Zaterdag 16 Januari 1909. Derde Blad. (SS ierikzeesche C o u r a n t). Zeemilitie. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESËHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8721. Uitgever-HoofdredaoteurA. FRANKEL. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Zeevarenden A. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1909, die verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, worden ultgenoodigd zich vóór 1 Februari eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te Zierikzee; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 1 uur namiddag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden, als is aangegeven in onderstaande iijst. Stuurlieden, stuurmansleer- lingen, matrozen, licht- l matrozen en jongens op 1 koopvaardijschepen van de 1 groote en kleine vaart en 1 op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van I loodsvaartuigen, tonnen- i leggers en jachten. I Dlepzeevisschers en Noord- f zeekust-visschers. Leerlingen van zeevaart- scholen. Stuurlieden, schippers en I schippersknechts van Rijn- l schepen, aken, tjalken en I andere vaartuigen. 1 Stuurlieden, matrozen, schip- 1 pers en schippersknechts p. J van passagiers- en sleep- f?" B. booten op binnenwateren. hippers Zuiderzeevisschers. I Visschers op Zeeuwsche I wateren en op de groote I rivieren. Mossel- en oestervisschers. I Schuitenvoerders, vletterlle- 1 den en veerlieden. Machinisten en machinist- leerlingen op schepen en vaartuigenbij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers (hieronder begrepen drijvers van motor booten en automobielen). Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en ge wone bankwerkers (hier onder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Studenten in de werktuig kunde of in de electro- techniek. Leerlingen van de Kweek school voor Machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio-telegra fisten). Scheepsbeschleters. Scheepstimmerlieden (scheep makers). Koek-, brood- en banket bakkers of -knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. Smeden, Stokers, c Machinisten en Bankwerkers. Overige beroepen. a. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. Studenten in de geneeskunde of in de artsenij-bereid- kunde. 1 H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D, komen allereerst in aanmerking voor in lijving als zeemillcien-matroos. De personen, genoemd onder C, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aanmerking voor inlijving als z" milicien-kok. De personen, genoemd onder F, komen in aanmerking voor inlijving als z°° milicien-hofmeester. De personen, genoemd onder Q, komen in aanmerking voor inlijving als zee- millclen-ziekenverpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aanmerking voor inlijving als zeé- milicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt: 1°. Alle lotelingen, die zich voor de Zeemilitie zullen hebben aangemeld of zullen hebben doen opgeven, zullen in het tijdvak van 1 tot 15 Maart 1909 worden ingelijfd. Bij de inlijving zal uit die lotelingen de keuze plaats hebben van hen, die bij de Zeemilitie zullen dienen. 2". Van hen, die voor de Zeemilitie zullen zijn uitgekozen, zal het meerendeel dadelijk na de inlijving tot eerste-oefenlng in werkelijken dienst worden gehouden, terwijl de overigen met verlof zullen worden gezonden tot een der eerste dagen van Augustus. De oefeningstijd van hen, die in Augustus in werkelijken dienst worden gesteld, is van gelijken duur als de oefeningstijd van hen, wier werkelijke dienst in Maart aanvangt. 3°. De lotelingen kunnen bij de aangifte ter Gemeentesecretarie opgeven, wat zij in geval van aanwijzing voor de Zeemilitie het liefst wenschen, dadelijkén aanvang van den werkelijken dienst in Maart, dan wel na de inlijving verlof tot Augustus. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wensch zal zooveel doenlijk rekening worden gehouden, waarbij echter wordt opgemerkt, dat de lotelingen geen vrijheid zullen hebben hunne aangifte voor de Zeemilitie ongedaan te maken, zoo hun in deze kenbaar gemaakte wensch niet mocht worden vervuld. Mochten zich minder lotelingen beschikbaar stellen voor verlof tot Augustus dan het vereischte aantal, dan zal de aanwijzing plaats vinden door middel van loting. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt: „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen". Zierikzee, den 11 Januari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Zooals gemeld, zou senator Tillman Dinsdag antwoorden op de beschuldigingen, door president Roosevelt tegen hem uit gebracht. Hij gaf toe, dat hij eenig boschland in Oregon had willen koopen en nog wil koopen, maar verklaarde, dat het hem minder kon schelen, of hij daarin zou slagen, wanneer maar Roosevelt's vriend, de spoorwegmagnaat Harriman en andere personen van dat soort gedwongen werden de uitgestrekte landerijen, die zij gestolen hebben, terug te geven. Op het einde van zijn rede verzocht hij, dat er een onder zoek zou worden ingesteld. Aan de Observer wordt uit New-York geseind, dat, blijkens een mededeeling van het parlementslid Parsons, president Roosevelt zich in het minst niet ongerust maakt over den storm, die in Kamer en Senaat tegen hem is opgestoken. Zooals gemeld, kozen de meeste bladen tegen Roosevelt partij. De World b.v. zegt: Met de stoute loopbaan van Roosevelt, met zijn régime van persoonlijke autocratie is 't ge daan, het schrikbewind van Roosevelt is ten einde. De Kamer heeft, door haar eer in de Kamer te verdedigen, ook de eer van het volk verdedigd. Ook de Globe verklaart zich ingenomen met de wijze, waarop de leden van Kamer en Senaat tegen de noodelooze beschul diging van den president zijn opgekomen en zegt dan: „Door te blijven volharden bij een gebiedende houding, die volstrekt niet noodig was, heeft de president het geduld van een toch waarlijk nederig parlement uitgeput". De Evening Post acht het zeker, dat Roosevelt's onverschillige houding slechts gemaakt is. Hij is niet alleen op kwaden voet met het parlement, zooals Johnson ook eens was, maar de Kamer heeft hem ook nog beschuldigd van een grover moreele fout, dan ooit aan Johnson werd ten laste gelegd. En zulk een incident kan men niet door een hartelijken lach tot een grapje stempelen. Washington, 12Jan. Berichten, hieruit Bellingham ontvangen, zeggen, dat de noordwestkust bijna overal is getroffen door een aardbeving op gisteren. Te Port Townsend werd eenige schade aangerichtdaken en vensters werden ver nield, pijpen van de waterleiding sprongen, zoodat de huizen overstroomd werden. De uitgedoofde Mount Baker heeft ge durende korten tijd weder vulkanische werkzaamheden vertoond. RUSLAMD. St.-Petersburg, 13 Jan. De politie heeft ten huize van twee studenten een bommenfabriek gevonden met een enorme hoeveelheid ontplofbare stoffen. De stu denten zijn gearresteerd. Denzelfden nacht werden vele studenten ingerekend. De politie zou op het spoor zijn van een gevaarlijk complot. ENGELAND. Een boekverkooper uit Beccles, in Suffolk, die ruim een maand geleden voor zaken naar Londen kwam, heeft daar op eens zijn geheugen verloren en door de stad rondgezworven tot hij Maandag wegens bedelarij werd opgepakt. De man was keurig gekleed, maar hij sprak op straat de menschen aan en vroeg een aalmoes om onder dak te komen. Toen hij voor den inspecteur van politie was gebracht, stamelde hij enkel eenige onsamenhangende woorden; maar den volgenden morgen kon hij een lang verhaal van zijn wedervaren doen. Hij vertelde hoe hij, even na zijn aankomst te Londen, zijn geheugen had verloren. Hij wist niets meer van het doel waarvoor hij kwam, de zaken die hij moest afdoen. Ook had hij een afspraak met zijn vrouw, die hij ergens ontmoeten zou, vergeten. Hij vertelde uitvoerig zijn avonturen, hoe hij ronddoolde door de stad en de nachten op de Theemskaden had doorgebracht, enz. Maar toen de magistraat hem ver zocht, zijn verhaal nog eens te vertellen, kon hij dat niet doen en hij barstte in tranen uit. FRANKRIJK. Te Saint-Omer, in het Noorden van Frankrijk, is weer een misdadiger ter dood veroordeeld. Het was een jonge man van 20 jaar, met name Milon, die reeds tal van diefstallen op zijn boekje had. In October pleegde hij inbraak bij een meneer Annocque, algemeen bekend onder den bijnaam „Quinze-Capotes", omdat hij tal van oude jassen over elkander droeg. Die oude man werd opgehangen gevonden In zijn woonhuis met verbrijzelde schedel. De moordenaar had hem op het hoofd geslagen met een steen en een bijl, en hem daarna opgehangen. Milon was een bestedeling van de gemeente St.-Omer. Toen het doodvonnis werd uitgesproken, gaf hij geen enkel blijk van ontroering. Dit is in een half jaar reeds het zesde doodvonnis in dit departement. De terdoodbrenging der vier misda digers te Béthune is een hemeltergende barbaarschheid geweest. Voor de bevolking leek het wel een feestdag, nieuwsgierigen waren uit den omtrek toegestroomd. De terechtstelling had plaats in het openbaar, doch gendarmen hadden een drievoudig cordon gevormd, waardoor bijna niemand iets zien kon. Kreten „moordenaars I apachen I dieven I" weerklonken. Met het opgaan der zon (juist als bij de wilden) zou de terechtstelling plaats hebben. De misdadigers sliepen nog den slaap der gerusten in het volle vertrouwen op gratie. Om 5 uur werd aan elk hunner medegedeeld dat hun desbetreffend verzoek afgewezen was. Abel Pollet vroeg papier en schreef aan zijn vrouw. Aug. Pollet was de eenige die protesteerde. Deroo en Vromant beleden berouwvol hun misdaden. Om precies 7 uur 23 gingen de deuren der gevangenis open en weerklonk het ge luid der menigte die „dood met hen!" riep. Deroo, lijkbleek, was de eerste, zijn gelaat was krampachtig vertrokken en hij sleepte zich om zoo te zeggen naar het schavot. Ook Vromant was meer dood dan levend toen hij de guillotine bereikte. Auguste Pollet echter haalde minachtend de schouders op en mompelde: „hoop lafaards!" Dat was het laatste wat hij zeggen kon. Abel Pollet stierf met den kreet: „Vive la République, 4 bas les calotins!" Daarmede rolde het vierde hoofd bloedig in de mand. DUITSCHLAND. Koning Eduard en zijn gemalin zullen 7 Februari in Berlijn aankomen; hij moet 14 of 15 Februari weer in Londen terug zijn. Naar het heet, heeft de keizer zelf het feestprogramma opgesteld. Na de opening van het parlement op 16 Februari gaat de koning over Parijs naar Biarritz en later gaat hij een reis in de Middellandsche zee maken. Hij zal dus gelegenheid hebben de staatshoofden van Frankrijk, Spanje en Italië te ontmoeten. Te Hamm is een vergadering van ongeveer 200 vrouwen en moeders gehouden, die bij de ramp in de Radbodmijn hun kostwinners verloren hebben. Zij kwamen in die vergadering scherp in verzet tegen de verdeeling van het ingezamelde geld (ongeveer I J millioen mark), zooals het mijnbestuur "die wil regelen. Dat bestuur wil aan de gezinnen, die ondersteuning noodig hebben (te zamen 300 vrouwen en 800 kinderen), eik jaar een vaste uitkeering uitbetalen. Maar de menschen zeiven ver langen, dat men hun al het geld ineens in handen zal geven. NEDERLAND. Rotterdam, 13 Jan. In het magazijn der electrische schoenfabriek van de firma Van Almen Co., aan de Generaal van der Heljdenstraat alhier, ontstond gisteren avond een vrij ernstige brand. De vlammen sloegen van alle zijden uit het magazijn, waarin zich een groote hoeveelheid schoenwerk en lederfournituren bevond. De brand ontstond, toen één der firmanten een lucifer aanstreek in het magazijn. Daarop volgde een gasontploffing en viel de firmant van de trap, terwijl alles in lichte laaie stond. Van Almen werd bloedend verwond aan één der beenen. In anderhalf uur tljds was de brandweer het vuur meester, met vier stralen. Assurantie dekt de schade. Vanmorgen om 8 uur voer een sleepboot van de heeren J. en J. Roelofs uit deze gemeente, op een dam in den IJsel aan den „Kouwenhoek" (gemeente Capelle a/d. IJsel). Een uur later liep de Oudewatersche vrachtboot „Estafette" op denzelfden „rik", door het tekort nemen van haar draai. De kapitein wilde een gedeelte van den bocht, dien de IJsel daar maakt, afsnijden. Het was op dat oogenblik een flink tij water. Weer een uur later kwam een andere vrachtboot in die buurt. Deze wilde achter de omhoog-zittende „Oudewater sche" heen varen, maar kwam zoodoende in de „zellingen" terecht, waar ze oogen- blikkelijk vastliep. Bij hoog water dezen nacht zullen de booten trachten vlot te komen. De sleepboot was spoedig los, daar het water toen nog wassende was. Dirksland, 13 Jan. De oud-burgemeester dezer gemeente, de heer Joh. Zaaijer Pzn., thans wonende te 's-Gravenhage, heeft, evenals vroeger, over het jaar 1908 het werkvolk op zijn boerderij alhier percents gewijze in de winst laten deelen. Aan knechts en arbeiders werd ieder f 36. aan de vrouwelijke arbeiders ieder f 9 uitgekeerd als extra-loon. Oudenboscb, 13 Jan. Gisteren werd hier door eenige landbouwers in het Bossche laag een ooievaar gezien. Is dat een teeken van een vroege lente of van iets anders? Bergen-op-Zoom, 13 Jan. Dieven hebben zich hedennacht toegang verschaft tot de R.-K. Kerk te N. Borgvliet. Zij ontvreemdden verschillende kerksieraden, w. o. een remonstrance en zijn vervolgens naar het café op de Wielerbaan gegaan, waar zij zich van eenig geld meester maakten. De politie was dezen morgen ijverig in de weer, tot het instellen van een onderzoek. Daar vermoed wordt dat het Belgen zijn, en de plaatsen van diefstal zuidelijk van Bergen-op-Zoom zijn gelegen, bestaat er weinig kans op aan houding. 14 Jan. In den afgeloopen nacht hebben weer een paar inbraken plaats gehad, o. a. bij een paar alleenwonende dames. LIBERALE UNIE. Deze Unie zal Zaterdag 27 Februari een buitengewone algemeene vergadering houden. Daarin zal o. a een bestuurslid worden gekozen, in plaats van den heer Schaafsma, die voor zijn benoeming bedankte. De voordracht bestaat uit de heeren mr. P. Rink, oud-Minister en mr. G. Jannink, lid der Tweede Kamer, belden te 's-Gra- venhage. Verder komt aan de orde een bestuurs voorstel om het hervormings-program der Unie te herzien in één van den volgenden inhoud .Bij de aanstaande Juni-verkiezingen zal de Liberale Unie vóór alles krachtig propaganda maken voor Algemeen Kies recht na voorafgaande Grondwetsherziening en voor een sociale hervorming, om te gemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn in eigen levens onderhoud te voorzien". Aardbeving en overstrooming in Italië. Maandagavond is te Reggio nog een 5-jarige knaap uit het puin te voorschijn gehaald. Het kind was gezond en wel. Het scheen er geen besef van te hebben, dat het zoo langen tijd onder de puin- hoopen had doorgebracht. Er zijn te Messina nog zes levend begravenen gevonden, die 15 dagen onder het puin hebben doorgebracht. Bij het wegruimen van het puin van een groot fruitmagazljn hoorden de soldaten zwak hulpgeroep. Toen zij in die richting zochten, haalden zij twee menschen te voorschijn, en later, na veel moeite, nog een vrouw en drie kinderen, wel levend en ongedeerd, maar uitermate zwak. Het is nu zeker, dat Prins Francisco Marullo di Castellanci en zijn vrouw zijn gedood en onder het puin van hun palels liggen. Het paleis, dat vele kunstwerken bevatte, moet geplunderd zijn. Met den Prins is zijn oud-Noorsch adelijk geslacht uitgestorven. Rome, 13 Jan. Vannacht zijn in ver scheiden steden van Noord-Italië, o. a. te Padua, Florence, Bologna, Venetië, Genua en Milaan, aardschokken waargenomen. Te Imola (provincie Bologna) en de plaatsjes in de buurt is een zeer sterke aardschok waargenomen. De bewoners vluchtten uit hun huizen en verzamelden zich op de pleinen rondom vuren, die werden aangelegd. Eenige schoorsteenen zijn ingestort en eenige huizen zijn bescha digd. Ook in andere streken van Noord- Italië zijn aardschokken gevoeld. Messina, 13 Jan. Alle teekenen wijzen er op, dat de stad begint te herleven. Er worden weer citroenen en sinaasappelen uitgevoerd. De hertog van Connaught maakte, na generaal Mazza te hebben begroet, een tocht door de stad. De bladen melden, dat het wegvoeren van vluchtelingen heeft opgehouden. Prof. Rieco van het observatorium te Catania seint, dat hij uit Calabrië Is teruggekeerd. Hij heeft te Reggio waargenomen dat de kaden en de gebouwen op den aanlegsteiger van de ferryboot aanzienlijk zijn verzakt. De punt van den nieuwen golfbreker steekt boven den zeespiegel uit. Kapiteins van zeeschepen bevestigen, dat zij groote veranderingen in den bodem van de straat van Messina hebben waargenomen. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 14 Jan. Ruime aanvoer van tarwe en gerst, prijzen bleven vrijwel stationnair, met matige vraag. Diverse soorten tarwe f 6.80, f 7,20, f 7,60 en f 8; chevaliergerst f 6.30 4 f 6,75 per 70 kilo; wintergerst f 5,40 4 f 5.60; zomergerst f 5 4 f 5,20; rogge I 5,75 4 f 6,10; haver f 3 4 f 3,60; erwten (kleine) f 9 4 f 9,80; kroonerwlen f 9,75 4 f 10,25; bruine boonen f 9 4 f 9,20. Hooi f 28 4 f 31. Stroo f 12 4 f 14. Aardappelen f 2 4 f 2,10. Uien f 4 4 f 4,10. Middelburg, 14 Jan. Ter graanmarkt van heden was een flinke aanvoer, uit gezonderd bruine- en witte boonen. Witte boonen 50 cent hooger. Overige artikelen onveranderd. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7 4 f 7.25; rogge f 6.25 4 f 6.50; zomer gerst f 5 4 f 5.25haver f 3 4 f 3.50paarde- boonen f 7 4 f 7.50; kroonerwlen f 10.25 4 f 10.75; tuinboonen f 6 4 f 6.50; witte boonen f 11.75 4 f 12.25; lange bruine boonen f 9.50 4 f 10.50, alles per H.L. Londen, 13 Jan. Voor uien was heden de markt vast en had voor uit gezochte partijen een neiging om opnieuw te stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5