honderden overlevenden. De journalisten, die hier terugkeerden, zijn de doorstane ontberingen aan te zien. Zij zeggen, dat Messina een onbewoonbaar knekerhuis is, waar het onmogelijk is, zelfs voor geld, een stuk brood te krijgen, zonder een order, geteekend door de militaire overheid. Van de Fransche school te Messina kwamen 13 nonnen om het leven, maar al de weezen werden gered. De Courriere Italia toornt tegen den treurigen grappenmaker, die te Napels om twee uur des morgens schreeuwde dat er een aardbeving was. De paniek verbreidde zich over verschillende wijken. De bewoners vluchtten radeloos, nauwelijks aangekleed, met hun kostbaarste zaken bij zich. Zoo bleven ze buiten totdat de zon opging. In een officieuse nota wordt verklaard, dat het de wensch van den Koning en de Koningin is, dat van alle plannen tot betoogingen voor het Quirinaal ter gelegen heid van den verjaardag van de Koningin zal worden afgezien, daar alle krachten uitsluitend dienstbaar behooren gemaakt te worden aan verzachting van het lot der slachtoffers. Men krijgt een denkbeeld van de vreeseltjke beproeving der zenuwen, die een aardbeving is, uit het volgende verhaal van een geredde, zekeren Umberto Salvati aan een verslaggever: „Den ochtend der ramp schrikte ik wakker door den eersten schok, die mij uit het bed wierp. Mijn eerste beweging was naar mijn dochter te snellen, wier bed dicht bij het mijne stond, maar ik had den tijd niet het te bereiken. Een tweede schok maakte den heelen voorgevel van het gebouw los van de muren, en viel met donderend geraas op straat, een groot gat makende, waaruit minutenlang een moordende hagel van steenen en pleisterwerk viel. Meubelen en zelfs be woners van hoogere verdiepingen vielen langs ons neer" Terwijl Salvati dit vertelde reed een zware wagen voorbij: hij sprong op, lijkbleek en deed een beweging alsof hij naar de deur wilde snellen. Maar hij bedwong zich en vervolgde: „Zoo zijn mijn vrouw en ik sinds Maandag. De minste trilling doet ons vreezen dat het opnieuw begint. Te Catania durfden wij niet in het huis waar men ons gastvrijheid bood en sliepen in een spoorwagen. Hier te Napels, waar wij van de stevigheid van den grond zoo zeker mogelijk zijn, wordt onze slaap elk oogen- blik afgebroken door vreeselijke nacht merries. Niets is verschrikkelijker, mijnheer, dan dat gevoel dat de grond onder je voeten wegvaltvan een vloer, die plotseling verandert in de brug van een schip, dat door geheimzinnige golven geschud wordt; van meubelen, die in beweging komen en tegen den vloer te pletter vallen. Daarbij woedt het lugubere onderaardsche gerom mel, waarvan iedere schok vergezeld gaat als van een verren donder, onder uw voeten". Het jongste nieuws van de plaats des onheils laat zich, verkort, als volgt mededeeien Te Messina regeert generaal Mazza, die bij den staat van beleg als opperste be stuurder het gezag vertegenwoordigt, met groote gestrengheid. Onverbiddelijk worden allen, die niet direct noodig zijn in de stad, geweerd, ook zij die verklaren onder het puin te komen zoeken naar bloed verwanten of onder het puin van hun huis begraven kostbaarheden. In de Italiaansche pers wordt generaal Mazza hierover nog al hevig aangevallen. Doch, wanneer men de verschillende berichten uit Messina leest, ten onrechte. Daaruit blijkt, dat allerlei gespuis na de ramp geen poging ongedaan heeft gelaten om zooveel mogelijk te plunderen en te rooven. Sommigen dezer traden op, vermomd als priesters of soldatenzij organiseerden zich tot benden, belegerden banken en koopmanshuizen en leverden formeele veldslagen aan de troepenOp 4 Januari hebben zij zelfs meldt een berichtgever de onbeschaamd heid zoo ver gedreven de stad aan vier kanten in brand te steken, in de ver wachting, dat de soldaten naar de tooneelen van den brand zouden snellen, waardoor hun dan gelegenheid zou worden ge schonken om ongestoord te rooven! Het krachtdadig optreden van generaal Mazza heeft nu een einde gemaakt aan dezen onhoudbaren stand van zaken. Reeds is er een pakketboot vertrokken met 18 boosdoeners aan boord, allen op heeterdaad betrapt. En vóór dat de staat van beleg was afgekondigd, waren er reeds honderden op staanden voet neer geschoten. In het vervolg zullen nu krijgs raden voortdurend zitting houden en onmiddellijk uitspraak doen. Het eigenlijke reddingswerk schijnt thans voorbij. Men neemt aan, dat er thans geen overlevenden meer onder de puinhoopen liggen. Toch heeft men nog enkelen te voorschijn gebracht, zij waren echter óf krankzinnig, óf stierven kort daarop ten gevolge der doorgestane ontbering en verschrikking. Een vrouw van 106 jaren werd Woensdag nog te voorschijn ge haald eenige oogenblikken na haar redding gaf zij echter den geest. Een andere ongelukkige, door soldaten uit gegraven, richtte zich op en zeide toen tot den bevelvoerenden officier: „Dank u, luitenant!" Toen viel zijn hoofd op zijn borst en blies hij den laatsten adem uit. Er wordt van verschillende zijden gewaar schuwd tegen den weder-opbouw van Messina; de havenkade, zoowel als de benedenstad moeten ernstig verzakt zijn en nog voortdurend gevaar voor verdere verzakking opleveren. Een deel der Italiaansche pers bepleit daarom den weder opbouw op een andere plaats. Het Fransche smaldeel heeft 6 dezer de Italiaansche kust veriaten. Na de uit- deeling van 6500 maaltijden, de oprichting van 50 tenten, de verstrekking van 2000 dekens en de verdeeling van 10.000 frs. waren de voorraden uitgeput. Oeneraal Mazza heeft aan minister Qiolito langs telegraphischen weg gemeld, dat het geld en de documenten der open bare bureaux te Regglo behouden zijn gebleven. Binnen drie dagen zullen de spoorweg verbindingen tusschen Reggio en Napels hersteld zijn. In de „Brieven uit de Residentie" van De Standaard, wordt medegedeeld, dat één onzer landgenooten, die op zijn reis van Napels naar Algiers te Messina ver toefde tijdens de aardbeving, daaraan gelukkig is ontkomen. De heer mr. E. L. van Emden uit 's-Oravenhage, logeerde dien nacht in het eenige hotel, dat niet onmiddellijk in puin viel, maar welks muren eerst den dag na de ramp in stortten. Daardoor had hij nog gelegenheid om te ontvluchten en zich te doen op nemen aan boord van een schip dat hem naar Tunis bracht. Messina, 10 Jan. Onder de puinhoopen heeft men den slager Bensaja voor den dag gehaald. Hij heeft 14 dagen zonder voedsel geleefd. De man heeft aan zijne zijde zijne vrouw en vier kinderen langzaam zien sterven. De bijdragen voor de noodlijdenden in Italië blijven rijkelijk toevloeien. Donderdag was reeds in de Vereenigde Staten een som van 2 millioen dollars (f 5.000.000) bijeengebracht. Rockefeller gaf 10.000 dollars en W. K. Vanderbilt 5000. De vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" heeft een bedrag van twaalf duizend lire aan den gezant van Italië bij ons hof aangeboden, met verzoek, die som aan het Italiaansche Roode Kruis over te zenden, ten behoeve van de noodlijdenden in Zuid-ltalië. Constantinopel, 8 Jan. De ministerraad besloot ten minste 200.000 francs bij te dragen in de nationale inschrijving voor de slachtoffers in Italië. Gemengd Nieuws. 'n Eigenaardige vergissing I Jacob Veld uit Winschoten ging per fiets naar Wildervank, om er een paar boodschappen te doen. Daar aangekomen, liet hij zijn fiets buiten staan en begaf zich in een woning. Terugkeerende was zijn fiets verdwenen. In de verte zag hij echter iemand op 'n kar wegrijden. Dat was de dief dus! Gelukkig zag Veld 'n paar huizen verder 'n fiets staan. Vlug sprong hij er op en den dief achterna. De eigenaar der tweede fiets zag natuur lijk in Veld een dief, waarschuwde de marechaussees, die nu op 't „rad" weer Veld achtervolgden! En het slot der historie was, dat de politie belde personen inhaalde. De eerste persoon wist echter van den prins geen kwaad, omdat hij zijn eigen fiets bereed. Veld kreeg echter verbaal, hoe weinig schuld ook hij eigenlijk had. Zijn fiets werd later gehavend in een sloot terug gevonden. Petroleumverkoop met muziek en kunstenDe heer G. W. van Kampen, horlogemaker te Leerdam, heeft een practisch toestel uitgedacht en vervaardigd, voor den verkoop van petroleum, waardoor het mogelijk is met een enkele vinger beweging, het omzetten van een wijzer op een klokplaat, willekeurig 1, 2 of meerdere liters te doen aftappen; achter elkaar kan men 12 liters doen uitstroomen. Op de bus, welke een inhoud heeft van 60 liter, bevindt zich een uurwerk met wijzerplaat en wijzers, evenals een gewone klok; zet men nu den grooten wijzer op 1, dan vloeit 'automatisch precies een liter petroleum uit de kraan onder aan de bus, in de daaronder geplaatste bus of kan; men hoeft dus niet meer te meten en zich vuile handen te maken, door een voudig den wijzer op het cijfer der ver langde liters te plaatsen, ontvangt men deze precies. De kleine wijzer geeft tevens aan hoeveel liters nog in de bus voorradig zijn, zoodat men precies weet, zonder iets te noteeren, hoeveel liters b. v. per dag worden verkocht. Op de kraan waaruit de olie vloeit, zit op een bel een kleine koperen Chinees; als nu het verlangde aantal liters zijn uit- geloopen, draait het ventje eenmaal rond, de bel gaat en de kraan is vanzelf ge sloten. Boven in de bus bevindt zich een muziekdoos, welke automatisch speelt als de laatste der liters, welke men heeft besteld, uitloopt. Boven op de klok, waarmede men de hoeveelheid, welke men verlangt, aangeeft, staat een Harlekijn, die de maat der muziek slaat op 2 bellen. Heeft men één of meer liters besteld, tijdens het uitloopen kan men nog bijbestellen door den wijzer te verzetten. De waterleiding gesprongen I Het gebeurde te Utrecht bij een weduwe met één dochter: Beiden gingen 's avonds ter ruste; de moeder sliep beneden, de dochter had boven haar slaapstee. Moeder en dochter lagen spoedig in diepen slaap, wat in die koude nachten zeer goed doet. Plotseling wordt moeder in haar rust gestoord: zij hoort eerst een gestadlgen drup, lang zamerhand gaat dit over in een gebruis. De felle kou doet haar aarzelen op te staan, maar als de stroom blijft aanhouden, besluit zij op onderzoek uit te gaan. Wie beschrijft haar schrik, de buis der water leiding is gesprongen. Het water staat reeds een voet hoog! Wat te beginnen! Ijlings gaat zij naar boven en wekt haar dochter. Deze, niets vermoedend van wat er gebeurd was, vliegt nu de trap af. Aan de onderste tree gekomen schrikt zij plotseling terug, want het water reikt reeds tot zoo ver. De moeder komt radeloos achter haar dochter aan, steeds maar roepend: „Sluit de hoofdkraan af". De dochter, die met die zaken in 't geheel niet bekend is, besluit nu toch den beslissenden stap te wagen. Zij waadt tot aan de enkels in het water naar een kastje, terwijl de moeder het gaslicht heeft aan gestoken en eenig huisraad in veiligheid brengt. Doch plotseling is het geheele huis in het duister gehuld. In plaats van de hoofdkraan der waterleiding om te draaien, had de dochter des huizes de hoofdkraan der gasleiding afgesloten. Moeder schrikt hevig, denkt dat ook de gasleiding defect is en weet niet wat te doen! Moeder en dochter vluchtten nu beiden de straat op, om een loodgieter te halen, die weldra de gevaren had bezworen. Een sdiijndoode. De 14-jarige zoon van H. T. de Jong te Surhuister- veensterheide, was sinds eenige dagen ziek. Men oordeelde zijn toestand hopeloos. Oisterenavond gaf hij den geest, zoo men meende. Hier en daar kwam bericht van het overlijden en de buren kwamen om het lijk te bekleeden, zooals het in Fries land op het platteland de gewoonte Is. Één der buren nam den doode bij de hand en bemerkte, dat de pols nog sloeg en later, dat het hart nog klopte. Men legde den jongen weer te bed en hij kwam weer bij en leefde tot den volgenden dag. In De Noord-Ooster, nieuws- en advertentieblad te Wildervankprov. Groningen, leest men 't volgende: Wildervank, 8 Jan. Door de heeren F. H. Doornbosch te Stadskanaal en J. S. Thedinga te Veendam, bekende schoon- rljders op schaatsen, zijn van den heer J. Alph. Schumann, theater- en circus directeur, aanzoeken ontvangen, om met hunne resp. dames, gedurende 15 of 30 dagen in het kunstijspaleis te Berlijn te komen schaatsenrijden, tegen een honora rium van f 1200 tot f 1500 per maand. De heer Thedinga heeft het aanbod afge wezen. De heer Doornbosch heeft bericht, dat hij zal overkomen, mits de heer Schumann vooraf f 1500 bij een bankier deponeer). Geheimzinnige verdwijning van een jonge Engelsdie. Te Londen wordt groot opzien verwekt door het verdwijnen van eep jongedame, die in de hoogere kringen zeer goed bekend is en het feit, dat de vermiste binnenkort in het bezit van een groot vermogen zou komen, doet hierbij aan misdaad denken. Verleden week Zater dag reden de zusters Violet en Lilian Charlesworth, die met haar ouders op de villa Borderw nabij St.-Asaph In Wales wonen van daar met den chauffeur Albert Watts in een automobiel naar Bangor en terug. Op den terugtocht stiet de auto, die door miss Violet werd bestuurd, aan den oever van het Penmaen-meer tegen een lagen rotswand, die den weg van het daar beneden gelegen meer scheidt. Men vond later miss Lilian en den chauffeur half bewusteloos op den weg liggen. De 25-jarige, beeldschoone miss Violet was verdwenen. De chauffeur en miss Lilian werden met de lichtbeschadigde automobiel naar het politie-bureau te Penmaen gebracht en namen daar hun intrek in een hotel. Zij verklaarden, dat miss Violet door de voorruit van de auto, over den rotswand heen, in 't meer was geslingerd. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld, men dregde het meer af, maar tevergeefs. Ofschoon de jongedame door de ruit gevallen zou zijn, vond men geen bloed sporen en tevens werd vastgesteld, dat het tijdens het ongeluk eb was in het meer, zoodat er aan den kant slechts weinig water stond. Nergens was een spoor van miss Violet te vinden. Het geval wordt nog te geheimzinniger, doordat den volgen den morgen miss Lilian en de chauffeur met de auto verdwenen. Een vriend der familie had hen in de vroegte naar St.-Asaph teruggebracht, heette het. Een tijdlang deed de familie Charlesworth weinig moeite om miss Violet te vinden, maar nu hebben de ouders een belooning van f 250 uitgeloofd aan wie haar levend of dood doet terugvinden. Miss Lilian en de chauffeur moeten te St.-Asaph ziek liggen. Toch waren zij niet ernstig ver wond. Men beweert ook, dat miss Lilian na het ongeluk en voordat zij bewusteloos op den weg gevonden werd, naar de stad Penmaen en terug gegaan is. De vermiste dame was een petekind van generaal Gordon en zou 13 Januari a.s. in het bezit van een groot vermogen komen, Omtrent deze geschiedenis verneemt men nog het volgende: De juffrouw speculeerde hevig, zoo wel aan de Londensche beurs als in allerlei zaken. Zij moet daarmee eerst veel geld hebben verdiend, maar in den jongsten tijd ging het haar slecht. Een effectenman liet zij er in loopen voor 10.000 pond sterling. Onder deze om standigheden vond zij het gewenscht om te verdwijnen en vandaar de komedie aan het strand. Het is nu gebleken dat Miss Violet na dat ongeluk door tal van personen is gezien. Men weet echter nog niet waar zij gebleven is. De reis naar Amerika weer duurder. Met Januari heeft de Amerikaansche regeering bepalingen voorgeschreven om trent de landverhuizersschepen. O. a. wat betreft een minimumruimte voor eiken landverhuizer. Daardoor kunnen de meeste schepen bi] volle bezetting van 30 tot 40 proc. tusschendeks passagiers minder ver voeren, en daarom hebben verschillende trans-atlantische stoomvaartmaatschappijen hunne landverhuizersprijzen met f 18 ver hoogd. In Noord-Amerika wordt sedert ge- ruimen tijd het roovershandwerk met ijver waargenomen door een juffrouw Mary Fout; onlangs werd haar aanwezigheid in een bergstreek, bij Sargent, in Nebraska, vastgesteld; de schout trok er met een aantal personen op uit, om de vrouwelijke bandiet te arresteeren, maar op de uit- noodiglng om zich over te geven, liet de dame niets los dan een parelend lachje en een stuk of 40 geweerkogels, die de be ambten van den sjerif tot den terugtocht noopten. Men zal nu een afdeeling militairen op de Amerikaansche Kenau Hasselaar afsturen. Men beweert, maar er liggen hier vermoedens van sterke over drijving voor de hand, dat de vechtgrage Londensche suffragettes de struikroofster willen overhalen, zich in haar gelederen te doen opnemen. Een bijbel van Napoleon. Reeds kon men hier en daar lezen zegt De Hervorming dat een ltaliaansch dagblad schrijver toevallig in het bezit kwam van een bijbel, door Napoleon 1 den eersten tijd van zijn verblijf op het eiland Elba gebruikt. De heer M. H. Schippers deelt nu uit Le Chretien in De Stemmen uit de afdee ling Schiedam mede, dat het een heel gewoon exemplaar is, versierd met grove houtgravures. Waarschijnlijk is later op den rug een N. gedrukt met de keizerlijke kroon er boven. Le Chrétien schrijft er verder van: Het is een Italiaansche bijbel, wat doet veronderstellen, dat hij niet behoorde tot de bibliotheek van Napoleon, maar dat hij hem leende van den een of anderen priester op het eiland Elba. Wat er een bizondere waarde aan geeft, is, dat talrijke verzen door den keizer zelf werden onderstreept en deze verzen vertolken blijkbaar den zielstoestand van den Keizer gedurende de eerste dagen van zijn ballingschap. Ik geef hier eenige van die onderstreepte verzen aanMijn ziel is diep bedroefd, waakt met mij (Matth. 26 38). Ik zal den herder verslaan en de schapen der kudde zullen verstrooid worden (id. vs. 31). Neemt mijn juk op u en leert van mij, want ik ben zachtmoedig en nederig van hart (Matth. II 29). Vrees niet, want ik heb veel volks (Hand. 18 9, 10). Uw bloed kome op uw hoofd (id. vs. 6). Indien God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn? (Rom. 8 vs. 31). Deze onderstreepte woorden behooren tot de meest indrukwekkende en komen overeen met de onstuimige gedachten, die de ziel des keizers moeten beroerd hebben na zijn eerste aftreden en zijn verbanning naar dit eiland. De bedoelde bijbel is gevonden In de sacristie van de kerk der Madonna del Monte, die men over het geheele eiland kan zien en In welker nabijheid de Keizer gedurende de eerste zeventien dagen van zijn ballingschap verblijf hield. Uit de aanstreeping van sommige verzen schijnt wel te blijken zegt De Hervor ming dat de Keizer zijn bijbel op eigenaardige wijze las. Niet, zou men zeggen, om er zich door te laten gezeggen en verootmoedigen, maar tot eigen streeling en zelfverheffing. Het Paradijs der trouwlustigen. In Schotland schijnen de leden van beiderlei kunne nog sneller en gemakkelijker in het huwelijksbootje te kunnen stappen dan in sommige staten van Amerika. En wie voor een prikje wil trouwen, zal voortaan de Kanaal-zeeziekte moeten trotseeren en naar Schotland moeten oversteken. Het aantal huwelijken voor den burger lijken stand in Schotland is in de laatste jaren op bijna schrikaanjagende wijze vermeerderd, en de advocaten, die daar de trouw-benoodigdheden in orde maken, bieden tegen elkaar op in het toestaan van faciliteiten aan de aanstaande echtparen. In de dagbladen, vooral in de kleinere, die in de provincie 't meest gelezen worden, vindt men dag in dag uit talrijke advertenties, waarin de advocaten hun diensten voor het in orde brengen der huwelijks-documenten aanbieden. Tenge volge van scherpe concurrentie en de levendige vraag hebben de meeste dier heeren zich voor dit beginsel verklaard groote omzet, kleine winst. Zij klinken met hun documenten en stukken de menschen „voor het leven" aan elkaar voor den civlelen prijs van 10 shilling, en ieder man, die dat bedrag in zijn zak heeft, kan in Schotland zooveel trouwen als hij zelf verkiest. De ambtenaar van den burgerlijken stand vraagt alleen maar of het verschenen bruidspaar identiek is met het aangemelde en twee getuigen moeten verzekeren, dat de twee trouwlustigen vóór het huwelijk 21 dagen in Schotland hebben vertoefd en vrijwillig, in het volle bezit van hun ge zonde verstand, willen huwen. Voor alle zekerheid behoeven ze dit laatste niet te bezweren Dat de advocaten voor deze armzalige 10 shilling geen garantie kunnen geven voor de onverslijtbaarheid dier goedkoop geknoopte banden, is de eenige schaduw zijde der Schotsche snel-huwelljken. Te Londen heeft een elfjarig meisje met verrukkelijk blauwe oogen en lange blonde lokken met zooveel gratie voor feeën-koningin gespeeld, dat een theater directeur haar dadelijk voor acht weken heeft geëngageerd tegen een belooning van f 1200 per week. Grootdoenerij in Berlijn. De tijden zijn slecht In Berlijn. De grootdoenerij is daar echter even erg dan elders. Men heeft er Kerstfeest gevierd en dan wordt iemands welstand afgemeten naar de ge schenken die hij vrouw en kinderen vereert. Speculeerend nu op het zwak van vele menschen, zijn Berlljnsche winkeliers op het denkbeeld gekomen voorwerpen van waarde, juweelen, goud, zilver, pelzen, Staat der Zuider-Hypotheekbank gevestigd te Breda op 31 December 1908: Hypothecaire Leeningen Gesloten tot 1 Januari 1908 11.015.175.— gedurende het jaar 1908 - 771.300.— 11.787.075.— Afgelost tot 1 Januari 1908 4.757.992.48 en gedurende het jaar 1908 - 600.797.23 - 5.358.789.71 Saldo der Hypothecaire leeningen op 31 December 1908 6.428.285.29 Onroerende goederen- 10.319.30J 31 pCts. en 4 pCts. Pandbrievenf 6.438.604.59) ln omloop op 1 Januari 1908 6.239.100.— In portefeuille op 1 Januari 1908 - 88.000.— ~~T6.327.100 Nieuwe opgemaakt en geplaatst gedurende 1908 - 138.000.— 6.465.100.— Op 31 December 1908 in portefeuille- 112.800.— Pandbrieven in omloop op 31 December 1908 - 6.352.300.— Minder Pandbrieven in omloop dan het bij de Statuten geoor- loofde maximum86.304.59.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2