Zaterdag 9 Januari 1909 Eerste Blad. Uit Stad en Provincie. (25 ier ik.zeesclie NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzce f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maaflden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8718 Uitgever-Hoofdredacteur Directeur: A. J. DE LQOTE. A. FRANKEL. Redacteur: I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels^ 10 els. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan de Rotterd. Tramweg-Maatschappij. WelEdclOeborcn Heeren I Het was op Vrijdag, den 27slen April van hel jaar 1900, dus het is bijkans negen jaren geleden, dat van Steenbergen tot Brouwers haven langs de geheele pas gelegde tram lijn de bevolking in feeststemming verkeerde, dat uit de meeste woningen en hotsteden van de gemeenten, die aan genoemde lijn liggen, vroolijk de nationale driekleur wapperde, als een uiting van vreugde over een gebeurtenis van groote beteekenls voor deze streek. Op dien dag werd namelijk de stoom tram, die voortaan Schouwen en Duiveland aan het vasteland zou verbinden, feestelijk ingewijd. Levendig staat ons nog de geestdrift voor den geest, die de bewoners van deze eilanden bezielde, toen op genoemden merkwaardigen datum de feesttram haar zegetocht door Schouwen en Duiveland hield. Aan elk station, aan elke tramhalte stonden de bewoners in feestdos om hun autoriteiten geschaard, teneinde aan het hier nieuwe verkeersmiddel, dat ons van het isolement zou bevrijden, juichend en jube lend het welkom toe te roepen. Levendig herinneren wij ons de kern achtige toespraak van den heer J. A. de Bruyne, den president der feestcommissie, toen het snuivend stoomros vóór het met een dichte menigte bezette perron alhier eenige oogenblikken stilhield, en het ant woord van mr. J. Knottenbelt, den even vaardigen als onvermoeiden president commissaris der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij. In dat antwoord sprak deze onder anderen de verwachting uit, dat er steeds samen werking moge bestaan tusschen de bevol king en de Tramweg-Maatschappij. Wij dachten aan die uitdrukking, toen wij ons tot het schrijven van dezen open brief aan de schrijftafel plaatsten. Want wat wij u daarin zullen verzoeken is hiervan houden wij ons ten volle overtuigd ook de stille wensch van allen in deze streek, die van het gewaar deerd vervoermiddel, dat gij ons geschonken hebt, gebruik maken. Veroorlooft ons u te wijzen op een leemte, die, zoo daarin niet voorzien mocht worden, eens tot onheilen zou kunnen leiden, die de vreugde van weleer in diepe verslagenheid zou doen veranderen. Voor de verbinding van Zljpe met Numansdorp zijn door u twee booten in de vaart gebracht, die het doet ons genoegen dit te kunnen constateeren volgens het oordeel van deskundigen vol komen zeewaardig zijn, maar die bij een calamiteit verstoken zijn van voldoende reddingsmiddelen, zoodat dan een cata strophe niet kan uitblijven. Wel bevindt zich op beide booten een roeibootje, waarin voor slechts enkele per sonen plaats is, maar dat notedopje vergeeft ons deze uitdrukking kan toch moeielijk op den naam van reddings sloep aanspraak maken. En behoorlijke reddingssloepen ten minste twee op elke boot zijn op uw booten onmisbaar, opdat, indien deze bij mist of stormweer, door aanvaring of anderszins, een ongeval krijgen, en daar door de diepte ingaan, de vaak vele passagiers en de bemanning zelve zich jn de sloepen kunnen redden. Wij hebben het onzen plicht geacht niet alleen u op de bestaande leemte te moeten opmerkzaam maken, maar het ook noodig geoordeeld, om in het belang der veiligheid van de velen, die van deze booten gebruik maken, u beleefd en dringend te verzoeken, om elke boot van twee reddingssloepen, zoo spoedig als u dit mogelijk is, te voorzien. Hoogachtend, DE REDACTIE. QJ «J CN •a o- t_ q> LD I'! g - co TT 73 OO 00 3 C CN O r-, 2 o o> co l to <N CS 2 ai •a G S - aJ g-S-S-C 5 x: w. (U a» 2 S O o "SQ t v-« I ICS IS eS» 3 22 CT. CC KJ !o <u Ir W> 2* c .5 c 00 c 1 'XZ c i: Si .5 o co S tui w OJ w- »- <u _OJ u. C C C ooS-gc -O» 'c tao - u o. c: !n°M 'C Usïi -5 1 .ïfos e N I tst o E 2 CJ "O o •a to 1 a De St. Ct. no. 5 bevat een kon. besluit van den 16den December 1908, betrekkelijk de lichting der nationale militie van het jaar 1909. Bedoelde lichting bedraagt 17.500 man, waarvan 12.300 man ter volledige oefening en 5.200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden 400 man bestemd voor den dienst ter zee. Het door de provincie Zeeland te dragen aandeel bedraagt 725 man, waarvan er 510 ingelijfd zullen worden ter volledige en 215 lot korte oefening. Dezelfde Staatscourant bevat verder een kon. besluit, waarbij bepaald wordt, dat de zeevaartschool te Vlissingen aan gewezen is als een school, welks bestuur, ingevolge het bepaalde in art. 8, eerste lid van de „Schipperswet", bevoegd is tot het afgeven van een bewijs van te hebben voldaan aan een eind- of over gangsexamen. Door bedoeld bewijs kan een diploma van stuurman voor de kleine vaart ver kregen worden. Op het concept-verkiezings-program van den Vrijzinnig-Democratischen Bond staan op den voorgrondalgemeen kies recht en grondwetsherziening, die dit waarborgen zal en de mogelijkheid voor vrouwenkiesrecht zal openen. Mocht dit niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aangestuurd: le. op de wettelijk geregelde tienurendag; 2e. verplicht sociale verzekering van staatswege, zorg voor ouden van dagen; 3e. algemeene volks ontwikkeling en volksopleiding; 4e. staats exploitatie onzer spoorwegen; 5e. een volksleger en zooveel mogelijk inkrimping van uitgaven; 6e. stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der inlandsche bevolking in de koloniën7e. belasting naar draagkracht 8e. regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. Met de dagmailboot worden Zaterdag avond te Vlissingen verwacht de hertog en hertogin van Saksen Coburg-Gotha, die per aansluitenden mailtrein hun reis zullen voortzetten. Met 1 Mei komt te Terneuzen in garnizoen een compagnie voor het 4e regiment vesting-artillerie. Met 1 Februari a s. wordt de op zichter van den Rijks-Waterstaat, de heer C. F. J. Bloemkolk te Sas-van-Gent, ver plaats! naar Maassluis, terwijl met ge noemden datum als opzichter van den Rijks-Waterstaat naar Sas-van-Gent is verplaatst de heer J. J. Schmand, thans te Vlissingen. Met ingang van 1 Januari zijn de heeren J. M. Nijhoff, I. Keur en L. Bouw meester, ambluaareu aan giet Hoofdbureau der Staatsspoor te Utrecht, benoemd tot adjunct-commies. Voor het te Arnhem te houden examen van kommies bij 's Rijks-belastingen hebben zich reeds meer dan 1000sollicitanten aangemeld. In vorige jaren was dit getal 650 tot 750. In de weesinrichting te Neerbosch waren bij het einde van het vorige jaar reeds bijna 500 kinderen geplaatst, waar van 117 jongens een handwerk leeren en tot de navolgende vakken worden opge leid, als: voor timmerman 13, schoen maker 7, kleermaker 8. boekbinder 21, letterzetter 22, snelpersdrukker 3, schilder 7, tuinman 10, landbouwer 3, meubel maker 10, smid 5, bakker 4 en koper slager 4. Het moederhuis is geheel vol, zoodat men den eersten tijd niet in staat is kinderen beneden de acht jaren op te nemen. Oosterland. Donderdag 7 Januari hield ds. Prins van St.-Maarlensdijk in de Gereformeerde Kerk alhier een rede, die ten doel had, het stichten eener Christelijke school te bevorderen. Het getal aanwezigen in aanmerking genomen zou men zeggen, dat de belangstelling niet bizonder groot was, en dat de behoefte aan een dergelijke inrichting in deze gemeente nog niet zoo erg gevoeld wordt. De- neutraliteit der openbare school moest het nog al ont gelden. Spreker kon zich van die neutra liteit maar geen voorstelling maken en had er zelfs f 25 voor over, als iemand hem dat begrip eens duidelijk maken kon. Er waren geen liefhebbers voor te vinden Ook artikel 35 der wet op het L. O. (en niet art. 33, zooals ds. Prins telkens weer herhaalde) kreeg er duchtig van langs. De christelijke en maatschappelijke deugden konden blijkbaar geen genade vinden in sprekers oog. Hij vergeleek de openbare school bij een bejaarde dame, die zich ingerijgd zag in een nauw keurslijf, en dat keurslijf wasart. 35: Overigens onthield spreker zich van scherpe aanvallen op de openbare school en hare onderwijzers. Wel noemde hij het onderwijs er kleurloos en moest natuurlijk liet „roode spook" ook nog even om het hoekje komen kijken, maar daarmee liep het ook af. Hij eindigde met den wensch, dat ook te Oosterland spoedig een christelijke school mocht verrijzen. Hij hoopte dat zij zou komen, „als een dief in den nacht". Sirjansland, 8 Jan. Naar wij uit goede bron vernemen, zal a. s. Woensdag in de zaal van M. de Rijke alhier optreden Jhr. von Bose en spreken over Volks weerbaarheid. Stavenisse. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in Dec. 1.1. 31.8 m.M. neerstag in 9 aftap pingen, tegen 85.6 in 1907 en 101.5 in 1906. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 77.5, de laagste 73 1 m.M. Scherpenisse. in deze gemeente zijn 2 gevallen van diphteritis geconstateerd. De heer J. Slager alhier herdacht van de week den dag waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als sluiswachter. Poortvliet, 6 Jan. Door ijsgang in de Eendracht bij Tholen komt in de laatste dagen de post geregeld overtijd hier aan. Zoo arriveerde de postkar verleden nacht in plaats van te 1140 pas ongeveer 5 uur. Als men nu bedenkt, dat eerst nog naar Stavenisse moest gereden worden, zal men begrijpen, dat er geen sprake meer van was, dat de eerste trein te Bergen-op- Zoom gehaald werd, zoodat alle corres pondentie aanzienlijke vertraging onder vonden heeft. Wanneer zal toch eens door overbrugging van de Eendracht eenigszins het voor ons zoo drukkende isolement worden opgeheven? Wissenkcrke, 7 Jan. Heden hield de Schietvereeniging „Wilhelmina" in de openbare school alhier haar jaariijksche vergadering, onder presidium van den heer C. N. v. d. Heijde. Opgekomen waren 18 leden. Uit de door den penningmeester, den heer M. Heijboer, gedane rekening en ver antwoording bieek, dat over 1908 was ontvangen de som van f 117,01, en uit gegeven f 70,19®, welk bedrag nog met f 25 werd vermeerderd voor het uitloten der rentelooze aandeelen, en de totale uit gaaf dus bedroeg f 95,19s, alzoo een goed slot van f 21,815. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. N. v. d. Heijde en P. Priester, en in de plaats der vrijwillig afgetreden leden J. Kramer Bz. en Jac. de Looff Az., de heeren dr. Fret en Th. Wolse. Verder werd besloten, om een bezoldigd persoon aan te stellen tot het verrichten van observatiewerk aan de zeedijk-schijf, en tevens vastgesteld, om des zomers tweemaal per week gelegenheid te geven tot schieten op de lange baan of bij slecht weer met marga. Wcmelindge, 7 Jan. Toen de herder van den landbouwer J. de Bourgraaf gisterenmorgen in de weide kwam, vond hij een zevenlal schapen verscheurd. Waarschijnlijk is dit door een hond geschied. Middelburg, 7 Jan. In de gisteren middag gehouden zitting is, op voorstel van den heer L. K. van der Harst, met 7 tegen 6 stemmen besloten de subsidie aan het Muziekkorps voor 1909 toch weer te brengen op f 2000. Landbouw en Veeteelt. Internationaal Landbouw-lnstituut. Aan dit instituut, te Rome gevestigd, waarbij ook ons land is aangeslotenzijn de volgende betrekkingen vacant: 1 algemeen-secretaris (f 11.000), 2 afd.- chefs (f 10.000), 1 bibliothecaris (f 5000 A f 7000), bureauchefs (f 5000 a f 7500), adjunct van den algemeen-secretaris (f 3000 k f 4500), redacteur-translateur 1ste kl. (f 2500 a f 4000), idem 2e kl. (f 2000 a f 3600), commiezen le kl. (f 1500 a f 2700), idem 2e kl. (f 1200 a- f 2160), steno- daciyiographen (f 900 k f 1620). Om voor deze betrekkingen in aan merking te kunnen komen moet men worden voorgesteld door den gedelegeerde van den Staat, waartoe men behoort. Nederlanders zullen zich voo» dit doel kunnen aanmelden bij den heer H. J. Lovink, directeur-generaal van den land bouw te 's-Gravenhage. Sirjansland, 7 Jan. in de gehouden rekening van de fairbank is dit jaar 32 pCt. aan de aandeelhouders uitgekeerd, in dezelfde vergadering werden met algemeene stemmen herkozen: tot commissaris de heer L. Hanse, en tot weger de heer M. de Rijke. Oud-Vossemeer. Naar men ons meldt, valt elk jaar een sterke toename waar te nemen van de hoeveelheden kunstmest stoffen, die door de verschillende ver eenigingen in Zeeland, welke coöperatief aankoopen, worden gebruikt. Aan het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij worden door de meeste vereenigingen de noodige opgaven daar omtrent verschaft, en van 23 Dec. vonden wij vermeld, dat te zamen in een vorig jaar is aangekocht voor f 1077751,08, waarbij als voornaamste meststoffen worden opgegeven 10124450 K G. superphosphaat; 3443492 KG. Chili-salpeter; 3578500 KG. ammoniak superphosphaat, 762100 KG kaïniet enz. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag behandeld de zaak van J. N. Jzn., 46 jaar, landman te St.-Philipsland, door de rechtbank te Zlerikzee vrijge sproken ter zake van meineed in een civiele procedure voor het kantongerecht te Tholen. Het betrof de quaestie of beklaagde f 71 schuldig was voor een aantal goederen, behalve f 470 die bekl. reeds had betaald voor de overneming eener hofstede, in welk bedrag volgens bekl. de bewuste goederen begrepen waren. Op de quitantie, welke bekl. had ontvangen voor de f 470, had de verkooper op beklaagde's verzoek ge zet: „zonder recht of aanspraak", nadat die verkooper eerst te vergeefs getracht had, bekl. tot betaling der volgens hem verschuldigde f 541 te bewegen. Het ging nu om de vraag, of bekl. wist dat een deel der goederen van de hofstede afzon derlijk was getaxeerd op f 71. Twee getuigen verklaarden, dat die afzon derlijke taxatie aan bekl. was voorgelezen. Maar bekl. ontkende dit beslist. Hij zeide slechts een taxatie van i 470 gezien te hebben en niet beter te hebben geweten of daarin waren alle goederen begrepen. Men wees bekl. er echter op, dat hij bij den kantonrechter in een verhoor op vraag punten heeft verklaarddat omtrent de bedoelde, op f 71 getaxeerde goederen, niets is overeengekomen, waaruit dus zou volgen dat deze niet in de f 470 begrepen waren. Adv.-gen. mr. Reitsma, ofschoon van oor deel dat er zeer belangrijke aanwijzingen ten nadeele van bekl. bestaan, meende echter bevestiging van het vrijsprekend vonnis te moeten vorderen, met het oog op de ongewisheid ten aanzien van het contract tusschen bekl. en den verkooper. Wat nu eigenlijk is overeengekomen blijkt niet duidelijk. Beklaagde's verdediger, mr. D. van der Vliet, advocaat te Zierikzee, wees op de mindere betrouwbaarheid der verklaringen van de getuigen charge. O. a. is de taxatie van f 71 niet voorgelezen, gelijk door de dochter van den belanghebbende is verklaard. En het antwoord van bekl. bij het verhoor op vraagpunten voor den kan tonrechter beteekende alleen, dat omtrent de goederen, die volgens den verkooper afzonderlijk op f 71 waren getaxeerd, afzon derlijk niets was overeengekomen. O N D E R W IJ S. Oud-Vossemeer. Mej. C. Rijnberg, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Lekkerkerk, heeft tegen 1 April a.s. ontslag gevraagd. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Scherpenisse. Ten overstaan van den notaris Meulenberg te St.-Maartensdtjk, werd publiek, bij inzet geveild, het woonhuis en de landerijen van wijlen de wed. D. C. Geuze—Kievit. Woonhuis en erf, staande en gelegen in de Kerkstraat alhier, voor f 1110, door J. Muller Jz. Het bouwland door: le perc., gelegen in Papenhoek, door J. Vroegop, voor f 860. 2e perc., gelegen in Groote Krenge, door J. v. Houdt, voor f 350. 3e perc., gelegen in Groote Krenge, door W. v. d. Graaft, voor f 390. 4e perc., gelegen in Abeelhoek, door C. Vroegop, voor f 1050. 5e perc., gelegen onder Poortvliet, door C. Schrijver, voor f 755. 6e perc. gelegen onder Poortvliet, door J Vroegop, voor f 810. 7e perc. gelegen onder Poortvliet, door 1. v. d. Jagt, voor f 1010. 8e perc.. gelegen onder St.-Maartensdijk, door P. L. de Wilde, voor f 1235. Alles per gemet. De inzetters van het woonhuis en van het le, 2e, 3e, 4e, 6e en 7e perceel wonen te Scherpenisse, en die van het 5e en 8e perceel te St.-Maartensdhk. Daarna werd geveild: Één manszitplaats in de Ned. Herv. Kerk alhier, door J. J. de Bruine, voor f 80. Twee vrouwenzitplaatsen in genoemde Kerk, door J. Muller en I. de Wilde Hz., voor f 66 en f 75. Dhor het gemeentebestuur van Kalten- dijke is te Wilhelminadorp aanbesteed het bouwen eener openbare lagere school met onderwijzerswoning. Van de 17 inschrijvers was de hoogste J. Goossen te Vlissingen, voor f 15125. De laagste J. Loorse te Middelburg, voor f 11495. Het werk is gegund aan A. Jacobs te Goes, voor f 12140. De Minister van Marine heeft met de firma F. Wibaut Zoon te Vlissingen gecontracteerd voor de levering van 2550 ton Engelsche steenkolen (Cardlff- kolen) voor f 14.25 per ton, alzoo voor een totaal bedrag van f 35625.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1