De voorzitter doet uitkomen, dat men zich voorshands moet tevreden stellen met hetgeen bereikbaar is, namelijk met de toevoeging van een zevende klasse. Om het bereikbare niet in gevaar te brengen, moet men het onbereikbare thans niet vragen. Één der leden vraagt, of het feit, dat vele kinderen het onderwijs der Hoogere Burgerschool niet kunnen volgen, zoodat zij vaak in dezelfde klasse blijven zitten, hieraan te wijten is, dat het leerplan der lagere school niet aansluit aan dat van de Hoogere Burgerschool, of soms zijn oorzaak vindt in het stelsel van onderwijs op de Hoogere Burgerschool. De voorzitter antwoordde, dat het onderwijs der lagere school niet aansluit aan dat der Hoogere Burgerschool. Om de kinderen voor de Hoogere Burgerschool goed te kunnen voorbereiden, diende een zevende klasse gevormd te worden. De vergadering besloot met bijkans algemeene stemmen een ver zoekschrift bij den raad in te dienen, waarin op de toevoeging van een 7e klasse aan school C werd aangedrongen. Na afdoening van nog eenige huishou delijke zaken werd de vergadering gesloten. Zij, die meenen in de termen te vallen, om kiezer te worden, kunnen aanstaanden Zaterdagavond tusschen 8 en 10 uur kosteloos inlichtingen verkrijgen bij het informatie-bureau, dat voor dat doel door eenige leden van de Liberale Kiesver- eeniging, de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging en de Vrijzinnige Propa- gandaclub alhier is opgericht. Men vervoege zich hiervoor in de benedenzaal van het „Café-Adriaanse", Apelmarkt alhier (ingang 1ste deur links), waar het informatie-bureau gevestigd is. Voornamelijk met het oog op de Juni- verkiezingen sporen wij te dezer stede een ieder aan, die slechts eenigszins twijfelt, of hij dit jaar kiezer kan worden, zich Zaterdagavond tot dit informatie bureau om inlichtingen te wenden. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is, bij het thans op nieuw ingevallen dooiweder, andermaal beperkt het met beladen voertuigen be rijden der kunstwegen, met ingang midder nacht tusschen 2 en 3 dezer. In den ziektetoestand van dr. J. Q. Mezger, die te Parijs verblijft, is volgens te Domburg ontvangen berichten eenige verandering ten goede gekomen. Het gevaar zou thans weer geweken zijn. Te Eecloo nabij de Zeeuwsch- Belgische grens is overleden de heer A. Commergo, geboren 18 April 1807, die dns den leeftijd van bijna 102 jaren bereikte. De heer H. O. Hammacher te Groede, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, uit het district Sluis, zal den 26en Febr. a.s. 30 jaren als zoodanig zitting hebben. Bij kon. besluit van 2 dezer is: 1°. aan den Minister van Oorlog, den luitenant-generaal F. H. A. Sabron, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, tot herstel van gezondheid, ver lof verleend, ingaande 4 Februari 1909 en eindigende 4 Mei 1909 of zooveel vroeger als mogelijk zal blijken 2°. de Minister van Marine gedurende het sub 1°. bedoelde verlof belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Oorlog. Brouwershaven, 2 Febr. Vrijdagavond werd, onder voorzitterschap van den heer P. Ringelberg, alhier een vergadering ge houden waarin als spreker optrad mr. Q. W. Sannes, uit Middelburg, één der woordvoerders van de socialisten in Zeeland. Met hem trad in debat jhr. R. R. L. de Muralt van Zierikzee. Oosterland. Maandag j.l. ontdekten eenige personen alhier in de sneeuw het spoor van een otter. Door dit te volgen hebben zij zijn hol gevonden, dat zij ge heel moesten uitgraven om het dier machtig te worden, een werkje, dat van 's morgens tot in den namiddag duurde. Het is hun gelukt hem te dooden, zonder te verminken. Het fraaie dier meet 50 c.M. zonder den staart en weegt 24 pond. Stavenisse. Door de dames-commissie alhier, in zake het vreugdeblijk aan H. M. de Koningin, is bijeengebracht f 26,385. St.-Annaland. Voor 't huldeblijk aan H. M. de Koningin is alhier bijeengebracht de som van f 37. Vlissingen, 1 Febr. Bij de dezer dagen gehouden verkiezing van 3 werklieden bestuursleden voor het zieken- en onder steuningsfonds van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier, zijn naast de directie gekozen de werklieden Th. J. C. van Aartsen met 579, G. J. Bijlaard met 536 en W. Verhage met 466 stemmen. Door alle werklieden van die Maatschappij is het arbeidscontract geteekend. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 3 Febr. Heden werd alhier openbaar verkocht, ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys: Het woonhuis met tuin en schoolgebouwen te Zierikzee aan het Havenplein, in massa voor f 4650. Eikerzee, 30 Jan. Bij de aanbesteding van de Landbouwvereeniging alhier werd gegund de levering van: 184100 K.G. super aan Glerum te Vlake, voor f 2,235 7900 K.G. ammoniak-super aan de Dordlsche Kunstmest-Maatschapplj, voor f 6,65; 800 K.G. zwavelzure ammoniak (levering I Maart) aan de Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 14,70; 19300 K.G. chili (levering 1 Maart) aan I. J. v. d. Have te Rotterdam, voor f 11 4200 K.G. kaïniet (levering 1 Maart) aan de Dordtsche Kunstmeststoffen-Maat schappij, voor f 2,20; 15750 K.G. katoenmeel (levering 12 Febr.) aan Verwest te Scharendijke, voor f9,279; 10,000 K.G. schilfers (levering 12 Febr.) aan Verwest te Scharendijke, voor f 9,96 Alles franco op den wagen aan de haven te Scharendijke. Colijnsplaat, 30 jan. Door de Landbouw vereeniging „Algeipeen Belang" alhier werd heden in het hotel „De Patrijs" aanbesteed, de levering van 16100 K.G. chili-salpeter en 157C0 K.G. ammoniak-superphosphaat. De levering is gegund: van de chili- salpeter aan A. Kole Cz. te Colijnsplaat, voor f 10,67, en van de ammoniak-super phosphaat eveneens aan A. Kole Cz. te Colijnsplaat, voor f 6,58. De levering moet half Februari plaats hebben. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Slapelooze nachten. Een inwoner van Rotterdam geeft onderstaand geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aam beien en prikkelenden huiduitslag van groot belang is. De Heer E. Herrewijn, Hartmanstraat 16 te Rotterdam, meldt onsIk kan u moeilijk zeggen, hoeveel last mijn doehtertje gehad heeft van droge aambeien. Zoowel bij het loopen als het zitten hinderde haar dit ongemak en zelfs 's nachts kon ze somtijds van de pijn niet slapen. Wij hadden reeds verschillende middelen aangewend, doch konden zelfs geen verlichting bekomen. Ten laatste sprak men mij over Foster's Zalf, en ik liet dadelijk een doosje halen. Hoe groot was onze verwondering en blijdschap toen zij, na een week deze Zalf te hebben toegepast, totaal niets meer van haar kwaal kon bemerken. Ik ben u grooten dank verschuldigd voor uw afdoend middel, dat ik met vertrouwen aan lijders aan een dergelijke kwaal kan aanbevelen. ik ondergeteckende verklaar dat het boven staande waar ts en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. De huid is één der middelen, waardoor de onzuiverheden uit het gestel afgevoerd worden. Doch zij is onderhevig aan speciale ongesteld heden, waardoor die afvoer geheel of gedeeltelijk belemmerd wordt. Onder deze ongesteldheden noemen wij aambeien, huiduitslag, roos, dauw worm, kliergezwellen enz. Foster's Zalf is een speciaal middel voor alle ongesteldheden der huid. Ze wordt gebruikt en haar groote waarde is bewezen in duizenden gevallen. Verzeker u dat men u de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de Heer Herrewijn gehad heeft. Ze is te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. Polak, gedipt. Drogist, en te Tholen bl den Heer W. Potter, bilaal Apotheek .Coronoe", Stoolstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 11,75 voor één of f 10,— voor 6 doosen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 2 Febr. Ter terechtzitting der arrond.-rechtbank van 22 Januari j.l. was o. a. gedagvaard M. N.40 jaar, schipper en visscher, wonende te Ierseke, ter zake dat hij in den nacht van 24 op 25 November 1908 op de Ooster-Schelde onder de gemeente Poortvliet op perceel 259a van de ierseke-Bank eenige honderd tallen oesters, toebehoorende aan de firma W. L. J. M.in elk geval aan een ander dan aan hem beklaagde, heeft op- gevischt en weggenomen met het oogmerk om zich die oesters wederrechtelijk toe te eigenen. Beklaagde, die vroeger reeds wegens diefstal was veroordeeld, ontkende zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. Na het hooren van den opziener der visscherljen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen te Ierseke en andere getuigen, vorderde de substituut-officier van justitie, mr. Bouman, schuldigverklaring aan dief stal en veroordeeling tot een gevangenis straf van één jaarmet bevel tot gevangenneming, op grond van vrees voor vlucht. Als raadsman trad op mr. j. H. M. Stieger, advocaat, wonende te Goes. De rechtbank vond alsnog geen termen tot gevangenneming en bepaalde de uit spraak op heden. Beklaagde werd heden schuldig ver klaard aan diefstal en veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Verder werden nog veroordeeld wegens: 1°. Het plegen van onzedelijke hande lingen met een meisje beneden den leeftijd van 12 jaar: J. G. van der M., 17 jaar, arbeider te Kerkwerve, gedetineerd in het huis van bewaring, tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met bevei tot gevangenhouding. De eisch was 3 jaar. Als toegevoegd raads man was voor beklaagde opgetreden mr. A. J. F. Fokker; 2°. Mishandeling: A. van den B.33 jaar, veldarbelder te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 3°. Bedelarij J. M.huisvrouw van G. L. G., oud 26 jaar, koopvrouw" te Essen, bij verstek, tot 12 dagen hechtenis; 4°. Eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zijner bediening: W. D. G., 33 jaar, smidsknecht te Dreischor, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 5°. Mishandeling A. S., 23 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 6°. Het door schuld veroorzaken van overstrooming, waaxdoor gemeen gevaar voor goederen ontslaat: J. J. G., 46 jaar, te Brouwershaven, agent van een suikerfabriek, bij verstek, tot een boete van f 50, subs. 1 maand hechtenis, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie. Middelburg. Voor de rechtbank alhier werd Diusdag j.l. behandeld de zaak tegen H. S., 42 jaar, kermisreiziger en D. H. W., 19 jaar, reizend bakker, beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats, beklaagd, dat zij op 7 Augustus 1908 op 't kermisterrein alhier P. Loves hebben mishandeld. In deze zaak waren drie getuigen ge dagvaard. Het O. M. eischte tegen beide beklaagden een boete van f 25, subsidair 25 dagen hechtenis. Landbouw en Veeteelt. Sirjansland. Aan de aandeelhouders in de fairbank bij de Blauwekeet, is over de afgeloopen campagne 30 pCt. uit gekeerd. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep bij de Vrije Evang. Gem. te Ierseke door ds. J. Bromet te Amsterdam. Noordgouwe. Voor een stampvolle zaal traden Dinsdagavond in het „Café Coomans" alhier, voor de leden van den Protestanten bond en verdere belangstellenden op, de vrijzinnige predikanten G. J. Schraffordt Koops van Sliedrecht en J. J, Meyer van Wijnaldum, oud-predikant van Noordgouwe. De eerste behandelde de vraag: „Wat is waarheid?" en de laatste: „Ons gebed". Na den afloop werden nog eenige huis houdelijke zaken geregeld. Een tweetal nieuwe leden sloten zich weder bij den Bond aan. O N D E R W IJ S. Aan de Zeevaartschool te Vlissingen zijn toegelaten: L. W. IJzerman en A. J.Smits, beiden van Zierikzee, alsmede J. J. van der Maas, van Wissenkerke. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school D te Vlissingen bestaat uit de heeren M. A. van Dien te Oosterland, A. Frelier te Leerdam en C. Vos te Arnemuiden. Oud-Vossemeer. De heer A. J. de Graaff J.Mz. alhier, is als leerling van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam geslaagd bij het eind-examen voor werk tuigkunde en electro-techniek, terwijl J. A. de Graaff J.Mz. werd bevorderd tot de 6e of hoogste klasse der kweekschool. Dinteloord, 2 Febr. In de vergadering van directeur en onderwijzers aan de Rijks- Normaallessen alhier is besloten een aanmerkelijke wijziging in het leerplan aan de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten te onderwerpen. Men heeft n.l. het aantal lesuren per week gebracht van 57 op 70, waardoor het tevens noodzakelijk zou worden, dat de lessen, die nu 's Woens dagsnamiddags en op Zaterdag gegeven worden, bij den aanvang van den nieuwen cursus nog op een derden dag werden gehouden, waartoe de Maandag is aan gewezen. Post en Telegrafie. Gehuwde vrouwen bij de Posterijen. In de Eerste Kamer blijken nuchtere mannen te zitten, die zeer kalmpjes eens uiteenzetten, welke bezwaren het hebben van gehuwd vrouwelijk personeel bij de posterijen met zich brengt. Zoo leest men in het Voorloopig Verslag: „Gewezen werd op het nadeel, ver bonden aan het in dienst hebben van gehuwde vrouwen, waarbij men zich bepaalde tot het noemen van de volgende practische bezwaren: In het algemeen valt in den regel op te merken, dat vrouwen meer ziektedagen hebben dan mannen; dat waar vrouwen op kantoren zijn, de dienst voor de mannen te zwaar wordt omdat bijv. een vrouw niet 8 uur per dag kan staan en een man welomdat de pakketdienst door vrouwen niet goed te verrichten is als gevolg van haar beperkte krachten en van haar kleeding, terwijl verder nachtdienst voor de vrouwen niet passend geacht kan worden. Door al deze zaken wordt de dienst van de mannen, die op datzelfde kantoor werken, verzwaard en worden zij ontevreden. En wat gehuwde vrouwen in het bizonder aangaat, doet zich de moeilijkheid voor, dat men niet vrij is in het plaatsen van het personeel. Immers gaat het kwalijk, den man op het ééne kantoor en de vrouw op een ander kantoor aan te stellen. En zijn man en vrouw samen op een klein kantoor, dan is de positie van het overige personeel niet aangenaam. Om boven genoemde redenen meenden sommige leden het aanstellen van gehuwde vrouwen te moeten ontraden. De heer G. A. Berman, telegrafist aan het station Vlake, is met ingang van 7 Februari a.s. als zoodanig verplaatst naar Wouw, terwijl in zijn plaats is be noemd de heer J. van der Sande, thans te Oudenbosch. Dinteloord, 2 Febr. De postbode J. Peene alhier, is met ingang van 16 Febr. als zoodanig benoemd te Ginneken. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd aangevangen met de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting, De heeren Laan en Stork hoopten dat bij de aanstaande verkiezingen de geloofs kwestie niet op den voorgrond zal worden gebracht en het kabinet een economische actie zal voeren. Laatstgenoemde was in de gegeven omstandigheden tevreden met het tegen woordig kabinet, waarvan hij apprecieerde dat het de christelijkheid niet heeft voor opgesteld. Deze spreker verdedigde uitvoerig de vrij-liberale partij tegen het verwijt te zijn een partij van egoïsten, die een conser vatieve, reactionaire bourgeois-politiek voeren. De heer Van Velzen bepleitte bespoedi ging der ouderdomsverzekering. De heer Woltjer betoogde uitvoerig dat in de verhouding van het individu tot de gemeenschap het zwaartepunt gelegen behoort te zijn in de ordonnantiën Gods. Dit geldt zoowel het sociale als het politieke leven. De heer Van Leeuwen was niet zeer gerust omtrent den financiëelen toestand. Hij betoogde, dat onze jaarlijksche amortisatie van 4 millioen, bij een schulden last van 1 ICO millioen, onvoldoende was en achtte met Minister Kolkman blijvende versterking der middelen noodig. Hulde aan H. Hl. da Koningin. In een te Arnhem ten stadhuize ge houden vergadering van dames-comités uit Arnhem, Nijmegen, Zutphen enz., is besloten aan de Koningin als cadeau te geven een Wickeltisch (d. i. een tafel waarop een zuigeling kan worden inge bakerd) met zilveren garnituur. Het overschot van de inzameling zal bestemd worden voor een goed doel in de provincie Gelder land, door de Koningin aan te wijzen. De Kamerverkiezingen. Men schrijft ons uit het district Oostburg: In de Maasbode brengt een zich noemende Zelator Oostburg onder de districten waar wij (dat is dus de rechterzijde) bepaald goede kans hebben, zóó zelfs, dat Zelator... de overwinning er bijna zeker acht. Men zal zich wel herinneren, dat ook in 1905 dr. Kuyper voorspelde, dat dit laatste bolwerk voor het Zeeuwsche liberalisme (doelende op het district Oost burg) wei verloren zou gaan. Wat was daarop het antwoord der kiezers Dat mr. Hennequin bij eerste stemming gekozen werd met de volstrekte meerder heid van het geheele aantal kiezers, n.l. met 4375 stemmen, terwijl er 8153 kiezers waren. Er werden toen 7253 stemmen uitgebracht, waarvan de anti-revolutionaire candidaat er slechts 2610 behaalde. Boven dien kreeg toen mr. Sannes (soc.-dem.) nog 268 stemmen. De verhouding was toen 4643 links tegen 2610 rechts. Nu wordt steeds van rechts beweerd, dat dit gunstige cijfer voor de vrijzinnigen grootendeets is te danken aan de buiten gewone populariteit, die mr. Hennequin geniet. Nu zal zeker niemand ontkennen, dat mr. Hennequin voor de vrijzinnigen een bizonder gunstige candidaat Is. Doch wij kunnen verzekeren, dat ook andere vrijzinnige candldaten heel veel kans hebben hier verkozen te worden. Het is bij de stemmingen voor de Prov. Staten meermalen gebleken, dat Oostburg beslist vrijzinnig Is. Wij hebben meermalen de cijfers vergeleken van alle tot het Kamerdistrict behoorende gemeenten, en als wij dan de gunstigste cijfers voor rechts en de ongunstigste voor links namen, dan bleek het, dat de vrijzinnigen toch nog ruim 400 stemman meer hadden dan de candidaten van rechts. Wij raden dan ook Zelator aan ook de moeite eens te nemen die cijfers te vergelijken, mogelijk, dat hij dan wel tot een andere conclusie zal komen, en tot de wetenschap, dat in Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen de linker partijen 1200 stemmen meer hebben dan de rechter-partijen, terwij! daarentegen in de gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, welke tot het Kamerdistrict behooren, rechts ongeveer 800 stemmen meer heeft dan links, gevende in het geheel dus een voordeel van 400 stemmen voor links. Het hoofdbestuur van de Liberale Unie heeft de volgende circulaire gericht aan de afdeelingen Uit meerdere afdeelingen is tot ons de vraag gekomen, hoe het hoofd bestuur denkt over de houding met het oog op de a.s. verkiezingen, meer bizonder metbetrekkingtotde vrijzinnig democraten aan te nemen. Het spreekt vanzelf, dat bij de be antwoording van deze viaag op den voorgrond moet staan, dat onzerzijds alles moet worden vermeden, wat strijd kan uitlokken tusschen fracties, die zoo dicht bij elkaar staan. Deze strijd, die op den uitslag der ver kiezingen in vrijzinnigen geest zeer nadeelig zou werken, zal o. i. alleen worden voorkomen, door wederzijds elkanders districten te eerbiedigen. Wij geven daarom aan onze af deelingen het advies, al het mogelijke te doen om de districten, waar thans Unie-liberalen zitting hebben, voor dezelfde richting te behouden en tot bereiking van dat doel voor strijd niet terug te deinzen, maar aan den anderen kant in de districten, thans door vrijzinnig-democraten ingenomen, geen Unie-liberaal candidaat te stellen. Waardelooze muntbiljetten. Zij, die in het bezit zijn van muntbiljetten van f 10 en f 50, moeten wel bedenken, dat dit bezit over weinige weken niets meer waard is. Als zij 't blijven bewaren, als tot nu toe, in hun brandkast, in hunne portefeuille, in een trommel in den grond dit gebeurt I zonder te letten op de herhaaldelijk ge plaatste kennisgevingen, zullen zij zien gebeuren dat met den ten April van uit jaar hun opgespaard bezit geen andere waarde meer heeft dan die van scheur papier. Wat zal men dan klagen! De muntbiljetten van f 10 en van f 50 zijn reeds lang ingetrokken, maar er is een ruime termijn gesteld om dit papier bij de rijkskassen in te wisselen tegen ander geld. Die termijn loopt af vóór den len April a.s. Er zijn, volgens schatting, nog voor tonnen gouds van die biljetten in omloop. Nog twee maanden, en dit gansche bedrag vervalt aan den Staat, als men niet oppast. Nederland en Venezuela. Brussel, 30 Jan. Een medewerker van de Chronique heeft een onderhoud gehad met dr. Paul, die hem betuigde, zeer voldaan te wezen over zijn reis naar Nederland en zei, dat men goed op weg is om tot een schikking te komen. De geschillen tusschen Nederland en Venezuela, zeide hij, zijn geheel uit den weg geruimd. Venezuela geeft in beginsel Nederland vol doening wat het toelaten van Nederlandsche schepen op zijn rivieren betreft. Terugkeeren naar Venezuela is nu voor Castro onmogelijk. Wat de water-quaestie van Caracas betreft, zei dr. Paul, die is bijna opgelost en wij zijn vast besloten, blijk te geven van een nog grootere verzoeningsgezind heid. „Wat de vorige regeering heeft gedaan", zoo besloot dr. Paul zijn mededeeling, „willen wij doen vergeten en wij willen met de geheele wereld in vrede leven". Gemengd Nieuws. Een diner voor schuldeischers. Dat een schuldenaar, alvorens zijn schuldeischers te voldoen, hen eerst aan een rijk voor ziene disch verzamelt, zal nog wel nooit zijn voorgekomen en toch is iets dergelijks dezer dagen te Kopenhagen gebeurd. Daar woonde een losbol, die van iedereen geld leende, kleermakers en andere leveranciers nooit betaalde, en op een goeden dag verdween, om in Amerika zijn fortuin te gaan zoeken. Dat schijnt hem bizonder goed gelukt te zijn, want na eenige jaren kwam hij als een schatrijk man naar de Deensche hoofdstad terug. De schuld eischers, die hun vorderingen allang hadden afgeboekt, ontvingen op zekeren dag een ultnoodiging om deel te nemen aan een diner in één der fraaiste huizen van Kopenhagen. Zij werden uitmuntend ont vangen, het diner was voortreffelijk en de i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2