ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 Februari 1909. iltl (525 ier ilizeesohe Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8729. Uitgever-Hoofdradaotcurs A. FRANKEL. Dlrecteuri A. I. DE LOOZE. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Heeren geabonneerden buiten de stad, die het uitgebreid verslag van de vergade ringen van den Gemeenteraad te Zierikzee in boekformaat wenschen te ontvangen tegen betaling van 50 cents per geheel jaar, worden verzocht hunne aanvragen daarvoor te zenden aan A. J. DE LOOZE, Directeur. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870, (Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbelasting, maakt bekend: dat de Staten no. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1909, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter Inzage zijn nedergelegd; en dat ingevolge artikel 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 3 Februari 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. CHINA. Poe-ji, de 3-jarige Keizer van China, is ziek, ernstig ziek. Hij heeft de pokken en men vreest zeer voor het behoud van zijn leven. Het behoeft geen betoog, dat zijn dood voor China vérstrekkende ge volgen zou kunnen hebben. Een troon opvolger dia onbestreden rechten op den troon heeft bestaat er niet, en 't zou derhalve alleszins waarschijnlijk zijn dat de onlusten, die gevreesd werden na den dood van Keizer en Keizerin-weduwe, thans zouden uitbreken. Daarmede zou dan weer kunnen samengaan een verandering van richting in de regeering des rijks, waar door een einde kwam aan de hervormingen. VENEZUELA. Caracas, 2 Febr. Het parket opende het onderzoek in de aanklacht tegen Castro, beschuldigd van poging tot moord op Gomez. AMERIKA. In een groot deel der Vereenigde Staten heeft men zeer bar winterweer. Er woedden hevige sneeuwstormen, vergezeld van hagel en IJzel, tot zelfs in de Staten van het Westen en Zuid-Westen. In ver scheidene districten zijn ook hevige zand stormen geweest. De Amerikaansche staten lowa en Montana liggen geheel onder de sneeuw. De telegrafische gemeenschap met St.- Louis en Chicago is geheel verbroken en hel spoorwegverkeer gestremd. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken en groote kudden vee omgekomen. De sneeuwbuien gingen vergezeld van een hevigen storm en men verwacht nog meer sneeuw. In verscheidene landen van Europa is ook veel sneeuw gevallen. Het Huis van Afgevaardigden nam de verhooging van de legerbegrooting met 500.000 dollars, ten behoeve van proef nemingen met luchtschepen, aan. ITALIË. In Rome en omstreken is zeer veel sneeuw gevallen. Het tramverkeer werd hier en daar gestoord. Ook de treinenloop ondervond vertraging. De bankier Dlodati, spruit van één der oudste geslachten in Genua, heeft zich wegens bankroet doodgeschoten; het tekort bedraagt meer dan 2 millioen lire. Het bankiershuis Diodati Co. werd in 1891 opgericht en werkte druk met Italiaansche grondwaarden. De kassier van de firma is gearresteerd. TURKIJE. Zooals men weet, had Turkije van Bulgarije een schadeloosstelling van 140 millioen fres. geëischt voor den afstand van Oost-Roemelië en het aandeel van die provincie in de Turksche staatsschuld. Men bericht nu, dat Turkije verklaard heeft zich tevreden te zullen stellen met slechts 125 millioen en voorlooplg ge noegen te nemen met een som van 100 millioen fres., zoo Bulgarije niet bij machte mocht zijn de gehecle som ineens te betalen. Of Turkije heeft ingezien, dat het aan Bulgarije te hooge eischen heeft gesteld, dan wel of de oorlogstoebereidselen van laatstgenoemd land Turkije te denken hebben gegeven, is voorloopig nog niet uh te maken. In Rusland is men, blijkens een mededeeling van den Petersburgschen berichtgever van de Times, allesbehalve ingenomen met de jongste oorlogzuchtige maatregelen van Bulgarije, die men te eenenmale ongerechtvaardigd acht. RUSLAND. St.-Petersburg, 1 Febr. Gisterenmorgen is in zijn woning gearresteerd de vroegere directeur van het politie-departement Lapoeschkine, nadat een huiszoeking bij hem had plaats gehad. Hij is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. De arrestatie staat in verband met een door de Times gepubliceerden brief van La poeschkine in de zaak-Azew. Men beweert, dat ook de vroegere adjunct van den minister van blnnenlandsche zaken, prins Oeroesow en het lid van de eerste doema, prins Dolgoroeki, gearresteerd zijn. De spion Azew moet nu in Brussel gezien zijn. Zoo men weet, wordt van Azew verteld, dat hij, hoewel behoorend tot de Russische revolutionnaire partij, evenals de ex-priester Gapon door de geheime politie van het czarenrijk bezoldigd werd voor verradersdiensten. Hij trachtte de revolutionnairen tot tal van aanslagen te bewegen, die hij dan, zoo mogelijk, te rechter tijd verhinderde door de daders aan de politie te verraden. Maar verschil lende keeren is zijn verraad te laaf gekomen om den dood van aanzienlijke Russen (generaal Bogdanowitsch, minister Plehwe, grootvorst Sergius) te voorkomen. De revolutionnairen hebben hem eindelijk in de gaten gekregen en het vonnis over hem uitgesproken. Doch sedert is Azew spoorloos verdwenen. Azew moet ook de man zijn geweest, die Tatiana Leontiew te Interlaken tot haar moordaanslag dreef. Het was op den Rus- sischen minister Doernowo gemunt, doch Azew had er zorg voor gedragen, dat het jonge meisje eerst naar de Zwitsersche stad ging, toen Doernowo al eenige dagen vertrokken was. Onbekend met Doernowo's vertrek en misleid door de gelijkenis tusschen den minister en den Franschen rentenier Muller, schoot zij dezen neer. Azew's doen heeft ook bijna president Fallières het leven gekost. Een hooge persoonlijkheid van het keizerlijk hof, in Petersburg, had hem een millioen roebel beloofd, indien hij den czaar door de revolutionnairen kon laten ombrengen. Het plan werd ontworpen. Toen de czaar en president Fallières te Reval bij elkaar stonden, naderden drie jonge mannen met bommen bij zich. Één beweging en beide staatshoofden hadden in de lucht gevlogen. Naast den czaar stond evenwel tegelijkertijd zijn zoontje en de revolutionnairen wilden geen kind dooden. Zij gaven er dus de voorkeur aan zich te laten gevangen nemen en te laten terechtstellen. Dit verhaal geeft het politiek weekblad Opinion. Het ziet er niet erg geloofwaardig uit, ofschoon in Rusland dergelijke dingen wel mogelijk schijnen. BELGIË. In een gasthuis in een voorstad van Brussel was een vrouw, die daar reeds jaren verblijf gehouden had, gestorven. De familie kreeg er bericht van. Het uur van de begrafenis was Inmiddels vast gesteld en men verwachtte de familie. De familieleden begaven zich In rouw- kleeren en met kransen naar het gasthuis om de oude tante de laatste eer te bewijzen. Weenend stelde men vast, dat de overledene, zooals ze In de kist lag, erg veranderd was. Een klein meisje was zelfs zóó zenuwachtig van droefheid, dat zij naar den tuin gebracht werd om wat op haar verhaal te komen. Maar plotseling bleef ze onbewegelijk van schrik staan. Eenige passen van haar af, zag zij de tante, die ze even te voren dood had gezien. Lachend kwam deze op het kind toe, dat verschrikt weg liep en riep„De doode tante is er!" Ook de ouders van het kind, die op het geschreeuw kwamen toeloopen, zagen tot hun niet geringe verbazing de tante in levenden lijve voor zich. De oplossing van dit geval was spoedig gevonden. Één der gasthuisbeambten had de nummers van het bed van de overledene verwisseld, en zoo had de doodsaan kondiging van de tanh plaats, die nog In leven is, in plaats vaiftdie van een andere vrouw, die werkelijk gestorven was. Te St.-Fons kwam een sneltrein aangesneld, toen een oud man het nog waagde, onder de afsluiting door te kruipen, om over de baan te gaan. De baanwachteres sprong vooruit om den man terug te trekken, maar zij werd met den ouden man door de locomotief verrast en letterlijk verbrijzeld. NEDERLAND. Amsterdam, 2 Febr. Sedert maanden werden herhaaldelijk, zoowel op straat als aan de stations, uit de goederenloodsen en die van den postpakketdienst alhier, op onverklaarbare wijze pakjes van den meest uiteenloopenden aard vermist. De politie wijdde haar aandacht aan deze veelvuldig voorkomende gevallen van straatdiefstal. Zaterdagavond echter is een rechercheur van politie er in geslaagd een man te betrappen, die op den Dam van een wagen van de firma J. B. Wijs Zoon, Singel, die voor het kantoor vin den postpakket- dienst In het commandantshuis ontladen werd. De man stak juist zijn hand onder het zeil, waarmee de kar was afgedekt, toen een rechercheur, die reeds den gan- schen dag ter plaatse had gesurveilleerd, hem greep. Het bleek een circa 22-jarige jonge man te zijn. Htf werd naar het bureau St.-Pietershal gebracht en dadelijk aan een streng ver hoor onderworpen. Daarbij heeft de verdachte bekend in de laatste maanden voortdurend zijn werk er van gemaakt te hebben, van onbeheerd staande karren, postwagens en van de stations-emplacementen goederen te hebben ontvreemd. Ook noemde hij den naam van den opkooper, die hem de gestolen voorwerpen afkocht. De politie heeft giste renochtend haar onderzoek met ijver voort gezet en slaagde er in den opkooper uit te vinden. Ook deze werd naar het bureau St.-Pietershal overgebracht, terwijl een voorraad goederen te zijnen huize in beslag werd genomen, waarvan het ver voer twee handkarren noodig maakte. Alles werd geborgen aan het bureau St.-Pietershal, dat meer weg heeft van een magazijn van ongeregelde goederen. Daar liggen broeken, jassen, ijzerwerk, manu facturen, gouden- en zilveren voorwerpen, schoenen, ln wanhopige wanorde dooreen. Amersfoort, 1 Febr. Zaterdagavond werd hier een dappere daad verricht door den agent van politie Van Amerongen. Een knaapje zakte door het Ijs in de Amersfoortsche Beek, nabij het politie bureau. Twee agenten begaven zich op het ijs, zakten er eveneens door, maar konden het ventje niet grijpen, daar deze door den stroom werd meegesleurd en onder het ijs schoof. Het kereltje dreef een tien 5 vijftien meter voort. Opeens meende men hem te zien en op dat oogen- blik deed de agent Van Amerongen een forschen sprong dicht bij de plaats waar men den drenkeling meende te bespeuren. Hij mocht de voldoening smaken in de ontstane opening het ventje bij de kleeren te grijpen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het politie-bureau gebracht, waar de adjunct-inspecteur Seeuwen na langdurige toepassing van de kunstmatige ademhaling er eindelijk in slaagde de levensgeesten op te wekken. Leiden, 1 Febr. De watermolenaar Van Winsum geraakte bekneld tusschen het scheprad en schut van den molen „Zelden van Pas" in den Elstgeesterpolder onder Voorhout. Zijn vader vond hem dood, met ingedrukte borstkas en andere ver wondingen. De ongelukkige laat een vrouw en één kind achter. Middelharnis, 1 Febr. In" verband met de telken jare terugkeerende tijden van droogte is op het eiland Goeree en Over- flakkee de behoefte aan een drinkwater leiding meer en meer gebleken. Op initiatief van de gezondheidscommissie en de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen Is in het afgeloopen jaar door de heeren Smit en Visser een plan voor een waterleiding ontworpendie eventueel alle 13 gemeenten van het eiland van drinkwater zou voorzien. Om dit belangrijke werk tot uitvoering te brengen, kan echter geldelijke steun van gemeentewege niet gemist worden. Behalve een vergoeding van 5 ets. per persoon voor het gratis watergebruik, is een subsidie noodig geacht, dat voor de eerste drie exploitatie-jaren 10 ets. en voor de volgende 5 ets. per persoon zou be dragen, met bepaling evenwel dat, indien binnen acht jaar meer dan 60 pCt. van de woningen in de gemeente zijn aan gesloten, de betaling van het subsidie zal ophouden. In een in de afgeloopen week alhier gehouden vergadering van den gemeente raad is tot toekenning van het gevraagde subsidie besloten, onder voorwaarde dat de werkzaamheden voor den aanleg der water leiding binnen twee jaar moeten aan gevangen zijn. Te Sommelsdijk en Stellendam is In gelijken zin besloten. De gemeenteraad te Ouddorp nam daarentegen een afwijzende beschikking. Zierikzee, 3 Febr. Maandagavond ver gaderde in de bovenzaal bij den heer Verwer het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. De vergadering werd geleld door den heer J. A. de Bruyne. De notulen, door den heer H. J. van Nouhuys voorgelezen, werden goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. J. van den Bout en S. J. Ph. Regensburg. Mede aanbevolen waren de heeren M. C. Mulock Houwer en C. de Looze. ln de plaats van den heer A. Meijlink, die niet herkiesbaar was, werd tot lid der commissie voor algemeene zaken gekozen de heer H. E. Beelaerts van Emmichoven. Mede aanbevolen was de heer W. C. de Crane. Tot leden derzelfde commissie werden in de plaats van de heeren J. de Wilde en jhr. J. C. F. Hoeufft, gewezen burge meester van Dreischor, die beiden naar elders vertrokken waren, gekozen de heeren C. Swartbol en J. Hoogenboom. Mede aanbevolen waren de heeren mr. H. J Wervelman en mr. W. Ridder van Rappard Gekozen werden tot leden der commissie voor landbouw, In de plaats van de heeren J. C. Ribbens en L. Ochtman, die niet herkiesbaar zijn, de heeren J. van Zijverden en J. van Schelven. Mede aanbevolen waren de heeren L. Koopman Cz. en A. C. van der Vliet. Tot lid der commissie voor kunsten enz. werd in de plaats van den heer A. van der Hoeven, die niet herkiesbaar is, ge kozen de heer J. Korsten. Mede aanbevolen was de heer H. van Dijke. Door den penningmeester werd vervolgens rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening werd, nadat zij door een commissie was onderzocht en in orde bevonden, door de vergadering goedgekeurd. Het woord werd alsnu gegeven aan den heer M. J. Waale, hoofd der school te Nieuwerkerk, die een hoogst belangwek kende lezing hield over: „Melk en Boter". Spreker begon met te zeggen, dat hij het ditmaal niet zou hebben over ver- valsching van de melk en van de boter, niet over hetgeen daarin niet behoort voor te komen, daar dit punt reeds vroeger in deze vergadering was behandeld, doch over hetgeen er wel in zit. Hij heeft zich ten taak gesteld, de eigenschappen van melk en boter te behandelen, de bestanddeelen er van te bespreken en aan te toonen, voor zoover dit voor hem mogelijk was, verder de behandeling der melk en de bereiding van de boter in haar loop Ie volgen. Door verschillende demonstraties en proeven toonde hij de eigenschappen der melk en de voornaamste bestand deelen aan; de bepaling van het vetgehalte van het aanwezige melkmonster werd verricht door den heer C. de Looze, die zijn toestel daarvoor ter beschikking had gesteld. De melkvormlng bij het rund, de melkproductie en wat daarop van Invloed is, 't melken en de behandeling van de melk op de boerderij, verder de roomafscheiding door middel der centrifugaalkrachtde zuring van den room, het karnen; dit alles werd kort doch zaakrijk behandeld. Platen en afbeeldingen in prijscouranten, door de firma's Grasso te 's-Heitogenbosch en Massee te Ooes voor dat doel beschik baar gesteld, verduidelijkten het gesprokene, terwijl de aanwezigen door het microscoop van den heer De Looze een melkdruppel konden beschouwen. Sprekers zakelijke rede, die, gelijk gezegd, met afbeeldingen en proeven werd opgehelderd, zoodat het gesprokene ook aanschouwelijk werd voorgesteld, werd met groote aandacht gevolgd, en lokte, toen zij ten einde was, tot eenig debat uit, of juister, tot het vragen van inlichtingen. Uit dit debat, waaraan deelnamen jhr. De Muralt, jhr. Schuurbeque Boeije, C. van den Bout en C. de Looze, bleek o. a. dit, dat het niet goed is de melk voor kleine kinderen te koken, terwijl het een hoofdvereischte Is, dat het melken zelf zoo zuiver mogelijk geschiedt, en dat de melk zoo zuiver mogelijk behandeld wordt. De voorzitter bedankte spreker voor zijn leerrijke voordracht, deelde nog mede, dat dr. Van der Hoeven een lezing In zijn woning had toegezegd, en sloot hierop de vergadering. Maandagavond werd, ten huize van den heer Adriaanse op de Appelmarkt, een algemeene vergadering van de af- deeling Zierikzee van Volksonderwijs ge houden. De voorzitter, jhr. De Muralt, opende de vergadering; de secretaris, de heer A. Geluk, las de notulen en bracht het jaar verslag uit, en de penningmeester, de heer Loewer, deed rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer. De rekening werd, nadat een commissie haar had in orde bevonden, goedgekeurd, in ontvang tot een bedrag van f 214.88 en in uitgaaf tot een som van f 186,58, sluitende dus met een batig saldo van f 28.30. Met het oog op de omstandigheid, dat, vooral van Katholieke zijde, stemmen zijn opgegaan tot wijziging van artikel 13 van de Leerplichtwet, het artikel, waarin het landbouw-verlof wordt verleend, heeft het hoofdbestuur van Volkonderwijs ook de meening van deze afdeeling omtrent een eventueele wijziging van genoemd artikel gevraagd. De ervaring heeft geleerd, dat het artikel slecht heeft gewerkt. Het bestuur der afdeeling heeft, alvorens een voorstel aan de vergadering te doen, de hoofden der openbare scholen te dezer stede ge vraagd, of zij van het landbouw-verlof- artikel last ondervonden. Allen vonden artikel 13, gelijk het thans luidt, verkeerd. Niet alleen de kinderen lijden er door, die van de verloven gebruik maken, maar ook de andere kinderen, wijl de voortgang van het onderwijs er door wordt belem merd. Sommigen wenschten een algeheele intrekking, anderen een wijziging van het besproken artikel. Lettend op een en ander, stelt het bestuur voor, het hoofd bestuur te adviseeren om aan te dringen op algeheele afschaffing der landbouw- verloven. Conform het voorstel wordt besloten. De aftredende bestuursleden, de heeren Loewer en Van Os en mej. De Mooij, werden herkozen. Mede aanbevolen waren de heeren De Looze en Van Nouhuys en mej. Valeton. De voorzitter stelt aan de orde de vraag, of „Volksonderwijs" een toevoeging van een zevende klasse aan school C noodig acht, en zoo ja, of men in dien geest een verzoekschrift tot den raad zal richten. Het bestuur heeft van tal van autoriteiten op schoolgebied advies in gewonnen, en uit de gegevene antwoorden blijkt, dat men algemeen van oordeel is, dat een zesjarige opleiding op de lagere school voor de Hoogere Burgerschool niet voldoende Is. Vaak blijven vele leerlingen in de eerste klasse zitten. Het stelt daarom voor, tot den raad een request te richten, waarin verzocht wordt school C met een zevende klasse uit te breiden. Één der leden, de heer L. Koopman Cz., wenscht uitgebreid lager onderwijs, dus een 7de en een 8ste klasse, voornamelijk voor de jongens en meisjes, die van de Hoogere Burgerschool geen gebruik wen schen te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1