Zaterdag 16 Januari 1909. Tweede Blad. (Z ieriltszeesoli© C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8721. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. ZUID-AFRIKA. De legende van de op den bodem der zee neergelaten millioenen van wijlen president Kriiger, berust, zooals thans is vastgesteld, slechts wat het in zee ge worpen goud betrell, op waarheid. B nnenkort zullen, naar uit Pieter Maritz- burg aan de Daily Mail wordt bericht, de dagboekaanteekeningen van overste Clarke worden gepubliceerd, waaruit blijkt, wat er nu eigenlijk met het goud van Kriiger is gebeurd. Inderdaad is er goud op den bodem der zee neergelaten, of beter gezegd: gezonken, maar niet Kriiger's goud. Vóór het uitbreken van den Boeren oorlog bestond er een geheim genootschap, dat stelselmatig de goudmijnen van Trans vaal plunderde, en het goud dan bulten Afrika smokkelde. Precies Hen jaar geleden nu, werd een lading goud, welker waarde op een millioeu pond sterling wordt vast gesteld, aan boord van de bark „Dorothea" gebracht, en onder de ballast weggestopt, zonder dat kapitein of bemanning er iets van wisten. Het vaartuig leed Ier hoogte van Kaap Vidal in de Golf van Sint Lucia schip breuk, en een voorbijgaand schip kon slechts de bemanning redden, maar moest de zinkende bark aan den grond zetten. De uiteengeslagen overblijfselen van het wrak dreven lot op 15 mijlen afstand weg. Tot dusverre zijn twee expedities te vergeefs op zoek getogen naar de gezonken schatten. Overste Clarke zelf heeft aan één van die onderzoekingen deelgenomen, zonder succes evenwel. Waarschijnlijk is aan deze voorvallen het ontstaan te danken van de Kriigersche goudfabel. in den jongsten tijd heeft zich nu te Johannesburg weder een maatschappij gevormd, die van de regeering hel recht heeft verkregen, naar de gezonken millioenen te visschen. Te Pretoria heeft Zaterdag een plotselinge overstrooming, zooals men vaak ziet van Zuid-Afrikaansche rivieren, schade en verlies van menschenlevens veroorzaakt. De Aapjesrivier, gewoonlijk een smal stroompje, werd 's middags tegen 12 uur door een hevige stortbui, volgende op vier dagen van aanhoudenden regen, in een oogenblik lot een geweldige rivier. Twaalf huisjes aan den oever werden vernield; een vrouw en twee kinderen, die niet tijdig in veiligheid gebracht konden wordenverdronken en vele anderen konden slechts met moeite worden gered. De stoffelijke schade, veroorzaakt door de overstrooming, die niet meer dan een paar uren duurde, is aanzienlijk. Er wordt nu op aangedrongen dat men te Pretoria, evenals te Bloemfontein waar in 1904 een dergelijke overstrooming voor kwam, de rivier waar die door de stad loopt, zal verbreeden, en het bouwen van huizen dicht bij de oevers verbieden zal. SPANJE. Toen de echtgenoote van een hoog geplaatst Spaansch ambtenaar te Madrid van het slation Caiatayud wilde vertrekken, werd zij eensklaps in de wachtkamer onweleven later gaf zij het aanzien aan een flink jongetje; zij werd snel naar huis vervoerd, en daar bleek tot aller verrassing en tot smart der arme moeder, dat het kind spoorloos verdwenen was; men ver moedt, dat misschien een kinderloos echtpaar van de ongewone opwinding gebruik heeft gemaakt, door hel pasge boren wicht mee te nemen. ZWITSERLAND. In de oude katholieke kerk van Nax, een dorpje van 490 zielen in het Walliser district Herens, is deze week tijdens de mis een gedeelte van het gewelf ingestort. Het ongeluk gebeurde om 10 uur, kort nadat de klok geluid was. Volgens de eene lezing, zou het klokgelui het gewelf hebben doen scheuren, volgens een andere is er een aardschok geweest. Zeker schijnt wel, dat de stevigheid van het gewelf geleden heeft, doordat men onlangs de inwendige ruimle van de kerk vergroot heeft. Na een uur was het puin al weggeruimd. Men vond 28 vreeselijk verminkte lijken en 30 gekwetsten. De pastoor en de burgemeester bleven ongedeerd. De slacht offers zijn allen inwoners van Nax en het naburige gehucht Vernaniège. OOSTENRIJK. In hel dorpje Rudeschowiiz bij Gratz, is een dertienjarige knaap gevangen ge nomen, die drie moorden op kleine meisjes op zijn geweten heeft. Den laatsten moord pleegde de jongen, die geen spoor van berouw vertoont, op een 5-jarig meisje, dat hij in een gang trok en het daar twee steken in hals en buik toebracht. Ver volgens stopte hij het lijkje achter 'n kachel en bedekte liet met groote houtblokken, waarop hij bedaard heen ging. Het jeugdige menschdier antwoordde, ondervraagd zijnde, dat hij al veel vroeger graag bloed zag en dan den onweerstaanbaren aandrang tot dooden in zich voelde. RUSLAND. in een telegram uit St.-Petersburg wordt gezegd, dat de czaar na de audiëntie van den president der doema den meesten der 32 Ie Jekaterinoslaw veroordeelde revolutionnairen gratie heeft geschonken. Slechts drie of vier raddraaiers zouden worden terechtgesteld. FRANKRIJK. Midden In Parijs is op klaarlichlen dag ongeveer een millioen francs gestolen en niemand weet waar het gebleven is. Een vrachtwagen van de groote spoorweg maatschappij Parijs—Lyon—Marseille hield stil voor een kantoor in de Chaussée— d' Antin. De wagen was van achteren geopend en de vrachtrijder liep heen en weer om pakjes binnen te dragen in een kantoor. Ten slotte ging hij naar'den bok, waaronder hij een zak met 15 pakken had bewaard. Het waren louter effecten. Hij zocht overal, maar alles was gevlogen. De man had den schat niet langer dan enkele minuten onbewaakt gelaten, maar die tijd was voldoende voor de dieven, die zeker op den loer hebben gelegen. DUITSCHLAND. Al vroeger Is er sprake geweest van het tusschen Duitschland en Zwitserland hangende geschil inzal^p den invoer van Duitsch meel in de republiek. in een te Olten, Zwitserland, gehouden vergadering, uitgeschreven door het comité van actie inzake het verbod tot invoer van Duitsch meel in Zwitserland, is besloten tot den boycot van de Duitsche granen en meelsoorten. Zwitserland koopt Duitschland jaarlijks voor 17 tot 18 millioen francs graan af. In geval de boycot geen vrucht zou dragen, zou het genoemde comité voorstellen, dezen ook tot andere artikelen uit te strekken. Dit economische geschil tusschen Zwitser land en Duitschland Is In het leven geroepen door het feit, dat de molenaars in Zwitserland een buitengewoon recht van 2.40 francs op den invoer van Duitsch meel eischen, daar dit, volgens hen, een voudig een premie op den uitvoer geniet, die de concurrentie voor de inlandsche meelsoorten op de Zwltsersche markt onmogelijk maakt. Te Hamburg is een vrouw aange houden, die telkens gouden plaatjes kwam verkoopen bij een juwelier. De vrouw verklaarde het goud te hebben van zekeren Wöllmer. Deze schijnt evenwel lont geroken ie hebben en is verdwenen. Het schijnt, dat deze Wöllmer de medeplichtige is van Wernikewitz bij de inbraak In den koninklijken Deenschen grafkelder te Riiskilde. NEDERLAND. Arnhem, 11 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een goede vangst gedaan, het gelukte haar namelijk de hand Ie leggen op den dader van een zeer groot aantal inbraken, in de laatste maanden van het vorige jaar en ook nog in deze maand gepleegd, inbraken, waarvan geen melding werd gemaakt om het onderzoek naar den dader niet Ie bemoeilijken. Ingebroken werd o. a. in Iwec kolenloodsen, in de fabriek van de firma De Leeuw aan den Amsterdamschen weg, in de Douaneloods, in het kantoor van de stoombootonderneming „Concordia" aan de Rijnkade; tweemaal in het kantoor van de firma Duys aan de Rijnkade; bij de firma Leygraaff in de Kortestraat; de firma Hillen in de Vijzelstraat. Behalve bij de Iwee laatstgenoemde diefstallen, waarbij de dader zich door hei bovenlicht van de winkels toegang verschafte, werden de overige diefstallen gepleegd door uitsnijding van ruiten. Voorts herinnert men zich den diefstal in Musis Sacrum, waar ten nadeele van den directeur f 500 aan gouden tientjes, benevens een aantal brieven, werden gestolen. Ook bij de andere inbraken was het steeds om geld te doen, enkele malen werd niets vermist. Nu werd in den laatsten tijd tot twee maal toe ingebroken in het hulpspoorweg station aan de Velperpoort te Arnhem, bij ééne gelegenheid werd f 30 gestolen. Veronderstellende, dat de dader nog wel eens zou terugkeeren hebben een paar rechercheurs er zich gedurende een achttal nachten in hinderlaag gelegd en werkelijk kwam de inbreker in den nacht van Zaterdag op Zondag terug, Toen hij bij het verkennen van het terrein geen onraad bespeurde, paste hij zijn gewone methode toe, sneed een ruit uit het raam van hel kantoorlokaal en klom door de opening naar binnen. De rechercheurs hadden toen gemakkelijk spel en zonder tegenstand werd de stoutmoedige dief gepakt. Hij bleek te zijn een achttienjarige jongen, zekere V., wonende in de Schielstraat te Arnhem en hij bekende al de boven genoemde diefstallen te hebben gepleegd. Zijne moeder, van wie vermoed wordt, dat zij van de Inbraken afwist en van hei gestolen geld leefde, is eveneens gearres teerd. Aardbeving en overstrooming in Italië. Rome, 8 Jan. Het Fransche eskader heeft den fiden dc Haliaansche kust weer verlaten, na 65 000 rations voedings middelen verdeeld, en 50 tenten met 2000 dekens, benevens 10.000 francs gegeven Ie hebben. De meegenomen voorraad was daarmee uitgeput. Hedennacht zijn aardschokken gevoeld Ie Reggio, Brancaleone, Monteleone en Palmi. Verschillende gebouwen zijn op nieuw beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen evenwel niel voor. Bij de heden gehouden zitting der Kamer, waren de zaal en de tribunes stampvol; alle ministers en de voornaamste personen uit parlementaire kringen waren aanwezig. De president sprak slaande zijn redevoering u't, die staande door de afgevaardigden werd aangehoord. Terwijl de president sprak, waren verscheiden personen, die weenden. De president besprak de ramp. Onder algemeene toe juichingen uitte hij zijn dankbaarheid jegens de souvereinen, eskaders, matrozen en soldaten va i Italië en vreemde mogend heden, die deelden in italië's rouw. Her nieuwde toejuichingen weerklonken, toen de president zeide, dat Messina en Reggio weer uit de puinhoopen zouden verrijzen. Onder voortdurende toejuichingen be vestigde Giolitti eveneens, dat de beide sleden zullen herrijzen. Hij bracht ook zijn eeresaluut aan alle vreemde natiën, en deed voorstellen ten behoeve van de geteisterde streken. De president benoemde daarop een commissie, die reeds morgen verslag zal uitbrengen over deze voor stellen. Daarna werd de zitting opgeheven. Er is bij de Kamer een ontwerp ingediend om de regeering te machtigen 30 millioen lire uit te trekken als toe voegsel op de begrooting, om In de noodzakelijke behoeften van de ge teisterde steden te voorzien en gebouwen weer op te bouwen; bovendien worden de directe belastingen met een twintigste verhoogd. In de heden gehouden Kamerzitting constateerde de president, dat de ramp op Sicilië en in Calabrië alle andere, waarvan ,(le geschiedenis melding maakt, overtreft. Woorden zijn niet in staat, om onze groote droefheid uit te drukken. De president gedenkt de vier afgevaardigden, waarvan het zeker Is, dat zij op afschuwelijke wijze om het leven gekonun zijn. Men moet nu snel in de tegenwoordige behoefte voorzien met het volste vertrouwen in de toekomst van het vaderland, dat omringd en vertroost wordt door het algemeene medelijden. Volgens een bericht uit Genua heeft de bioloog dr. Gravehtz bevonden, dat de diepte der Straat van Messina door de aardbeving 500 meter Is verminderd. Onlze" ,u zijn de thans mede gedeeld' „itvoerlge berichten van de ellend na de ramp onder de gespaard geu'^venen. De ongelukkige menschen, dó^o voude, honger en dorst tot beesten gemaa,.' n^Ken met messen om ëen stuk brood of teug water. Maar ook daar zag men bewonderenswaardige voorbeelden van zelf-opofferlng en toewijding; als o. a. van een kreupel jonkmandie op zijn kruk voortdurend over de puinhoopen rondging om voedsel te zoeken en wat hij vond niet voor zichzelven behield maar aan de vrouwen en kinderen gaf, en die 's nachts met zijn lichaam den armen koortslijders tot hoofdkussen diende. Zondagavond zijn door een nieuwe zeebeving hooge golven over Messina ge slagen, waardoor de verwoeste stad ge deeltelijk werd overstroomd. Van de landingskaden werden 20 meters afgeslagen en de voorraad levensmiddelen, welke daar lag opgestapeld, alsook twee spoorwagens met mondbehoeften, werden in zee gesleept. Een aardschok heeft de vernieling voltooid van het kerkhof van Messina, één der schoonste van Italië. De vorige week is de slaat van beleg in werking gelreden. Volgens de bladen zijn er nog slechts eenige (Overgenomen alt het Nieuwsblad van Friesland). X. Behalve bed opmaken, vloervegen, kleeren schuieren, schoenpoetsen, had mijn huis bediende nog voor vele kleinigheden te zorgen. Hij moest mij koffie zetten, een glas water b:«ngen, de pijp stoppen (de Turksche Nargileh), vuur hiervoor b >6 ,it ver,. :wen, kortom, op alle k! ile i rfiten attent zijn. Aanvar .'lijk kon ik hem niet anders dan met ébaren iets vragen of opdragen. Om eer 'glas water te krijgen was een beweging van de hand naar den mond spoedig voldoende; wilde ik rooken en vuur hebben, dan behoefde ik hem slechts een sigaret te laten kijken; zoo bracht hij papier als ik een potlood in de hand nam, enz. Dit ging zonder mankeering, wijl het eenvoudige zaken waren, die dagelijks voorkwamen. Maar veel verder kwam men ook niet met de gebarentaal. Gelijk reeds verhaald, koslte 't mij al moeite mijn eieren, die ik hem in bewaring had gegeven, ge kookt te krijgen. Wanneer ik mij In het gezelschap van eenige Turken bevond, die nieuwsgierig waren iets meer van mij en mijn land te weten, dan raakten we spoedig uitgepraat met onze gebaren. Dat ging op de wijze van doofstommen, maar op lange na zoo vlot niet als deze onder elkander. Daarenboven bleek de gebaren taal niet internationaal te zijn. Willen wij hier te lande een ontkenning uitspreken of „neen" zeggen, dan heeft men een voudig het hoofd te schudden om verstaan te worden. De Turken maken inplaats een achterwaartsche beweging met het hoofd en klakken tegelijkertijd even met de tong tegen 't verhemelte. In Italië, waar ik later kwam, heb ik voor eene afwijzing of ontkenning dezelfde beweging met het hoofd waargenomen, zonder meer. Om uit te drukken dat twee personen bizonder goed met elkander overweg kunnen, leggen de Turken met overigens gesloten vuisten de twee wijsvingers uit gestrekt precies naast elkander. Wilden wij dat idee in gebaren uitdrukken, wij zouden onze toevlucht nemen tot het „twee handen op één buik", wat bij ons spreekwoordelijk is. Willen de Turken het tegenovergestelde uitdrukken, n.l. dat het tusschen twee personen niet in den haak is, dan „haken ze de beide pinken in elkaar". Een „zeer goed" werd aangeduid door van de rechter hand de toppen der vier vingers en duim bijeen te brengen, onder een ietwat schuddende beweging der hand. Over het wenken en terugwijzen met de handen of armen voor de begrippen „naderen en verwijderen" heb ik reeds vroeger ge sproken, toen ik op het plein voor mijn woning tegenover Nadir Aga kwam te staan en een dwaas figuur maakte. De dierentaal bleek mij wel internationaal te zijn, hoewel mijn bediende het „kök- kók-in-ael" niet bleek te verstaan. Vaak is mij die taal van dienst geweest al was het alleen maar om den naam van een dier te weten te komen. Zoekend naar de veestallen b.v. bracht het baboe van de koe mij ter verlangder plaatse. Één gebaar evenwel werd over en weer steeds goed verstaan, dat was het lachen, waarmede elk onderhoud gekruid werd, dat ik met de Turken had, en het schreien zou ook wel begrepen zijn, doch daar is het gelukkig niet aan toegekomen. Nu ik het over tegenstellingen heb, wil ik ook in ander opzicht eenige vermelden, n.l. gebruiken, hier en ginds, die tegen over elkander staan als de begrippen Oost en West. Natuurlijk is het dat de menschen die in het Oosten zijn geboren en getogen, in denken en doen veel verschillen van die in het Westen, wijl de omstandig heden van klimaat, leven en werken zoo veel verschillen. Wanneer we de Turken vergelijken met de Westerlingen, afge- gescheiden van gelaatskleur en type, dan zien we o. a. dat de eersten niet veel werk maken van hun toilet. Ze laten het haar niet groeien, loopen liefst met bloote halzen, vaak met naakte armen en voeten, zetten de muts of fez in huis niet af, groeten ook niet met het hoofddeksel en prefereeren ruime kleederen. Alles gemaks halve, en ik moet zeggen, dat ik spoedig denzelfden weg volgde. Wanneer ik niet uitging en binnen de poorten bleef, dan maakte ik het mij ook zoo gemakkelijk mogelijk en liep in navolging ook al met ontblooten hals, ook in een lang nacht hemd en ook met bloote beenen in pantoffels, evenals alle Turken in mijne omgeving, die overdag liefst wat gingen liggen op een divan binnen- of een bank buitenshuis, rookend de Nargileh of Turksche pijp. Ook vlijden ze zich wel neer op het gras in de parken. Men bedenke, dat het klimaat in Turkije veel warmer is dan hier. Het kon er heet wezen midden op den dag. Dan zag men geen wandelaars, en was het stil en ver laten in heel het hof. De avonden waren gewoonlijk prachtig, geheel naar wensch, doch tegen het opkomen der zon kon het koud wezen. Van wege de koele morgen lucht werd - ik dan ook gewaarschuwd om de ramen van mijn kamer niet te hoog opente laten of liever nog die geheeltesluiten. Het schrijven der Turken ging naar onze wijze van zien ook vreemd. Ze gebruikten geen stalen of veeren, maar houten pennen. Pen en penhouder bestonden uit een stuk en vormden samen een kokertje, eener- zijds spits toeloopend. De punt was natuur lijk gespleten. Deze pennen van hout werden versneden en gepunt als hier In vroeger tijd de veeren pennen. Dat gaf vaak dikke, vette halen en ook wel vlekken, maar deze werden met een natgemaaklen vinger weggewischt alsof het niets was. zoodat er geen spoor van achterbleef. Wanneer ze zich vergisten met schrijvenwas het al weer de natte vinger, die oogenblikkelljk schoon schip maakte. 'I Moet zeker een ander soort inkt zijn geweest, die in Turkije gebruikt werd. Men schreef de regels ook niet van links naar rechts, gelijk hier, maar juist andersom, van rechts naar links. Nog een derde verschil was, dat de Turken het stuk papier, waarop ze wilden schrijven, niet vóór zich legden op tafel of lessenaar, maar het in plaats op de vlakke hand legden. Was het wat groot, dan werd het dubbel gevouwen en nooit had men de hand op het papier. Hier steekt men de pen achter het oor, wanneer ze lijdelijk buiten dienst is, doch ginds in plaats onder de fez. Zoo is er veel averechts in der Turken doen naar onze opvatting. Om hier nog een enkel voorbeeld aan toe te voegen, wijs ik op het aantrekken van een jas. Hoe dit bij ons geschiedt weet ge, doch de Turk werpt de jas over het hoofd en klimt er dan in met beide armen tegelijk. Probeer maar eens het hem na te doenl Wyckel. S. H. (Wordl vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1