Dinsdag 2 Februari 1909. On on HMiircM. Eerste Blad. Couran t). Uit Stad en Provincie. ZIËR1KZËESËHE (Z ierikzeesche NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8728. Uitgever»HoofdredacteurA. FRANKEL. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Januari: Brieven: P. den Boer, Rotterdam. A. Abts, „NOTA. Aan de alzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermeldenopdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". Heden, den lsten Februari, is in werking getreden de wet van 13 Juli 1907 tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden en daar mede samenhangende artikelen in dat wetboek, alsmede in de wetboeken van Koophandel en Burgerlijke Rechtsvordering, in de wet op de Rechterlijke Organisatie en het beleid der Justitie. Met het oog op deze inwerkingtreding achten wij het in het belang zoowel van haar, die dienstbaren houden, ais van haar, die dienstbaar zijn, uit deze wet het voor naamste aan te stippen, dat op de weder- zijdsche verhouding van beide betrekking heeft. Laat ons beginnen met de vermelding, dat de wetgever heeft opgeheven de oude, onbillijke, terecht zooveel aanstoot veroor zaakt hebbende bepaling, dat de (meester) meesteres op haar woord, desgevorderd met eede gesterkt, werd geloofd ten aanzien van de hoegrootheid van het bedongen loon, ten aanzien van de betaling van het loon van het verschenen jaar, ten opzichte van hetgeen op rekening is gegeven van liet loon over het loopend jaar, en ten opzichte van de tijdsbepaling, voor welke de huur is aangegaan. De opheffing van genoemde bepaling maakt het voor een ieder, die een dienst maagd wenscht te huren, thans raadzaam de voorwaarden, waarop deze gehuurd wordt, op papier te brengen, en dit door tiaar terstond, nadat zij zich verbonden heeft, te laten onderteekenen. Is de te huren dienstbode minderjarig, dan heelt deze, zal de huurovereenkomst rechtsgeldig wezen, de machtiging van haar vader of voogd noodig. Een machtiging van de moeder is in den regel waardeloos. Zij heeft rechtskracht, wanneer de vader over leden en de moeder voogdes is. De huidige manier van doen van de meeste huis vrouwen bij het huren van een minderjarige dienstbode, dat de moeder van deze over het huren en de voorwaarden er van ge hoord wordt, en daartoe haar toestemming geeft, volge men voortaan niet. Wie een minderjarige wenscht te huren, hoore vooraf haar vader, laat door dezen de huurovereenkomst teekenen en eerst als deze zijn dochter op die wijze machtigt zich te verhuren op de gestelde voor waarden, is de overeenkomst van waarde. En wat moet nu zulk een huurovereen komst (de wet noemt het arbeidsovereen komst) wel inhouden? Is een huisvrouw wel bevoegd een dergelijke huurovereen komst te sluiten? Laatstgenoemde vraag kunnen wij bevestigend beantwoorden, want de wetgever heeft bepaald, dat niet alleen ten opzichte van handelingen of verbintenissen, door de vrouw aangegaan wegens alles, wat de gewone en dagelijksche uitgaven der huishouding betreft, maar ook ten opzichte van arbeidsovereenkomsten, door haar als werkgeefster ten behoeve van de huishouding aangegaan, zij ver ondersteld wordt de bewilliging van haar man te hebben bekomen. Ten aanzien van eerstgenoemde vraag, wat een dergelijke overeenkomst moet behel zen, diene, dat daarin opgenomen moeten worden het tijdstip der indiensttreding en der dienstopzegging, de hoegrootheid van het bedongen loon, de bepaling, of de dienstmaagd voor het jaar, per maand of week gehuurd is, de aard van de te ver richten werkzaamheden, een regeling betrekkelijk de uitgaansdagen, het volgen van catechisatie of avondschool, den kerk gang op Zon- en feestdagen, en al wat verder mocht worden overeengekomen. Door de huurovereenkomst zijn de huisvrouw en de dienstmaagd jegens elkander wederzijds gebonden. Aan de nakoming er van kan geen van belde partijen zich onttrekken. Zelfs blijft de huurovereenkomst in stand, wanneer de huisvrouw de gehuurde dienst bode afzegt en fn compensatie Van die afzegging den door haar gegevenen „goos- penning" haar laai behouden. Zij blijft eveneens van kracht, wanneer omgekeerd de zich verhuurd hebbende dienstbodeden „goospenning" aan de huisvrouw terug brengt. Wil de huisvrouw de gehuurde dienstbode niet in haar dienst nemen, dan kan zij tot schadevergoeding veroordeeld worden. Ook de dienstbode echter, die zich verhuurd heeft, en niet in haar dienst treedt, kan door den kantonrechter wegens verbreking van de huurovereenkomst tot het betalen van schadevergoeding ver oordeeld worden. Wel kan met onderling goedvinden van de betrokken partijen de huurovereenkomst verbroken worden. Slechts „om gewichtige redenen", als b.v. de dienstbode ernstig ziek is, kan de kantonrechter de huurovereenkomst ont binden. Indien op het vastgesteld tijdstip de dienstbode niet in haar dienst treedt, dan behoeft de huisvrouw haar niet meer in dienst te nemen, en zij kan tevens bij den kantonrechter een vordering tegen haar instellen tot vergoeding van schade. Ook kan de huisvrouw een dienstbode, die willekeurig wegblijft, terstond wegzenden, en haar om schadevergoeding aanspreken. Gaat de huisvrouw tijdelijk op reis, dan behoudt de dienstbode haar aanspraak op het volfe loon, en kan tevens kostgeld vorderen, zoolang de afwezigheid van haar meesteres duurt. Wordt een inwonende dienstbode ziek of krijgt zij een ongeval, dan is haar meesteres verplicht voor haar verpleging en geneeskundige behandeling behoorlijk zorg te dragen. Geschiedt een en ander niet bij haar in huis, maar in een zieken huis, of in de woning der ouders van de dienstbode, dan komen de kosten voor de eerste vier weken ten laste van de huis vrouw. De huisvrouw kan „om dringende redenen" haar dienstbode terstond weg zenden, zonder tot eenige schadeloosstelling gehouden te zijn. Onder dringende redenen verstaat de wetgever in het algemeen „zoodanige daden, eigenschappen of ge dragingen van de dienstbode, dat van de „huisvrouw redelijkerwijze niet kan gevergd „worden de dienstbetrekking te laten voort duren". Uit een twaalftal door de wet genoemde voorbeelden kan men zien, wat de wetgever als dringende reden beschouwt. Omgekeerd kan een dienstbode, even eens „om dringende redenen" op staanden voet haar dienst verlaten. De wetgever verstaat hier onder „dringende redenen" „zoodanige omstandigheden, dat van de „dienstbode redelijkerwijze niet kan gevergd „worden de dienstbetrekking te laten voort duren". Uit een achttal door de wet ge noemde voorbeelden bespeurt men, wat de wetgever als dringende reden beschouwt. Wanneer bij het verlaten van den dienst de dienstbode een getuigschrift vraagt, dan is de huisvrouw, op straffe bij weige ring tot schadevergoeding, gehouden haar dat te verstrekken. Het voornaamste, dat op de onderlinge verhouding tusschen huisvrouwen en dienst boden betrekking heeft, hebben wij hier mede aangestipt. De wet bepaalt nog, dat een „goospenning" van de dienstbode kan worden terugverlangd, of van baar loon afgehouden, wanneer zij niet langer dan drie maanden gediend heeft, en zij voor onbepaalden tijd gehuurd is. Zierikzee, 1 Febr. Zondagmorgen, omstreeks 9 ure, werd een binnenbrand ontdekt in de woning van een alleen wonende vrouw, Betje de Jong, in de Ravenstraat alhier. De brand was ontstaan door het drogen van eenig goed nabij een kachel. De politie mocht er in slagen, met behulp van buren, den brand te blusschen. Het was gisteren op de Oude Haven een ergerlijk tooneel. Tal van opgeschoten jongens schepten er een hemelsch genot in de voorbijgangers met sneeuwballen te werpen. Daar deze, vooral wanneer de sneeuw vochtig is, leelij!: kunnen aankomen, en men bovendien het bij voorkeur op vrouwen gemunt had, zoo kan men niet meer van een onschuldig genoegen spreken. Dit zag dan ook terecht de politie in, die proces-verbaal heeft opgemaakt tegen J. Sch., oud 15 jaar, van beroep slagers knecht, voor het oó baldadige wijze gooien van sneeuwballen naar het wande lend publiek. Gisterenavond gaf de Mannen-Zang- vereeniging „Luclor et Emergo", onder de voortreffelijke leiding van den heer J. H. Letzer, in het „Huis van Nassau", met welwillende medewerking van de heeren A. van den Houten J.Jz. (eerelid) en P. A. Jongmar.s, een uitvoering, die druk bezocht, uitnemend slaagde. Deze veteeniging, die er toe medewerkt om den volkszang op een hooger peil te brengen, verdient om haar ijverig streven aller sympathie. Met genoegen maakten wij dan ook van haar uitnoodiging gebruik hare uitvoering bij te wonen. En wij hadden daarvan geen berouw, want wat wij te hooren kregen, voldeed in het algemeen niet alleen ons, maar viel ook, blijkens de levendige bij valsbetuigingen, In den smaak van het geheele publiek. Het Reislied moest zelfs herhaald worden. De heeren zangers kunnen met voldoening op den geslaagden avond van gisteren terugzien. En ook de medewerkende heeren Van den Houten en Jongmans oogstten veel bijval. De uitvoering, dié bijgewoond werd door de dames-leden van de Gemengde Zangverecniging „Polyhymnia", werd met een bal besloten, dat zeer geanimeerd was. Mogen velen zich 'opgewekt gevoelen tot deze nuttige Verceniging, waarvan de heer Verbeke voorzitter Is, als werkend lid of donateur toe te treden. Voor de slachtoffers van de aard beving in Italië is alsnog in dank ontvangen I 2,50 van M. C. Het totaal der giften bedraagt thans f 140. Voor het Centraal Israëlietisch Krank zinnigengesticht te Apeldoorn, is alsnog in dank antvangen van R. f 2. Het totaal der giften bedraagt thans f 136. De landmeter van het kadaster M. A. van Gastel te Goes is met ingang van I Maart overgeplaatst naar Dordrecht. Het tjalkschip „Eendracht", geladen met kunstmest, is in het Schaar van Waarde gestrand. Het schip, bestemd voor Zierikzee, zit gevaarlijk. Aanstaanden Woensdagavond zal de afgevaardigde van dit kiesdistrict, mr. R. J. H. Patljn, te Sommelsdijk in het hotel Spee, en aanstaanden Donderdag avond te Ouddorp in de zaal van den heer W. Apkershoek, een lezing houden over „Vrijhandel en Bescherming". Door de gemeenteraden van Middel- harnis en Sommelsdijk is besloten den aanleg en de exploitatie van een drink waterleiding op Flakkee te subsidiëeren. De te Goes gehouden fancy-fair voor werkverschaffing heeft f 756,21 op gebracht. Op de driedaagsche groote internatio nale Avicultura-tentoonstelling, te 's-Hage gehouden, zijn o. a. bekroondvoor patrijs- leghorns met twee 2e prijzen jhr. C. A. van Citters te Noordgouwe, voor zwarte Orpingtons met een lsten prijs J. M. de Jonge Mz. te Goes. De kruisboogschulterij „St.-Joris" te Oosterhout zal dezen zomer, ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan, een groot concours houden, waarvoor reeds medailles zijn beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder. Men meldt uit Zuid-Beveland: Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen worden ernstige plannen beraamd om geheel Zuid-Beveland van een water leiding te voorzien. Woensdrecht zou het punt van uitgang vormen. Noordgouwe. Onder vele blijken van belangstelling zijn Vrijdag j.l. de ver dronken broertjes C. en J. Leeuw begraven. De schoolkinders in twee rijen langs den weg geschaard legden, toen de begrafenis stoet voorbij de school ging, twee kransen van levend groen op de lijkbaren, terwijl door het hoofd der gemeente er reeds een krans van levende bloemen opgelegd was. Bij de groeve werd eerst het woord ge voerd door den heer A. Prinse, waar nemend hoofd der school en daarna door ds. Schouten. Een broeder van den be proefden vader bedankte voor de belang stelling. Zonnemaire, 30 Jan. De opbrengst der collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin bedraagt alhier de som van f 33,555. Eikerzee, 30 Jan. Het dames-comité ter inzameling van gelden voor het hulde blijk aan li. M. de Koningin alhier, be staande uit de dames mevrouw H. W. Reus, mej. Amelunxen, mej. L. bij de Vaate—de Jong, mej. G. de Graaf, mej. P. C. v. d. Bout—Klompe, mej. J. T. la Roy en mej. R. Hasker—Engga, is met succes werkzaam geweest en heeft een som van veertig gulden aan het hoofd comité te Middelburg overgemaakt. De collecte, in deze gemeente ge houden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin, bedraagt f 37,65. Dreischor. Vrijdagavond gaf de alhier bestaande Rederijkerskamer „Bellamy" een uilvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Opgevoerd werd een tooneelspel in drie bedrijven, onder den titel: „Karei van den Berg", waarvan de vertolking over het algemeen verdienstelijk mag genoemd worden. Bij het einde viel een luid applaus den leden ten deel. „Eindelijk" was de titel van het nastukje, een klucht in één bedrijf, dat vlot werd afgespeeld en bizonder in den smaak scheen te vallen. Aan het einde bracht de voorzitter der Kamer zijn dank voor de opkomst en de belangstelling, waarbij hij er aan herinnerde, dat de Kamer thans 39 jaren had bestaan. Op Zaterdagavond werd als naar ge woonte een volks-voorslelling gegeven waarbij een ovcrtalrljk publiek tegen woordig was. Oosterland. De collecte voor het Zeeuwsche huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft in deze gemeente met Sirjansland samen f 85 opgebracht. Stavenisse. Daar één der benoemde dames bedankt had als lid der commissie, in zake het vreugdeblijk aan H. M. de Koningin, is alsnog benoemd mej. P. Kesteloo. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er alhier in Januari l.l. 26,6 m.M. neerslag (in 11 aftappingen) tegen 29,3 in 1908 en 28,1 in 1907. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 779, de laagste 742 m.M. St.-Filipsland, 30 Jan. Alhier is bij eengebracht voor 't huldeblijk aan H. M. de Koningin f 29.60. Door 't schrikken van 't paard, ge spannen voor een kar, geraakte de geheele zaak aan 't begin van den Ouden Weg te water. De voerman wist nog bij tijds er af te springen. Paard en kar, waarvan de belde boomen gebroken waren, werden spoedig weer uit den watergang gehaald. Tholen, 30 Jan. Heden werd alhier de vijfde provinciale schietwedstrijd ge houden, uitgeschreven door de schietver eeniging „Koningin Wilhelmina". Voor afd. A, bondskorps, en voor afd. B, korps wedstrijd, hadden zich zes vereenigingen opgegeven, n.l. „Koningin Welhelmina" van St.-Maartensdijk; de schietvereeniging van 's-Heer Abtskerke; „Oraaf Lodewijk van Nassau" van Sirjansland„Pro Patria" van Nisse; de schietvereeniging van Kwadendamme, en „Koningin Wilhelmina" van Tholen. Zeker wegens het ongunstige weer waren 's-Heer Abtskerke en Kwadendamme niet opgekomen. Er werd met Marga op twee banen geschoten. De leiding was opge dragen aan 2 onder-officieren van het 3de reg. infanterie te Bergen-op-Zoom. De Bewaarschool, waarin de wedstrijd plaats had, was netjes versierd en zoodanig waren de banen afgezet dat er geen onge lukken konden plaats hebben. De belang stelling was groot, er zijn ongeveer 1000 patronen verschoten. Van de afdeeling E, vrije baan, werd een zeer druk gebruik gemaakt om aan afd. D, zijnde eere-wedstrijd, te kunnen deelnemen. Aan 12 schutters is het gelukt aan de zeer hooge eischen gesteld te kunnen voldoen men moest 125 punten behalen in 12 schoten, staande vrije hand. De burgemeester, de heer M. G. van Stapele, woonde een groot gedeelte van den wedstrijd bij. Als bestuursleden van den Zeeuwschen Schletbond waren aanwezig de heeren M. K. de Ronde uit Sirjansland en J. Okker uit Wolfertsdijk. De schutters, die de eer hadden voor hunne vereenigingen op te treden, waren: voor Tholen de heeren A. Geluk, C. M. van Rijssel, F. Naerebout, W. Beeke en M. van de Wege; voor St.-Maartensdijk M. van Gorsel, 1. Lindhout, J. P. Koopman, P. Klaasse en H. IJsseldljk; voor Sirjansland J. de Ronde, A. Hanse, A. v. d. Maas, P. Bal en M. van de Velde; en voor Nlsse A. de Blaeij, I. Jansen, J. de Kuyper, C. J. Bos en G. Nieuwenhuijze. De uilslag van den bondskorpswedstrijd was als volgt: lste prijs, verguld zilveren medaille, met 415 punten door de vereeniglng „Koningin Wilhelmina" te Tholen 2de prijs, zllveien medaille, met 407 punten door de vereeniging „Pro Patria" te Nisse; 3de prijs, zilveren medaille, met 394 punten door de vereeniging „Koningin Wilhelmina" te St.-Maartensdijk. De 2 zilveren medailles voor de beste korp8schutlers werden behaald door de heeren H. IJsseldijk te St.-Maartensdijk en A. Geluk te Tholen met 51 en 46 punten. Van den korpswedstrijd, lste prijs zilveren medaille, met 261 punten door de ver eeniging „Pro Patria" te Nisse; 2e prijs, bronzen medaille, met 226 punten door de vereeniging „Koningin Wilhelmina" te Tholen. De 2 zilveren medailles voor de 2 beste korpsschutters werden behaald door de heeren A. de Blaaij met 56 en C. J. Bos met 56 punten, beiden te Nisse. Personecle wedstrijd, lste prijs, zilveren medaille, J. Groenewege met 54 punten; 2de prijs, zilveren medaille, J. C. Russcher met 52 punten; 3de pr., bronz, med C. Blom, 46 p.; 4de H. J. v. d. Stel, 44 5de J. N. Everaars, 44 6de J. D. Noske, 43 7de C.J.SchotB.Wz.,40 8ste M. J Hoek, 39 9de M.M.C.Haaijer,37 Eere-wedstrijd: lste prijs, zilveren medaille met 57 punten, de heer A. de Blaaij te Nisse; 2de prijs, zilveren medaille met 55 punten, de heer L. J. Moelker te Tholen; 3de prijs, bronzen medaille met 53 punten, de heer C. J. Bos te Nisse. De geldprijzen in afdeeling E, vrije baan, werden behaald door de heeren L. J. Moelker, J. Okker, 1. Jansen, A. de Blaaij, M. J. Hoek, J. I. van den Bout, W. Beeke, C. J. Bos, J. de Ronde, H. J. van der Stel en M. K. de Ronde, respec tievelijk met 93, 92, 91, 89, 88, 88, 87, 87, 87, 85 en 85 punten. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen door den waarnemenden voorzitter, den heer C. M. van Rijssel, uitgereikt. Zoowel door hem als door de heeren J. A. Polderman, I. Verhulst en F. Naerebout werden eenige toepasselijke woorden ge sproken. Het fanfarecorps „Concordia" gaf eenige stukken ten beste en allen keerden voldaan huiswaarts. Poortvliet. Door het dames-comité alhier, voor het huldeblijk aan H. M., is geïnd de voor deze gemeente belangrijke som van f 73,18, welk bedrag aan het provinciaal comité zal worden afgedragen. Wissenkerke, 1 Febr. Door de in gezetenen dezer gemeente is voor het vreugdeblijk aan H. M. de Koningin f 60 bijeengebracht. Het desbetreffend bericht uit Korlgene, voorkomend in het vorig nummer, vervalt hiermede. (Herplaatsing wegens misstelling). Middelburg, 28 Jan. Op uitnoodiging van het departement Middelburg der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1