Dinsdag 26 Januari 1909. (Zj i e r i Is. zeesohe Cour an *t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZIÜESUI1E NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8725. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Gevonden op den openbaren weg: Twee bankbilletten (gevonden in 't café van De Weerd). Een oliehouder van een lantaarn. jongenspet. oorknopje. mesje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. In geheel ons vaderland heerschte vreugde, toen het wijd en zijd verbreid gerucht, dat onze geëerbiedigde Koningin in ge zegende omstandigheden verkeerde, allengs ten gevolge van de voorzorgen, die genomen werden, meer zekerheid verkreeg, en ten slotte door een officiëele verklaring van hoogerhand aan onze volksvertegenwoor diging en in de Staatscourant bevestigd werd. Die vreugde was alleszins verklaarbaar. Ons volk toch, dat door geschiedenis en traditie nauw met het Doorluchte Stam huis van Oranje is verbonden, koesterde, daar het huwelijk van onze Koningin kinderloos bleef, de vrees, dat op een gegeven oogenblik de Kroon der Neder landen zou overgaan op een prins, die niet in Nederland geboren en opgevoed is, vreemd is aan 's lands zeden en instel lingen, en die slechts in een ver verwijderde familiebetrekking tot ons regeerend Vorsten huis zou staan. Men had de vurige hoopdie men voedde, dat uit onze beminde Oranjestam, een telg, dien men had zien geboren worden, kweeken en opgroeien, later op den Koninklijken troon zou plaats nemen, reeds opgegeven. Gelukkig is die hoop thans herleefd. Want met Qodes hulp zal onze Koningin, die zoovele smartvolle beproevingen heeft doorstaan, binnen een paar maanden moeder worden. De Nederlandsche natie heelt dus voor haar vreugde een zeer gegronde reden, afgezien er van, dat zij aan al de gebeurte nissen van ons regeerend Vorstenhuis steeds met groote innigheid heeft deel genomen. Was dit in diepe smart en rouw, ons volk leed mede; had het blijde dagen, ons volk juichte en vierde feest. Is het nu te verwonderen, dat er zoo- velen in ons land zijn, die hunne vreugde over het vooruitzicht op een troonopvolger of opvolgster in een zichtbaren, stoffelijken vorm aan onze Koningin wenschen kenbaar te maken? Is het te verwonderen, dat er zich aller- wege in ons land provinciale en plaatse lijke commissiën hebben gevormd, teneinde aan onze Koningin bij de aanstaande heugelijke gebeurtenis blijk te geven van de vreugde der natie over de vervulling van haar begeerte? Kan het bevreemding baren, dat ook te dezer stede door tusschenkomst van den EdelAchtbaren heer Burgemeester, mr. H. C. Moolenburgh, een damescomité werd in het leven geroepen, dat ten doel heeft gelden voor het geschenk bijeen te ver zamelen, dat de provincie Zeeland aan Hare Majesteit hoopt aan te bieden? Niet de hoegrootheid der gift komt hier in aanmerking. Immers, het is beter, dat een ieder een kleinigheid, dan dat weinigen veel geven. De waarde van het geschenk aan onze Vorstin ligt voornamelijk in het aantal, dat daartoe bijdraagt. Daarom dan ook zal elke gift, hoe klein ook, aan de dames, waaruit het comité alhier is samengesteld, hoogst welkom zijn. Men doe die gift vóór den 27sten dezer maand aan één der volgende dames toekomen. Mejonkvr. J. E. Schuurbeque Boeije, mevr. Cau—De Vulder van Noorden mejuffr. J. de Crane, mevr. Engelberts— Quarles van Ufford, mevr. Frankel— Wijzenbeek, mevr. Franse—Ezerman, mevr. Moolenburgh—Helder, mevr. Mulder— Scheele, mevr. v. d. Ven—Ochtman, mevr. v. d. Vliet—Pauwels. ENGELAND. Een werkman uit Londen, die in een kolenmijn in Wales waar hij iets te doen had, gesnapt werd, terwijl hij een pijp rookte, is daarvoor gestraft met een maand gevangenisstraf. Er waren 700 mijnwerkers in de mijn, en er was groot gevaar voor een ontploffing. De werkman had boven dien lucifers, tabak en whisky bij zich, al hetgeen verboden is in een mijn. Hiervoor kreeg hij nog f 2 boete. De overtreding werd ontdekt en aangegeven door een mijnwerker. Het ouderdoms-pensioen is volgens officieele cijfers toegekend aan 596.038 mannen en vrouwen boven de 70 jaar. Bijna 90 pCt. van de rechthebbenden hebben het volle pensioen, f 3 per week, terwijl de overigen van f 2.40 tot 60 ets. per week ontvangen. Boston, 23 Jan. De „Republic", een transatlantisch stoomschip van de White Star maatschappij, is hedenmorgen ter hoogte van Nantucket met een onbekend gebleven stoomschip in aanvaring geweest. De „Republic", die met pleizierreizigers op weg was naar de Middellandsche Zee havens, had 250 eerste klasse- en 211 tusschendeks-passagiers, alsmede een be manning van ongeveer 200 koppen, aan boord; onmiddellijk werd door de „Repu blic", door middel van de draadlooze telegraaf, aan het arsenaal te Charlestown gemeld, dat het schip in nood verkeerde en dat er vrees bestond, dat het spoedig zou zinken. De „Baltic", op weg naar Liverpool, eveneens tot de White Star maatschappij behoorende, bevond zich binnen de werkingsfeer van het draadlooze telegraaftoestel der „Republic" en ving derhalve het bericht van dat schip op, waarop de „Baltic" ter hulp snelde. Het kustbewakingsvaartuig „Achusnet" van Woodseole komende en het Fransche transatlantische stoomschip „Lorraine" van Havre naar New-York, gingen even eens de „Republic" helpen. De Kamer van Koophandel te Boston heeft vernomendat het Italiaansche stoomschip „Florida" de passagiers en de bemanning van de „Republic" heeft over genomen. Volgens gerucht werden de machines van de „Republic" door het instroomende water overweldigd. DUITSCHLAND. Woensdagavond is dr. Kunze, de tweede burgemeester van Mariënburg, vermoord door den invaliden en door de gemeente onderhouden arbeider Hein; de man liet zich bij den burgemeester in diens bureau op het stadhuis aandienen, onder voor wendsel, dat hij om ondersteuning kwam verzoeken, haalde, toen hij was binnen gelaten, een vlijmscherp, puntig keuken mes te voorschijn, en stak den niets ver moedenden burgemeester onder het oog, zoodat de slaap en de hersens geraakt werden; de getroffene had nog juist de kracht, om hulp te roepen, zoodat de dader kon worden gevat; toen zakte hij ineen en bezweek eenige uren later; de beweeg redenen tot dezen opzienbarenden moord aanslag liggen nog in het duister. In de Vrouwenkliniek van de Uni versiteit te Göttingen wierp een zenuwzieke kraamvrouw haar kind uit een raam van de tweede verdieping en sprong het toen achterna; beiden zijn aan de ernstige wonden overleden. Te Ludwigshafen (aan het meer van Constanz) werden twee jonge knapen, kinderen uit aanzienlijke famiiiën, in hechtenis genomen, onder verdenking, dat zij geruimen lijd des nachts met behulp van valsche sleutels een grossierszaak in schoenen te Mannheim hadden geplunderd. Zij hadden de bult aan verschillende opkoopers verkocht. Niet minder dan tien goederenwagens waren noodig, om het eigenaardige ge schenk over te brengen, hetwelk de tsaar van Rusland aan den keizer van Duitsch- land, bij gelegenheid van diens geboortedag, zond. Zestig wilde zwijnen kwamen te Wüster- dausen aan; ze zullen vervoerd worden naar de uitgestrekte jachtterreinen, welke de keizer in dat gedeelte van Brandenburg bezit. NEDERLAND. Dinteloord. In het hotel „'t Groot Schippershuis" van den heer R. Bierens zal a s. Donderdag 28 dezer door de Ned. Tooneellisten, onder bestuur van den heer Joh. Bakker, een buitengewone voorstelling worden gegeven. Opgevoerd zullen worden het drama „De Schipbreukelingen of de Kinderen van de Visschersweduwe", en het kluchtspel „Jochem Pezel, wat ben je voor een ezel". Zierikzee, 25 Jan. Voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië is alsnog bij de administratie ontvangen van B. G. v. d. H. van Ouwerkerk f 10. Totaal bedrag van ingekomen giften f 110. Mej. C. J. Letzer, van Zierikzee, thans te Zeist, is benoemd tot directrice van de stichting „Voorthuijzen" te Utrecht, bestemd voor halve weezen van 12- tot 18-jarigen ouderdom (meisjes), met ingang van 8 Februari a.s. Door het Utrechtsch Historisch Genootschap zijn o. a. tot lid benoemd en hebben dit lidmaatschap aangenomen, mej. F. J. O. W. C. Engelberts te Zierik zee en de heeren Herman Snijders te Middelburg, P. K. Dommisse en dr. H. E. Becht, beiden te Vlissingen. In een circulaire deelt het centraal- bureau van weldadigheid te Utrecht mede, dat het met zijn voorbereidende werkzaam heden zoover is gevorderd, dat het binnen enkele dagen met zijn eigenlijk werk, het doen houden van collecten voor aangesloten vereenigingen, een aanvang kan maken. Het doel is het geldelijk steunen van christelijken arbeid beter te regelen en een beter systeem van collecteeren in te voeren. Districts-correspondenten in Zeeland zijn vóór: Goes J. de Jonge Jr., Hontenisse ds. W. A. Eerdbeek te Schore en Vlake, Middelburg ds. N. M. de Ligt, Oostburg J. P. Geelhoudt te Zaamslag, Tholen Z. B. Goedhart te Oud-Vossemeer en Zierikzee D. Ochtman. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd: Tot burgemeester van Kapelle (Z.-B.), P. J. v. d. Mandere; van Wolphaartsdijk C. Koert, secretaris dier gemeente; van Grijpskerke en Meliskerke, L. Bosselaar, secretaris dier gemeenten. De onthouders hebben reden tot juichen. De accijns op het gedistilleerd bracht in 't afgeloopen jaar f 558.754 minder op dan in 1907, de wijnaccijns f 99 874 minder, de accijns op bieren en azijnen f 62.419 minder. Een vermindering dus over heel de linie, concludeert de BI. Vaan. En dat ondanks de toename der bevolking. Met ingang van 1 Februari worden de verschillende fluitsignalen bij vertrek kende treinen der Staatsspoor afgeschaft, en zullen vanaf dien datnm alle treinen bij vertrek slechts het fluitsein „geef acht" (een matig langen toon) doen hooren. Onbekende dieven hebben ingebroken in de R.-Kath. Kerk te Damme, aan het kanaal Sluis—Brugge. Al de kostbare juweelen van het O. L. Vrouwenbeeld werden gestolen. Noordgouwe. Het dames-comité, be staande uit mevrouw Van Cittersde Vulder van Noorden en de jonge juffrouwen P. M. de Vlieger, E. K. van Gastel, M. P. Vis en S. W. Viergever, dat zich alhier belast heeft met het inzamelen van gelden voor het geschenk van H. M. de Koningin, heeft eene buscollecte langs de huizen gehouden, welke f 22,42 heeft opgebracht. Op de alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de fairbank „De Controleur", slaande te Zonnemaire, is bepaald een dividend van 5 pCt. over 1908 uit te keeren. Zonnemaire, 24 Jan. Ook hier wordt deze week door een 10-tal jonge dames bij de ingezetenen rondgegaan ter inzame ling van gelden voor het Zeeuwsch hulde blijk aan H. M. de Koningin. Brouwershaven, 23 Jan. Teneinde het comité voor Zeeland behulpzaam te zijn om aan H. M. de Koningin een ge schenk aan te bieden, als bewijs van vreugde en ingenomenheid met de heuge lijke gebeurtenis, die in den loop dezes jaars in het Koninklijk Paleis wordt ver wacht, hebben alhier, op uitnoodiging van den burgemeester, de dames: Van Schelven—Brandenburg, presidente; Van Schelven SteurHuisman Snelleman, Sonneveldt—Pruisen, Boot—Vis en Seven- huljzen—Corts, secretaresse, zich tot een comité gevormd, dat in deze gemeente een schaal-collecte zal houden voor het Inzamelen van gelden. Kerkwerve. Vrijdag j.l. had alhier bij gelegenheid van de eerste openbare raads vergadering in het jaar 1909 de Inwijding plaats van het nieuwgebouwde gemeente huis. Daartoe waren officiéél uitgenoodigd, allen, die als ambtenaar of anderszins op eenigerlei wijze tot het gemeentebestuur in betrekking staan; benevens de bouw kundige, de aannemer en de onder-aan nemers van het werk. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, sprak hij in het algemeen de leden van den raad toe, er vooral den nadruk op leggende, dat hij hoopte, dat de raad als tot nog toe in het vroegere lokaal, ook thans in het nieuwe gebouw, steeds in goede harmonie in het belang der gemeente zou werkzaam zijn, hoeveel de opinies soms ook kunnen en mogen verschillen. Met de gedachte hier aan had hij dan ook in het lokaal een gedenksteen laten aanbrengen met de Inscriptie„Wat in zich zelf verdeeld is, zal niet bestaan". Vervolgens wendde hij zich in het bizonder met enkele hartelijke woorden tot den nestor der vergadering, den heer Den Boer, hem gelukwenschende met zijn aanvankelijk herstel, alsook tot den tweeden wethouder M. Boot en het lid H. Viergever. De oudste wethouder, Den Boer, thans het woord vragende en veikrijgende, sprak hierop den voorzitter toe, complimenteerde hem allereerst met zijne herbenoeming als burgemeester te dezer gemeente en wenschte hem toe, dat hij, onder Hooger bescherming, de gemeente nog lang op dezelfde wijze zou mogen besturen als in het verloopen twaaiflal jaren. Ook de heer Viergever richtte enkele welgemeende woorden tot den voorzitter. Na vervolgens besloten te hebben de notulen aan te houden en de voorgelezen ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, werd de vergadering gesloten en was het eerste officiëele gedeelte afge loopen. In het tweede richtte de voorzitter zich nog tot de overige genoodigden en als tolk van het gemeentebestuur, betuigde hij allen, die het gebouw hadden helpen stichten, zijne tevredenheid over de huns inziens goede en nette uitvoering en sprak zijn hoop uit, dat hij die woorden later niet zou behoeven in te trekken door zich vertoonende gebreken. Nadat nu nog de heer Bax ook uit naam van zijn mede- aannemers den voorzitter dank had ge bracht voor diens sympathieke woorden en de aan hen gedane uitnoodiging, was ook dit tweede officiëele gedeelte afgeloopen. Het gezelschop bleef na afdoening van dit alles pog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Ook in deze gemeente is, naar aan leiding der circulaire van den heer Com missaris der Koningin in Zeeland, een comité gevormd, bestaande uit de dames Boogerd—Romeijn, Boogerd—Hanse, Blan- kert—Kruijf, Bongaards—Kerssen, Everste— Zorge, Den Boer—Boot en Boot—Padmos. Dreischor. Vrijdagavond gaf de rede rijkerskamer „Kunst na den Arbeid" alhier een goed geslaagde uitvoering. Opgevoerd werden een tooneelspel in 4 bedrijven: „Het verloren document of de twee schipperskinderen" en als nastukje een blijspel: „Daar is Mijnheer!" De leden gaven blijk, dat zij hunne rollen goed in gestudeerd hadden. Ongetwijfeld zullen de talrijke bezoekers zich goed geamuseerd hebben. Naar aanleiding eener uitnoodiging van het Provinciaal Comité te Middelburg, heeft zich ook hier een dames-commissie gevormd om in de gemeente bijdragen in te zamelen voor het aan H. M. aan te bieden huldeblijk. Poortvliet, 22 Jan. Alhier heeft zich een comité van vijf dames geconstitueerd om gelden te verzamelen, teneinde de Koningin een huldeblijk aan te bieden bij de a.s. blijde gebeurtenis. St.-Annaland. Vrijdagavond gaf het Muziekgezelschap „Accelerando", in de zaal van den heer J. W. van Luijk, zijn 38e uitvoering, welke door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Dankbaar voor 't drukke bezoek, deed het gezelschap al 't mogelijke om de muziek tot haar recht te doen komen en dat schijnt ook gelukt te zijn, te oordeelen naar de opmerkzaam heid, waarmee de stukken door de hoorders gevolgd werden. Een achttal nummers werden ten gehoore gebracht, en Ier af wisseling werden twee tooneelstukjes op gevoerd, welke ook met de grootste aandacht gevolgd werden, 't Eerste: „Een gevaarlijk sujet", was een blijspel in één bedrijf, naar 't Duitsch en 't tweede: „Paketten voor dames", een dramatische grap in 2 bedrijven, door J. van Maurik Jr. Natuurlijk was niet alles even voortreffelijk in 't spel der dames en heeren, maar voor plattelands-dilettanten kon alles goed, veel zelfs zeer goed genoemd worden. En wat waren allen zonder onderscheid rolvast! Niet waar, souffleur, ge hadt een gemakke lijk baantje. De kijfpartij tusschen twee buurvrouwen in het eerste stukje was erg vermakeujK, en nuewei men urj *r aooreen- spreken dier twee moeilijk onderscheiden kon wat ze zeiden, toch bracht ze de lachspieren in sterke beweging. Mooier nog was het tweede stukje, waarom ook veel gelachen werd en dat tegen het einde van 't tweede bedrijf bepaald boeiend werd. Na het blazen van 't vierde nummer betrad de heer W. A. Dormaar, voorzitter van de feestcommissie van den 4en Augustus j 1., het tooneel om met eenige goed gekozen woorden „Accelerando" een medaille aan te bieden als herinnering aan dat feestdat merkwaardiger wijze een batig saldo had opgeleverd daartoe juist voldoende. Ze bevat de volgende inscriptie „Ter herinnering aan het feest bij de 10-jarige regeering van H. M. Koningin Wilhelmina, te St.-Annaland, 4 Aug. 1908. Natuurlijk werd dit geschenk dankbaar aanvaard. Coiijnsplaat, 22 Jan. De Kolenver- eeniging „Onderlinge Hulp" hield heden in het café „Zeelandia" hare gewone jaar vergadering. Aanwezig waren van de 275 leden er 66. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan van zijn ge houden beheer over 1908 Deze sloot met een goed slot van f 667,445. Aan de beurt van aftreding waren de voorzitter A. J. Ridderen de commissarissen P. Janse en T. G. Schikker. Eerstgenoemde werd herkozen met op één na algemeene stemmen. De beide anderen leder met 53 stemmen. Zij namen hunne herbenoeming aan. Medegedeeld werd, dat in het vorige jaar geleverd is: 5392 H.L. kachelkolen a f 0,86 per H L. 550 nootjeskolen - 0,89 id. en 16459 K.G. stukken - 1,25 per 1000 kilogram. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Koudekerke (W.) Alhier is een dames comité opgericht, waarvan de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw Gerlach van St.-Joosland, presidente is. In de gemeente zal met bussen worden rondgegaan, terwijl de predikanten zijn uitgenoodigd van den kansel de aandacht te vestigen op het doel van het comité. Vlissingen, 23 Jan. De Koninklijke Scherpschuttersvereeniglng „Vlissingen" alhier, heeft besloten haar 25-jarig bestaan dezen zomer te herdenken met een groot nationaal concours, op groot en klein geweer. Tegen 1 Februari a.s. Is bevorderd K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1