Uit Stad en Provincie. Vil» VIN DEN GEMEENTERAD maanden wegens desertie en tot 3 maanden wegens diefstal. Hij is ter beschikking gesteld van den garnizoenscommandant, om heden naar Amsterdam te worden overgebracht. Melissant, 9 Febr. In verband met de arrestatie van een boerenarbeider en een boerenzoon uit Melissant en Den Bommel, beiden thans gedetineerd In het Huis van Bewaring te Rotterdam, verdacht van den diefstal van 9000 gulden ten huize van mejuffrouw de weduwe Segers te Melissant, hebben, op aanwijzing van de verdachten, opgravingen plaats gehad, die leidden tot het vinden van 4300 gulden. Het geld is in beslag genomen en op gezonden ter beschikking van den rechter commissaris. Met verdere opgravingen wordt voortgegaan. Zierikzee, 10 Febr. Op Maandag den 22sten dezer zal de Liberale Kiesvereeniging (afdeeling A en B) alhier, ten huize van den heer Adriaanse, vergaderen. Zaterdag aanstaande, des avonds te half zeven ure, zal jhr. R. de Muralt te Bruinisse voor de Liberale Kiesvereeniging een politieke voordracht houden. Genoemde heer zal te dezer stede in het „Huis van Nassau" aanstaanden Maan dag des avonds ten acht ure als spreker optreden. In beide vergaderingen, waarvoor het bijwonen zoowel voor mannen als vrouwen kosteloos is, zal gelegenheid tot debat gegeven worden. Door de Centrale Vrijzinnige en de Centrale Anti-Revolutionnaire Kiesvereni gingen op Flakkee zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld resp. het aftredend Kamerlid, de heer mr. R. J. H. Patljn en de heer H. C. Vegthel. Eerstgenoemde heeft de candida- tuur aanvaard. De Breskensche Cf. schrijft: In weerwil van de meest hardnekkige berichten, nu weer in Zelandia, dat mr. P. C. J. Hennequin zijn mandaat als Kamerlid voor het district Oostburg niet hernieuwd wenscht te zien, hebben wij voldoende reden om te verklaren, dat thans daarvan nog niets bekend is. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuw-Vosse- meer, de heer B. A. v. d. Wielen, secretaris dier gemeente. Renesse. De heer P. Padmos, kommies bij 's Rijks belastingen te Amstelrade, is als zoodanig verplaatst naar Simpelveld. Nieuwerkerk. Maandagavond j.l. werd in het lokaal van den heer Joh. Lievense alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Steenkolenvereeniging, onder voorzitterschap van den heer Jac. Bouman. Na lezing van de notulen der laatste vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, werd rekening gedaan door den secretaris-penningmeester, den heer S. K. v. Oost, over het afgesloten boek jaar. De rekening, aanwijzende een ont vangst van f 7681,765 en een uitgaaf van f 7741,87, alzoo sluitende met een tekort van f 60,105, werd goedgekeurd. Over 1908 zijn verbruikt 8635 H.L. steenkool. Het ledental bedroeg 270. Staande de vergadering traden nog twee nieuwe leden toe en werden 6000 H.L. kolen besteld. Bruinisse. Op Zaterdag 20 Februari a.s. zal alhier in de conferentiekamer een lezing worden gehouden door den heer A. Steyns, gymnastiekleraar te Zierikzee, over: „De lichamelijke ontwikkeling". Vermoedelijk zal de Oymnastiekvereeniging „Rust Roest" van Zierikzee eenige staafoefeningen ten beste geven. Het doel dezer lezing is, om ook hier een gymnastiekvereniging op te richten. We raden een ieder aan, deze lezing bij te wonen, welke om 7 uur begint, en voor een ieder vrij toegankelijk zal zijn. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd behandeld het verzoekschrift van de Vereeniglng „Alge meen Schippers- en Visschersbelang", om adhaesie te betuigen aan het plan om de landsluis te verplaatsen en zich uit te spreken over het dempen van de Dee. Hierover ontstonden langdurige dis- cussiën. Door den heer M. Jumelet werd het verzoek krachtig gesteund. Ten slotte werd door genoemden heer het voorstel gedaan, „ten volle adhaesie te betuigen aan de verplaatsing der suatiesluis en te be sluiten de kosten van de demping van de Dee voor rekening van de gemeente te nemen". Met algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen. Nog werd besloten de stormschade aan den havendam te doen herstellen. Anna-Jacoba-Polder, 9 Febr. Terwijl de landbouwer v. S. met zijn zoon in een tilbury gezeten, van 't dorp kwam, schrok het paard voor een zoogenaamde „blikken trommel", staande aan den Noordweg. Het dier sprong op zij, de tree van het rijtuig kwam tegen een boom, waardoor dat omsloeg. Van S. werd er uitgeslingerd en kwam, natuurlijk niet zachl, tegen den grond terecht. Gelukkig had hij zich niet ernstig bezeerd. 2ljn zoon, die nog uit de kar wist te springen en de leidsels goed vast hield, kwam er zonder letsel af. De kar was deerlijk gehavend. Poortvliet. In deze gemeente komen vele gevallen van mazelen voor. Middelburg, 9 Febr. In den afgeloopen nacht Is alhier een poging tot inbraak gepleegd in het huis van verkoop met recht van wederlnkoop van den heer P. op den Korendijk. Omstreeks 2 uur werd één der huis- genooten gewekt, door gerammel aan den voorkant van het huis. Deze begaf zich naar beneden, toen plotseling een ruit met veel lawaai op straat viel. Toen de heer P., die inmiddels wakker geworden was, buiten kwam, was er van den in breker of inbrekers niets meer te zien. Wel kwam hij tot de ontdekking dat de houten luiken voor de ramen waren weg genomen en dat een ruit bijna geheel uitgesneden was. Bij dit laatste werkje schijnt men zich verwond te hebben, althans op het venster kozijn en één der luiken werden bloedsporen gevonden. Naar men mededeelde, wordt er niets vermist. De politie, die een onderzoek heeft ingesteld, nam een stuk glas, waarop vinger afdrukken, in beslag. Vlissiogen, 9 Febr. Een 6-jarig knaapje heeft geheel alleen van Leipzig via Vlissingen de reis naar Londen gemaakt. Het ventje had aan zijn jas een kaart, vermeldende het adres waar de knaap te Londen „besteld" moest worden, en hij is dan ook, dank zij de hulp van mede reizigers, op zijn bestemming gearriveerd. Oostburg, 9 Febr. Bij de heden in dit district gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten vacature P. van Houte, overleden werd slechts één candidaat aangewezen, en wel de heer J. A. Neeteson, die dus als gekozen is verklaard. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Uitslag der door het Polderbestuur van Dreischor den 9 Februari gehoudene aanbesteding van Pruisische onderhouds- grint (1025 M5). Abr. van der Linde, Brouwershaven, f 2,15; W. Muller, Dordrecht, f 1,74; Daniël van Dam, Klundert, l,73r9aC. van den Berg, Viane, Ouwerkerk, f 1,83; Koppenhage, Utrecht, f 1,70; W. Oossen, Papendrecht, f 1,78; J. van Dljke, Sint- Philipsland, f 1,55, gegund; W. van den Berg, Dordrecht, f 1,63; A. J. de Bok, Nijmegen, f 1,81L. de Boom Zoon, 's Gravendeel, f 1,90. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 10 Febr. Maandagnamiddag vergaderde in het „Huis van Nassau" de afdeeling Schouwen—Duiveland der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De vergadering, die goed bezocht was, werd door den voorzitter, den heer mr. H. C. Moolenburgh, met een korte toespraak geopend, waarin hij zeide, dat 't bestuur der afdeeling, met het oog op den wensch van de zijde van vele land bouwers, dat de zulvelconsulent van Zeeland, de heer C. Zwagerman, zou aangezocht worden een lezing alhier te houden over de voedering van het vee, genoemden heer daartoe had uitgenoodigd. Deze was zoo welwillend geweest aan die uitnoodiging gevolg te geven. Spreker hoopte, dat niet alleen voor de landbouwers, die door hun groote opkomst toonden belang In het onderwerp te stellen, maar ook voor hen, die geen landbouwers zijn, de lezing veel leerrijks moge opleveren. Hij gaf hierop het woord aan den spreker, den heer Zwagerman. Spreker leidt zijn voordracht in met het volgend gedichtje: Die kent en niet kan Is een theoretisch man; Die kan en niet kent Is een practlsche vent. Het kunnen en het kennen, Dat zijn er twee, m'n vriend, En met één van beiden is Niemand goed gediend. Men moet bij de voeding van het vee trachten, theorie en practijk bij elkaar te brengen, maar dit is niet zoo gemakkelijk, omdat er nog zooveel duistere punten zijn. Onderscheidene practische menschen denken verschillend over veevoedering. Hunne denkwijzen staan niet zelden lijn recht tegenover elkaar. Spreker zal enkele beschouwingen geven in verband met de practijk der voedering van het vee in deze streek. Op den voorgrond moet staan, wil men uit het vee voordeel trekken, een ruime en doelmatige voedering. Het doel der veehouderij is, te verkrijgen óf veel vleesch en vet, óf veel melk en boter. Nu is het ééne dier veel voordeeliger voedings- benutter dan het andere. Zoo verbruikt op eiken stal van melkvee één stuk vee meer, dan het aan melk en boter kan opleveren. Men passé toe een ruime en doelmatige voeding, en werke tevens met voordeelige voederingsbenutters. Spreker zet hierop uiteen de samenstelling van het voer. Elk voedingsmiddel bestaat uit een groote hoeveelheid water. Men onderscheidt vier groepen van voederstoffen, te weten koolhydraten, eiwitachtige stoffen, vet- achtige stoffen en zouten; het laatste van belang voor de beenvorming van het dier. Al deze vier groepen en haar onderdeelen werden door spreker besproken. Nu vindt men in het dierlijk lichaam dezelfde groepen van voederstoffen. De warmte van het dier (de gemiddelde temperatuur van een rund Is 38° Celsius) komt uit het voedsel. Een stal, waarvan men de temperatuur goed kan regelen, is van veel belang voor de toediening van de voedingsstoffen. Ook voor de kracht van het dier is het voedsel noodig. Meer voeding hebben noodig jonge dieren, die nog groeien. Bij melkvee dient de voeding voor de vorming der bestanddeelen, die in de melk voor komen. Voor de waarde van het voedings middel is van belang het gehalte van het water. Is het watergehalte te hoog, dan gaat het voeder schimmelen. Spreker gaat de verschillende voeder- middelen uitvoerig na, merkt o. a. op, dat men moet letten op de verteerbaarheid der voedermiddelen en den smaak van het voedsel, zoodat het dier het voedsel lekker vindt, want beide zijn niet van belang ontbloot. Hij stelt in het licht, dat ver schillende voedermiddelen schadelijke bestanddeelen hebben. Zoo werken bieten koppen afdrijvend. Hoogst voorzichtig zij men met voedermiddelen uit het buitenland. Aan het jonge kalf geve men ruime voeding. Houden wij het armelijk, dan wordt het geen goed uitgebouwd beest, en het geeft later weinig melk en boter. Vaak wordt ook aan het kalf te weinig zoete melk gegeven. Heeft een kalf drie weken volop zoete melk gehad, dan moet men het geleidelijk brengen op de onder- melk. De ondermelk bevat een laag ge halte van vet. Het gebrek aan vet moet door krachtige voedermiddelen worden aangevuld. Na de pauze werd nog de voeding van het melkvee behandeld, en gewezen op den invloed van het voer op de hoeveel heid en het gehalte van de melk. Besproken werden de gegevens betreffende soort en hoeveelheid voeder, aan spreker op zijn verzoek verstrekt door zes landbouwers van Schouwen en Duiveland. Deze gegevens waren in tabellen.uitgewerkt, die aan de leden werden rondgedeeld. De voordracht van den spreker werd door de vergadering luide toegejuicht. Aan het debat, dat zich hierop ontspon, en dat hoofdzakelijk meer ten doel had nadere toelichtingen te verkrijgen, namen deel de heeren Krepel, J. W. v. Oeveren, L. Koopman en Van Gastel. De waarnemende voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom, de heer mr. Moolenburgh had vóór de pauze de ver gadering verlaten, dankte den spreker voor zijn flinke behandeling van het onderwerp. En deze zal voorzeker van zijn lezing voldoening smaken, wanneer hij de aanleiding is, dat de leden over de voedering van het vee rijpelijk gaan nadenken. Dankend hem voor zijn voor dracht, roept hij hem, onder bijval der vergadering, een tot weerziens toe. Schouwen. Konden wij verleden jaar niets of althans weinig goeds van den lupinen-oogst schrijven, thans kan gemeld worden, dat de oogst van 1908 zeer goed genoemd kan worden. Bij een flinke kwaliteit blijkt, nu het zaad gedorschen wordt, de kwaliteit uitstekend te zijn. Groote, goed ontwikkelde, gezonde zaden springen uit de droge peultjes. Zak bij zak wordt gevuld, op den wagen geladen en verscheept naar Gelderland en Drenthe, waar het zaad op de lichte gronden voor groenbemesting wordt uitgezaaid. De prijs per H.L. varieert van f 5 tot f 6. St.-Filipsland, 8 Febr. De weegbrug aan den Ouden Weg keert over 1908 een dividend uit van pl.m. 17 pCt. De aan deelhouders van die aan de haven moeten over 't afgeloopen jaar pl.m. 2 pCt. bij passen, tengevolge van groote reparatie. Stavenisse. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. J. Dorst, als lid der commissie van toezicht op den landbouw- wintercursus alhier, is benoemd de heer H. J. Dorst alhier. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Ouddorp (Flakkee) door ds. G. C. Rappard te Kesteren. Ds. Karres te 's-Gravenhage, die de vorige week zijn 25-jarige Evangeliebedie ning herdacht, hield Zondagavond in de Groote Kerk aldaar een herdenkingsrede, ten aanhoore van een overtalrijke schare Gemeenteleden en van al zijn ambts broeders. De jubilaris had tot tekst zijner rede gekozen de woorden ontleend aan 2 Korinthe 1 12. Bij het einde der godsdienstoefening zong de Gemeente den predikant een zegenwensch toe. Eikerzee, 8 Febr. In de vergadering van kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier is o. m. behandeld, het adres aan hen gericht door de Groepsvereeniging van den Protestantenbond. Met algemeene stemmen der aanwezige kerkvoogden is aan die Groep toegestaan het gebruik maken van de kerk, om er godsdienst oefeningen in te doen houden. EER STE KA MER. In de Dinsdag gehouden zitting werd een aanvang gemaakt met de behandeling der £egrooting van Binnenlansche Zaken. De heer Van den Biesen critiseerde de overdreven eischen van het woningtoezicht in de groote steden bij de toepassing van de woningwet. De heeren Van der Feltz en Van Basten Batenburg bepleitten de wettelijke regeling van verzekerings-maatschappljen. De heer Van der Does bepleitte de opneming van de politie-commissarissen in hel pensioenfonds voor Burgerlijke ambtenaren. Hij wenschte dat de gemeenteraden door aanvulling van de gemeentewet, bevoegd zouden worden wanordelijke raadsleden te verwijderen. Spreker herinnerde aan het geval van het fluitende raadslid te Roosen daal. De heer Sickenga, betoogende dat de gemeentewet zich niet meer aanpast aan de praktijk, was van oordeel dat een onderzoek op breeder grondslag dan enkel een onderzoek naar de regeling der gemeente-financiën, noodig is. Minister Heemskerk verzekerde met bekwamen spoed een regeling der ver zekerings-maatschappljen te zullen ont werpen. te Zierikzee, gehouden op Woensdag 10 Februari 1909. De voorzitter, mr. H. C. Moolenburgh, opent de vergadering met de mededeeling, dat de heeren Fokker en Koopman hebben kennis gegeven, dat zij verhinderd zijn de zitting bij te wonen, en houdt vervolgens een toespraak, waarin hij zegt, dat de mededeeling, die de Minister van Binnen- landsche Zaken in de Kamer gedaan heeft, betreffende de blijde verwachting waarin onze geëerbiedigde Koningin verkeert, ook hier met vreugde is ontvangen. Hij spreekt den wensch uit, dat de algemeen ge koesterde hoop in vervulling moge komen. (Applaus, leve de Koningin). Terugziende op het verstreken jaar, wijst hij met ge noegen op den goeden toon, die bij de beraadslagingen in den Raad geheerscht heeft, en knoopt daaraan den wensch vast, dat ook In dit jaar deze goede toon het kenmerk der discussiën moge zijn. Dit jaar belooft voor onze gemeente niet on belangrijk te zijn. Immers, er zal een nieuwe Concertzaal gebouwd worden, die niet alleen voor concerten en tooneelvoorstellingen zal dienen, maar die ook voor graanbeurs bestemd is. Deze laatste bestemming zal wellicht er toe kunnen leiden, dat meerdere vreemde kooplieden deze gemeente be zoeken zullen. Ook is het voor onze ge meente niet van belang ontbloot, dat de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij be sloten heeft, tot den aanleg van de lijn Burgh—Brouwershaven. Spreker maakt verder nog gewag van de waterleiding, die in het vooruitzicht is gesteld, en die, naar hij hoopt, eens tot stand moge komen. En ten slotte werd nog gewezen op de stoomwasscherij, die hier in het leven zal worden geroepen, en waarvoor reeds grond beschikbaar is. Moge dit alles tot bloei van deze gemeente zijn beslag krijgen. (Toejuiching). Bij de voorlezing van den brief van Gedep. Staten, waarbij goedgekeurd wordt het raadsbesluit tot openbaren verkoop van school D met onderwijzerswoning, deelt de voorzitter mede, dat school en huis aan den heer Van der Valk alhier verkocht zijn voor f 4650. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende brieven: van den heer J. Gloude, waarin hij bericht, dat hij zijn herbenoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur aan neemt; van mr. Bouman, waarin hij meldt, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt; van den heer H. Loewer, en mevrouw Franse—Ezerman, waarin zij te kennen geven, dat zij hunne benoeming tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie aannemen van den heer H. C. Moolenburgh, waarin hij bericht, dat hij zijn herbenoeming tot regent van het Burgerweeshuis aan neemt; van den heer L. Koopman Cz., waarin hij meldt, dat hij zijn herbenoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs niet aanneemt; van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, waarin zij bericht, dat de heer J. Bolt tot haar secretaris is benoemd van den heer A. J. Ribbens Pz., waarin hij verklaart, dat hij zijn herbenoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie niet aanneemt. De rekening der Armenbewaarschool wordt in handen gesteld van een Commissie, bestaande uit de heeren De Crane, Engel- berts en Fokker. De ingekomen verslagen der Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1908, en van Burgem. en Weth., bedoeld bij art. 52 der Woningwet over 1908, zullen gedrukt en aan het gemeenteverslag worden toegevoegd. Bij monde van den heer Polvliet, werd door de Commissie tot onderzoek der rekening van het Burgerweeshuis over 1907, geadviseerd tot haar goedkeuring in ontvang tot een bedrag van f 9784 89 en in uitgaaf tot een som van f 7621,57, zoodat zij sloot met een batig saldo van f 2163,32. Conform werd besloten. Bij monde van den heer Van den Bout adviseert de Commissie 'tot onderzoek der Begrooting van het Burgerweeshuis over 1909, tot haar goedkeuring in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 9493,32. Dienovereenkomstig werd besloten. Aan de orde is het verslag der Commissie van enquête In zake het conflict tusschen het raadslid, den heer L. Koopman Cz., en den keurmeester van het vee en vleesch, den heer Goemans. De Commissie bestaat uit de heeren D. van der Vliet, D. Engel- berls en H. Polvliet. Zij bracht een om vangrijk rapport uit, dat wij in het meer uitgebreide raadsverslag zullen opnemen. Wij bepalen ons nu slechts tot de plaatsing van haar conclusie, en deze Is, „dat de „Commissie éénparig van oordeel is, dat „er geen reden bestond om een blaam te „werpen op den keurmeester, den heer „Goemans, zooals de heer Koopman in „de raadsvergadering van 12 October 1908 „gedaan heeft". Daar geen der leden voor lezing van het rapport wenscht, dat trouwens ter visie heeft gelegen, stelt de voorzitter voor, het rapport voor kennisgeving aan te nemen, en den leden der Commissie dank te betuigen voor het onderzoek en het uitvoerig rapport. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een adres van houders van hondenkarren, houdende verzoek om de in de Algemeene Politie-Verordening voorkomende bepaling, betreffende het aanspannen van honden, in te trekken. De voorzitter stelt voor, dit adres in handen van Burgem. en Weth. te stellen ter af doening. Conform werd besloten. Remissie van den hoofdelijken omslag over 1908 wordt verleend aan de erven van wijlen dr. Van der Starp, tot een be drag van f 76,666. Aan den heer M. B. Smits wordt met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school A. Besloten werd om op het gedeelte van den Scheepstimmerdijk, dat bij den vloed van 12 Maart 1906 is ondergeloopen, een aarden kade te doen maken, waarvan de kosten op pl. m. f 450 begroot werden. Op verzoek van M. Berrevoets, vlsscher alhier, werd zijn pacht van de visscherlj in de Nieuwe Haven van 1 Mei af van f 90 op f 50 per jaar teruggebracht. Conform het advies der commissie, be staande uit de heeren Engelberts, Van Os en De Muralt, en benoemd tot onderzoek van het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van de gemeentebegrooting over 1908 en die voor 1909, werd besloten dat voorstel goed te keuren. Met 7 tegen 4 stemmen werd afwijzend beschikt op de aanvrage der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, om een jaarlijksche toelage van f 60 voor de te maken kosten. Tegen stemden de heeren Van Os, Polvliet, De Muralt en Engelberts. Het suppletoir-kohier der belasting op de honden over 1908 werd op f39 vast gesteld. Benoemd werd met 9 stemmen tot onderwijzer aan school A, de heer W. M. Smits te Melissant. De heer D. van Santen te Hoogvliet verkreeg 2 stemmen. Benoemd werd tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, in de plaats van den heer Ribbens, mr. Wervelman. Mede aanbevolen was ds. J. Ph. Makkink. Benoemd werd tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, de heer J. S. Stoop. Mede aanbevolen was de heer C. de Looze. Bij de omvraag vraagt de heer Polvliet inlichtingen omtrent de waterleiding. De voorzitter antwoordt, dat de man, die over een concessie geschreven heeft, geopereerd is, en daarom niet op reis mag. Zoodra hij hersteld is, zal hij met Burgem. en Weth. een onderhoud hebben. De heer De Crane heeft niet veel ver trouwen inde zaak. Ook de voorzitter gelooft, dat de zaak niet veel om het lijf heeft. De heer De Muralt klaagt over de roekeloosheid der jeugd, die zich op zwak ijs begeeft en zóó haar leven waagt. Reeds zijn er hier vier doorgezakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2