Dinsdag 9 Maart 1909. Eerste Blad. (35 i e r i li z e e s c b. e Couran t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. BRANDSCHOU WING. algemeene brandschouwing Uit Stad en Provincie. ZIEKIKZEESMIE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8743. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J- WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regelt 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uitertyk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 10 Maart e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: 1. Resumtie notulen; 2. Brieven van Gedep. Staten, houdende: a. terugzending van het door hen goed gekeurd suppletoir kohier der belasting op de hondeu voor 1908; b. goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1908, en c. goedkeuring van de raadsbesluiten tot wijziging der gemeente-begrootingen voor 1908 en 1909; 3. Mededeeling van de opneming der boeken en kas bij den Gemeente-Ontvanger; 4. Brief van den heer mr. H. J. Wervelman, houdende bericht dat hij zijne benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie aan neemt; 5. Brief van den heer J. A. Stoop, houdende bericht dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt; 6. Verslag der Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, over 1908; 7. Brief van den heer W. M. Smits, houdende bericht dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan school A aanneemt; 8. Verslag der Commissie benoemd tot onder zoek der rekening van de Armenbewaarschool over 1908; 9. Verslag der Commissie benoemd tot onder zoek van het nieuw ontworpen Reglement van Orde voor den Gemeenteraad; 10. Voorstellen van Burgem. en Weth. a. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; b. tot af- en overschrijving van begrootings posten, dienst 1908; c. in zake de regeling van het onderhoud van den Straatweg Zierikzee—Brouwers haven, en d. tot aankoop van grond tot het aanbrengen van een aarden kade op een gedeelte van den Scheepstimmerdijk; 11. Behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden voor 1909; 12. Benoeming Commissie tot onderzoek en verslag der in te komen bezwaarschriften tegen de kohieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting voor 19C9; 13. Benoeming van 14 inwoners, tevens kiezers in, het kiesdistrict, tot leden en plaatsver vangende leden der stembureaux in deze gemeente voor het tijdvak van 15 Mei 1909 tot 15 Mei 1910; 14. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Enz. Zierikzee, den 6 Maart 1909. De Burgemeester, H. C. MOOLENBURGH. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag, den 15en Maart eerstkomènde en volgende dagen, eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, over eenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 8 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 8 Maart. Bij kon. best. is benoemd tot plaats vervangend dijkgraaf van den Van Haaften- polder de heer M. C. Polderman te Oud-Vossemeer. Roemerswaal. Dezer dagen is door den heer J. Sipsma, opziener bij de visscherlj-politle, op de slikken van Roe merswaal een geëmailleerde vloer- of muurtegel gevonden, nog geheel gaat, van bijna 15 centimeter in het vierkant. In twee hoeken staan in een kwartcirkel de spreuken: „die tijt is cort" en „wacht u v8 sonde". De kleuren zijn bruin en geel. De spelling, het gebruik van d i e voor de, en de Oothlsche lettervormen wijzen op een hoogen ouderdom, zoodat het geenszins onmogelijk Is, dat deze tegel werkelijk afkomstig is van het oude Roe merswaal, de stad, die in de 14e en 15e eeuw de derde in rang in Zeeland was, maar in de 16e eeuw door een reeks van elkaar opvolgende rampen (branden, water- vloeden, krijgsgeweld enz.) allengs geheel is verdwenen. De 2l-jarige machinist te Terneuzen, die voor enkele dagen bewusteloos en verwond tusschen de machine van een sleepboot werd gevonden, is aan de ge volgen overleden. De werken tot verbetering van het kanaal Terneuzen—Gent, waaraan 10 jaar is gewerkt, en die millioenen hebben ge kost, zullen op het laatst van dit jaar gereed zijn. Het kanaal Terneuzen—Gent zal dan in elk opzicht één der beste kanalen van de wereld zijn. De bekende Uitgeversmaatschappij Nijgh Van Ditmar te Rotterdam heeft, teneinde 't schrijven van frissche, degelijke Hollandsche boeken, die een boeiende handeling bevatten, eenigszins aan te moedigen, voor letterkundigen een prijs vraag uitgeschreven. Zij looft namelijk uit een eersten prijs van f 500, en een tweeden, groot f 250, voor een oorspronke- lijken Hollandschen roman. Het handschrift moet ten minste 100.000, en ten hoogste 150.000 woorden bevatten. De inzending moet onder een motto vóór 1 Aug. van dit jaar geschieden. Eikerzee, 4 Maart. Hedenavond vierde de afdeeling Eikerzee van den Christelljken Nationalen Werkmansbond bij Hanse haar jaarfeest. Aanwezig waren 30 mannen en 20 vrouwen, benevens eenige genoodigden, waaronder 2 afgevaardigden van de af deeling te Zierikzee. Na het zingen van psalm 118, vers 7 en 8, en het uitspreken van een gebed door den eere-voorzilter, ds. Reus, las deze voor den brief van Paulus aan Filémon, waarvan hij den inhoud nader besprak, en duidelijk ver klaarde. In verband daarmede legde ds. Reus er den nadruk op, dat ook in deze ver- eeniging naast een streven om de belangen van den werkman te behartigen, zoowel ten opzichte van den dagelijkschen arbeid als ten aanzien van de veredeling van hart en Christenzin, men bevorderen moest, dat er steeds meer broederlijke banden werden gelegd tusschen werk gever en werkman; dat er steeds hechter band der liefde ontstond in vereeniging en huisgezin. Als bij een bergbestijging zorgen de werklieden er voor, vereenigd onder een goeden gids en reiskaart, den Bijbel, voorwaarts te gaan. Uit het jaarverslag van den secretaris vernamen wij, dat er 36 leden zijn en 3 donateurs, dat er 7 leden-vergaderingen werden gehouden, waarop 4 lezingen over „Armoede", „Het Huwelijk", „De Martelaren" en „Schouwen in vroeger tijd", dat de verdienstelijke secretaris T. Kloet was vervangen door G. van der Linde. De penningmeester W. Bal bracht, hoewel hij een tekort van f 2,74 moest constateeren, een opgewekt verslag uit. Uit het verslag, dat Zierikzee deed hooren, bleek, dat daar 70 leden waren, waaronder 14 nieuwe leden, in 't vorig jaar. Wij Overnamen van ds. Reus, dat zijn vereeniging heeft, behalve een zlekte- vezekering, een sterftefonds (uitkeering f 50) met gratis weduwen-ultkeering van f 250. Nadat de avond verder gezellig was doorgebracht onder 't zingen van verschillende geestelijke liederen en komi sche of meer ernstige voordrachten, werd de bijeenkomst door ds. Reus met dank zegging gesloten. Renesse. De Rederijkerskamer „De Watergeus" gaf Vrijdag een uitvoering. De opkomst was niet groot; dilletanten vonden echter een dankbaar publiek. Het tooneelspel „Rulh" en 1 ;t blijspel „jochem Pezel, wat ben je voor 'n ezel", werden zeer verdienstelijk afgespeeld. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan de oudere leden der Kamer, die door hun goed spel het publiek een genotvollen avond verschaften. Ook de jongere leden gaven blijk, dat zij hun rol met ernst hadden bestudeerd. Schouweo, 6 Maart. Nu er reeds weer zoo geruimen tijd verstreek, sinds een regenbui wat vocht bracht, begint het water, ook in vele regenbakken, hier weder schaarsch te worden. Met verlangen zien we dan ook dagelijks uit, of uit den meestal bewolkten hemel niet een flinke plas zal vallen, ten bate van mensch, dier en velden. Wel komt telkens na dooi weer geregeld vorst. De gevolgen zullen zich stellig doen gevoelen bij de te velde staande gewassen. Dreischor. Door de Liberale Kiesver- eeniging alhier is met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de a r. Kamerver kiezingen de heer mr. R. J. H. Patljn. Als afgevaardigden naar de Centrale vergadering werden gekozen de heeren J. Doeleman Zz„ J. M. Klompe en J. P. Boogaait. Oosterland. Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Maart j I. gaf „Oosterlands Fanfare" haar voorjaarsconcert in de Conferentiekamer, die beide keeren flink bezet was. Het programma was dan ook dit drukke bezoek waard, de uitvoering ervan was van dien aard, dat een luid "applaus de spelers voor hunne moeite beloonde. Het programma bestond uit 16 nummers, te verdeelen in blaas-, strijk- en zang nummers en voordrachten. Alle nummers afzonderlijk te bespreken, zou te ver voeren, doch degene, die het meest de aandacht trokken, dienen genoemd te worden. In de blaasnummers hadden alle partijen de handen vol. De bassen kwamen er niet af met enkel kwarten en af en toe een paar achtsten, ze kregen zestienden bij de vleet, getuige de introductie van de polka voor 2 pistons „Nachtegaal en leeuwerik", en niet te vergelen de „Priestermarsch" uit 1'Africaine van Meyer beer, gearrangeerd door den directeur N. A. Hotlinga. De zooeven genoemde polka was zoowel voor de begeleiding als voor de solisten een lastig nummer, voor de laatsten vooral de chromatische loopjes, de tempo-verandering en het op tijd in vallen. Een ander nummer, dat nog vermeld dient te worden, Is het „Avondgebed", van D. Krug, eveneens gearrangeerd door den directeur. Het was een eenvoudig nummer en misschien juist daardoor toch zoo mooi. De mooie, zacht wegstervende melodie van barylon en alto maakte meer Indruk dan menig ander veel moeilijker stuk. Behalve de nummers, die het geheele corps ten gehoore bracht, stond ook nog op het programma „II trovatore", piston solo met pianobegeleiding. Één der oud- leden, die ook in het strijkorkest als fluitist meewerkt, zou deze uitvoeren. Jammer, dat hij door een gebrek aan den mond geen van beide avonden hiertoe in de gelegen heid was. Door de welwillende medewerking van een dertiental dames werden ook nu weer een paar zangnummers ten gehoore ge bracht en bovendien nog het bekende „Largo", van Handel, en het duet „Hoort gij de wilde golven". Door zijn twee stemmig slot heeft het laatste misschien wel den meesten indruk gemaakt; een mooie pianobegeleiding, die zoo eigen aardig de golfbeweging weergaf. De vlool- nummers bestonden uit een solo, namelijk fantaisie a. d. Freischiitz, en verder drie nummers voor het strijkorkest, waarvan de bezetting, het is reeds meer gezegd, op zoo'n gemeente beslist eenig te noemen is. Het grappigste gedeelte van het pro gramma vormden natuurlijk de voordrachten, vier in getal, n.L: „Het eerste onweer", „Op het nippertje", „Bij den spiritist" en „Studentenwraak", de een al doller dan de andere. Ze kwamen nu veel beter tot hun recht dan vroeger, daar „Oosterlands Fanfare" ook een tooneel heeft aangeschaft, zód practisch ingericht, dat in een omme zien de zes zijcoulissen en het uit drie deelen bestaande achterscherm opgeruimd of weer geplaatst zijn. Daar bovendien de wijze van voordragen uitstekend genoemd mag worden, Is het geen wonder, dat het publiek zich kostelijk amuseerde. En hiermee is het geheele programma behandeld. Een woord van lof en dank aan allen, vooral ook aan hen, die buiten de Vereeniging staan, voor de moeite, die zij zich hebben getroost om aan het Oosterlandsche publiek een paar genotvolle avonden te verschaffen. Zoolang „Ooster lands Fanfare" van zooveel dames steun ontvangt, zal zij kunnen voortgaan met de programma's op zoo aangename wijze te variëeren. En de Vereeniging zelf zal er wel bij varen, zij zal er door in bloei toenemenzulke concerten toch maken het vereenigingsleven populair, wat wel hier uit blijkt, dat „Oosterlands Fanfare" thans 32 leden telt, die het zonder zi|n mooie uitvoeringen zeker niet hebben zou. Vroeger was er dikwijls over geklaagd, dat de dames zooveel last hadden van het rooken. Om hieraan kort en goed een eind te maken, was op de programma's gedrukt, dat het rooken tijdens de uitvoering ver boden was, terwijl dit bovendien ook nog op een paar bordjes in de zaal te lezen was. Een woord van lof aan het publiek op belde avonden, dat zich zoo stipt aan dit voorschrift hield, dat herinneren eraan geheel onnoodlg was. De dames zullen zeker voor dezen maatregel dubbel dank baar zijn, terwijl het voor de heeren toch slechts een kleine opoffering Is. Bruinisse. De Nutsvereenlging „Elo- quentia" alhier hield de vorige week hare gewone ledenvergadering. In die vergade ring werd door den secretaris, den heer P. J. Okkerse, een zeer uitvoerig en keurig gesteld verslag uitgebracht van den toestand der Vereeniging. Daaruit bleek, dat deze in bloeienden toestand verkeert; het aantal leden gaat steeds vooruit en de „Nuts- avonden" worden blijkens de talrijke opkomst door de leden en hunne geïntro- duceerden zeer op prijs gesteld. Dezen winter werden lezingen gehouden door de heeren De Koek, Boers, Bloem en Van den Berg, terwijl verscheidene leden het hunne bijdroegen tot verhooging der ge zelligheid, door het leveren van verschillende bijdragen. In de vergadering van Februari had de Vereeniging ook muzikaal genot, doordien de leden vergast werden op het schoone vioolspel van mej. J. Zoeter, wat door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. De voorzitter, de heer De Koek, dankte den heer Okkerse In zeer waardeerende bewoordingen voor zijn uitnemend verslag) een dank, waarmede de aanwezigen het, blijkens het applaus volkomen eens waren. Werd reeds vroeger gemeld, dat na de belangwekkende lezing van den heer Steyns, ieeraar in de gymnastiek aan de R. H. Burgerschool te Zierikzee, zich velen bereid verklaarden mede te werken tot de oprichting van een gymnastiekvereeniging, thans is deze tot stand gekomen. Ongeveer een 40-tal traden tot de Vereeniging toe, behalve een aantal knapen, die een onder- afdeeling der Vereeniging zullen vormen. Het geheel aantal zal dan ongeveer 70 bedragen. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren De Koek voorzitter, Van den Berg vlce-voorzitter, C. J. v. Vessem, le secretaris, J. Jumelet 2e secretaris, M. Padmos penningmeester, benevens de hh. Boers en T. Okkerse. De oefeningen zullen des Zaterdags voor- looplg onder de leiding van den heer Steyns gehouden worden. Bij kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Bruinisse de heer S. Hage. Domburg, 6 Maart. Naar wij vernemen heeft de oudste zoon van wijlen dr. J. G. Mezger, de heer dr. W. C. Mezger, het voornemen dezen zomer alhier de patiënten van wijlen zijn vader te behandelen. H. K. H. Prinses Marie van Saksen— Meinlngen zal hoogstwaarschijnlijk dezen zomer haar voorgenomen bezoek aan onze badplaats dan ook brengen en zich onder behandeling stellen van dr. W. C. Mezger. Vlissingen, 6 Maart. Zoodra men met het dempen van de Bellamy- en Kaaskade gereed is, hetgeen vermoedelijk vóór April e.k. zal zijn, wordt de geheele oppervlakte tot plantsoen ingericht. Dit jaar zal men zich echter moeten bepalen tot het aanleggen van gazons, bloemperken en wandelpaden, daar de beplanting met boomen en struikgewas, door het zoutgehalte van den bodem, nog wel een jaartje zal moeten worden uit gesteld. Ongeveer in 't midden van de Bellamy- kade zal het is al meermalen gemeld de fontein van Betje Wolf en Agatha Deken herplaatst worden. Wanneer de concessie met de electrlsche tram geregeld zal zijn, dan zal die over het gedempte gedeelte rijden, vermoedelijk aan de zijde van de Bierkade In de richting Zeilmarkt en Coosje Buskenstraat. Na het dempen van die kaden, komt de Pottenkade aan de beurt, welk werk, zooals gemeld, vermoedelijk vóór 1 Mei gereed zal zijn. Met het bouwen van het post- en tele graafkantoor, dat met het front naar den Steenen beer zal komen, en van de andere gebouwen, waarvoor bereids de grond Is aangekocht, zal dan ook spoedig een begin gemaakt kunnen worden. Een en ander zal aan de verfraaiing van de gemeente niet weinig ten goede komen. Aan de nieuwe Zeevaartschool, de De Ruyterschool, is door de Kon. Ned. Marine een mast ten geschenke gegeven, afkomstig uit H. M. oorlogskorvet „Aruba". Opgetuigd, zal hij ongeveer 15 meter boven het gebouw uitsteken. Met de opstelling is men reeds eenige dagen bezig. Hij komt naast 't gebouw, te staan. De scholleren zullen zich daarin practisch oefenen. Tot concierge dier school is benoemd de heer J. H. Breeman te Den Helder. ONDERWUS. Het aantal candidaten voor het examen lager onderwijs In Zeeland bedraagt 23 vrouwelijke en 58 mannelijke, te zamen 81. Het mondeling gedeelte voor de eind-examens dei H. B. Scholen in Zee land zal dit jaar te Zierikzee worden afgenomen. Dluteloord, 7 Maart. Donderdag j I. slaagde voor het examen in de nuttige handwerken te Breda, mej H. Lammeree, kweekellnge der Rijksnormaallessen alhier. Volgens schrijven van den heer Dis- tricts-Schoolopziener te Breda is het toe- latlngs-examen voor de Rijksnormaallessen alhier bepaald op 27 Maart a.s. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 8 Maart. In de voorzaal van den heer Verwer werd Zaterdag het bouwen van een nieuwe Concertzaal en Graanbeurs te dezer slede aanbesteed. Twaalf biljetten waren ingekomen. De hoogste som, waarvoor ingeschreven was, bedroeg f 26,500, terwijl de laagste was f 19,750. Aan den laagsten inschrijver werd evenwel het bouwen niet gegund, omdat de Inschrijving niet conform de voorschriften was. Aan den daarop vol genden inschrijver, den heer P. M. Panny, die voor de som van f 19,794 had inge schreven, werd de bouw opgedragen. De inschrijvers waren T. J. van Tilburg, Zierikzee 20,922 A. Giljamse, Haamstede - 25.000 M. v. d. Linden, Zierikzee - 22,697 Slager, Haamstede- 26,250 J. Slager, Dreischor - 26,500 A. Remeeus, Zonnemalre - 25,489 J. v. d. Werve, Zonnemalre - 19 750 P. Vink, Noordgouwe - 25,500 A. Prinse, Haamstede - 25,625 Gebr. Bax, Zierikzee - 22,900 J. v. d. Valk Lz., Zierikzee - 20,458 P. M. Panny, Zierikzee - 19,794 Eikerzee, 6 Maart. De landbouw-ver- eeniging alhier besteedde heden aan: de levering van pl.m. 15000 K.O. super- phosphaat. Ingeschreven werd door: Van Aardenne te Dordrecht, f 2,39 (aan nemer) J. Verwest (58 pCt.), f 9,24 (aannemer). Lljnschilfers 8625 K.O.: J. Verwest (41 pCt.) f 9,99 (aannemer); Alles franco op den wagen te Scharen- dljke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1