Donderdag 7 Januari 1909. BL00KERS CACAO (Z ierik.zeesclie V Couran t). Bekendmaking. AFSCHAFFING der TIENDEN. Algemeen Overzicht. DAALDERS NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iedercn DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8717. Uitgever-Hoofdredacteur t A. FRANKEL. Directeurs A. J. DE LOOZE. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regejs 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Levering Ruhrkolen. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de aanneming der levering van RUHR- 1 KACHELKOLEN van de beste soort, grof, droog, zuiver, en niet door water beschadigd, aan de gemeente Zierikzeevoor het nog loopende gedeelte van het winterseizoen van 19C8/9, I (pl.m. 100 H.L), behooren hunne insclirijvings- biljetten in te zenden aan den Burgemeester, ten Raadhulze dier gemeente, vóór Zaterdag den 9en Januari e.k. De voorwaarden liggen ter gemeente-secretarie ter inzage. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat krachtens de Wet van 16 Juni 1907 Staats blad No. 222) alle tiendplichtigheid met ingang van 1 Januari 1909 zal vervallen en nieuwe tiendplichtigheid niet meer zal kunnen worden gevestigd dat wegens het vervallen van tiendplichtigheid aan hen, die bij het in werking treden der Tiendwet 1907 Staatsblad No. 222) tot tiend heffing gerechtigd zijn, van Rijkswege eene schadeloosstelling wordt verleend; dat zij, die op zoodanige schadeloosstelling aanspraak kunnen maken, krachtens art. 29 der wet, verplicht zijn tusschen 1 Januari en I April 1909 voor ieder tienddistrict afzonderlijk aangifte te doen van de door het in werking treden der Tiendwet voor hen ondergegane tiendrechten of van hun onverdeeld aandeel daarin, terwijl bij deze aangifte zooveel mogelijk bescheiden en tiendkaarten moeten worden overgelegd dat zij, die op 1 Januari 1909 op een tiendrecht, krachtens een in de openbare registers over geschreven proces-verbaal, beslag hebben gelegd of wel een recht van hypotheek, vruchtgebruik of fideï-commissaire verwachting hebben, de aangifte kunnen doen voor het geval, dat zulks niet of onvoldoende geschiedt door hem, die op deze schadeloosstelling aanspraak kan maken; dat deze aangifte mede kan worden gedaan door hen, die op 1 Januari 1909 recht hebben op bepaalde betalingen, waarmede een tiendrecht is belast dat bij iedere aangifte ééne woonplaats moet worden gekozen binnen het Rijk, en bij gebreke van zoodanige woonplaats daarvoor wordt ge houden de Secretarie van de Gemeente, waar de tiendcommissie is gevestigd dat formulieren voor bovenbedoelde aangiften, met bijbehoorende inlegvellen, aanteekeningen en als voorbeeld ingevulde modellen kosteloos ver krijgbaar zijn ter Secretarie dezer Gemeente en ten kantore van de Ontvangers der registratie en domeinen dat het aanbeveling verdient de gegevens voor het invullen dier aangiften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat zij tijdig b(j de tiendcommissie tot wier district de van het tiendrecht ontheven grond behoort voor gronden in deze Gemeente het 7de tienddistrict, standplaats Middelburg) kunnen worden ingeleverd. Zierikzee, den 31 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De bloedelooze revolutie in Venezuela, waardoor de blagueur Castro van zijn presidentschap werd ontheven, is voor onze regeering een politiek fortuintje, en voor ons volk, dat van wapengeweld afkeerig is, een zegen. De oorlog, waarvan het voorspel in den vorm van een blok kade, en het nemen van eenige ten dienste van de vloot van Venezuela behoorende scheepjes reeds begonnen was, is daardoor voorkomen. Gomez is president geworden, en Castro, die van een aanslag op het leven van dezen beticht wordt, in staat van beschuldiging gesteld. De gewezen president toeft nog te Berlijn, waar hij door professor Israël geopereerd is. Met hem behoeft voortaan geen rekening meer te worden gehouden. Hij moge, zoo hij geneest, aan de tailooze slachtoffers van willekeur nog eens terugdenken, of wanneer hij zonder geweten is, voortgaan met te brassen van de miltioenen, die hij geroofd heelt. En wat de nieuwe regeering betreft, deze is vredelievend, en heeft daarvan reeds een duidelijk blijk gegeven, door in te trekken de hatelijke dekreten, welke een nekslag waren voor den handel der bevolking van Curasao. Zij heeft bovendien voor alle uitgewekenen en verbannenen den terugkeer in het vaderland mogelijk gemaakt, voor alle politieke gevangenen, behalve voor hen, die deelnamen aan den aanslag op Gomez, de kerkerdeuren ont sloten, en vrijheid van drukpers afgekondigd. Het oude jaar had een diep droevig, noodlottig uiteinde voor duizende gezinnen in het Koninkrijk Italië. Alle elementen EIH l| «111111—I Sta er op te ontvangenis goedkoop en goed. Xi anu>.^Ma»a>a waren tot vernietiging van al wat leeft, en tot verwoesting van al wat den mensch tot bewoning en beschutting dient, los gebroken. Volkrijke steden met monumen tale gebouwen zijn met den grond gelijk gemaakt. De schoone westkust van Sicilië en de schoone oostkust van Calabrië zijn in een woestenij herschapen. Ook de muren der gevangenissen zijn ingestort, ten gevolge waarvan honderden bandieten vrijkwamen. In plaats van door het ver schrikkelijk tafereel van dood en verderf getroffen te zijn, hebben deze duivelen in menschelijke gedaante, van de gelegenheid, dat zij, die tot handhaving der orde dienen, door de ramp gedood waren, gebruik gemaakt om te plunderen, en de lijken en gekwetsten van hun sieraden te berooven. Nu troepen gezonden zijn, is de orde hersteld en de staat van beleg afgekondigd. Vele bandieten zijn door de kogels der soldaten neergeveld. Er is in de wereldgeschiedenis geen vulkanische uitbarsting bekend, waarbij zoovele menschen zijn omgekomen ais bij deze ramp. Hel getal dooden toch wordt op meer dan 200 000 menschen geschat. Wel werd in 79 na Christus het Romeinsche rijk door een aardbeving getroffen, die deze ramp nabij komt. Bloeiende, dicht bevolkte steden, als Pompeji en Herculanum, werden onder de lava geheel en al bedolven, zoodat geen sterveling gered werd. Honderd-vijflig- duizend menschen vonden toen een onverwachten dood. Nu deze steden door de opgravingen, welke reeds in 1748, onder Koning Karei III van Napels, be gonnen zijn, uit den donkeren schoot der aarde, waarin zij eeuwen lang verborgen waren, te voorschijn komen, kan men zien, dat de aardbeving de menschen overvallen heelt, want men vindt hen zelts zittend aan den maaltijd. Rusland heeft een nota aan de mogend heden gezonden, waarin de annexatie door Oostenrijk van Bosnië en Herzegowina een handeling genoemd wordt, die in strijd is met het tractaat van Berlijn. Over de eigenmachtige verheffing van Bulgarije tot koninkrijk zwijgt echter de nota. De Minister van Buitenlandsche Zaken lswolski, heeft in de Rijks-Doema een rede gehouden, waarin hij zijn standpunt ten opzichte van het Balkanvraagstuk ontvouwde. Nadat de Minister had uitgesproken, werd een motie aangenomen, waarin warme sympathie voor de verwante Slaven werd te kennen gegeven, en de hoop werd uitgedrukt, dat de regeering haar krachten moge inspannen om met alle vredelievende middelen, die haar ten dienste staan, de rechtmatige belangen van het rijk te behartigen. In de zitting, die de Doema den 2den Januari hield, werd door Miljoekof, de aanvoerder der constitutioneele partij, een motie voorgesteld, waarin de Doema haar misnoegen uitsprak over de dagelijksche, talrijker wordende doodvonnissen, en het ongehoorde aantal terechtstellingen, die het zedelijk gevoel der bevolking ver stompen, en de eer van Rusland als be schaafde staat aantasten. Deze motie werd, nadat de rechterzijde den voorsteller had toegeroepen: „er uit met hem", met groote meerderheid verworpen. Alleen de linkerzijde stemde er voor. De Doema is hierop tot Februari verdaagd. Laten wij ons echter van Rusland, dat een afschuw wekkend beeld geeft van onmenschelijk en verwilderd despotisme, afwenden, en onze blikken richten naar Turkije, dat thans een eereplaats in de rij der Euro- peesche constitutioneele landen inneemt, en op een volksvertegenwoordiging nu bogen kan. Tot president er van werd benoemd Ahmed Riza, een bekende persoonlijkheid, die ter gelegenheid der in 1899 te 's Hage gehouden vredesconferentie in ons land het goed recht der Jong-Turken bepleiten wilde, maar daarin om staatkundige be weegredenen belet werd. Bij de aan vaarding van het presidentschap hield hij een schitterende rede. De Sultan had de volksvertegenwoordigers aan een maaltijd in zijn paleis vereenigd, en liet in een toast door zijn particulieren secretaris verklaren, dat hij, tile de grondwet zou aantasten, geen grooteren vijand zou hebben dan hem, Sultan Kalif, Tempora mutantur et nos in ipsls (de tijden veranderen, en de menschen, die daarin leven). Dit is voorzeker op den Sultqp, die vroeger een aartstiran was. van toepassing. Tusschen Oostenrijk en Servië is het nog geen koek en ei. De Serviërs kunnen het maar niet verkroppen, dat Oostenrijk Bosnië en Herzegowina ingepalmd heeft. Zij hadden beide provincies liever aan hun rijk gehecht gezien. In de Skoeplchina hield Milanovitsch, de Minister van Buiten landsche Zaken, een redevoering, waarin hij zich de uitdrukking liet ontvallen, „dat Oostenrijk zich wachten moet de hand te leggen op hetgeen ons toebehoort". In Weenen neemt men hem uit den aard der zaak die uiting hoogst euvel. Of daaruit een nieuw diplomatiek geschil zal voort spruiten, zai de tijd leeren. AMERIKA. Twee jonge dames van 18 jaren hebben dezer dagen in de Athletic-Club te Worcester (Massachusetts, Ver. St.) een bokswedstrijd gehouden. Zij zijn beiden bekend om hare geestdrift voor sport, beiden zeer bekwaam in het boksen, en de omstandigheid, dat de beide dames een wrok tegen elkander hadden wegens een liefdesaangelegenheid, maakte de (voor ons weerzinwekkende) zaak nog meer „piquant". In een met vlaggen en wimpels ver sierde arena begonnen de twee kamp- vechlsters den strijd. Zij waren gekleed in witte „truien" en korle rokken en gewapend met flinke bokshandschoenen. De strijd was zeer verbitterd, en na de vierde ronde wilde Miss Carring het opgeven. Maar hare tegenstandster, Miss Frenier, begon haar te bespotten en tartte haar uit om opnieuw te beginnen, en Miss Carring gaf gehoor aan die uit daging, met het gevolg, dat na de 8ste ronde Miss Frenier overwonnen werd verklaard. De twee vrouwen zagen er na den wedstrijd deerlijk uit. Beiden waren met bloed overdekt. Het schitterende denkbeeld, dames- en heerenhonden een Kerstboom aan te bieden, is natuurlijk ontstaan in de hersens beterin de hersenkas van één der rijkste burgers der Ameri- kaansche stad Pittsburg. De man besloot, op Kerstavond een feest te geven, ter eere van zijn hond. Het beest, plechtig en sierlijk uitgedost, ontving zijn gasten er is hier sprake van den hond in een groole zaal, In welker midden de Kerstboom glansde in gestraal van velerlei lichtjes. Deze boom nu was behangen met hondenlekkernijen, veel in tal en ver scheidenheid, en de vierbeenige feestgangers werden aan het koord door hun bazen of bazinnen, de één na den ander, vóórgeleid, om iels naar hun gading van den boom te happen. Alles liep naar wensch, vooral naar dien der meer actief handelende schepselen, totdat de boel in het honderd liep door het onkiesche optreden van een reusachtigen buldog, die woorden kreeg met een Deenschen dog over een eindje worst, en zijn ongenoegen zód hardpootig uitte, dat er al spoedig een woedend gevecht tusschen de kolossale beesten begon. En hierop volgde een algemcene schrik kelijke hondenslag, waarin als krijgsmuziek een oorverdoovend gejank, geblaf en gehuil fungeerde, en waaraan al gauw werd deelgenomen door de diverse honden bezitters, bij hun pogingen om de dieren te scheiden. Zoo eindigde dit feest met den jammer lijken aftocht van een hoopje gehavende menschen, met gescheurde, zwarte rokken en japonnen en bloedende, hangoorige honden. TURKIJE. Constantinopel4 Jan. De bladen melden een hevigen schok van aardbeving hedenmorgen 4 uur te Salonikl gevoeld. Geen ernstige schade werd er door aan gericht. ZWEDEN. Uit Ostersund wordt gemeld, dat twee zoons van dr. Von Prlntzskfild, eersten hofmaarschalk van den koning van Zweden, een 22-jarige vaandrig en een 20-jarige studenl, op Oudejaarsdag op een sneeuw- schoentocht in de bergen bij een kou van 20 graden zijn doodgevroren. Hun krachten schoten te kort om het doel van hun tocht te bereiken. De gids ging verder om hulp Ie halen. Toen hij met andere mannen terugkwamwas de eene jonge Von Printzskötd reeds overleden, de andere stierf spoedig daarna. DENEMARKEN. In Ripe (Jutland) is één der inbrekers gearresteerd, die uit den grafkelder van den Dom in Roskilde gouden en zilveren grafkransen hebben gestolen. Het is een Duitscher, die het vorig jaar pas uit de gevangenis is ontslagen. ENGELAND. De Daily Expresse wil weten, dat koning Eduard 22 of 27 Februari een kruistocht in de Middellandsche zee gaat ondernemen, bij welke gelegenheid hij waarschijnlijk Constantinopel aan zal doen. De koning zou zich namelijk gedrongen gevoelen den sultan zijn genoegdoening uil te spreken over de in Turkije ingevoerde hervormingen en de grondwet. Ook zou hij den sultan een Engelsch rijpaard cadeau willen doen. De sulian heett een bizondere voorliefde voor Engelsche paarden van bruine kleur met een witte vlek op het voorhoofd. FRANKRIJK. De mist, de sneeuw en verkeerde wissel standen hebben drie spoorweg-ongelukken in Frankrijk op Nieuwjaarsdag op hun geweten. Bij Chaumont liep de expres Bazel—Parijs op een personentrein twee conducteurs werden gedood, drie reizigers gewond. Bij Dyon stootte een goederentrein van Parijs op een dertigtal wagens, die een heuvel kwamen afrijden twintig wagens werden tot gruis gestampt, en de tunnel, waarvoor het geschiedde, versperd; de machinist en de stoker werden gewond Het derde ongeluk had plaats nabij Villepreaux, waar een goederen- en een personentrein in botsing kwamen, zonder dat er persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. BELGlC. Een 24-jarige kolensjouwer D. te Gent was in November met een andere vrouw naar Rijssel getrokken, zijn vrouw en twee kinderen achter latend. Dezer dagen kwam hij terug om zijn meubels op te halen. Zijn eigen vrouw was bij een herbergier C. gaan inwonen. Zaterdagmorgen kwam D. daar aanbellen en toen C. hem open deed, vloog D. op hem at en gaf hem met een slagersmes twee steken, waarvan één in het hart trof. De vrouw, die op het gerucht afkwam, werd door D. beet gepakt en afgeranseld, maar juist toen hij haar ook wilde steken, ging de deur der herberg open, waarop D. zijn vrouw los liet en op straat snelde. De vrouw zonk in zwijm ineen, maar was ongedeerd. D. zelf sneed een eind verder op straat zich den hals af. Terwijl de vrouw van een conducteur te Maasniel-Gebroek een oogenblik alleen was, kwam onverwacht een gemaskerd man binnen. Deze trad op de vrouw toe, ontrukte haar het kind, dat zij op den schoot had, en dreigde het te zullen dooden, als zij hem geen geld gaf. De vrouw, hevig verschrikt, liep naar een kast, haalde er een kistje met eenig geld uit en wilde den schurk een rijksdaalder geven, doch hij greep het kistje uit haar hand en verdween er mee. Het schijnt, dat de kerel met de omstandigheden van het gezin goed op de hoogte was, en dat hij zeker was zijn slag te kunnen slaan. NEDERLAND. Blburg, 4 Jan. Reeds geruimen tijd broeide hier iets tegen de politie en den burgemeester. Zaterdagavond is het tot een uitbarsting gekomen. Een vechtpartij tusschen enkele visschers was de oorzaak. De politie, die de vech tenden wilde scheiden, werd plotseling omringd door wel honderd jongens en mannen en werd zóó hevig geslagen en geschopt, dat zij maken moest uit de menigte te komen. Tierend en joolend ging het daarna door de stad. Bij de woning van den burgemeester werd geroepen: „Weg met Mazel! Weg met Bodenburg! Leve Bas Backer! Leve Likkend!" De burgemeester, buiten komende, werd ontvangen met de kreten: „Slaat hem dood. Gooi hem de hersens in!" en meer van dien aard. Met straatkeien werden de ruiten ingegooid. Een andere troep volk ging leven maken bij het huis van den wethouder I. Tap, wien men door het zingen van spotliedjes de deur uit poogde te lokken. De burgemeester en de polltie.bébben tot des nachts halféén met de hand aan den trekker hunner revolvers getoopen. Nijmegen, 4 Jan. Dat de eerste tram van Warnet naar deze stad op Oudejaars dag een vertraging van eenige uren had, zou de vermelding niet waard zijn, indien de aanleiding niet een zeer bizondere was: Op dien morgen zou de machinist de toevoerpomp in werking zettenmaar daar alle water in de remise bevroren was, moest hij naar huls terug. Hij greep daar een gevulden emmer en stelde de pomp In beweging. Korten tijd ging het goed, daarna weigerde te Druten gekomen de machine haar dienst: de man had met het water de erwten in de pomp geworpen, die in den emmer voor het middagmaal te weeken stonden! Amsterdam, 4 Jan. Ter beurze alhier is heden f 13,000 (totaal f 43,000) voor de noodlijdenden in Italië ingeschreven. Bij de commissie voor de werkloozen alhier is totaal I 95.704 ingekomen van 800 personen. Toen de familie Lak, in de Lepel straat alhier, Zaterdagavond van een visite huiswaarts keerde, hoorde men eensklaps iemand naar den zolder loopen. De heer L. ging daarop naar boven en kwam tot de ontdekking dat bij hem ingebroken was. De voorkamerdeur was geforceerd, alle kasten en laden opengebroken en htt linnengoed lag over den grond verspreid. Een gouden ketting was meegenomen. De inbreker schijnt ontvlucht te zijn door de nooddeuren, die de zolders der aangren zende perceelen verbinden. De familie L. was zóó door den schrik bevangen, dat zij gisterenmorgen hals over kop verhuisd is. Onder leiding van de echlgenoote van den burgemeester van Amsterdam is een comité gevormd om aan de Koningin ter gelegenheid van de komende heugelijke gebeurtenis, een huldeblijk aan te bieden, waaraan alle Amsterdamsche vrouwen en meisjes kunnen deelnemen. 5 Jan. Er was gisterenavond weer een oogenbiik van spanning en consternatie in den Circus Carré. Jack Joyce, de Ameri- kaansche Raugh-Rider en lassowerper, bestijgt aan 't eind van zijn interessante werkzaamheden een uiterst wild paard, dat zadel noch rijder op zijn rug duldt. Het dier moet doorgaans geblinddoekt worden, om wat handelbaar te worden. Het wordt door een helper aan een stevig touw vastgehouden, doch die gewone helper was gisterenavond afwezig en die hem verving, bleek niet sterk genoeg om het woeste dier in de arena te houden. Het sprong over de balustrade der manége en viel toen tusschen de nauwe ruimte van manége en onderste rij zitplaatsen, juist terwijl Jack Joyce er onversaagd op steeg, nog een oogenblik bleef zilten, doch er intijds afsprong. Die onderste rij was gelukkig op dat gedeelte niet bezet, zoodat persoonlijke ongelukken niet zijn voor gevallen. De zitting van één der stoelen was stukgeslagen. Het paard werd, ook door het krachtig optreden van Albert Carré, weldra in de manége teruggebracht, de berijder steeg weer op en onder donderend applaus werd in vliegende vaart eenige malen de manége rondgereden. Volgende avonden zullen er echter twee helpers bij gebruikt worden. Door het tactvol optreden van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1