ZIERIKZËESCHE ËEWSBODE. Zaterdag 20 Februari 1909. Java Gruis-Thee Eerste Blad. RECLAMES. (Z ierilxzeesolie Cour an 1). Geurige Geen stof of ziftsel. „De beste voor 't geld" 70 cent AANBESTEDING. In en buiten de Raadszaal. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8736. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1 —5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. (gebroken) krachtig en waterhoudend. Namens OEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland zal, op Woensdag 10 Maart 1909, des voormiddags te 11 uur, in de Abdij worden aanbesteed: Het uitvoeren der vernieuwing van de hooge toegangsbrug en den oostelijken vleugel van den steiger te Kort gene met bijkomende werken. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Provincialen waterstaat te Goes. Het is ter Provinciale griffie verkrijgbaar met teekening voor f 1 en zonder teekening voor f 0,40, zoolang de voorraad strekt. De aanwijzing zal plaats hebben op Dinsdag 2 en Donderdag 4 Maart 1909, telkens des na middags van 4 tot 5 uur. De inschrijvings-blljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der besteding Ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zQn te bekomen bij den Hooflngenieur en den Ingenieur voornoemd. Middelburo, 12 Februari 1909. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aanbesteding van het maken van een aarden kade langs een gedeelte van den Scheepstimmerdijk, op Woensdag den 24 Februari 1909, tot nadere aankondiging is uitgesteld. Zierikzee, den 19 Februari 19C9. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De burgerij heeft in het jongste raads- verslag het rapport kunnen lezen, dat door de Commissie van enquête in zake het gerezen geschil tusschen het raadslid den heer L. Koopman Cz., en den keurmeester van het vee en vleesch, den heer Ooemans, Is uitgebracht. Wanneer zij het ten einde toe gelezen heeft, zal zij ongetwijfeld, evenals wij, van oordeel zijn, dat het slot van het rapport, hetwelk de conclusie bevat, dat er geen reden bestond om een blaam te werpen op den keurmeester, den heer Ooemans, zooats de heer Koopman in de vergadering van 12 October gedaan heeft, den heer Koopman om een zachten term te gebruiken volkomen in het ongelijk stelt. En daar van de gelegenheid, tegen den inhoud van bet rapport op te komen, de heer Koopman geen gebruik heelt gemaakt, want juist in de raadsvergadering, waarin het rapport werd voorgelezenwas hij niet aanwezig, zoo mag uit zijn absentie, niet het minst met het oog op de om standigheid, dat de heer Koopman schier nooit een raadsvergadering verzuimt, veilig de gevolgtrekking worden afgeleid, dat de heer Koopman niels tegen dat rapport en de conclusie er van kon aanvoeren, zoodal hij als het ware stilzwijgend zelf erkent als raadslid onware voorstellingen van feiten gegeven te hebben. Te hopen is het thans, dat de heer Koopman uit den voor hem zoo onaan- genamen afloop van dit twistgeding de leering moge trekken, dat een goed raadslid de publieke tribune niet gebruiken mag om personen, die hem, om wal reden dan ook, minder welgevallig zijn, een hak te zetten, en zeker niet misbruiken mag om hen onverdiend te biameeren. In dezelfde raadszitting, waarin boven genoemd rapport ter tafel kwam, was van de Afdeeling Zierikzee voor Volksonderwijs een adres ingekomen, inhoudend het ver zoek aan school C alhier een zevende klasse toe te voegen. Zonder te willen vooruitloopen op het door Burgem. en Welh. in deze 'uit te brengen prae-advies, meenen wij als publiek orgaan gerechtigd te zijn deze aangelegen heid eens van nabij te beschouwen, voordat zij in de raadsvergadering ter talel komt. Wal is de zaak? Het schijnt, dat de leerlingen, die de lagere school hebben doorloopen, in het algemeen het onderwijs in de eerste klasse van de Hoogere Burgerschool niet goed kunnen volgen, zoodat zij in die klasse sukkels zijn, en gewoonlijk twee jaren daarin zitten blijven. De oorzaak van dit verschijnsel kan Iweederlei zijn. I. Zij kan iiggen in de klacht, die ten opzichte van vele Hoogere Burgerscholen in den lande geuit wordt, dat namelijk het stelsel van doceeren niet deugt. De meeste docenten toch hebben, wanneer zij als zoodanig benoemd worden, nog nooit voor een klasse gestaan, weten wel, hoe professor college geeft, maar niet, hoe een docent onderwijzen moet, zoodat het niet te verwonderen is, dat zty de leerstof op een wijze behandelen, die boven het bevattingsvermogen van de middelmatige leerlingen gaat. is dit ook hier het geval, dan zal, dunkt ons, de toevoeging van een zevende klasse aan school C niet veel baten, want dan ligt de fout niet bij de lagere school, maar dan schuilt zij in het systeem van doceeren aan de Hoogere Burgerschool; II. Zij kan ook liggen in de omstandig heid, waarvan Volksonderwijs alhier uitgaat, dat namelijk het leerprogram der Hoogere Burgerschool niet aansluit aan dat der lagere school. Wanneer dat zoo is en wij nemen op grond der verklaringen van bevoegde autoriteiten dit volgaarne aan dan is uit dat oogpunt beschouwd de toevoeging van een zevende klasse aan school C een dringende noodzakelijkheid. De grondslag loch, waarop de Hoogere Burgerschool voortbouwt, moet, zal hel onderwijs daar gegeven vruchtdragend zijn, op de lagere school zooïanig wezen, dat de leerling dat onderwijs gemakkelijk kan volgen. En nu wenschen wij nog een derde punt Ie bespreken, en wel het volgende: Tal van ingezetenen klagen steen en been over de hooge gaskwitantie, die, loopend over de maind December, zij van de gasfabriek ontvingen, terwijl zij beweren, dat zij bij een gelijk gasverbruik in dezelfde tijdruimte, vroeger minder te betalen hadden. Wij hebben een drietal klachten hier over in ons blad opgenomen, en kunnen voor verdere, die ons zoo mondeling als schriftelijk gedaan zijn, geen ruimte meer in de Nieuwsbode beschikbaar stellen, maar wij hopen, dat de Directie de ge- wenschle opheldering in deze aan het publiek niet zal onthouden. Wij maken levens van deze gelegenheid gebruik er haar op te wijzen, dat de kwaliteit der cokes, die bijkans den ge- heelen winter zeer duur zijn gehouden en eerst in den laatsten tijd iets in prijs verlaagd zijn, veel te*wenschen overlaat. Het schijnt, dat de steenen niet meer, zooals vroeger, uit de cokes verwijderd worden, maar met deze door de nieuwe machine worden stukgemalen, wat voor verbruikers der cokes een onmiskenbaar nadeel en tevens een groot ongerief is. Wij vinden het prijzenswaardig, dat de Directeur der Gasfabriek er naar streeft de Inkomsten van deze zoo hoog mogelijk op te voerenmaar hij houde het ons ien goede, wanneer wij verklaren, dat dit niet mag geschieden ten koste van hen, die waar voor hun geld verlangen. De directeur, de heer Bplt, deelde ons, nadat het hoofdartikel was afgezet, mede, dat het publiek voor het gasverbruik niet voor 30 dagen, maar voor 39 h 40 dagen betaald heeft. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Febr. Gelijk wij in ons blad reeds medegedeeld hebben, hield de afgevaardigde van dit kiesdistrict, mr. R J. H. Patijn, te Sommelsdijk en te Ouddorp een keurige rede over Viijhandel en Be scherming. Van die rede en ook van het daarop gevolgd debat met den heer Vegtel uit 's-Gravenhage verscheen in het jongste nummer van Vooruit een uitvoerig verslag. Ook wij hebben onzen lezers den inhoud van die rede in hoofdzaak reeds medegedeeld. Het verslag er van ont leenden wij aan het Nieuws van den Dag. Van het debat echter hadden wij nog niets vermeld. Wij zullen, wetend, dat onze lezers er prijs op stellen den aard en inhoud er van te kennen, dit in zijn geheel uit Vooruit overnemen. Den 3den Februari hield mr. Patijn in hoofd zaak dezelfde rede te Sommelsdijk. Toen was het de heer Vegtel uit 's-Gravenhage, die in debat kwam. De voorzitter had iederen debater een tijd van ten hoogste een half uur toegestaan. Hier over beklaagde zich de heer Vegtel, aangezien een half uur veel te weinig was voor hetgeen hij te zeggen had, en met zijne klachten dienaan gaande werd een niet onbelangrijk deel van het half uur gevuld. Hij noodigde voorts mr. Patijn uit over hetzelfde onderwerp met hem een debat te houden in eene de volgende week te Sommels dijk te houden vergadering. Wat het onderwerp aangaat, zoo betwistte de heer Vegtel, dat ons land het vrijhandelstelsel zou huldigen, aangezien wij hier slechts hadden eenzijdig ruilverkeer, terwijl ook in de dagen der republiek het vrij handelstelsel hier niet zuiver werd toegepast. Voorts scheen een beschermend recht den debater alleszins gerechtvaardigd, wanneer het buitenland 'zijn overproductie beneden fabrieksprijs hier ter markt bracht. Overigens alle argumenten van den inleider onbesproken latend, zocht de heer Vegtel zijn kracht in een betoog, dat de liberalen niet altijd consequent waren. Immers zijpadden het Indische tarief van invoerrechten onlangs ver hoogd en velen hunner hadden gestemd voor het subsidie aan de Zuid-Amerika-lijn, welk ontwerp naar de uitspraak van vrijzinnigen protectionistisch van aard was. Onder die voorstanders was ook mr. Patijn, die nu hier het protectionisme kwam bestrijden. In zijn antwoord wees nu. Patijn er op, dat 4 jaren geleden het aftredend anti-revolutionair Kamerlid in het geheel geen debat toeliet, terwijl andere anti-revolutionaire sprekers nooit langer dan een kwartier toestonden. De heer Vegtel was dus reeds zeer royaal behandeld. Hem was trouwens blijkbaar te veel tijd gelaten, aangezien hij bijna het geheele half uur sprak buiten de rede van den inleider om en geen der gebezigde argumenten aanpakte. De uitnoodiging tot een debatavond kan spreker niet aannemen; de heer Vegtel heeft tegenwoordig niets anders te doen, doch spreker heeft zijn werk, en kan niet twee weken achtereen overkomen om op dezelfde plaats over hetzelfde onderwerp te spreken. De op merking van den debater, dat wij het vrijhandel stelsel niet volkomen zuiver huldigen en dat ook onze voorouders dat niet deden, moge een grond van waarheid bevatten, niettemin wordt door alle schrijvers in binnen- en buitenland Nederland zoo nu als vroeger als één der vrijhandelslanden bij uitnemendheid aangemerkt, en wie niet op de woorden tracht af te dingen, maar de zaak be spreekt in de practische gedaante, waarin zij zich voordoet, moet zulks ook toegeven. Maatregelen, gelijk de heer Vegtel wenschelijk achtte, tot ver weer, bij overstrooming onzer markt door artikelen, die beneden fabrieksprijs hier worden aangeboden, wat slechts bij uitzondering en tijdelijk voorkomt, zijn van geheel anderen aard dan een vast pro- tektionistisch tarief voor alle fabrikaten; beide zaken hebben nauwelijks iets met elkander te maken. De Indische tariefverhooging, die een zeer gering bedrag bedroeg, had niets beschermends en drukte bovendien nagenoeg geheel op artikelen, door de Europeanen gebruikt, en dus voor Indië als weelde-artikelen aan te merken, zoodat de betrekkelijke wet geen inconsequentie der vrij zinnigen is geweest. Wat het subsidie aan de Zuid-Amerika-lijn betreft, daarbij was het juist een strijdpunt, of dit een protectionistisch karakter had of niet; sommigen beantwoordden die vraag toestemmend, en hunne uitspraken werden door den heer Vegtel voorgelezenandere kamerleden, en onder deze schaarde zich spreker, ^hielden staande, dat dit wetsontwerp geenerlei verband hield met het vraagstuk van vrijhandel of be scherming, en gaven daaraan dan ook zonder bedenking hun stem. Spreker herhaalde met na druk zijne aansporing om de vlag van den vrij handel te helpen hoog houden. Weinigen, die dit debat bijwoonden, zullen ontkennen, dat de heer Vegtel bizonder weinig steekhoudends heeft aangevoerd. Gaarne geven wij, zoo daartoe termen zijn, den tegenstander de eer, die hem toekomt; maar evenzeer achten wij ons dan ook ditmaal gerechtigd, er onze verbazing over uit te spreken, dat de heer Vegtel, die overkwam om te debatteeren en vooraf wist, waarover de strijd zou loopen, in een half uur tijds zelfs niet op één enkel punt het betoog van den inleider wist aan te vatten. Blijkbaar zaten zijn partijgenooten met zijn weinig succesvol op treden verlegen. De Maas- en Scheldebode althans, die vooraf had aangekondigd, dat de heer Vegtel zou komen debatteeren, noemde in het verslag van den avond zelfs diens naam niet. Toch had hij een half uur achtereen het woord kunnen voeren doch deed het slechts 19 minuten. Dat teekent! Aanstaanden Dinsdagavond zal alhier in het „Huis van Nassau" een bal-masqué worden gegeven. De meeste kaarten hiervoor zijn reeds uitverkocht, enkele zijn bij Gebr. Feijen en in het „Huis van Nassau" nog te bekomen. Wij hebben in dank ontvangen het verslag, van de, Bevindingen en Hande lingen der Gezondheidscommissie van Tholen. Het gemeente"besluur van Kattendijke (bij Ooes) heeft de inschrijving opengesteld op een geldleening van f 10.000, renlende hoogstens 4 pCt., met jaarlijksche aflossing van f 500. Prov. blad no. 27 bevat een circu laire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreffende den toestand der bezoldigde gemeente-veldwachters. Daarin wordl er op gewezen dal de bezoldiging in enkele gemeenlen volstrekt te laag Ie noemen is, terwijl maar al Ie vaak in de opdracht van bijbelrekkingen of -bedieningen een middel wordt gezocht om deze beambten een behoorlijk bestaan ie verzekeren, waarvoor de voor een goede waarneming van den dienst onmisbare onafhankelijkheid wordt bedreigd. Den burgemeesters wordt verzocht deze aangelegenheid Ier hand te nemen. Overal waar de bezoldiging, vermeerderd met de emolumenten, hel bedrag van f 600 niet ie boven gaat, behoort van den burge meester het initiatief uit te gaan tot een ernstige poging lot verhooging. Verder komt het den Commissaris wenschelijk voor, dat de verbetering der positie van de veldwachters geleidelijk ook in deze richting worde gezocht, dat meer en meer bijbetrekkingen vervallen en de jaarwedde evenredig verhoogd wordt. Het comilé voor den aanleg van stoomtramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen rekent, volgens de plannen, de kosten van aanleg van de geheele lijn op f2 110000, of gemiddeld f 34 300 per kilometer. Indien de lijn Hontenisse—Selzaete tot stand komt, worden de aaniegkosten met t 40 000 verminderd. Het maatschappelijk kapitaal zal be dragen of f 690000. Er wordt namelijk f der kosten gerekend als subsidie van rijk, provincie, gemeente- en polder best uren. De stoomboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, welke aan de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlisslngen eenige weken in reparatie heelt gelegen voor herstelling aan de vuren, heeft de fabriek verlaten en zal weer in den dienst worden opgenomen. Door H. M. de Koningin is aan de Maatschappij „Nuhicia", fabrikante van kindervoedingen te Zoetermeer, de hoogst vercerende opdracht gegeven In den loop der volgende maand een baby-weegschaal te leveren van hetzelfde model als door genoemde Maatschappij geregeld verhuurd en verkocht worden. Aangezien hel blijkt dat bij sommige personen de meening beslaat dal ook de bankbiljetten van I 10, dat zijn de blauw- gekleurde, vóór 1 April 1909 moeten worden ingewisseld, wijzen wij er op dal dit niet het geval is. Alleen de muntbiljetten van I 10, dat zijn de bruin gekleurde, en die van f 50, wit met blauwen rand, zijn na 1 April niet meer gangbaar. De Naaml. Venn. „De Tijdgeest" heelt over 1908 een nello-winst gemaakt van f 3205 en zal 5 pCt. dividend uitkeeren. Noordwrlle. De liberale kiesvereeniging alhier heelt met algemeene stemmen (60) de heer R. J H. Patijn candidaal gesteld voor lid der Tweede Kamer bij de a.s. verkiezing. Alhier zullen pogingen in het werk gesteld worden om een kolenbond op te r'chten. Voorloopig hebben reeds een 38 personen hunne toezegging gedaan. Naast het nuttig werkende ziekenfonds zal de kolenvereeniging een zeer gewenschte en uitstekende Instelling blijken te zijn. Stavenisse. Na in Bergen-op-Zoom door cene depulalie uit den gemeenteraad per rijtuig algehaa'd te zijn, arriveerde de nieuwbenoemde burgemeester, de heer J. M van Doorninck, alhier ruim 3 ure aan het gemeentehuis. Hel fanfare-gezel schap „Eendracht" en verscheidene inge zetenen waren den jubilaris tegemoet gegaan. Onder de opwekkende tonen der muziek kwam men aan het gemeentehuis, alwaar dadelijk daarop de openbare gemeen teraadszitting plaats had. Na eenige welkomstwoorden van den waarnemenden burgemeester, den heer C. Steendijk, nam de nieuwbenoemde het woord, om zich, onder dankzegging voor een en ander, te verklaren als hoofd der gemeente. Hij begat zich daarop naar beneden om vóór het gemeentehuis eenige woorden van dank te spreken tot de saamgestroomde menigte en zijn dank te betuigen voor de ovatie, hem gebracht. Hij hoopte nuttig werkzaam te mogen zijn in het belang der gemeente. Van de openbare en vele particuliere gebouwen wapperde de nationale driekleur. Op verzoek van den jubilaris hadden er voorloopig verder geen feestelijkheden plaats. Een feestvierende stemming bleef evenwel nog eenige uren aanhouden. Verscheidene ambtenaren en parlicuiieren maakten gebruik van de gelegenheid om den burgemeester te féliciteeren. in de Donderdag jongstl alhier ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap „Stavenisse" werd opge maakt de navolgende voordracht voor gezworene bij genoemd waterschap; no. t de heer H. J. Dorst; no. 2 de heer A. v. Luijk; no. 3 de heer A. J. Sleendijk. Een en ander was noodig ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. H. v. d. Slikke, wegens zijn benoeming als dijkgraaf. Scherpenisse. De inlijving van de lotelingen lichting 1909, die voor de volledige oefening zijn opgeroepen en tot de eerste ploeg behooren, zal voor deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1