ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Februari 1909. Denkt aan de Kiezerslijsten. Eerste Blad. (Z ierikzeesohe Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. Algemeen JJverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8730. Uitgever-Hoofdredaoteur t A. FRANKEL. Directeuri A. J. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. De COMMISSARIS der KONINGIN in Zeeland, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 29 Januari 1909, No. 117; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1909: 1". de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met Ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn; 2". het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 3°. de kooieenden door den koolman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; 4". de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het -sleepnet; 5°. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5" vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, zal mogen plaats hebben, doch alleen met van een aalhaak voorziene dobbers, aalkorven en aalfuiken, waaronder verstaan worden fuiken, waarvan de grootste hoepel een middellijn heeft van ten hoogste 60 c.M., en de mazen, over hare grootste lengte ge meten, eene afmeting hebben van: aan de vleugels 25—40 m.M., het lichaam 25—32 m.M., de kuil en kruik 20—28 m.M. Middelburg, 29 Januari 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. Rusland's diplomatie heeft ten aanzien van het tusschen Turkije en Bulgarije hangend geschil over het bedrag der schadevergoeding, dat laatstgenoemd rijk aan eerstgenoemden staat voor den Orient- spoorweg en zijn onafhankelijkheid zal te betalen hebben, een zeer slimmen zet gedaan. Turkije verlangt, gelijk men weet, van Bulgarije 125 millioen fr. Bulgarije wil slechts 82 millioen Ir. betalen, nu doet Rusland het volgend leepe bemiddelings voorstel. Het zegt tot Turkije, gij zijt ons nog zoo en zooveel achterstallige oorlogs schatting schuldig; indien gij nu den financiëelen eisch aan Bulgarije laat varen, dan zullen wij u 125 millioen francs in mindering brengen van hetgeen gij ons nog verschuldigd zljt: en tot Bulgarije zegt het, gij keert ons de 82 millioen francs uit, die gij aan Turkije betalen wilt. En om nu de betaling gemakkelijk te maken, behoeft gij dat bedrag niet in eens te kwijten, maar kunt gij het over zoo en zooveel jaren verdeelen. Neemt nu Turkije dat voorstel aan, dan krijgt het geen rooden cent in handen, en accepteert Bulgarije het Russische voorstel, dan wordt het geheel en al van Rusland afhankelijk, dan is het, althans in de eerste jaren, door Rusland aan handen en voeten gebonden. Het schijnt dat Rusland's propositie de volkomene instemming wegdraagt van Engeland, Frankrijk en Italië, terwijl Oosten rijk en Duitschland, die niet gaarne zien, dat Rusland een zóó overwegenden invloed op de Balkanstaten verkrijgt, daartegen gekant zijn. Best mogelijk is het, dat Turkije het bemiddelingsvoorstel van Rus land van de hand wijst. In de Russische Rijksdoema werd naar aanleiding van de aan het daglicht ge- komene onzedelijke en schandvolle han delingen der regeering, die spionnen en agents-provocateurs in haar dienst had, en vorstelijk betaalde, welke zich bij de revolullonnalren als vurige vrijheidsmannen voordeden, deze tot terroristische aanslagen aanzetten en hen dan aan den beul over leverden, een interpellatie tot de regeering gericht. De openbare tribunes waren dicht bezet. De interpellant, een lid van de uiterste linkerzijde, verweel onder de diepste stilte, aan de regeering, inzonder heid aan Stolypin, dat zij de schuld droeg van al de aanslagen in de laatste acht jaren, met name van die op grootvorst Sergtus, Plehwe en Trepoff gepleegd, dat daardoor honderde mannen en vrouwen in hel ver derf waren gestort, die na eerst in de gevangenis als het ware gefolterd te zijn geworden, ten slotte door den krijgsraad tot den strop werden veroordeeld. De Rijksdoema benoemde uit haar boezem een commissie van enquête, die binnen tien dagen rapport moet uitbrengen. De gewezen politie-mlnister Lopuchin, die de oogen der revolutionnairen voor Azet, hun makker en verrader opende, zoodat zij hem ter dood veroordeelden, is op last van Stolypin te Petersburg gevangen ge nomen, en in de cellulaire gevangenis opgesloten. Azet, die gehuwd is, en een vrouw met twee kinderen heeft, die te Parijs op de Boulevard Raspall 243 wonen, is, ten einde de uitvoering van het door zijn vroegere makkers over hem uitge sproken doodvonnis te ontgaan, gevlucht. Het lot, dat hem beschoren is, zal hij toch niet ontkomen. Maar hoe zwak is niet een regeeringsstelsel, dat zich met dergelijke afschuwelijke middelen tracht staande te houden! De revolutionnaire beweging in Perzië, die in Tabris en lspakan volledig heeft gezegevierd, neemt voortdurend in kracht toe ondanks de omstandigheid, dat Rusland in het geheim den autokratischen Shah met geld en kozakken steunt. Deze zou om de rust in zijn rijk te herstellen, en zijn troon niet in gevaar te brengen, reeds lang aan de constitulioneele partij hebben toegegeven, ware het niet, dat Rusland achter de schermen zijn algeheeien in vloed in de waagschaal legt, teneinde hem van elke concessie aan de constitutioneelen te weerhouden. in de Fransche Kamer is tusschen Minister Clémenceau en De Pressensé heftig gedebatteerd. Door de rechterzijde was een interpellatie tot de regeering ge worden over de straffen, die zij aan een drietal officieren had opgelegd, welke te Laon een kerkelijke plechtigheid hadden bijgewoond. Zij protesteerde in naam van de gewetensvrijheid terecht tegen de op legging van die straffen. Bij dat protest sloten zich de socialisten aan. Het resultaat der discussie was, dat een motie van vertrouwen in de vergadering werd aan genomen. De mannen van rechts en de socialisten stemden tegen. De Amerikaansche troepen hebben Cuba, dat zij eens aan de Spanjaarden ontrukten, verlaten, zoodat dit eiland thans een volkomen onafhankelijke staat vormt. Aan het hootd er van staat Gomez. Te Kaapstad is een congres vergaderd geweest met het doet de Zuid-Afrikaansche Staten in één bond te vereenigen, onder den naam van „de Vereenigde Staten van Zuid-Afrika". Op die vergadering rees de brandende kwestie, welke stad men als hoofdstad dan zou kiezen, Kaapstad of Pretoria. Na langdurige beraadslaging heeft men de oplossing hierin gevonden, dat Kaapstad de zetel van de wetgevende macht, terwijl Petroria de residentie van d; regeering zal zijn. NEDERLAND. Nijmegen, 2 Febr. Door de recherche alhier is in een bioscoop-theater aapge houden, de 15-jarige W. B. uit Amsterdam, die haar intrek had genomen in een volkstogement alhier. Zij had daar allerlei goederen geborgen, die zij zoowel te Amsterdam als te Nij megen kocht voor f 1200, door haar eenige weken geleden ontvreemd, ten na- deele van den heer B., bij wien zij te Amsterdam in betrekking was. Zij bleek nog in het bezit te zijn van ruim f 1085, meerendeels bankpapier, benevens gouden en zilveren sieraden en een geheel stel nieuwe bovenkleederen. Zij is naar Amsterdam overgebracht. Cutemborg, 3 Febr. Twee broeders te Asch gingen deze week des nachts met een geweer stroopen. Ongelukkig bleef het geweer achter een haag vastzitten. Onver wachts ging het schot af, hetwelk één der gebroeders in de lies trol. De getroffene werd vervoerd naar het ziekenhuis alhier. Zijn toestand is niet buiten gevaar, zoodat hij niet door de politie, welke terstond een onderzoek instelde, verhoord mochl worden. Schevcningen, 3 Febr. Bij een groente boer alhier kwamen reeds herhaalde malen klachten in, dat de zuurkool zoo stonk. De groenteboer antwoordde eerst, dat het misschien kwam, omdat het de bovenste laag uit het vat was, doch toen de inhoud voor J verkocht was en ze nog stonk, besloot de man de rest te verwijderen om te zien wat de oorzaak kon wezen. Hij ledigde het vat en op den bodem lag 't door de pekel geheel vergane lijkje van een kind. Rotterdam, 3 Febr. Mr. Nolst Trenilé en acht andere raadsleden hebben bij den gemeenteraad een motie ingediend, waarin de raad wordt uitgenoodigd, dewenschelijk- heid uit te spreken, dat de gemeente door het verleenen van bijslag de pogingen van vakvereenigingen en corporaties bij het bestrijden der gevolgen van onvrijwillige werkloosheid steunt, en dat Burgem. en Weth. daartoe strekkende voorstellen doen. Breda, 4 Febr. Te Gllze is gisteren ten huize van mej. weduwe Vermeulen bij het bereiden van carbid de ketel gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat zekere M. Prinsen terstond gedood werd en de beide zoons van mej. V. levensgevaarlijke brand wonden kregen. Ook hare dochter werd ernstig met glas verwond. De slag bij het springen van den ketel was zóó hevig, dat op een kwartier af- stands de bewoners verschrikt kwamen toesnellen om Ie vernemen wat er ge beurd was. Zierikzee, 5 Februari. De kapitein C. E. Nardten van het 2de reg. int. te Maastricht, is op 15 dezer op verzoek overgeplaatst bij het 10de reg. int. en komt te Haarlem in garnizoen. Blijkens de jongste peilingen, gedaan in het nauw van Bath, staat aldaar bij laag water niet minder dan 8 voet water, zoodat het te allen tijde bevaarbaar is. Aldus meldt het Hdbl. van Antwerpen. Door den Minister van Justitie, Minister Nelissen, is voorloopig onderzoek bevolen naar de feiten, welke zich bij de laatste verkiezingen voor de Prov. Staten van Limburg hebben voorgedaan in de districten Gulpen en Meerssen. Noordgouwe. in navolging van in vele andere plaatsen is alhier opgericht een loterij-club. Zij bestaat uit 30 leden en zal haar geluk gaan beproeven in de Staatsloterij. Brulnlsse. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd mededeellng gedaan van de gehouden kasopname. Alles was In orde bevonden. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten, waarbij een wijziging in de redactie voor gesteld werd van de verordening op de oester- loodsen. De twee artikelen, waarbij zulks verlangd werd, werden volgens verlangen van Gedep. Staten gewijzigd. Op een verzoek van den lieer J. v. d. Berge Az om bij het dempen van de sloot vóór zijn woning buizen van gemeentewege te ontvangen, werd gunstig beschikt. Besloten werd tot verplaatsing van de palen der laatst verpachte zaten en een gebroken paal te doen vervangen door een nieuwe. Eveneens werd besloten tot het aanschaffen van een nieuwe lantaren voor het havenlicht. Daarna ging de vergadering over in een be- stotene. Na heropening werd bestoten den brandweer mannen een gratificatie van 50 ct. per hoofd toe te kennen voor diensten bij den laatsten brand bewezen. Op voorstel van den heer Hoogerheide werd besloten tot verbetering in de tonnenmaat der geabonneerde vaartuigen en daarvoor schattings-commlssie te benoemen. Aan de bewoners der Nieuwstraat zal aangezegd worden de sloot achter hunne woningen leidende naar het oude kerkhof te doen reinigen. Dinsdagavond werd door de Vereeniging „Schippers- en Vlsschersbelang" een vergadering gehouden in de Conferentiekamer. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat tot den gemeenteraad het verzoek zou gericht worden om schriftelijke medewerking In zake de verlegging van de Landsluis. Evenzoo werd voorlezing gedaan van een in gekomen schrijven betreffende de verlegging dier sluis en de besmei verklaarde mosselpercecltjes hier voor den havendam. Door de vergadering, die door 62 personen werd bijgewoond, werd besloten een drietal afgevaardigden te benoemen om de verlegging der sluis en wat daarmede tn verband staat te 's-Gravenhage met de autoriteiten te bespreken. Aangewezen werden als zoodanig de heeren Joh. de Waal Rz., Iz. Jumelet Wz. en Joh. de Koning. Nog werd besproken het dempen van De Dee, waarbij den heerj. van den Berg Johz, zoo noodig f 25 beloofd werd voor het halen van zand voor genoemde demping. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1908 hadden be dragen f 108,86 en de uitgaven f 110,76, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van I 1,90. De in kas zijnde gelden der reddingsboot be droegen f 36,13' en de uitgaven f 0,66, zoodat er bleef I 35,77". Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Joh. de Koning en Jan Zoeter, die hunne be noeming aannamen. Besloten werd te verzoeken een verandering te krijgen In het licht van Slr-Jansland. Nog werd besloten aan Burgem. en Weth. dezer gemeente te verzoeken te volbrengen, wat ztj aangenomen hadden, namelijk het verbeteren van het havenlicht en het aanbrengen van een steenen trap aan jte binnenzijde van den havendam. Ook zal verzocht worden twee lantarens te plaatsen tussehen de Landsluis en den Korten Dam, en aan de schepen, die in den peeëntljd daar in lossing liggen te gelasten bij nacht voor zien te zijn van een licht. Daardoor wordt het aan boord komen voor onze vlsschers verge makkelijkt. Door den heer J. v. d. Berg werd voorgesteld te verzoeken tn de Ongevallenwet de VII klasse- percentage 18 te brengen op percentage 16 en klasse VI percentage 16 te brengen op percen tage 15. Stavenisse. De bevolking bestond op 31 December 1908 uit 867 mannen en 876 vrouwen, totaal uit 1743 Inwoners, hetgeen een vermeerdering van 4 inge zetenen is over het afgeloopen jaar. Scherpenisse, 4 Febr. Alhier komen vele gevallen voor van mazelen en enkele van keelziekte. In deze gemeente worden pogingen in 't werk gesteld om een anti-revoluti- onnaire kiesvereeniging op te richten. Voor de loteling 1909 zullen er 6 lotelingen worden Ingelijfd en wel 4 voor de lange en 2 voor de korte oefeningen. St.-Maartensdljk, 5 Febr. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad werd mededeeling gedaan van inge komen stukken, waaronder 2 houdende goedkeuring der besluiten tot verkoop van grond en 1 tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1908. Gunstig werd beschikt op een aanvraag tot verkrijging van grond met recht van opstal; besloten tot aankoop eener inschrijving op het Grootboek der 2} pCt. N. W. S. k f 700 nom. en tot wijziging der begrooting voor 1909 (beide wegens verkoop van grond), alsmede tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting voor 1908. Voor het aanwijzen en opmeten van grond tot het opbergen van suikerbieten werd den gemeente-veldwachter toegekend een belooning van f 20. Oud-Vossemeer. Alhier is een vijfjarig meisje overleden tengevolge van rood vonk en een veertienjarig meisje tenge volge van keelziekte. Nog één geval van de laatste ziekte doet zich in de gemeente voor. Wissenkerke. J. I. Donderdagavond werd door het muziekgezelschap „Apollo", waarvan directeur is de heer C. Flipse, een uitvoering gegeven In de zaal van den heer Th. Wolse alhier. De muzieknummers werden, zoowel als de voordrachten, voortreffelijk uitgevoerd, zoodat een daverend applaus aan de executanten ten deel viel. Na 'afloop van het programma werd de avond met een gezelligen dans besloten. Deze gemeente telde 1 Januari van dit jaar 1646 mannen en 1642 vrouwen, zoodat het getal inwoners 3288 bedraagt. De bevolking nam In het afgeloopen jaar met 9 ingezetenen toe. Colljnsplaat. Alhier had Woensdag de teraardbestelling plaats van den heer Th. Moufhaan, die ruim 22 jaren aan de openbare school alhier als onderwijzer Is werkzaam geweest. Den 1 Nov. 1897 nam hij zijn ontslag en kreeg wegens meer dan 40-jarigen dienst pensioen. Op zijn uitdrukkelijk verlangen werd zijn lijk uit Middelburg, waar hij In den laatsten tijd woonde, naar Colljnsplaat overgebracht, om bijgezet te worden naast zijn gade, die hem reeds tien jaren Is voorgegaan. Bij de geopende groeve wijdde de heer Vermeulen, hootd der openbare school, eenige woorden van lof aan de nagedachtenis van den overledene, die had uitgemunt in trouwe plichtsbetrachting, in hulpvaardig heid en vriendelijkheid. Ook de predikant der Herv. Gem. schetste de veie verdiensten van den heer Mouthaan als ouderling. Behalve de familie, waren aan de groeve tegenwoordig het geheele mannelijk perso neel der school en verscheidene leden van den kerkeraad. De heer Volker uit Dordrecht dankte, namens de familie, voor de eer, zijn zwager bewezen. Dinsdag 1.1. werd in één der school lokalen alhier de jaarvergadering van den Werkmansbond „Uit het volk voor het volk" gehouden. Door den voorzitter, den heer O. van As, werd het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat de toestand der Vereeniging gunstig mag worden genoemd en het getal leden thans 54, en dat der begunstigers 31 bedraagt. Door den penningmeester, den heer D. J. Anemaet, werd daarna rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer over het jaar 1908. Daaruit bleek, dat het batig saldo f 1005,47 bedraagt, waarvan t 948,88 op de rijkspostspaarbank is gebracht. Aan ziekengeld werd over genoemd jaar f 229,50 uitgekeerd, tegen f 72 in het vorig jaar. Herkozen werden als secretaris de heer P. Janse, als commissaris de heer Joz. Fortuin, als leden van de commissie van toezicht de heeren Ph. C. Engelvaart, J. Koster, L. Janse en D. Verburg. Allen namen de benoeming aan. Voor den commissaris, den heer C. For tuin, die bedankt had, werd gekozen de heer J. v. d. Weele Pz., die mede de benoeming aannam. Ten slotte werd bij de omvraag voor gesteld om voortaan niet meer in de openbare school te vergaderen. Conform het voorstel werd besloten, waarna de vergadering uiteen ging. Dinsdag l.l. werd in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk alhier, door de Chr. Jongelingsvereeniging, haar 3e jaarfeest gevierd. Behalve de leden der Meisjesvereenlging, waren ook een tiental begunstigers opgekomen. In een openingsrede, door ds. Feljkes, schetste deze den toestand der Vereeniging. De secretaris-penningmeester bracht hierna zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek o. a., dat de Vereeniging zich uitbreidt en thans 12 leden en 19 begunstigers heeft. Boven dien bezit zij een bibliotheek met 120 werken. De rekening van den penningmeester over het vorige jaar sloot met een batig saldo van f 6.80. Het houden eener samenspraak van 4 leden en een gelijk getal leden der Meisjes vereenlging, benevens eenige voordrachten, ook na de pauze, werd de avond onder het genot van chocolade, benevens orgel spel, het laatste uitgevoerd door den jongenheer J. Schippers van hier, aller aangenaamst gesleten. Arnemuiden, 3 Febr. In de gehouden vergadering van het comité tot onder steuning der nagelaten weduwen en weezen van de op 11 Sept. 1903 verongelukte vlsschers uit deze gemeente, werd door den penningmeester rekening gedaan van de Inkomsten en uitgaven over 1908. Geconstateerd werd, dat ontvangen Is aan renten f 476 95. De uitgaven hebben bedragenonder steuning in geld f 1794 50, en In natura t 14933, terwijl de administratiekosten f 3 25 hebben bedragen. De uitgaven hebben de inkomsten met f 1470.13 overtroffen. Het kapitaal van het comité bedroeg op 1 Januari 1909 f 12 698 06. Tengevolge van huwelijk en het be reiken van den 18-jarigen leeftijd, verloren in den loop van het jaar 2 weduwen en 8 kinderen recht op ondersteuning. Op het oogenblik wordt nog steun ver leend aan 8 gezinshoofden en 25 kinderen, tot een bedrag van f 32 50 per week. Vlissingen, 5 Febr. De gemeenteraad hield heden(Vrijdag)middag zijn eerste zitting in dit jaar. De voorzitter, de heer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1