n n n n n n n n Vervolg van bel Verslag der bevlodiogen zetelende le Zierikzee. Kolljnsplaat, 6 Maart. Heden had ten verzoeke van jhr. W. J. de Jonge en ten overstaan van den notaris M. Noordijke alhier, in het café „Zeelandia" de verpachting plaats van 11.84.80 H.A. bouwland, gelegen In deze gemeente, aan den Klaverweg, in den polder Oud-Noord-Beveland. De uitslag was als volgt: le perceel, groot 73.30 H.A., aan C. Douw Lzvoor I 76 L. Franke- 80 C Douw Lz- 78 O. Geelhoed- P. Verburg Nz- 78 J. Verburg Pz.- 76 G. de Smit- 72 G. de Waard - 66 H. de Regt Pz- 58 A. Verburg Nz- 58 G. de Waard- 64 A. Hollestelte- 70 A. Schuit- 80 Idem- 86 Idem De jaarlïjksche pachtsom bedraagt f 2135,52. De geboden sommen zijn per gemet. 2e n 77.80 1) 3e 79.70 n 4e 95.10 n 5e n 71.80 Tt 6e n 71.- 7e 71 8e 68.50 9e n n 1..10 n 10e B 1.03- He 67.90 n 12e 69.- n n 13e 71 n 14e 70.80 15e n n 94.80 Tt Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 8 Maart. Zaterdag vergaderde In de achterzaal van den heer Verwer de Landbouwvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven". De vergadering, die talrijk be zocht was, werd door den secretaris, den heer L. Koopman Cz., geleid, die mede deelde, dat de vice-voorzitter, de heer Kooljman, wegens ongesteldheid niet ter vergadering kon komen. Ook het bestuurs lid, de heer Den Boer, was wegens huise lijke omstandigheden verhinderd. Hièrop werden door hem de notulen gelezen. Ter zuivering van deze deelde hij mede, dat de heer Breesnee, die in de vorige vergadering tot bestuurslid was gekozen, verklaard had, zich de op hem gevallene keuze niet te kunnen laten welgevallen, daar zijn verkiezing in strijd was met art. 12 der statuten, dat bepaalde, dat men niet verkiesbaar is, of men moest ingezetene van Zierikzee zijn. Besloten werd, daar uit de debatten bleek, dat niet-ingezetenen van Zierikzee niet alleen niet verkiesbaar zijn, maar ook niet stemgerechtigd zijn, het reglement op dit punt te herzien. Het voorstel van den heer Houdkamp om de verkiezing van een bestuurslid uit te stellen, totdat het reglement zal zijn gewijzigd, werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd het bodeloon te brengen op f 20. Na bespreking van nog eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering door den waarnemenden voorzitter gesloten. Aan een ons welwillend daartoe afge staan overzicht der ajuinprijzen over de jaren liggende tusschen 1885 en 1908, dat door een landbouwer nauwkeurig is bijgehouden, ontleenen wij het volgende: In September was de laagst genoteerde prijs 60 cent (in 1895); de hoogst ge noteerde f 2 (nl. in 1893 en 1908); de gemiddelde prijs was in die maand f 1,29. In October: de laagste prijs f 0,75; de hoogste f 3 (in 1904 en in 1908); de gemiddelde f 1,47. In November: de laagste prijs f 0,80 (In 1885); de hoogste f 4 (in 1904); de gemiddelde f 2,43. In December: de laagste prijs f 0,60 (in 1885); de hoogste f 4 (In 1908); de gemiddelde f 2,10. In Januari: de laagste f 0,40 (in 1904); de hoogste f 5,50 (in 1904)de gemiddelde f 2,27. In Februari: de laagste prijs f 0,50 (in 1907); de hoogste f 3,50 (in '92 en '93) de gemiddelde f 1,75. In Maart: de laagste prijs f 0,40 ('07); de hoogste f 7,50 (in 1904); de gemiddelde f 2,73. In April: de laagste f 0,60 (in 1885); de hoogste f 1,75 (in 1901); de gemiddelde f 1,28. Samenvattende komen wij tot de volgende gegevens: ln de maand September bedroeg over 24 jaren met 12 prijsnoteeringen de ge middelde prijs f 1,29. De- prijs steeg 7 van de 12 maal boven één gulden. In October over 24 jaar met 11 noteeringen gemiddelde prijs f 1,47. Zesmaal kwam de prijs boven één gulden. In November over 24 jaar met 7 noteeringen gemiddeld f 2,43, vijfmaal boven één gulden. In December het gemiddelde van 5 noteeringen f 2,10 en 4 van de 5 maal boven één gulden. In Januari het gemiddelde van 11 neteeringen f 2,27 en 9 maal boven den gulden. In Februari het gemiddelde van 9 noteeringen f 1,75 en 6 maal boven den gulden. In Maart het gemiddelde van 12 opgaven f 2,73 en 8 maal boven één gulden. In April het gemiddelde van 3 opgaven f 1,28 en 2 maal boven één gulden. Berekend op 100 noteeringen steeg de prijs boven één gulden: in September 58 maal, in October 54 maai, in November 70 maal, in December 80 maal, in Januari 81 maal, in Februari 66 maai en in Maart ook 66 maal. Nu in dit jaar de prijzen der uien zoo hoog zijn opgeloopen en over den handel in dit artikel zooveel gesproken wordt, meenden wij den lezers van dit blad geen ondienst te doen door bovenstaande cijfers bekend te maken. Wil deze of gene daaruit conclusies trekken of regels afleiden, hij mag het doen; Ik voor mij waag mij er niet aan. N. W. Noordgouwe. De heer C. Zwagerman, zuivelconsulent voor Zeeland, trad Vrijdag j I. alhier op met een lezing over de ver edeling van het vee. Om tot die veredeling, waarbij vooral op ras en aanleg moet gelet worden, te komen, prees de sympathieke spreker inzonderheid de oprichting van stieren- vereenigingen, contróle-vereenigingen en fok-vereenigingen aan. Als een gevolg nu van die lezing zal hier hoogstwaarschijnlijk tot de oprichting van een stieren-vereeniging worden over gegaan. Eikerzee, 8 Maart. De landbouw-ver- eeniging „Scharendijke" besloot in haar vergadering van 6 dezer, na uitgebreide discussie, met 22 tegen 8 stemmen, rechts persoonlijkheid aan te vragen. Tevens werd, mede na uitvoerige be spreking, met algemeene stemmen in gunstigen zin beschikt op de „circulaire Kruseman", teneide te komen tot één groote koopers-coöperatie, ten aanzien van voor het geheele land gelijkluidende „Algemeene Aankoopsvoorwaarden". Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Ondervinding van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. Vroonland, Beenhouwerssingel K 76 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zweetingen en benauwdheden, die door huiveringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheuraatiek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet, ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond was Ik reeds vermoeid. Veschillende malen was ik hiervoor onder behandeling geweestdoch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk, dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen bekend raakte, want Ik had deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote verlichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toestand. De pijn was zoo goed als verdwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met uw pillen doorgaan en hoop u binnenkort mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Nierziekte Is gevaarlijk, omdat zij zoo onge merkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menigmaal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkel bare toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duizelingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraan doening als rugpijn, waterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek, graveel, zwakte der blaas enz. Nierziekte kan soms jaren jn het gestel zijn, vóór dat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat is het gevaar. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en blaasziekten. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. Polak, gedipl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. Potter, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. In aansluiting van het in haar verslag over 1907 omtrent het slot „Moermond" medegedeelde, kan thans worden vermeld, dat, ha het verstrijken van den termijn, voor het aanbrengen van de voorgeschrevene verbeteringen gesteld, de commissie zich wendde tot het gemeentebestuur van Renesse, met het advies den raad voor te stellen krachtens de Woningwet de onbe woonbaarverklaring van bedoeld slot uit te spreken. Het gemeentebestuur zond daarop bericht, dat op daartoe gedaan verzoek de termijn tot aanbrenging van verbeteringen was verlengd. Daar de Woningwet deze ver lenging niet toelaat, en zij mitsdien niet kon worden gehandhaafd, werd dezerzijds andermaal op onbewoonbaarverklaring aan gedrongen, waarop de gemeenteraad zich met ons advies vereenigde, en de onbe woonbaarverklaring uitsprak. Intusschen kwam eenigen tijd later een plan voor een voorgenomen restauratie van het slot bij de commissie in, waarin de aanvankelijk voorgeschreven verbeteringen waren opgenomen, op welk plan gunstig werd geadviseerd, zoodat ten slotte zij het langs een omweg de gewenschte verbetering zal worden verkregen, en de onbewoonbaarverklaring zal kunnen worden opgeheven. Te Zonnemaire bleken sommige woningen in het Armhuis van het Burgerlijk Arm bestuur niet te voldoen aan de matlgste eischen, daaraan uit een hygiënisch oogpunt te stellen, waarin de commissie aanleiding vond het gemeentebestuur te verzoeken wel te willen mededeelen, wanneer de voor een tweetal jaren in uitzicht gestelde oprichting van een nieuw Armhuis kon worden tegemoet gezien. Het gemeentebestuur zond aan de commissie daarop een afschrift van het schrijven van genoemd Armbestuur, waaruit bleek, dat „voorloopig" geen voornemen bestaat om tot het stichten van een nieuw Armhuis over te gaan. Waar juist op grond der toegezegde stichting van een nieuw gebouw de commissie destijds besloot om te dier zake voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, acht zij zich hiervan nu ontslagen. Te St.-Philipsland was een woning zoodanig gebouwd, dat een aantal voor schriften der Woningwet en der bouw verordeningen waren overtreden. Niettemin was toegestaan, dat de woning betrokken werd. Met het oog op het aantal en den omvang der overtredingen, besloot de commissie, waar de woning naar haar oordeel ongeschikt ter bewoning, en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat te brengen was, Burgem. en Weth. te adviseeren den gemeenteraad voor te stellen de onbe woonbaarverklaring uit te spreken. Op advies der commissie was door de gemeentebesturen de verbetering gelast van 10 woningen, waarvan 6 te Ouwerkerk, 3 te Zierikzee, en 1 te Nieuwerkerk. Onbe woonbaar werden verklaard 3 woningen, waarvan 1 te Ellemeet, 1 te Ouwerkerk en 1 te Renesse. Onderzocht werden I. te Dreischor 250 woningen. In deze gemeente laten voornamelijk de afvoer van het huiswater, de lichttoevoer, de grootte der woon- en der slaapvertrekken te wenschen over, terwijl de aanwezigheid van steenen vloeren met de daardoor ver oorzaakte vochtigheid in der woningen te betreuren valt II. te Noordgouwe 137 woningen, in deze gemeente laten de afvoer van het huiswater, de verlichting en de ruimte der woonvertrekken veel te wenschen over, terwijl de aanwezigheid van steenen vloeren in verreweg de meeste woningen te betreuren valt;. III. te Noordwelle 76 woningen, ln deze gemeente laten vooral de ruimte der woningen, het lichtoppervlak, de constructie der privaten en de afvoer van het huis water zeer veel te wenschen over, terwijl de aanwezigheid van zeer vele steenen vloeren bedenkelijk is te achten IV. te Oosterland 286 woningen, ln deze gemeente Voldoen de bouw der privaten, de drinkwatervoorziening, de afvoer van het Huiswater, de verlichting der woonvertrekken, benevens de ruimte der slaapvertrekken niet aan de voor schriften der verordening, terwijl in zeer vele woningen steenen vloeren werden aangetroffen V. te Renesse 114 woningen. In deze gemeente laten de bouw der privaten, de verlichting der woonvertrekken, en vooral de afvoer van het huiswater te wenschen over; VI. te Serooskerke 49 woningen, ln deze gemeente waren de meeste der woningen, en het lichtoppervlak te klein, liet de afvoer van huiswater alles te wenschen over, en bleven de privaten verre beneden de gestelde eischen. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over het vierde boekjaar ont leenen wij het volgende: In 1908 werden 7 aan deden overgeschreven, waardoor op 31 December de 250 aandeden over 83 houders waren verdeeld. Behandeld werden '84'aanvragen voor hypotheek tot een bedrag van f 1.522015.—. In 1908 zijn ge sloten 50 leeningen tot een bedrag van f 871100.—, makende met de vóór 1908 gesloten hypotheken ad f 1.170300.— een totaal van f 2.041400.—. Tot 31 Dec. 1907 was hierop terugbetaald f 186012,50, terwijl in 1908 f 134770.— werd afgelost, totaal dus f 320782.50, zoodat op 31 Dec. 1908 per saldo op hypotheek uitstond f 1.720617.50, verdeeld over 138 leeningen. In 1908 was de Bank éénmaal genoodzaakt tot executie over te gaan wegens faillissement van den debiteur. Onze vordering bedroeg totaal f 1095.94, bij eene taxatie van f 1650. De opbrengst was f 2101. Op 31 Dec. 1907 was aan pandbrieven ge creëerd voor f 1.130000. In 1908 werden gecreëerd f 85000 4 pCtsf 165000 4'/« pCts. en f 950000 4Va pCts. pandbrieven. Op 31 Dec. 1908 was in portefeuille voor een bedrag van f 623750, en dus op dien datum ln omloop voor f 1.706250.—, zijnde voor 1908 eene vermeerdering van f 722000. De winst- en verliesrekening wijst de volgende baten aan: provisie f 7504.54'; vergoeding voor vervroegde aflossing f 1187,25; koersverschil f 2111.39; overschrijvingskosten aandeelen f 7.— en Interest f 4744.76. Druk- en zegelkosten pandbrieven vorderden een bedrag van f 1505.— en de onkosten beloopen f 7343 51s- De netto-winst is f 1518.84. Het dividend over het afgeloopen boekjaar is bepaald op 3 pCt.voor afschrijvingen werd f 750.32 bestemd, terwijl f 18.52 op nieuwe rekening overgaat. Onze wintergranen in het voorjaar. Er was een lijd, dat de granen, tarwe, rogge, enz, het leeuwenaandeel hadden van de zorg des landbouwers, dat zij het beste land kregen, dat ze den besten mest ontvingen en het grootste deel ervan. Door meer winstgevende cultures, doordat de veehouderij een grootere rol ging spelen in het bedrijf en meer land bezaaid wordt met voedergewassen, als mangel- wortels en dergelijke, komen de granen wel eenigszins in de verdrukking, is het niet, doordat ze minder uitgezaaid, dan toch doordat ze minder verzorgd worden en niet meer met den besten mest gaan strijken. Dat kan anders. Tarwe, rogge, gerst, haver kunnen alle vier bij goede keuze van zaaizaad, goede bewerking des bodems en een niet karige, doelmatige bemesting van het gewas, heel wat rijkere oogsten opleveren, 'dan zij vaak doen. Het is nu voorjaar. Wat kan er op het oogen blik nog gedaan worden, om den graan oogst van het jaar 1909 zoo rijk mogetijk te doen zijn? Voor een kali- en phosphorzuurbe- mesting heeft men natuurlijk in het najaar gezorgd, vóór het zaaien, tenminste wat de wintergranen betreft. Nu is het de tijd voor de stikstofbemesting. Zoo vroeg mogelijk in het voorjaar, nog vdór de planten uitstoelen juist ook om dat uitstoelen te bevorderen, geve men 150 K.G. chili-salpeter per Hectare, wanneer men de hoeveelheid stalmest niet te groot heeft genomen. Zonder stalmest gezaaid, mogen alle granen, ook de haver, gerust wat meer chili-salpeter hebben. Wanneer gij, lezer, hiertegen inbrengt, dat ze ook met minder, b.v. met 100 K.G. wel ge lukken, dan antwoord ik daarop„Het is niet de vraag of ze gelukken zullen, maar het doel is door deze bemesting in het jaar 1909 een zoo groot mogelijken oogst van het land te halen". Wat den lijd dezer bemesting aangaat, merk ik op, dat men de wintergranen de bemesting met chili- salpeter niet te vroeg kan geven. De tarwe verwerkt de chili-salpeter het best, wanneer ze nog jong is, daarom geve men de stikstofbemesting vroeg in de lente, b.v. in Maart, in elk geval nog \óór de planten weer haar groei hervatten. Dat tijdperk wordt juist door die bemesting vervroegd. De brouwgerst geve men de chili-salpeter in twee partijen. De eerste helft In het begin van Maart en de tweede helft in het begin van April. De voergerst mag meer chili-salpeter hebben en kan alles in eens ontvangen. De aanwending van chili-salpeter bij rogge is in het voorjaar meestal nood zakelijk. Dat men bij rogge niet al het effect van het gebruik dezer meststof waarneemt, komt voorat, omdat men ze gewoonlijk te laat aanwendt. De haver, die gewoonlijk geen stalmest krijgt, geve men 100 K.G. chili-salpeter bij het zaaien en 14 dagen na het zaaien nog 200 K.G. De haver is zeer dankbaar voor kunstmest en het is vooral ook bij dit gewas, dat men niet tevreden moet zijn met een matigen oogst. Gij moet door het gebruik van een rijke hoeveelheid kunstmest uw grond dwingen meer op te brengen. Zoolang gij door het gebruik van chili-salpeter nog één gulden meer zuivere winst kunt behalen, hebt gij niet bereikt, wat er te bereiken Is. Toon nu, in 1909, wat gij kunt. Een wonderdoenster oplichtster. De Zuid-Willemsvaart schrijft: De goede tijd, dat een groot menschen- vritnd alhier te lande dorpen en steden afreisde om de lijdende menschheid met olie en muziek te genezen van pijn en rheumatiek is reeds lang voorbij. Maar ten huldigen, dage worden ook nog menschenvrlenden of vriendinnen aan getroffen, die alle mogelijke pogingen in het werk stellen om het lijdende mensch- dom van alle kwalen te doen herstellen. Zoo arriveerde eenigen tijd geleden met een woonwagen op een plattelands gemeente nabij Eindhoven een vrouw, die voorgaf een groote wonderdoenster te zijn zij wist dan ook, na de schoonste voor spellingen te hebben gedaan, het vertrouwen van een echtpaar te winnen, waarna zij haar praktijk in de geneeskunde zou uit oefenen en hunne kwalen genezen. Ten zeerste beval zij aan vele goede werken en om hare geneesmethode kracht bij te zetten, trad zij noodig een groote hoeveelheid kaarsen en eenig geld, het welk zij bij hare rondreis in verschillende kerken moest ten offer brengen en ten slotte, ja, welke professor of geneeskundige zal het ook hebben gedroomd, dat een waarde van honderd-en-vijftig gulden in bankpapier, in een lapje genaaid, door man en vrouw beurtelings op het hart te dragen, een geneeskundige kracht zou uitoefenen. Zij zelf, de handige vrouw, zou zich met het werk belasten. Haar werden dan ook door de patiënten ter hand gesteld vier muntbiljetten van 25, één van 40 en één van 10 gulden. Intusschentijds, dat zij dit werk zou verrichten, moest één der patiënten een godvruchtig gebed doen op een aange wezen plaats, doch last not least, een apart soort van garen, hetwelk zij nog noodig had, lag in den woonwagen, en zij beval den anderen patiënt dit te gaan halen. Onderwijl was zij met haar verheven werk klaar gekomen, waarna zij als verder recept voorschreef het lapje, inhoudende honderdvijftig gulden, verbeeldende de waarde van den Judaspenning, een ge- ruimen tijd op het hart te dragen en dreigend gaf zij het bevel het pakje vóór den door haar aangegeven tijd niet te openen, daar anders zeker een sterfgeval in de echtelijke woning zou plaats hebben. Na duizenden dankbetuigingen der patiënten zette zij daarna hare reis voort. De tijd is verstreken, het geld mag voor andere doeleinden worden gebruikt, het lapje wordt losgetornd, maar ach heerjee! Leiden in nood, geen geld te vinden, een eenvoudig stukje papier, en het slot van deze scène is, dat de patiënten de dupe zijn geworden van een sluwe oplichtster. President Taft. De aanvaarding van het presidentschap der Vereenigde Slaten pleegt een groot feest te zijn voor Washington en de duizenden bezoekers, die dien dag binnen de bondshoofdstad komen. Maar ditmaal is de feestvreugde op droeve wijze gestoord door een sneeuwstorm zóó hevig, dat de plechtigheid niet eens buiten op de trappen van het Kapitool kon plaats hebben en de feeststoet naar het Witte Huis heel en al bedorven werd. Jammer voor de Amerikanen, want zij hadden zich zoo op den feestdag verheugd. De stad was al dagen lang vol vreemde lingen en alom waren de meest kleurige en oorspronkelijke toepasselijke versleringen aangebracht. De „Billy Possum" heeft overal in de versieringen den „Teddy Bear" vervangen: Taft houdt namelijk zeer veel van het vleesch van het buideldier (Possum) en toen de Amerikanen een dier moesten hebben om hun bewondering voor den nieuwen president te kennen te geven, ter vervanging van den beer waarmee Teddy den beerenjager werd gehuldigd, heeft men dit beest gekozen. Nu ziet men overal in Washington nagemaakte buideldieren. Taft heeft zijn presidentschap aanvaard met een redevoering van groote uitvoerig heid. Reuter seint er een uittreksel van, dat wij hier weergeven: De nieuwe President begon met te wijzen op het gewicht van den door hem afgelegden eed en zei vervolgens: bij het opstellen van mijn inaugurale rede heb ik mij vooral mijn voorganger tot voorbeeld gesteld, en dus zal het handhaven en voortzetten van hervormingen het voor naamste werk wezen onder mijn bestuur. Om die hervormingen van duurzamen aard te maken, zijn er nieuwe wetten noodig. Evenals mijn voorganger zal ik trachten, de spoorwegen vrij te stellen van de beperkingen, die door de anti-trustwet zijn gemaakt, maar onder opper-toezlcht van de Bondsregeering, ten einde al te groote uitgifte van obligaties te voorkomen. Reorganisatie is noodig van het departe ment van justitie, het bureau voor corporaties, het departement van handel en arbeid en de commissie voor den handel tusschen de bondsstaten. De President hoopten de December-zitting van het Congres bepaalde voorstellen te doen omtrent de noodige wijzigingen van de anti-trustwet en de wet op den handel tusschen de bondsstaten, alsook betreffende de veranderingen, die noodig zijn in de departementen van het landsbestuur. Het meest noodzakelijk is herziening van het toltarief. De President zal 15 Maart het Congres in buitengewone zitting samen roepen om te"beraadslagen over de herziening van de Dingley-wet, waarbij een bescher mend tarief zal worden voorgesteld, gegrond op het verschil tusschen de kosten van productie in de Vereenigde Staten en in het buitenland en waarbij een maximum- tarief zal worden ingevoerd voor landen, wier handels-politiek een dergelijken maat regel noodig maakt.' In die buitengewone zitting andere wet- jevende maatregelen voor te stellen, acht ^resident Taft niet gewenscht. Tengevolge der paniek van 1907 zijn de inkomsten zoozeer verminderd, dat de uitgaven voor het loopende jaar 100 millioen dollar meer bedragen dan de inkomsten. Wijziging van rechten en belastingen is noodig om in het vervolg zulke tekorten te voorkomen. De president spreekt voorts over de kosten van een behoorlijke instandhouding van de hulpbronnen des lands en de waterwegen en daarna over de kosten voor het onderhoud van leger en vloot en vol doende versterkingen. Doordat Europa en Azië zoo ver verwijderd zijn is er weliswaar geen groot leger noodig, maar Amerika moet toch een voldoend leger bezitten, dat de kern der landsverdediging vormt. De President wees voorts op de nood zakelijkheid van een sterke vloot om den vrede te bewaren, voor de rechten van Amerika te waken en invloed te oefenen in internationale aangelegenheden. Taft's staatkunde zal altijd streven naar behoud van den vrede en bevordering van scheidsrechterlijke uitspraken, maar als alle volken gewapend zijn, dan moeten de Vereenigde Staten dat ook wezen. Wat het toelaten van Aziatische imml-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2