ZIERIKZEESGHE NIËIWSRODË. Dinsdag 19 Januari 1909. Eerste Blad 1E8RECHT en ander over (Zj ierikzeesche C o u r a n t). Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8722. Uitgever-Hoofdredaoteur: A. FRANKEL. Directeurs A. J. DE LOOZE. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Woensdag a.s. des avonds ten acht ure zal de Verceniging voor Vrouwenkies recht in de Concertzaal alhier onder leiding van Mejuffrouw M. Kramer van Rotterdam een openbarevergadering houden. Als spreekster zal In die vergadering op treden Mej. C. S. Groot van Hoorn, met het onderwerp: Waarom Vrouwenkies recht". Het is een heuglijk verschijnseldat de beweging voor de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw, die, toen zij nog in haar oorsprong en wording was, schier in alle landen met spot begroet is ge worden, in de laatste jaren in al de geledingen der samenleving zóó groote vorderingen gemaakt heeft, dat het niet kan uitblijven, of zij moet eens haar rechtmatig streven beloond zien met de grondwettelijke erkenning van het beginsel, dat de vrouw niet slechts maatschappelijk, maar ook staatsrechterlijk met den man gelijkgesteld moet worden. Voorheen ging men van de onjuiste meening uit, dat de vrouw niet alleen lichamelijk zwakker, maar ook geestelijk minderwaardig was dan de man, en dat, wanneer er soms vrouwen waren, die door haar gaven en talenten boven allen uitblonken, zij als uitzonderingen op den algemeen aangenomen regel te be schouwen waren. En door dat gevoelen bevangen, gaf men meestal aan zijn dochters een geheel andere opvoeding dan aan zijn zonen. Werden deze gewoonlijk zoodanig ge vormd en ontwikkeld, dat zij, man geworden, in staat waren met hun handen of hun hoofd in hun stoffelijke behoeften te voorzien, voor de meisjes werd de kennis, die men op de lagere school opdoet, meer dan voldoende geacht. Als zij slechts de billets doux van het sterkere geslacht konden lezen en be antwoorden, de vrouwelijke handwerken kenden, en overigens de kundigheden bezaten, noodig voor het voeren der huis houding, dan beantwoordden zij vrij wel aan de eischen, die de heeren der schep ping haar geliefden te stellen. Hierin kwam evenwel van lieverlede een groote verandering. The struggle of life, de strijd om het bestaan, noodzaakte vele ouders aan hunne dochters een hoogere geestelijke ont wikkeling te geven. Men stelde zich niet langer met het onderwijs der lagere school tevreden, maar wist te bewerken, dat de deuren der scholen van Middelbaar en Hooger Onderwijs voor haar ontsloten werden. Men wilde haar bekwamen voor vakken en beroepen, die tot nu toe uitsluitend door mannen werden beoefend en uitge oefend. Niet zonder veel strijd liet de wetgever zich bewegen het veld tot waarneming van ambten en posten ook voor de vrouwen open te stellen. Voetje voor voetje werd terrein ver overd. En nu is het zoover gekomen, dat wij in ons land een groot aantal leden van het zoogenaamd zwakkere geslacht in velerlei posten en beroepen met denzelfden ijver en met gelijke bekwaamheid werkzaam zien als de mannen. De meening, dat de vrouwen geestelijk minderwaardig zijn dan de mannen, is in ieder opzicht gebleken een valsche waan te zijn geweest, zoodat zij als ver ouderd in een Museum van Antiquiteiten te huis behoort. Want niet alleen zij, die door de ouders bestemd werden later zelve in haar stoffe lijk onderhoud te kunnen voorzien, ont vingen een hoogere geestelijke opleiding, maar ook zij, voor wie de ouders het niet noodig oordeelden, dat zij streefden naar de verkrijging der bevoegdheid eenig be roep uit te oefenen, of eenig ambt of post te bekleeden. En de schare van deze is beslist vrij wat grooter nog dan van hen, welke in eenig ambt geplaatst zijn. Maar al deze, hoe hoog ontwikkeld zij ook zijn mogen, bezitten op staatsrechter lijk gebied geen rechten. Het actief en passief kiesrecht wordt haar door de grondwet onthouden. Aan de wetten, die de mannen 'eenzijdig voor hen gemaakt hebben of nog maken, en die vaak haar ingrijpendste levens belangen raken, hebben zij slechts te gehoorzamen. Op de totstandkoming er v*n kunnen r.f) niet den minsten invloed oefenen. Wij wenschen de uadeelige gevolgen, die uit dezen onrechtvaardigen en on- billijken toestand voortspruiten, niet te schetsen, teneinde aan de geachte spreekster, die aanstaanden Woensdagavond in de Concertzaal alhier zal optreden, niet het gras voor de voeten weg te maaien. Ons is het voor het oogenblik voldoende de hoogst belangrijke kwestie der toe kenning van het kiesrecht aan de vrouw eenigsrins te hebben ingeleid, in de hoop, dat velen zich daardoor gedrongen zullen gevoelen aanstaanden Woensdagavond in de Concertzaal te komen, teneinde een pleidooi voor de grondwettelijke erkenning van een recht tc hooren, dat niet langer aan de vrouw mag onthouden worden. De 24 artikelen, behelzend de voor waarden, waarop de Spaanschgezinde regeering van Amsterdam op den onweer- staanbaren aandrang der schutterij en van een groot deel der stedelijke bevolking tot de Pacificatie van Gent loetrad, brachten de verhitte gemoederen wel in den eersten tijd tot bedaren, maar daar zij in zich zelve de kiem bevatten tot nieuwe twee dracht kon het niet uitblijven, of opnieuw moesten vroeg of laat onlusten uitbreken. En inderdaad onder de leus: „wie Oranje lieft, toone, dat hij hert heeft en volge mij" snelde op zekeren dag een groot aantal matrozen, gevolgd door een groote menigte volks, met vliegende vaandels en met geschut naar den Dam, en bestormde het stadhuis, waar men op den schout en de wethouders de hand legde, hen tusschen twee rijen gewapenden wegvoerden naar het water, en in vaartuigen inscheepte. Deze vaartuigen brachten hen buiten de stad, waar zij aan wal werden gezet. Een nieuwe regeering werd ingesteld, die zich verdienstelijk maakte door een nieuwe keur op het uitoefenen van den openbaren godsdienst in het leven te roepen. Deze keur verbood o. a. het verstoren van den godsdienst door roepen, snappen of ander gedruisch in de nabijheid der kerkdeuren. Ook herstelde de nieuwe regeering de gildekeuren, waarbij bevolen werd, dat de inkomsten der gilden besteed zouden worden voor het onderhouden van verarmde gildebroeders. Er bestonden te Amsterdam tweederlei soort van gilden. I. gezelschappen, die zich vereenigd hadden om liefdewerken in gemeenschap uit te oefenen, godsdienstige doeleinden gezamenlijk te verrichten en jaarlijks een feestelijken maaltijd te houden. Dergelijke gezelschappen of gilden had men van mannen en vrouwen II. genootschappen van kooplieden en handwerkslieden, waarvan er te Amsterdam vijftig waren, in de meeste handwerksgilden moest men eenige jaren gediend hebben, voordat men werd toegelaten tot het afleggen van een proef om in het gilde te worden opgenomen. De gildebroeders waren tot gehoorzaamheid aan de voor schriften van het gilde gehouden. Onder anderen rustte op hen de verplichting om het lijk van een gildebroeder of dat der echtgenoote van dezen grafwaarts te ge leiden. Vele gilden hadden daartoe een zwart doodskleed met zilveren schilden, waarop het teeken of wapen van het gilde was afgebeeld. Gelijk men weet, maakte de Pacificatie van Gent in 1579 plaats voor de Unie van Utrecht, die door toedoen van den Prins van Oranje tot stand is gekomen en voornamelijk ten doel had een sterkeren onderlingen band te vormen en tegelijker tijd met meer kracht tegen Spanje te kunnen optreden. Zij steunde op 26 artikelen, die de basis vormden van het staatsrechtelijk verbond, dat de Zeven Vereenigde Provinciën met elkander sloten. In het daaropvolgend jaar, in 1580, bracht de Prins van Oranje een bezoek aan Amsterdam, waar hij door overheid en bevolking op feestelijke wijze als stadhouder werd ingehaald en ontvangen. Weinig vermoedde men toen, dat een viertal jaren later de Prins door de hand van een gedongen sluipmoordenaar zijn leven zou verliezen. Na den dood van den Prins had men de souvereiniteit dezer gewesten aan de Koningin van Engeland opgedragen die haar wel ^iet aanvaardde, maar onder aanvoering van haar gunsteling Lord Robert Dudley, graaf van Leycester, eenige troepen naar deze landen zond. Deze Leycester bezocht den 18den Maart 1586 Amsterdam, waar hij, alhoewel met groot eerebetoon bejegend, nauwlettend werd gadegeslagen, daar men van den aanvang af geen vertrouwen in hem stelde. Deze bemerkte natuurlijk dit wantrouwen terstond, hetgeen bleek uit het volgend in het Italiaansch geuit gezegde van Item tot één der zijnen, „deze heeren betoonen mij veel eer, maar het is niet van harte". Het wantrouwen jegens hem was zelfs zóó sterk, dat op den maaltijd ten stadhuize de edele lord door schutters, die met geladen geweren zich verdekt hadden op gesteld, bespied werd. Bij een tweede bezoek aan Amsterdam wilde Leycester zich van de voornaamste aanhangers van het Huis van Oranje meester maken. Met dit doel had hij de hoofden van den krijgsraad aan een maaltijd genoodigd, en gedachtig aan den zin van het spreek woord, als de wijn is in den man, dan is de wijsheid in de kan, had hij er voor gezorgddat de gasten overvloedig te drinken kregen. Toen zij vol zoeten wijns waren, spoorde zijn secretaris de aan- zittenden aan, den burgemeester gevangen te nemen. Deze hielden zich echter van den doove. Op zijn vordering, dat de hoofden van den krijgsraad gedurende het verblijf van den graaf in de stad, iederen avond bij hem iiet wachtwoord zouden komen halen, verklaarden zij, dat zij hierover met elkander eerst overleg wilden plegen. Nog was de maaltijd niet afge- loopen, of burgemeester Pleter Cornelisz. Roon, vermoedelijk van een en ander heimelijk onderricht, trad in zijn hoedanig heid van opper-kolonel, met het geweer op zijde, binnen, en zeide: „dat in het „geven of halen van de leuze of het „wachtwoord geen verandering dan door „de Vroedschap kon gemaakt worden, en „dat ieder wel toe te zien had, wat hij „begon". Hierop gingen de gasten naar huis. Leycester's toeleg, zich van de regenten en van de voornaamste aan hangers van Oranje meester te maken, mislukte. Kort daarop keerde onze Engelsche lord naar zijn vaderland terug. Zierikzee, 18 Jan. Vrijdagavond ver gaderden in de bovenzaal van den heer Verwer alhier de aandeelhouders der vennootschap lot oprichting van een Concertzaal en Graanbeurs te dezer stede. In deze vergadering werd door het bestuur van het voormalig comité rekening en verantwoording gedaan van de gelden, die dienden tot dekking der kosten aan de voorbereiding der oprichting verbonden. De ontvangsten bedroegen Vreemdelingenverkeer 25,— Concert Oelderman- 35,16 Bijdrage van V. D. H. - 10, Diverse inschrijvingen - 67,50 7 (37(66 De uitgaven waren Drukwerk De Moolj Mommaas 29,55 Leljdekkers - 9,05 Stoomdrukkerij - 10,30 S. Ochtman Zoon - 39,445 Advertent. Z.zeesdte Nieuwsbode - 4,80 Porto's en kosten- 42,52 135,66s Zoodat er een saldo in kas is van f 1,99\ Dit bedrag zal in de kas der vennootschap gestort worden. Hierop werden de con cept-statuten behandeld en vastgesteld. De volgende vergadering, dienend tot het kiezen van commissarissenwerd op aanstaanden Woensdagavond bepaald. Benoemd zijn: tot ontvanger der rijksbelastingen enz. te Oosterland V. Heymans, adjunct-commies bij het Departe ment van financiën te 's-Oravenhage, en tot ontvanger te Sluis P. de Bruijne, thans te Anna-Paulowna. In de St. Crt. no 12 zijn opgenomen de wetten tot naturalisatie van: K. de Bruijne, zonder beroep, geboren te Noordwelle, wonende aldaar; tl. M. Axer, ondernemer van publieke werken, geboren te Zierikzee, wonende te Jette St.-Pleter bij Brussel. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heer L. R. van den Broek, predikant bij de Herv. Gem. te Brouwershaven. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Dec. 1908. In deze maand viel alhier in 7 regen dagen 31.4 m.M. regenwater, tegen 12 regendagen met 76.1 m.M. water in Dec. van het jaar 1907. Verder werd opgeteekend 13 maal mist en nevel, 1 maal dauw, op 8 dagen vorst, 1 maal hagel en 1 keer weerlicht. De luchtgesteldheid was pCts. gewijs genomen over de geheele maand 2 dagen helder, 5 dagen licht bewolkt, 7 dagen bewolkt, 5 dagen zwaar bewolkt en 12 dagen betrokken. Windrichting: 1 dag N„ 7 dagen Oost, I dag Z.-O., 9 dagen Z., 9 dagen Z.-W., 3 dagen West en 1 dag N.-W. Het stormsein stond 2 maal bij. In het weekblad De Ingenieur van 16 Januari 1909 deelt de civiel-ingenieur S. J. Rutgers, lid van de Internationale Commissie voor beton-ijzer, die onlangs te Bazel vergaderde, o. a. het volgende mede VII. Proeven omtrent den invloed van zeewater op beton-ijzer. Onder leiding van den heer H. Wortman, hoofd-ingenieur-directeur van den Rijks- Waterstaat, werden een viertal balkjes opgehangen aan den steiger te IJmuiden. De balkjes waren 10 c.M. hoog en 15 c.M breed en gewapend met 3 rondijzers, dik 10 m.M. De ophangpunten bevonden zich op een afstand van 2 M. uit elkander, terwijl in het midden een gewicht was aangebracht dat steeds onder water bleef en zoodoende een constante kracht uit oefende van 400 K.G. De balkjes zelf waren bij eb en vloed afwisselend in de lucht en in het zeewater. De samenstelling van het beton was 400 K.G. cement per M'. beton. De berekende ijzerspanning bedroeg ruim 1200 K.G. onder verwaar- loozing der trekspanningen in het beton. Na respectievelijk twee en drie jaren in belasten toestand aldus opgehangen te zijn, bleek bij slooping het ijzer behoudens enkele plaatselijke oppervlakkige roest- vlekjes, volkomen onaangetast. Het sloopen van de twee oudste balkjes geschiedde in tegenwoordigheid van de leden der Commissie tot het ontwerpen van voor schriften voor beton-ijzer in Nederland. Onder opperleiding van den hoofd ingenieur-directeur H. Wortman, worden in dit jaar betonglooiingen aan Texel aangelegd. Zonnemaire, 15 Jan. Jonkh. Von Bose, gep.-majoor Ie Nijmegen, trad gisteren avond voor de afdeeling „Zonnemaire" van Volksweerbaarheid op, na door den voorzitter der vereeniging, den heer F. van den Bout J.Mz., te zijn ingeleid. Spreker hield voor een goed gevulde zaal een enthousiastische rede, die tot grondslag haddoe alles wat uw levenskracht kan verhoogen. Zelf propagandist van Volks weerbaarheid, (idealist noemen velen hem) slaagde hij er in, helderheid van begrip aan te brengen over 't doel der ver eeniging: karakter geven aan de geheele natie als Nederlanders, opwekken tot het geloof aan de kracht van Nederland als zelfstandig en vrij volk. Daartoe riep hij ook voornamelijk de hulp in der vrouw, daar zij kan helpen in het huisgezin, en strijdende voor haar rechten, 't meest geschikt is om invloed uit te oefenen op 't kind en ook op de mannenharten. (Tot zijne groote vreugde waren ook eenige dames tegenwoordig). Zich schamende, dat vele Nederlanders hun eigen taai dikwijls niet meer ge bruiken, zich ergerende aan de zoutelooze liederen, die in plaats van de echt vader- landsche worden aangeheven, deed hij een beroep op alle aanwezigen, om het gevoel van liefde tot Koningin en Nederland steeds aan te wakkeren bij zichzelf en anderen. Tot slot gaf spreker nog ten beste, zijne beschouwing over „Ons Volk" en wat daaronder moet worden verslaan. Een hartelijk applaus viel spreker ten deel. In goed gekozen woorden bracht de voorzitter hem dank voor de leerrijke redevoering en eindigde met den wensch, dat sprekers ideaal, ook het zijne, spoedig verwezenlijkt mocht worden. Nieuwerkerk. Vrijdagavond gaf het fanfarecorps een uitvoering voor de be gunstigers, die in groot aantal waren opgekomen, terwijl ook vele geïntrodu- ceerden uit 'andere plaatsen aanwezig waren. Zooals gewoonlijk werden tot afwisseling ook een paar tooneelstukjes opgevoerd en twee voordrachten met coupletten ten (beste gegeven. Ook speelde nog een jonge leerlinge van den heer Jongmans met haar leermeester een paar duo's voor piano en viool. Dit alles te zamen, op prijzenswaardige wijze uit gevoerd en in dankbare stemming aan gehoord, maakte deze soirée tot een wel geslaagde. De muzieknummers werden flink in de maat, zuiver en met gevoel gespeeld, de tooneelstukjes en voordrachten goed weergegeven. De nieuwe tooneel- decoraties, coulissen en voordoek, ge schilderd door den heer N. L. Leeuwe alhier, wekten elks bewondering door de geniale uitvoering. Bruinisse. De heer F. W. van Driel, volontair ter secretarie alhier, leerling van den secretaris, den heer A. Boers, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie, tevens waarnemend secretaris, te Geervliet. Tholen. Den 24 Augustus 1907 werd door den heer G. Bolier Qz. van Bruinisse een lezing gehouden over de vereeniging „Volksweerbaarheid", haar werken en streven. Die lezing heeft tengevolge gehad, dat kort daarop een afdeeling „Volks weerbaarheid" werd opgericht met daaraan verbonden schietvereeniging, welke den naam draagt van „Koningin Wilhelmina". De vereeniging Is aangesloten bij den „Zeeuwschen Schietbond". Door dezen Bond is bepaald, dat er alhier een Provinciale wedstrijd moet gehouden worden, welke zal plaats hebben op 30 Januari a.s. Deze wedstrijd zal bestaan uit vijf afdeelingen, n.l. Bouds korps, Korps, Personeele en Eerewedstrijd, alsmede een wedstrijd op vrije baan. Voor de gezamenlijke afdeelingen zijn te behalen: een verguld zilveren, elf zilveren en elf bronzen medailles. De Vereeniging heeft voor dezen schiet wedstrijd ten geschenke ontvangenvan H. M. de Koningin f 50, van het Hoofd bestuur van „Volkwcerbaarheid" een zil veren - en een bronzen -, van de gemeente Tholen een zilveren - en van de Bestuurs leden der Vereeniging twee zilveren medailles. Aan alle Vereenlgingen in Zeeland Is een uitnoodlglng gezonden om aan dezen wedstrijd deel Ie nemen. De wedstrijd zal plaats hebben in de Bewaarschool, daartoe welwillend door het Gemeentebestuur afgestaan, van 's morgens 9 tot 's namiddags 6 uur, waarna de uitreiking der behaalde prijzen zal plaats hebben. Door eenige Verecnigingcn is al toe- zekR'nR gedaan. Moge deze wedstrijd zoodanig slagen, dat nog steeds het ledental zal toenemen, zoowel wat donateurs als werkende leden betreft, zoodat vele jongelieden en ouderen, die nu nog voortdommelen onder den indruk van den Jan Saliegeest, wakker zullen worden, en zich aansluiten bij de bestaande Schietvereeniging en de Gym nastiekvereniging „Olympia", teneinde zich weerbaar te maken in alle opzichten. Te Tholen werd Woensdag een echtpaar verblijd met twee zonen en een dochter. Kinderen en moeder zijn welvarend. Wissenkerke. J.l. Zaterdagavond snelden de bewoners van ons dorp op het sensatie- wekkend gelui der brandklok naar buiten. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in het wagenhuisje en daarnaast staand stroo- en klaverhooiklampje van den vrachtrijder C. Ketelaar, staande achter het kerkhof In den Wissenkerkepolder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1