ZIERIKZEESCHEig NIEUWSBODE. Tweede Blad. (2 ierilszeesohe Cour an -fc). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. 65ste JAARGANG. No. 8731. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen I I DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is I 11 11 C f| 3 fl O j" O n 11 C| I I U I I 14 voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in IwlllwMUM O I UMI UUI I I W A# W» Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Ultg0ves*-HoofdredactOUP s A. FRANKEL. per jaar bij vooruitbetaling. Directeur: A. I. OE LOOZE. Redacteur: I. WAALE. AD VERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 10 Februari e.k., des namiddags te i3/, uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: 1. Resumtie notulen 2. Brieven van Gedep. Staten, houdende: a. terugzending van de door hen goed gekeurde gemeente-begrooting voor 1909; b. toezending van hun besluit, waarbij het bedrag wordt bepaald der inkomst wegens genot van vrije woning ten behoeve der hoofden der openbare lagere scholen in deze gemeente; c. goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der verordening tot regeling der jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen d. toezending van het door hen goed gekeurde 2e supp. kohier van den hoofdelijken omslag over 1908 e. goedkeuring van het raadsbesluit tot openbaren verkoop van school D met onderwijzerswoning goedkeuring van het raadsbesluit tot openbaren verkoop van opgaande boomen g. terugzending van het door hen goed gekeurde raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1908, en h. toezending van een door hen opgemaakt ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente, met verzoek om 's Raads advies hierop te ontvangen 3. Brief van den heer J. Gloude, houdende bericht, dat hij zijne herbenoeming tot regent van het burgerlijk armbestuur aanneemt; 4. Brief van den heer mr. W. P. R. Bouman, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aanneemt; 5. Brieven van den heer H. Loewer en mevrouw Franse-Ezerman, houdende bericht, dat zij hunne herbenoeming tot leden der plaatselijke schoolcommissie aannemen 6. Brief van den heer mr. H. C. Moolenburgh, houdende bericht, dat hij zijne herbenoeming tot regent van het Burgerweeshuis aanneemt; 7. Brief van den heer L. Koopman Cz., houdende bericht, dat hij zijne herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs niet aanneemt; 8. Brief van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, houdende bericht van de benoeming van den heer J. Bolt tot secretaris dier commissie; 9. Brief van den heer A. J. Ribbens Pz., houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie niet aanneemt 10. Mededeeling van den uitslag der openbare aanbesteding der onderhoudswerken der ge meente 11. Mededeeling van den uitslag der openbare verpachting van het onverpacht gedeelte van het zuld-zelketerrein langs de trambaan 12. Mededeeling van den uitslag der openbare aanbesteding van het wekelijks ruimen van de riool- en zinkputten en de straatgoten, het opbreken van riolen en waterleidingen bij verstoppingen, enz.; 13. Mededeeling van de opbrengst van ver schillende middelen der gemeente over 1908; 14. Verslag over 1908 van de commissie tot wering van schoolverzuim 15. Verslag van Burgem. en Weth., bedoeld bij art. 52 der Woningwet, over 1908 16. Verslag der commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Burgerweeshuis over 1907; 17. Verslag der commissie, benoemd tot onder zoek der begrooting van het Burgerweeshuis voor 1909; 18. Verslag der commissie van enquête, inzake het conflict tusschen het raadslid, den heer Koopman, en den keurmeester van het vee en vleesch, den heer Goemans 19. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der gemeente-begrootingen voor 1908 en 1909; 20. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; 21. Adres van den heer M. B. Smits, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer op school A, met voorstel van Burgem. en Weth. 22. Voorstel van Burgem. en Weth. om op het gedeelte van den Scheepstimmerdijk, waar bij den vloed op 12 Maart 1906 overlooping van water heeft plaats gehad, eene kade te doen aanbrengen 23. Verzoek van M. Berrevoets, om vermindering of ontheffing der pacht van de visscherij in de Nieuwe Haven, met voorstel van Burgem. en Weth. 24. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1908 en die voor 1909 25. Brief van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, houdende andermaal de aanvrage om een jaarlijksch bedrag van f 60 uit de gemeentekas, als toelage voor kosten 26. Behandeling van het suppletoir-kohier der belasting op de honden over 1908 27. Voordracht van Burgem. en Weth. ter be noeming van een onderwijzer aan school A. Enz. Zierikzee, den 5 Februari 1909. De Burgemeester, H. C. MOOLENBURGH. rusland. Het aantal zelfmoorden is in de groote steden van Rusland in den laatsten tijd schrikbarend toegenomen. Te St.-Petersburg alleen kwamen in de laatste maand 110 zelfmoorden voor. Het opperkerkbestuur, de Heilige Synode, gaat maatregelen beramen om het kwaad te stuiten. Men wil den geestelijken last geven, zooveel mogelijk te prediken tegen het zondige van zulke wanhoopsdaden, op de geestelijke scholen er tegen laten ijveren, enz ouitschland. Te Aurich (Oost-Friesland), waar thans de groote hengstenkeuring gehouden wordt, is gisterennacht het hotel „'t Witte Huis" afgebrand. Elf kostbare hengsten, waarvan zes behoorden aan den heer B. Ridder, te Harkstede (Gron.) en waarvan één voor 14000 Mark was verkocht zijn bij dezen brand omgekomen. De dieren waren niet verzekerd. Berlijn, 6 Febr. In Midden- en Zuid- West-Duitschland werd groote schade aangericht, niet alleen doordat het water zoo hoog gestegen is in de rivieren, maar ook door de vele stormen. Het water in de Elbe, den Rijn, den Donau en de zijrivieren stond zeer hoog en bracht veel onheil teweeg. Dientengevolge kon in vele fabrieken niet meer gearbeid worden en ontstonden ook groote storingen in het publiek verkeer. Veie menschen kwamen daarbij om het leven. Alleen in Thuringen, Eichsfeld en in den Harz werden 21 personen, voor het meerendeel kinderen, gedood. Uit enkele plaatsen wordt bericht, dat het water langzaam begint te dalen. De Minister van Publieke Werken vertrekt morgen naar de geteisterde streken. De brand in het koninklijke slot te Berlijn is ernstiger geweest dan men aan vankelijk berichtte. Toen de brandweer lieden de kamer binnenkwamen, was deze zoo vol rook, dat het onmogelijk was, Ie zien waar het brandde. Eerst na lang en moeilijk zoeken, bemerkte men dat de zoldering in brand stond. De schade Is ook vrij aanzienlijk; de fraai geschilderde zoldering en de wand- bekleeding der Brunswijksche kamer zijn bijna geheel vernield. De brandende stukken hout moest men één voor één zorgvuldig los maken, om zooveel mogelijk te redden. De brandweerlieden hadden veel te lijden van den dichten rook. Drie vielen er flauw. De Keizer bleef een uur bij het blusschen tegenwoordig en liet zich verbrande of verkoolde stukken der betimmering toonen. 's Avonds was er In een anderen vleugel van het paleis hofbal. belgiE. Brussel, 5 Febr. Een geheimzinnig toestel is gister gevonden aan de Faubourg. Volgens juiste inlichtingen is het een gevaarlijke bom, lijkend op die waarvan Russische anarchisten zich bedienen. De politie maakt jacht op een bende Russische anarchisten, die onlangs in Belgie zijn aangekomen. Prof. Gody heeft verklaard, dat de bom, die van Russisch maaksel schijnt te zijn, zeer gevaarlijk en van zeer groote kracht is. Ware de bom ontploft, dan zou daardoor in een straal van 600 5 700 M. aanzienlijke schade zijn aangericht. Brand In de Kurzaal te Spa. Een brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, heeft Donderdagmorgen zooals reeds is gemeld de kurzaal te Spa verwoest. Eerst een half jaar geleden, den 26 Juli, had men de nieuwe feestzaal ingewijd, één der grootste en schoonste zalen van België. Om 5 uur 's morgens werd de brand op den zolder boven de zaal ontdekt. Nadat men gedurende eenigen tijd getracht had het vuur met de blusch- middelen van het gebouw te dooven, werd de brandweer gealarmeerd. Het vuur breidde zich snel uit, aangewakkerd door den stormwind. Nog vóór dat de brandweer ter plaatse was, stortte het dak van de feestzaal met donderend geraas in, terwijl een regen van vonken op de stad neer daalde. Het was een schoon maar angst wekkend schouwspel. Aan het behouden van de feestzaal viel niet meer te denken en de brandweer bepaalde zich er toe, de verdere deelen van het kurhuis en de aangrenzende gebouwen te beschermen, vooral den schouwburg, die een oogenblik door de vlammen werd bedreigd. Om 8 uur was alle gevaar voor uitbreiding ge weken. Van de prachtige feestzaal zijn slechts de vier muren blijven staan. Het kurhuis, eigendom van de gemeente Spa, was voor 2 millioen francs verzekerd. De schade is aanzienlijk. De bibliotheek van het orkest alleen bevatte voor 200.000 francs aan muziekwerken, die alle ver loren zijn gegaan. nederland. Lemmer, 5 Febr. Nog steeds zit voor onze haven een onafzienbare massa ijs. De salonboot „Bolsward" van de Holl. Friesl. lijn, komende van Amsterdam, trachtte door deze ijsmassa heen te stoomen, maar moest spoedig hare pogingen opgeven. Deze boot is Ihans te Harlingen, om aldaar te lossen. Amsterdam, 6 Febr. Niettegenstaande de tegenwerking der stakende grondwerkers, komen zich dagelijks meer werkloozen aan bieden voor het ophoogen van terrein aan de Kostverloren-vaart alhier. Met een 40-tal aangevangen, werkten heden 200 mannen ongestoord. De schuld der gemeente Amsterdam was op 1 Januari 1.1. tot ruim 130 millioen gulden gestegen. Zeist, 6 Febr. Een dag of tien geleden werd alhier ten nadeele van een boek handelaar, den heer Vonk, een portefeuille met f 400 aan bankpapier ontvreemd. Men zocht den dader tevergeefs, totdat het de aandacht begon te trekken, dat de 16-jarige W., bij den heer Vonk in betrekking en verpleegde in één der gestichten te Zeist, groote verteringen maakte. De jongen, hierover ondervraagd, wist geen voldoende opheldering te geven, totdat hij eindelijk bekende de portefeuille te hebben ontvreemd en haar ergens in het papiermagazijn verstopt te hebben. Inderdaad vond men daar de portefeuille. Aan den inhoud ontbrak ongeveer f 50. Alhier is een kindje van den heer L., concierge aan de .Ambacht Adelt"- school, bij het verorberen van een stukje brood gestikt, nog vóórdat geneeskundige hulp kon verleend worden. 's-Oravenhage, 6 Febr. Tijdens de zit ting der Eerste Kamer op gisteren, omstreeks 3 uur, werd tengevolge van den hevigen storm, één der bovenruiten ingedrukt en werden groote glasscherven naar het midden der zaal geslingerd. De minister van justitie moest zijn rede onderb-eken. De heer Laan werd door een der scherven licht aan het hoofd verwond. De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, 's nam. twee ure. Rotterdam, 6 Febr. In de Wenastraat in het koffiehuis van A. v. L., heeft gisterenavond half elf de 31-jarige smid C. J. Z. de verlaten vrouw van J. v. Kuyere met een aantal messteken om het leven gebracht. Z. stond reeds een aantal jaren in on geoorloofde betrekking met vrouw v. K. beiden woonden laatstelijk in de Bokel- straat, na vooraf ook gewoond te hebben te Antwerpen, te 's-Gravenhage en te Delft. Dezer dagen besloten zij den inboedel te verkoopen en beiden naar hunne geboorteplaats Delft terug te keeren. Vrouw v. K. gaf echter aan dit besluit geen gevolg, waarop de smid gisterenavond uit Delft overkwam om zijn vroegere beminde te halen. Hij trof haar in het koffiehuis van L., waar hij haar, na een weigerend antwoord van hare zijde, terstond een aantal mes steken toebracht. De vrouw vluchtte de straat op, gevolgd door haren aanvaller, die haar toen nog verscheidene steken toebracht, waaronder één doodelijke aan den hals. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed de vrouw aldaar vannacht 2 uur, zonder bij kennis gekomen te zijn. De moordenaar had de vlucht genomen, doch meldde zich daarna vrijwillig aan bij den politiepost Vijverhofstraat. Hij legde voor den commissaris, den heer M. B. van der Hoeven, een volledige bekentenis af. Het mes, waarmee de moord is gepleegd, werd door ëtn voorbijganger in de Wena straat teruggevonden. Toen men gisterenavond half twaalf alhier, aan boord van het s.s. „Statendam", bezig was met het inladen van kisten manufacturen, stootte een hijsch van twee kisten tegen een boven het ruim loopende lijn aan, waardoor de kisten uit den strop schoten. Ze vielen op twee daar werkende bootwerkers, waarvan één, wonende te Delfshaven, onmiddellijk dood was, en de andere, zwaar inwendig gekneusd, per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Sedert Zaterdagnamiddag wordt alhier de 40-jarige geiddrager en incasseerder Op der Heyden, wonende te Feyenoord, en in dienst van de Incassobank, vermist. Hij had in den middag f 5000 ontvangen, doch is daarmede niet teruggekeerd. Alom worden nasporingen gedaan; tot nog toe echter tevergeefs. Zaterdagavond is in de Hugo de Grootstraat alhier een bakkerswagen der firma Rosmolder, volgeladen met brood, door werkloozen meegenomen. De wagen is nog niet teruggevonden. Hedenmiddag werd in het Verkoop lokaal alhier een vergadering gehouden van werkloozen, waarin als sprekers op traden Domela Nieuwenhuis en Van den Berg, en waar een motie werd aangenomen, waarin afkeuring wordt betuigd met de houding van het gemeentebestuur en van den burgemeester in zake de werkloosheid. Na afloop trok men in troepen door de stad. Een troep van ongeveer 1000 man was, onder leiding van den anarchistischen colporteur Bos, die, in de Stadhuissteeg gekomen, zooveel drukte maakte, dat de politie, die ten getale van een 30 man den troep gevolgd was, hem wilde arresteeren. Daarop begon men met steenen te werpen, waardoor 2 agenten aan de beenen verwond werden. De politie verdreef den troep met de sabel en bracht Bos naar het politiebureau. Inmiddels hield het steenen werpen aan; terwijl eenige winkeliers uit voorzorg de blinden sloten, moesten in 't Stadhuis, bij den fotograaf Mögle, aan het Moriaansplein, ook in enkele huizen op de Binnen-Rotte en aan het Groote Kerkplein de ruiten het ont gelden. Op de Binnen-Rotte werd zelfs de straat daartoe opgebroken, terwijl in het magazijn van den juwelier Boers een geëmployeerde door een steen aan het hoofd werd getroffen. De politie slaagde er in langzamerhand de orde te herstellen, ofschoon het haar niet mocht gelukken de steenenwerpers te arresteeren. Bos werd later op den avond weer op vrije voeten gesteld. Landbouw en Veeteelt. Oosterland, 6 Febr. De landbouw- vereeniging D. E. S. alhier hield hare jaariijksche algemeene vergadering in het Dorpshuls bij J. C. Belje. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat gedurende het verloopen jaar de volgende hoeveel heden kunstmest en katoenmeel waren verbruikt Superphosphaat, 442100 K.G. f 8307.84 Chili-salpeter, 180200 KG. f 22622 39 Kaïniet, 184000 K.G. f 4041 36. Opgeloste Peru-guano, 42900 K.G. f 3649 89. Zwavel- zure-ammoniak, 2500 K G f 370. Slakken- meel, 6500 K.G. f 162 50. Ammoniak superphosphaat, 20000 K.G. f 1392. Totaal bedrag aan kunstmest f 40545 98. Katoen- meel, 24015 K.G. f 2302.28. Totale om zet f 42848.26. Stavenisse. Naar men uit goede bron verneemt, zijn dezer dagen alhier reeds een paar honderd gemeten suikerbieten gecontracteerd ad f 12, geheel vrij, met tarrabepaling op de haven alhier. Eiland Tholen. Naar wij vernamen is de fabriek „St.-Antoine" te Oud-Gastel reeds bezig hier contracten voor de levering van suikerbieten af te sluiten, tegen den prijs van f 12 vrij geld per 1000 K.G. Naar het zich laat aanzienbelooft dit jaar, wat den bietenprljs betreft, voor de landbouwers weder niet ongunstig te zijn. f 12 Vrij geld is zeker al niet gering. Bij een opbrengst van 40 000 K G. per H.A., bedraagt dit toch f 480. Hengsten. Op de groote hengsten keuring te Oldenburg van 28 tot 30 Januari j.l.zijn voor ons land aangekocht elf exemplaren, en wei: 7 voor de provincie Groningen, 1 voor Overijsel, 1 voor Noord- Holland (de IJpolders), 1 voor Zuid-Holland en 1 voor Noord-Brabant. De prijzen liepen tot 30000 Mark. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen A. J. R., 38 jaar, koopman, geboren te St.-Philips- land, wonende te Viissingen. Beklaagde stond terecht ter zake, dat hij in den loop van het jaar 1906 In Zeeuwsch-Vlaanderen, samen met L. B., opzettelijk een bedrag van 10,000 francs, dat hij met genoemden B. van de Société Anonyme en de suikerfabriek te Amougies, en wel op 27 Maart van dat jaar 5000 francs en in April nogmaals 5000 francs had ontvangen, om daarvan voorschotten te geven aan landbouwers, die suiker bieten aan genoemde fabriek wilden leveren, en dat hij met genoemden B. anders dan door misdrijf onder zich had, terwijl dat geld toebehoorde aan genoemde suiker fabriek, in elk geval aan een ander dan aan hem, beklaagde, of genoemden B., wederrechtelijk zich heeft toegeëigend, voor zich behouden en te eigen bate aangewend, alsmede dat hij op of omstreeks 12 April 1906 te IJzendijke of te Gent, in België, toen de bestuurder dier Société, de heer J. Delporte, hem ingevolge hun overeen komst vroeg om hem kwijtingen, ten be drage of omstreeks ten bedrage van de hem reeds uitbetaalde voorschotten ad te zamen fr. 10,000, te vertoonen, aan dezen valschelljk in strijd met de waarheid en met het oogmerk om zich en zijn mede verdachte wederrechtelijk te bevoordeelen, heeft medegedeeld, dat hij reeds ten be hoeve van de Société bieten had gekocht en daarvoor dan ook aan verschillende personen te zamen f 8044 had uitbetaald, hebbende hij daarbij aan genoemden Del porte de door die personen geteekende kwijtingen vertoond ten bewijze, zooals hij bedriegelijk voorgaf, dat de in die kwijtingen bedoelde bieten voor de Société waren bestemd, terwijl zulks in werkelijk heid niet het geval was, tengevolge van welk een en ander hij den heer Delporte opzettelijk in den waan heeft gebracht, dat door hem, beklaagde, aan den inhoud van het contract, wat zijn verplichting tot tijdigen aankoop der bieten betreft, was voldaan, en hij den heer Delporte daar door heeft bewogen met het geven der overeengekomen voorschotten, waartoe deze anders niet meer verplicht was geweest, voort te gaan en zich diensvolgens door dezen nog te doen afgeven op of omstreeks 12 April 1906, 4 Mei en 14 Juni, resp. fr. 8000, fr. 6000 en fr. 6000. in deze zaak werden vanwege het O. M. 12 getuigen gedagvaard. Het O. M. eischte tegen beklaagde één jaar gevangenisstraf. Een ongewone verschijning was Vrijdag in de strafzitting der Rechtbank te Amster dam, een gemaskerde, in de zaak tegen een jongmensch van goeden huize, die onlangs heeft terecht gestaan wegens ver duistering van een rijwiel en die zich in preventieve hechtenis bevindt, werd uit spraak gedaan. De eisch was zes maanden, de Rechtbank legde bekl. vier maanden gevangenisstraf op. De jongeling trad, om de uitspraak van zijn vonnis te hooren, de zaal binnen met een lang, grijs masker, zonder ooggaten, dat zijn geheele gelaat bedekte. Nadat hij in de bank had plaats genomen, zette hij het af, maar toen hij, na het vernemen van zijn vonnis, de zaal werd uitgeleid, bedekte hij zijn gelaat weder. Bij de behandeling van zijn zaak in de openbare terechtzitting, nu 14 dagen geleden, verscheen de beklaagde ongemaskerd. Tweede Kamerverkiezingen. Rotterdam I. Na kennis genomen te hebben van een schrijven van den heer S. van den Bergh Jr., waarin hij verklaart, dat toenemende drukke bezigheden hem niet veroorloven opnieuw een mandaat als lid der Tweede Kamer te aanvaarden, heeft de vooruitstrevend-liberale kies vereniging „Rotterdam" in district I, In huishoudelijke vergadering bijeen, mr. H. Goeman Borgesius met algemeene stemmen tot voorloopig candidaat gekozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5