Zaterdag 30 Januari 1909. Eerste Blad. (525 ierikzeesche C o u r a n t). Algemeen _Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8727. Uitgever-HoofdredaoteurA. FRANKEL. Directeur i A. I. DE LOOZE. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Heeren geabonneerden buiten de stad, die het uitgebreid verslag van de vergade ringen van den Gemeenteraad te Zierikzee in boekformaat wenschen te ontvangen tegen betaling van 50 cents per geheel jaar, worden verzocht hunne aanvragen daarvoor te zenden aan A. J. DE LOOZE, Directeur. Werkt in Frankrijk in den laatsten tijd slechts bij uitzondering de guillotinein Rusland is de galg permanent in werking. Vorige week zijn op één dag 30, zegge dertig politieke gevangenen tot den strop veroordeeld. De militaire rechtbanken richten onder de tegenstanders van den absolulen staatsvorm een ware slachting aan. En toch zóó spreken vele belang hebbenden ter geruststelling is het in het uitgestrekte Czarenrijk nog nooit zoo rustig geweest als thans. Gedwee zelts als een lam gehoorzaamt er het volk. Het denkt er zelfs niet aan zich tegen het heerschend regime, dat zich toch zoo krachtig betoont, krachtdadig te verzetten. Maar tot welken prijs heerscht die rust, welke men aan de oppervlakte waarneemt, De edelste mannen en vrouwen worden naar de gevangenissen gesleept, en óf naar Siberië getransporteerd, of gerechte lijk vermoord. Door agents-próvocateurs, óf politie-spionnen, die zfch als vurige terroristen voordoen, tracht men aanslagen van de volbloed revolutionnairen uit te lokken. En wanneer deze door de vurige redevoeringen der aartsschelmen daartoe de voorbereidende maatregelen genomen hebben," dan worden zij aan de politie verraden, door deze overvallen en geboeid, en wat lot hun dan verder wacht, behoeft men niet te vragen. Zoo bevond zich onder de Russische revolutionnairen te Parijs een zekere Azew (Eugen Phillppowitsch Azew), oud 30 jaren, ingenieur van beroep, een door de Russische regeering betaalde politie-spion, die tot al de aanslagen in de laatste jaren zijn makkers, die in hem een blind vertrouwen stelden, heeft aan gezet, maar die hen laaghartig bedroog, hen verraadde en aan de galg bracht. Een stelsel, dat zich door dergelijke verachte lijke middelen en door daden van geweld tracht staande te houden, veroordeelt zich zelf en is op den duur toch niet te hand haven. De autokratie in Rusland is, dit leert ons de geschiedenis, en dit verkondigt ons het vaste geloof aan de zegepraal van het recht, ten doode opgeschreven. In middels heeft de regeering, teneinde in den stijgenden geldnood te voorzien, een leening van 669 millioen gulden uitgeschreven, die dank zij de welwillende medewerking der Europeesche beursmagnaten, wel meer dan zal volteekend worden. in Frankrijk heeft in de Kamer van Afgevaardigden Rouanet tegen het deel nemen van Fransch kapitaal aan die leening het woord gevoerd. In zestien jaren tijd was, zeide hij, achttien milliard Fransch kapitaal naar het buitenland gegaan. En nu vraagt Rusland onze millioenen, om de handhavers der reactie Ie salariëeren. Hij protesteerde tegen een leening, die grootendeels voor het onder houd van de Zwarte benden bestemd was Ook veroordeelde hij de Russische politiek in Perzië. Rusland toch had in Perzië den autokraten Shall in zijn staatsgreep, de constitutie ter zijde te stellen, en de volksvertegenwoordiging deels uiteen, deels over den kling te jagen, heimelijk gesteund. Minister Caillaux beantwoordde Rouanet, In zijn antwoord verklaarde hij, dat het publiek, dat op de Russische leening zal inschrijven, zijn geld niet in de waag schaal stelt. De conservatieve partij in Pruisen is met Von Biilow, den rijkskanselier, tegen woordig minder Ingenomen, omdat hij in haar oog te veel rekening hield met de opinie van het publiek, dat het persoonlijk gezag des Keizers afkeurde, en tevens, omdat er een regeeringsvoorstel is inge komen tot uitbreiding der successie belasting in de rechte lijn. Om nu bij de conservatieven weêr in het gevlei te komen, heeft hij hun een socialistenwet in het vooruitzicht gesteld. Men zal zich echter nog wel tweemalen bedenken, alvorens men er toe overgaat de socialisten wederom langs wettelijken weg te bestrijden, want het is bewezen, dat uitzonderingswetten steeds verkeerd werken, en dat zij, in plaats van een parllj, tegen wie zij gericht zijn, verzwakken, deze in tegendeel groote- lijks versterken. De zitting van den Pruisischen Landdag, die Maandag gehouden is geworden, werd door het publiek met groote belangstelling te gemoet gezien. In die zitting zouden namelijk de verschillende ingediende voor stellen tot wijziging der bestaande kieswet worden behandeld. Reeds den Zondag, die daaraan voorafging, werden in verschillende wijken van Berlijn groote volksvergade ringen gehouden, waarin het beslaande drieklassenkiesrecht aan een vernietigende kritiek werd onderworpen. Na afloop der meetings demonstreerde het volk, ten getale van bijkans 60.000 menschen, door de straten der stad. Op den dag der zitting. Maandag, stonden duizenden vóór het gebouw geschaard, waarin de Landdag vergaderde, begroetend de afgevaardigden, die het gebouw binnengingen. Een talrijke politie-macht was tot handhaving der orde ter plaatse aanwezig, in de zitting deelde Von Moltke namens de regeering mede, die in de troonrede van 20 October was aangekondigd, dat zij zou voorstellen het kiesrecht te wijzigen, dat de regeering aan het debat over het kiesrecht geen deel zou nemen, maar met belangstelling naar de discussiën zou luisteren. De vrijzinnigen hadden het voorstel ingediend, om het algemeen mannenkiesrecht, dat voor den Rijksdag geldt, ook voor den Landdag in te voeren. Het Centrum en de Polen wilden algemeen geheim kiesrecht, terwijl de nationaai-liberalen kiesrecht wenschen naar de kenteekenen van verstandelijke, economische en maatschappelijke ont wikkeling, geheime stemming en recht- streeksche uitoefening van het kiesrecht. Toen al de partijen haar voorstellen ver dedigd hadden, trad, namens de conserva tieven, Van Richthofen op, die verklaarde, dat aan de beproefde grondslagen van het Pruisische kiesrecht niet te tornen viel. Diende de regeering bij geval toch een wetsvoorstel in, dat dien grondslag be dreigde, dan zoude dit voor de verhouding van de conservatieven tot de regeering van het hoogste belang zijn. De verschillende kiesrechtvoorstellen werden verworpen. De vijftigste verjaardag van den Keizer is In Duilschland luisterrijk gevierd ge worden, inzonderheid in Berlijn, waar alle bondsvorsten waren samengekomen, ten einde Willem II geluk te wenschen. Engeland's Koning zal ter beantwoording van het bezoek, dat zijn keizerlijke neef hem te Londen gebracht heeft, in Berlijn komen. De gemeenteraad heeft voor een waardige ontvangst van den hoogen gast reeds een zeker bedrag uilgetrokken. Het Bulgaarsche leger is gemobiliseerd en voor een deel reeds naar de Turksche grenzen gezonden. Of de Bulgaren een oorlog tegen Turkije in den zin hebben, dan wel of zij door ontplooiing van hun legermacht aan de grenzen invloed willen oefenen op de onderhandelingen over de uit te keeren schadeloosstelling aan Turkije, moet de tijd leeren. NEDERLAND. Amsterdam, 28 Jan. Gisterenmiddag circa half vier is er alhier nabij hote Stadt Elbetfeld, een treurig ongeluk ge beurd. H. was aan het verhuizen, van O. Z. Voorburgwal naar den Achterburg wal. Hij bracht te dien einde zijn meubelen per kar over. Zijn achtjarig zoontje Gerrit liep vóór de kar. Juist kwam van de andere zijde een wagen aangereden wiens bestuurder niet intijds stopte. Het knaapje geraakte tusschen de beide karren bekneld. Toen men hem uit zijn positie bevrijdde, gaf het jongetje bloed op, doch uitwendig was niets aan hem te bespeuren Onmiddellijk werd hij door een juist passeerenden fietsrijder naar het Binnen gasthuis gebracht. Daar bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. Gouda, 27 Jan. In de zaal .Kunstmin" der sociëteit „Ons Genoegen" alhier, had heden de 46ste algemeene vergadering der schippersvereeniging „Schuttevaêr" plaats, onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge. Behalve de afgevaaidi ;den van „Schutte vaêr" waren ter vergadering aanwezig de burgemeester van Oouda, de heer R. L. Martens, bestuursleden van „Gouda Voor uil" en bestuursleden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda. In de openingsrede van den voorzitter brengt hij in herinnering, dat deze goede stad het bewijs leverde, dat deze vergade ring niet onopgemerkt mag voorbijgaan, en memoreert het droevig feit van glsieren- avond, n.l. het verdrinken van den scholier Van Es. Daarna wordt mededeeiing gedaan, dat de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland de vergadering komt bijwonen. De kas sluit mét een batig saldo van f 765. Ruim 30 afdeelingen van „Schuttevaer" waren vertegenwoordigd. Besloten wordt: Aan den Minister van Waterstaat te verzoeken 1. Opruiming van slcenen, welke in den havenmond te Medemblik liggen; 2. over te gaan tot uitdieping van de vlakte ten Zuiden van Enkhuizen 3. dat op de Waal op een nader Ie regelen afstand beneden en boven elke vaste overbrugging van genoemde rivier, borden worden geplaatst, tusschen welke het aan sleeptreinen verboden wordt, naast elkaar te varen; 4. aan bevoegde autoriteiten het daar heen te leldendatde zoogenaamde slikloodsen moeten zijn voorzien van een aanstelling, door deskundigen afgegeven. Aangenomen worden de verzoeken van de afdeellng Rotterdam Ie. Om uitdieping van het Steurgat en de Bleek. 2e. Opruiming van het Zandplaatje en de doorvaartopening der Moerdijksche spoorbrug. 3e. Uitbaggering zijdoorvaarten onder de spoorbrug bij Vlake over het Zuid- Bevelandsche Kanaal (ook voorgesteld door afdeeling Sliedrecht). Het hoofdbestuur zal aan bevoegde autoriteiten verzoeken, omdeOosthavendam van Goedereede in denzelfden staat, waarin hij zich nu bevindt, zóóver door te trekken tot aan de laagwaterpaal, waardoor de natuurlijke stroom behoorlijke diepte kan brengen voor in- en uitgaande schepen aan het oostelijk havenhoofd. In de pauze brachten de afgevaardigden een bezoek aan de St.-Janskerk, Stedelijk 'Museum en eenige inrichtingen van Nijverheid. Breda, 27 Jan. Van Vlijmen heeft bekend vrouw Damen in de Poeleweide bij deze gemeente vermoord te hebben. Zierikzee, 29 Jan. Ingekomen is bij de dames van het Zierikzeesche comité voor het aanbieden van een geschenk aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van de verwachte heugelijke gebeurtenis een bedrag van f 154,50. Dit bedrag is na aftrek van eenige onvermijdelijke onkosten aan het Zeeuwsche comité te Middelburg overgemaakt. Het comité heeft mevr. Moolenburgh— Helder tot afgevaardigde benoemd naar de vergadering van het Zeeuwsche comité op 4 Februari. Voor de slachtoffers van de aard beving in Italië zlju alsnog de volgende giften ingekomen: f 2,50, van jonkvr. I. E. S. B. en f 25 van de Sociëteit Land bouw en Handel te Zierikzee. Het totaal der giften bedraagt thans f 137,50. Hedennamlddag werd alhier de ijsbaan van de Zierikzeesche IJsvereeniging voor de leden opengesteld. Hedenmiddag, toen de hovenier Leljdekker de brug nabij de Westbarrière passeerde, hoorde hij een hulpgeroep. Weldra bleek, dat onder één der bogen dier brug het 7-jarig k'nd van C. Priemus door het ijs gezakt was en in levensgevaar verkeerde. Men mocht er in slagen het kind te redden en huiswaarts te brengen, maar helaas! bleek aan alle verschooning gebrek te zijn. De Directie der Insulaire Hypolheek- bank alhier deelt ons mede, dat de uitgifte der 4J pCts. Pandbrieven in verband met den lagen rentestand tijdelijk zal zijn gestaakt met ingang van Maandag 1 Februari a s. Tot nadere aankondiging geeft de Bank thans uit 4J pCts. Pandbrieven voor 100 pCt. en 4 pCts. voor 99 pCt. Vanwege de Rijks-Verzekeringsbank is een klerk dier Bank aangewezen om de schippers in de provincie Zeeland te bezoeken, teneinde langs minnelijken weg de achterstallige premies der schippers in te vorderen. De vrijzinnige kiesvereenlging „Burgerplicht" te Ouddorp stelde met algemeene stemmen mr. Patijn opnieuw candidaat voor de Tweede Kamer. De centrale vergadert Woensdag a.s. N. Roti. Ct. Er is bepaald dat de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accljnscn te Aardenburg voortaan zal worden aangeduid als inspectie Oostburg. Benoemd lot inspecteur der belastingen: te 's-Hertogenbosch, eerste afdeeling, L. de Vries, thans te Neuzentot idem te Rotter dam, buitengemeenten, jhr. H. A. Witewaal van Stoetwegen, thans Ie Aardenburg, en tot idem Ie Oostburg J. A. van Bendegom, thans adjunct-inspecteur te Utrecht, eerste afdeeling. De remmer bij de Staatsspoorwegen C. Vink, wien onlangs te Bergen-op-Zoom een voet werd afgereden, is thans in zoo verre hersteld, dat hij te Middelburg op het station is geplaatst, teneinde zich te bekwamen voor arbeider-telegrafist. Zonnemaire, 29 Jan. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1908 546 mannen en 518 vrouwen; te zamen 1064. In 1907 was het getal inwoners 1129. Brouwershaven, 28 Jan. De opbrengst der alhier gehouden schaalcollecte voor het huldeblijk der Zeeuwsche vrouwen aan H. M. de Koningin bij de aanstaande heu gelijke gebeurtenis bedroeg f 40,92r'. Het damescomité besloot in een daarvoor gehouden bijeenkomst, geen afgevaardigde le zenden naar de daarvoor op 4 Februari a.s. te Middelburg ie houden algemeene vergadering, doch bij de toezending dezer gelden de hoop en het vertrouwen uit te sprekendat het Centraal-Comilé voor Zeeland de mogelijkheid zal weten te vinden om aan den wensch van Hare Majesteit gevolg te geven en er van de ingezamelde gelden een gedeelte zal kunnen overblijven, om die te voegen bij de voor dat doel door anderen ingezamelde gelden en die alsdan saamgevoegd, aan Hare Majesteit de Koningin aan ie bieden, teneinde die te bestemmen voor zulk een liefdadige instelling als Hare Majesteit zelf zgl wen schen. Kerkwerve. Op de lijst, den ingezetenen dezer gemeente aangeboden in verband met het huldeblijk aan H. M. de Koningin is geteekend lot een bedrag van f 20. Serooskerke, 29 Jan. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1908 164 mannen en 144 vrouwen; te zamen 308. In 1907 was het getal inwoners 300. Serooskerke. Voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin is alhier een som bijeengebracht van f 16,95. Renesse. Donderdagavond gaf het Fan farecorps „Luctor et Emergo" een uitvoering voor hare leden. De acht nummers op het programma vermeld, werden zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht. Onder de best geslaagden kunnen gerekend worden nos. 2, 3, 11 en 12, die in uitvoering zeer zeker blijk gaven van een nauwgezette, ernstige studie der dilettanten, om moeielijke pas sages in de stukken le boven te komen Een langdurig daverend applaus was het verdiende loon voor hunne moeite. Ook de voordrachten, meest allen in komischen trant, welke de muziekstukken afwisselden, vielen zeer in den smaak van het publiek en verwierven aller goedkeuring, evenals de tot slot gegeven komische Platte lands-scène, die zeer verdienstelijk, schoon wat ruw, werd opgevoerd. De zaal was matig gevuld. De afwezigen hadden bepaald ongelijk. Muziek en voordrachten ver dienden een grooter aantal belangstellende en dankbare toehoorders. Laten wij steeds in een dorpje als het onze belangstelling toonen en altijd waardeeren het goede, dat door samenwerking wordt verkregen, opdat de lust, de opgewektheid niet ver- mindere en de Ijver niet verflauwe van hen, die er zich voorspannen en hunne beste krachten wijden om aan het nuttige het aangename te paren. Laten wij steeds in het oog houden dat afbreken oneindig veel gemakkelijker gaat dan opbouwen! Dreischor, 29 Jan. Door den burge meester dezer gemeente, den heer E. H. P. van Nahuys, is alhier een dames-comité gevormd voor het aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden geschenk ter ge legenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis. Het comité, bestaande uit de dames M. j. Boogaart, C. Rietdijk, J. J. Everwijn, M. Bljlo, M. Padmos, P. van de Velde, A. Gaanderse en N. Verjaal, hebben een bedrag van f 26,055 voor dit doel gecollecteerd. Nieuwerkerk, 29 Jan. Voor het Provin ciaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin is alhier bijeengebracht en aan het Prov. Comité opgezonden een bedrag van f 58. Stavenisse. Ook alhier is een commissie gevormd inzake een provinciaal vreugde- blijk aan H. M. de Koningin. Er zijn benoemd de dames A. T. Dorst, S. Hout, M. Droogen- dijk, M. J. S. P. van Dalen, H. Boomsluiter en E. Heijboer. Scherpenisse, 28 Jan. Benoemd tot secretaris-ontvanger van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, de heer M. Hage Jz. te Scherpenisse, zijnde no. 3 van de voordracht. Scherpenisse. Bij den gehouden rond gang in deze gemeente langs de huizen, betreffende het inzamelen van gelden tot het aankoopen van een geschenk, om H. M. de Koningin als huldeblijk aan te bieden bij gelegenheid der blijde gebeurtenis, welke H. M. tegemoet ziet, is ontvangen f 57,05. Vrijdagavond werd in de consistorie kamer alhier rekening en verantwoording gedaan betreffende het Ziekenfonds in deze gemeente, over het afgeloopen jaar. Het batig slot van het vorige jaar bedroeg f 43,19, gift diaconie-bestuur f 25. Opbrengst be- deelingslijst der ingezetenen f 70 Gehouden maandelljksche collecte in de Ned. Herv. Kerk f 68,94. Een totale opbrengst van f 207,13. Aan zieke, zwakke en herstellende menschen werden verstrekt 1006 L. melk, 157 pond vieesch, 217 eieren en 69 flesschen wijn, vertegenwoordigende een totale waarde van f 195,08. Na aftrek daarvan blijft er in kas een bedrag van f 12,05. St.-Maartensdljk, 27 Jan. Na In wel gekozen woorden door den heer J. L. Groenewege te zijn ingeleid werd heden door den burgemeester, de heer N. Polder man, alhier een lezing gehouden over de wet op het arbeidscontract, naar aanleiding van het feit, dat deze wet op 1 Februari a.s. in werking treedt. Als inleiding werd door den spreker een geschiedkundig overzicht gegeven van de totstandkoming dezer wet, vervolgens er op gewezen, dat deze wet bestemd is om evenals de onge vallenwet de economisch zwakkeren meer te beschermen dan zulks "tot nu toe het geval was. Daarna werden achtereenvolgens behandeld de verschillende punten, welke door deze wet geregeld worden. Toegelicht werd o.a. dat deze wet onder arbeiders niet alleen verstaat dienst- en werkboden, doch ook kantoor- en winkelbedienden, huishoudsters, enz. Besproken werden de bepalingen omtrent Hand- of Gods penningen, arbeidsreglementen, gedwongen winkelnering, boeten, gehuwde vrouwen, minderjarigen, collectieve arbeidsovereen komst en nietige bedingen. Van deze laatste waren een 22-tal door den inleider afzonderlijk bijeengebracht om aan belang hebbenden er de aandacht op te vestigen, dat afstanddoening van deze rechten In een door beide partijen onderteekende schriftelijke overeenkomst geenerlei be- teekenls heeft. Ook werd het boetestelsel aangehaald als van beteekenis in deze wet. Uitvoerig werd stil gestaan bi] de ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1