ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 11 Februari 1909. Vloedplanken. eo ander over (Z ierilszeesclie Couran t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee i 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8732. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Directeurs A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. AD VERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. QEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfs belasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uit treksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten af zonderlijk wordt betaald) vóór 15 Maart a.s. aan hen te doen blijken. Middelburg, 5 Februari 1909. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 9 Februari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In hetzelfde jaar, namelijk 1585, dat Amsterdam ten tweeden male, èn wegens de groote toename der bevolking èn om deze beter tegen den vijand te kunnen beschermen, werd uitgelegd, heeft de stede lijke regeering de Ratelwacht opgericht. Deze wacht diende in hoofdzaak om voor de veiligheid der ingezetenen in het nachtelijk uur te waken. Zij was van groote ratels voorzien, waaraan zij dan ook haar naam ontleende, die zij bij brand duchtig roerde, teneinde de burgerij voor het blusschingswerk uit haar slaap te doen ontwaken, en die zij ook gebruikte, wan neer zij om het uur en het halve uur den tijd met luider stemme aangaf. Twee aan twee doorkruiste zij, gewapend, en dragend een licht, voordat de stad met lantarens verlicht was, Amstels donkere straten. Het duurde niet lang, of de tweede uitlegging der stad werd door een derde gevolgd, waarmede men In het jaar 1595 een aanvang hiaakte, en die in 1601 vol tooid was. In verschillende rijmen heeft men deze voor Amsterdam gewichtige gebeurtenis bezongen. Zoo onder anderen In hel volgend rijm: .In 't jaar duyzent zes honderd ien .Sagh men 't Amsterdam veel wonders geschien, .De Stads Tooren rechten .De Stads muuren slechten, .Twee steenen sluyzen stichten .En zeven hondert huyzen richten". Met het rechten van den stads toren be doelde men het rechtzetten van den stad huis-toren, die ruim zes voeten overhelde, en die men binnen drie dagen recht zette. Behalve de stadhuis-toren telde Amster dam nog onderscheidene torens, waarvan enkele voor gevangenis dienden. De Haringpakkerstoren ontleende zijn naam aan de haringpakkers en keurmeesters, die daarin hun kamer hadden of hun kantoor hielden. De haringvisscherij was in die dagen één der hoofdbronnen van ons volksbestaan, gelijk nog blijkt uit de openbare plakkaten, waarin zij „de hoofd nering, welvaart en goudmijn dezer landen" genoemd werd. Niet weinig droeg daartoe de omstandigheid bij, dat de Hollanders de kunst verstonden den haring te kaken en in te zouten, een kunst die door Willem Beukelszoon van Biervliet was uitgevonden. De Engelschen waren op de welvaart, die de haringvisscherij aan de Hollanders bracht (zij bracht jaarlijks een zuivere winst op van 42 millloen gulden), niet weinig afgunstig, hetgeen blijkt uit de klachten, die Engelsche schrijvers in die dagen aanhieven. Zoo schreef John Boroug„dat terwijl Qode de natuur langs „de Engelschen eigene stranden hun een „zoo rijken schat aanbieden, zij tot hunne „schade er de zegeningen van laten ver- „loren gaan, den visch, die hun eigene „zeeën bevolkt, van de Hollanders koopende, „en dus zich zelve verarmende, om Junne „naburen te verrijken". Mr. Meindert Semeyns van Enkhuizen vermeldt: „dat de haringen het eerst ge bonden en gevangen zijn in het jaar „1165, langs de kusten van Holland, „Zeeland en Vriesland, en dat ze zich „omtrent Den Briel hebben geopenbaard, „alwaar die van Zierikzee de eerste „vangers, en die van Biervliet de eerste „kakers waren". Met den koophandel en de zeevaardij van Amsterdam staan in nauw verband de Oost- en West-Indische Compagnie. Eerstgenoemde Maatschappij, die in 1602, werd opgericht, was in zes kamers ver deeld, waarvan er één te Amsterdam en één in Zeeland gevestigd was. Zij had van de Algemeene Staten het octrooi ver kregen om alleen op Oost-lndië handel te drijven. Haar grondkapitaal was voor meer dan de helft door Amsterdammers gestort. Vier jaar na haar oprichting keerde deze Maatschappij reeds 75 pCt. uit. Zij was in staat om des noods een leger van 25.000 5 30000 man in het veld te brengen. In 1621 werd in navolging van de Oost-Indische Compagnie de West-Indische in het teven geroepen, die eveneens in den koophandel een voorname plaats innam. Haar vloot veroverde onder Piet Hein in 1628 de Spaansche zilvervloot, en bracht de door het volk bezongene buit, waarvan de waarde op elf en een half millioen gulden geschat werd, te Amsterdam aan land, waar zij in het West-Indische huis werd opgesloten. PERZIË. Op den 22en Januari werd door alle groote Europeesche meteorologische waar nemingsposten een groote aardbeving gemeld, die in den morgen van dien dag op een afstand van ongeveer 4000 K.M., In oostelijke richting, moest hebben plaats gehad. De opgave omtrent richting en af stand wezen een lijn aan, die loopen moest van Omsk in Siberië over Turkestan en Perzië, naar Bender Abbas aan de Perzische golf. Iets naders werd omtrent die aard beving niet vernomen, zoodat men moest aannemen, dat zij gewoed had in één der veie woestijnen of onbewoonde streken, die onder genoemde lijn gelegen zijn. Dit wordt thans bevestigd. De Frankf. Zgt. verneemt, dat het observatorium te Poelkowo, in de nabijheid van Tsarskoje Selo, geconstateerd heefl, dat het midden punt der aardbeving gelegen is op de plaats, waar de 36e graad N.B. samen komt met den 45en graad O.L. Dit is niet ver van Astrabad in Perziëde aangegeven plaats wordt op de kaart als woestenij aangeduid, wat verklaart waarom er niet vroeger berichten over die aardbeving ont vangen zijn. AMERIKA. De Amerikaansche staten Georgia, Ala bama, Mississippi en Texas zijn geteisterd door een cycloon, waarbij 22 menschen zijn omgekomen en velen verwond. Tal van huizen werden verwoest. De sneeuwstorm, die dezer dagen in de staten Kansas, Iowa, Nebraska en Oklahoma woedde, heeft voor 1\ millioen gulden schade aangericht. Voor de carnavalsfeesten te Montreal wordt een reusachtig ijspaleis gebouwd. Het middenstuk zal worden gevormd door een toren van 190. voet hoog op een vierkant grondvlak van 40 voet. Deze toren zal geflankeerd worden door twee kleine torens, met welke hij wordt verbonden door Ijsbogen van zestig voet hoog. Er zullen voor den bouw van dit paleis meer dan een kwart millioen kubieke voeten noodig zijn. Het bouwwerk wordt electrisch verlicht en omringd door een ijsmuur. De 16 slagschepen der Amerikaansche vloot, die de reis om de wereld hebben volbracht, zijn van Gibraltar naar het vaderland vertrokken. Taft's plan voor de verdediging van het Panamakanaal vordert een uitgave van 5J millioen dollar. Roosevelt heeft een speciale bood schap aan het Congres gezonden, waarin hij onmiddellijke aanneming van een wet verlangt, waarbij alle pasiagiersstoom- schepen over den Oceaan verplicht zijn toestellen voor draadlooze telegrafie aan boord te hebben. New-York, 9 Febr. Bij de aankomst van de North Oorman stoomboot „Barba- rossa" werd gisteren door den kapitein het volgende medegedeeld: Een Brazili- aansch reiziger, Louis Leite genaamd, werd plotseling gek, sprong als een be zetene de rookkamer binnen en deed een verschrikkelijken aanval op mr. Charles Augustus Strong, professor in de psycho logy aan de Universiteit van Columbia. Strong is een schoonzoon van John D. Rockefeller. Hij werd vreeselijk mishandeld en zou er vermoedelijk nog erger afgekomen zijn, indien de bemanning op zijn hulp geschreeuw niet naderbij was gesneld en de mannen er ten laatste in geslaagd waren de krankzinnige te overmeesteren. SPANJE. Uit het Spaansche stadje San Sebastiaan komt het bericht, dat een arme visschers- jongen van 18 jaar, Jezus Lejabeitia genaamd, van den éénen dag op den anderen millionnair is geworden, en wel ten gevolge eener even onvoorziene, als eenvoudige en romaneske geschiedenis. Toen de jongeman de vorige week van de vischvangst terugkeerde, naderden een paar heeren, boedelredderaars van een Amerikaansche dame, in het dorp Mundaca overleden, zijn visschersschuit, en vroegen den verbaasden knaap of hij zijn ouders kende. Neen, moest de visscher naar waarheid antwoorden. Waarop de beide heeren hem als de eenvoudigste zaak van de wereld mededeelden, dat zijn moeder in Mundaca was overleden, en hem drie millioen francs had nagelaten. Jezus Lejabeitia werd door de openbare liefdadigheid van San Sebastian opgevoed, en had nooit iets van zijn afkomst geweten. Hij schijnt het resultaat te zijn geweest van een oogenblik wel wat te ver gedreven onnadenkelljkheid zijner moeder, een schat rijke dame uit de New-Yorksche „upper four hundred". ITALIË. Volgens telegram uit Syracuse (Sicilië) werd gislerenavond half tien een vrij hevige aardbeving waargenomen. De be volking verliet haar huizen en vertoefde eenige uren in de open tucht. De aard beving veroorzaakte geen schade. Te Lentine voelde men een nog heviger schok. De bevolking van deze gemeente bracht den geheelen nacht onder den blooten hemel door. Eerst tegen den morgen stelden de menschen zich gerust. ENGELAND. Londen, 8 Febr. De koning en de koningin zijn vanmorgen kwart voor elven naar Berlijn vertrokken. FRANKRIJK. Het paleis van justitie te Versailles wordt sedert eenige dagen streng bewaakt; een zeer gevaarlijk moordenaar en inbreker, Arthur Ferger, is n.l. uit het gekkenhuis te Clermont, waar hij ter observatie was ondergebracht, ontsnapt en heeft een dreig brief gericht tot den rechter van instructie Hirsch, die zijn laatste proces had gevoerd. Daarin schrijft hij, dat hij zich op hem, Hirsch, en op allen die hem in het ongeluk hebben gestort, bloedig zal wreken, in de openbare gerechtszaal, zelfs wanneer hij zelf daarbij moet omkomen. Daar Ferger een man van zeer groote lichaamskracht en buitengewone slimheid is, vertrouwt men hem toe, dat hij zijn woord houdt; daarom zijn alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen. Te Parijs is het geding begonnen tegen den hofmeester Renard en den knecht Courtois, die beschuldigd worden, op 7 Juni 1.1. hun meester, den effecten handelaar Rémy, te hebben vermoord. Bij het vinden van het lijk dacht men eerst aan een beroerte, welke opvalling bevestigd werd door de doctoren, die in allerijl gehaald werden. Toen echter na eenigen tijd een commissaris van politie verscheen en het lijk omkeerde, bleek, dat het verschillende wonden had. De slaapkamer van den vermoorde, zoowel als die van zijn vrouw, die echter afwezig was, waren geheel overhoop ge haald; men dacht dus aan diefstal als beweegreden tot de daad. Gedurende drie weken zocht de rechter van instructie, Albanel, tevergeefs naar eenig spoor van den moordenaar, totdat hij door eenige brieven, welke een getuige hem gaf, verdenking opvatte tegen den maitre d'hótel Renard; deze werd kort daarop in hechtenis genomen en spoedig rezen ernstige vermoedens tegen hem, hoewel hij hardnekkig ontkende. Hij bleek een man van slechte zeden te zijn en men vermoedde, dat hij groot belang had bij de verdwijning van zijn meester. Ingewikkelder nog werd de kwestie, toen in een kleedingstuk van den jeug digen kamerbediende Courtois juweelen werden gevonden van mevrouw Rémy, welke in den moordnacht verdwenen waren. Courtois, in hechtenis genomen, bekende alles en beschuldigde Renard de aan stichter te zijn geweest en hem gedwongen te hebben den grijsaard te dooden; hij verklaarde geheel onder den invloed van den veel ouderen Renard te hebben ge staan, met wlen hij, evenals de neef van Rémy, de jonge Raingo, ongeoorloofde betrekkingen had onderhouden. Renard verloor geen oogenblik zijn koel bloedigheid en bleef cynisch ontkennen. Parijs, 8 Febr. De dichter Catulle Mendès, die vanmorgen in den tunnel van St.-Germain dood gevonden werd, is ver moedelijk uit den waggon gevallen, toen hij vannacht met den laatsten trein naar zijn woonplaats St.-Oermain terugkeerde, en door den eerstvolgenden trein naar Parijs verbrijzeld. Het lijk was in ver schillende stukken gereten. Men denkt aan een ongeluk bij het uitstappen, vöór de trein stilstond. DUITSCHLAND. Berlijn, 9 Febr. Voor de ontvangst van den koning en de koningin van Engeland was op het perron een eere-compagnie van het tweede garde-regiment opgesteld. Daar verzamelden zich het gevolg van het keizerlijk paar, de rijkskanselier, de Dultsche gezant te Londen, Wolff-Metter- nich, de Engelsche gezant en heeren van de Engelsche kolonie. Tegen halfelf kwamen de kroonprins, de kroonprinses en alle hier en te Potsdam wonende keizerlijke prinsen en prinsessen aan. Om kwart vóór elf betrad de keizer in de uniform van Engelsch generaal-veld- maarschalk met de keizerin het perron. Precies om elf uur kwamen de koning en de koningin van Engeland per extra-trein aan. De monarchen kusten elkaar aller hartelijkst. Hetzelfde deden de keizerin en de koningin. Na de begroeting van de prinsen, de prinsessen en het gevolg reden de keizer en de koning in een open rijtuig met vier paarden, de keizerin en de koningin in een galakoets naar de Brandenburger Poort. Vóór het rijtuig reed een eskadron van het eerste regiment garde-dragonders. Achter de koets het lijfeskadron van de garde du corps. Dan volgden in een langen sloet de rijtuigen van het gevolg der vorsten. BELGIË. Te Oeeraardsbergen werd een herbergier door zijn kat erg gebeten In den arm. Twee uur later zwol de arm verschrikkelijk op en de ontboden veearts verklaarde dat de kat in den hoogsten graad dol was. Het dier werd dadelijk afgemaakt. De gebetene is met den eersten trein naar Brussel vertrokken om zich in het Instituut Pasteur te doen verzorgen. NEDERLAND. Sappemeer, 8 Febr. In den nacht van 1 op 2 dezer werd alhier op een venster bank aan de buitenzijde der woning van een daar wonende weduwe op geheim zinnige wijze nedergelegd een met wit poeder gevuld doosje, verpakt in wit papier, met het opschrift, dat dit een gratis proef was, die als sago toebereid, een voedzaam en krachtig voedsel zou zijn, voldoende voor twee personen. Wijl de weduwe het zaakje niet ver trouwde, stelde zij een en ander ter hand aan den rijksveldwachter Procé alhier, die op zijn beurt den officier van justitie te Winschoten met het geval in kennis stelde. Donderdagavond begaven mr. Pelinck, rechter-commissaris en de substituut officier van justitie baron Van Lamsweerde, zich naar Sappemeer, om een nader onder zoek in te stelten. Daarbij rezen zulke zware vermoedens tegen een zwager der weduwe, dat deze op bevel van den rechter-commissaris voorloopig is aangehouden, verdacht van poging lot moord. In November van het vorige jaar was het oudste dochtertje der weduwe plotse ling overleden. Het gerechtelijk onderzoek zal nog moeten uitmaken, in hoeverre dit sterfgeval met deze zaak in verband staat. Meergenoemde weduwe bezit eenig kapitaal. Nader wordt medegedeeld, dat het in beslag genomen doosje o. aeen hoeveel heid vergift bevatte, genoeg om 2 menschen te doen sterven, terwijl het opschrift er van, naar men verzekert, overeenkomt met het handschrift van den aangehoudene. Apeldoorn, 8 Febr. Donderdagnacht werd bij den heer Kristen, Deventerweg alhier, ingebroken door het keukenraam. Dit bleef open staan en deed 's morgens de buren vermoeden, dat er iets niet in den haak was. De heer K. was Ie Amster dam en werd van dat vermoeden verwittigd, waarop genoemde heer overkwam, en constateerde, dat twee valiezen van hem volgepakt stonden en klaar om weg te halen. Alles was overhoop gehaald en de inbreker had een flesch morellen op brandewijn gevonden en was daarmede naar boven gegaan, had eenige beschuitjes genuttigd, en zooveel van den drank ge proefd, dat hij wel genoeg zal hebben gehad. Men veronderstelde, dat hij het goed zou komen halen. De politie werd gewaarschuwd en deze bleef waken. Van Vrijdag- op Zaterdag nacht 4 uur kwam de inbreker terug om het klaargezette goed te halen. Hij was niet binnen, of men had hem te pakken, en spoedig opgeborgen. Amsterdam, 9 Febr. Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan heeft de firma L. van Leer Co. alhier, een onder steuningsfonds voor haar personeel gesticht, waaraan de beide patroons f 20.000 schonken. 's-Gravenhage, 8 Febr. Dat het onge val met den door den storm ontwortelden boom op het Buitenhof alhier, waardoor de arbeids- en vangdraden der eleclrische tram braken, zonder persoonlijke onge lukken i3 afgeloopen, mag ongetwijfeld voor een goed deel worden toegeschreven aan de tegenwoordigheid van geest en het moedig optreden van den politie-agent Klink. Toen deze op de Groenmarkt surveil lerende, den afgeknapten arbeidsdraad over de straat zag slingerengroole vonken en vlammen veroorzakende, ont deed hij zich van zijne natte regenjas, trok zijn gedeeltelijk droge overjas uit en drukte daarmee den draad op de tram rails, waardoor de eleclrische stroom naar de aarde werd afgeleid. Hij hield zoo den draad vast, totdat de brandweer kwam en den stroom afsloot. De moedige polltie-man heeft aldus het publiek, dat op dat drukke punt in groote getale kwam toeloopen, voor het ernstige gevaar, van met den draad in aanraking te komen, behoed. Zondagavond omstreeks 11 uurstonden drie huzaren met getrokken sabel te zwaaien in de Korte Houtstraat alhier. Een agent van de politiehonden-brigade, die met den hond „Lucie" aan den band juist voorbij kwam, bemoeide zich met het geval en wilde den belhamer arresteeren. Deze rukte zich echter los en ging aan den haal. De agent maakte den band van den hond los en op het commando „pak"! ging het beest den vluchteling achterna, greep hem in zijn pantalon en slaagde er zóó in den huzaar op den grond te trekken en hem daar vast te houden, tot de agent kwam en den huzaar, die nu gewillig meeging, arresteerde en overbracht naar het politie-bureau aan de Nieuwe Haven. Daar noemde hij de namen van zijn twee kameraads, waarna hij aan een inmiddels ontboden militaire patrouille werd over gegeven. Rotterdam, 8 Febr. in de Tuinderslraat alhier is Zondagmorgen door de recherche gearresteerd de marinemalroos A. M. V., die 12 November was uitgebroken uit het provoosthuls aan de rijkswerf te Amsterdam, waar hij tijdelijk gedetineerd was, ter zake van een vonnis van den zeekrijgsraad, door welken hij veroordeeld was tot 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1