ZIERIKZEESfJIE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Maart 1909. BLOOKERS r (Z i e i" i li z e e s c h. e Couran t). Eerste ^lad. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Algemeen Overzicht. DAALDERS CACAO. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAAR6AN6. - No. 8742. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direc* ur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een dames-halsbont. zilveren broche. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, van den 24 Februari j.l., A no. 90, le afdeeling, noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1908, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daarloe den uitersten termijn niet af te wachten, teneinde te voorkomen dat hunne vorderingen, tengevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 4 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zal er oorlog komen, of zal de vrede gehandhaafd blijven? Ziehier de vraag, die in den laafslen lijd in de Eurojreesche pers gesteld werd. De inlijving van Bosnië en Herzegowina bij Oostenrijk, waardoor een feitelijke toestand tot een rechtstoestand werd verheven, heeft de Serviërs, die meenden, dat de Oostenrijk- sche bezetting van deze twee voormalige Turksche provinciën slechts een tijdelijk karakter droeg, en die daarom op een samensmelting van genoemde provinciën met hun rijk hunne verwachtingen schijnen gebouwd te hebben, in felle beweging gebracht. Met hun kroonprins voorop, die zelf een reis naar Petersburg ondernam, teneinde den Czar gunstig voor de Ser vische illusies te stemmen, hebben zij Europa in beroering gebracht. Zij eischten van Oostenrijk een territoriale vergoeding en de autonomie van Bosnië. Meenend, dat Rusland hen steunen zou, deden zij dien eisch. Inmiddels wapenden zij zich, en zonden telkens meer troepen naar de Oostenrijksche grenzen. In Weenen nam men de noodige maatregelen van tegenweer. Het drieste optreden der Serviërs is daar door te verklaren, dat Rusland, hetwelk op de medewerking van Frankrijk en Engeland rekende, dit in het geheim aan moedigde. Maar nu Rusland ziet, dat noch Engeland, noch Frankrijk plan heeft de Servische eischen te ondersteunen, nu het ziet, dat het alleen staat, nu trekt het zich terug, en laat door zijn gezant te Belgrado aan de Serviërs weten, dat zij hun eischen moeten laten varen. Nu deze den krachtigen ruggesteun van den Czar missen, zullen zij wel een toontje lager gaan zingen, want begingen zij de dwaasheid met Oostenrijk een oorlog aan le vangen, dan zouden zij van een kwade reis komen. Immers Rus land, dat alleen nog geen oorlog aandurft, uit tweederlei oorzaak, vooreerst omdat het nog te zwak is, en ten tweede, omdat het op eigen grondgebied een revolutie vreest, zal ter wille van Servië zich in geen gevaar begeven. De Finsche Landdag is door den gouverneur-generaal ontbonden. Hij had in een schrijven aan den Landdag het verzoek gericht, dat deze In zijn adres van antwoord op het openingsdekreet van den Czar zich van politieke toespelingen zou onthouden. De heeren afgevaardigden hebben zich om dat verzoek niet het minst bekreund. Zij meenden, dat zij het recht hadden om de Finsche aangelegen heden onmiddellijk met den Czar te behandelen. Zij wilden dan ook den Russischen Ministerraadgelijk deze verlangde, niet erkennen als een tusschen- persoon tusschen den Flnschen Landdag en den Czar. Tegen het bevel van den GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIG ALS Russischen Ministerraad hadden zij dan ook geprotesteerdvoorstellend deze kwestie te onderwerpen aan de beslissing van een uit Russen en Finnen samenge stelde commissie. De Russische regeering wilde echter van dat voorstel niets weten. In de Regeerings-Doema, aldus wordt de Rijks-Doema met het oog op de wijze van haar samenstelling genoemd, werd eindelijk de lang uitgestelde interpellatie van de constltutioneel-demokraten, rakend de kwestie Azef, den befaamden politie spion en agent-provocateur, behandeld. Minister Stolypin maakte er zich met een jantje van Leiden af. Hij nam den aarts schelm Azef in bescherming. Deze had namelijk, volgens hem, slechts zijn plicht betracht. En het was jammer, dat zulk een bekwaam politie-beambte door Lopoeckin aan de revolutionnairen verraden was. Zoo wordt de snoodheid tot deugd ver heven. Evenals het orgaan van den Bond der Russische mannen, is de regeering van gevoelen, dat de politie-spionnen, die de aanslagen in de laatste jaren opzettelijk hebben uitgelokt, teneinde de vrijheids beweging in bloed te kunnen smoren, voor de Russische regeering onmisbaar zijn. Zoolang er revolutionnairen zijn, zullen, zegt zij, er politie-spionnen zijn. Dit betoog werd natuurlijk door de felle revolutionnairen, waaruit de meerderheid der Regeerings-Doema bestaat, levendig toegejuicht. Maar de revolutionnairen zouden er niet zijn, althans niet in zóó grooten getale, wanneer er in Rusland niet zooveel ongerechtigheid gebeurde, wanneer de ambtenaren niet stalen als de. raven, wanneer de opbrengst der belastingen voor de doeleinden besteed werd, waarvoor deze bestemd was, wanneer aan het stelsel van corruptie paal en perk werd gesteld, wanneer het leven en de vrijheid der ingezetenen veilig waren, wanneer er vrijheid bestond van drukpers, van ver- eeniging en vergadering. Maar zoolang er zooveel ongerechtigheid is in den Russi schen staat, is het natuurlijk, dat er tal van menschen zijn, die met dien staat van zaken niét tevreden zijn, en die niet eer zullen rusten, dan voordat aan al die ongerechtigheid een einde is gemaakt. De reactionnaire meerderheid in de Regeerings-Doema nam de volgende motie aan: De Doema, overwegend dat de verklaringen der regeering voldoende zijn en in de overtuiging, dat de regeering alle wettelijke middelen zal aanwenden om het terrorisme te bestrijden, verwerpt de interpellatie der kadetten, en gaat over tot de orde van den dag. Het carnaval in Lissabon heeft tot schandelijke tooneelen aanleiding gegeven. Troepen gemaskerden doorkruisten de stratenvoorstellend den vermoorden koning en kroonprins, en zingend spot liederen op hen. Een troep gemaskerden stelde zelfs de begrafenisplechtigheid van beiden voor. De politie, die in een bloedig straatgevecht met de gemaskerden gewik keld was, moest de hulp der militaire macht inroepen. Met behulp van deze werd aan deze weerzinwekkende vertooning gewapenderhand een einde gemaakt. Twee honderd personen werden bij die gelegen heid in hechtenis genomen. Gisteren aanvaardde te Washington Taft, de onlangs gekozene nieuwe president van de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika, de teugels van het bewind. Van het Senaats gebouw Is hij na den gebruikelijken eed op -de constitutie te hebben afgelegd In een statiewagen naar het Witte Huis ge reden. Langs den geheelen weg, die met vlaggen en eere-poorten kwistig en smaak vol versierd was, stond een onafzienbare volksmenigte geschaard, die den president geestdriftig toejuichte. Toen de president in het Witte Huis was aangekomen, begaf hij zich op het ruime balkon, teneinde den reusachtlgen optocht ir: oogenschouw te nemen, die ter eere vai hem geformeerd was, en die vergezeld van tal van muziek corpsen voorbij zijn presidiale woning trok. Roosevelt is nu een ambteloos burger, en reeds op reis naar Afrika, waar hij op tijgers en olifanten zal gaan jagen. Zierikzee, 5 Maart. Verschenen is een uitvoerig, met groote zorg geredigeerd verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, over het jaar 1908. De Commissie bestaat uit de heeren J. A. Spsuyt, jhr. R. R. L. de Muralt, C. de Looze, allen te Zierikzee; A. van Rooijen te St.-Philipsland; A. van der Weyde te Ellemeet; Th. Lange te Renesse en B. Giljam te Ouwerkerk, terwijl als haar secretaris is toegevoegd mr. H. Potvliet. Vermeld wordt, dat in eenige gemeenten, vooral in Burgh en Haamstede, de rood vonk epidemisch geheerscht heeft. Slacht offers eischte deze ziekte evenwel niet. Uit een tabel blijkt, dat het sterfte-cijfer in het algemeen, en dat der zuigelingen in 't bizonder, in een aantal gemeenten zeer hoog was. Omtrent den hoogen grondwaterstand te Zierikzee, en het.loozen van het overtollige water in de leidingen van het waterschap Schouwen, werd medegedeeld, dat de pogingen der Commissie, om in den be- staanden ongunstigen toestand verbetering te brengen, voorloopig met gunstig resul taat zijn bekroond. Bij wijze van proef toch heeft het polderbestuur toegestaan, ingeval van nood, door een beweegbare schuif water in Schouwens leidingen in te laten. Hoewel deze vergunning voorloopig slechts voor één jaar gegeven is, bestaat alle hoop, dat zij na afloop van den proeftijd zal worden gecontinueerd, en een blijvende verbetering zal worden bereikt. Geklaagd wordt over de rioleering der Molenstraat te Brouwershaven. De rioleering te Bruinisse laat, gelijk het gemeentebestuur erkent, op ver schillende plaatsen veel te wenschen over. De finantiëele toestand der gemeente liet echter voorloopig geen uitgaven voor ver betering toe. Toezegging werd gedaan, dat de noodige verbeteringen aangebracht zullen worden, zoodra de finantiën dit veroorloven. Het doet aan de Commissie leed, zoo geringe medewerking van het gemeentebestuur te ondervinden. Ingevolge een daartoe gedaan verzoek werd aan den hoofd-inspecteur der Volks gezondheid rapport uitgebracht omtrent de mogelijkheid van besmetting der mossel kweekplaatsen te Bruinisse door riool- vocht. Door een aantal ingezetenen van Bruinisse werd op initiatief van het bestuur der Vereeniging Algemeen Schippers- en Visschersbelang" tot de Ministers van Waterstaat en Finantiën een rekwest ge richt, waarin als afdoend middel tot weg neming van het besmettingsgevaar wordt aangegeven de sluis irrde haven te sluiten, en een nieuwe te bouwen in het Mastgat. De voorzitter van het bestuur der Visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, dat een aantal perceelen besmet heeft verklaard, is van gevoelen, dat de bedoelde verlegging der suatie-sluis aan alle gevaren van besmetting een einde zal maken. Dit komt aan de Commissie vol komen juist voor, en zij acht dan ook de afwijzende beschikking op bedoeld rekwest niet voldoende gemotiveerd, en uit een gezondheidsoogpunt zeer te betreuren. Geklaagd wordt over de vervuiling der slooten te Nieuwerkerk. Die klacht geldt ook voor Noordgouwe. Bij het gemeente bestuur dezer gemeente werd aangedrongen op het aanleggen van de in 1907 toegezegde rioleering. Aan het gemeentebestuur van Zierikzee werd door de Commissie geadviseerd het open vroon achter het Verplegingshuis te dempen en te rioleeren. Aangezien van verschillende zijden ge klaagd werd over de wijze, waarop het ledigen der beerputten geschiedt, hetgeen met hevlgen stank gepaard gaat, werd door de Commissie een sub-commlssle benoemd, teneinde rapport uit te brengen omtrent de wijze, waarop hierin verbetering zoude kunnen worden gebracht. Deze sub commissie was met haat arbeid nog niet gereed. De Commissie bracht een gunstig advies uit omtrent de door het gemeente bestuur van St.-Philipsland voorgenomen demping en rioleering van een viertal slooten. Wordt vervolgd. Met ingang van 1 Maart Is voor den dienst der ambulante recherche op de Wester-Scheldehet Vlissingsche zeegat en het Sloe, in de vaart gebracht de stoomboot „Albatros" en dat vaartuig gesteld onder bevelen en het administratief beheer van den directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg en den inspecteur dier middelen te Hansweert, alwaar de stoomboot hare vaste ligplaats zal hebben. In verband daarmede Is aan het zeil- vaartuig no. 3 (schokker), tot heden te Hansweert gestationeerd, de tramhaven te Zijpe als ligplaats aangewezen, om zooveel mogelijk dienst te doen in de plaats van vaartuig no. 2 (het kleine jacht) te Zierikzee, met ingang van I Maart buiten dienst gesteld. Aangesteld tot rijksveldwachter ter standplaats Kerkwerve, P. Jongepier, thans veldwachter der gemeente Duivendijke, tevens onbezoldigd rijksveldwachter. Men schrijft ons uit het kiesdistrict Middelburg: Ons district behoort tot de twijfelachtige. Hoewel mr. C. Lucasse het 21 achtereen volgende jaren heeft vertegenwoordigd, was zijn zetel verre van vast. Zoo werd hij in 1897 slechts herkozen met 14 stemmen boven den liberalen candidaat en in 1905 behaalde mr. Lucasse maar 55 stemmen boven de meerderheid. Toen verkreeg hij 4178 van de 8243 stemmen, terwijl op den heer Herman Snijders (vrijz.-dem.) 3542 en op den heer J. A. Bergmeljer (soc.-dem.) 523 stemmen waren uitgebracht, alzoo 4178 stemmen rechts en 4065 links. Voorwaar een gering verschil. De Maasbode roept dan ook reeds uit: „'t Wordt nu oppassen in Middelburg". Wij gelooven ook, dat Middelburg door de linkerzijde wel veroverd kan worden, mils met kracht gewerkt wordt. Het is een verblijdend verschijnsel, dat op 't cal vinistische Walcheren reeds enkele dorpen met name: Nieuw- en St.-Joosland, Veere, Domburg, Arnemulden en soms ook West- kapelle aan de vrijzinnigen de meerderheid geven. De groote voorsprong moet evenwel komen van Middelburg en Vllsslngen. Als daar de vrijzinnigen zoo trouw mogelijk opkomen dan kan Middelburg zich in vrij zinnige richting In de Tweede Kamer ver tegenwoordigd zien. De afdeeling „Middelburg" van het Centraal Genootschap voor Kinderherslel- lings- en Vacantiekólonies, hield Donder dagavond een vergadering, waarin werd medegedeeld, dat de afdeeling in het eerste jaar van haar bestaan 7 kinderen had uit gezonden naar de herstellingsoorden te Egmond aan Zee en Hoeve. De resultaten waren zeer bevredigend. Gymnastiek. De Vlissingsche Turn vereniging zal op het laatst van Augustus of begin September haar 10-jarig bestaan met een zuidelijken turndag herdenken. Opruiming van wrakken. Op 24 Maart zal te Middelburg worden aanbe steed het wegruimen van de overblijfselen van de wrakken der op den Banjaard onder Haamslede gezonken stoomschepen „Rival" en „Rotte". Bij het te Bergen-op-Zoom gehouden examen zijn geslaagd voor sergeant-majoor administrateur de sergeanten-fourier Noord- huijzen en Daane, en voor sergeant de korporaals De Meester, LUwensteijn en Meljers, benevens de milicien-sergeant P. Ego, allen van het 4e bataljon te Vlisslngen. Kerkwerve. Woensdag 3 Maart werd bij Klaasse in een openbare vergadering der landbouw-* ereeniging „A. B." voor een nog al talrijk opgekomen publiek, door den voorzitter der vereeniging, den burge meester dezer gemeente, het Arbeidscontract behandeld. Voorop wenschte hij te stellen, dat hij hierbij zijn persoonlijke meening gaf, en derhalve niet wilde beweren, dat dit de uitlegging zal zijn, want dat het zeer goed mogelijk is, dat verschillende artikelen ook voor verschillende uitleggingen vatbaar zyn. Achtereenvolgens werden nu door hem de algemeene beschouwingen, de ver plichtingen van den werkgever en die van den werkman besproken, vooral met het oog op de landbouwstreek alhier, waarby hij met voorbeelden uit het landbouw bedrijf den inhoud trachtte te vetduide- lyken. Na afloop hiervan stelde hy zich beschikbaar tol het beantwoorden van vragen, die de aanwezigen naar aanleiding van het gesprokene wenschten te doen. Verschillende hoorders maakten hiervan gebruik, waarop meestal een bevredigend antwoord werd gegeven. Uit één dier antwoorden bleek dat zyns inziens ook hit aannemen van bleten, weidespitten enz., waarover verschil van meening schijnt te bestaan, valt onder het Arbeidscontract. Bij enkele was de geachte spreker van meening, dat eerst onder de werking der wet en door den rechter zal uitgemaakt worden wat de juiste bedoeling is. Eikerzee, 4 Maart. Reeds sinds ge- ruimen tyd is hier op aanstichting van ds. Reus een voorloopig comité gevormd, teneinde te geraken tot oprichting van een afdeeling „Het Groene Kruis", diep over tuigd als men was van de veelal treurige ziekenverpleging ten plattenlande. Men wenschte, evenwel tot voorlichting vóór de oprichting een spreker te vinden. Het comité is nu hierin gelukkig geslaagd, doordat dr. Ittmann bereid Is op Maandag avond a.s. bij Hanse in een openbare bijeenkomst mededeelingen te doen. Er wordt verwacht, dat er om het belang der zaak zeer velen aan die bijeenkomst zullen deelnemen. Westelijk Schouwen, 5 Maart. Gisteren morgen was het westeiyk deel van ons eiland onder een sneeuwkleed van een paar decimeters dikte bedolven. Boomen, struiken en heesters bogen onder het gewicht der sneeuw-massa. Dit is nu wel geen onheil en het hindert ook niet, maar wat het bizondere was, is het feit, dat buiten Serooskerke tot aan Zierikzee over de geheele vlakte weinig of geen sneeuw gevallen was. Menschen uit Zierikzee stonden verbaasd, dat Westeiyk Schouwen zoo'n prachtig winterlandschap vertoonde. Oosterland. De liberale klesvereeniglng „Midden-Duiveland" heeft met algemeene stemmen mr. R. J. H. Patljn candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. St.-Annaland. Na het eerste hebben zich geen nieuwe gevallen van roodvonk meer voorgedaan, wel van diphtheritis, waaraan nu nog één kind lydende is, terwijl er twee uit één gezin aan ge storven zijn en er één hersteld is. Qoes, 4 Maart. Heden had alhier onder groote belangstelling de begrafenis plaats van de beide jongens, die Maandag in de Molenvest verdronken. Aan het graf van één der knapen, die lid was van de jongelingsafdeeling van het Heilsleger, werd door een kinderkoortje een toepasselijk lied gezongen. Ook voerden ds. Steinz en een heils soldaat het woord. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Tholen. 1 Maart. Door het kantongerecht alhier zyn heden veroordeeld wegens: Overtreding der Leerplichtwet A. J., 41 jaar te Oud-Vossemeer, tot f 2 boete of 1 dag hechtenis; C. E. v. d. S., 45 jaar te Poortvliet, J. v. D., 34 jaar te Oud-Vossemeer, H. L., 33 jaar en H. L., 34 jaar te St.-Philipsland, M. W., 37 jaar te Stavenlsse, leder tot een boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; H. U., 40 jaar, K. v. N„ 43 jaar, beiden te Poortvliet, J. C. P., 43 jaar te Tholen, H. M. V., 41 jaar te Oud-Vossemeer, J. K, 39 jaar en L. v. W., 40 jaar, beiden te St.-Philipsland, L. Q 38 jaar en C. d. B., 47 jaar, beiden te Stavenisse, ieder tot een boete van f 4 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner- H. A., 54 jaar, J. S., 45 jaar, beiden Poortvliet, H. d. V., 42 jaar, M. W.. jaar en J. L., 36 jaar, allen te Staver ieder tot een boete van f 6 of 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1