de Nederlanden nn 1845 Duinkonijnen BRAND INBRAAK ADVERTENTIEN. iliOfiD. M Door ij s g a n g gestaakt. REGENSBURQ. worden gevraagd op de deposito's, die Castro bij banken in Europa heeft. Generaal Arnoldo Morales, die onder Castro minister van financiën is geweest, is gevangen gezet, onder beschuldiging, dat hij aan de samenzweerders tegen Oomez geld verstrekt heeft. Rlvas, de directeur van Castro's lijfblad Constitutional, is uit Venezuela gevlucht. De heer Thielen, Nederlandsch onderdaan, wiens eigendommen vernield werden bij de woelingen tegen Castro's gezag te Caracas, bevindt zich thans te 's-Oraven- hage, teneinde den bijstand onzer regeering In te roepen tot het verkrijgen van schade vergoeding. Uit Berlijn wordt van Dinsdag ge meld, dat, hoewel de operatie, die Prof. Israël aan Castro heeft doen ondergaan, gelukt schijnt te zijn, de toestand van den gewezen president zóódanig verergerd is, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Aardbeving en overstrooming in Italië. Rome, 3 Jan. Valentino, de afgevaar digde, dien men dood waande, is door den afgevaardigde Turco levend tusschen de lijken teruggevonden. in het verwoeste Messina heeft een kleine jongen zijn broertje gered onder zeer treffende omstandigheden. De knaap, nog pas acht jaar oud, werd met de andere leden van het gezin onder het puin bedolven. Maar toen hij na den eersten schrik wat tot zichzelven was gekomen, begon hij te zoeken naar een middel om er uit te komen en hij wist, na dertig uren gevangen te zijn geweest, zich een uitweg te banen door het puin en zijn vierjarig broertje te redden. De knapen namen al het geld mee, dat zij in de kamer konden vinden een bedrag van 20.000 lire. Hun vader en moeder waren reeds doodvóór de helpers bij hen konden komen. Reggio, 3 Jan. Het reddings- en voedings werk wordt voortgezet. De lijken worden buiten de stad gebracht. De levenden gaan aan boord der pakketbooten, in 400 spoor wagens zijn 1500 gewonden geborgen. Palermo, 3 Jan. Een stoomboot ont scheepte 3000 veelal gewonde vluchtelingen. Rome, 4 Jan. Door de disponibele begrooting denkt men in alle behoeften te voorzien; door belastingverhooglng zal de wederopbouw van de openbare gebouwen worden gedekt. Wanneer de Kamer 8 dezer bijeenkomt, zal de regeering een krediet van 30 miltioen aanvragen voor de getroffen provincies. De souvereinen zijn teruggekeerd naar de streek van Lazzaro, die geheel ver woest is. De koning seinde uit Reggio dat Ballaro geheel vernield, en dat Mileta jeschadigd is. In Palermo zijn vele openbare gebouwen, kazernes en schouwburgen voor de ramp- spoedigen beschikbaar gesteld. Volgens berichten van minister Orland liggen er 80.000 lijken, zoodat het gevaar voor een epidemie grooter is dan op een slagveld. Officieel blijkt dat de Italiaansche marine vervoerde 10.370 gewonden, de Engelsche 1209, de Duitsche 900, de Russische 900. Het gebied van Lazzaro is verwoest', er waren 110 dooden en veel gewonden. De gemeente-archieven van Messina staan in brand. Rome, 4 Jan. De Messagero meldt, dat 200 plunderaars te Messina gevangen zijn venomen. Zij zullen voor den krijgsraad terecht staan. Het dorp Galllna ligt in puin. Catania, 4 Jan. De aardschokken blijven te Messina voortduren. Zij wekken groote ontsteltenis. Washington, 4 Jan. Beide huizen van het Congres hebben goedgekeurd, dat een som van 500,000 dollars zal worden bestemd voor de noodlijdenden door de aardbeving. In een speciale boodschap had President Roosevelt aangedrongen op aanneming van dit voorstel. Het totaal van de som, die het Con gres heeft toegestaan voor de slachtoffers van de aardbeving, is 800,000 dollars, waaronder voor een bedrag van 300,000 dollars aan voorraden, enz., die met de stoomschepen „Celtic" en „Gulgoa" naar Messina zijn gezonden. New-York, 4 Jan. De Amerikaansche loode-Kruis-Vereeniging heeft telegrafisch aan het Amerikaansche comité te Rome 390,000 dollars overgemaakt, ten einde een stoomboot te kunnen charteren voor het overbrengen van levensmiddelen en het vervoeren van vluchtelingen. De Berlijnsche morgenbladen be vatten het bericht, dat door het groote aantal lijken dat in de Straat van Messina drijft, een zwerm haaien daarheen is ge komen. De toestand in Messina is zeer verschrikkelijk geweest. Overal werd door ellendige individuen geplunderd en ge roofd, zoodal de autoriteiten den toegang tot de stad verboden hebben voor ieder die geen redenen kan opgeven, welke zijn verblijf wettigen. Eergisteren heeft men op staanden voet 6 inuividuen neerge schoten, die op rooverijen betrapt waren en men heeft meer dan 600 anderen om dezelfde redenen gearresteerd. De ban dieten hebben zich tot benden georgani seerd; waar zij vandaan komen weet men niet, maar zij doorzoeken de puinhoopen, plunderen de lijken en vallen de over levenden aan. Gisterenmorgen zijn twee karabiniers door het canaille ernstig ge wond en zijn douane-beambten aangevallen en gedood. Een troep Russische matrozen heeft een gevecht geleverd tegen met revolvers gewapende plunderaars. Een der eergisteren neergeschoten ellendelingen, die door een Russisch matroos gefouilleerd werd, had in zijn zakken 135.000 francs aan bankbiljetten. Een Italiaansch matroos vocht tegen een bende bandieten, waarvan hij er vijf neerschoot. De menschen, die na de verwoesting gevlucht waren in het vrije veld, keeren nu terug door honger en angst gedreven. De brand is gebluscht. De regen valt nog altijd bij stroomen neer en bemoeilijkt zeer het reddingswerk. Men vreest voor het uitbreken van een epidemie. De met kalk bedekte lijken worden bij massa's in zee geworpen. Men heeft last gegeven om de stad geheel af te breken. Thans is bekend geworden, dat de vloedgolf in de buurt van San-Glovanni een geheelen spoortrein met reizigers heeft verzwolgen; er is letterlijk niefs van overgebleven, en de razende huizenhooge vloedgolf heeft locomotief en waggons meegesleurd, als waren het spaantjes hout. De kapitein van een der Russische kruisers, „Admiraal Makarow", bericht, dat de bemanning van zijn schip duizend menschen gered heeft. Van alle kanten stegen hartverscheurende kreten uit de puinhoopen op. Langs de kust, die door de zee met een dikke laag slijk bedekt is, dwalen nog duizenden mannen, vrouwen en kinderen half naakt rond. Van de kinderen zijn velen doodgevroren. De Russische kapitein verklaart, dat er 25.000 man noodig zijn, om de nog overlevenden uit de puinhoopen te redden en de lijken te bergen. Aan boord van den Russischen kruiser stierven tien der vluchtelingen. Ook wordt gemeld, dat de Russen de geldkoffers van de Slciliaansche Bank, met 20 millioen lire vonden. In Palermo en Messina. In het Berliner Tageblatt vinden wij het relaas van iemand, die van Palermo uit een bezoek bracht aan het vernietigde Messina. Wij ontieenen er het onder staande aan: „Palermo is één groot ziekenhuis. In alle hotels en in honderden particuliere woningen liggen de licht-gewondendie uit Messina herwaarts zijn gebracht. De hospitalen zijn overvuld met tallooze ver minkten, van wie elk uur honderden sterven, in en bij de stations van Palermo liggen duizenden halfverhongerde vluchte llngen; zij zijn half krankzinnig en lijken de kluts kwijt te zijn. De plaatselijke be volking kijkt nieuwsgierig en medelijdend toe en begeleidt in troepen de treurige stoeten van gewonden, die op draagbaren en wagens door politie of soldaten naar de hospitalen worden gebracht. Vele gewonden sterven onderweganderen gesticuleeren en schreeuwen ais waan zinnigen; velen ook zijn als versuft. Heden (2 Januari) kwamen meer dan honderd vrouwen met zuigelingen In de stad aan, maar werden verder gestuurd, teneinde elders beter te kunnen worden verpleegd. De schade, die de handel te Palermo door het ongeluk lijdt, is reusachtig, want alle klanten in Messina zijn nu óf onmachtig geworden om te betalen öf dood. De schadeposten, daardoor in Palermo en Napels geleden, bedragen veie millioenen De kooplieden van Palermo sturen ge machtigden naar Messinaom daar nog te redden wat te redden is; maar slechts weinigen kunnen tot die plaats door dringen, en die er nog komen vinden niets dan brandende puinhoopen. De autoriteiten zijn niet gesteld op bezoekers. Om Messina is een mijlen lang cordon getrokken. Slechts wie een pas bezitten, worden doorgelaten. Ik mocht passeeren. De spoor bracht ons vla Rometta tot op 10 K.M. van Messina, waar de lijn over een groote lengte vernield is. Wij vonden daar wagens, zelfs automobielen die ons brachten tot het tweede militaire cordon. De daar bevelvoerende officier zeide, dat hij nog helpers noodig had, en wel vooral bakkers, timmerlieden en grond werkers. Spoedig komen nu de puinhoopen van Messina in het zicht. Eindelooze stoeten vluchtenden en gekwetsten naderen. Processies dragen heiligenbeelden. Enkelen houden onder den blooten hemel dank diensten voor hun redding en bidden om afwending van verdere gevaren. Dichte rookwolken stijgen ten hemel; Messina brandt nog altijd, niettegenstaande het de laatste dagen heeft geregend. Dan ziet men opeens de eerste dooden. Als in rijen neergevlijd, liggen zij daar in scharen. De soldaten hebben de taak der doodgravers overgenomen. De lijkenlucht is afschuwelijk; men vreest dat epidemieën zullen uitbreken, en roept steeds nieuwe hulpkrachten op. Vele duizenden liggen onder het brandende puin; zij zullen wel verkoold zijn. Maar andere duizenden worden uit de steenmassa's te voorschijn gebracht. Bergen rompen en ledematen liggen opgestapeld. Dan schieten eensklaps weer ergens de vlammen op; muren storten inde werkers moeten weer terug. Daarbij heerscht er het grootste gebrek aan voedsel en drinken. Maar de sober heid, door de soldaten beloond, is be wonderenswaardig. De ramp zelf en de indruk, die zij heeft teweeggebracht, kan niet in woorden worden weergegeven. Laat mij volstaan met te zeggen dat de stad Messina, waar 160.000 menschen woonden, tot den laatsten steen is vernietigd. Meer dan 100.000 menschenlevens zijn verloren gegaan. Om opgestapelde lijken sluipt gespuis. Maar de staat van beleg is in gesteld; en op gezag van de krijgswet worden de betrapte schuldigen op staanden voet neergeschoten. TELEGRAMMEN. Middelburg, 6 Januari. De gemeenteraad heeft hedenmorgen aangenomen het voorstel van Burgem. en Weth., om niet over te gaan tot de op richting van een handelscursus. Bij de begrafenis van dr. De Man werd het eerst het woord gevoerd door dr. W. Mees uit Rotterdam, namens het hoofdbestuur der Maatschappij van Genees kunde, die wees op het verlies, dat Middelburg en Zeeland, en zelfs de ge neeskunde in geheel Nederland heeft ge leden. De man werd hooggeacht om zijn buitengewone bekwaamheid. Meermalen was hem het hoogleeraarschap aangeboden, doch hij meende als geneeskundige werk zaam te moeten blijven. Bij de genees kundigen in Nederland zal de naam van De Man in hooge eer blijven. Vervolgens sprak dr. Kindermann namgns de Afdeeling Walcheren der Maatschappij van Geneeskunde. Mr. R. Fruin, voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen, wees op het groot verlies, dat dit Genootschap door het overlijden van zijn oudste lid heeft geleden. Het zal den overledene in dankbare herinnering houden. Ten slotte sprak dr. Plugge uit Souburg als één der weinig overgeblevene oud leerlingen van de geneeskundige school in Middelburg, waarvan de overledene destijds lector was. De zoon van den ontslapene dankte namens de familie voor de betoonde be langstelling. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 5 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd 55 paarden, 898 magere en 449 vette runderen, 227 vetfe, 188 nuchtere kalveren, 7 schapen of lammeren 823 varkens en 67 biggen. Koeien en ossen 33 tot 36 ct.stieren 26 tot 30 ct.kalveren 40 tot 52J ct. varkens 21 tot 24 ct.alles per J kilo. Melkkoeien f 140 i f 260, kalfkoelen f 160 5 f 280, stieren f 145 A f 2.30, vaarzen f 110 1 I 170, alles mager vee; biggen f 6 f 13, slachtpaarden f 50 f 120. Nuchtere kalveren: fok- f 12 A f 18, slacht- f 7 A f 12. Biggen f 1.10 A f 1.25 per week. Op de vette markt was de aanvoer ruim en de handel vlug, le kwaliteit werd tot 2 ct. boven noteering verhandeld. Vette kalveren met filnken aanvoer en weinig omzet. Op de magere markt was de handel in melk- en kalfkoeien vrij goed, ook stieren werden goed verkocht en in jongvee was de handel ook zeer goed. In fokkalveren ging weinig om. Ook in slachtkalveren ging niet veel om. In biggen was de handel iets beter dan de vorige week. De handel in paarden was van weinig beteekenis. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 6.05 A f 7.15 per 100 stuks. Aanvoer 5918 stuks. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. 4e kwartaal 1908. Geboren: 26 Oct. Hendrika, dochter van P. M. Vis en A. J. Fontijne. 4 Nov. Johanna Marina, dochter van W. Roskam en P. Qulst. 18 Maatje, dochter van Maatje Stoel. 18 Dec. Kornella Geertje, dochter van j. Post en J. M. Stouten (van Kerkwerve). 20 Nlkolaas, zoon van J. van Leeuwen en j. de Wit. 24 Leendert Jakobus, zoon van Anna Stoel. DEN MAAG (Ttoofler Zatpbaa). Dtr*ctto KENNY. KAPITAAL - f 4.000-000.00 RESERVEFONDSnrio» 143V.000.00 Huwelijken: Geene. Overleden: 28 Oct. Adrlaantje Hocke, 85 j., wed. van R. G. de Kater. 4 Nov. Corn. Moermond, 26 j., ongehuwd (van Rotterdam). 14 Wlllemlna Moermond, 29 J., ongehuwd. 19 Clement Moelljker, 67 j., man van J. de Looze. 20 Janna P. van den Bos, 51 j., vrouw van B. van Strlen (van Zierlkzee). 2 Dec. Jan van Tlggele, 64 j., man van P. van der Jagt. Burgerlijke Stand van Kerkwerve. 4e kwartaal 1908. Geboren: 31 Oct. Johannes Marlnus, zoon van W. J. den Boer en K. v. d. Wekken. 3 Dec. Jacob Johannes, zoon van L. Klaasse en N. Kosten. 4 Jannetje, dochter van J. de Ruljter en L. Rlngelberg. 29 Willemzoon van P. v. d. Linde en A. M. Oosse. Gehuwd: 6 Nov. K. v. d. Hoek, 28 J., jm. en C. Bakker, 27 j., jd. Overleden: 15 Nov. K. v. d. Wekken, 24 j., echtgenoote van W. J. den Boer. 16 C. M. Fondse, 19 j., zoon van J. F. Fondse en M. Evertse. Burgerlijke Stand van Brouwershaven. 4e kwartaal 1908. Geboren: 9 Oct. Een zoon van Joh. Malepaard en M. 1. van Strlen (van St.- Philipsland). 17 P. F. Jonker en C. Korbljn. 3 Nov. .Jan van de Velde en Maatje Stouten. 11 dochter P. de Moor en J. S. Knuist. 18 Dec. Jan Pimmelaar en C. P. Overbeek. 20 Dirk Duinhouwer en E. Matthijsse. 30 zoon M. J. van den Bos en A. van Burgh. Gehuwd: 5 Nov. H. Kloet, jm., en M. van Putten, jd. Overleden: 14 Oct. C. J. Kloet, 36 j., zoon. 21 Jac. Platteschorre, 73 j., man van J. S. de Jonge. Burgerlijke Stand van Serooskerke. 4e kwartaal 1908. Geboren: 1 Oct. Jacobus, zoon van Dingeman en Corn. de Rijke. 7 Dec. Jakobus Willem, zoon van Jan van den Bos en Lena Berrevoets. 10 Janna Adrlanadochter van Paulus Schlettekatte en Jacomina van Dlest. Gehuwd: 2 Dec. Boudewijn Post van Kerkwerve en Jacoba Oosse van Serooskerke. Overleden: Geen. Z I E R I K Z E a Tfld van Hoogwater en van Laagwater. Januari. ouderdom. H. W. L. W. 2.32 n. u. m. u. m. 6. W. voorm. 2.31 8.11 nam. 2.55 8.20 7. 16 voorm. 3.15 8.51 nam. 3.37 8.55 8. 17 voorm. 3.52 9.31 nam. 4.14 9.35 9. 18 voorm. 4.28 10. 8 nam. 4.53 10.14 10. Zo. 19 voorm. 5. 2 10.46 nam. 5.29 10.57 11. 20 voorm. 5.38 11.22 nam. 6. 2 11.37 12. 21 voorm. 6.10 nam. 6.35 0. 4 13. 22 voorm. 6.41 0.23 nam. 7.10 0.45 Tijd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 STOOMBOOTDIENST Ondertrouwd: JAN ORNÉE en JANNETJE MAATJE BEVAART. Zierikzee, 5 Januari 1909. Heden overleed op het onverwachts, na een kortstondig maar tevens zwaar lijdenonze geliefde Echgenoote Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Johanna Holm—Stiphout, in den ouderdom van 62 jaar. Zierikzee, 5 Januari 1909. Uit aller naam, P. HOLM. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving, Mevrouw de DOUAIRIÈRE SCHUUR- BEQUE BOEIJEVan Donoen betuigt, met wederkeerlgen heilwensch, haren dank, zoowel binnen als buiten de stad, voor de met Nieuwjaar ontvangen geluk- wenschen. De Heer en Mevrouw Jhr. L. SCHUUR- BEQUE BOEIJE betuigen, met weder- keerigen heilwensch, hun' dank voor de met Nieuwjaar ontvangen gefukwenschen. De Heer en Mevrouw SCHUURBEQUE BOEIJE—De Jonoe betuigen, met weder- keerigen heilwensch, dank voor de met Nieuwjaar ontvangen bewijzen van belang stelling. De heer KELLER en Mevrouw de Wed. SPOOR—Keller betuigen, met weder keerlgen heilwensch, hunnen dank voor de op 1 Januari ontvangen bewijzen van belangstelling. Zierikzee, Januari 1909. Met wederkeerlge gefukwenschen, betuigt ondergeteekende zijn hartelljken dank voor de belangstelling bij de wisseling des jaars ondervonden. Zierikzee. F. A. KLOPPERT, c. i. Mr. J. M. 1SEBREE MOENS betuigt, met wederkeerlgen heilwensch, zijn dank voor de met Nieuwjaar ontvangen geluk- wenschen. De Heer en Mevrouw A. C. VAN DER VLIET—Mulock Houwer betuigen, onder aanbieding van wederkeerige gelukwen- schen, hun dank voor de ontvangen félicltaties op 1 Januari. m. d. en g. Dames CATS betuigen, met weder- keerigen heilwensch, hunnen dank voor de op 1 Januari ontvangen bewijzen van belangstelling. Hartelijk dank voor de menigvuldige blijken van belangstelling mij betoond bij de verwisseling van den jaarkring. Noordwelle, Januari 1909. M. LOCKER DE BRUIJNE. Met wederkeerige heilwensch betuigt de familie M. BOLLE aan allen, die hun blijk gaven van belangstelling op 1 Januari 1909, hartelijk dank. Haamstede, Januari 1909. Met wederkeerigen gelukwensch onzen dank voor de ontvangen blijken van be langstelling op 1 Januari 1909. Oosterland, 6 Januari 1909. J." BOUMAN en Echtgenoote. Mr. C. DE WITT HAMER, Distrlcts- Schoolopziener te Goes, betuigt, met wederkeerigen heilwensch, zijnen dank aan allen, die hem op 1 dezer blijken van belangstelling gaven. Ooes, 4 Januari 1909. voorhanden, bij B. VAN STRIEN, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 3