijl hel in bed lag, in brand geraakten. Op het hulp geschrei van de kinderen kwamen eenige buren toesnellen, die het in vlammen gehulde kind in een deken rolden en naar den brandweerpost Prinsengracht overbrachten. Daar bleken de brandwonden zóó ernstig te zijn, dat vervoer per rijwiel brancard naar het binnengasthuis nood zakelijk geoordeeld werd. Men heeft het daar opgenomen. Een kattendrama met een goed eind is Zaterdag afgespeeld in de tuinen tusschen de Van Eeghenstraat en de Van Eeghenlaan. De heldin was een jonge Cypersche kat, die Vrijdag in een hoogen populier was geklommen en niet weer □aar beneden durfde langs den steilen stam. Een geheelen dag en nacht zat de kleine poes daar klagelijk te miauwen, zonder dat iemand haar helpen kon. Bewoners der naburige huizen hadden op allerlei manieren beproefd, het domme, angstige kattenkind naar beneden te lokken, maar niets gelukte. Den geheelen nacht door had het klagelijk miauwen door de tuinen geklonken en menige dierenvriendin had er slecht van geslapen. Nu wilde iedereen raad schaffen om het arme dier te helpen. Men zond een boodschap naar de vereeniglng tot dierenbescherming men sprak er van de glazenwasscherij te roepen of de brandweer. Een jongen van de straat werd gehaald, om voor een fooitje in den boom te klimmen en de kat te verlossen, maar de populier bleek geen boom te zijn, waarin die klauteraar zich kon wagen. Eindelijk kwamen een paar practische geesten op een goed idee. Er werd een touw uitgeworpen op de wijze van reddingslijnen bij een schipbreuk uit een huis aan den eenen kant naar een balkon aan de overzijde, en aan dat touw liet men, vlak langs de plek in den boom waar de kat zat, een mand glijden, met een bokking als lokaas er in. Zoodra nu die mand in de nabijhe d van het katje kwam, sprong het uitgehongerde dier er in, om gretig op den bokking aan te vallen, en zoo kwam de poes veilig beneden, in de armen van een dienst meisje, dat de geredde naar huis bracht, onder handgeklap der zeer voldane be langstellenden, wlen het niet gelukt was, de kat uit den boom te kijken. 's-Gravenhage, 8 Maart. Tegen den commissionair in effecten]. S. D.vroeger kantoor houdende aan de Maurltskade alhier, was door de rechtbank alhier rechtsingang verleend met last tot zijn onmiddellijke gevangenneming. Toen echter de politie er op uit trok, om hem te arresteeren, bleek, dat de vogel gevlogen was. Hij was buitenslands gevlucht en ver moed werd, dat hij in België verblijf hield. Dit vermoeden bleek niet ongegrond, want toen eenigen tijd geleden door de Belgische politie een Nederlander werd aangehouden, die zonder middelen van bestaan was, werd vastgesteld, dat deze man de bovengenoemde D. was, wiens aanhouding en uitlevering ter zake van verduistering door de Nederlandsche re geering was verzocht. Na vervulling van de voorgeschreven formaliteiten werd hij naar hier overge bracht en in het Huis van bewaring op gesloten. Binnenkort zal de openbare behandeling zijner zaak voor de rechtbank alhier plaats hebben. Rotterdam, 6 Maart. Eci.igen tijd geleden werd door den kantonrechter een dame met haar man veroordeeld om aan de werkster f 2 loon te betalen. Ze trokken zich van de veroordeeling niets aan, totdat hun meubilair in beslag werd genomen en het biljet voor den verkoop aangeplakt werd. Toen betaalde het echtpaar de f 2 en bovendien ruim f 49 voor de gemaakte kosten. Het leeuwenjong, geboren in de Rotterdamsche Diergaarde en dat, geplaatst in een vitrine in het Apenhuls, zoozeer de belangstelling der bezoekers trok, is gestorven, diep betreurd door den hond, die hem tot speelkameraad diende. In November van het vorige jaar kwam men achter smokkelarijen, die de op de sleepboot „Egan 22" thuisbehoorende machinist A. M., wonende alhier, zou hebben gepleegd. Woensdag 1.1. stond M. dientengevolge terecht voor de rechtbank te Wiesbaden en hoorde zich veroordeelen tot een boete van eventjes 8808 mk., (f 5284) alsmede tot een schadevergoeding van 381 mk. (f 228). Herhaaldelijk had M. zich schuldig gemaakt aan het smokkelen van sigaretten. IJselmonde, 6 Maart. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier een brutale inbraak plaats gehad bij den bakker F. de Lijster, wonende in de kom der gemeente, naast den burgemeester. De dief of dieven hebben zich toegang tot die woning verschaft door het uitsnijden van een ruit. Daardoor binnengekomen, is het geheele huis doorzocht, zelfs de kamer waar de bakker en zijn vrouw sliepen. Uit de japon der vrouw, die op een stoel voor het bed lag, heeft men haar geldbeursje geledigd en weêr netjes in den zak gestoken. Alles is verder doorzocht, doch de plaats, waar het geld in hoofdzaak geborgen was, is niet gevonden. De gewone inbrekers fooi hebben de heeren achtergelaten. De bewoners hadden letterlijk niets gehoord. Van de daders volstrekt geen spoor. Zierikzee, 10 Maart. Morgen (Donder dag) zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer D. Coumou de broodbakkerij op de Varremarkt alhier, tot dien tijd bewoond door den heer Van Pelt, voor zijn rekening voortzette. Moge het den jubilaris gegeven worden, nog langen tijd de vruchten van zijn arbeid te plukken! De besturen der waterkeerlngen van de calamiteuze polders of waterschappen In Zeeland, die nog geene regeling ter voorziening in het lot van weduwen en weezen van waterbouwkundige ambtenaren en andere beambten en bedienden inzon den, zijn door Gedeputeerde Staten uit- genoodigd de aandacht van den dijkraad te vestigen op art. 30 r' van het reglement voor genoemde polders, waarin aan de dijkraden is opgedragen zulke maatregelen te nemen. Door den rijksveldwachter Krlekaart, te Kruiningen, is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die zijn paard, dat in de slik was geraakt, met 'n touw aan de tong gebonden eruit trok, waardoor de tong werd gescheurd en uit den bek hing. De heer H. de Wilde, wethouder van 's-Gravenhage, wlen door de anti-revolu- tlonnalre party in de districten Hoogezand en Oostburg een Kamer-candidatuur werd aangeboden, heeft daarvoor bedankt op grond dat hij zich geheel aan zijn betrekking van wethouder wil blijven wijden. Om deze reden wenscht de heer De Wilde ook in geen ander district voor een candidatuur in aanmerking te komen. Noordgouwe, 9 Maart. Hedenavond werd een vergadering gehouden van de leden van het Toelaagfonds voor Werk lieden. Ze werd geopend en geleid door den waarnemenden voorzitter, den heer A. A. Vis, die in zijn openingswoord hulde en dank bracht, ook namens de vergadering, aan den vertrokken directeur en steenlegger van het fonds, den heer M. W. v. d. Garde. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende heeren jhr. v. Citters en Johs. de Keijzer; tot directeur van het fonds werd gekozen de heer J. Vijverberg. Alle ge kozenen namen hun benoeming aan. Bruinisse, 10 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld dat door Gedeputeerde Staten de aangegane geldleening was goedgekeurd, evenals het kohier van den hoofdelijken omslag en dat van de hondenbelasting. Aan Burg. en Weth. was door de Handelsvereniging adhaesie verzocht voor het plan om aan den gemeenteraad te Vlissingen te verzoeken tot de oprichting van een handelsschool voor de provincie Zeeland over te gaan. Besloten werd dit aan de prudentie van Burg. en Weth. over te laten. Naar aanleiding van het feit, dat bij de gehouden aanbesteding van gemeentewerken verscheidene perceelen niet waren gegund, werd besloten de minste inschrijvers door Burg. en Weth. ter overweging te doen geven om die werken voor de op de begrooting uitgetrokken som uit te voeren. Bij de rondvraag werd door den heer C. Hoogerheide, in verband met de bal dadigheid, die hier soms plaats heeft, een klacht geuit over gebrek aan toezicht door de politie. De voorzitter merkte daarbij op, dat de politie niet overal wezen kan. Maandagavond bracht de Muziek vereeniglng „Nu met Hope" den nieuw benoemden burgemeester een serenade. Hoorde men daarbij reeds liederen en kreten, die men niet zou moeten hooren, In den daaropvoigenden nacht maakte men het nog erger. De voorgevel van de woning van den nieuwbenoemde werd met teer besmeerd en daarop allerlei beleedlgende teekeningen en uitdrukkingen aangebracht. Stavenisse. In de laatste dagen heeft men alhier een geval van roodvonk en drie gevallen van diphteritls geconstateerd. Poortvliet, 9 Maart. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden 181 stemmen uitge bracht. De heer E. van der Siikke ver kreeg 93 stemmen en de heer M. K. Krijger 83 St., terwijl er 5 van onwaarde werden uitgebracht. Alzoo gekozen de heer E. van der Siikke. Oud-Vossemeer. De vrijzinnige kies vereenlging „Eendracht en Vrijheid" alhier heeft Maandagavond in haar gehouden algemeene vergadering als voorlooplg candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Ooes met groote meerderheid van stemmen gesteld jhr. De Muralt te Zierikzee. De definitieve candidaatstelling geschiedt door de Cen trale Vereeniglng te Goes. Middelburg, 10 Maart. Hedenmiddag werd de nieuw gebouwde ambachtsschool op het Molenwater officieel geopend. Het gebouw voldoet in alle opzichten aan de elschen, die aan dergelijke inrichtingen worden gesteld. De lokalen zijn ruim en luchtig. Het gebouw is beneden uitsluitend in gericht voor ambachtsschool, terwijl boven ook de lokalen voor de burger-avondschool en de avondschool voor handwerkslieden worden gevonden. De officieele opening geschiedde door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer mr. Th. Heemskerk, die aan de hem gedane uitnoodiging bereidwillig had voldaan. Nadat zich hedenmiddag verschillende autoriteiten, directeur en leeraars van de ambachtsschool, benevens vele genoodigden in het nieuwe gebouw hadden vereenigd, werd het eerst het woord gevoerd door den heer mr. A. A. de Veer Gz., voorzitter der vereeniglng „De Ambachtsschool", die er op wees, dat de vereeniging in 1880 werd gesticht op initiatief van het bestuur van het departement Middelburg der Maatschappij tot bevordering van Nijver heid. Van de oprichters is nog slechts In leven de heer W. A. Graaf van Lijnden; 26 Maart 1881 werd de kon. goedkeuring op de statuten verkregen en reeds met October 1881 werd de school geopend, aanvankelijk met 7 leerlingen. Vervolgens ging mr. De Veer de ge schiedenis der school na en hoe door het zich steeds uitbreidend aantal leerlingen de behoefte aan een nieuwe school hoe langer hoe meer noodzakelijk werd. Na tal van onderhandelingen, vooral met het gemeentebestuur, kon in 1908 tot de aan besteding van den bouw eener nieuwe school worden overgegaan. De heer mr. De Veer bracht dank voor de van alle zijden ondervonden medewerking. Verder richtte de heer De Veer woorden van dank tot de leden van het bestuur en den directeur en onderwijzers 'voor hetgeen zy In het belang der school hebben gedaan. Mr. De Veer eindigde met de verklaring, dat het ambachts-onderwijs in Middelburg een nieuwe periode is ingetreden en sprak den wensch uit, dat het onder den zegen des Allerhoogsten een tydperk moge zijn van steeds grooter bloei en steeds rijker vrucht. Na de rede van mr. De Veer werd het woord gevoerd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer mr. Th. Heemskerk, die op de beteekenis van het ambachts-onderwijs wees en de beste wenschen voor den bloei der school uit sprak. Daarna werd nog gesproken door den burgemeester van Middelburg, den heer jhr. M. van den Brandeler. Nadat de school officieel geopend was verklaard, werden de genoodigden in de gelegenheid gesteld het gebouw te be zichtigen. De Minister neemt hedenmiddag half vijf deel aan een officieel diner in de sociëteit „St.-Joris", en keert hedenavond halfacht naar de residentie terug. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten en der successie rechten te Middelburg, L. van 't Sant, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oud-Beierland. Den sergeant Zonruiter, van de 4e comp. 2e bat. 3e reg. infanterie, alhier In garnizoen, werd heden door den kapitein A. C. de Vos de medailje voor twaalf jarigen dienst uitgereikt. Arnemuiden, 8 Maart. Eenige dagen geleden dronk een 4-jarig kind alhier, toen de moeder even het vertrek verliet, uit den koffieketel, die op de kachel stond. De prop koffiedik, die in de tuit zat met de kokende vloeistof, kreeg het arme wicht in de maag. Na 4 dagen van lijden is het kind overleden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse. Door het gemeentebestuur alhier werd heden aanbesteed de levering van 350 M9. Pruisissche onderhoudsgrlnt (1-3 c.M.) Inschrijvers waren de heeren Jac. Moer land, St.-Annaland, f 2,17; L. Theunisse, St.-Annaland, f 2,02; Gebr. Swel, Har- dinxveld, f 1,93 en W. Hokke, Sliedrecht, f 1,91 per M Den laagsten Inschrijver werd de levering gegund. Aan het gebouw van het prov. be stuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed; le. het uitvoeren der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1