ZlEltlKZEESCHEUl NIEUWSBODE. Eerste Blad. Uit Stad en Provincie. (5B i e> x* i lx z e e s c h. e C o u. r a n -t). ABONNEMENT. 65ste JAARGANG. No. 8726. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen n I I f\ Q I dj A A D1NSDA0, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is |lftn(lPrfl2in X .1 3 11 II P 1*1 IMIIM voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in UUIIIIGIUlllI X. O l Q 11 U Q I I I wU Vi Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgevor-HoofdredaotoupA. FRANKEL. per jaar bij vooruitbetaling. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De DIRECTEUR van het Post- IMw kantoor brengt ter kennis van het publiek, dat het kantoor met ingang van 1 Februari e. k. voor den dienst der postwissels en quitantiën op werkdagen zal zijn opengesteld van 8.10 m. tot 3.10 n. (lijd van Greenwich). De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee, S M IT T. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de personeele belasting dezer gemeente, over het belastingjaar 1908, No. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 Januari 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. NIEUWSTIJDINGEN. ENGELAND. Het is alleen te danken aan de draad- looze telegrafie, dat het ongeluk met het Engelsche stoomschip „Republic" beperkt is gebleven helaas op 6 menschen- levens na tot maieriëele schade. Want onmiddellijk na de aanvaring met het Italiaansche schip de „Florida", werd per radiogram geseind, dat de „Republic" in nood was, en spoedig kwamen van alle kanten schepen ter hulp opdagen. De groote transatlantische boot van de „White Star Line" had ongeveer 250 passagiers eerste klasse aan boord, voor het meerendeel rijke Amerikanen, die den winter gingen doorbrengen in het Zuiden van Frankrijk of Italië, 211 passagiers tweede en derde klasse, en ongeveer 300 man equipage. Om zes uur 's ochtends bevond het schip zich op 80 mijlen buiten Nantucket, in een dikken mist. De kapitein, Selby, liet daarom langzaam stoomen, onder voort durend peilen. Plotseling weerklonken vlak bij de „Republic" de gillende stooten van een sirene, waarop kapitein Selby dadelijk met het gevaarsein liet antwoorden. Maar het was al te laat. De „Florida" kwam met vaart uit den nevel opzetten, en liep de „Republic" in de flank; de voorsteven van de „Florida" boorde een groot gat in de zijde der „Republic", waarin het water dadelijk met groote kracht naar binnen stroomde, en de machine kamers gedeeltelijk onder zette. Dadelijk nadat hij zich had overtuigd van den gevaarlijken toestand, waarin zijn vaartuig verkeerde, liet kapitein Selby de waterdichte schotten sluiten, en beval hij den beambte van de Marconl-Maatschapplj het internationale radiografisch noodsein af te zenden: „C. Q. D.", wat wil zeggen: „Ter hulp, wij loopen gevaar te zinken". Een paar groote stoomschepen, waar onder de „Lorraine", de „Baltic", de „Lusitania" en de „New-York", die zich tamelijk dicht in de buurt bevonden, ont vingen dit radiogram en snelden ter hulp, evenals een aantal schepen op verschillende punten der Amerikaansche kust. Ook de „Florida" had zware averij aan den boeg opgeloopen, maar maakte geen water. De „Republic" echter zonk voort durend dieper. De „Baltic", die het eerst op de plaats der ramp aankwam, nam alle passagiers der beide schepen aan boord. Hoewel men hoopte, het kolossale Engelsche schip nog veilig de haven van New-York te kunnen binnensleepen, is het onderweg gezonken. NEDERLAND. Amsterdam, 23 Jan. Wij vermeldden onlangs het treurige geval van den ouden muzikant, die in zijn armelijke woning in een gang van de Lauriergracht alhier is doodgevroren. Zijn vrouw, die in verregaanden toestand van verwaarloozing verkeerde, wordt op het oogenblik nog in het Gasthuis ver pleegd. Thans is het krot, waarin het echtpaar huisde, ontruimd. De werklieden van de Stadsreiniging, die dat werkje hebben opgeknapt, ver klaarden nog zelden een menschelljke woning in zulk een staat van vervuiling te hebben aangetroffen. En het opmerke lijkste is, dat onder den ontoonbaren rommel nog heel wat dingen van waarde voor den dag zijn gekomen. Men zou er een kleinen manufactuurwinkel van kunnen opzetten. Gevonden zijn o. a. een zevental vrouwen-blouses, acht baaien rokken, zeven paar kousen, een wollen deken, een groot aantal dassen, mansbroeken, een winterjas, alles nieuw, alsof 't zoo uit den winkel kwam, een nieuwe, nog ingepakte wekker, wel vijf-en-twintig paar schoenen, zes coupons gced, een aantal schuiers en borstels, gouden bellen, een gouden ring, drie H.L. cokes, een aantal turven en nog tal van andere zaken, alles te zamen een waarde vertegenwoordigende, waarvan niemand het bezit aan deze menschen zou hebben toegeschreven. De voorwerpen van waarde zijn uit den rommel bijeengebracht en naar de Toe vlucht voor Onbehuisden gebracht, om daar bewaard te worden, totdat de oude vrouw hersteld zal zijn, waarop echter, volgens de geneesheeren, weinig kans is. De Telegraaf schrijft het volgende 21 Januari. Het allernieuwste natuur wonder! Een staking van werkloozen nog wel aan een vaart, die den toepasselijken naam van „Kostverloren" draagt Nooit volprezen Amsterdam, dat daar den primeur van heeft f Een allermalste vertooning, deze staking, die het beeld is wat waterig de klap is op de min of meer natte vuurpijl, door het comité in de richting van productieve werkverschaffing afgeschoten. Het fnuikende is echter, dat door deze geschiedenis de sympathie voor de werk loozen een deuk krijgt. En dat in de dagen, dat Italië zulk een geduchte con current voor hen is. Ach, zei nog dezer dagen een werklooze, die ons bureau binnenliep: we moeten in Amsterdam eerst een klein aarbevinkje hebben, voordat de burgerij er achter is, wat er in onze kringen geleden wordt. Maar van den anderen kant hooren wij, dat, toen lang geleden de Amst. IJsclub mannen opriep voor hel schoonhouden enz. harer banen, zich slechts 36 aan meldden. De rest redeneerde: Voor een daalder een heelen dag op het ijs staan, als we een gulden uitkeering van het comité kunnen krijgen, dank je wel. Je doet er voor minstens een gulden „rimme- tiek" en kou op. Het comité heeft tot nu toe een dikke f 117.000 ontvangen, wat haar in staat stelt, de uitkeering met een gulden per week te verhoogen. De klacht, dat er, zoo weinig wordt uitgekeerd, mist eiken grond. Men heeft een berekening gemaakt voor een uitkeering gedurende 13 weken en kan, wil men niet vóór dien tijd op zwart zaad zitten, niet meer geven. Op rozen gaan de heeren, ondanks hun beste bedoelingen, niet, en verklaar baar is de zucht van één hunnerliever werkloos dan comité-lid Hilversum, 22 Jan. Gisterenavond heeft alhier, onder niet alledaagsche omstandig heden, een brand plaats gehad. De scharenslijper J. B. V., en M. B., een vrouw, met wie hij buitenechtelijk samenleefde, verkeerden onder den invloed van sterken drank en kwamen te land in het logement van J. W. A. van B., in de Schoolstraat. De logementhouder was even wel niet op hun bezoek gesteld en riep de hulp der politie in, om hen uit zijn logement te verwijderen. Beiden trokken daarop naar het logement van J. Ph. E. in de Nieuwe Doelenstraat, waar men er geen bezwaar in zag, hen te herbergen. Zij be gaven zich naar een bovenkamer en ontstaken daar een lampje. Te ongeveer 9 uur gooide V., die nog lang niet frisch was, het lampje bij ongeluk om, tengevolge waarvan brand ontstond. De brandweer werd gealarmeerdzij was spoedig ter plaatse en slaagde er weldra in, het vuur te blusschen, zoodat de brand tot gemelde kamer beperkt bleef. De scharenslijper had den uitgang niet kunnen vinden en moest door een r;'am naar buiten gesjord worden. De man was inmiddels bewusteloos geraakt, zoodat een geneesheer ontboden werd. Deze, dr. Brink, die spoedig ter plaatse was, had den man weldra bijgebracht. Het edele paar werd daarop wegens dronkenschap naar het bureau van politie overgebracht. Dit ging evenwel niet zoo gemakkelijk; beiden verzetten zich hevig en sloegen rondom zich heen. Op het politiebureau gaf V. den agent Z. zulk een klap, dat deze buiten dienst gesteld is moeten worden. 25 Jan. Op den Laarderweg bij deze gemeente reed Zondagmiddag een auto, waarin gezeten waren de heer en mevr. Sterba uit Hilversum, en de heer Beijer uit Amsterdam, van Hilversum naar Laren. Ter hoogte van den Hoogen Laarderweg gekomen, moest de auto uitwijken voor een wielrijder, doch door een verkeerde manoeuvre van dezen laatste, moest ook de chauffeur plotseling zijn stuur om gooien, waardoor de auto den berm van den weg opvloog en van twee zich daar bevindende personen één onder de auto geraakte. De ongelukkige kreeg de wielen over de beenen en den hals, met het gevolg dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijk werd daarop per brancard naar het lijkenhuis der algemeene begraafplaats te Hilversum vervoerd, terwijl de heer Beijer naar de R.-K. ziekenverpleging werd overgebracht. De persoon, die omgekomen is, was de 22-jarige Jan Suyk, vormer aan de ijzer gieterij der firma Rusink en Co., te Hilversum. Hij laat een vrouw en één kindje achter. Door den schok werden de inzittenden uit de auto geslingerd, waardoor de heer Beijer een arm- en een beenbreuk bekwam. De auto raakte geheel onklaar. Utrecht, 25 Jan. Het Leger des Heils heeft zijn muziekkorps beschikbaar gesteld om kosteloos, bijv. des Zondags, christelijke liederen te spelen voor de gevangenen, gedetineerd in de strafgevangenis alhier. De directeur kon daarvan geen gebruik maken, omdat het geven van muziek uitvoeringen in gevangenissen in strijd is met de beginselen van het huidig straf stelsel. Daarop werd door het Leger des Heils een schrijven gericht tot den Minister van justitie. De Minister antwoordde dat hij, erken nende dat het opgeworpen denkbeeld veel aantrekkelijks heeft, evenwel van meening is dat tegen de verwezenlijking daarvan alsnog overwegende bezwaren bestaan. Het Utr. Dagbl. deelt verder mede, dat thans gevraagd zal worden of het zang koor van het Leger des Heils christelijke liederen in de gevangenis mag zingen. 's-Gravenhage, 23 Jan. Gisterenmiddag vervoegde zich in het Warenhuis aan de Spuistraat alhier, een ongeveer 25-jarig persoon, die een tasch kocht en daarvoor in betaling gaf een bankbiljet van f 40, gemerkt N.C 5355, gedateerd 15 Januari 1906. De juffrouw aan de cassa, die er mede bekend was, dat een biljet van dat nummer als valsch was gesignaleerd, en aan wie ook de vale kleur van het biljet verdacht voorkwam, waarschuwde één der chefs. Het biljet bleek bij onderzoek inder daad valsch te zijn, en door inmiddels ontboden politie werd de persoon, die nog eenige andere aankoopen had gedaan, aangehouden en naar het politie-bureau aan de Nieuwe Haven overgebracht, waar bleek, dat de aangehoudene een voort vluchtige wissellooper van een Rotter- damsch kantoor was. Naar men verneemt, was hij nog zoo goed als geheel in het bezit van het aan zijn patroon toebehoo- rend bedrag, waarvan ook naar zijn bewering het valsch gebleken bankbiljet deel uitmaakte. Uit Rotterdam meldt men, dat de aangehouden 25-jarige persoon de sedert Woensdag vermiste wissellooper Jan Meyer, van de firma Schenker Co. aldaar is. Zooals wij reeds mededeelden, had Meyer bij zijn verdwijning f 3000 bij zich. Toen men hem te 's-Gravenhage aanhield, waren nog f 2700 In zijn bezit. Hij is naar het Huls van Arrest te Rotterdam overgebracht. Een hevige schrik werd de vorige week teweeg gebracht onder het personeel en de reizigers van een Slaatsspoortram, die te 1 u 20 min. uit Den Haag vertrok. Ter hoogte van de halte aan den Wasse- naarschen weg werd eensklaps een zware knal gehoord, veroorzaakt door het ont ploffen van een projectiel, dat, naar later bleek, een viertal baldadige jongelieden uit den defligen stand van Den Haag op de rails hadden gelegd. De machinist gaf van het gebeurde kennis aan twee wielrijders der politie, die eenige oogenblikken later passeerden en wien het gelukte twee der baldadlgen te vatten en naar het politieposthuis aan het Gevers Deynootplein over te brengen, waar de zaak nader werd onderzocht. Schiedam, 25 Jan. Gisterenavond wilde aan het spoorwegstation de ruim 50-jarige voerman Piet Kornfeld als gewoonlijk met den bestelgoederenwagen van de H. IJ. S. M. op weg naar het goederenbureau de spoorlijn oversteken. Wijl de afsluit boom niet was neergelaten, achtte hij den overweg veilig, niet bemerkende, dat de uit de richting van Delft komende trein nabij was. In vollen gang greep deze den wagen, welke nu door de locomotief een eindweegs werd meegesleept. De voerman viel van den wagen en werd zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij bewusteloos werd opgenomen en eenigen tijd daarna in het Gemeente- Ziekenhuis aan de gevolgen zijner ver wondingen is bezweken. De wagen werd verbrijzeld, het paard is ongedeerd gebleven. De ongelukkige laat een vrouw en kinderen achter. Rotterdam, 23 Jan. Hedenmorgen ver voegde zich bij de vrouw van een expeditie baas alhier een bootwerker, met verzoek de beste kleeren van den baas mee te geven, omdat deze onverwacht voor het kantoor op reis moest naar Gorinchem. De vrouw vond het wel wat vreemd dat haar man niet even een briefje had mee gegeven, maar ze vermoedde toch geen kwaad, omdat de boodschapper er nog bijvoegde, dat het reisplan zoo plotseling was opgekomen. Zij was net bezig het goed in Ie pakken, toen toevallig haar zoon thuis kwam. Die vond de boodschap ook wat vreemd en zei dat hij met den man zou meegaan. Daarop ging deze aan den haal. De baas, door zijn zoon ingelicht, vertelde het gebeurde aan een hem bekend werkman, en deze herinnerde zich toen, dat een bootwerker, zekere C., dien morgen naar het adres van den baas had geïnformeerd. Toen men later C. in de buurt zag, werd de politie gewaarschuwd, die hem arresteerde. Aan de fabriek van de firma Van den Bergh Ltd., alhier, is aan 70 werklieden ontslag aangezegd, wijl de fabriek ophoudt een deel der grondstoffen zelf te vervaar digen en die vervangt door geïmporteerde. Het eerst komen voor het ontslag in aanmerking de ongetrouwde werklieden; daarna zij die het minst lang in dienst zijn geweest. Rotterdam's oudste inwoonster, mej. Catharina Taillie, wed. Jannis du Mez, vierde Zondag haren 102den jaardag. Hoewel doof, is de vrouw nog vrij kras. Burgem. en Weth. hebben den gemeenteraad voorgesteld een 3.1 pCt. leening aan te gaan van zeven millioen gulden, door gebruik te maken van het aanbod eener combinatie van bankiers, waardoor het mogelijk zal zijn, de leening uit te geven tegen den vasten koers van 971 pCt. Voorts hebben Burgem. en Weth. een voorstel ingediend om bij minnelijke schikking met 23 eigenaars ten behoeve van de Waalhaven aan te koopen 105 perceelen, te zamen groot 74 H.A. 87 A. en 7 c.A. voor f 481,107.92}, te dekken uit geldleening. Met het reeds aangekochte zal de ge meente dan de vrije beschikking hebben over 265 perceelen, tegen een koopprijs van iets meer dan f 1,000.000, groot 182 H.A. 62 A. 63 c.A. Het geheele ont- elgeningsplan heeft betrekking op ruim 800 perceelen, met een totaal-oppervlakte van ruim 490 H.A. Ook wordt voorgesteld een tweede openbare leeszaal te openen in het noorde lijk deel der stad, en daartoe te huren het benedengedeelte van twee aan elkander grenzende panden in de Agniesestraat. Dordrecht, 23 Jan. Het huisgezin van M. alhier had deze week een dubbel geluk. Ten eerste werd hij verblijd door het bericht, dat zijn twintigste lot In de Staatsloterij was uitgekomen met f 25 000 en den volgenden dag schonk zijne vrouw hem tweelingen, die beide welvarende zijn. 's-Hertogenbosch25 Jan. Twee kinderen van den landbouwer O. van Roosmalen onder Rijzingen (St.-Oedenrode), een meisje van 16 jaar en een jongen van 14 jaar, die over 't Ijs van den zoo- genaamden ouden Dommel wilden gaan, zakten er door en verdronken. Ofschoon de kinderen weldra van onder het ijs werden opgehaald, slaagde dr. Anderegg er niet meer in, de levens geesten op te wekken. De verslagenheid der ouders is groot en de deelneming in hun lot algemeen. Breda, 23 Jan. Hedennacht heeft aan den Lovendijk, onder Teteringen, een gruwelijke moord plaats gehad. Met afge sneden hals werd vanmorgen door een onbezoldigd veldwachter het lijk eener onbekende vrouw gevonden, liggende In de sloot. Vermoedelijk heeft eerst een worsteling plaats gehad, daar op vijf meter afstand der sloot voetsporen daarop wijzen; vervolgens is het lijk naar den slootkant gesleept en daar te water gestooten. In de nabijheid van de plek der worsteling werden haarkammen gevonden en een groot mes, waarmede waarschijnlijk de moord is gepleegd. De vermoorde vrouw, wier lijk gisteren onder Teteringen in een sloot werd gevonden, is herkend als vrouw Daemen, uit Breda. Als verdacht, den moord te hebben ge pleegd, is gearresteerd haar kostganger F. v. V. De aangehoudene, F. v. V., leefde met de verslagene in ongeoorloofde be trekking en werd meermalen met haar in den omtrek der plaats van den moord gezien. Het bij het lijk gevonden mes is herkend als het eigendom van den ver dachte; er zijn nog meer zware vermoedens tegen v. V.o. a. steunend op elkaar tegensprekende verklaringen bij de in structie. Bergen-op-Zoom, 25 Jan. De inbreker, die de vorige week op heeterdaad werd betrapt, toen hij bezig was bij notaris De Bie, blijkt thans ook de dader te zijn van de inbraken te Borgvliet, onder deze gemeente, waar bij den pastoor, behalve geld, ook een paar schoenen waren ont vreemd. De gestolen schoenen had de inbreker aan en deze zijn nu herkend. De gearresteerde is naar hier overgebracht. Zierikzee, 27 Jan. Gisteren zakten vier jongens, die reeds door de politie voor het nog te zwakke ijs waren gewaarschuwd, op de gracht, langs het tramstation, door het tjs. Gelukkig konden zij er zich uit helpen. Zij hadden alleen een nat pak, wat in dit jaargetijde verre van aangenaam, en bovendien gevaarlijk i9. De kapitein A. H. Gouwe, benoemd bij het 3e reg. infanterie, is bestemd voor het 2e bataljon van dat korps te Middel burg. De kapitein jhr. A. F. van Spengler is benoemd tot kapitein voor speciale diensten bij het 2e bataljon te Middelburg. Noordgouwe. Maandagnamiddag, om streeks half vijf, had alhier een treffend ongeval plaats. Twee kinderen, de eenigste jongens van het echtpaar O. Leeuw, de, oudste bijna 8 jaar en de jongste ruim 6 jaar, zakten door het Ijs en verdronken jammerlijk. De oudste zakte het eerst in het zoogenaamde „Zwanengat" in de weel van „Weelzicht" onder Schuddebeurs; de kleine wilde zijn broertje nog redden, doch geraakte ook te water. De acht-jarige gaf, na uit het water gehaald te zijn, nog eenige leekenen van leven, doch het mocht den redders niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Moge het een waarschuwend voorbeeld voor anderen zijnt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1