ZIEIUKZIÜESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 2 Maart 1909. Tweede Blad. (Z ier iKzeescli C o u r a n t). NIËUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8740. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg Een handschoen (bruin, van binnen leer). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. CHINA. Peking, 25 Febr. De prins-regent van China heeft een particulieren brief aan den aanstaanden president der Vereen. Staten, Taft, geschreven, waarin hij de houding van hem en zijn raadslieden tevenover de voornaamste levenskwesties van zijn rijk verdedigt. Allereerst wijst hij er op, dat de jongste verandering in het ministerie (het ontslag van Joeansji-kai) geen wijziging in de buitenlandsche poli tiek van China beteekent. Verder zegt de regent, dat de regeering met klem aandringt op de invoering van hervormingen, het opiumgebruik als een schade voor China beschouwt en vermeent, dat aan deze gewoonte met medewerking van de Vereenigde Staten wel een einde kan worden gemaakt. Wat Mandsjoerije betreft, verwacht de regeering van de Japansch-Amerikaansche overeenkomst steun in het beheer over dit gebied. Zij hoopt dat de Japanners Mandsjoerije zullen verlaten, daar een duurzame vrede afhan kelijk is van het vertrek der Japanners naar hun eilanden. De regeering begrijpt welke moeielljk- heden het voor Japan zou meebrengen om Korea te ontruimen, maar is overtuigd, dat Japan ten slotte zich zoowel uit China als uit Korea zal terugtrekken. AMERIKA. Aan een particulier schrijven uit Grand- Raplds (Mich. N.-Amerika) d.d. 13 Februari, onfleenen wij het volgende „Wij hebben hier tot dusver ongestadig winterweer. In Januari hadden we dagen, dat het flink warm en broeiig was, twee nachten achter elkaar zelfs zwaar onweer. .Op 't oogenblik zitten we midden in een sneeuwstorm. Gisterenavond is het begonnen en nu in den middag woedt de storm nog met onverminderde kracht. „Op de belde laatste dagen van Januari hebben we ook een sneeuwstorm gehad, die toen twee dagen en nachten aanhield. De sneeuw doolde echter weêr spoedig weg, waardoor sommige rivieren over stroomden". Sacramento (Californië), 26 Febr. De Senaat heeft een motie aangenomen, met 28 stemmen voor en 7 tegen, ten gunste van een uitsluiting van alle Aziaten van het grondgebied der Vereen. Staten. Men Is er algemeen verbaasd over, dat de kwestie opnieuw wordt opgerakeld. ITALIË. In Noord-ltalië valt sinds 48 uur voort durend sneeuw. Het treinenverkeer is ge stoord. Palmi, 27 Febr. Vannacht 1 u. 50 is hier een sterke golvende aardbeving ge weest, die gevolgd werd door nog twee schokken, die ook hevig waren. De in woners vluchtten verschrikt uit hunne huizen. Er zijn geen menschen gedood of gewond, ofschoon er eenige muren zijn ingestort. Voorts is er gevaar voor nog meer Instortingen. SERVIË. Belgrado, 26 Febr. De Servische politie heeft den Bulgaar Anasfassow en den in Sofia wonenden Serviër Popowifsj gearres teerd onder verdenking van het voor nemen, om door middel van het werpen van een bom te Roestsjoek een aanslag te plegen op Ferdinand van Burgarije, bij zijn terugkeer uit Petersburg. Bij hun arrestatie zouden beide lieden bekend hebben, dat zij leden zijn van een wijd vertakte samenzwering tegen het leven van den vorst. De hoofdlieden van het complot zouden te Sofia wonen. Naar zij vertelden hadden zij de opdracht gekregen, zich te Belgrado materiaal te gaan ver schaffen voor het maken van een bom, die een vrouw over de grens zou smokkelen naar Rostsjoek. Anastassow gaf voor student in de philosophie en correspondent van bladen uit Sofia te zijn. Popowitsj verklaarde, dat hij naar Belgrado gekomen was om zich te laten inschrijven in één der vrijwilligerskorpsen. Een onder zoek in deze zaak is ingesteld. De politie zoekt ijverig naar de vrouw, die hun medeplichtige zou zijn. TURKIJE. Volgens de jongste berichten omtrent de aardbeving in het district Koylhissar, vilajet Sivas, zijn daarbij 37 menschen gedood en 19 gewond en ongeveer 1500 huizen en andere gebouwen vernield. De Turksche regeering heeft 500 Turksche ponden gezonden voorde nood lijdenden. FRANKRIJK. Parijs, 26 Febr. Volgens een door het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen telegram uit St.-Peters- burg, heeft Rusland besloten zich bij de andere groote mogendheden aan te sluiten, om gezamenlijk stappen te Belgrado te doen, teneinde tot oplossing van de Oostenrijksch-Servische kwestie te geraken. Door het feit, dat de Russische regeering dus erkent, dat het noodzakelijk is Servië aan te raden, zijn territoriale en politieke eischen te laten varenwijl die voor Oostenrijk onaannemelijk zijn, is de toe stand op den Balkan aanzienlijk verbeterd en het oorlogsgevaar verminderd. De kabinetten zullen de regeering van Servië uilnoodigen de door haar van Oostenrijk jeëischte economische concessiën te formu leeren, teneinde de regeering van Oosten- rijk-Hongarije de wenschen van Servië mede te deelen. DUITSCHLAND. De Berlijnsche mes-steker weet nog dag aan dag de Duitsche hoofdstad in onrust te houden. En wat opmerkelijk is, een ziekelijke zucht blijkt vele vrouwen en meisjes er toe te verlokken, aanrandingen te verzinnen, waartoe ze zich zelve een messteek door de kleeren, ja vaak een vrij ernstige verwonding toebrengen, 't Is ook zoo belangwekkend, zich zelve als slacht offer in de courant vermeld te zien. De doctoren hebben reeds vele gevallen aan de politie medegedeeld, en de „slacht offers" worden dan strafrechterlijk vervolgd, omdat door al die verzonnen aanslagen de onrust nog maar toeneemt. De Berlijnsche politie heeft nu twee voorwerpen in handen, die haar misschien zouden kunnen helpen om den „steker" op het spoor te komen, namelijk een mes, dat door een man die verdacht werd van een vrouwenaanslag te willen plegen weg geworpen werd, en een gebroken ring (van onecht zilver), die bleef hangen in den bonten kraag van één der aangerande vrouwen. Het is nog niet veel; maar de politie heeft, onder herinnering aan de uitgeloofde belooning, allen die iets omtrent den vermoedelijken eigenaar dier voorwerpen mochten weten, opgeroepen om haar in lichtingen te geven. De overstrooming van de Elbe in Brandenburg heeft een zeer bedenkelijken omvang aangenomen. Tachtig dorpen zijn overstroomd of worden bedreigd. Ver schillende detachementen soldaten zijn bezig met redden van de inwoners. Te Gehrkos konden de prefect Jogaw en de acht leden van zijn gezin slechts met groote moeite worden gered. Te Neubugen wilde een oude boerin het dak van haar huis waarop zij gevlucht was, niet verlaten. Zij bleef er den geheelen nacht op en moest ten slotte met geweld door de soldaten worden meegevoerd. Te Seehausen zijn veel korenvelden vernield Er kwamen geen menschen om het leven, maar de sterfte onder de kinderen is buiten gewoon groot in het overstroomde gebied De Duitsche kroonprins heeft per auto mobiel een bezoek gebracht aan de over stroomde plaatsen. Ook de minister van openbare werken begaf zich er heen. Volgens de laatste berichten begon het water van de Elbe en de Havel langzaam te vallen. BELGIË. Brussel, 26 Febr. Hedenmiddag had op de kruitfabriek te Herenthals een ernstige ontploffing plaats, waarbij twee dooden en één doodelijk gekwetste. Men meldt uit Luik: Vrijdagmiddag hebben eenige onbekenden bij den heer Huyttens, officier van justitie, een bom, zorgvuldig in een pakket ge wikkeld, bezorgd. Zij schelden aan en overhandigden aan de dienstbode een pakje voor den officier bestemd. Toen deze dit opende, zag hij dat het een bom bevatte, welke bij nader onderzoek door een scheikundige zeer gevaarlijk bleek. Gelukkig werd de beraamde aanslag ver ijdeld. Men vermoedt, dat deze aanslag verband houdt met een vervolging, die de heer Huyttens onlangs tegen eenige anarchisten opende. NEDERLAND. Leeuwarden26 Febr. Donderdag namiddag had te Deinum de plechtige teraardebestelling plaats van ds. Post en diens echtgenoote. In het kerkgebouw, dat geheel met belangstellenden was ge vuld, sprak de consulent ds. J. L. Faber van Marssum, een indrukwekkende lijkrede uit, terwijl tevens het woord werd gevoerd door ds. Damsté, den zwager van den overledene, en door een academie-vriend, ds. Tamsen van Zuidbroek. Aandoenlijk was het, om aan te zien, toen twee lijkbaren achter elkander het stoffelijk overschot grafwaarts voerden, gevolgd door een langen stoet van familie leden, kerkvoogden, notabelen en kerkeraad met hunne vrouwen, benevens vele anderen, die zich daarbij hadden aangesloten. Het 12-jarige dochtertje, dat bij de familie te Winschoten is, was bij de plechtigheid niet tegenwoordig. Lunteren, 27 Febr. Alhier is een treurig ongeluk gebeurd, dat een zoon van zekeren Van R. het leven heeft gekost. Deze was werkzaam in de nabijheid van zijn vader, die bezig was met het rooien van boomen, waarbij een jonger zoontje toekeek. Plot seling ziet hij, dat de boom wankelt en zijn broertje gevaar loopt van verpletterd te worden; snel loopt hij toe, om het knaapje te redden, maar komt zelf onder den vallenden boom, die hem doodt, terwijl het knaapje geenerlei letsel krijgt. Amsterdam, 25 Febr. Een zeer tragisch ongeval heeft zich in den afgeloopen nacht afgespeeld in één der voorname hotels alhier, Te circa elf uur meldde zich bij den portier een ongeveer 30-jarige, elegant gekleede dame aan, die vooraf nauwkeurig informeerde, of er ook gelegenheid zou zijn tot het nemen van een bad. Op die vraag werd bevestigend geant woord, waarna de dame den portier volgde, die haar naar de badkamer geleidde. Ze vertoefde daar ongeveer een half uur en begaf zich toen rustig naar de haar aange wezen slaapkamer. Na verloop van eenigen tijd zette ze haar schoenen buiten, en moet zelfs, te oordeelen naar den toestand van het bed, zich een oogenblik hebben neer gelegd. Kort daarna is zij weder opgestaan en moet ze zich op haar kousen loopend, naar de badkamer begeven hebben en daar de gaskraan van 't verwarmingstoestel hebben open gezet. Te ongeveer zes uur hedenochtend werd de aandacht van het hotel-personeel getrokken, door een sterke gaslucht die haar oorsprong bleek te vinden in de badkamer, welke van binnen gesloten bleek. Nadat de deur geforceerd was, vond men het geheel gekleede lijk van de ongelukkige zelfmoordenares. Natuurlijk heerschte over deze tragische vondst groote ontsteltenis in het hotel, die echter nog grooter werd, toen men in het boven de badkamer gelegen slaapvertrek voor het dienstpersoneel het lijk vond van een 21,-jarigen Zimmer-kellner, die eerst sedert ongeveer 4 weken in dienst was. Ook deze bleek door gasverstikking over leden te zijn; het gas namelijk, dat zich in groote hoeveelheid in de badkamer had verzameld, was ook gedrongen door de openingen nabij de verwarmings- en water leidingbuizen die door beide vertrekken loopen, en had den dood van den kellner veroorzaakt. Uit een brief, die op de dame gevonden werd, en geschreven is in een ander groot hotel hier ter stede, bleek de identiteit. Vrij spoedig kon dan ook verder worden vastgesteld, dat de dame gehuwd en uit Utrecht afkomstig is. Naar het schijnt, is ze zenuwlijderes en kan zij dus in een aanval van zwaarmoedigheid gehandeld hebben. Voorts kon worden vastgesteld, dat de dame eerst in het hotel, waar ze den brief schreef, gevraagd had, of er gelegenheid tot baden was. Toen dit niet het geval bleek te zijn, verliet ze het hotel, om zich regelrecht naar het andere te begeven. De familie van beide slachtoffers werd onmiddellijk gewaarschuwd, en ook in anderen zin komt de directie en het hotel personeel lof toe, voor de wijze waarop het zich onder de gegeven omstandigheden gedroeg. Men slaagde er o. a. in in den vroegen ochtend twee geneesheeren te ontbieden, die, geholpen door het personeel, alle pogingen In het werk stelden de levens geesten weder op te wekken, doch te vergeefs. Oisterennamiddag zat een 19-jarig jongmensch uit de Tweede Batavierdwars- slraat te midden van zijn familie aan tafel. Terwijl niemand op zoo iets ver dacht was, haalde hij plotseling een revolver voor den dag en schoot zich daarmede voor het hoofd. Toen men den ongelukkige opnam leefde hij nog, maar, naar het Israëlietisch Oasthuis gebracht, bleek hij bij aankomst aldaar reeds over leden te zijn. De arme jongen moest eerlang in militairen dienst treden, waar hij zeer tegen opzag. Eenige dagen geleden had hij zich tegen eenige vrienden uitgelaten, dat het zoover niet zou komen, want dat hij zich nog liever van het leven zou berooven, dan onder de wapenen gaan. Breda, 24 Febr. Thans kunnen wij de volgende bizonderheden mededeelen als antwoord op de vraag hoe de Engelschman, wiens ontsnapping uit de voorloopige hechtenis wij in een vroeger nummer hebben gemeld, er in geslaagd is op vrije voeten te komen Och, men begrijpt, dat een celbewoner niet veel om handen heeft en dus gelegen heid zoekt den tijd te dooden. Onze Engelschman is een werkzaam man, kan niet lang stil zitten. -Oeef me wat te doen, heeft hij gevraagd. Wat te timmeren bijvoorbeeld. Of hij kistjes maken kon? O yes, dat kon hij heel goed. Zoo heeft men hem aan 't kistjesmaken gezet. En monter dat hij werkte! Een lust was 't om dat te zien. Maar als niemand naar hem zag, dan deed hij wat anders dan kistjes maken. Dan bewerkte hij het kozijn van z'n cel deur. Ah, zoo mooi als dat Hollandsche zaagje werkte! Hij wist er mee uit het deurkozijn een blokje hout te zagen, dat precies vóór de scheut van het slot zat. Aan het slot zelf kwam hij niet, dat zit in de deur. Als vakman-inbreker had hij dat niet noodig. Zoodra hij het blokje hout uit het kozijn had, kon hij bij de scheut van het slot en deze terugdrukken. Dat was zoo eenvoudig mogelijk. Bovendien had dit systeem voor, dat onze uitbreker kalm kon overleggen cn zijn tijd afwachten. Het blokje uit het kozijn kon hij er uitnemen en weer er in zetten. Eindelijk heeft hij 't er op gewaagd. De celdeur geopend. Heel even op 'n kier, hè hoe rustig is 't in zoo'n Hollandsch huis van bewaring. En wat 'n goed soort van bewaker is dat hij slaapt! Kom, dacht de Engelschman, laat ik hem ontlasten van z'n zwaren sleutelbos. En voor de veiligheid 'n paar sabels meenemen, want ik kon wel eens bewakers tegenkomen die minder slaperig zijn dan deze. Bovendien zijn misschien alle deuren niet te openen met dezen sleutelbos. Zoo brak de Engelsche inbreker uit, met de sleutels van den bewaarder. De Engelschman slaagde voortreffelijk, tot hij in de zoogenaamde kerk van het gebouw kwam, dat is de gang, die toegang geeft tot het paleis van justitie. Daar kon hij niet verder, want geen der sleutels paste hier. Dan maar met de sabel gewerkt. Hij heeft van de deur naar het paleis van justitie heele stukken afgehakt, maar ten slotte moet hij gemerkt hebben, dat de deur aan den anderen kant met knippen was gesloten, zoodat hij hier zijn werk heeft gestaakt en naar beneden is gegaan. Dat ging beter. De twee deuren welke hij nog te passeeren had vóór hij buiten zou zijn, heeft hij met behulp van zijn sabel weten te forceeren. Met de laatste deur moet hij veel moeite hebben gehad, want daar is wel een mand brandhout afgekapt. Liberale Unie. Onder leiding van mr. H. Goeman Borgesius werd Zaterdag te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering gehouden van genoemde Unie. De voorzitter opende met een korten welkomstgroet de vergadering, die door talrijke afgevaardigden en een grooter getal belangstellenden dan ooit te voren werd bijgewoond. Hij wees er op, dat het geheele land het oog op deze vergadering gevestigd heeft, waarin enkel het strijdprogram zal vastgesteld en geen beginsel of politieke belangen besproken zullen worden. Dit is in vorige vergaderingen geschied. De voorzitter hoopte, dat de beraad slagingen de geestverwanten niet zullen teleurstellen en dat bij de aanstaande ver kiezing van eendrachtigheid en eenstemmig heid blijken zal. Daarna kwam aan de orde de aanvulling van het hoofdbestuur, aangezien de heer Schaafsma de indertijd op hem uitgebrachte benoeming niet heeft aanvaard. Door het bestuur waren voorgesteld mr. P. Rink, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en mr. G. Jannink, lid der Tweede Kamer, beiden te 's-Gravenhage. Benoemd werd mr. Rink, met 60 van de 64 stemmen. De heer Jannink verkreeg er 4. Vervolgens werd behandeld een voorstel van het hoofdbestuur tot hervorming van het program der Unie en daarvoor een commissie van 7 leden te benoemen, die een plan hiertoe zullen voorbereiden. In de toelichting werd o. a. gezegd, dat een hervormingsplan, in 1896 tot stand gekomen, in 1901 op enkele punten ge wijzigd, thans weder herziening eischt. En wel in de eerste plaats het kiesrecht programma, waartoe men zonder grondige voorbereiding niet mag overgaan. Bij acclamatie werd een motie van Rotterdam aangenomen, strekkende dat het hoofdbestuur zoo spoedig mogelijk na het hervormingsprogram overga tot het ont werpen van een gemeente-program. Uit 12 candidaten werd vervolgens ge stemd voor de keuze van vier leden der commissie. Gekozen werden de heeren R. J. H. Patijn te 's-Gravenhage, Schim van der Loef Ie Gouda, en Staal, oud-Minister te 's-Gravenhage. Over het vierde lid moet herstemd worden. Tot vierde lid der commissie werd ge kozen de heer Joh. Koert te 's-Gravenhage en door het hoofdbestuur werden aan gewezen de heeren Eland, prof. Van Hamel en Van Houten uit Weesp. Verder stelde het hoofdbestuur voor bij de aanstaande Juni-verkiezingen vóór alles propaganda te maken voor algemeen kies recht na voorafgaande grondwetsherziening en voor een sociale hervorming, om tege moet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, oud geworden, in eigen levensonderhoud te voorzien. In de toelichting wordt o. a. gezegd „Over het kiesrecht voor vrouwen, bestaat nog niet de zoozeer gewenschte een stemmigheid, maar toch is men het er vrij wel algemeen over eens, dat de uit sluiting der vrouw niet gehandhaafd mag blijven". Het voorstel van het hoofdbestuur, geamendeerd door Rotterdam om in te voegen „in de richting van staatspension- neering zonder premie", werd aangenomen met algemeene stemmen. De heer Patijn, de meening deelende van den heer Roodhuijzen, zou aan het voorstel van het hoofdbestuur toegevoegd willen zien, dat met nadruk worde op gekomen tegen voorstellen in protectionis- tischen geest en tegen heropening van den schoolstrijd. De heer Thomson, zich aansluitende bij den heer Roodhuijzen, meende, dat alle amendementen achterwege kunnen blijven, wanneer aan het voorstel van het hoofd bestuur wordt toegevoegd „met hand having van het program van actie van 1905". In dien zin werd bij acclamatie besloten, na intrekking der amendementen. RECHTSZAKEN. Namens den tandarts, Donderdag door de Haagsche rechtbank veroordeeld, is hooger beroep aangeteekend. Hulde aan H. M. de Koningin. De Bataviasche officiers-dames zullen de Koningin aanbieden een gouden papbord met lepel en een gouden melkkroes, alles met Inscripties en Indische landschaps- graveeringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5