Dinsdag 9 Februari 1909. Denkt aan de Kiezerslijsten! Eerste Blad. (525 ierikzeesohe NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIËHIkZËËSCIIE NIEUWSBODE. C o li r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8731. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Men heeft nog slechts vijf dagen den tijd. Gevonden op den openbaren weg: Een wollen doek. hondenzweep. kinderhandschoen. overtrek rijwielzadel. knipmes. boek (de ontwikkeling van het kind). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. dagen en werd het reddingswerk voortgezet; het mocht echter niet meer baten van de drenkelingen, die na den jongen Clement werden gered, er ook maar bij één weder de levensgeesten op te wekken. Tegen tien uur, toen het achtste slacht offer was opgehaald, kon worden vastgesteld dat dit de laatste was; de andere werk lieden waren allen in hun familie terug gekeerd. Want het was aanvankelijk onmogelijk precies vast te stellen, hoevelen in het water waren gevallen. De verdronkenen zijn allen jeugdige werklieden aan de fabriek, van 14 lot 21 jaar oud, en een 9-jarige knaap die op heMabriekserf had gespeeld. Één der ooggetuigen deelde mede dat de beste zwemmer van de fabriek, Stut, die ook van de pont te water was geraakt en een 14-jarigen jongen mee poogde te redden, voor de oogen van de wanhopige toeschouwers met zijn jongen kameraad in de golven verzonk. Het parket stelde heden een onder zoek In naar de vermoedelijke oorzaak dezer ramp en den toestand van de veerpont. De slachtoffers worden Dinsdag begraven. NEDERLAND. Amsterdam, 6 'Febr. Toen Vrijdag middag de glasfabriek te Diemen afging, begaf zich een groot deel, men schat tusschen de 20 en 30 man, op de ketting- pont, die het verkeer tusschen de fabriek en den vasten wal over de Keulsche vaart onderhoudt. Het stormde hevig en het water in de vaart sloeg golven, naar men zegt van tot een meter. De pontwachter ging niet mee over; één van de werklieden zou de pont over voeren, en aan den overkant stond een ander werkman, die toch naar de fabriek moest en de pont weer terug zou brengen. De directeur zag uit zijn kamer hoe het water spookte en hoevelen op de pont stonden, hij liep naar buiten om de men- schen te waarschuwen, niet met zoovelen tegelijk te gaan maar men was al afge stoken; vier, vijf meter uit den wal. Daar sloegen de golven over de pont; onwille keurig drongen de menschen zich naar den drogen kant de pont ging over hellen, de menschen aan den wal schreeuwden niet naar één kant, niet naar één kant Maar 'twas al te laat. Twee, drie, trokken de jas uit en sprongen te water, de pont kreeg daardoor nóg schot te meer in verkeerde richting en daar gingen allen te water, op drie na, die zich op de sterk hellende pont wisten te houden. Op het vreeselijk hulpgeroep, dat boven het bruisen van den storm klonk, snelden allen, die nog in de fabriek waren, toe, Ladders en planken werden te water geworpen en velen moeten zich daarbij onderscheiden hebben. De directeur, de heer A. G. Scherrer, en de fabrieksmeester J. Weyma begaven zich tot hun middel te water, en konden zoo ieder vier man er uit helpen, jan Terborg en Kreuzelman, werklieden aan de fabriek, weerden zich ook als helden, en wisten eveneens ver schillende personen te grijpen. De laatste, dien de heer Scherrer bereiken kon, was een jonge man, Scholten. Die worstelde al langen tijd met de golven hij was heelemaal blauw toen hij in de fabriek gedragen was en de heer Scherrer kon hem, wilde hij zelf zijn steunpunt niet loslaten en ook ten offer worden, alleen helpen met den drenkeling zijn rechter wijsvinger in den mond te steken. De arme beet er wanhopig in, liet niet los, en zóó kon hij gered worden. Een jongen van 14 jaar, Martinus Clement, werd eerst na een kwartier uit het water gehaald. Door de goede zorgen van een oud-zeeman, die de kunstmatige ademhaling toepaste, werden bij hem na geruimen tijd de levensgeesten weder opgewekt. Intusschen waren op het gerucht van het onheil tal van menschen komen op Zierikzee. De beperking van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge de door den Commissaris der Koningin in deze provincie gemaakte bepaling, opgeheven, met ingang midder nacht tusschen den I6en en 17en dezer. De Directie der Insulaire Hypotheek bank alhier deelt ons mededat in de op 6 dezer gehouden commissaris- vergadering besloten is aan de op Zaterdag 6 Maart a.s. te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen van het netto-winstsaldo over 1908 ad f 1518,84, een bedrag van f 750,32 voor afschrijvingen te bestemmen, over het afgeloopen boekjaar 3 pCt. dividend uit te keeren en het alsdan overblijvende ad f 18,52 op nieuwe Rekening over te brengen. Een moedige daad. Bij den jongsten storm geraakte een visscher aan den Zuidhoek los van het anker, waardoor de hoogaars op de zeeglooiing werd geslagen. De opzichter van Schouwen Frans de Roo en de werkman L. van Strien het gevaar ziende, liepen ijlings naar het vaartuig toe en tot aan den hals in het water slaagden zij er in, met een volgende golf de hoogaars met vereende krachten vrij te maken. Door fluks de zeilen op te hijschen bleef de hoogaars verder van den wal en dreef in de val van Zierikzee. Aan het kloeke optreden der twee mannen werden de visschers en hoogaars voor wissen onder gang gered. Een bravo voor hun optreden is hier op zijn plaats. Den len Maart a.s. hoopt onze vroegere stadgenoot, de heer J. Wold, adjunct-directeur aan de strafgevangenis te Alkmaar, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij het gevangeniswezen. Den ten Maart 1884 werd hij aangesteld als bewaarder 2e klasse in de cellulaire gevangenis te Rotterdam; in 1896 tot bewaarder le klasse te Breda en reeds een jaar later werd hij bevorderd tot hoofdbewaarder. In 1899 volgde zijne benoeming tot cipier aan het huis van bewaring te Zierikzee, en werd hij in dezelfde betrekking overgeplaatst in 1903 naar Groningen. Den len Mei 1907 werd hij bevorderd tot adjunct-directeur aan de strafgevangenis te Alkmaar. In al deze betrekkingen heeft de heer Wold zich onderscheiden door nauwgezette plichtsbetrachting en door een minzamen en gepasten omgang met meerderen en minderen. Aan zijn ijver, plichtsvervulling en bekwaamheden heeft hij zijn achtereen volgende bevorderingen te danken gehad In Groningen was hij tevens bestuurs lid van het Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen. Zijn arbeid voor deze vereeniging werd op zeer hoogen prijs gesteld, om zijn krachtig ijveren voor het welzijn der gedetineerden na hun ontslag. Moge 1 Maart a.s. voor den jubilaris een aangename en vriendelijke gedenkdag zijn I Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester van: Breskens P. H. G Montenberg; Groede en Nieuwvliet J. M. van Oostrom Soele, en Schoondijke I. Scheltus. Omtrent deze nieuwe functionarissen kunnen wij het volgende meedeelen: De heer Montenberg is werkzaam ter secretarie van Ubbergen en was vroeger ingenieur bij de Staatsspoorwegen en bij de rijks-telegraaf te Utrecht. Hij is gematigd liberaal. r De heer Van Oosuom Soele is eerste commies ter secretarie van Watergraafs meer en ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar. Hij moet een zeer gematigd man zijn, wiens politieke richting is over hellend naar de Friesch Historischen. De heer J. Scheltus is werkzaam ter secretarie van Ambt Delden. Hij onthoudt zich van politiek. Naar Zelandia verneemt is het thans zeker dat de heer mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer voor het district Oostburg, bij de a.s. verkiezingen geen verlenging van zijn mandaat verlangt. De heer F. J. M. Bakker, buiten gewoon opzichter aan de havenwerken te Terneuzen, is benoemd tot opzichter 2de kl. bij de Ned.-lnd. Spoorwegmaatschappij op Java. De bevolking van Nederland bedraagt thans 55 millioen. in het vorige jaar zijn 13 750 geboren en 7008 overleden. Renesse. Voor lid van den gemeente raad (vacature G. de Oude) zijn candidaat gesteld de heeren dr. Th. Lange (2 lijsten) en T. J. H. Jespers (1 lijst). De stemming zal plaats hebben op 16 Februari e.k. Haamstede. Door het alhier gevormde dames-comité is eenê collecte gehouden ten behoeve van een huldeblijk aan het Koninklijk Huis. Ajn het Zeeuwsche comité kan een som van f 63.75 worden overgemaakt. Haamstede. De bevolking dezer ge- gemeente bedroeg op 31 December 1908 535 mannen en 480 vrouwen, totaal dus 1015 zielen. Hel getal inwoners vermeerderde in het afgeloopen jaar met 3. Noord-Schouwen, 5 Febr. Tijdens het woeste stormweder van heden bood de zee een indrukwekkend grootsch schouw spel aan. Met ongebreidelde reuzenkracht over het zeevlak steeds heviger aanstormend, zweepten de orkaanvlagen het zilte nat in geweldig rollende golven naar onze zeeweringen, waar zij met wisse zekerheid zich te pletter sloegen. Bij al het angst en indrukwekkende van dit schouwspel verheugen wij ons veilig te zijn achter onze met stoere vlijt en nimmer ver zwakkende energie onderhoudende strand- versterkingen. Hulde ook aan onze vaderen, die met zoo geringe krachten en middelen zulke groote werken wisten te scheppen, waarop thans kan worden voortgebouwd. Oosterland. Vrijdagavond j.l. had alhier de gewone jaarlijksche uitvoering plaats van de rederijkerskamer „Onderling Ge noegen", waarvoor dit jaar een andere localiteit was gekozen. Hadden vorige jaren deze uitvoeringen plaats in de zaal van den heer Beije, thans moesten we ons begeven naar de Conferentiekamer, waar o. m. ook „Oosterlands Fanfare" hare uitvoeringen geeft en die, wegens de meerdere ruimte, een geschikte gelegenheid bleek te zijn. Opgevoerd werden: „Richard Moor", drama in vier bedrijven, voorafgegaan door: „Een uur te laat", voorspel in één bedrijf, en: „De inkwartiering bij Jaap Beljersch", blijspel In één bedrijf. Vóór den aanvang deed de voorzitter van „Onderling Genoegen" aan het publiek de mededeeling, dat wegens ziekte van een paar leden eenige wijziging in de rolverdeeling had moeten worden aange bracht en riep de clementie van de aan wezigen in, als enkele gedeelten wat minder vlot van de hand mochten gaan. De vrees van den voorzitter bleek echter geheel ongegrond, want geen enkel oogen- blik gaf ook maar één der spelers eenig blijk van een slechte voorbereiding. In tegendeel, zij bewezen, dat zij hunne rollen er uitstekend hadden ingewerkt. In het algemeen mag gezegd worden, dat het spel aan alle redelijke eischen, die men aan een gezelschap als dit mag stellen, volkomen heeft beantwoord. Wat het eerste stuk betreft, reeds in het voorspel moest een persoon het leven laten, zoodat aan het dramatische van het stuk wel niet getwijfeld behoeft te worden. Hoe het ook zij, zeker is het, dat een dergelijk stuk, wil het slagen en niet in het belachelijke ontaarden, goede krachten vereischt. Nu, dit mogen we verklaren, „Onderling Genoegen" is er in geslaagd, werkelijk iets goeds van het stuk te maken. In verschillende scènes was het duidelijk voelbaar, dat het publiek door het spel werd meegesleept, wel een bewijs dus, dat de spelers eer van hun werk hebben. Wat het tweede stuk aangaat, het was er een, zooals er zoovele zijn, waarin militairen en keukenprinsessen een onont beerlijk element vormen. Ook van dit stuk mag gezegd worden, dat het met animo werd gespeeld en dat het de lachspieren herhaaldelijk in beweging stelde. Na afloop bracht de voorzitter van „Onderling Genoegen" het publiek zijn dank voor de goede opkomst, terwijl één der aanwezigen, namens het publiek zijn dank betuigde voor hetgeen de leden van „Onderling Genoegen" hun dien avond hadden te genieten gegeven, de verwach ting uitsprekende, dat het „Tot weerziens" van den voorzitter door haar in gedachten zou zijn herhaald. Een geanimeerd bal besloot den goed geslaagden avond. Ook bij be volksuit voering, den volgenden dag gehouden, was de zaal uitstekend bezet, een groot verschil met de vroegere, toen de opkomst meestal maar matig was. Ook op dien avond liepen de stukken goed van stapel, terwijl de aandacht van het publiek niets te wenschen overliet. (Niet van onzen gewonen correspondent Oosterland. Het zielental dezer gemeente bedroeg op 1 Januari van dit jaar 1830, zoodat het bevolkingscijfer in het afgeloopen jaar met 49 steeg. Bruinisse. De hevige storm van Vrijdag heeft hier aan verschillende gebouwen nog al schade veroorzaakt door beschadiging van schoorsteenen en dakbekleeding. Ook aan den havendam werd nog al schade toegebracht. Door den voorzitter van de Vereeniging „Schippers- en Visschersbelang" alhier, den heer Joh. de Waal Rz., werd bij de opening van de eerste vergadering van dit jaar de volgende rede gehouden Ik heet u allen hartelijk welkom binnen deze muren. Nu wij een nieuwen jaarkring zijn ingetreden, waarin wij onze eerste ver gadering houden, past het ons u allen onze beste wenschen aan te bieden. Een blik werpende op het achter ons liggende jaar 1908 mogen wij constateeren, dat wij in onze zaken over het algemeen genomen niet vóór den wind hebben gezeild. Veeleer mogen wij aannemen, dat er een strijd om het bestaan wordt gestreden, terwijl zich nog donkere wolken voordoen aan onzen maatschappelijken gezichtseinder. Zoo ik in den aanhef reeds zei, is voor de Ver eeniging een nieuwe jaarkring aangevangen. Wij hebben niet ongunstig gearbeid en ons ledental is niet verminderd, zelfs vermeer derd. Wij zijn in kracht niet achteruit gegaan, niemand onzer werd door de koude hand des doods getroffen, ook trof ons oor niet het angstgeschrei van in nood ver keerenden op onze kusten; wel vonden aanvaringen plaats, doch gelukkig behoefden wij tengevolge daarvan geen menschen- levens te betreuren. In veel en velerlei zaken heb Ik uwe geachte medewerking mogen ondervinden en dank u allen daarvoor hartelijk. Doch laat mij ais roer van dit schip u mogen zeggen, dat stilstand geen vooruitgang is, ons doel zij steeds hoogerl Daarom de handen ineen, als één man gestreden voor onze belangen en voor veel dat nog te verbeteren valt; vóór ons ligt nog een groot arbeidsveld. Er is bij ons beroep van visscherman belaas nog maar al te weinig vereenigingsleven. Laat het bij aanvang en bij voortgang uw en ons aller doel zijn, samensmelting op dit gebied te verkrijgen, werkt daarvoor zonder aanzien des per- soons of partijen. Let alleen op zaken en belangen, dan eerst kunnen wij komen tot dat heerlijk doei, waarvoor wij allen hier vereenigd zijn. Wij ervaren immers reeds, dat onze arbeid bij hoogere autoriteiten wordt ge waardeerd. Wij denken steeds met genoegen aan de gewaardeerde medewerking van ons geacht kamerlid Mr. R. J. H. Patijn, als wij bijv. noemen de verlegging der landsluis. Wel is waar hebben wij het daarmede, alhoewel van de noodzakelijk heid meer dan overtuigd zijnde, nog zoover niet gebracht. Laat ons den moed niet opgeven, doch met nieuwe krachten be zield zijnde, onze belangen behartigen, opdat wij eenmaal ons vraagstuk met een gunstlgen uitslag bekroond mogen zien. Nog eens, de spreuk onzer vaderen was: Door eendracht sterk. Eendracht maakt macht; dit zij ook de leus in ons vaandel. En zoodoende kunnen wij de voor ons onbekende toekomst hoopvol tegemoet gaan. Anna-Jacoba-Polder, 4 Febr. Twee veldwachters frappeerden al surveilleerende 2 stroopers buitendijks. Één, hoewel her kend, wist te ontsnappen, terwijl de ander In de val liep. Bij de soort worsteling, die er ontstond, om hem zijn geweer afhandig te maken, raakte de jas van den éénen politieman in 't geweer verward, waardoor dit kleedingstuk in flarden ge scheurd werd. St.-Filipsland, 6 Febr. Ondanks 't storm achtige weer had zich Vrijdagavond een vrij talrijk publiek opgemaakt naar de openbare school om tegenwoordig te zijn bij de uitvoering van het fanfare-corps „Concordia". Nu, niemand zal zich die reis door storm en regen beklaagd hebben. Alle lof voor de wijze waarop hel 't programma, bestaande uit 8 nummers, heeft afgewerkt. Onder een leiding als die van den heer v. Steenbergen, gepaard met de lust en volharding van de werkende leden, mag „Concordia" er wezen en voorspelt 't nog heel wat te zullen presteeren. Op één dag werden hier 6 personen bekeurd wegens het rijden met te zware vrachten over de kunstwegen. Stavenisse. Door den hevigen Westen- storm van Vrijdagavond 1.1. is aan den Oud-Kempenshofstedepolder alhier aan den zeedijk, tusschen dijkpaal 14 en de zee wering van Moggershil, uit het in 1907 gemaakte buitenbeloop weggeslagen 150 M3. grond. Van den provincialen steiger alhier is een gedeelte van het bruggedek afgeslagen. De vloed, die een hoogte bereikte van 1,50 M. boven gewoon vol zee, hield onge veer een uur langer aan dan den bestemden tijd. Naar men uit goede bron verneemt, woont de nieuwbenoemde burgemeester dezer gemeente, de heer J. M. van Door- ninck, thans te Leimulden. St.-Maartensdijk, 6 Febr. Door het dames-comité, ter inzameling van gelden, voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin, inzake de blijde gebeurtenis, is met succes werkzaam geweest en heeft in deze ge meente opgebracht de som van f 76, welk bedrag in een gehouden vergadering op Donderdag 28 Januari, werd ter hand ge steld aan den heer N. Polderman, burge meester, met verzoek genoemd bedrag te willen overmaken aan het hoofd-comité te Middelburg. Het comité bestond uit de dames P. Hage—van Damme, J. Thole- naar—de Wilde, J. Baze—Oelok, J. J. Hage—Noom, J. H. L. Rijnberg—Lindhout, M. A. Westerweel—van As, P. Geluk— Oudesluis en J. A. Scherpenisse—de Wilde. Door den burgemeester werd een woord van hulde gebracht aan het comité, voor den ijver in deze betoond, daar in drie dagen tijds de gelden waren verzameld, en een woord van dank aan de heeren W. M. Rijnberg en Jac. Hage, leden van den Raad, voor de hnlp van hen hierbij ondervonden, en hij sprak den wensch uit dat alle moeite met blijdschap zal worden bekroond. Tholen. De hoogaars N 67, toebe- hoorende aan Johs. Schot alhier, is door den storm van zijn anker geslagen en op den dijk gezet. Tot heden is het nog niet gelukt het schip er af te krijgen. De tanden van het anker waren recht gebogen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaais gehad. Oud-Vossemeer. Vrijdagavond gaf de in het vorige jaar opgerichte zangvereni ging een openbare opvoering ten huize van den heer M. J. Ampt; het niet over laden programma; werd netjes afgezongen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1