QuakerOab Uit Stad en Provincie. razenden timmerman toegedacht, die vóór men hem grijpen kon de trap afliep en de vlucht nam. Dadelijk werd hulp gehaald voor de veel bloed verliezende dienstbode en de geneesheeren, de heeren M. J. M. Vuljlsteke en N. Waterman, spoedig verschenen, bevonden haar toestand levensgevaarlijk. Haar was een 15 centimeter lange snede over het rechterdijbeen toegebracht, waarbij verschillende spieren zijn doorgesneden en een groote wonde aan den buik. Naar het ziekenhuis is Huigje onmiddellijk gebracht. Met de geneesheeren verscheen ook ter plaatse de inspecteur van politie, de heer j. Postmus, die na de verwonde dienstbode een voorloopig verhoor te hebben afgenomen, dadelijk maatregelen nam om den dader in handen te krijgen. Zoo waren spoedig persoonsbeschrijvingen van den timmerman David Woerlee, die de Hooidrlft op en de Delftshavensche Schie langs geloopen was, aan alle politie- bureau's en posten gezonden. Blijkens deze persoonsbeschrijving droeg de vluchteling een bril, en toen nu in den afgeloopen nacht te omstreeks uur twee agenten van politie op de Spaansche- kade een man ontmoetten, die daar heel vreemd rondliep en zagen dat hij een bril droeg, liepen zij op hem toe, met het voornemen hem aan te spreken. De man wachtte hun komst niet af. Hij snelde den Haringvliet Zz. op en met een aanloop sprong hij daar tegenover perceel 62 te water, verdween onder de schotsen en verdronk. Twintig minuten later werd zijn lijk door een agent van politie met een schippershaak opgehaald en naar het voor drenkelingen bestemde gebouwtje op de algemeene begraafplaats overgebracht. Op het lijk gevonden papieren toonden aan, dat het de gezochte David Woerlee was. Het mes, waarmede hij zijn meisje, Huigje Moerkerk, de verwondingen toebracht, werd niet bij hem gevonden. De 60-jarige A. H., huisvrouw van M. C. B., wonende te 's-Oravenhage, kwam Zaterdagmiddag haar dochter zoeken, van wie zij vermoedde, dat zij vertoefde in één der woningen aan de Wijde Broedersteeg. in pand no. 12 won zij Informatie in bij de bewoners van 2-hoog, doch viel zij ongelukkigerwijze van de trap en kwam terecht in het portaal der eerste verdieping. Door de bewoners dier verdieping opge nomen, overleed zij Zondagochtend, ver moedelijk tengevolge van schedelbreuk en een breuk in de ruggegraat. Het lijk werd Zondagmiddag met den transportwagen naar Crooswljk overge bracht. Dordrecht, 11 Jan. Tijdens het vervoer per post tusschen Zwijndrecht en Rotter dam is ontvreemd een aangeteekende brief, inhoudende 14 wissels en accepten, 2200 mark Duitsch bankpapier en onge stempelde postzegels. Enkele postbeambten zijn reeds verhoord en huiszoekingen zijn gedaan, doch zonder gevolg. Stad aan 't Haringvliet, 11 Jan. De echtgenoote van den heer C. Knape was in hare woning, toen plotseling de vloer, waarop zij stond, Ineenzakte en zij naar beneden viel. Zoodra zij, van den schrik eenigszins bekomen, weder grond onder zich voelde en keek in welke omgeving zij was, bleek haar, dat zij gevallen was in een vroeger bewoonden kelder van 4 meter diepte. Met veel moeite werd zij uit haar on aangenaam verblijf bevrijd. Breda, 11 Jan. De strafgevangenis alhier is propvol. Geen kamertje is meer disponibel. Een Tilburgenaar F. C. H. genaamd die er gevankelijk heenge bracht was, moest men terugzenden. Hij werd voorloopig op vrije voeten gesteld. Zierikzee. De beperking van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge de door den Commissaris der Koningin In deze provincie gemaakte bepaling, opgeheven, met ingang midder nacht tusschen 12 en 13 dezer. Ten huize van den heer Adriaanse hield de Afdeeling „Oranje-Nassau" te Zierikzee van de vereeniging „Volksweer baarheid" haar algemeene jaarvergadering. Uit het versiag van den secretaris bleek, dat 't ledental thans 90 bedraagt; terwijl mede 11 donateurs de afdeeling financleelen steun bieden. Dit bleek ook uit het verslag van den penningmeester, want deze kon, niettegen staande de vele uitgaven, nog op een batig saldo wijzen. Voorts werden de aftredende bestuurs leden, de heeren J. Davidse en Joz. Coumou met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl wegens vertrek in plaats van den heer K. Holm gekozen werd de heer Jt. Uil, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren J. Davidse, voorzitter; J. Coumou, secretaris; J. H. Brouwer, penningmeester; J. H. Landman en Jt. Uil. Voorts werden afgevaardigden gekozen naar de te houden vergadering van den Ring Schouwen—Dulveland. Terwijl ten slotte een bestuurslid zich bereid verklaarde in Februari a.s. in een openbare vergadering een lezing te houden in het belang van „Volksweerbaarheid". Bij kon. besluit is pensioen verleend aan: L. Hogerland, hoofd eener openbare school te Middelburg, ad f 762; M. L. van Vessem, onderwijzer te Axel, ad f376; O. P. L. van Ham, hoofd eener openbare lagere school te Oostburg, ad f 1087; F. G. de Liefde, lecraar aan 's Rijks H. B. S. te Middelburg, ad f 435. Door Belgische douanen zijneven over de Nederlandsche grens bij Overslag 5 koeien aangehouden, die België werden binnengesmokkeld. Ten slotte wisten de smokkelaars nog mërVTcöe te ontvluchten, zoodat 4 koeien werden benaderd. Voor de smokkelaars dus een schade- postje. L- De firma W. J. van Hoogstraten^ boekhandel, Noordeinde 98 te 's-Graven- hage, is bezig met de samenstelling van een gids van de in Nederland bestaande muziek-, zang- en dillettanten-tooneel- vereenigingen. In dit werk zullen gratis worden opgenomen alle bovenstaande vereenigingen in Nederland. De vereenigingen, die in dit werkje wenschen te worden opgenomen, zenden daartoe franco opgaven vannaam der vereeniging, doel en zetel, benevens de namen met voorletters van den voorzitter, den secretaris en den penningmeester met hunne woonplaatsen. Bruinisse. De Christelijke Zangvereeni- glng „Soli Deo Gloria" alhier gaf Dinsdag avond in de conferentiekamer haar tweede uitvoering. Een zeer talrijk publiek was opgekomen, dat met onverdeelde aandacht en groot genoegen de uitvoering der ver schillende zangnummers aanhoorde. De verschillende nummers werden over 't geheel goed gezongen, van enkele mag gezegd worden, dat de uitvoering uitstekend was. Een paar nummers „Vertrouwen" en „De Kerkklok" werden op verzoek herhaald. Een tweetal voordrachten, één voor dames en één voor heeren, wisselden de zang nummers af. Ook deze vielen in den smaak der aanwezigen. Den directeur, den heer H. G. van den Doel te Zierikzee, is de taak een zangvereeniging te leiden blijkbaar uitstekend toevertrouwd, terwijl de dames- en heeren-leden toonden van zijne leiding goed geprofiteerd te hebben. Het was in één woord een aangename avond. Zijpe, 13 Jan. Dat de Noorden- en Westenwind het opruimen van het ijs veel hebben bevorderd, bewijst wel de drukte en bedrijvigheid der scheepvaart. Donderdag zagen wij verschillende stoomschepen van uit België naar Holland gaan, wat de volgende dagen door zeilschepen werd opgevolgd. En nu is de toestand weer zóó, alsof er geen ijs is geweest. Door tal van sleepen en zeilschepen kenmerkt zich het groote transport. De beurtschepen en motors hebben hun geregelde vaart weer ondernomen. Ook de schepen, die hier en daar waren ingevroren, hebben hun zeilen aan den mast bevestigd, en zijn reeds uitgevaren naar havens, waar zij zoo spoedig moge lijk hun lasten inschepen. De bedrijvigheid in oesters en mossels is verstreken week groot geweest. lederen dag kon men niet minder dan vier of vijf kor-stoomschepen op de banken in volle werking bezig zien. Scherpenisse. Voor de op 1 Maart a.s. te vervullen vacature van secretaris-ont vanger van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, zijn door het dijkbestuur van bovengenoemd waterschap op de voordracht geplaatst: 1. I. van Es, burge meester, 2. L. C. van Doorn, gem.-secretaris, 3. M. Hage; allen wonende alhier. Tholen, 12 Jan. In de heden gehouden algemeene vergadering van het Groene Kruis werd besloten, zich aan te sluiten bij de provinciale vereeniging, gevestigd te Middelburg. Voorts werd besloten tot aankoop van een gesloten kerkgebouw. Wanneer de fondsen het toelaten, zal dit worden ingericht voor magazijn met ontsmettings lokaal, lighal, gelegenheid tot baden, enz. De heer Catz, geneesheer te Nieuw- en St.-Joosland, hield een leerrijke lezing over kwakzalverij. Jammer dat de redenaar was gebonden aan het tijdstip van vertrek met de tram. Colijnsplaat, 12 Jan. Gisteren werd in het café van den heer T. O. Schikker alhier, de eerste openbare vergadering ge houden naar aanleiding van het te houden festival op den a.s. Tweeden Pinksterdag, door de muziekvereeniging „Wilhelmina". In die vrijwel goed bezochte vergadering werden achtereenvolgens benoemd in de commissie van uitvoering: Tot eere-voor- zitter de burgemeester, de EdAchtb. heer J. W. A. Stiite; tot voorzitter de heer J. Huissoontot vice-voorzitter de heer P. C. W. Swemer; tot secretaris de heer Q. van As; tot penningmeester de heer H. M. Haring mans en verder als leden de heeren: dr. A. Aaltsz en J. Vermeulen. Den ingezetenen zal binnenkort een lijst worden aangeboden voor bijdragen in de te maken kosten. Vlissingen, 11 Jan. Voor de eerste maal na zijn redding heeft er Zaterdag een ontmoeting plaats gehad tusschen den kapitein van den ongeveer een jaar geleden in het zeegat verganen Engelschen drie mastschoener „Doris" en de Schroevers. Van een inkomend schip hadden zij ver nomen, dat bedoelde kapitein als gezag voerder van een ander driemastschip op weg was naar Antwerpen en binnen enkele dagen passeeren zou. Toen gemeld schip in aantocht was, roeiden zij er heen en troffen daar werkelijk den bedoelden kapitein aan. De hernieuwde kennismaking had onder heel wat gunstiger omstandigheden plaats dan de eerste, toen zoowel de Schroevers als de kapitein in levensgevaar verkeerden. Een heele poos werd aan boord ver toefd, verschillende herinneringen werden nog eens opgehaald en vanzelf nog menige blik geworpen in de richting van de plaats, waar zooveel ellende was geleden en met zulk een mannenmoed was ge streden. Op het verzóek om mee door te varen naar Antwerpen en daar meer op gemak nog eens van elkanders gezelschap te genieten, konden de Schroevers niet ingaan. Zij verlieten na eenigen tijd den schoener weer, met de belofte, als hij de volgende week terugkomt, nog even een afscheids- visitie te komen brengen. De plannen om de terreinen van de fabriek „De Schelde" alhier te vergrooten, welke reeds lang hangende zijn, worden zoo langzamerhand verwezenlijkt. Reeds geruimen tijd geleden is een groot gedeelte, tot nog toe publieke weg, dat het eigendom dier Maatschappij was, voor het verkeer afgesloten en een bergplaats geworden van doelloos materiaal. Dezer dagen is men wederom bezig een groot gedeelte te omheinen en naar verluidt, zal daarop een nieuwe electrische centrale verrijzen. Niet lang zal het meer duren of één der hoofdverbindingen tusschen oude en nieuwe stad, uitkomende op de Tonnenbrug, zal afgesloten worden en de bebouwde grond op de Dokkade tot fabrieksterrein worden ingericht. Groote plannen zijn voorts nog in voor bereiding, die echter tot op 't oogenblik stipt geheim worden gehouden. Een treffend sterfgeval had hier plaats. Toen Dinsdag de oudste geneesheer Ie dezer stede, de heer F. C. Stewart Schultz, naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, stond ook het lijk van zijn 84-jarige echt genoote boven aarde, die Maandag is gestorven. Hontenisse, 11 Jan. Ongeveer tien jaar lang kwamen in deze gemeente telkens branden voor, die blijkbaar door kwaad willigen waren aangestoken, doch men zocht die tevergeefs. In 1904 zelfs hadden tien branden plaats en verbrandde veel vee. De bewoners zetten op eigen kosten nachtwachters uit, terwijl de politie op de loer lag, doch zonder succes, 't Spreekt vanzelf dat een en ander schrik veroor zaakte onder de in- en omwonenden. Het kroondomein loofde f 1000 premie uit aan hem, die zoodanige aanwijzingen gaf, dat een straf volgde. Thans is men de daders op het spoor. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had alhier wederom een brand plaats en wel bi] zekeren De Waal. Kapitein Thomson, die zich in die ge meente bevond, begaf zich er onmiddellijk heen met zijn brigade en legde de hand op de personen, die maar eenigszins werden genoemd In betrekking tot de plaats gehad hebbende onheilen. Hij begaf zich met de zijnen naar een herberg en arresteerde daar zekeren A. A. van J., schildersknecht. Deze begon met alle schuld van zich te werpen, maar was zeer ontdaan en deed, in 't nauw gebracht, mededeelingen, waarbij hij een ander als dader aanwees. Dat was zekere P. C. J.die nog dien- zelfden nacht in zijn huis eveneens werd aangehouden, doch eerst den volgenden dag tot een volledige bekentenis kon worden gebracht. Beide zijn hedenmorgen ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Na verhoor van den rechter-commissaris is A. A. v. J. op vrije voeten gesteld. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender Van 1-5 regels f 1,—; elke regel meer f 0,20. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Scherpenisse, 12 Jan. Ten overstaan van notaris Meulenberg te St.-Maartensdljk, en ten verzoeke van J. Suurland alhier, werden hedenavond in het openbaar, bij inzet, geveild 1°. een woonhuis en erf, staande en gelegen in de Bakkerstraat alhier, voor f 500, door K. v. d. Werff; 2°. een woonhuis en erf, staande en gelegen op de Lage Markt alhier, voor f 400, door Anth. L. Groenewege 3°. een vrouwenzitplaats van G. Bolier. in de Ned. Herv. Kerk, voor f 35, door M. L. Andriesse, allen wonende alhier. Een Middelburgsch bewijs voor Zierikzee. Mejuffrouw J. Bouwens, Vlissingschestraat K 48 te Middelburg, meldt ons: Gedurende acht maanden leed ik onophoudelijk aan een vreese- lijke pijn in het benedengedeelte van den rug en in de lendenen. Het ergste was het wanneer ik bukken moest en als ik mij daarna oprichtte, scheen het wel alsof Ik door den grond zou gaan; zelfs wanneer ik van mijn stoel opstond, had ik veel pijn. Ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogen, en kreeg zwee tingen, welke onmiddellijk door huiveringen gevolgd werden. Allerlei geneesmiddelen hier voor aangewend, brachten mij geen baat, tot dat ik ten slotte kennis maakte met Foster s Rugpijn Nierenpillen en het is mij een vreugde u te kunnen berichten, dat Ik hierdoor een groote verlichting bekomen heb, en toen ik twee doozen gebruikt had, was mijn pijn zoo goed als geheel verdwenen. Uit dankbaarheid zal ik ze steeds andere lijders aanbevelen. Ik ondergeleekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke w|ze die u goeddunkt. De échte Foster's Rugpijn Nierenpillen geven geleidelijk genezing aan het teere nieren-organisme, daar ze de nieren helpen om het bloed te zuiveren en den vloeibaren afval uit het lichaam te ver wijderen, die rugpijn, rheumatiek, onregelmatige waterloozing, graveel en steen in de blaas ver oorzaken. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn de pillen, die'*ffC2uUen genezen, laat u niet overhalen iets anders te probeeren. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. Potter, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 veer één of f 10,— voor 6 doozen. Namaak van Quaker Oat9 biedt niet de voordeelen van dit uitstekend produkt. Zij is bij voorbeeld niet zoo vrij van stof en doppen en bijge volg niet zoo sma kelijk en voordee- lig in het gebruik. Alleen in pakken 1 Landbouw en Veeteelt. Kerkwerve. Uit het verslag van de landbouw-vereeniging alhier blijkt, dat gedurende het jaar 1908 aan kunstmest stoffen, krachtvoeder-artikelen en zaaizaden is aangekocht voor de som van f 10871,535 Het ledental bedraagt thans 58, terwijl de functies van voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester respectievelijk vervuld worden door de heeren: C. J. Boogerd, M. Boot Jz., J. Evertse en C. D. v. d. Linde. Door de Incasso-Bank, samen met de heeren Oppenheim Van Till te 's-Gravenhage en P. A. G. Gilse Zonen te Rosendaal zijn van de onlangs te Dinteloord opgerichte coöp. suikerfabriek f 900.000 obligatiën overgenomen. RECHTSZAKEN. De ambtenaar van het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam eischte tegen den 26-jarigen bakkersknecht H. S., die in den ochtend van 25 Augustus j.l. den bejaarden winkelier Kruijder, in de Marnixstraat aldaar, met een mes deerlijk aan den hals verwondde, met 't doel diefstal te plegen, wegens poging tot moord, 8 jaar gevange nisstraf. KERKNIEUWS. Reuesse. Gekozen tot gemachtigde in het „kiescollege tot benoeming van ouder lingen en diakenen" de heer C. v. d. Hoek. Nu moet nog eene herstemming plaats hebben voor een lid van het kiescollege tot beroeping van predikanten, en wel tusschen de heeren J. Braber Jz. en H. Gilljamse. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van den Protestantenbond. Één van de belangrijkste werkzaamheden van de jonge afdeeling is het catechetisch onderwijs, dat tot heden in de genoemde dorpen aan ruim 90 leerlingen gegeven wordt. Het onderwijs is kosteloos. Door den Raad van Ministers Is aan de kerkgenootschappen hier te lande een schrijven gericht, waarin de voorbeden der kerken worden gevraagd met het oog op de blijde en ernstige verwachting van H. M. de Koningin. indertijd geschiedde dit vanwege Koning Willem lil. Tweetal bij de Geref. Gem. telerseke, ds. J. C. Aalders te 's-Oravenpolder en J. H. Lammertsma te Tholen. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Dirkshorn (N.-H.), door ds. J. Sybrandy te Krabbendljke. OflDERW IJ S. De voordracht voor hoofd der school te Borsselen bestaat uit de heeren J. van Houte te Oostburg, H. de Priester te Borsselen en P. 1. van der Weele te Poortvliet. Colijnsplaat, 12 Jan. Benoemd lot onderwijzer aan de openbare lagere school te Maarsen, op een jaarwedde van f 600, met een jaarlijksche verhooging van f 25 tot een maximum van f 800, de heer J. W. A. Vermeulen van deze gemeente. De heer J. M. Vermeulen, hoofd eener school te Gastel, is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal aan de Rijksnormaalschool te Dinteloord. Het aantal christelijke scholen in ons land bedroeg 1 Januari 1.1. 936, tegen 137 in 1864. Het getal leerlingen is 147.575. St.-Filipsland, 12 Jan. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de heeren J. J. Schoo en C. v. Bendegom, respectievelijk tot voor zitter en secretaris. „SCHUTTEVAER". Blijkens het voorloopig verslag der werkzaamheden van het hoofdbestuur der schippers-vereeniging „Schuttevaer" over 1908, heeft dat jaar voor de vereeniging vele redenen tot tevredenheid gegeven. Het aantal afdeelingen bleef stationair. De afdeeling Smilde ging verlorendaarentegen werd een nieuwe afdeeling Amstelland op gericht. Het hoofdbestuur vreest echter dat deze afdeeling een zeer kort bestaan zal hebben. Ook de afdeeling Makkum is kwijnende en zal waarschijnlijk verloren gaan. Daarentegen tiim bij vele afdeelingen het ledental sterk toe; de afdeeling Amster dam o. a. klom éan 150 tot 215 leden. Het hoofdbestuur meent over het werk der vereeniging tevreden te mogen zijn. Op vele verzoeken werd een gunstige be schikking ontvangen, terwijl het hoofd bestuur de overtuiging bezit, dat op nog vele hangende aangelegenheden mede een gunstige beschikking zal volgen. Bovendien wijst het hoofdbestuur er op, dat bij de jongste behandeling van hoofd stuk IX in de Tweede Kamer, zoovele afgevaardigden het voor de scheepvaart- belangen opnamen. Het hoofdbestuur is er van overtuigd, dat dit een gevolg is van zijn onvermoeid streven in die richting. Ook naar buiten uit heeft „Schuttevaer" kracht ontwikkeld en menigeen doen inzien dat de scheepvaart één der eerste factoren is voor de welvaart van ons volk, dat de belangen van het schippersbedrijf, om het algemeen te dienen, dus moeten worden voorgestaan. Dergelijk resultaat is zeker wel het schoonste, wat men verwachten mag, zegt het hoofdbestuur. Huldeblijk aan de Koningin. In verschillende gemeenten van ons land zijn comité's gevormd om aan H. M. de Koningin bij de vervulling der blijde ver wachting een huldeblijk aan te bieden. Te Maastricht is een comité gevormd, dat ten doel heeft, om uit de inschrijving een gouden rammelaar aan te koopen. Burgerlijke Stand van Oud-Vossemeer. December 1908. Geboorten: Cornells, zoon van Cornells Lindhout en Anna Maria Meerman. Marina, dochter vanJohannis van den Boogaard en Barendlna van Drlei. Christina Geertrulda, dochter van Adriaan de Jong en Cornelia Clara Maria Clarljs. Huberdlna Johanna, dochter van Gerard Mlnheere en Adrlana van den Houte. Krina, dochter van Machlel Pipping en Laurlna Berkeij. Lena, dochter van Jacobus Qulst en |acoba Janssen. Johannis Cornells, zoon van Anthonle Cornells Lindhout en Jacoba Maria Geuze. Trijntje, dochter van Jan Stelwagen en Janke Ullkes van der Wal. Matheus Johannis, zoon van Rokus Cornells Rijnberg en Pieternella van der Klooster. Huwelijken: Martlnus Pollle, j.m., 21 j., en Wlllemlna Pieter nella Jagt, j.d., 19 j. Overladen: Abraham Goedegebuure, 85 jaar, weduwnaar van Jacoba Maria Priem, bevorens van Leuntje van Dussen. TELEQRAMMEN. Rome, 13 Januari. Opnieuw heeft een hevige aardbeving heden door geheel Toscane gewoed. CORRESPONDENTIE. Oosterland. In ons volgend nummer. De Redactie,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2