Donderdag 21 Januari 1909. (Z i e r i lx. z e e s c h e Cour an t). Bekendmaking. AFSCHAFFING der TIENDEN. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8723. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Directeur a A. I. DE LOOZE. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Wij maken onzen corres- pondenten opmerkzaam, dat berichten van hen, die, om wat reden dan ook, door ons niet geplaatst worden, door hen bij de indiening der nota niet mogen berekend worden. De Redactie. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat krachtens de Wet van 16 Juni 1907 Staats blad No. 222) alle tiendplichtigheld met ingang van 1 Januari 1909 zal vervallen en nieuwe tiendplichtigheld niet meer zal kunnen worden gevestigd; dat wegens het vervallen van tiendplichtigheld aan hen, die bij het in werking treden der Tlendwet 1907 Staatsblad No. 222) tot tiend heffing gerechtigd zijn, van Rijkswege eene schadeloosstelling wordt verleend; dat zij, die op zoodanige schadeloosstelling aanspraak kunnen maken, krachtens art. 29 der wet, verplicht zijn tusschen 1 Januari en 1 April 1909, voor leder tienddistrict afzonderlijk, aangifte te doen van de door het in werking treden der Tlendwet voor hen ondergegane tiendrechten of van hun onverdeeld aandeel daarin, terwijl bij deze aangifte zooveel mogelijk bescheiden en tlendkaarten moeten worden overgelegd; dat zij, die op 1 Januari 1909 op een tiendrecht, krachtens een in de openbare registers over geschreven proces-verbaal, beslag hebben gelegd of wel een recht van hypotheek, vruchtgebruik of fideV-commissaire verwachting hebben, de aangifte kunnen doen voor het geval, dat zulks niet of onvoldoende geschiedt door hem, die op deze schadeloosstelling aanspraak kan maken; dat deze aangifte mede kan worden gedaan door hen, die op 1 Januari 1909 recht hebben op bepaalde betalingen, waarmede een tiendrecht is belast dat bij iedere aangifte ééne woonplaats moet worden gekozen binnen het Rijk, en bij gebreke van zoodanige woonplaats daarvoor wordt ge houden de Secretarie van de gemeente, waar de tiendcommissie is gevestigd; dat formulieren voor bovenbedoelde aangiften, met bijbehoorende inlegvellen, aanteekeningen en als voorbeeld ingevulde modellen kosteloos ver krijgbaar zijn ter Secretarie dezer gemeente en ten kantore van de Ontvangers der registratie en domeinen. dat het aanbeveling verdient de gegevens voor het invullen dier aangiften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat zij tijdig bij de tiendcommissie, tot wier district de van het tiendrecht ontheven grond behoort voor gronden in deze gemeente het 7de tienddist rietstandplaats Middelburg), kunnen worden ingeleverd. Zierikzee, den 31 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. HIN DER W E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan de Maat schappij tot détail-verkoop van petroleum „De Automaat", gevestigd te Rotterdam, depót Zierikzee M. C. van der Vliet, en hare rechtverkrijgenden, onder gestelde voorwaarden, vergunning hebben verleend tot het oprichten van eene bergplaats voor eene hoeveelheid benzine van hoogstens 240 liters, in eene te plaatsen kluis op een perceel moesland, gelegen In het „Vrije", kadastraal bekend sectie A, No. 2098. Zierikzee, den 18 Januari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DRANKW E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van WILLEM VAN DER WEELE, ingezeten dezer gemeente, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van het huis, staande in de Korte Nobelstraat, wijk A, No. 97. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan leder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 20 Januari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grond belasting op de gebouwde - en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het jaar 1909, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee^ den 20 Januari 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De oorlogswolken, die dreigend over het Balkan-schiereiland hingen, zoodat een losbarsting er van gevreesd werd, drijven af. Oostenrijk en Turkije hebben met elkadr een overeenkomst gesloten, waardoor het tusschen hen hangend ge schilpunt in vredelievenden geest is op gelost. Oostenrijk had, gelijk men weel, Bosnië en Herzegowina, dat het sedert de Berlljnschc conferentie feitelijk in bezit reeds had, bij zijn rijk ingelijfd. Hei als constilutionecle staat herboren Turkije was hierover, hoewel Oostenrijk als schadever goeding de Sandzjak Novibazar aan Turkije teruggaf, zóó ontstemd, dat de bevolking, omdat de regeering door een oorlog niel de pas gevestigde grondwettige instellingen in gevaar wilde brengen en daarom een berustende houding aannam, al de Oosten- rijksche goederen boycotte, zoodat, daar de boycott consequent werd doorgevoerd, aan den Oostenrijkschen handel een ge voelige knak werd toegebracht. Millloenen schade werd daardoor in de Donau- monarchie geleden. Om den boycott te doen ophouden, en ook om een einde te maken aan de kuiperijen der Russische diplomatie, die reeds ijverig in de weer was, om van het hangend geschil partij te trekken, sloeg de Ooslenrljksche regeering den weg der onderhandelingen in. Het resultaat er van was, dat de Turksche regeering, die 4 millioen Turksche ponden schadevergoeding geëischt had, zich met 2J millioen, dat is met 271 millioen gulden, tevreden stelde. De Turksche schatkist, waarvan in den regel dë bodem zichtbaar is, kan dit sommetje best bergen. Nu zal wel ook spoedig de boycott ophouden. Daarmede zijn evenwel nog niet alle twist punten, die het Balkan-schiereiland in beroering hebben gebracht, beslecht. Bul garije, dat zich van Turkije onafhankelijk heeft verklaard, en van vorstendom zich eenklaps In een koninkrijk metamorpho- seerde, heeft daardoor ook opgehouden aan zijn vroegeren suzerein, den Sultan, den jaarlijkschen cijns te betalen. En In Turkije, waar men steeds met geldgebrek te kampen heeft, is men natuuflijk over dezen nieuwen staat van zaken, waaruit finantiëel nadeel voortvloeit, slecht le spreken. Om nu de Porte mei dien nieuwen toestand te verzoenen, zal Bulgarije aan Turkije vermoedelijk een geldelijke schadeloosstelling uitkeeren. Hierdoor zal Turkije geheel bevredigd wezen. Wat den onsympathieken schreeuwer, Servië betreft, die, steunend op Rusland, een grooten mond tegen Oostenrijk heeft opgezet, toen het Bosnië en Herzegowina annexeerde, deze stokebrand zal met wat klinkende munt tot reden te brengen zijn. Ook Montenegro zal zich wel handelbaar toonen, wanneer Oostenrijk over de brug komt. Allen zullen ten slotte met den afloop levreden wezen, behalve Rusland, dat Ijverig bemoeid was het twistvuur op te poken, in de hoop dat een oorlog ontbranden zou, teneinde, wanneer deze aan het woeden was, zijn slag te slaan. Aan die verwachting is nu voorshands de bodem ingeslagen. De Turksche volksvertegenwoordiging heeft uit haar boezem een commissie van vijftien leden benoemd, aan wie is opge dragen een ontwerp samen te stellen tot herziening der Grondwet. Zij heelt door een motie, die mei acclamatie werd aan genomen, haar vertrouwen in het beleid van het Ministerie uitgedrukt, in dezelfde zilling kondigde de regeering aan de in diening van een stakingswet, en van een wetsontwerp tol hervorming van leger en vloot. De z.g. kapitein van Küpenick, oftewel de schoenmaker Willem Voigt, die eens de geheele wereld deed lachen om zijn geniaal uitgevoerde streek met behulp van soldaten den burgemeester van Küpenick te arresteeren, en, wat minder (raai was, zich de gemeentekas te doen afgeven, heeft een proces tegen een dame begonnen, die hem een vast maandgeld had toe gekend, en die nu van Januari ai met de uitkeering er van had opgehouden. in Dresden zijn de meetinggangers voor algemeen kiesrecht, loen zij van een ver gadering afkomend in optochl naar het Koninklijk Palels wilden trekken, op den weg daarheen met de politie slaags ge weest, die velen verwondde en gevangen nam. Een Fransche journalist, die verdiende on middellijk uit zijn ambt ontslagen le worden, heeft de wreedheid geharj den ongelukkigen vader der Iwee gebroeders, die de vorige week geguillotineerd zijn geworden, een photographie voor te houden van de afgehouwen hooiden zijner twee terecht gestelde zoons, met het oogmerk de in drukken van dezen op te vangen, en die aan zijn lezers te kunnen mededeelen. Schande lijk is het ook voor het blad, dat een dergelijke mededeeling opnam. INDIË. Te Batavia circuleert een adres om Prins Hendrik uil te noodigen een bezoek aan Indië te brengen. Deze petitie onder vindt allerwege veel instemming. Slechts éénmaal genoot indië lot nu toe de eer, door een lid van het Vorstenhuis te worden bezocht en wel in het jaar 1837, toen de 17-jarige Prins Willem Frederik Hendrik, derde zoon van den tateren Koning Willem li, als luit. ter zee 2de klasse met hei fregat „Bellona" in Oost-lndië kwam en aldaar van 9 Febr. tot 29 Sept. van dat jaar vertoefde. AMERIKA. Denver, 17 Jan. Bij hel spoorweg ongeluk bij Greenwood Springs zijn 21 personen gedood en 40 gewond. ENGELAND. Aan een feeslmaal le Birmingham, waar minister Churchill aanzat, stond plotseling een deftige, in avondtoilet gekleede dame op en begon te roepen: Stemrecht voor de vrouw! Het gaf heel wat consternatie, maar ten slotte gelukte het de onwelkome gast te verwijderen. De Engelsche ministers moeien 's nachts wel van kiesrechtvrouwen droomen Uit Cardiff (Wales) wordt bericht, dat de werkloozen zich meester hebben gemaakt van een groot, onbebouwd terrein dicht bij deze stad, toebehoorende aan markies Bute. Zij verklaren dien grond in beslag te hebben genomen in naam van het volk en tarten de politie hen te ver jagen. Reeds zijn zij begonnen mei om spitten, teneinde daarna den grond te gaan bebouwen. Als een bewijs van slapte in de scheepvaarlbeweging kan dienen, dal In de Tyne 53 schepen mei een tonneninhoud van 85,000 ton opliggen. In Schotland en het Noorden van Engeland zijn Zaterdag zware sneeuw stormen geweest. In de Hooglanden werden twee treinen ingesneeuwd. Uit alle noorde lijke districten kwamen berichten van dichten sneeuwval met scherpen wind en vorst. Ook het Zuiden van Wales werd op die wijze bezocht. De onder-staatssecrelaris van oorlog, lord Lucas, heeft in een rede te Belfast gezegd, dat Engeland nu reeds in slaat was een expeditiekorps van 166,000 man buitenslands te zenden. FRANKRIJK. Maandagochtend hield le Savigny-sous- Foye, een plaatsje bij Bordeaux, een automobiel stil voor een herberg. Twee mannen stapten uit en verzochten de herbergierster een koffer voor hen in bewaring te nemen tot 's avonds 10 uur. Tegen dal uur kwamen er (wee gendarmen aan de herberg, en wilden legen de kasteleines, omdat deze hare inrichting na bezetten lijd nog open had, proces-verbaal opmaken. Zij gaf hun echler de reden op voor het verzuim, waarmede de dienaren van den heiligen Hermandad genoegen namen. Onderweg echter zelde de ééne gendarme tot zijn kameraad, dat die koffer hem wel eenigszins verdacht was voor gekomen en zij besloten terug te gaan om een nader onderzoek in le stellen, in de herberg aangekomen, tilden zij den koffer op en bemerkten loen, dal zich iels daarin bewoog. Onmiddellijk werd de burgemeester gehaald, deze liet den koffer openen en tot grooten schrik van de aan wezigen vond men daarin een man liggen, gewapend met twee dolken en een revolver. Hij werd dadelijk in verzekerde bewaring gesteld, en ook de mannen, die den koffer gebracht hadden, werden, toen zij terugkwamen om hem le halen, achter slot en grendel gezel. Welke bedoelingen de mannen hadden, blijft vooralsnog een geheim. De ongelukkige herbergierster echter werd zóó aangegrepen door den schrik, dat zij zich op het oogenblik in zeer gevaarlijken toestand bevindt. DUITSCHLAND. Te Berlijn heelt de 44-jarige piano fabrikant Hermann Wustrow, die in den laatsten tijd met Hnancieele moeilijkheden te kampen had en op het punt stond, wegens huurschuld uit zijn huis te worden gezel, zijn fabriek in brand gestoken en daarna zelfmoord gepleegdde brand werd in den aanvang gesmoord en niet ver van dc met petroleum begoten spaanders, vond men het lijk van den zelfmoordenaar, die een vrouw en drie kinderen achter laat. Het is nog niet duidelijk, wat hij met de brandstichting beoogde, daar hij, althans naar men meent te weten, zijn fabriek niet had verzekerd. Te Berlijn hebben in de vorige week op één dag vijf zelfmoorden plaats gehad 'n dienstmeisje vergiftigde zich, wegens ongelukkige liefde, door gasinademing, een winkeljuffrouw nam, om dezelfde reden, een doodelijke hoeveelheid salmiak In, een fuselier van het 34ste infanlerie- reglment schoot zich aan één der stations twee kogels door het hoofd, een kapper vergiftigde zich met lysol, en ten slotte nam nog een koopman hetzelfde middel te baat, om uit dit tranendal te scheiden. Keizer Wilhelm heelt Kirschner, den opperburgemeester van Berlijn, en de leden van de commissie voor de versiering van de stad bij zich ontboden, om met hen overleg te houden over de maatregelen, die bij de ontvangst van den koning en de koningin van Engeland genomen dienen te worden. De Keizer uitte den wensch, dat de straten, waarlangs het koninklijke paar zijn intocht zal houden, zoo keurig mogelijk versierd zouden worden. Het is vroeger dikwijls voorgekomen, dat het gemeentebestuur, met ontbloot hoofd en met niets dan een rok aan, en de eerejuffers in dunne japonnetjes aan de Brandenburgsche Poort bij de verwel koming van vorstelijke bezoekers stonden le blauwbekken. Dat wil de Keizer nu niet meer hebben. Er moei een tent komen, die aan het gemeentebestuur en de eerejuffers bescherming biedt, de heeren moeien hun overjas aantrekken en hun hoed ophouden, terwijl de opperburge meester het woord voert, en de eerejuffers moeten zich ook warm kleeden. Deze laatste beschikkingen zullen met ingenomenheid begroet worden, want de Berlijners hebben zich dikwijls geërgerd over de byzantijnsche etikettedie hun vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters verplichtte, om kou te lijden, terwijl de warm ingepakte en in hun rijtuig gedoken vorstelijke personen de hulde van de stad Berlijn aanvaardden. NEDERLAND. Haarlem, 18 Jan. Zondagavond is alhier een 17-jarig dienstmeisje, Christina Steffers, in de Huishoudschool bij een gaskachel in brand geraakt. Zij liep, waanzinnig van angst, de straat op en een drogistwinkel binnen, waar de vlammen werden gebiuscht. Het meisje werd overgebracht naar het gasthuis en Is daar hedenmorgen overleden. Amsterdam, 18 Jan. Zondagmiddag omstreeks half 1 verliet de heer J. M. Harlsuyker, goud- en zilversmid en hande laar in horloges alhier, zijn huis, Rapen burgerstraat 12a. Hij bemerkte toen niets bizonders en verliet zijn winkel in de beste orde. Toen hij 's avonds om half 12 thuis kwam, weigerde de deur open te gaan en het bleek alras, dal zij van binnen op de knip zat. Onmiddellijk waarschuwde de heer Harlsuyker twee in de buurt geposteerde politie-agenten, die onmiddel lijk vóór de deur van het perceel post vallen, zoodat de heer Harlsuyker zich naar het politiebureau Jonas Daniël Meyer plein kon spoeden, teneinde de hulp der recherche in te roepen. De heer H. kreeg een rechercheur mede en langs hei perceel van den sigarenwinkelier, die onmiddellijk naast den heer H. woont, bereikte men den achterkant van het huis. Spoedig werd het vermoeden, dat hier inbrekers aan het werk waren geweest, bevestigd. Althans de tuindeur was voor het grootste gedeelte uitgezaagd. Toen men dan ook den winkel bereikte kwam de heer H. tot de ont dekking, dat de geheele étalagekast was leeggestolen. Gouden en zilveren en nikkelen horloges, zilveren armbanden en tal van dameskettingen waren den dieven tot buit gevallen. Alles tot een bedrag van ruim f 2000. Bovendien hadden de dieven, die vermoedelijk langs de achter gelegen gracht den achterkant van het huis zijn binnengekomen, een koffer gestolen, gevuld met antieke zilveren voorwerpen en toebe hoorende aan den koopman S. Polak. De heer II. is verzekerd. De politie alhier heeft thans de hand gelegd op de daders der inbraken bij de firma Boichel. Drie jonge mannen zijn gearresteerd; deze hebben bekend, dat zij niet alleen schuldig zijn aan deze inbraken, maar eveneens aan een aantal andere inbraken, zooals bij de vereeniging Voor allen der H. IJ. S. M., Nahuys etc. Rotterdam, 18 Jan. Door den schipper C. de Jong, van het Rijnschip „Deliano Maria", liggende aan de Admiraliteitskade, werd Zondagmorgen tusschen kade en schip gevonden de roinp van een kinder lijkje van het vrouwelijk geslacht. Hoofd, armen en beenen waren afgehouwen. Het eenige weken geleden gevonden dijbeentje in een riool aan de Spiegel- nisserkade behoort kennelijk tot de romp. De Bergsche boot „Flora", die Zaterdagavond 11 uur voor loods 21 aan de Binnenhaven arriveerde, had aan boord het lijk van den le-machinist A. J. Donges, 28 jaar, die Woensdag 1.1. bij het door stormweer vergaan van de sleepboot „Pluto" om het leven kwam. De „Pluto" was, met den tanklichter „Groningen" op sleeptouw, op weg van IJmuiden naar Singapore. Door de equipage van de „Fiora" was het lijk van Donges Zaterdag middag tusschen Schev ngen en Hoek- van-Holland drijvende gevonden In een reddingsboei. Het lijk van den verdronkene is heden, na gekist te zijn, overgebracht naar de ouderlijke woning. De 78-jarige koopman J. S„ wonende te Ouwersluis, gent. Klaaswaal, werd Zaterdagnamiddag in de Boompjes aange sproken door een onbekend man, die om eenige ondersteuning verzocht. De oude man haalde zijn beurs te voorschijn, inhoudende 12 gulden, toen de bedelaar een greep deed en er met de portemonnaie vandoor ging. Zonder een cent op zak bleet de oude man, versuft van schrik, alleen achter. Hedenavond ontstond door kort sluiting in de eleclrische geleiding brand in de winkelkasten van het confectie magazijn Wisbrun en Liffmann, Hoogstraat. Door het springen van groote winkel ruiten, de fel uitslaande vlammen en den dikken rook ontstond een groote paniek in het magazijn, terwijl de toeloop van het publiek op dit drukke punt ontzaglijk was. De hoofdcommissaris handhaafde met groote politiemacht de orde. De brand werd in een uur tljds met drie slangen op de waterleiding gebiuscht. De schade is zeer aanzienlijk. In den gemeenteraad alhier lokte nogal veel debat uit het voorstel van de heeren De Klerk c.s., om burgem. en weth. uit te noodigen aan de kramers, ingezetenen der gemeente, die het vorig jaar en vorige jaren, in de maand Augustus, mei hun kramen aan den openbaren weg op ge meentegrond bun bedrijf mochten uit oefenen (geen vermakelijkheden) dezelfde gunstige bepalingen toe te staan als aan J. W. Koolsbergen c.s. zijn verleend. Zooals men weet werd alhier de kermis afgeschaft. Later werd echter aan den pofferijesbakker Koolsbergen toegestaan In de maand Augustus een kraam op te slaan. En thans meenen ook de overige Rotter- damsche kramers recht te hebben op zulk een vergunning. Bij het debat in den Raad nu achtte de een dit laatste billijk, terwijl daaren tegen andere de aanneming der motie beschouwden als een achter inhalen der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1