Uit Stad en Provincie. het Huis van Bewaring overgebracht en in preventieve hechtenis gesteld. T. telde reeds ruim 20 dienstjaren en zijn ver diensten zijn, naar verluidt, bij den overgang der Bank in gemeentebeheer achteruitgegaan. Niettegenstaande de uit gebreide controle, zijn de malversatiën door middel van valschheld in geschrifte en oplichting toch kunnen geschieden, doordat T. meer geld aan den kassier in rekening zou gebracht hebben dan hij aan de beleeners van voorwerpen uitbetaalde. Zooals gemeld, bedraagt het tekort onge veer f 4000, waarvan de gemeente f 2000 terugkrijgt, doordat T. verplicht was een borgstelling te geven tot dat bedrag, door hem gesteld bij de Maatschappij van Zekerheidsstelling te Amsterdam. Eindhoven, 15 Febr. Bij den overweg alhier van de spoorlijn Eindhoven— Valkenswaard waren gisterenavond de afsluitboomen gesloten, wijl de trein van Valkenswaard, welke om 7.55 te Eind hoven moet aankomen, daar voorbij moet. Zekere Van H., uit Woensel, wilde met zijn paard en wagen waarop ook zijn knecht gezeten was de lijn oversteken. Blijkbaar had hij door de duisternis niet opgemerkt, dat de doorgang reeds afge- sloten was en hield zijn paard dus niet in. Het paard sprong over den afsluitboom, welke nu door den wagen gebroken werd. Op hetzelfde oogenblik greep de spoor wegwachter R.die het ongeluk zag, het paard bij de teugels om het terug te dringen, maar het was reeds te laat. De trein was reeds genaderd en greep den wagen, en sleurde dien met de drie personen een eind mede. De spoorwegwachter R. was terstond dood; H. werden de beide beenen afge reden en enkele minuten later was ook hij bezweken. De knecht werd in een sloot langs de lijn geslingerd en kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Zierikzee, 17 Febr. Maandagavond trad voor een stampvolle zaal in het Huis van Nassau als spreker op jhr. R. R. L. De Muralt. De vergadering ging uit van de Jonge Vrijzinnigen, waarvan de voorzitter bij haar opening allen, inzonderheid den spreker van den avond, een hartelijk welkom toeriep. De heer De Muralt gaf in een politieke rede, aan het slot waarvan hij door een „leve Patijn" onzen uit- nemenden afgevaardigde voor de Tweede Kamer huldigde, een hulde, waarmede allen geestdriftig instemden, een boeiende schets van den staatkundigen toestand. Daar wij op verzoek van den spreker thans nog geen verslag van de door hem gehoudene pakkende rede geven, zoo kunnen wij van haar alleen zeg gen, dat zij insloeg en aan het talrijk auditorium een donderend applaus ont lokte. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter der Jonge Vrijzinnigen dankte den spreker voor zijn uitnemende, welsprekende rede. Gisterenavond gaf de Rederijkerskamer „Advendo" alhier eene uitvoering in de Concertzaal, die goed bezocht was. Opgevoerd werd het kluchtspel „de Weduwe Hansen", van Martin Liket. Dit Is in waarheid een kluchtspel, gebaseerd op eene groote onwaarheid, die door het geheele stuk wordt volgehouden, tot eindelijk de ontknooping volgt, die voor velen verrassend is. Het stuk geeft aanleiding tot verschillende belachelijke tooneelen, die door de hoofdvertooners flink werden weer gegeven en alzoo aan het publiek een zeer aangenamen avond- verschaften. Ook de grimast verdient een woord van lof: de type van Tom, schildersmodel enz. werkte niet weinig mede tot verhooging van het genot. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. De Directie en Redactie van dit Blad hebben heden ten behoeve van de slacht offers der aardbeving in Italië aan den Italiaanschen gezant te 's-Gravenhage f 145, aijnde het bedrag der ingekomen giften, doen toekomen. WEÊRKUND1GE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Januari 1909. In deze maand viel alhier in 7 regen dagen 25.9 m.M. regenwater, tegen 8 regendagen met 28.7 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. Verder werd opgeteekend: 14 maal mist en nevel, 3 maal sneeuw, 2 maal hagel, 9 maal vorst en 1 keer weerlicht. De luchtsgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 6 dagen helder, 3 dagen licht bewolkt, 5 dagen bewolkt, 8 dagen zwaar bewolkt en 9 dagen betrokken. Windrichting: 4 dagen Noord, 1 dag N.O.8 dagen Oost, 1 dag Zuid, 7 dagen Z.W., 8 dagen West en 2 dagen N.W. Het stormsein stond 3 maal bij. Prov. blad no. 22 bevat het kon. besluit, waarbij ongegrond is verklaard het beroep, ingesteld door het bestuur der gemeente Ellemeet tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot vaststelling van een ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in die gemeente. Zaterdagavond is de motorboot „Stad Goes", kapt. Vendeville, met bloem naar Goes, In het Schaar van Waarde, Wester-Schelde, gestrand. Na overlading in twee Bruinisser hoogaarsen van een gedeelte der lading, kwam ze bij hoog water vlot. Het comité voor den aanleg van stoomtramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen rekent, volgens de plannen, de kosten van aanleg van de geheele lijn op f 2.110000, of gemiddeld f 34.300 per K.M. indien de lijn Hontenisse—Selzaete tot stand komt, worden de aanlegkosten met f 40000 verminderd. Het maatschappelijk kapitaal zal jj bedragen of f 690.000. Er wordt n.l. 5 der kosten gerekend als subsidie van rijk, provincie, gemeente- en polder besturen. Renesse. De rij der „stra"-dagen, vroeger door de gemeenten, die in de nabijheid der zee gelegen zijn, ingesteld als dag, waarop de paarden, die den winter op stal hadden doorgebracht, in zee te ver- frisschen, is geopend. Ofschoon niet meer aan het doel beantwoordend, blijft de „stra"- dag toch nog in stand en wordt hij thans meer beschouwd als een winter-uitgaans- dag, waarop bloedverwanten en kennissen aan familie en vrienden elkander een bezoek brengen. Een 17-tal paarden werd Maandag alhier uitgereden, op den voet gevolgd door een groot aantal fietsrijders en in vereeniging naar het naburige Haamstede en Burgh de tocht ondernomen. Bij de terugkomst te Renesse ging het fanfare-corps „Luctor et Emergo" voorop. Een muzikale wandeling werd door het dorp gemaakt en daarmee eindigde de pret. Gekozen tot lid van den gemeente raad de heer F. H. Jespers met 56 stemmen. Op dr. Th. Lange waren 54 stemmen uitgebracht. Bruinisse. in de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd besloten zich met een request tot den Minister van Financiën te wenden, met betrekking tot het verplaatsen van de landsluis. Men dringt er daarin bij den Minister ten zeerste op aan, die verplaatsing te willen bevorderen in het belang van den oester- en mosselhandel, die anders gevaar loopt te gronde te gaan. Nog werd besloten de stormschade aan den toren te doen herstellen. Daarna ging de zitting over in eene beslotene. Na heropening werd medegedeeld, dat Ding. Bal in een gesticht te Wolpheeze geplaatst is en dat Gedep. Staten de verordening op de oesterloodsen hadden ontvangen. St.-Filipsland, 16 Febr. Door 't ge meentebestuur is 't kohier van den hoofde- lijken omslag definitief vastgesteld tot een totaal bedrag van f 3529. Stavenisse, 17 Febr. Morgen Donder dagmiddag 3 uur, zal de alhier nieuw benoemde burgemeester in een openbare gemeenteraadszitting als zoodanig geïn stalleerd worden. St.-Maartensdljk, 16 Febr. Inde gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad werd het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 3562,785. De be lasting op de honden op f 170. Verder werden nog onbewoonbaar verklaard 2 huisjes G 789 groot 13 Centiaren en G 827 groot 31 Centiaren. St.-Annaland. Aan de beurt van af treding zijn dezen zomer de leden van den raad, de heeren J. Goedegebuure Jhz. en D. Quakkelaar, terwijl nog voorzien moet worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. Geluk. Poortvliet. Voor lid van den gemeente raad (vacature wijlen J. Bevelander) zijn candidaat gesteld de heeren M. K. Krijger, E. van der Slikke en C. van Westenbrugge. De verkiezing zal plaats hebben op 26 Februari a.s. Volgens bewering van eenige ingezetenen, zou laatstgenoemden candi daat, wegens zijn ambt, voor gemeente raadslid niet in aanmerking kunnen komen, doch deze bewering is geheel onjuist. Vlissingen. Naar hier is overgebracht een soldaat van het algemeen depót van discipline, die 1 Juli 1894 dus bijna 15 jaar geleden deserteerde, en zich thans te Nieuweschans had aangemeld. Terneuzen, 15 Febr. In verschillende Belgische bladen wordt gemeld, dat er sprake van is, dat de spoorweg Gent— Terneuzen door den Belgischen staat zal worden overgenomenalthans dat daarom trent onderhandelingen worden gevoerd. De tegenwoordige concessie voor den spoorweg loopt nog tot 31 December 1955 en bevat ook de voorwaarden voor even- tueele naasting. Als het bericht betreffende de naasting waarheid mocht bevatten, dan zou dit voor onze gemeente een ware ramp zijn, want het is bekend, dat met het overnemen der spoorwegen Gent—Terneuzen en Meche- len—Terneuzen de geheele scheepvaart- beweging alhier staat of valt. Landbouw en Veeteelt. Op de hofstede van den heer Jan Goud zwaard te Bruinisse is een kalf geboren, dat niet minder dan 135 pond weegt. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is, zoo schrijft men, een drietal weken een weinig handel geweest In gebookt vlas; doch thans is er weer zoo goed als geen vraag naar het artikel, of men moet willeb verkoopen tegen zeer lagen prijs. Zoo is er dezer dagen vlas geleverd van tamelijk goede hoedanigheid tegen den prijs van 9 francs per 100 K.G. en dan moest het door den verkooper nog drie uur ver gebracht worden; in gewone jaren had dit vlas minstens 20 francs op gebracht, als het zoo ver moest geleverd worden. Deze lage prijzen zijn vooral drukkend voor hen. die op speculatie vlasland ge huurd hebben, en hiermede gedeeltelijk hun brood trachten te verdienen. Ons is iemand bekend,die f 100 per gemet besteedde; de bemesting en de geheele bewerking van het vlas schatte 'hij op minstens f 60. Wil hij nu zijn vlas, dat van goede kwaliteit is, verkoopen, dan zal hij hoogstens f 90 voor de opbrengst van het gemet kunnen bedingen. St.-1-ilipsland, 16 Febr. Reeds nu is door de firma Speier te Amsterdam contract gesloten tot 't bezaaien van 29 Gemeten zilver-ajuin alhier. St.-lVlaartensdijk, 16 Febr. Op initiatief van den heer j. L. Groenewege alhier, werd heden onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, als voorzitter van kring 7 der Coöperatieve Vereeniging tot aan koop van kunstmeststoffen enz., een ver gadering gehouden van de besturen der daarbij aangesloten vereenigingen in het eiland Tholen. Vertegenwoordigd waren: St.-Maarlensdijk, St.-Annaland, Poortvliet en Scherpenisse. Na een inleidend woord van den voor zitter, waarbij deze wees op hetgeen reeds besproken was in de vergadering van de afd. Tholen van de Z. L. M. te Scherpenisse, 10 Maart 1908, en de brochure naar aan leiding daarvan, samengesteld door den heer J. L. Groenewege, betreffende den coöperatieven aankoop van zaailijnzaad, werd het woord gegeven aan den heer Groenewege, die op zakelijke en degelijke wijze het doel uiteenzette en mededeeling deed van de verschillende correspondentiën enz., door hem gevoerd met een dergelijke Vereeniging te Groningen. Na uitvoerige bespreking van het goede doel, dat men zich voorstelt, n.l. te trachten steeds ver trouwd zaailijnzaad te verkrijgen, werd met algemeene stemmen besloten: 1°. de vereeniging te constitueeren; 2". als voor zitter aan te wijzen den heer N. Polderman, en als algemeen secretaris den heer J. L. Groenewege3°. dat elke vereeniging in het eiland Tholen 2 leden zal aanwijzen, bij voorkeur voorzitter en secretaris, om in hunne gemeente werkzaam te zijn. Aan de niet vertegenwoordigde vereenigingen zal hiervan mededeeling gedaan worden, onder opgave der bepalingen, waaronder deze vereeniging zal werken. RECHTSZAKEN. Door het O. M. bij de rechtbank te 's-Gravenhage is Zaterdag tegen den Haagschen tandarts H. H., wegens misdrijf tegen de zeden, tien jaren gevangenisstraf geëischt. Dit is een hooge eisch, maar het is te hopen dat de straf niet minder zij. Want die beklaagde was een monster. Hij maakte schandelijk misbruik van den toestand zijner vrouwelijke patiënten, die onder narcose waren. Één harer ont waakte op een oogenblik en bevond zich tot haar schrik en ontzetting in een niet te beschrijven toestand in de handen van den booswicht. Er waren 22 bezwarende getuigen en evenzooveel ter ontlasting. Onder zijn slachtoffers bevonden zich dames van verschillenden leeftijd en uit de meest uiteenloopende standen. De aanleiding tot de ontdekking der lange reeks misdrijven, die de beklaagde op zijn geweten heeft, is zeer curieus; zoo deelt de Haagsche briefschrijver in de Arnh. Crt. mee. Een onderwijzeres van ongeveer 30-jarigen leeftijd, wonende buiten Den Haag en van onberispelijk levensgedrag, riep, met het oog op zekere storingen in haar gezondheidstoestand, de hulp van haren dokter in, waarop deze haar verzekerde, dat zij verkeerde in wel voor haar het tegendeel eener blijde ver wachting. Zij bezwoer den geneesheer, dat dit onmogelijk was, waarop deze, door hare stelligheid op het denkbeeld van een misdrijf gebracht, haar vertellen liet, hoe zij, dag aan dag gedurende de laatste maanden geleefd had, en met welke personen zij had omgegaan. In dit relaas stuitte men op den tandarts te 's-Graven hage, vervolgens op de narcose en op andere aanduidingen, die den medicus aanleiding gaven tot het vragen van in lichtingen bij de Haagsche politie. Hoewel H. bij deze niet gunstig stond aangeschreven, wist zij hem toch niets positiefs ten laste te leggen. Maar het door dit geval aangegeven spoor gaf de richting aan, waarin verder moest worden gespeurd. De woning van den verdachten tandarts werd bewaakt, de vrouwen en meisjes, die men er 'zag in- en uitgaan, werden opgewacht en verder in het oog gehouden. En toen men reeds eenig mate riaal voor een aanklacht in handen had, deed de politie onverwachts een inval in de woning van H., en nam zijn boeken in beslag. Met behulp van deze werd het mogelijk gemaakt, een aantal vrouwelijke patiënten op te sporen en te ondervrageneen uiterst delicate en moeilijke taak. Doch nu kwam men ook tot de ontdekking van een reeks van de afschuwelijkste aan randingen, alle bedreven op bewustelooze meisjes en vrouwen; onder de meisjes bevond er zich één van 14 jaarl Hoeveel geluk deze ellendeling heeft verwoest, hoeveel levens hij heeft bedorven, is niet te beschrijven. Huwelijken zijn ten gevolge van zijn misdrijven ontbonden, verlovingen verbroken, schoone vooruit zichten vernietigd, verdriet en ellende gezaaid. KERKNIEUWS. Ds. P. J. Molenaar, beroepen naar 's-Gra venhage, nam j I. Zondagavond afscheid van de Herv. Gem. te Middelburg, met een rede naar Joh. 1 34. Van de 51 uitgebrachte stemmen, ter verkiezing van een notabel in de Ned. Herv. Kerk te Zonnemaire, verkreeg de heer C. P. Blom er 41. zoodat deze als gekozen werd verklaard. De overige 10 stemmen waren verdeeld over 3 andere personen. Na afgelegd praeparatoir-examen is de heer B. Meijer door de classis Middel burg tot de evangeliebediening in de Geref. Kerk toegelaten. Beroepen bij de Geref. Gem. te Sliedrecht, ds. R. van der Kamp te Axel, Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te lerseke door ds. J. R. Lammertsma te Tholen. O N D E R W IJ S. Oosterland. Aan den heer M. A. van Dien is, in verband met zijn benoeming tot onderwijzer te Vlissingentegen 1 April a.s. eervol ontslag verleend. Tot onderwijzer aan de Chr. normaal school te Goes is benoemd de heer J. Wester, onderwijzer aan de Chr. school in de Wijngaardstraat daar ter stede. Post en Telegrafie. Met ingang van heden is de commies der telegraphie le kl. E. Harmsen van Rotterdam naar Neuzen overgeplaatst, en de klerk der posterijen en telegraphie 2e kl. J. Cau van Krabbendljke naar Rotterdam. TWEEDE KAMER. Recherchedienst op de Wester-Schelde. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van de begrooting van Financiën 1908 met f 78.000. Op die begrooting voor 1907 is n.l. f 70.000 toegestaan voor de aanschaffing van een stoomboot ten behoeve van den recherchedienst op de Wester-Schelde. Tengevolge van aanmerkelijke vertraging van de te-water-lating der stoomboot was voor den daarvoor bepaalden datum (31 October 1908) geen enkele vordering in gediend. Mitsdien kon ten laste van de Staatsbegrooting 1907 te dezer zake geen betaling geschieden. De geraamde kosten zullen blijkens het contract van aanbe steding t 78.000 bedragen, met welk bedrag de begrooting voor 1908 zal moeten worden verhoogd, terwijl op de begrooting voor 1907 de voor dit doel toegestane som van f 70.000 zal vrijvallen. Bij den aanvang der Dinsdag ge houden zitting huldigde de voorzitter de nagedachtenis van Minister Bevers, die, zooals hij herinnerde, vroeger vele jaren zitting had in de Kamer, en door zijn degelijke kennis, onvermoeide werkzaam heid en eerlijke inborst een hooggeëerd mede-lid was, en die deze goede eigen schappen van hoofd en hart, ook als raadsman der Kroon niet heeft ver loochend. Besloten werd, Woensdag 3 Maart a.s. de nominatie voor de vacature in den Hoogen Raad op te maken. De heer Troelstra heeft verlof bekomen, op een nader te bepalen dag, den Minister van Justitie te interpelleeren in verband met de invoering van het Arbeids-contract. Tweede Kamepwerkiezingen. Men schrijft ons uit het district Oost burg: Wij hebben nu zekerheid, dat het af tredend lid van de Tweede Kamer, de heer mr. P. C. J. Henncquin, geen her- niewing van zijn mandaat verlangt. Met leedwezen zal dit algemeen in ons district worden vernomen, want de heer Hennequin mag zich In een buitengewone populariteit verheugen. Het laat zich evenwel begrijpen, dat de rechtsche partijen nu alles er op zullen zetten den zetel te bemachtigen. Echter is reeds vroeger met cijfers aangetoond, dat de vrijzinnigen in de meerderheid zijn, mits zij natuurlijk met lust en Ijver aan den strijd deelnemen. Omdat reeds lang bij geruchte werd verteld, dat de heer mr. Hennequin zou bedanken, werd de heer G. A. Vorsterman van Oyen, lid van de Prov. Staten van Zeeland, wonende te Aardenburg, als candidaat der vrijzinnigen genoemd. Al zal zeer zeker de heer Vorsterman van Oyen wel door meerdere leden der kles- vereeniging worden aanbevolen, toch kan natuurlijk omtrent candidaten niets worden gemeld, vóór dat de kiesvereeniging heeft vergaderd. Van anti-rev. zijde hebben wij den naam reeds hooren noemen van den heer J. H. Blum, lid van Ged. Staten van Zeeland, die ook in 1905 de candidaat der rechter zijde is geweest. 10" s-ongoiulilsLon, Te 's-Hertogenbosch zijn twee zoontjes van den heer Van Asperen, zeven en negen jaar oud, door het ijs gezakt en verdronken. Te Geldrop trof hetzelfde ongeluk een negenjarig zoontje van den heer Van Venberlo. Maandagmiddag waagden zich te Bergen-op-Zoom twee kinderen van zekeren Onkelinks op het ijs van de rivier de Zoom. Beiden zakten er door. De oudste, 11 jaar, kon zich met spartelen boven water houdende jongste, 7 jaar, verdween echter voor de oogen van twee dames, die daar wandelden, onder het ijs. Zekeren Verbiest mocht 't gelukken, den oudsten knaap te redden; de jongste werd evenwel een half uur later levenloos opgehaald. Gemengd Nieuws. Kampen blijft toch altijd KampenDe raad dier gemeente heeft, op voorstel van Burgem. en Weth.zonder hoofdelijke stemming besloten, indepolitie-verordening te bepalen, dat met automobielen in de kom der gemeente met geen grootere snel heid dan 10 kilometers in 't uur mag worden gereden. Volgens het verslag der raadszitting in de Kamper Ct. zei de voorzitter onder meer „De politie-verordening schrijft omtrent voertuigen voor, in de kom der gemeente niet harder te rijden dan in matigen draf, terwijl de automobielen zoo hard rijden, dat je de menschen als kippen ziet uiteen- vliegen om zich te bergen. Een dergelijk rijden kan thans worden verboden tot 10 kilometers per uur. Spreker is niet zoo zeer voor een snelheid van 10 kilometers, maar voor de conlróie is zulk een snel heid noodig, omdat men deze kan opnemen door de auto een poosje bij te houden. De auto's kunnen buiten snel genoeg rijden en in de kom der gemeente best wat minder hard. We leven hier zoo snel niet". Zegt u dat wel, meneer de burgemeester van Kampen! Laatste Berichten. Londen, 16 Febr. Bij de opening van het parlement op heden heeft de Koning in de troonrede gezegd: „Ik was zeer onder den indruk en dankbaar gestemd door de warme openbare ontvangst der Koningin en mij tijdens ons jongste bezoek aan den Duitschen Keizer en de Duitsche Keizerin te Berlijn door alle klassen der inwoners bereid. Het was ons een groot genoegen H. H. M. M. weer te ontmoeten, ik ben er van overtuigd, dat het daar ge uite hartelijke welkom, waarmede wij begroet werden, er toe zal bijdragen de vriendschappelijke gevoelens te versterken, welke tusschen de twee landen bestaan en die van zooveel belang zijn voor hun wederzijdsche welvaart en voor het behoud van den vrede. De toestand in Perzië aldus de troon rede blijft een oorzaak van zorg. De regeering zou niet gaarne afstand doen van het beginsel van niet tusschenbeide treden in binnenlandsche aangelegenheden, wij zijn echter ook van meening, dat de toestand van Perzië gebiedend de instelling van een stelsel van volksvertegenwoordiging onder een werkdadigen vorm vereischt, om de verwezenlijking te verzekeren van de onontbeerlijke oeconomlsche, geldelijke en administratieve hervormingen en om het land tot rust te brengen. Daar de huidige troebelen de vele handels- en oeconomische belangen van Engeland en Rusland in Perzië in gevaar brengen, wisselen de twee regeeringen van gedachten daarover. Z. M. zeide over den arbeid door de conferentie tot nauwere aaneensluiting te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2