ZIEIHKZEESCJIE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 Februari 1909. Hl, BLOOKER'S RECLAMES. M J. Ë9NSTINDSE, Mehmarhl. (55 i e r i Is. z e e s o b. e Cour an t). GEURIGE NIEUWSTIJDINGEN. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No 8739 Ultgever-Hoofdredac<eurc A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. 70 cent per pond. Gevonden op den openbaren weg: Een sleutel. paar dames-handschoenen. kinder-handschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Liberlé bericht, dat twaalf Italiaansche onderzeesche booten te Spezzia bijeen zijn. RUSLAND. St.-Petersburg 25 Febr. De vermaarde oorlogs-correspondent Amfiteutroff seint uit Antivari, dat de oorlog onvermijdelijk is. De Tsaar heeft bevolen dat vele klassen van reservisten, voor een tijd van 6 weken onder de wapenen geroepen zullen worden. Dat is voor het eerst na den oorlog met Japan. ENGELAND. Londen, 25 Febr. De Woensdag ge arresteerde suffragettes weigerden waar borgen te geven voor verder goed gedrag. Zij werden door het politiehof veroor deeld tot 1 en 2 maanden gevangenisstraf. Men heeft thans uitgerekend, hoeveel geld gedurende de laatste drie maanden in Engeland uitgegeven werd voor de ouderdomspensioenenniet minder dan 2 100.000 pond sterling. Dal maakt over een geheel jaar 8.400.000 pond sterling, of ruim honderd milioen gulden. NEDERLAND. Lemmer, 22 Febr. Wij hebben hier de laatste dagen van af onze kust, in zee een prachtig gezicht. Honderden schaatsen rijders toch vermaken zich hier nog dagelijks op het ijs, dat zich nog een gezicht ver in zee uitstrekt. Gisteren was het hier zelfs bizonder druk op het ijs, en waren het niet alleen schaatsenrijders, maar ook vele wandelaars, ja zelfs sommigen, die zich per fiets op 't ijs be gaven. Morgen zal een hardrijderij op zee plaats hebben. Rotterdam, 25 Febr. In December I I. werd ten nadeele van den smid G. v. d. Velden, Marnixstraat 15—17, voor ten waarde van ongeveer f 200 aan snij-ijzers gestolen. De dieven zitten er voor in den pot. Hoe verrast was de bestolene, toen hij dezer dagen al het ontvreemde uit Lelden terugkreeg. Zouden de helers gewetenswroeging hebben gekregen? Dordrecht, 25 Febr. In de Kil zijn gisteren in aanvaring geweest de sleep- kaan „Trio" van hier en het s.s. „Thor IX" uit Waalwijk. Op laatstgenoemd stoomschip, eene passagiersboot, ontstond een groote paniek. Aan het Dink optreden van het personeel is het te danken, dat geen ernstige ongelukken zijn voorgevallen. De schade aan de „Thor IX", alsook aan de sleepkaan, is groot. MEN M0CE U NAMAAK 0PDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Zierikzee, 26 Febr. Woensdagavond sprak, gelijk onze lezers uit het verslag bespeuren zullen, de heer L. M. de Boer van Hulst over doel en streven van den Bond voor Staatspensionneering te Renesse. De rede van den begaafden spreker sloeg dermate in, dat in dit gedeelte van Schou wen wel twee of drie afdeelingen zullen verrijzen. Voorloopig zullen de voorstanders uit Noordwelle zich aansluiten bij die te Renesse, waar terstond een afdeeling van 22 leden werd opgericht. Met de manner,- vereenigingen te Renesse en Noordwelle zal de afdeeling Renesse ruim 70 leden tellen. Te Burgh zal een afzonderlijke afdeeling verrijzen. Voorwaar een bewijs, dat ook op dit eiland men zich warm gaat gevoelen voor lotsverbetering van ouden van dagen. Een prachtig succes voor den heer De Boer. Zijn rede verdient ook zulks, evenals zijn streven. Donderdagavond sprak hij te Zonnemaire. Hier werd onmiddellijk een afdeeling van 16 leden opgericht, waarvan de leider der vergadering, de heer Hocke Hoogenboom, voorloopig het secretariaat op zich nam. In plaats van 1 afdeeling zal ons eiland dus binnenkort vermoedelijk 6 7 afdeelin gen van genoemden Bond hebben. Met dankbaarheid en trots over den goeden afloop dezer propaganda blljve ons streven, zoo spoedig mogelijk nog in andere ge meenten onze zaden te strooien met hoop op grooten wasdom. „De grijsheid is een sierlijke kroon", zei de spieukenschrijver. De grijsheid zij een sierlijke kroon, ook in ons Vaderland. Donderdagavond vergaderde ten huize van den heer Van Meteren de Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van de Ambachtsschool alhier. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de vergadering. Na voorlezing der notulen door den secretaris, den heer P. van der Have, werd door den penningmeester, den heer A. Meytlnk, rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening werd, nadat een commissie, bestaande uit de heeren Loewer en Swartbol, haar in orde had bevonden, goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 7317,64" en in uitgaaf lot een som van f 6152,96, sluitende alzoo met een batig saldo van f 984,68 De bezittingen vertegenwoordigen een waarde van f 27884,68", de schulden bedroegen f 24000. Hierop werd door den secretaris een keurig en uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waarin het vijf-en-twintigjarig bestaan der Ver eeniging en de bij die gelegenheid gehoudene tentoonstelling van werkstukken der leerlingen van de Ambachtsschool herdacht werden. Het ledental was eenigszins geslonken. Het was van 94 tot 88 gedaald. De hoop, door het bestuur uitgesproken, dat andere gemeenten het voorbeeld van Ellemeet mochten volgen en de Vereeniging steunen, was ten opzichte van Oostertand ver wezenlijkt, daar deze gemeente thans f25'sjaars bijdroeg. Oostburg werd als voorbeeld gesteld. Twaalf omliggende gemeenten schonken ten be hoeve van de Ambachtsschool in voornoemde gemeente jaarlijks een bijdrage. De Ambachts school werd door vijftien leerlingen van bulten de gemeente bezocht. In het geheel bedroeg het aantal leerlingen 52. De heer Boone vroeg bij de omvraag inlich- tingen over de verslimmerlng van de scheuren in de muren van de Ambachtsschool. De voor zitter erkende, dat in den iaatsten tijd de scheuren verbreed zijn. De zaak, waarvan men aan Burgem. en Weth. had mededeellng gedaan, was in handen gesteld van een commissie, waarvan ook de heer Swartbol deel uitmaakte, die na onderzoek voor stellen tot verbetering zal doen. Verontrustend is de toestand niet, zoodat van staking der les uren geen sprake is. Het schijnt, dat de binnen muren niet behoorlijk gefundeerd zijn. De commissie heeft den vroegeren gemeente-bouw meester uitgenoodigd aan haar onderzoek deel te nemen. De heer Anker zegt, dat hij den vroegeren gemeente-bouwmeester gewaarschuwd heeft voor een verzakking van het gebouw binnen drie jaar. Op de vraag van Jhr. P. Schuurbeque Boefje hoe het komt, dat eerst een tijd van rust en later weer werking in den grond was, antwoordde jhr. R. R. L. de Muralt. dat dit verschijnsel In verband staat met den grond waterstand, die bij elk jaargetijde verandert. De heer Swartbol deelt deze zienswijze. Op een des betreffende vraag zegt de voorzitter, dat als de commissie met tiaar taak gereed voorstellen zal doen ten aanzien van de te netnene maatregelen, hij de leden tot een vergadering zal oproepen, teneinde over die voorstellen te oordeelen. Hierop werd de vergadering gesloten. Bij het corps van ambfenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen in Zeeland zijn met 1 Maart a s. verplaatst: de kommies le klasse P. de Vries, van Veldzlgt naar Tilburg; die der 2e klasse D. van Bloois, van Sas van Gent (tijd.) naar Hulst en de kommiezen 3e klasse H. J. Kers, van Hulst naar Sas van Gent, J. J. Faro, van Nieuw-Namen naar Sas van Gent (tijd.) en M. Rammeloo, J. van Iwaarden, A. Velleman en C. J Felrlinck, van Sas van Gent (tijd.) respec tievelijk naar Nieuw-Namen, Putte, Putte en Woensdrecht. Noordgouwe. De liberale kiesvereni ging „Noordgouwe en Kerkwerve" heeft met algemeene stemmen tot candidaal voor de Tweede Kamer gekozen mr. R. J. H. Patljn. Zonnemaire, 25 Febr. Ds. Den Boer uit Hulst, geïntroduceerd door den heer Hocke Hoogenboom, hield hedenavond in 't „Café-Van Splunter" een warm pleidooi voor staatspensionneering. Jammer dat zoo weinigen hadden gebruik gemaakt van de gelegenheid om den weisprekenden redenaar te hooren. Een afdeeling werd hierop op gericht met de heeren Hocke Hoogenboom, Goemans, Muste en Viergever als voor loopig bestuur. Debat werd niet gevoerd. Eikerzee, 23 Febr. Voor een stampvolle zaal sprak hedenavond bij Hanse alhier burgemeester Boogerd van Kerkwerve over het Arbeidscontract. De belangstelling in deze nieuwe wet, die van zoo ingrijpende beteekenis is voor de meesten onzer, was dus wel gespannen. Doch of er vele vragendie naar aanleiding van deze wettelijke bepalingen rijzen, bij werkgever en werknemer, bevredigend werden op gelost, werd vrijwel algemeen betwijfeld. Trouwens ook de geachte spreker liet telkens zijn: „ik weet het niet", hooren. Indien er hier alzoo iets overtuigend is gebleken, dan is het wel, dat het rechte inzicht In deze zaak eerst zal verkregen worden door de wet eerst in de praktijk te zien werken. Doch men kwam ook wel tot de conclusie dat een goede schriftelijke overeenkomst groote moeilijkheden zal voorkomen. Renesse, 25 Febr. Woensdagavond hield ds. L. M. de Boer uit Hulst, lid van het Hoofdbestuur van den Bond voor Staats pensionneering, voor een talrijk opgekomen publiek, een schoone, gevoelvolle, een voudige rede. Sedert vele jaren, zeide hij, gaat er onder de beschaafde volken een noodkreet opdie om hulp vraagt voor de arme ouden van dagen, die niet meer werken kunnen, of althans geen voldoend loon meer kunnen verdienen om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Die noodkreet is gerechtvaardigd Wanneer toch de vlijtige werkman in onze maatschappij het ongeluk heeft oud te worden, dan gaat, zonder eigen schuld, de schande der armoede op hem drukken. Grijze haren zijn voor de meeste menschen een gevaarlijk kenteeken van armoede en verlatenheid, en niet, zooals de Spreuk schrijver in onzen Bijbel zegt: „een sier lijke kroon". „Oud en arm, hongerig en koud, op de laatste schreden naar het graf". Dat droeve vooruitzicht kan den werkman zoo neer drukken, zoo angstig maken voor dien naderenden ouden dag. Dan immers Is zijn kapitaal, d. w. z. zijn arbeidskracht, die hem nu, hoe sober dan ook, een be staan geeft, verbruikt, en hij staat bijna geheel weerloos tegenover de concurrentie van het jongere geslacht. Zulk een maatschappelijke toestand is ongezond en vordert dringend verbetering. „Zij kunnen niet wachten, o God, geen dag en geen nacht", sprak dr. Kuyper op een deputatenvergadering. Maar helaas! zij wachten en hongeren nog! Men staat hier tegenover een leemte in onze staatshuishouding, die noodzakelijk dient aangevuld te worden. Het pensioens- vraagstuk Is een zaak, welke niet slechts de eigenlijke arbeidsklasse, de loonwerkers, aangaat, maar ons geheel volk, vooral echter hen, die over geen ander vermogen beschikken dan over hunne werkkracht, een zaak dus van alle Nederlanders, want wij allen zijn verantwoordelijk voor elkander wij zijn kinderen van één volk en vaderland. Die overtuiging is de aanleiding geweest, dat in 1900 door eenige kloeke mannen de Bond voor Staatspensionneering is op gericht, en daarmede de strijd is aange bonden van het recht tegen het onrecht. Die Bond heeft ons volk voor de goede zaak wakker en warm gemaakt. Hij telt toch nu reeds 25000 leden, verdeeld over pl. m. 235 afdeelingenterwijl 66 ver- eenigingen met ruim 20 000 leden zich bij onzen Bond hebben aangesloten, en het doel van den Bond tot het hare hebben gemaakt. Dat doel is: recht op staats pensioen voor alle Nederlanders, vrouwen, zoowel als mannen, in te gaan, zonder voorafgegane premiebetaling, op 65-jarigen leeftijd, en dat voor een bedrag van ten minste f 3 's weeks, de onkosten te dragen naar draagkracht door allen. Kan dat groote doel, waarbij alle schijn van bedeeling wegvalt, wegens de vele onkosten niet in ééns bereikt worden, dan te beginnen met die mannen en vrouwen uit allen stand en werkkring, die dit het meeste noodig hebben, en wel, omdat hunne armoede oorzaak mede is van armoede bij jongere geslachten vooral bij de eigen kinderen, die hunne ouders niet aan hun lot overlaten. Is dat aller noodzakelijkste eenmaal bereikt, dan wil de Bond doorwerken om den kring van staatsgepensionneerden later uit te breiden, totdat ten slotte ieder Nederlander op 65- jarigen leeftijd van staatswege verzekerd is. Geen broodhonger dus meer voor ouden van dagen, van welken rang en stand ook, dat is ons beginsel, dat reeds door tien duizenden uit allerlei richtingen op staat kundig en godsdienstig gebied is aange nomen, zoodat zij ookallen vertegenwoordigd zijn in de meeste besturen der afdeelingen van den Bond. De Bond van Staatspensionneering is in het geheel geen partijzaak, maar een ware volkszaak. Tua res agitur. Uw belang, o volk van Nederland, wordt hier behartigd. Van wat partij, of richting, of denkwijze, wij staan althans In dezen als broeders naast elkander. Ons aller leuze is: wij willen niet langer dulden, dat de ouden van dagen gebrek lijden of onder de be deeling vervallen. Wij willen hun van staatswege een pensioen waarborgen, vol doende om in hunne noodzakelijke levens behoeften te voorzien. Waarom is een voorziening van staats wege in het lot van oude menschen noodzakelijk? Omdat er tal van menschen zijn, die hun gansche leven hebben getobd en gezwoegd, en die trouw en eerlijk door de wereld zijn gegaan, arbeidende voor de gemeenschap. Ja, voor de gemeenschap. Immers, wat is die gemeenschap zonder werkkrachten? Bezat zij die niet, zoude met haar millioenen gouds spoedig den hongerdood sterven. En tot die van hun werkkracht beroofden behooren niet alleen de loonarbeiders en arbeidsters, maar ook dulzende mannen en vrouwen uit de kleine burgerij, die een zaakje of ambacht drijven op eigen hand. Wat is er in andere landen in dit opzicht reeds tot stand gebracht Als baanbreker in dezen is reeds in 1889 Duitschland opgetreden, maar met een verplichte ver zekering, zoodat de wet nooit populair geworden is. Één der bezwaren van die wet is het plaksysteem. Is een vaslloon- trekkende 16 jaar, dan moet zijn werkgever bij de politie een kaart halen, die aan de binnenzijde ruimte bevat voor 52 zegels. De werkgever Is verplicht wekelijks één zegel op de kaart te plakken, en mag de helft van het bedrag op het loon korten. Is de kaart vol, dan wordt een nieuwe gehaald. En is eindelijk de verzekerde zijn 71ste jaar Ingetreden, of vroeger Invalide, dan worden al zijn kaarten te voorschijn gehaald en wordt zijn pensioen berekend De kosten van administratie zijn zóó hoog, dat 80 pCt. van de gestorte premies daarmede heengaat. Er Is nog een ander bezwaar. De Duitsche wet, die de helft van de premie door den werkgever laat betalen, legt hiermede een drukkenden last op vaak zwakke schouders. Daarbij komt nog, dat slechts één klasse, de vastloontrekkenden, wordt gebaat. Tienduizenden blijven on- gehoipen, ook de vrouwen. Verplichte verzekering elscht premie van tal van menschen, die moeite hebben om rond te komen, die de premie van hun nooddruft moeten afnemen. Verplichte verzekering door verband te leggen eerst tusschen premie en loon, en later tusschen premie en pensioen, maakt, dat duizenden een le kort pensioen ont vangen, doordat zij hun leven lang een tekort aan loon hebben gehad. De verplichte verzekering laat de zwakken betalen voor de sterken, 't Zijn immers de zwakken, die nooit den pensioensleeftijd van 70 jaar bereiken, en die dan geregeld premie betalen voor het pensioen var, de sterken. België heeft in 1900 een staats-lljfrente- bank ingesteld. 'I Is goedkooper dan staats pensionneering, maar niet beter. Voor eiken gulden, dien men op zijn lijfrente boekje laat inschrijven, geeft de staat een toeslag van 60 cent en tot een maximum van f 4,50 per jaar. De staatstoelagen houden op, zoo op het boekje een uit- keering van f 180 is bereikt. Deze ver zekering werkt de spaarzaamheid in de hand, maar is toch niet doeltreffend, daar zij de armsten, die juist een pensioen het noodigst hebben, uitsluit. Bovendien zijn de uitkeeringen op 65-jarigen leeftijd zóó schraal, dat van voorziening in de be hoeften der ouden geen sprake kan zijn. In Australië en Nieuw-Zeeland wordt aan de ouden van dagen een aanvullings pensioen verstrekt bij het Inkomen, dat men zelf nog heeft. Van premiebetaling wil men daar niet weten, als een vrij volk onwaardig. Het volle pensioen is f 6 's weeks, wat, de waarde van het geld In aanmerking genomen, overeenkomt met f 3 5 f 4 hier te lande, en gaat in op 65-jarigen leeftijd. Het bezwaar van deze overigens prachtige pensioenwet is het onmisbare onderzoek naar den finantleelen toestand der aan vragers. Velen komen in de verleiding hunne inkomsten op 65 jaar lager aan te geven dan die werkelijk zijn, om den vollen toeslag van f 6 's weeks te verkregen. In Denemarken heeft men in 1891 een eenvoudige pensioenwet In het leven ge roepen. Zij helpt arme oude menschen. De 60-jarige heeft recht op pensioen. Hij wendt zich hiertoe tot een plaatselijke commissie van onderzoek. Blijkt het pensioen noodig, en voldoet de aanvrager aan eenige vereischten, n.l. niet schuldig te zijn aart onteerende handelingen, sinds het 55ste jaar niet bedeeld te zijn ge worden, of te hebben gebedeld, en geen verkwistend leven te hebben geleid, dan wordt hem het pensioen toegekend. Dat pensioen verschilt in bedrag naar mate de aanvrager gezinshoofd of alleenloopend persoon is, en of hij in één der groote steden of op het platteland woont. De bedragen loopen van f 60 tot f 125. In geval van ziekte worden aan de ge- pensionneerden bovendien kosteloos genees kundige hulp en medicijnen verschaft. Men kan In zijn eigen huisje blijven wonen. Hulpbehoevenden kunnen echter onderdak en verpleging vinden in één der groote uit nemend ingerichte tehuizen (hiems), waar van echter betrekkelijk weinigen gebruik maken. De gemeenten betalen de pensi oenen uit, en krijgen de helft van den staat terug, leder, die niet meer bezit dan een kapitaaltje van f 600 heeft recht op pensioen. De allerbeste staatspensioenwet is de Engelsche van minister Asqulth. Zij Is I Januari van dit jaar in werking getreden, en kent recht op pensioen toe aan alle personen boven de 70 jaren, wier in komen minder bedraagt dan f 312 's jaars, en alle echtelieden, wier inkomen 's jaars minder bedraagt dan f 468 Het pensioen bedraagt f 3 per week en per hoofd, dus f 156 per jaar, wat den staat jaarlijks een 100 millioen zal kosten. Uitgesloten zijn vreemdelingen, misdadigers, krankzinnigen en bedeelden. Voor gehuwde paren is het pensioen f 117 per hoofd, dus f 234 te zamen. De administratie is eenvoudig. Bijdragen van belanghebbenden worden niet gevorderd. Oeen premiebetaling dus. De pensloens-aanvrager voorziet zich aan het postkantoor van een formulier, dat gezonden wordt aan een plaatselijke pensioenscommissie. Aan den pensloens- gerechtigde wordt een couponboekje uit gereikt, dat hij per coupon elke week ten postkantore doet verzilveren. Hetgeen In andere landen voor de ouden van dagen is tot stand gebracht, Is ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1