ZIERIKZEESCHE lil NIEUWSBODE. Dinsdag 16 Februari 1909. BLO OKER S Eerste Blad. (25 ierik.zeesche C o u r a n t). BERICHT. 250,500,1000,3000 ol 5000 regels, NIEUWSTIJDINGEN. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8734. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. liet Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven Ie Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerer.d publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van adverlentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Openbare Aanbesteding op Woensdag den 24 Februari 1909, des voor middags te 11 uur, ten Raadhuize, van: „Het maken van een aarden kade „langseen gedeelte van den Scheeps- „timmerdijk te Zierikzee". Aanwijzing op Vrijdag den 19 Februari a.s. des voormiddags 11 uur, op den Scheeps- timmerdijk. Het bestek ligt ter inzage ter Gemeente- Secretarie en ten kantore van den Gemeente- Bouwmeester, bij wien tevens inlichtingen te bekomen zijn. NEDERLAND. Rotterdam, 13 Febr. In de Voorhaven W.Z. ligt het lichterschip „Quatre Frëres", waarvan schipper was de 41-jarige M. Deykers, gehuwd en vader van 4 zeer jeugdige kinderen. De man verkeerde in treurige financieele omstandigheden. Zoo was er een vonnis tegen hem hangende lot ontruiming van het schip en tot verkoop van zijn inboedel, een en ander tot delging van een schuld van een tweehonderd gulden aan v. D. Vanmorgen halfelf zou hel beslag gelegd worden; daartoe ver scheen de deurwaarder de heer D. T. Schouten. Deykers wond zich door dat beslag zoodanig op, dat hij een beroerte kreeg en op de plaats dood bleef. Wel trachtte de spoedig te hulp geroepen dr. N. Waterman, met assistentie van een lid van E. H. b. O., nog de levensgeesten op te wekken, maar het was tevergeefs. Met moeite werd het lijk uit de kajuit gebracht, waarna het per brancard naar het politiebureau werd vervoerd. De wanhoop van de arme, met vier kleuters achtergebleven weduwe was ver schrikkelijk en nauwelijks kon men haar beletten zich op het stoffelijk overschot van den man te werpen. Aan de Parkhaven is de kantoor bediende H. D. M., wonende Burgemeester Hoffmanptein, in dienst der cargadoors firma P. A. v. Es <S Co. aan de Boompjes, toen hij zich met een portefeuille met f 350 van het kantoor aan de Boompjes naar de loodsen aan de Parkhaven begaf, door 2 kerels aangerand, die hem trachtten te berooven van de portefeuille. Teneinde den kantoorbediende onschadelijk te maken, sloeg men hem met een hard voorwerp op het hoofd. De aangevallene bood zoo krachtdadig weerstand en riep zoo luid om hulp, dat de aanranders de vlucht namen. De kantoorbediende werd licht verwond. De Prov. 's-Hert. Ct. verneemt uit Brussel dat daar op het oogenblik iemand van de Rotterdamsche politie vertoeft. Met behulp van een tweetal agenten zoekt hij naar het spoor van een bediende van een bankiershuis alhier, die sedert 48 uur voortvluchtig is en zijn patroon voor een som van zestig-duizend gulden zou be stolen hebben. Tot heden zijn alle nasporingen echter vruchteloos. Alhier is gisteren gearresteerd een beambte van de Bank-van-Leening, die In den loop van één jaar ongeveer f 4000 moet verduisterd hebben. MEN MOCE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. De ontrouwe gelddrager J. op der Heijden, van de Incasso-Bank alhier, die zich gisteren bij de Amsterdamsche politie aan het bureau Spaarndammerstraat aan meldde, en 's avonds naar hier werd overgebracht, bleek van de circa f 1900, die hij verduisterd had, nog slechts f 400 in zijn bezit te hebben. Hij had in gezel schap van vrouwen in een paar dagen dus f 150O verteerd. Hij deelde mede, dat hij een dezer dagen in beschonken toestand in een der politieposten te Amsterdam had doorgebracht, en toen reeds bekend zou hebben de verdwenen gelddrager te zijn, wat men echter niet gelooide. Het in die richting ingesteld onderzoek heeft deze mededeeling niet bevestigd. Hij had zijn, als bijzonder kenteeken aangegeven, lange afhangende snor afgesneden. Hedenmiddag wordt hij naar 't huis van bewaring over gebracht. Willemstad, 13 Febr. De op 24 Dec. van het vorige jaar bijna geheel afgebrande remise der Zuid-Nederl. Stoomtramweg- Maatschappij alhier, zal binnenkort opnieuw worden opgebouwd, zoodat zij vóór 1 April a.s. geheel gereed zat zijn. Het dak daar van, dat vroeger van hout was, zal nu van ijzer worden gemaakt. Dinteloord, 14 Febr. In de atgeloopen week is door het dames-comité voor het huldeblijk voor onze geëerbiedigde Vorstin de niet onbelangrijke som van f 205 in gezameld. In den loop dezer week kunnen de ingezetenen van hier en elders zich ver gasten aan de uitvoeringen. Maandag en Dinsdag. 15 en 16 dezer, geeft het muziekgezelschap „Excelsior" haar laatste tooneel-voorstellingen, terwijl de zang-vereeniging „Oefening kweekt Kunst" op Woensdag 17 dezer haar 2e uitvoering voor dit seizoen geelt, en voor de sociëteit „Eranos" op Donderdag d. a. v. een gezelschap van elders optreedt. De opvoeringen van de verschillende programma's, zullen respectievelijk plaats hebben in de zalen van mej. de wed. P. Vlamings, den heer R. Blerens en den heer L. Vrolijk. Donderdag j.l. gaf de heer Adriani van Rotterdam in de te openbare school alhier verschillende voorstellingen in goochelen en snelteekenen. Zijn in vele van die gevallen de kinderen na afloop onvoldaan en gevoelen zij spijt hun centen afgedragen te hebben, dit kan echter voor dezen keer niet worden gezegd. De jeugd was geheel en al verbaasd over de toeren, die de goochelaar vertoonde, en menigmaal schaterde zij het uit, dat hooren en zien verging. De proeven in het snelteekenen vielen zeer in den smaak en brachten de kleinen vol bewondering, voor wat zij zagen. Zeer voldaan ver lieten zij na afloop de school, om hun overkropt gemoed aan moeders schoot uit te storten. Zierikzee, 15 Febr. Zaterdagavond het was omstreeks half acht heerschte in ons stadje een heele consternatie. Onver wachts ging namelijk het gaslicht uit, zoodat men allerwege in een Egyptische duisternis gehuld was. Verschrikt liepen de menschen uit hun woningen de straat op, zoodat deze in een ommezien vol volks stond. Kruideniers, bakkers, manufacturiers, sigarenhandelaren zagen hun winkels leeg- loopen, de habitués in de sociëteiten sprongen van hun stam- en speeltafel op, lieten potjes bier, grogjes en kaartspel in den steek, en stoven naar buiten. Een ware paniek had zich van de bevolking meester gemaakt. Alleen de verliefde paartjes lachten in de donkerheid stil ver genoegd, en betreurden het slechts, dat de duisternis van zoo korten duur was, en zoo spoedig voor hel heldere kunstlicht weer plaats maakte. Een twintigjarige werkman te Sluiskil had het ongeluk van een hooitas op den dorschvloer te vallen en op een daar rechtstaande hooivork terecht te koinen. Ernstig gekwetst werd hij naar het ouderlijk huis gedragen. De groote wonden aan het onderlichaam werden door een onmiddellijk geroepen geneesheer dichtgenaaid. De toe stand van den ongelukkige is thans vrijwel en deze zal waarschijnlijk geen nadeelige gevolgen van het ongeval houden. Te Breskens zal door een aantal ingezetenen aan Ged. Staten een adres worden aangeboden, waarin genoemd college wordt verzocht zijn goedkeuring te onthouden aan het jongste raadsbesluit, dat aan de stoomtram-maatschappij Bres kens— Maldeghem eene subsidie zal worden verleend van f 300 voor vijf jaar voor de nieuw aan te leggen lijn naar Neuzen. Adressanten baseeren hunne bezwaren tegen bedoeld raadsbesluit vooral hierop, dat in de gemeente zelve zooveel dringend moet worden onderhanden genomen, dat het bezwaarlijk gaat thans nog gelden voor andere doeleinden uit te trekken. Op het adres wordt druk geteekend. Een rooversbemte achter slot. Naar aanleiding van een samenkomst van het parket van Middelburg en dat van Gent te Axel, ter onderzoek van een diefstal met mishandeling aldaar, vernemen wij, dat deze samenkomst in verband staat met tal van diefstallen en mishandelingen gepleegd door een bende, welke aan de Nederlandsch-Belgische grens bekend stond onder den naam van de „Klampersbende'' In het voorjaar 1908 hoorde men in Zeeuwsch-Vlaanderen en voornamelijk in de dorpen aan de Belgische grens, telkens spreken van nachtelijke diefstallen, waarbij de bewoners mishandeld en gebonden werden. Zoo drongen o. a. een zestal zwart ge maakte kerels op een nacht in de hofstede van twee oudjes, de gebroeders De Bock, onder Moerbeke, een kwartier van de Nederlandsche grens. Deze oudjes stonden bekend, dat zij steeds veel geld in huis hadden. De kerels bonden de bewoners op een stoel vast en dwongen hen te zeggen, waar het geld verborgen was. Daar zij daartoe niet genegen waren, mishandelden de dieven hen zoodanig, dat één van hen later tengevolge van de mis handelingen overleden is. Daarna door zochten zij het geheele huis, ja, braken zelfs den vloer van de kelder uit. Het hoofd van de bende was zekere De Br., uit Stekene, een dorp op een uur afstand van Hulst gelegen. Hij is omstreeks 35 jaar oud en van buitengewone lichaams kracht. Door hem is eigenlijk de bende aan het licht gekomen. Ziehier op welke wijze: De Br. had eenigen zijner mannen uil- gezocht, om met hem naar Axel te gaan, waar hij goed bekend was. Men zou daar een alleenwonende landbouwer plunderen. Per rijwiel trok men er heen. De Br. stond op wacht, terwijl de anderen in de hoeve drongen en zich meester maakten van al het geld, na den bewoner weer gebonden te hebben. Na afloop werd het geld verdeeld. De Br. kreeg als kapitein f 200. Een paar dagen later las men in de dagbladen, dat te Axel f 4000 gestolen was. „Dan hebben de kerels me bedrogen", schreeuwde de Br. En na een goed glas gedronken te hebben, begaf hij zich naar één der medeplichtigen, Pieter BI., in de wandeling genaamd „Mijn heer Pierre", omdat hij altijd zoo deftig voor den dag komt, die een kroegje houdt in Antwerpen. „Mijnheer Pierre" wilde echter van niets weten en beweerde, dat alles „eerlijk" verdeeld was. De Br. maakte zich kwaad, begon op tafel te slaan, gooide stoelen en tafels omver, in het kort, maakte een leven, dat de politie er aan te pas kwam. Deze begreep spoedig wat er gaande was en De Br. en „Mijnheer Pierre" wer den ingerekend. Nu begon een onderzoek, dat al zes maanden duurt en tot gevolg heeft gehad, dat de meesle leden der bende achter slot en grendel zitten. Een paar zijn nog voortvluchtig. Tien personen bevinden zich thans in hechtenis, waaronder twee vrouwen, vriendinnen van „Mijnheer Pierre". Zonnemaire, 13 Febr. De Rederijkers kamer „A. V." gaf gisterenavond in de bewaarschool hare gewone jaarlijksche uilvoering, die trots het barre winterweer, vrij goed bezocht was. Opgevoerd werden: „Hun Kind" van Bingman en „Pakketten voor Dames" van Van Maurik. Met genoegen mag gemeld worden, dat de leden studie van hunne rollen maken, en dat, vooral onder de damesleden (zonder de heeren te willen klelneeren) zeer goede krachten schuilen. Mogen ztj ons nog menigmaal op een prettigen avond ver gasten Duivendljke, 12 Febr. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1908 297 mannen en 263 vrouwen, totaal 650 personen. Zij verminderde dit jaar met 1 persoon. Ellemeet, 12 Febr. Hedenavond gaf de Rederijkerskamer „Hooger zij ons Doel alhier, hare jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer F. C. de Roo. Het gure weder had zeker velen afge schrikt, want het publiek was niet talrijk. Opgevoerd werdenWie ben ik (blijspel in 3 bedrijven), Een uurtje wonderdokter, (blijspel in 1 bedrijf), Dirk Nergensthuis of de gewaande baron, (blijspel in 1 bedrijf). Gaf men vroeger steeds een drama of tooneelspel ten gehoore, nu moest dit door gebrek aan werkende leden achter wege blijven. De medewerkers kweten zich goed van hunne taak en gaven blijk, dat de rollen flink ingestudeerd waren. Na afloop der uitvoering dankte de voorzitter liet publiek voor zijne tegen woordigheid, waarna een geanimeerd bal, afgewisseld door voordrachten, dezen gezetligen avond besloot. Elker7.ee, 13 Febr. Het getal inwoners bedroeg alhier op 31 December 1908 298 mannen en 262 vrouwen, totaal 560 personen. In 1908 verminderde het getal inwoners met 21. Burgli, 13 Febr, Voor een goedgevulde zaal hield Vrijdagavond de Rederijkers- vereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" alhier een uitvoering. Opgevoerd werden het tooneelspel „Mijn Leopold" en het blijspel „Een kijkje In de keuken of zoo spelen knechten en meiden de baas". Beide stukken werden verdienstelijk opge voerd, en gedurende het laatste stuk werd hartetijk gelachen. De Vereeniging oogstte dan ook een dankbaar applaus. Het volgend jaar hoopt de Vereeniging haar twintigjarig bestaan te herdenken. Nieuwerkerk. Vrijdagavond hadden we in de zaal van de „Meehaat" alhier de Oosterlandsche Rederljkers-Vereenigirig „Onderling Genoegen". Ze voerde ten tooneele het reeds in dit blad besproken drama in 4 bedrijven „Richard Moor", met een voorspel in 1 bedrijf: „Één uur te laat". Het talrijk publiek genoot zichtbaar van den boeienden inhoud en de voor dilettanten verdienstelijke vertolking van het zware stuk. De hoofdrollen waren toevertrouwd aan de beste krachten, waar onder zeer goede, waarop de Vereeniging kan roemen. Het nastukje: „De Inkwar tiering bij Jaap Beyersch", blijspel in één bedrijf, werd vaardig en con amore gespeeld. Het wekte door de eigenaardige typeering in hooge mate den lachlust op. De hoop, door den voorzitter van „Onderling Genoegen" uitgesproken, dat zijne Vereeniging het volgend jaar weer te Nieuwerkerk moge optreden, werd zeker door veten gedeeld. Bruinisse. Vrijdag gaf de Muziek- vereeniging „Excelsior", directeur de heer Joh. F. A. Theewis te Zierikzee, weder een zeer goed gestaagde uitvoering. Een zeer talrijk publiek was opgekomen, om de uitvoering bij te wonen. Onder de bekwame leiding van den directeur werden de muzieknummers, waaronder een paar voor viool en piano, door jeugdige leer lingen van den directeur, op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Uit alles bleek, dat de leden zich met ijver en lust ge oefend hadden, zoodat het publiek bij de goede uitvoering genoot. Een drietal stukken werden ter afwisseling opgevoerd en wel „Meester Jeroen en zijn Kweekellng", een kluchtspel„'t Lied van Moeder", een tooneelspel, en „Een lastige Schoonpapa". De opvoering dier stukken verdient allen lot. De beide dames en de heeren, die er in medewerkten, hadden hunne rotten goed bestudeerd, en gaven ze zeer verdienstelijk weder, „'t Lied van Moeder", een stuk met zang in drie be drijven en voorspel, dat zeer moeilijk weer Ie geven gedeelten bevat, boeide van 't begin tot het einde. Met groote voldoening kan de Vereeniging dan ook op den zoo goed geslaagden avond terugzien. Zaterdagavond trad in de conferentie- kamer alhier op, de heer jhr. De Muralt van Zierikzee, met een rede over „De Politieke toestand". Een zeer groot aantal be langstellenden was opgekomen en luisterde met aandacht naar de gloedvolle woorden van den spreker. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Alleen maakte één der aanwezigen, naar aanleiding van het gehoorde, een korte opmerking. Daar de bekwame spreker ook elders denkt op te treden, wordt van de rede zelve thans geen verstag gegeven. Stavenisse. L.t. Vrijdagavond gaf de Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" alhier een winter-vergadering met dames, waarin als spreker optrad de heer Boers van Bruinisse. Op aangename wijze hield de spreker het gezelschap, dat in bevredigend aantal was opgekomen, eenige uurtjes bezig, door het lezen van eenige penne- vruchten van W. Buning, J. van Maurik enz. Ernst en luim wisselden elkander af. Een „Tot weerziens" werd den spreker toegeroepen. Na atloop hield, voornamelijk de jeugd, zich nog eenigen tijd met een dansje bezig. Bij Kon. Besluit is dr. M. W. de Visser (geboortig van hier), thans leerling- tolk bij H. M. Gezantschap te Tokio (Japan) bevorderd tot 2e secretaris-tolk bij genoemd Gezantschap. Cotljnsplaat. Als een groote bizonder- heid van hier kan worden vermeld, dat dezer dagen in de kom der gemeente een ooievaar is aangetroffen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kerkwerve. Bij de op 13 Februari j.l. gehouden aanbesteding van klaver- en lucernezaad waren de laagste inschrijvers voor klaver de heer A. J. Hofman te Veen- dam voor f 0,70 per K.O. en voor lucerne de heeren gebr. Dries, Sappemeer, voor f 0,90 per K.G. De hoogste was de heer A. D. Hobbel voor klaver t I en voor lucerne f 1,10 per K.G. Burgh, 13 Febr. Bij de heden door de Landbouwvereeniging „C. et C." gehouden aanbesteding van zaden en chillsalpeter, werd de levering van 302} K.G. Rozen- daalsch klaverzaad opgedragen aan den heer J. H. Bakker te Wlldervank voor den prijs van f 0,82 per K.G.; 118} K.O. pro- vencer lucernezaad aan den heer D. J. van der Have te Kapelte bij Ooes, en 14100 K.G. chilisalpeter aan de Internationale Ouano en Superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor f 10.75 per 100 K.G. Colijnsplaat, 12 Febr. Door den heer F. Guljé q q. te Breda werd ten behoeve den landbouwer Th. Maat te Kats aanbesteed het bouwen eener landbouwschuur, waar voor werd ingeschreven door: H. J. Hubregtse, Wissekerke 4790 L. T. Maas, id. 4430 C. Kievit, Colijnsplaat 4347 J. Schroevers, Kats„4180 J. M. Haringman, Colijnsplaat „4159 Aan den laagsten inschrijver gegund. Door den heer L. Pouwer alhier werd heden aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur, varkenshok enz., waarvoor werd ingeschreven door L. van der Moer alhier voor de som van f 1409, aan wien het werk i9 gegund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1