Officieel Marktbericht. MIDDELBURG-ZIERIKZEE. ADVERT EN Tl EN. te achten, dook de moedige onder het Ijs, maar helaas te vergeefs. De redder werd zelf met veel moeite gered. Agenten van politie en burgers begaven zich met een roeiboot naar de noodlottige plek en slaagden er na een half uur dreggen in den jongen op te halen. Binnengebracht in het café van Tullings aan de Linker Rottekade, werd getracht de levensgeesten van den drenkeling nog op te wekken. Noch de leekenhulp, noch de assistentie van dr. Tours mocht baten. Door een broertje van Cornelis werd diens lijk herkend. Per transportwagen van den ontsmetlingsdienst werd het stoffelijk over schot naar de ouderlijke woning over gebracht. Dat de politie alhier zich niet laat verschalken bleek, toen in een verlof inrichting in beslag genomen werd een apothekersfleschjewaarop geplakt een etiket van den apotheker en verder: „mej. B. alle uur een lepel". Het „geneesmiddel" In 't fleschje was klare jenever. Alhier is aangehouden de milicien J. v. d. E., van het 3e regiment veld artillerie te Bergen-op-Zoom, van verlof achtergebleven. De man is ter beschikking van den garnizoens-commandant gesteld. Men schrijft uit Rotterdam: Met de oogen naar den grond gericht, de handen gevouwen over elkaar, gingen de beide dienaren-ter-begrafenis voor den lijkwagen uit, door de Jonkerfransstraat. Het rouwfloers van de hoeden fladderde in den guren wind en door den killen motregen, die de mannen in het gelaat sloeg, huiverden de magere koppen in de opgezette smalle kraagjes der roodig- zwarte jassen. Zoo stapten zij werktuigelijk in denzelfden cadans voort, totdat plots hun gang gestuit werd door een dubbele wagenreeks, die wachtte voor de open Noorderbrug. De koppen van de bidders gingen op en de oogen zagen een schip met hooi, dat in de brugopening vastgeklemd zat. 't Kon nog lang duren en, huiverend onder den nu harden neerzwiependen regen, zei één der bidders uit kracht der gewoonte met een grafstem: Op den hoek is een café, vriend, laten we zoolang schuilen! Goed, laten we schuilen en wat warms drinken! In het café op den hoek schoven ze de stoelen bij de kachel en ze dronken er hun heeten cognac-grog-met-'n-schijfje. De lippen smakten en de kleine oogen der bidders schitterden van welbehagen, terwijl zij den opwekkenden, verwarmenden drank met kleine teugjes slurpten. Heere, het lijk rijdt weer, de brug is dicht! klonk onverwachts de stem van den waard. Onwillig stonden de bidders van hun plaats bij de kachel op, betaalden en gingen de deur uit. Even deinsden zij terug, want de wind, die gierend om den hoek floot, sloeg hun zware, ijskoude regendroppels in het gelaat. Huiverend doken de koppen diep in de schouders. De oogen loensden door het gordijn van stroomenden regen naar hun „vrachtje", dat als een zwarte massa daar langzaam kwam aangereden, daar de ver sperring van wagens verbroken was. Weer stapten de bidders met gevouwen handen naast elkaar In den rhythmischen begrafenispas voort, nu bevangen door de koude, rillend onder de slagen van de wreede natuur, droom-soezend van die lekkere warme kachel en den heeten grog in 't café-op-den-hoek. KraaiOekke kraai Plotseling joelden sarrende, lachende jongensstemmen om de bidders heen. Opgeschrikt uit hun doezeligen gedach- tengang stonden de mannen stil en keken verstoord om zich heen. Hèèèèèklonk het uit beider keel tegelijkertijd in de uiterste verbazing, De bidders liepen voor een kolen wagen Ooltgensplaat, 6 jan. Met het maken van een aanlegplaats aan het Volkerak alhier zal in Maart a.s. een aanvang worden gemaakt. Indien het blijft voortdooien, zullen spoedig de morgen- en avonddiensten door de tramboot Numansdorp-Willemstad en omgekeerd hervat worden. Aardbeving en overstrooming in Italië. Wanneer men per stoomschip van Napels naar Messina vaart, dan zijn de sporen der verwoesting reeds ten Noorden van het plaatsje Scilla aan het Calabrische strand waar te nemen. Ook liggen hier kruisers onder stoom om hulp te brengen, wanneer nieuwe aardbevingen meer rampen veroorzaken. Aan den ingang der Straat van Messina verheft zich, als altijd, de vuurtoren van Kaap Faro, alleen staat de top door de aardbeving een weinig scheef en Is het glazen lichtkastje naar één zijde geschoven. Direct achter den vuurtoren staan, schijnbaar onbeschadigd, de huizen van Faro, doch daar, waar zij aan die van Pace zijn gebouwd, begint de onaf zienbare reeks van puinhoopen, met als achtergrond de bergen Peloritani, waaruit hier en daar nog rookzuilen opstijgen en soms vlammen uitlaaien. Links van de zeestraat staan woest en ledig de plekken, waar men vroeger de plaatsen Cannitello, Pezzo, Villa San Giovanni en Catona zag. Rechts en links van de zeestraat is het, alsof men tusschen groote kerkhoven doorvaart, maar nog zijn de verwoestingen niet met het bloote oog waar te nemen, eerst door de kijkers kan men zien hoe de witte huizen, die vroeger zoo bevallig tusschen het groen te voorschijn kwamen, van hun daken zijn beroofd en vele daarvan nog slechts vormlooze, zwart berookte steenklompen vertoonen. Wanneer men de haven van Messina invaart, merkt men van de verwoesting nog niet veel, alleen zij, die hier meer geweest zijn, zullen de torens van den dom en andere kerken missen, die men anders reeds uit zee kon zien, maar die nu zijn omgestort. Eerst wanneer de boot aan de kade is gemeerd, ontdekt men, dat van de lange huizenrij van het Corso Vittorio Emanuele alleen maar de gevels staan, terwijl men door de ramen zonder ruiten, en waar hier en daar nog afgerukte lappen gordijn aan hangen of in den wind fladderen, niets ziet dan puin, gebroken balken en verbogen ijzeren bouten. Eerst na de landing ziet men, hoe hier de aardbeving heeft gewoed. Geheele wijken zijn finaal van den aardbodem weggevaagd. Daartusschen staan andere huizen, die, ofschoon verlaten, toch nauwelijks be schadigd zijn, ja, sommige zijn op het oog geheel onbeschadigd. Een vierde deel van de huizen staat nog overeind, maar is niettemin verlaten, omdat zij door vernieling van de fundeeringen toch onbe woonbaar zijn geworden, en door de geringste aanleiding kunnen instorten. Van de nog overeind staande huizen zijn meestal de daken afgerukt en de beneden verdiepingen met de kelders ingestort. Van anderen is de gevel voorovergevallen, zoodat men de kamers en de meubelen kan zien, als in een poppenhuis. Door brand is betrekkelijk slechts weinig schade aangericht. Wel is op den ongeluksmorgen de ketel aan de gasfabriek ontploft en heeft die ontploffing brand veroorzaakt, maar daardoor zijn alleen de omliggende huizen verwoest, en de brand werd spoedig gebluscht door den regen, die bij stroomen neerviel. De uit hun slaap opgeschrikte menschen hadden zich door de met puinhoopen belemmerde straten een weg gebaand naar de zee, waar de schepen en booten, van hun ankerplaatsen weggeslagen, hulpeloos op de golven ronddreven en daardoor de stoomschepen, die van buiten kwamen om hulp te bieden, beletten te naderen. Daarna kwam de vloedgolf, die het zeewater opstuwde tot over het Corso, waar het alles wegrukte wat er nog was blijven staan, en vele ongelukkigen, die zich uit de instortende huizen hadden kunnen redden, meesleurde naar de diepte. De vloedgolf had op het land een dikke laag slijk nagelaten, waarin de menschen soms tot de knieën wegzonken. Onder de puinhoopen liggen de lijken nog bij duizenden, die den dampkring boven de stad als het ware vergiftigen. Op verren afstand zelfs ruikt men de lijken. Niettemin weren zich te midden van die puinhoopen dapper de redders, die nog naar levenden onder het puin zoekenen zooveel mogelijk ook de dooden ruimen. Die redders zijn hoofd zakelijk marine-matrozen van verschillende nationaliteiten en Italiaansche soldaten, en ook de officieren nemen, met spade en houweel, een werkzaam aandeel in de redding en het opruimen van de puin hoopen. Het eerste werk, dat men te doen had, was wegen te banen tusschen de puinhoopen, teneinde alle ingestorte hulzen te kunnen bereiken. Dit werk is nu volbracht, en daardoor kon men nu te Messina loopen in een stad van puin hoopen en bouwvallen. De opperste leiding van het reddings werk berust bij den koning, die een voorbeeld geeft, dat elk moet aanvuren. Van 's morgens vroeg beweegt hij zich, in een bemorst en bestoven uniform, te midden van zijn verwoeste stad, deelt zijn bevelen uit en neemt vaak eigen handig deel aan het werk. Tegen den middag komt de koningin hem afhalen om te eten op het admiraalschip. Ook de koningin legt een bewonderingswaardigen moed aan den dag, en reeds hebben wij gemeld hoe zij bijna zelf het slachtoffer van haar naastenliefde was geworden. En terwijl men met den reddings- en ruimingsarbeid bezig is, voelt men telkens nog nieuwe schokken, zachte, maar ook sterkere. De heftigste stoot was die van Zaterdag, waardoor nog verscheidene muren instortten en nog 2 menschen zijn omgekomen. Juist lag het s.s. „Lombardije" in de haven tot 't vertrek gereed met 1800 vluchtelingen en 400 gewonden. Het schip werd met een ruk omhoog geworpen, en men meende eerst, dat het door een torpedo getroffen was. De kabel van een arm dikte, die het nog aan de kade verbond, werd als een draadje gebroken. De schrik onder de zenuwachtige vluchte lingen uitte zich in een langgerekten angstkreet, die klonk als een echo van de treurspelen, welke aan land waren afgespeeld. Overal ontstond een wilde paniek, en Kei kostte de grootste moeite om de verontruste gemoederen weer tot kalmte te brengen. De Straat van Messina wemelt thans van de haaien. Behalve door de ramp van de aardbeving, worden deze zwaar beproefde streken ook nog door hongersnood geteisterd, die ook aanleiding geeft tot ontzettende tooneelen, zooals er zijn afgespeeld op den weg van Palmi naar Reggio. Daar werden door den burgemeester van een kleine plaats in Calabria, bons voor brood en vleesch uitgereikt aan de menschen, die door de aardbeving waren gespaard. De ongeluk kigen waren uitgehongerd en de soldaten, bij de uitdeeling aanwezig, waren niet bij machte hen in bedwang te houden. Een vrteselljk gedrang ontstond. Eensklaps werd de burgemeester op den grond geworpen, met een schop brak men zijn arm en ontrukte hem de bons, waarmee men naar de haven snelde, waar soldaten belast warem met de uitdeeling van vleesch. Zij hadden alle ossen, ezels en gewonde paarden in beslag genomen, en met bajonetsteken afgemaakt, en nu ver deelden zij de bloedende stukken vleesch. Alvorens men den tijd had om maatregelen van orde te nemen, wierpen de uit- gehongerden zich op die nog rookende stukken vleesch en verslonden ze, terwijl andere zich op den grond wierpen om het bloed op te likken en stukken vleesch en beenderen, die in de modder gevallen waren, op te rapen. Maandag zijn te Messina nog 2 levende menschen uit een winkel van sinaas appelen gered. Zij hadden geleefd onder een gewelf en zich met sinaasappelen gevoed. Toen zij gered waren, bedankten zij hun redders en liepen kalm weg. Nog meer levende menschen werden gevonden, doch zij stierven een uur na hun redding. Vier kinderen, die van onder het puin werden gehaald, bleven in leven. Kinderen schijnen over het algemeen meer weerstands vermogen te hebben dan volwassenen. Een troep Russische matrozen kon nog verscheidene menschen uit de puinhoopen redden, waaronder den koster van den dom en een zangeres, die geheel ongedeerd was. Gedurende 5 dagen was zij onder het puin bedolven geweest, en men had moeite om haar het levend graf te doen verlaten, omtjat zij wilde, dat men eerst haar kind zou opzoeken, dat helaas al dood was. De arme vrouw rilde van koude. Één der matrozen wikkelde haar in zijn overjas en droeg haar weg. De advocaat Calapaï is er met bovenmenschelijke pogingen in geslaagd zichzelf uit het puin te bevrijden. Daarna redde hij zijn 16-jarige zoon. Steeds voortgravende vond hij het hoofd en een arm van zijn dochter. Geholpen door kapitein Pettine, één der overlevenden van den slag bij Adouax, redde hij nog zijn vrouw, een meisje, 2 dienstboden, den graaf en de gravin De Sarego en een lammen ingenieur. Op de spoorlijn naar Catania is een trein vol gewonden aangereden door een rangeerenden goederentrein. Er zijn 5 dooden. De inzameling, die in het Vaticaan gehouden wordt ten bate van de slacht offers, loopt reeds over de 100.000 lires. De paus verzocht den Belgischen Katholieken de gewone, groote Nieuwjaarsgift ditmaal geheel ten bate van de slachtoffers aan te wenden. Een Fransche abt te Rome, directeur van een weeshuis, heeft den paus doen weten, dat hij terstond 1000 kinderen tot de meerderjarigheid kan opnemen. De paus nam het aanbod aan en beschikte, dat 500 kinderen van Sicilië en 500uit Calabria zullen worden opgenomen. Nog meer aardbevingen! Maandagavond werd op Teneriffe een hevige aardschok waargenomen, die 12 seconden aanhield. De vensters in de huizen rinkelden, en de meubels werden van hun plaats verschoven. De verschillende bewoners snelden de straten op. Maandag heeft men te Philadelphia en omstreken eenige aardschokken gevoeld, waardoor verscheidene huizen werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Italiaansche regeering heeft besloten, de overblijfselen van huizen en andere gebouwen te Messina met dynamiet te laten springen. Een commissie zal daarbij tegenwoordig zijn, om de voor werpen van waarde in ontvangst te nemen. Dinsdag zijn nog verscheidene menschen levend te voorschijn gehaald uit de puin hoopen, waaronder zij sinds 28 December zonder eten of drinken bedolven zijn ge weest. De directeur van het observatorium bij Napels zegt, dat de aardbeving nog ge- ruimen tijd kan duren. Prinses Marsullo, hofdame der Koningin, en haar echtgenoot, liggen nog onder het puin van hun paleis. Uit Bern wordt gemeld, dat Dinsdag avond 6 uur in Zwitserland een korte, maar hevige aardbevingtis waargenomen. Napels, 5 Jan. Het Giornale uit Rome zegt, dat er gisteravond te Napels en omstreken 5957 gewonde overlevenden waren. Uit Reggio en Messina kwamen er vandaag nog 1000. Uit Calabrië kwamen er ongeveer 1000, van wie 600 te Napels bleven, terwijl de overigen naar Rome vertrokken. Er zijn vele vluchtelingen te Palermo, 600 op het eiland Capri. Rome, 6 Jan. Men is ijverig bezig de lijken van de slachtoffers der aardbeving onder het puin weg te halen en te begraven. Tot nu toe zijn 2300 personen levend onder de puinhoopen vandaan gehaald, benevens ongeveer 2000 lijken. Heden en vorige dagen heeft men de bank-instellingen geholpen bij het opgraven en te voorschijn brengen van waarden. De waarden van de Italiaansche bank, van de handelsbank van de Algemeene Scheepvaart-Maatschappij zijn te voorschijn gebracht. De staatsarchieven, de archieven van notarissen en hypotheekhouders worden bewaakt. Er zijn 180 personen gearresteerd wegens misdrijven, begaan vóór de af kondiging van den staat van beleg, en naar Palermo gezonden. De spoorweg verbinding met Palermo en de verbinding over zee met Napels zijn hersteld. De gezondheidstoestand der troepen is goed. Men schrijft uit Rome aan Het Vaderland: Het zal allen Hollanders zeker goed doen te vernemen, dat ook onze landgenooten zich hebben onderscheiden bij de ramp van Messina. Ik ontleen het bericht aan de Azione van Catania van 4 Januari, zooeven in Rome ontvangen. In een artikel, getiteld: „Eere aan de helden", wordt eerst en met recht lof toegezwaaid aan de Russische en Engelsche matrozen en dan schrijft de redacteur verder: „Eere ook aan de waar dige zonen van Holland". In de haven van Messina lag een Hollandsch zeilschip. Dadelijk na de ramp ging de kapitein met zijn jongens aan wal om te helpen. Met groote vermetelheid en vlug als eekhorentjes wierpen de Hollanders zich op de gevaar lijkste punten, helpend zooveel ze maar konden. Één matroos, een jongen van nauwelijks 20 jaar, redde alleen zestien menseden. Moedig klom hij tot op de vierde verdieping van palelzen, die op in storten stonden. Het doet ons leed, dat wij den naam van dezen jongen held niet kennen. Aardbevingen in den loop der eeuwen. De grootste aardbevingen, welke de geschiedenis kent, zijn die van het jaar 79 na Chr.waarmede een uitbarsting van den Vesuvius gepaard ging, en welke Pompeji en Herculanum verwoestte; dan volgen die van de jaren 519 en 526, waarbij ongeveer 120.000 menschen het leven lieten, die van 18 December 1631, die aan 3000 menschen in Napels het leven kostte. In 1692 werd Port Royal op Jamaica verwoest en stierven 3000 menschen; in 1693 stortten op Sicilië 54 steden, waaronder Catania, en 300 dorpen in elkaar, meer dan 60.000 menschen onder de puinhoopen verpletterend; dan volgt de ondergang van Lima en Callao in Z.-Amerika, de gedeeltelijke vernietiging van Lissabon op 1 November 1755. De ramp van Caracas op 26 Maart 1802 doodde 20.000 menschen. Uit den laatsten tijd zijn bekend de aardschokken, welke in '91 en '95 Centraal-Japan en het eiland Nipon teisterden. Nog versch in het ge heugen liggen de ramp van Mei 1902, welke Martinique trof en 20.000 menschen doodde, die van 1905, toen Calabrië het laatst getroffen werd, en de ondergang van San-Francisco. Huldeblijk aan de Koningin. Evenals te Amsterdam heeft zich te Rotterdam en te 's-Gravenhage een comité gevormd, dat zich ten doel stelt aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van de te verwachten heugelijke gebeurtenis, een ge schenk aan te bieden. Te 's-Gravenhage had men oorspronke lijk het plan een nationale hulde te brengen, doch toen men vernam, dat te Amsterdam reeds een comité bestond, dat beoogde een stedelijk geschenk aan te bieden, besloot men ieder comité op zich zelf werkzaam te doen zijn. CASTRO. Volgens een mededeeling van prof. Israël Iaat de toestand van Castro niets te wen- schen over en kan het eerste met de operatie gepaard gegane gevaar als geweken worden beschouwd. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 7 Jan. Ruime aanvoer, prijzen ongeveer als vorige week. Diverse soorten tarwe f 6, f 7, f 7.20, f 8; chevallergerst f 6.25 f 6.65 (met gewicht garantie); wintergerst f 5.25 ft f 5 50; zomergerst f 5.10 i f 5.25; rogge f 5.75 a f 6.10; haver f 3"25 5 f 3.40; erwten (kleine) f 9 i f 9.40; kroonerwten f 9.50 ft f 10 25; bruine boonen f 8.75 a f 9 20. Uien en aardappelen weinig handel. Hooi f 20 f 30. Stroo f 12 a f 15. Middelburg, 7 Jan. Ter graanmarkt van heden was een flinke aanvoer; uit genomen van witte boonen en kroonerwten, welke 25 cent hooger moesten worden betaald. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7 5 f 7.25; rogge f 6.25 f 6.50; zomergerst f 5 ft f 5.25; haver f 3 a f 3.50; paardeboonen f 7 ft f 7.50; kroonerwten f 10.25 5 f 10.75; tuinboonen f 6 A f 6.50 witte boonen f 11.50 f 11.75; lange bruine boonen f 9.50 5 f 10.50, alles per H L. Burgerlijke Stand van St.-Filipsland. December 1908. Geboren: Lena Pieternella, d. van H. D. Mot en K. Breure. Johanna Janna Pieternella, d. van J. J. v. Driet en L. Boot. Suzanna, d. van Borgoo en M. Heijboer. Theodoor Adriaan, z. van L. C. Boudeilng en P. E. Mol. Bastiaan, z. van H. Bossers en J. Faasse. Jacobus Johannis, z. van A. Koster en L. J. Luik. Levenlooze dochter van V. d. Braber en K. Verwijs. Burgerlijke Stand van Poortvliet. Over de maand December 1908. Geboren: Johannes Evert, z. van Chr. P. van der Slikke en i. D. van Zorge. anna Cornelia, d. van C. van den Hoven en Th. C. Joppe. Mattheus Johannis, z. van H. J. Quist en C. J. Anthonlsse. Pieter, z. van M. van der Maas en J. Tichem. Gehuwd: Adriaan van der Werf, 54 J., j.m., en Maria Jozlna Tichem, 42 j., weduwe van David Giljam. Overleden: Mattheus Johannis, 8 dagen, z. van H. J. Quist en C. J. Anthonisse. BOTER 0,52) en 0,60 per 5 H.Q. KIP-EIEREN 1,25 en 1,37i per 25 stuks. KLEINE EIEREN 1,— per 25 stuks. Zierikzee, 7 Januari 1909. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTD1ENST JANUARI. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 's more ,'smidd. Zaterd. 9 7,30 1,40 Zondag 10 7,30 Maand. 11 7,30 1,40 Dinsd. 12 7,30 1,40 Woens. 13 7,30 1,40 Dond. 14 7,30 1,40 Vrijdag 15 7,30 1,40 Zaterd. 16 7,30 1,40 Van Zierikzee 'smor«. 'smidd. Zaterd. 9 7,30 Zondag 10 7,30 Maand. 11 7,30 Dinsd. 12 7,30 Woens. 13 7,30 Dond. 14 6,30 Vrijdag 15 7,30 Zaterd. 16 7,30 1,30 1,30 1,30 1,30 2- 1,30 1,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Qoes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendrelzen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bfl- wagen naar Qoes worden getelegrafeerd. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen mijn geliefde Ouders ABRAHAM DU1JZER en JOHANNA VAN DER WELLE, op 10 Januari a.s., hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. St.-Annaland, 7 Januari 1909. Hun dankbare Zoon. Ondertrouwd: JAN FONDSE Lz. en MAATJE v. d. KLOOSTER. Huwelijksvoltrekking 26 januari 1909. Na een smartelijk, doch geduldig lijden, overleed heden onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Maria Verhoek, Wed. van Jan van den Berg Bz., in den ouderdom van 93 jaar en ruim 9 maanden. Bruinisse, 7 Januari 1909. Namens de Familie, JAN v. D. BERQ Jz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 6