ZIEIilKZEESCHE^NIElWSBODË. Donderdag 25 Februari 1909. Itt-ÏIK, BLOOKER'S RECLAMES. IJ. MS UK fel kmarkl. (Z ieriltzeesclie Couran t). GEURIGE 70 cent per pond. Algemeen _Overzicht. DAALDERS CACAO. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8738. Ultgever-HoofdredacieurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. AOVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Sckuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden oorknopje. paar dames-handschoenen. kinder-handschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. In ons land is in de Sociaal-Demo cratische Arbeiders-Partij een belang rijke strijd, die reeds jaren in haar boezem tusschen de revisionisten en de Marxisten woedde, op een te Deventer gehouden congres beëindigd geworden. De revi sionisten, waartoe ook de socialistische Kamcrgrocp ücliuurt, MdU» i.v.-s.nc uauuc- lingen afhankelijk van de omstandigheden, en houden bij de besluiten, die zij nemen, met deze rekening. Zij gaan van het denkbeeld uit, dat, wanneer zij niet alles kunnen krijgen, wat zij principieel begeeren, zij, hetgeen voor hen bereikbaar is, niet mogen verwerpen. Zij voeren praktische politiek. De Marxisten daarentegen zijn de steile theoretici, die, aan hun beginsel zich vastklampendvan de gedachte uitgaan, alles of niets. Hun devies is „vivent les principes, périsse Ie monde". De Marxisten voerden tegen de revisionisten, inzonderheid tegen de socialistische Kamer club. een vinnigen strijd in hun weekblad De Tribune. De wijze, waarop die strijd gevoerd werd, wekte bij de revisionisten een zoodanige verbittering, dat op een te Deventer gehouden congres de drie hoofdleiders van de Marxisten, die weigerden aan het verlangen van het congres te vol doen, om namelijk hun weekblad De Tribune op te heffen, uit de partij werden gestooten. De uitgestootenen trachten nu een nieuwe partij in het leven te roepen. Engeland's Koning is van zijn familie bezoek aan den Duitschen Keizer te Berlijn, dat in zooverre ook een staatkundige beteekenis had, omdat de betreytingen tusschen Engeland en Duitschland daar door verbeterd zijn, in zijn rijk terug gekeerd. Hij las bij de heropening van het Parlement een troonrede voor, waarin op de vriendelijke verhouding tot Duitschland gewezen werd, en waarin ten aanzien van Perzlë verklaard werd, dat de staalkundige toestand van dit land de instelling van een volksvertegenwoordiging dringend vereischte. Engeland's regeering is name lijk van oordeel, dat door de huidige troebelen in Perzië, de vele handels- en economische belangen van Engeland in gevaar worden gebracht. Vandaar, dat met Rusland over dit onderwerp van gedachten gewisseld werd. Men is dan aan het rechte kantoor. Want Rusland, dat schoorvoetend, en alleen met de bedoeling zijn groote geldieeningen op de Europeesche markt geplaatst te krijgen, een schijn-vertegen- woordiglng op eigen territoir in het leven riep, heeft uit een absoluut monarchistisch oogpunt er belang bij, dat het autokratisch regeerstelsel van den Shah in Perzlë ge handhaafd blijft. In het geheim, achter de schermen, werkt het dan ook daartoe krachtig mede. Want ware het, dat Rusland, gelijk het zich voordoet, ernstig den con- stitutioneelen staatsvorm in Perzië zou willen, dan zou de Shah reeds lang voor dien wil zijn hoofd hebben gebogen. Wij hebben reeds meermalen de gelegen heid gehad op de schandelijke politle- GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIG ALS toestanden in Rusland de aandacht te vestigen. Deze kwamen in den jongsten tijd door de onthullingen ten opzichte van den politie-spionden aartsschelm Azef, scherp aan het licht, al deed de Russische regeering ook alle moeite de juistheid er van te ontkennen. Azef werd, gelijk men zich herinneren zal, ontmaskerd door Burzef en Bakai, twee te Parijs woonachtige Russische revolutionairen, die een volledige lijst van spionnen publiceerden, welke in dienst der Russische politie waren. De redactie van een Poolsch blad nam die lijst, waarop ook de naam van Janina Borowska, een studente in de medicijnen, voorkwam, in haar geheel over. Deze jonge dame, die zich bij de revolutionairen zeer bemind had weten te ücnok'laps' tiet vertrouwen der revolutionairen verloor, en daardoor ook een voorname bron van haar inkomsten, want zij ontving voor het verraad, dat zij pleegde, van de politieke politie in Rusland 75 roebel per maand, dat is ongeveer f 187,50. Zij diende daarom tegen den redacteur van het blad, dat de lijst gepubliceerd had, een klacht In, en deze, Haeker genaamd, stond nu, wegens beleediging van genoemde Janina Barowska, voor de rechtbank te Krakau (Oostenrijksch Polen) terecht. Haeker, die Burjew en Bakai als getuigen van Parijs had laten overkomen, zeide in het alge meen belang gehandeld te hebben, teneinde te voorkomen, dat voor de vrijheid ont gloeide jonge mannen en vrouwen door een laaghartige verklikster zouden opge zweept worden tot handelingen, die hen aan de galg of in een Russischen kerker brachten. Als eerste getuige in dit proces werd gehoord Bakai, die eenige jaren in dienst der geheime politie geweest was, en daarom van alles op de hoogte was. Hij had Janina Barowska in zijn kwaliteit leeren kennen, en wist, dat zij belast was met het doen van mededeelingen aan de geheime politie omtrent revolutionairen, die met valsche passen in Rusland kwamen. Hij had, omdat hij een walging van zijn metier had gekregen, de geheime politieke politie verlaten, en was als strijder voor de volksvrijheid in de gelederen der revolutionairen getreden. De tweede ge tuige, Burzew, deed hoogst belangrijke onthullingen ten opzichte van de geheime politieke politie in Rusland. Deze had de revolutionairen met een net van spionnen en agents-provocateurs omgeven, zoodat zij van alles op de hoogte was. De komplotten werden in de bureaux van de geheime politie beraamd, terwijl de zorg voor de behoorlijke uitvoering er van werd opge dragen aan de agents-provocateurs. En zoo werden honderde jonge mannen en vrouwen aan den beul overgeleverd. Verschrikkelijke toestanden I De grootvorst Wladimir is overleden, en zijn stoffelijk overschot is in de Peter- en Paulusvesting bijgezet. Het volk zal om zijn heengaan niet treuren. In de ge schiedenis der revolutie staat zijn naam met bloedige letters geschreven, want hij is het geweest, die op den bekenden datum, den 22sten Januari, op het volk liet schieten, dat ongewapend voor het keizerlijk palels stond, teneinde van den Czaar een constitutie af te smeeken. Die dag wordt dan ook naar hem de Wladimlrdag ge noemd. Duizenden, zoo mannen, vrouwen als kinderen, zijn toen door het absolutisme schandelijk vermoord geworden. AMERIKA. Een zonderling natuurverschijnsel wordt uit San Francisco gemeld. Bij een hevige regenbui vielen du; :enden kleine slangen uit de lucht. Zij waren gemiddeld 3 h 6 c M. lang en zoodra zij op den grond kwamen, losten zij zich op in een slijm achtige massa. Ingehaald door een eere-geleide van acht oorlogsschepenstevende de van de reis om de ^wereld 3 teruggekeerde Atlan tische vloot Maandagmorgen om elf uur Hampton Roads binnen. De 24 oorlogs schepen gaven tegelijkertijd een salvo voor den president. Er werd daarna door Roosevelt, in tegenwoordigheid van de bloem der autoriteiten, buitenlandsche vertegenwoordigers enz. een vlootschouw gehouden. De menigte was uitgelaten. Wel 250.000 toeschouwers stonden aan den oever. TURKIJE. Constantinopel, 21 Febr. De gezanten van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië deden de Porte welen, dat deze mogendheden niet in de erkenning van Bulgarije als koninkrijk en van vorst Ferdinand als koning toestemden. Zij zullen zich in deze kwestie gedragen overeen komstig de grondbeginselen, neergelegd in het conferentie-program. De Porte seinde aan haar buiten landsche vertegenwoordigers, dat de ontvangst van Ferdinand van Bulgarije te St.-Petersburg, met koninklijke eer, een schending is van de overeenkomst tusschen de Europeesche mogendheden, dat de IMUl^nltsUÜtllïid.J'Aa.Butgarjit eerst door die erkenning zou instemmen, zoodra zijn eisch tot schadeloosstelling door Bulgarije toegestaan zou worden. Het bericht van Ferdinands ontvangst te St.-Petersburg verwekte sensatie te Constantinopel. De Turksche pers laakt Ruslands houding. OOSTENRIJK. Leopold Wölfing, de vroegere Oosten- rijksche aartshertog, heeft een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen de redactie van een dagblad. Zijn geheele huwelijkstoman zal nu voor het gerecht worden besproken. Tot de getuigen, die gedagvaard zullen worden, bzhooren ook de vroegere kroonprinses van Saksen en de gescheiden vrouw van Wölfing, be nevens vele aanzienlijke personen uit Weenen en.Salzburg. Uit alle deelen van Gallicië komen berichten van zware sneeuwstormen. Som mige plaatsen zijn geheel van het verkeer afgesneden. Het ergst is de toestand aan de Russische grens. Twee passagierstreinen en drie goederentreinen bleven steken in de sneeuw. Op acht spoorweglljnen is het verkeer gestaakt. FRANKRIJK. Uit Nice wordt bericht, dat zware sneeuwstormen geweldige verwoestingen hebben aangericht in de omgeving. Duizen den olijfboomen, eiken en heesters zijn ontworteldvan anderen, waarvan de stam overeind bleef, bezweken de takken onder het gewicht van de sneeuw. De schade wordt op millioenen geschat; talrijke land bouwers zijn geruïneerd, daar van olijven- oogst in de eerste jaren geen sprake zal zijn. Op verschillende punten zijn soldaten aan het werk om de wegen begaanbaar te maken. Parijs, 22 Febr. De Temps ontving uit Constantinopel bericht, dat alle gezanten gisteren aan de Porte een nota hebben overhandigd, waarin aan Turkije de ver zekering wordt gegeven, dat hunne regee ringen de onafhankelijkheid van Bulgarije, noch het koningschap van Vorst Ferdinand zullen erkennen, zoolang Turkije niet 2ijn goedkeuring heeft gegeven. Die stap heeft groote voldoening gewekt. DUITSCHLAND. Men heeft gemeld, dat de kroonprins naar het overstroomde gebied aan de Elbe en de Havel is vertrokken. Hij heeft daar in verschillende door den watersnood zwaar geteisterde dorpen totaal 18 400 mk. achtergelaten; 10 000 mark daarvan zijn van den keizer en 8400 mark op een bal van Prins Friedrich Leopold ingezameld Een zeldzaam staaltje van Duitsche militaire arrogantie verhaalt de Frankf. Zeitung: Op zijn reis van Darmstadt naar Schiltz moest een cavalerie-olficier te Fulda overstappen. Nadat hij den D-trein verlaten had, bemerkte hij, dat hij zijn lasch m de coupé had laten liggen. Toen de trein op het punt stond te vertrekken, kwam de officier op den stationschef toe- loopen, en eischte op hoogen toon van hem, dal de trein niet zou weggaan, voor dat hij zijn tasch terug had. De stations chef deed den ruiter-luitenant opmerken, dat hij voor zoo iets een sneltrein niet kon ophouden, waarop de cavalerist tegen den man dermate onhebbelijk begon op te treden, dat de stationschef de hulp van een politie-agent moest inroepen, om zich den luitenant der ruiterij van het lijf te houden. De politie-agent had weinig succes tegenover den woesteling en kon slechtsna hem met inhechtenisneming gedreigd te hebben, zijn naam te weten komen, teneinde proces-verbaal op te maken. BELGIË. Het gebeurde te Gent moetmet de voorgeschiedenis er bij, aldus in elkaar zitten Eenigen tijd geleden vonden werklieden bij een in aanbouw zijnd huis te Brussel een zeer goed gemaakte bom, die, indien zij ware ontploft, groote onheilen teweeg zou hebben gebracht. Het parket, dat terstond een onderzoek instelde, bevond, dat de bewuste helsche machine was ver vaardigd door vier anarchisten drie Russen en een Duitscher, die sedert kort daar vertoefden. Ook was de algemeene veiligheidsdienst te weten gekomen, dat vele anarchisten naar België waren uitgeweken, als gevolg van hunne uitzetting uit Zwitserland. Men "™w«.^,}vat de anarchisten waarvan zij zich voo. "i'jeu uitvoeren, vreezende, hadden willen ontdoen, ml onderzoek bracht aan het licht, dat de vier Individuen een koopman in mode artikelen, onder bedreiging van hem te zullen dooden, een bedrag van frs. 3000 hadden afgeperst. Hoewel zij dus bekend werden, bleek het onmogelijk hen te vatten. Het parket meende, dat zij zich te Parijs ophielden; hun bedoeling was, een aan slag te plegen op den heer Renkin, minister van koloniën, oud-minister van justitie, die in deze kwaliteit eenige jaren geleden anarchisten het land heeft laten uitzettenhet parket gelooft daarom, dat het complot aan wraak moet toegeschreven worden. Speurders werden te Parijs en Londen aan het werk gezet. Inmiddels huurde een vreemdeling, een jonge man van ongeveer 25 jaar oud, te Gent een kamer bij een apotheker, niet ver van het centraal-station. Het was een eenlgszins zonderling persoon, die bizonder veel belangstelling scheen te hebben voor Brusselsche kranten. Hij liet zich niet inschrijven in het bevolkingsregister. Toen een agent van politie naar den naam van den nieuwen huurder kwam vragen, wilde deze eerst niet voor den dag komen. Ten slotte deelde hij echter mede, dat hij Pierre Sakarof heette, uit Rusland kwam en student was. Van Houtte, de apotheker, vond, dat 'deze Rus verdacht veel leek op één van de personen, van wie vermoed werd, dat zij schuldig waren aan het neerleggen van de bom te Brussel, 14 dagen geleden. Er had een portret van één hunner, zekeren Seiliger, in de kranten gestaan, dat veel van 't ongunstig uiterlijk van zijn huurder had. De politie was die verdenking tegen den vreemdeling gaan deelen, en kreeg zeer sterk vermoedendat die zich noemende Sakarof niemand anders was dan Wladimir.Seiliger, op wiens kamer te Brussel de politie onlangs een volledige Inrichting tot het vervaardigen van bommen had gevonden. Maandagavond om 7 uur begaf de commissaris van politie De Smet zich met vier agenten naar het huis van Van Houte, om den vreemdeling In hech tenis te nemen. De commissaris klopte aan de deur van de kamer. Sakarof deed openmaar meteen dat hij de agenten zag smeet hij de lamp om, die op de tafel stond en onmiddellijk schoot hij een revolver af. De kamer was een hel gelijk. Het was er pikdonker en het pangde maar aan houdend, acht schoten achtereen. Drie agenten en de heer en mevrouw Van Houtte, op het knallen toegesneld, slaagden er ten slotte in, den vreemdeling onder te krijgen. De commissaris van politie had twee kogels in den buik gekregen. De agent Gyssens twee kogels in den arm en drie in de borst. Beiden zijn gestorven. Sakarof blijkt werkelijk de Seiliger te zijn, dien de politie zocht. Op zijn kamer zijn verscheidëne anarchistische brochures gevonden. Seiliger heeft bij het verhoor, dat de justitie hem wilde afnemen, niets willen zeggen. Er is te Gent een brief uit Luik aangekomen aan het adres van den ge arresteerdeen Russischen anarchist Seiliger, waarin eenige kornuiten van hem mede- deelen, dat zij een deel van de gevangenis in de lucht zullen laten springen. Ook enkele inwoners van Gent hebben dreig brieven gekregen. De politie heeft haar waakzaamheid verdubbeld voor het geval hfer niet van een misplaatste grap sprake zou zijn. Seiliger moet een Russisch ingenieur zijn, die In Rusland zelfs al driemaal ter dood veroordeeld is. Het onderzoek in de zaak van den anarchist Seiliger te Gent is gesloten. Men denkt dat de zaak te Brussel zal worden afgehandeld, tegelijkertijd met die der geldafpersing en van de bom. Seiliger toont in zijn cel de grootste onverschilligheid en eet goed. Over de weezen zijner ongelukkige slachtoffers sprekende tot den bewaker, zeide hij: „Het is jammer". Meer niet. In het koffertje, hem toebehoorende, vond men slechts brieven van vrouwen, onzedelijke fotografieën en een soldaten- boekje. NEDERLAND. Hilversum, 22 Febr. Zondagmiddag had alhier een treurig ongeluk met doode- den'Öeuzenweg alhier' fciüfAf afwezigheid der ouders in aanraking met de brandende kachel, waardoor de kleer tjes van het meisje vlam vatten. Het vuur deelde zich aan het lichaam van het meisje mede, dat hevig begon te gillen. Toevallig passeerde een agent van politie. Hij wilde in de woning binnengaan, doch vond de deur gesloten. Toen sloeg hij de ruit stuk en slaagde er zoo in het brandende kind naar builen te brengen, nadat hij de vlammen had gebluscht. Daarna bracht hij de kleine, die met brandwonden overdekt was, per rijtuig naar de R.-K. ziekenverpleging over. Dr. Witmond, die de eerste geneeskundige hulp verleende, gaf weinig hoop op herstel. Gisterenavond bezweek het meisje dan ook reeds onder smartelijke pijnen. Amsterdam, 22 Febr. Als verdacht van het doen van een valsche aangifte Is thans in verzekerde bewaring gesteld een win kelier, zekere V., wonende Bllderdljkstraat alhier. Volgens een door hem eenige maanden geleden bij de politie gedane aangifte, zou tijdens zijn afwezigheid uit zijn brand kast zijn gestolen voor een waarde van f 7000. Zooals indertijd gemeld is, werd reeds onmiddellijk getwijfeld aan de juistheid der aangifte en maakte de maatschappij, waarbij hij sedert kort tegen inbraak ver zekerd was, dan ook bezwaar de beweerde schade te vergoeden. Utrecht, 22 Febr. In het begin van dit jaar vervoegde zich ten huize van een familie alhier een welbespraakte, eenigs- zins gedistingeerde dame, die mevrouw te spreken vroeg. Dadelijk werd zij toegelaten en haar gevraagd wat de redenen van haar bezoek waren. De dame deelde haar mede, dat zij fabrikantsweduwe was, dat die fabrikant haar bruidschat, groot f 15,000, in zaken had verloren en dat zij na diens dood zelf met kunstnaaldwerk den kost voor zich en haar twee kinderen moest verdienen. De villa, waar zij met haar echtgenoot gewoond had, werd op een „ansicht" vertoond. Diep bewogen met het lot dezer arme weduwe, was de Utrechtsche dame dadelijk bereid, haar werk te geven, en haar echtgenoot, die inmiddels thuis was gekomen, gaf haar een rijksdaalder, om alvast iets voor haar kinderen te koopen, er bijvoegende dat hij den volgenden dag wel eens met zijn echtgenoote in haar woning zou komen kijken. Dit werd ge daan. Het echtpaar kwam ten zeerste onder den indruk, toen het den volgenden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1