ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 12 Januari 1909. werk voor de ki (Z i e r i lx z e e s c li e Cour an t). AANKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8719. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. KADASTER. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Landmeter van het kadaster, belast met den velddienst, bij gunstig weder, op het eind dezer maand, zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aanvangen, tot. het opnemen van alle ten einsveranderingen, welke eene wijziging in de kadastrale stukken ten gevolge hebben. Zierikzee, den 9 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter algemeene kennis, dat overeenkomstig 2 van art. 27 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland (Provinciaal blad No. 79 van 1901), van den 15 Januari e.k. af tot en met den 15 Februari e.k., dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een van Gedeputeerde Staten van Zeeland ontvangen ontwerp van wijzi ging van den ligger der wegen en voetpaden in de voornoemde gemeente, met de kaart, alsmede dat gedurende dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden Ingebracht bij Gedeputeerde Staten voornoemd. Zierikzee, den 11 Januari 19Ö9. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Nog ruim één maand, en de fatale termijn, waarop geen aangifte van de kiezerslijsten meer gedaan kan worden, is verstreken. Vijftien Februari toch is de laatste dag der aangifte. Den tijd, dien men nu nog ruimschoots heeft, moet men zich dan ook ten nutte maken: I. om te zorgen, dat zij, die den 15den Mei 1909 den vijf-en-twintig-jarigen leef tijd zullen bereikt hebben, op de kiezers lijsten gebracht worden; II. om te onderzoeken, of er soms in vorige jaren door verzuim ingezetenen niet op de kiezerslijsten gebracht zijn geworden; lil. om te weten, dat, wie éénmaal kiezer is, ook op de kiezerslijst blijft; IV. om na te gaan, of kiezers, die zich elk jaar op nieuw als zoodanig moeten opgeven, dit wel gedaan hebben. De taak voor een en ander rust in deze hoofdzakelijk op de kiesverenigingen en de comité's van actie. Van het gewicht dier taak zij voorname lijk de liberale partij doordrongen, want zij is in tegenstelling met haar tegen standers, van laksheid in dit opzicht niet altijd vrij te pleiten, ai valt ten haren gunste te boeken, dat zij in 1905 flink voor de kiezerslijsten gewerkt heeft. De antirevolutionairen men houde zich hiervan overtuigd zullen er wel voor zorgen, zonder dat zij eenige aan sporing hiertoe van noode hebben, dat al hunne mannetjes op de kiezerslijst voor komen. Aan het werk dus in dezen tijd met onverflauwden ijver, opdat ons aantal bij de aanstaande Juni-verkiezing zoo sterk mogelijk zij, en als een ondoordringbare phalanx sta tegenover het reeds geopend geschutvuur der mannen van rechts. AMERIKA. Uit Amerika wordt buitengewoon strenge koude gemeld, zelfs in de meer zuidelijk gelegen stalen, tot Texas toe. In Dakota en Montano heeft het 30 graden Fahrenheit gevroren, terwijl het te Chicago overdag nog 10 graden vroor. Uit de bergstreken van Montano meldt men een koude tot 60 graden vorst. Men verneemt ook van menschen, die zijn doodgevroren. In New-York daarentegen is het weer be trekkelijk zacht en raakt de thermometer slechts even het vriespunt. Te Rockwell, in den slaat Iowa, heeft een juffrouw Powell, na ernstig ongenoegen te hebben gehad met haar man, haar vier kinderen doodgeschoten, en loen zelfmoord gepleegd. ITALIË. De Köln. Zeitung bevestigt, dal de paus zich over Italiaarisch grondgebied naar het hospitaal Santa Martha begeven heeft om de gewonden bij de aardbeving te bezoeken. Daarmede is gebroken met de sedert 20 September 1870 gevolgde gewoonte, zegt het blad; Pius IX en Leo XIII hebben zich steeds als gevangenen in Rome beschouwd. HONGARIJE. Een vreeselijk drama is afgespeeld In de Hongaarsche slad Stuhlweissenburg, waar een gemaskerd man de ambtenaren van het postkantoor dwong, de kas af te geven. Dezen, die vreesden voor hun leven, overhandigden het aanzienlijk be drag van 58.000 kr. De snoodaard schoot toen toch nog één der klerken dood, doch werd daarna gegrepen door de overige beambten, die den roover den schedel verpletterden, 't Bleek, dat de misdadiger een beambte uit een naburige stad was, die met medewelen van zijn vrouw zijn misdaad had gepleegd. OOSTENRIJK. Weenen, 9 Jan. In diplomatieke kringen toont men zich getroffen door een artikel in Die Zeit, waarin de volgende zinsnede voorkomt; „Wij voelen ons zooveel te meer gerustgesteld door den steun van de bevriende Duitsche regeeringomdat ondanks de schijnbare behoefte om bij gestaan te worden, wij op dit oogenblik niet de beweldadigden in den Bond zijn, maar wijl dit in werkelijkheid Duitschland is. Niet tegen ons is de voortdurende omsingelingspolitiek gerichtdie door Engeland wordt gevolgd, maar tegen den geduchten Duitschen mededinger. De conferentie van Reval had ten doel, in de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie de Irouw aan den Driebond te vernietigen en alle vijandschap, die de annexatie van Bosnië en Herzegowina van de zijde van Europa ontmoet, zou verdwijnen, als wij slechts blijk zouden geven, het verbond met Duitschland te willen laten varen. Als Duitschland ons heden aan ons lot overliet, zouden niet wij morgen in Europa geïsoleerd zijn, maar wel zou dit het geval met Duitschland wezen". RUSLAND. De begrafenis van vader Ivan van Kroonstad heeft aanleiding gegeven tot een indrukwekkende betooging. Meer dan 20.003 geloovigen volgden den lijkstoet over het ijs naar St.-Petersburg. Twee regimenten begeleidden het lijk. Langs den weg waren reddingsstations opgericht, voor het geval het ijs mocht bezwijken; alles liep echter in de beste orde af. Sommige bizonder devote personen trokken schoenen en kousen uit, en volgden het lijk barre voets. Te St.-Petersburg wachtte een menigte van duizenden menschen den geheelen dag, ondanks zwaren sneeuwval, de aan komst van het lijk af, en vergezelde het naar het klooster, waar de teraarde bestelling plaats had. FRANKRIJK. In den sneltrein van de Cóte-d'Azur, lusschen Chalons en Fontaines, heeft Donderdag een zeer merkwaardig voorval plaats gehad; terwijl de trein in volle vaarl was, verbrijzelde een reusachtige arend, die reeds eenigen tijd was mee gevlogen, met zijn geweldigen snavel het raam van den goederenwagen, en viel den zich daar bevindenden hoofd-conducteur Lecourt aan; er ontstond een vreeselljke strijd tusschen man en roofvogel, en eerst na langen tijd kon de conducteur het buitengewoon groote dier, welks vlucht minstens 2 meter bedroeg, overmeesteren en vastbinden. BELGIË. Donderdagmorgen werd er brand ontdekt in de slaapkamer van een huis der Salvator straat te Gent, waar een 20-jarig meisje ziek te bed lag. Dil meisje werd erg ge brand en moest door middel van een ladder door een venster gered worden. Men dacht dat de brand veroorzaakt werd door een petroleumlamp, die nabij een kapstok geplaatst was, want alle kleedlng- slukken waren verbrand. Een blad weet echter te vertellen, dat het meisje, volgens haar eigen verklaring, zich zelf heeft willen verbranden, omdat zij aan een ongeneeslijke ziekte leed, die haar ondragelijke pijn veroorzaakte. Zij was met dit doel op een zak zaag meel gaan liggen, dien zij in brand had gestoken. Dts avonds wJs de ongelukkige stervend. Woensdagavond vond te Appelterre een brievenbesteller, die langs de spoorlijn naar huis ging, naast de baan een oude vrouw bewusteloos liggen. De man ver wittigde den dichtbijzijnden baanwachter en, na veel zorgen, kwam de vrouw lot bezinning. Zij verklaarde 70 jaar oud te zijn en woonachtig te Geeraardsbergen; zij had uit een venster van een wagon willen kijken, toen het portier, dat slecht gesloten was, open ging en zij uit den trein viel. De arme vrouw is naar haar woning overgebracht; men hoopt haar te redden. NEDERLAND. Akkerwoude (Fr.), 8 Jan. Gisteren morgen had alhier bij de bizondere school een treurig ongeluk plaats. De broeders W. en J. Westra zouden per fiets naar hun werkplaats in den timmerwinkel van gebr. v. d. Meer. Eerstgenoemde droeg in de ééne hand een bijl. Toevallig kwamen eenige kinderen uit de school en liepen op den weg. Reeds eenige malen hadden de fietsrijders gebeld. De kinderen even wel trokken elkander hand aan hand van den éénen kant van den weg naar den anderen. Een botsing met de fiets werd daardoor onvermijdelijk Het 10-jarig dochtertje van den armmeester E. S. kwam met het rijwiel van E. ,W. in aanraking, en wel zoodanig, dat de kleederen vast raakten. De fietser, die heel langzaam reed, viel met zijn fiets boven op het meisje. De bijl trof het kind juist in den hals en wel zóó noodlottig, dat de slagader werd doorgesneden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten; het kind gaf na eenige oogenblikken den geest. De toestand van de ouders, zoomede van den wielrijder, die bijna radeloos is, laat zich beter be grijpen dan beschrijven. Bergen (N.-Holl.), 9 Jan. Een niet onaardig voorval dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch tevens getuigt van het vernuftig instinct der dieren, had alhier plaats. Een inwoner dezer gemeente was met een hier wonenden sigarenfabrikant, die op bepaalde dagen den omtrek bereist, des morgens-uitgegaan. Des avonds arri veerde men in Alkmaar, alwaar de hit aan een boom werd vastgezet. De huisgenooten van eerstgenoemde, wonende aan den Bergerweg, hoorden 's avonds het hun bekende rijtuig voorbij gaan en eenigen tijd later thuiskomen. Hoe vreemd keken zij echter op, toen niemand daar in zat. Wat bleek? De hit was van den boom losgeraakt, had alleen den weg gevolgd, was voorbij het huis van zijn baas gegaan, om ongeveer 10 minuten loopens verder, als naar gewoonte, den fabrikant aan zijn woning af te zetten, en keerde vervolgens op het erf van baas zonder eenig ongeval terug. IJmuiden, 9 Jan. De in den eergisteren nacht, van de vischvangst binnengekomen stoomtrawler „Orion", haalde 6 dezer het in de Noordzee drijvende lijk op van den tijdens den Gordon-Bennett-wedstrljd met den ballon Hergosell verongelukten luit. Toertsch. Het lijk verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. Nadat uit de op hem bevonden papieren zijn identiteit was vastgesteld, werd het lijk op de gebruike lijke wijze in zee neergelaten. Delft, 9 Jan. Aan den Rotterdammerweg heeft zich gisterenavond de 45-jarige P. A. V., die vroeger alhier, daarna te 's-Gravenhage en laatstelijk te Brussel zaken deed, door een revolverschot van het leven beroofd. Op het lijk werd f 7.75 aan Hollandsch en Belgisch geld gevonden. Den Briel, 9 Jan. Alhier heeft de heer Robijns een proef genomen met een vlieg machine. De machine ging uitstekend de lucht in, maar bij het aanzetten van den motor brak een riem. Een sterkere riem zal thans worden aan gemaakt, waarna de heer Robijns met de Voorwaarts" een tweede proef zal nemen, waarbij hij op beslist succes rekent. Hoek-van-Holtand, 9 Jan. Op den gisteren gehouden officieelen proeftocht met de nieuwe stoomreddingsboot, werd een vaartsnelheid behaald van ruim 8J Eng. mijl, een vaart, die aan de gestelde eischen voldeed. Na afloop der proeven werd de naam- standaard (Prins der Nederlanden) geheschen, zoodat deze niet langer geheim wordt gehouden. Eindhoven, 9 Jan. De firma J. Briining zn. alhier, fabrikanten van sigaren kistjes, heeft, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der fabriek, f 30,000 ge schonken aan een pensioenfonds voor hare arbeiders. Zierikzee, 11 Januari. De miliciens achlmaanders zullen, be houdens eventueele uilzonderingen, aan vangende met de lichting 1909, in twee ploegen worden ingedeeldde eerste ploeg tusschen I en 15 Maart en de tweede ploeg tusschen 16 en 31 Mei. De Minister van Financiën heeft, zooals gemeld, de gelegenheid tot in wisseling van muntbiljetten nog open gesteld tot 1 April en muntbiljetten welke niet vóór 1 April ter inwisseling zijn aan geboden, zullen waardeloos zijn. 't Is waarschijnlijk niet overbodig, te doen opmerken, dat dit alléén de oude muntbiljetten, van f 10 geldt. De tegenwoordig in omloop zijnde, blauwe biljetten van f 10 zijn geen munt biljetten, maar bankbiljetten. Deze blijven, ook na 1 April, te allerf tijde hun volle waarde van 10 gulden behouden. Verplaatst zijnde ingenieur bij den Rijks-Waterstaat 2e klasse J. P. van Vlissingen, van Goes naar 's-Hertogenbosch, en de ingenieur 3e klasse A. D. Kempees, thans toegevoegd aan den hoofd-ingenieur- directeur te 's-Hage, naar Goes. Op den tweeden Pinksterdag zal te Oost- en West-Souburg een muziekfestival worden gehouden, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het fanfaren- gezelschap „Vooruitgang is ons Streven". Noordwelle. Na ontbinding der liberale kiesvereeniging „Noordwelle en Omstre ken", is alhier een kiesvereeniging „Noord welle" opgericht met ruim 49 leden. Renesse. De heer G. de Oude, die gedurende ruim 22 jaren onafgebroken als lid van den gemeenteraad zitting had; heeft als zoodanig ontslag genomen. Bruinisse. De Nieuwjaarscollecle bracht in deze gemeente f 358,55 op. St.-Annaland. Op de laatste huishoude lijke vergadering van 't muziekgezelschap „Accelerando", bijgewoond door 2 commis sarissen, de heeren A. J. Bierens en D. Quakkelaar, en 3 eere-leden, bleek uit de rekening van den penningmeester, dat de toestand van de kas gunstig te noemen was; de uitgaven over 't verloopen jaar bedroegen f 207,236, de ontvangsten f215,95, zoodat er een batig saldo was van f 8,715 en dit gevoegd bij de f 115,97 van 't vorige jaar, gaf een goed slot van f 124.685. In het bestuur, dat verscheidene jaren hetzelfde gebleven was, kwam nu ver andering door 't bedanken van den vice- voorziiter, den heer j. Elenbaas, als werkend lid en dat van den heer P. J. Soeters als secretaris. Het nieuwe bestuur bestaat nu uit de heeren L. Soeters Pz., voorzitter, J. M. Soeters, vice-voorzltter, A. C. Boogaard, secretaris, L. J. Soeters Az., penningmeester en M. Bergers, bestuurslid. Het getal werkende leden bedraagt 19, waaronder 6 broers, dat der honoraire leden 26 en der donateurs 3. De eerstvolgende uitvoering werd vast gesteld op den 22 Januari a s. Colijnsplaat, 8 Jan. Uit een aantal van 104 sollicitanten naar de betrekking van adjunct-inspecteur bij de politie te Rotter dam, is als zoodanig benoemd de heer J. C. van der Weele van deze gemeente, thans kterk-tegrafist bij de staatsspoor wegen. Middelburg. De schippersvereeniging „Schuttevaer" hield Vrijdagavond een ver gadering, onder voorzitterschap van den heer H. P. den Bouwmeester. De voorzitter sprak de hoop uit, dat 19C9 voor de schippers een gunstig jaar mag zijn. Hij wees op het droevig ongeluk, dat één der trouwste leden dezer vergadering, schipper van den Berg, heeft getroffen. De notulen van de vorige vergadering werden hierna gelezen en goedgekeurd. De rekening over het afgeloopen jaar werd vervolgens nagezien en goedgekeurd. Zij bedraagt in ontvang f 36 en in uitgaat f 33, goed slot f 3. Met de in kas zijnde gelden, ad f 28.26Jbedragen de baten thans f 31.26). De voorzitter deelt mede, dat een circulaire zal worden rondgezonden om te trachten het ledental uit te breiden. Verschillende wenschen werden door meerdere leden ter tafel gebracht en zullen aan de bevoegde autoriteiten ter kennis worden gebracht. Zoo o.a. werd aange drongen op het wegnemen der palen aan den Kinderdijk te Middelburg, tusschen de Spijker- en Bellinkbrug, omdat de schepen te ver van den kant moeten liggen. Aangedrongen zal worden op een betere regeling der uren van opendraaiing van de Spljkerbrug. Verder zal worden verzocht tot het maken van een schijf op het remming- werk in de sluis te Veeretot het aan brengen van een remmingwerk aan de buitenhaven bij de sluizen te Vlissingen; tot het leggen van een gasboei in het Brabantsch Vaarwater en verder tot het wegnemen van de twee boeien beneden de spoorwegbrug te Dordrecht, daar deze hinderlijk voor de scheepvaart zijn. Alvorens de vergadering door den heer Den Bouwmeester werd gesloten, bracht hij den leden dank voor hun tegenwoor digheid. Vlissingen. De bevolking dezer ge meente is in het afgeloopen jaar geklommen tot 21208 personen, n.I. 10390 mannen en 10818 vrouwen en bedraagt nu een kleine 2000 meer, dan die van de hoofdstad van Zeeland. Sedert 1898 is de bevolking met 16 75 pCt. toegenomen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Kerkwerve. Bij de op Zaterdag 9 Januari j.l. alhier gehouden aanbesteding van 7875 K G. katoenmeel en 6300 K.G. Lijnschilfers werd ingeschreven door de volgende heeren: A. F. Bouman, Zwolle; J. Verwest, Scharendijke; Verheul, Rotter dam en I. J. v. d. Have, eveneens te Rotterdam. Met het oog op prijs en garantie werd alles gegund aan den heer I. J. v. d. Have. Brouwershaven, 8 Jan. Heden werd alhier, ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, openbaar verkocht 1°. het huis, schuur en erf te Brouwers haven, aan de Haven, groot 1 are 36 c.a., voor f 800, toebeding f 15 2°. het huis en erf aldaar, aan de Noordstraat, groot 60 c.a., voor f 400. ONDERWIJS. Met 1 April zal ie Goes een Christel. Normaalschool worden geopend. St.-Annaland. De vacature aan de openbare school, den ten Nov. ontstaan door 't vertrek van den heer P. de Hullu naar Utrecht, is nog niet vervuld. Hoewel er herhaaldelijk oproepingen gedaan zijn en 't aanvangssalaris f 50 boven 't wettelijk minimum bedraagt, heeft zich tot hiertoe geen sollicitant aangemeld. Post en Telegrafie. De directeur der Rijkspostspaarbank, de heer A. P. T. Sassen, zal om redenen van gezondheid zijn functie met 1 Febr. neerleggen. De heer Sassen is thans 65 jaar oud. Onder zijn directie heeft de Rijkspost spaarbank een groote vlucht genomen. 31 Dec. 1881 telde de instelling 22.831 inleggers met een saldo tegoed van ruim 8) ton; thans zijn er ongeveer 1.350.000 Inleggers met een tegoed van f 147.000.000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1