Donderdag 18 Februari 1909. BLOCKER'S (Z ierilczeesclae C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. DAALDERS CACAO. ZIERIKZEGSGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8735. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. RUSLAND. In Riga is een moordaanslag gepleegd op generaal-majoor Koschelew, president van den tijdelijken krijgsraad aldaar, toen hij in een stede naar de kathedraal reed. Twee revolutionnairen losten revolver schoten op hem, waardoor hij aan het hoofd gewond werd. Één der daders vluchtte, doch werd door de politie achter haald, doodelijk verwond en gearresteerd. De andere ontkwam. Tegen Maxim Gorki Is een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. Hij wordt daarin betiteld met „huisschilder te Nischny Nowgorod". Te Sembrick aan de Oostenrijk- Zwitsersche grens is een dame gearresteerd, die in haar koffer 20 kilo ontplofbare stoffen had. Zij kwam van Genève en was op weg naar St.-Petersburg. Volgens haar opgave is zij gravin van Soechomerzedska, echtgcnoote van een doema-afgevaardlgde. FRANKRIJK. Men zal zich herinneren, dat er naar aanleiding van de Steinheil-zaak ook sprake is geweest van den plotselingen dood van president Faure. Toen de president stierf, schijnbaar aan een beroerte, was de veel besproken echtgenoote van den schilder in zijn nabijheid. Dat heeft tot tal van geruchten aanleiding gegeven en één ervan wilde, dat de misdadige hand van madame Steinheil ook het leven van den staats president zou hebben verkort. Nu is dat tien jaar geleden en volgens de Fransche wet zal het misdrijf, indien er hier sprake van mag wezen, dan verjaard zijn. Om nu de deur open te houden voor een eventueele vervolging tegen madame Stein heil of wien ook, heeft de afgevaardigde Delahaye bij het parket een klacht Inge diend tegen den onbekenden dader. De rechter van instructie André heeft, om te beginnen, een onderzoek gelast naar den stand der geldmiddelen van madame Stein heil en haar stiefmoeder, madame Japy, ten tijde van Faure's sterfdag. DUITSCHLAND. De Berlijnsche „steker" heeft Zaterdag avond weder een vrouw en Zondagmorgen twee meisjes licht gewond. Er zijn nu in 't geheel negen vrouwen en meisjes door hem aangerand. Eerstgenoemde, de 22-jarige arbeiders vrouw Meiszner, kwam de trap harer woning in de Friedrich Karl-strasse op, toen een man, die bij de tweede verdieping stond te wachten, naar beneden kwam en haar in het voorbijgaan een messteek aan de rechterdij toebracht. De gewonde vrouw was zoozeer verschrikt, dat zij geen ge luid kon geven, en toen zij in staat was te roepen en door schellen de buren bijeenriep, was de aanrander al lang spoor loos verdwenen. De beschrijving, die deze vrouw van den „steker" gaf, komt overeen met het signalement, door de andere aangevallenen opgegeven. Er werden zeer velen, die eenigszins daarop geleken, in hechtenis genomen, maar zij konden allen bewijzen dat zij niet de gevaarlijke misdadiger waren dien de politie zoekt. Zondag is in de voorstad Lichtenberg een 23-jarig koopman gevat, die tot dusverre zijn alibi op het tijdstip van den daar gepleegden aanslag niet voldoende kon bewijzen. Hij lijdt aan vallende ziekte en is wat zijn geest betreft „minderwaardig". Het is echter nog zeer onzeker, of men in hem den waren schuldige heeft gevonden. Een „engeltjesmakerij" is in den omtrek van Hamburg ontdekt. De politie heeft een echtpaar gearresteerd, dat zuige lingen In bewaring hield. Bij onderzoek is gebleken dat van de 11 kinderen, die hier met Kerstmis „verpleegd" werden, er sedert 8 zijn overleden. In Wlnsen, Siegerland, vond een loopjongen een bevroren dynamietpatroon, waarschijnlijk verloren door mijnwerkers; hij meende schrander te doen met de patroon in een met water gevulden pot op het vuur te zetten. Even later vloog het huis met den loopjongen in de lucht; verscheldende personen werden zwaar gewond; van den jongen heeft men na lang zoeken nog enkele stukjes terug gevonden. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS AMERIKA. In den staat Kansas zijn den wetten tegen het alcohol-gebruik uiterst streng. Maar er wordt in dien staat toch nog enorm gedronken. Zij, die alcohol willen machtig worden, slagen daarin, door voor te wenden dat zij de vloeistof noodig hebben voor medische, wetenschappelijke of industrieeie doeleinden. Om hieraan een eind te maken heeft de Senaat het gebruik van alcohol, zelfs voor medische, wetenschap pelijke of industrieeie doeleinden verboden. Of er mogelijkheid zal bestaan aan deze verbodsbepaling in de praktijk de hand te houden, schijnt nogal twijfelachtig. PORTUGAL. Lissabon, 14 Febr. Volgens het dagblad Dia schijnt het gerucht, als zou Koning Manuel met de dochter van den Hertog van Edinburg in 't huwelijk treden, be vestigd te worden. BELGIË. Antwerpen, 15 Febr. Het Belgische stoomschip „Australien" is Vrijdag ter hoogte van Alboran, nabij Gibraltar, door een onbekend gebleven zeilschip aange varen. De „Australien" zonk; er worden zestien personen vermist. De geheeie be manning bestond uit Belgen. Gent, 16 Febr. Een commissaris van politie alhier en drie agenten gingen Maandagavond naar het huis van een Russisch student, die aan het signalement beantwoordde van den persoon, die schuldig is aan een poging tot afpersing van geld onder bedreiging met den dood, ten huize van een Brusselsch koopman gepleegd. Terwijl de jonge Rus deed of hij zich gereed maakte de politie te volgen, trok hij een revolver uit zijn zak en gaf vuur. De commissaris werd doodelijk in den buik getroffen. Daarop schoot de Rus op één der agenten, die door twee kogels, in buik en hoofd, geraakt werd. De moordenaar is in hechtenis genomen. De getroffen agent is reeds overleden. De Russische anarchist Seiliger, die hier bij zijn arrestatie twee politie-beambten doodelijk verwondde, wordt verdacht de bom te hebben neergelegd in de Faubourg van Brussel; bij hem zijn vele anarchis tische geschriften gevonden. NEDERLAND. Enschedé, 15 Febr. Een onzinnige weddenschap werd Zondag nabij deze stad aangegaan tusschen een zadelmaker en een reiziger, waarbij eerstgenoemde aannam 25 glaasjes jenever te drinken in denzelfden tijd als de ander 25 glazen bier. Toen 20 glazen geledigd waren, zakte de zadelmaker ineen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig overleed. Apeldoorn, 15 Febr. Omtrent den hier plaats gehad hebbenden moord kan nog het volgende worden gemeld De bakkersknecht W. P. is in het ziekenhuis in verhoor genomen en blijft ontkennen iets van de misdaad af te weten. P. bleef in het ziekenhuis onder bewaking der politie. in de woning van den verslagene is de vrouw verhoord, en een uitgebreid onder zoek ingesteld. De dekens zijn in beslag genomen. In verband met dit onderzoek, maar vooral ook na het nachtelijk onderzoek, waarbij een broodbakkersmes in beslag is genomen, zijn er ernstige vermoedens van schuld gerezen tegen den knecht W. P. Het broodmes paste geheel in de sneden in de wollen dekens en in de verwondingen door hart en lever van den verslagene. W. P. is per rijtuig van het ziekenhuis naar het station vervoerd en naar de ge vangenis te Zulfen overgebracht. Nader moet nog gebleken zijn, dat toen de dader de doodeiijke steken had toe gebracht, hij direct het nachtlichtje heeft uitgeblazen, zoodat het Vertrek In duister gehuld was. Dadelijk na de waarschuwing, 's nachts om één uur, heeft de politie een onder zoek op de plaats van het misdrijf ingesteld, dat tot den morgen duurde. Er loopen allerlei geruchten omtrent de aanleiding tot dezen sluipmoord. De bakker Scholten, het slachtoffer van den gruwelijken moord, had den vorigen dag met zijn knecht eenige woorden gehad, en hem aangezegd, binnenkort te moeten vertrekken. Ongeveer 3 uur wist de moordenaar het vertrek, waar Scholten met zijn vrouw sliep, binnen te dringen en zijn slachtoffer met een mes dwars door de dekens in het hart te treffen. Vrouw Scholten werd door eenige be weging van haar echtgenoote wakker en bemerkte nog, dat een nachtlampje werd uitgeblazen, waarna alles weder rustig was en zij zich weder te slapen legde. Het baart zeker verwondering, dat de waakhond, die anders bij eenig gerucht direct blafte, in het geheel niet heeft aan geslagen. Alkmaar, 15 Febr. Zondagmorgen had alhier een treffend ongeluk plaats. Het 7-jarig dochtertje van zekeren S., wonende boven de zaal van het Leger des Heils, aan den Limmerhoek alhier, had het ongeluk In haar nachtponnetje te dicht bij de brandende kachel te komen, waar door dit vlam vatte. Op het angstgeschrei schoten de ouders, die niet In de kamer waren, toe en het gelukte hun, hoewel niet dan zonder zich zelf te hebben ge brand, de vlammen te dooven. Het meisje, met brandwonden overdekt, werd on middellijk naar het stadsziekenhuis gebracht, waar het nog denzelfdcn middag is over leden. Amsterdam, 15 Febr. Zondagnamiddag tusschen 5 en 6 uur heeft zich op den Dam achter 't Commandantshuis een droevig tooneel afgespeeld. Een ongeveer 22-jarige kellner had ver keering met een naaistertje van denzeifden leeftijd. Beiden namen dansles in de Warmoesstraat bij een dansmeester, met wien het meisje vroeger had verkeerd en die sedert getrouwd is. Haar tegenwoordige vrijer, de kellner, scheen nogal jaloersch van aard te zijn, waartoe, volgens hare omgeving, het meisje uit behaagzieke plaagzucht, wel eenige aanleiding gaf. Telkens was er gekibbel tusschen het tweetal. Zoo ook weer Zondag. Den kellner was ter oore gekomen, dat het praatje zich verspreid had, dat zijn engagement af was. Een jongen, die op dezelfde dansles ging en kellner was in het Volkskoffiehuis van den heer Mustert op den Dam, had 't hem verteld, en die jongen weer zou verklaard hebben 't vernomen te hebben van den dansmeester. Toen de beide gelieven gisterennamiddag als gewoonlijk op de les verschenen, vroeg het jongmensch den dansmeester reken schap. Deze beweerde volstrekt niets van dien aard verteld te hebben en verklaarde zich bereid, na afloop van de les mede te gaan naar het café Mustert, om de zaak tot opheldering te brengen. De kellner aldaar, ter verantwoording geroepen, ontkende, een praatje als bedoeld werd, verspreid te hebben, waarop het meisje door de mand viel en bekende, dat zijzelf 't had rondverteld. Er volgde weer een kibbelpartij, die, naar 'tscheen, nogal spoedig was bijgelegd. De verstoorde minnaar voerde echter, naar weldra bleek, wat in het schild. Hij had al eenige dagen met een scheermes rondgeloopen en tegen verschillende menschen gezegd, „dat ze er aan moest". Ook thans, bij het verlaten van het café hoewel hij even te voren nog een vroolljk deuntje op de plano gespeeld had had hij tot zijn vriend den kellner gezegd„Je ziet ons beiden vandaag voor 't laatst!" Deze had dit echter als grootspraak opgevat, en toen hij zag, dat het drietal de dansmeester was in hun gezelschap gebleven na hun vertrek, schijnbaar gemoedelijk, op de straat nog wat bleef staan napraten, was hij aan zijn werk gegaan. Plotseling hoort hij gillen, en zag hij van alle kanten menschen zich spoeden naar de plek waar het gesprek gevoerd was. Daar lagen zijn vriend en diens meisje bloedende en gillende op den grond. De jongeman had plotseling het scheer mes te voorschijn gehaald en haar daar mede een diepe snede in den hals toegebracht. Daarna had hij ook zichzelf een hoewel minder ernstige snede gegeven. Het meisje werd door de omstanders binnengedragen in het café, dat zij zoo juist verlaten had, voorlooplg verbonden en vervolgens met de brancard van den Oeneeskundigen Dienst naar het Binnen- Gasthuis gebracht. Aldaar werd de wonde gehecht. De toestand van het meisje bleek echter zoo zorgelijk te zijn, dat zij door den potitie-commissaris niet gehoord mocht worden. Ook hedenmorgen kon dit nog niet geschieden. Inmiddels was ook de dader door de omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij zijn overbrenging naar het bureau zeeg ook hij in elkaar, zoodat men ook hem naar het Gasthuis voerde. Zijn verwonding was, gelijk boven reeds gezegd is, niet van zoo ernstigen aard, zoodat zijn verhoor in den loop van den dag kon plaats hebben. Gisterenmiddag is Coinelis D. in het gasthuis gehoord. Zijn toestand is minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aan zien. Hij zal dan ook wel binnen enkele dagen uit het ziekenhuis ontslagen kunnen worden. De toestand van het meisje is nog levensgevaarlijk. Gebleken is, dat D. Zondag zeer onder den invloed van sterken drank verkeerde. Hij verklaarde niet met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Dat het mes zich in zijn bezit bevond, was, volgens zijn verklaring, bloot toeval. De verkeering van den dansmeester met het meisje dateert van langen tijd terug. De dansmeester is sedert getrouwd, doch bleef met de beide jongelieden bevriend. De wijze, waarop hij in deze tragische geschiedenis gemengd werd, is dus een geheel onwillekeurige. Gouda, 15 Febr. Gisterenavond is alhier ingebroken bij den heer Wijnhof, meester knecht van de siroopfabriek. De inbrekers werden door den heer Wijnhof op heeterdaad betrapt. De heer Wijnhof greep één beet en sleepte hem naar het politie-bureau. De andere inbreker, die wist te ontkomen, had helaas juist het ontvreemde bedrag aan geld bij zich. De aangehoudene is een bekende der justitie. 's-Gravenhage, 15 Febr. Naar het huls van bewaring alhier zijn een paar boeren knechts uit Wassenaar overgebracht, ver dacht zich ten nadeele van een geldkantoor te dezer stede aan bedrieglijke handelingen te hebben schuldig gemaakt. Beide knechts waren in dienst van een boer, die nog al erg krap in zijn geld zat en om in dit gebrek te voorzien op aller hande minder eerlijke middelen zon. in 't laatst van het vorige jaar begaf hij zich met zijn knechts naar bedoeld geld kantoor om een crediet van eenige duizenden guldens op te nemen. Hij stelde zijn knechts als borgen voor, en alle drie gaven zich daarbij uit voor personen, die in Wassenaar als solide be kend staan, zoodat het kantoor dan ook omtrent die met namen genoemde dorps ingezetenen gunstige information verkreeg. Nu moest alleen nog bij een notaris in Den Haag een akte worden gepasseerd. Ook dit geschiedde. De akte werd met de valsche namen onderteckend en de z.g. borgen waarvan één vrijgezel en de ander weduwnaar gaven tevens aan te voren verzonnen namen als die hunner respectievelijke echtgenooten op. Alles was dus in orde en het geld werd door het kantoor uitbetaald. Maar toen 't nu dezer dagen op rente betaling aankwam, werd het bedrog ontdekt, want de personen wier namen waren op gegeven, wisten natuurlijk van niets. Gevolg was, dat door de politie een onderzoek werd ingesteld, dat leidde tot de aanhouding van de twee knechts. Hun baas was reeds eenige weken ge leden ter zake van een soortgelijk te Delft gepleegd misdrijf gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht, waar zich nu dus het geheeie trio in voorarrest bevindt. Van het door het kantoor verstrekte geld was niet veel meer te vinden. Door leerlingen der Haagsche vak school worden, met toestemming van H. M. de Koningin, een zestal uitzetten voor jonggeborenen vervaardigd, om uit te reiken voor kinderen, die op denzelfden dag geboren worden als het verwacht wordend koninklijk kind. Rotterdam, 15 Febr. Een brand, die bijna menschenlevens had gekost, ontstond Zondagnamiddag kwart over vijven In pand no. 106B aan de Lange Warande, waarvan de le verdieping wordt bewoond door den loopknecht G. Kortlever met zijn echt genoote en den bootwerker A. J. J. van der Kruk met vrouw en twee kinderen, terwijl de 2e étage bewoond wordt door den werkman C. Sanders met echtgenoote en een 21-jarig nichtje en door den meubelmaker C. H. Voermans met vrouw en 4 kinderen. De bootwerker v. d. Kruk was om streeks half vijf met ztjn gezin uitgegaan, evenzoo was het gezin van Voermans afwezig. De brand werd ontdekt door juffrouw Voermans, toen zij, even na 5 uur thuis komende, In de woning van den boot werker v. d. Kruk rook zag. Op vermoedendat v. d. K. lag te slapen, trapte juffrouw V. met behulp van eenige buren, de deur In van de kamer van den bootwerker. Eensklaps sloegen de vlammen de kamer uit en trokken door het trapgat naar de 2e étage. Het achtergedeelte der Ie verdieping, bestaande uit één vertrek met alkoof en keuken, was spoedig in dikken rook ge huld en daar begonnen de vlammen al naar buiten te slaan. Kortlever en zijn huisgenooten konden nog ontsnappen, doch voor de bewoners der 2e verdieping was het te laat en van dezen zagen juffrouw Sar.ders en haar nichtje zich de vlucht langs de trappen door rook en vlammen afgesneden, zoodat zij luidkeels om hulp riepen. De agent van politie 3de klasse, M. Waag, die het eerst ter plaatse was, trachtte met enkele burgers naar boven te gaan, doch de pogingen faalden door den geweldigen rook, die portalen en trappen vulde. Gelukkig kwam spoedig afdoende hulp opdagen, want de toestand der beide vrouwen werd hoe langer hoe hachelijker. Aan de achterzijde sloegen de vlammen met kracht naar buiten, terwijl langs het trapgat en ook door dc vensters der eerste verdieping de rook een uitweg vond. Manschappen der brigade waren dadelijk met rookhelmen over de aangrenzende daken het pand van bovenaf binnengegaan om te trachten van af die zijde de In gevaar verkeerende personen in veiligheid te brengen. Één der mannen der brigade smaakte inmiddels de voldoening de tweede vrouw langs de reddingsladder omlaag te brengen onder groot gejuich der omstanders. De redding langs de ladders ging lang niet gemakkelijk, daar eenige zenuwachtige spuitgasten en burgers met enkele deelen van de ladder naar de achterzijde van het huis waren geioopen om daar te redden. Hierdoor was de ladder aan de straatzijde nauwelijks toereikend om aan de 2e ver dieping te komen. Sanders zelf bleef ondanks den rook in de woning. Om kwart over zevenen was de brand geheel gebluscht onder toezicht van den hoofdman den heer H. van Dam en bleken uitgebrand de achterkamer der le ver dieping met alkoof en keuken. Malversatiën aan de Bank van Leening. De ambtenaar A. O. T., beheerder van bijkantoor A der gemeente lijke Bank van Leening, aan de Bagljnen- straat, is Zaterdagnamiddag op bevel van den rechter-commi8sarls, mr. Rietema, naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1