Donderdag 4 Maart 1909. (Z i e r i li. sa e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZÉESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8741. Uitgavsr-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wijziging ligger der wegen en voetpaden. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter algenieene kennis, dat overeenkomstig, art. 22 van het Re glement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 79 van 1901, van den 2den tot en met den 18den Maart e.k. dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot vaststelling van eene wijziging van den ligger der wegen en voet paden in de voornoemde gemeente. Zierikzee, den 1 Maart 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. zuid-afrika. Onder de Boeren van Transvaal schijnt geene algemeene geestdrift te heerschen voor het denkbeeld van een Vereenigd Zuid-Afrika. Generaal Botha heeft ten minste in een toespraak op een openbare vergadering te Pretoria gemeend de menschen te moeten waarschuwen voor het gevaar, in verwerping van de ontworpen grondwet van Zuid-Afrika gelegen. Het onvermijdelijk gevolg zou tweedracht wezen, zeide hij, en die^kan leiden tot bloedver gieten of inmenging van de Britsche rijksregeering. Zij, die geleden hebben in het verleden, willen tot dien toestand van strijd niet terug. Hij deed een beroep op het volk om geen Klein-Transvalers maar Groot-Zuid-Afrikanen te zijn, elkaar de broederhand te geven over de graven der gevallenen heen, en een vereenigd vader land te vormen. Pretoria, 28 Febr. Minister Smuts heeft meegedeeld, dat uit Ijzererts in de buurt van Pretoria staal gemaakt is van uitstekende kwaliteit. De regeering treft de noodige maatregelen om een staal industrie daar te vestigen. amerika. Mevr. W. K. Vanderbilt heeft een bedrag van 2,500,000 gulden geschonken aan de tering-klinlek van het Presbyteriaansche Hospitaal te New-York, die sinds geruimen tijd een onvermoeide campagne voert tegen de tering in al haar vormen. De schenkster heeft aan deze gift een bepaalde bestemming gegeven. In de oostelijke wijken der reuzenstad zullen voor het geld kazerne-woningen worden gebouwd, doch woningen, die voldoen aan alle hygiënische voorwaarden, welke in de moderne tering-sanatoria worden in acht genomen. In die gebouwen zullen teringpatlënten kunnen wonen onder voor hen zoo gunstig mogelijke omstandig heden. De correspondent van de Daily Telegr. meldt, dat Donderdag een hevige storm New-York heeft geteisterd. Eenige uren lang was het onmogelijk op straat te verkeeren. Wagens werden omgeworpen, ruiten inge drukt. Ernstige ongelukken kwamen geluk kig niet voor, maar vele personen kregen verwondingen door neervallende steenen, palen enz. Een zwaar bronzen beeld van den aartsengel Gabriël op een nieuw gebouwde kerk aangebracht, werd afgerukt en kwam op een nabijgelegen dak terecht. De correspondent vertelt om een goeden indruk te geven van de kracht van den wind, dat hij eenige uren noodlg had om langs Broadway een mijl verder te komen. Vrouwen bevonden zich haast niet op de straat. engeland. In een trein van den Midland-spoorweg, is in de nabijheid van Sheffield een reiziger, die zich alleen in een coupé bevond, toen de trein een tunnel passeerde, door twee mannen, die door de deur van het toiletkamertje zijn compartiment binnen kwamen, aangevallen en beroofd. Toen de trein het station van Sheffield binnenkwam vond men de deur van de coupé geopend en den reiziger bewusteloos op den grond liggen. Toen hij was bijgebracht vertelde hij dat hij door twee mannen was aange vallen. Zij hadden hem om geld gevraagd hij had een kleinigheid gegeven, maar toen waren zij begonnen te dreigen. In zijn angst had de reiziger aan de noodrem willen trekken, maar dat was hem belet, een worsteling volgde, waarbij de over- vallene ernstig mishandeld werd, zoodat hij ten slotte het bewustzijn verloor. De -tfirz-erz^£'*<fy, aanvallers hadden zich van zijn beurs weten meester te maken. De kreten om hulp waren door het geraas, dat de trein in de tunnel maakte, niet gehoord. frankrijk. Parijs, 1 Maart. Verscheidene dagbladen publiceeren onder groot voorbehoud het bericht, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken in den loop van den avond de tijding ontving, dat de Servische regeering, op raad van Rusland, afziet van alle territoriale schadeloosstelling. Daar den loop der zaken aldus gewijzigd werd, deed de Oostenrijksche regeering aan Frankrijk, Engeland en Italië weten, dat hun tusschenkomst thans onnoodig geworden Is. Oostenrijk zal zich in onmiddellijke verbinding met de regeering te Belgrado stellen, om met Servië te onderhandelen over de economische schade loosstellingen, waarop dit land recht heeft. belgiE. Het bouwen van elf forten en twaalf versterkingen rond Antwerpen is aanbesteed voor 13?. millioen francs. In vier jaar tijds moeten de werken klaar zijn. Antwerpen, 2 Maart. De administratie der posterijen van België en van Neder land kwamen tot overeenstemming be treffende het postverdrag. De vermindering der porto's zal volgens De Malin 50 pCt. bedragen. nederland. Leeuwarden, 1 Maart. De Zaterdag avond in „De Harmonie" alhier gehouden biljartpartij, werd door een allertreurigst voorval gekenmerkt. De heer L. Bochardt, vroeger arts te Bergum, en thans woonachtig alhier, in weerwil van zijn bijna 80 jaren nog altijd groot biljartliefhebber, was den vorigen dag lid der vereeniglng geworden om nog aan den wedstrijd te kunnen deelnemen. Even vóór het begin was hij in de biljartzaal aangekomen. Leunende tegen één der biljarten en met één der aan wezigen sprekende, sloeg hij eensklaps achterover. Een beroerte had hem getroffen Een zoo spoedig mogelijk ontboden geneeskundige kon slechts den dood constateeren. Het droevig geval verwekte groote verslagenheid. De wedstrijd ging natuurlijk niet door. Velsen, 2 Maart. In het café van Leyenaar te Velseroord is hedennacht brand uitgebroken. Een meisje van twaalf jaar is verbrand. De vader en twee andere kinderen bekwamen brandwonden. Het café is geheel uitgebrand. Als ver moedelijke oorzaak wordt genoemd het omvallen van een petroleumlamp in de bedstede. Amsterdam, 1 Maart. Als een bewijs hoeveel valsch geld hier in omloop is, kan gemeld worden dat Zaterdag l.l. bij de politie gedeponeerd werden: 1 valsche halve gulden, 8 valsche kwartjes en 25 valsche dubbeltjes, die aan het personeel van de gemeente-tram in betaling waren gegeven. Wageningen, 2 Maart. Twee dames alhier kregen Maandag een zeer onverwacht bezoek. Nog vóór melkboer en bakker hunne opwachting maakten, bevond zich in de gang de locomotief van de Oostersloomtram. De tram, die ter plaatse een scherpe bocht moet maken, kon door den sneeuwval de rails niet houden en reed recht door, precies in de deur van genoemde woning. De goederen- en per sonenwagens kwamen dwars over den weg te staan. De enkele passagiers, die in de tram waren, werden over de banken geslingerd, doch kwamen er zonder ver wondingen af. Rotterdam, 1 Maart. In de Gerefor meerde Kerk aan de Ammanstraat heeft zich Zondagmorgen, na afloop van de preek, een man laten Insluiten, die zich daarop toegang heeft verschaft tot de colleclekamer en aldaar met een stuk ijzer een kist heeft opengebroken. Uit die kist werden ontvreemd 4 of 5 zakjes geld, zijnde de opbrengst der collecte tijdens de ochlendpreek. Vermoedelijk bevatten de zakjes ongeveer f 100 aan koper- en zilvergeld. Om 1 uur 's namiddags werd de diefstal ontdekt. In de Diergaarde heeft een blijde gebeuitenis plaats gehad: de geboorte van een leeuwtje en een leeuwinnetje. Moeder en kinderen waren zeer welvarend en de moeder was zóó in haar schik met de vermeerdering van 't gezin, dat zij met groote zorg haar welpen omringde. Met te groote zorg zelfs. Want om ze goed warm te houden, dekte zij ze toe met haar lichaam, en het droeve gevolg is geweest, dat één harer spruiten, de manne lijke, daardoor het leven heeft ingeboet. Maar het leeuwinnetje is gezond en wel. Men heeft het om 't lot van het leeuwtje te besparen, van de moeder afgenomen, wetende uit ondervinding, dat het met de voeding door de moeder toch niets wordt. En men brengt hel nu,' als menige baby, met de flesch groot. Een glazen vitrine in het Apenhuis is als kinderkamer inge richt en voor gezelligheid heeft het leeuwinnetje een klein, hondje bij zich gekregen, om mee te spelen en te dartelen en jong te zijn. In dit gure jaargetij kruipen de twee speelmakkers dicht tegen elkaar aan en geven elkaar hun natuurlijke warmte, wat juist de bedoeling Is van den op alles bedachten directeur. 't ls een aardig gezicht beide dieren zoo met elkaar te zien verkeeren als waren ze uit één en hetzelfde gezin. De worstelaar Perouse, bijgenaamd „de leeuw van Valencia", die Zaterdag avond in den „circus Henry" alhier den strijd verloor, heeft in zijn woede daarover bij zijn thuiskomst in zijn kosthuis, Aert van Nesstraat, alles kort en klein geslagen. Daarop is hij gevlucht, den kant op van België, naar men gelooft. 2 Maart. In een logement aan den Schiedamschendljk is hedenmorgen door de recherche aangehouden de Duitscher E. F., uit Breslau, die te Antwerpen een Russlschen schoenmaker, op zijn doorreis naar Canada, met behulp van een mede plichtige f 240 had afhandig gemaakt. De Belgische justitie had zijn uitlevering verzocht. De medeplichtige was reeds Ie Antwerpen gearresteerd. In afwachting totdat de Nederlandsche regeering zijn uitlevering zal hebben toegestaan, is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring. We lezen in de Beliner Lokal An- zeiger 't volgende Het bericht over een millioenen-erfenis heeft den bewoners van het Ruhrgebergte bepaald 't hoofd op hol gebracht. De reeder Loose te Rotterdam zou 120 millioen hebben nagelaten. Naar aanleiding van een bericht in eenige Dultsche bladen, kwamen in Sprakhoevel niet minder dan 300 personen te zamen, 'die allen zeiden erf genamen te zijn. Er werd een comité gekozen, dat te Rotterdam zal zorgen voor goede regeling van deze millioenen erfenis, en vele van de erfgenamen zijn reeds naar Rotterdam getogen. Dinteloord, 2 Maart. Gisteravond hielden de bestuursleden der kiesvereeniging „Burgerplicht" een vergadering ter her ziening van het huishoudelijk reglement. Na rijpe overweging hebben verschei dene oude artikelen een aanmerkelijke wijziging ondergaan en nu bestaat het plan tegen 27 Maart a s. een algemeene vergadering uit te schrijven, waartoe zoowel niet-leden als leden per circulaire zullen ultgenoodigd worden. Het doel is het nieuwe concept-reglement dan aan het oordeel der opgeroepenen te onderwerpen en de nog niet toegetreden stemgerechtigden op te wekken tot aansluiting bij de reeds bestaande vereeniglng, om alzoo bij voor komende vacatures in den gemeenteraad door eendrachtig samenwerken tot het bekende doel te geraken. Dirksland, 1 Maart. Bijna al de ge meenten op Flakkee hebben toezegging gedaan op de concessie-aanvrage van de heeren Smit en Visser, voor den aanleg eener waterleiding, zoodat een dergelijke nuttige instelling ook eerlang in deze streek in een behoefte zal voorzien. De buffetten van het tramstation Middelharnis en van de tramboot Middel- harnis—Hellevoetsluis, zijn gepacht door den heer D. Hanson te Sommelsdljk. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 3 Maart. Wij hebben in dank ontvangen het zeventiende verslag over het dienstjaar 1903 der Vereeniging „Inrichting voor Ooglijders te Rotterdam", gevestigd Gel- derschekade no. 16. Deze inrichting staat onder directie van den bekenden genees heer dr. F. D. A. C. van Moll. Aan het verslag van den geneesheer-directeur ont- leenen wij, dat het aantal on- en min vermogende patiënten, dat in 1908 in de polikliniek werd ingeschreven, 3568 bedroeg. Het aantal patiënten uit Zeeland beliep 138, waarvan uit Bruinisse 5, uit Brouwershaven 8, Dreischor 1, Eikerzee 2, Haamstede 2, Nieuwerkerk 3, Oud-Vosmeer 2, Capelle 1, Poortvliet 1, Renesse 2, St.-Annaland 7, St.-Maartensdijk 3, St.-Phiiipsland 4, Stavenisse 4, Tholen 5, Wissekerke 3, Zierikzee 17 en Zonnemaire 4. Alle lijders werden kosteloos behandeld en wanneer zij te arm zijn om de noodige verband- stoffen en medicamenten te betalen, worden deze hun zoo mogelijk gratis verstrekt. In de kliniek werden behandeld 267 patiënten, waarvan uit Zeeland 29. Het tarief voor verpleegkosten bedraagt voor particulieren: le klasse f 5 daags, 2e klasse f 2,50 daags, 3e klasse f 1,25 daags. De opening van het in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht „Vrederust", onder Bergen-op-Zoom, vanwege de ver eeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, is bepaald op Woensdag 5 Mei. Nu de plannen voor den aanleg van een electrischen spoorweg van Knocke (België) naar Breskens, over Retranchement, Cadzand, Zuidzande, Nieuwvliet en Groede, een meer vasten vorm hebben verkregen^ zijn door den' heer H. G. Hammacher té Groede, dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, verschillende belang hebbende gemeente- en polderbesturen in overleg met den heer Huygbaert, concessionnaris, te Assebrouche (B) en den heer W. E. Cramer, ingenieur te 's-Oravenhageals technisch adviseur, opgeroepen te Oostburg op Maandag 8 Maart a s., teneinde te komen tot de op richting van een comité, dat werkzaam zal zijn voor de belangen van polders en gemeenten in verband met den tramaanleg. Aan den heer A. Barbe, den ook hier ter stede zoo bekenden en eminenten kapelmeester van de stafmuziek van het 3e reg. inf., is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt. In de gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Wesllandsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage zijn de winst- en verliesrekening over 1908 en de balans per 31 December 1908 goed gekeurd, en Is het uit te keeren dividend over 1908 vastgesteld op 20 pCt. of f 50 per aandeel (dividendbewijs no. 17) en f 34,44 per oprichtersbewijs (dividendbewijs no. 14). Zonnemaire, 1 Maart. Hedenavond trad de heer Steins, leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee, op voor ]de leden van 't Nuts- departement met een rede over: „Lichaams verzorging". Aandachtig luisterde men naar de van overtuiging sprekende woorden van den redenaar en een hartelijk applaus beloonde den spreker aan het einde zijner rede. Spreker was bovendien zoo wel willend ook nog ruimschoots inlichtingen te geven op een drietal vragen. Moge het gevolg zijn, dat ook hier meer gedaan zal worden aan gezonde lichaamsbeweging onder goede leiding. Serooskerke. Door de Liberale Kies vereeniging voor Serooskerke en Omstreken is mr. R. J. H. Pattjn, aftredend lid, wederom candidaat gesteld vcor het lid maatschap der Tweede Kamer. Als afgevaardigden naar de Centrale zijn benoemd de heeren G. L. Klompe en I. Berrevoets, plaatsvervangers J. C. Ooemans en j. J. de Koster. Haamstede, 1 Maart. In een druk bezochte vergadering van de ijsclub Haamstede en Burgh" werd aan de orde gesteld een herziening van het reglement. Eén van de voornaamste wijzigingen in het regiement was, dat de bepaling omtrent de zoons van leden, die op zekeren leeftijd 50 cent extra moesten betalen, werd ingetrokken. Met groote meerderheid van stemmen werd aan de schietvereeniging alhier toestemming verleend tot het gratis ge bruiken van een gedeelte van het terrein der ijsbaan, ten behoeve van de aan te leggen schietbaan. Bruinisse, 26 Febr. Hedenavond gaf de muziekvereeniging „Nu met Hope" hare laatste uitvoering in dit seizoen. En wezenlijk het kon er mee door. De direc teur, de heer Jongmans, weet heusch wat van z'n clubje te maken. De muziek klonk vol en zuiver en men kan duidelijk merken, dat de muzikanten hard vooruitgaan door hun vast spel. Als gast trad op mej. Cornelia Zoeter Ad. En aan den grooten bijval kon men hooren, dat zij 't er best afgebracht had. Zij be sloot met het gevoelvolle stuk: „Ich weiss nicht, was soil es bedeuten". Net werd de laatste streek over de viool gedaan of pats daar knapte de e-snaar. Enfin, 't was uit, en door 't springen van de snaar werd 't een slot dat knapte. Verder werden er eenige voordrachten gehouden. Daar had je b.v.„Het gaat zoo maar niet den eersten keer". Dat waseen koddig ding. 't Werd op allen toegepast en dat gaf juist de grappigste dingen te hooren. Ook „Mop de Visscher" en „Oude Tooneelspelers" werden keurig voor gedragen, doch nu komt er een stuk, neen maar ziek hebben we ons gelachen om „de Kiezentrekker" met z'n nijptang. Het slachtoffer gilde zóó natuurlijk en zóó smartelijk, dat 't net echt was. De teer- gevoeligen kregen de tranen in de oogen van medelijden, daarentegen zaten de ver harden van gemoed te stikken van 't lachen. Tot de laatste categorie behoorden we zoowat allemaal. Die Verspoor kan 't toch zoo. Het stukje van „de verdubbelde vrijer" mot je anders ook niet uitbezemen, hoorde ik achter me zeggen, dat was toch ook zoo leutig. En dat was zoo. 't Was leuk die arme gemartelde schoonpapa te zien, die met twee als droppels water gelijkende schoonzonen te doen had, om zijn eenige dochter. De pauze gaf daarna verandering, want 't werd benauwd van de dikke rook, die je de oogen zoo pijnigde in de stamp volle zaal. Na een half uur werd de uitvoering voortgezet met eenige muzieknummers en daarna werden nog ten tooneele gevoerd „De verongelukte ondertrouwpartij", die menig lief jong meisje deed zuchten: dat zou ik h'm andets geflikt hebben, die rakker enz. Verder „De twee politiek zangers", die ieder voor den broek gaven en menige instelling in 't zonnetje zetten. Dan „m'n aanstaande", „de twee straat slijpers" (echte schurkachtige tronies), en „een pracht-exemplaar". Alles liep best van stapel, jammer, dat het publiek onder de muzieknummers niet wat rustiger was. Er was geen wanorde, o, neen, doch dat gegons van enkele stemmen is zoo hinderlijk voor degenen die luisteren. Overigens liep alles best van stapel en sloot men met een geani meerd bal. „Nu met Hope" heeft recht van bestaan, da's zeker. Hulde aan directeur Jongmans! Een tweetal jongens, in het bezit van een zoo goed als ledige dynamielpatroon, hadden de onvoorzichtigheid te trachten, wat er nog in was te doen ontploffen. De patroon ontplofte met eene groote vlam en beiden werden verwond, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De ééne jongen verloor door het ongeval den top van één der vingers, terwijl ook de duim ernstig verwond werd; de andere bekwam enkele wonden in het gezicht. Het aantal kiezers, dat op de voor- loopige kiezerslijst voorkomt, bedraagt voor deze gemeente 618.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1