Dinsdag 5 Januari 1909. Eerste Blad. (Z ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Nationale Militie. Miliciens als Verzorgers bij den Rijkspostduivendienst. Uit Stad en Provincie. MIUKZEESCHEÜÉ NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8716. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Direotaur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee vestigt de aandacht van liefhebbers van postduiven, die in het volgend jaar bij de militie zullen worden ingelijfd, op de voor hen bestaande mogelijkheid om te worden opgeleid en aangesteld tot Verzorger bij den Rijkspostduivendienst. Om voor bedoelde aanstelling in aanmerking te komen, moet de milicien: 1". bestemd zijn om ter volledige oefening bij de mijitle te worden ingelijfd; 2". blijken hebben gegeven de noodige geschikt heid te bezitten voor den Rijkspostduiven dienst; 3". eene vrijwillige verbintenis aangaan voor den duur van den dienst bij de militie en landweer te zamen, bij welke verbintenis hij de ver plichting aanvaardt om (na zijne indienst treding) /2'/2 maand achtereen onder de wapenen te blijven, en om daarna nog ten hoogste 12 weken in werkeüjken dienst te komen, verdeeld over ten hoogste 3 perioden, welke vermoedelijk zuilen zijn afgeloopen binnen de eerste 3 jaren na het eerste verblijf onder de wapenen. Gedurende den overigen diensttijd zijn de Ver zorgers bij den Rijkspostduivendienst met groot verlof en behoeven zij alleen tegenwoordig te zijn bij het jaarlijksch onderzoek, hetzij voor den Militiecommissaris, hetzij voor den Districts commandant bij de landweer; zij zijn vrijgesteld van de gewone herhalingsoefeningen bij de militie en landweer en behoeven niet op te komen, indien de lichting, waartoe zij behaoren, onder de wapenen mocht worden geroepen tot handhaving of herstel van de openbare rust en orde. Gedurende hun verblijf onder de wapenen zijn de Verznrgprc urii geen deel aan de gewone exercitien. Zij zijn gewapend alleen met de sabel. Voor het meerendeel krijgen de Verzorgers eene zelfstandige beirekking bij een der Rijkspostduiven- stations, zoo mogelijk in de nabijheid hunner woonplaats, terwijl zij, die de meeste geschiktheid bezitten voor hunnen dienst, aangesteld kunnen worden tot Korporaal-Verzorger. Om tot de hiervoren bedoelde opleiding toe gelaten te kunnen worden, moet de militleplichtige zich, tusschen 1 en 20 Januari a.s., wenden tot den Chef van den Generalen Staf te 's-Gravenliage met een daartoe strekkend verzoek, dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld, en waarin duidelijk moet worden vermeld: a. naam en voornamen; b. beroep; c. leeftijd, tot wanneer schoolonderwijs genoten, met opgave van de inrichting van onderwijs; d. de tegenwoordige woonplaats; e. de gemeente, voor welke bij de militie geloot; het lotingsnummer; g. dat de militleplichtige niet in aanmerking komt om voor korte oefening (vier maanden) te worden ingelijfd; h. of met grond te verwachten is, dat de militle plichtige tot het aangaan der vrijwillige ver bintenis als Verzorger de toestemming zal erlangen van hem of van haar, die de ouder lijke macht of de voogdij uitoefent, en i. of de militleplichtige lid is van eene post duivenvereniging en, zoo ja, van welke. Uit hen, die een verzoek als hiervoren om schreven indienen, zullen 24 worden f|je alsdan in het tijdvak van I tot 15 Maart bfl de militie »«"cn worden ingelijfd. Dezen zullen op net Rijkspostduivenproef- en leerstahon te 's-Gravenliage tot Verzorger worden opgeleid. Van deze 24 zullen er 12 tot de vrijwillige verbintenis als Verzorger worden toegelaten; de overige 12 volbrengen hunnen verderen milltie- en landweerdienst op de gewone wijze bij het Wapen der Infanterie. Dit laatste geldt ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver of geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Zierikzee, den 31 December 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Een volk, dat een groote rol in de wereldgeschiedenis gespeeld heeft, waaraan de beschaving veel te danken heeft, is door een nationale ramp getroffen ge worden, zóó ontzettend, zóó omvangrijk, zóó aandoenlijk, dat zelfs het meest ver steende hart verteederd en tot medelijden gestemd wordt. Meer dan tweemaal honderd duizend menschen hebben in het schoone en klassieke land van Italië, tengevolge van een uitbarsting der natuur, plotseling en op jammerlijke wijze hun leven verloren. Weigemoed begaven zij zich 's avonds ter ruste, om 's morgens In de kaken des doods een onverwacht vreeselijk einde te vinden. Heeie gezinnen, heele families zijn weggerukt uit liet leven; heele dorpen en steden weggevaagd van den aardbodem. Geen leeftijd, geen geslacht, geen rang of stand werd gespaard. Wrrt niet verpletterd werd door de in stortende gebouwen, werd verzwolgen door den bruisenden vloedgolf, ot kwam om in de uitgebrokene vlammen, die het werk van vernieling en verderf onheilvol verlichtten. En de overgeblevenen, zij, die in de stikdonkere duisternis, terwijl de elementen op helsche wijze woedden, door de den mensch aangeboren zucht naar levens behoud, te midden van het puin werden voortgedreven, hun naakte lijf gered hebben; zij, die bij het aanschouwen en doorleven van zooveel en zoo groot onheil nog hun verstand behouden hebben, wat zal er van hen worden? Neen, die vraag behoeft gelukkig niet gesteld te worden. Want de ware menSchlievendheid, die geen grenspalen kent, is reeds allerwege, zoowel in het buiteland als in ons land, opgetreden om hulp in den nood te bieden. En zij zal wij twijfelen er geen oogenblik aan ook hier in deze streek, die zoo vaak de menschelijke ellende, die elders geleden werd, krachtig hielp lenigen, velen bereid vinden om de „«„a. 'ucyiuciuc geteisterde landstreek te helpetC"" Naar wij vernemen, zal op initiatief van den burgemeester dezer gemeente, den heer Mr. H. C. Moolenburgh, een comité voor Schouwen—Duiveland gevormd wor den, dat samengesteld uit de burgemeesters der gemeenten van dit eiland, trachten zal gelden voor de van hun have en goed beroofde Italianen in te zamelen. Zierikzee. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is, bij het thans ingevallen dooiweder, beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingang middernacht tusschen den 4 en 5 dezer. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 Januari 1909, benoemd: In de tiendcommissie in het zevende tienddistrlci, standplaats Middelburg: tot lid en voorzitter: mr. B. W. F. Kronenberg, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg; tot lid en plaatsvervangend voorzitter: mr. R. Fruin Th.-Azn., rijksarchivaris te Middelburg; tot leden: mr. A. A. de Veer Gzn., voorzitter van den raad van beroep voor de ongevallenverzekering, advocaat te Middelburg; B. J. Hulshof, burgemeester te Bergen-op-ZoomW. Kakebeeke te Goes; tot plaatsvervangende ledenmr. A. C. A. Jacobse Boudewljnse, advocaat en procureur te Middelburg; mr. J. J. Heyse, advocaat en procureur te Middelburg; J. W. Wagtho, rentmeester van het Kroondomein te Tholen tot secretaris: mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg; tot plaatsvervangend secretarismr. C. L. Gratama Szn., advocaat en procureur te Middelburg. Met ingang van 15 dezer is benoemd tot inspecteur van politie 3e klasse te Delft, K. Keenst, volontair bij de politie te Goes. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de vergoeding wegens de kosten van het verblijf, toe te kennen aan de lotelingen, die vóór hunne aflevering worden onder worpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid voor inlijving bij de zeemilitie of bij een bepaald korps en daartoe de gemeente hunner woonplaats moeten ver laten een gulden (f 1,—) bedraagt. De Goesche Ct. meldt, dat toen een wegwerker te Goes wegens overtreding der Leerplichtwet voor liet kantongerecht terecht stond het oudste dochtertje had op de kinderen moeten passen, omdat de vrouw uit werken was de ambtenaar van het O. M. zei, dat als de vrouw af wezig is, de man maar een kindermeisje moet nemen. Hij verdiende immers t 6 per week als 't niet regende, en 't gezin was maar klein, man vrouw en vier kinderen. De Goesche Cl. noemt het requisitoir „zoo verstommend dat men er stil van wordt". Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten re'genmeter telde het afgeloopen jaar 119 regendagen met 559,9 m.M. regen. De meeste regen viel op I September, n.l. 28,2 m.M., terwijl in de geheele maand October met 4 regendagen de regenval sleehts 12 m.M. bedroeg. Hoewel het jaar 1908 een droog jaar genoemd mag worden, overtrof het jaar 1907 het nog in droogte; dat telde even eens 119 regendagen, doch de regenval was nog 16,6 m.M. minder, n.l. 543,3 m.M. Zijpe, 4 Jan. Gisteren hebben ijs en mist den stoombootdienst op Numansdorp belet. Ondanks den dikken mist wordt de dienst op Anna-Jacobapoider en Stavenisse ge regeld onderhouden. Met het oog op hel vele ijs tusschen Numansdorp en Willemstad, waardoor de „Minister" niet geregeld den dienst kan doen, is het raadzaam voor het reizend publiek via Steenbergen te reizen, om op tijd op zijn bestemming te kunnen zijn. De slcepbooten, die hier eenige dagen vertoefden, ondernamen de reis naar Ant werpen. lieden, 10 uur, nadat het aangevoerde vee en de gereedstaande .nelkbussen, waren iroK ae „Minisier naar muiianouuip. Tot op heden Is in of rond Zijpe geen ijs te bespeuren. St.-Filipsland, 30 Dec. Hedenavond gaf de in dit najaar alhier opgerichte tooneelvereeniging een uitvoering. Was, den korten ttjd van voorbereiding in aan merking genomen, de verwachting niet bizonder groot, de uitkomst heeft 't anders bewezen. Alle stukjes werden flink ge speeld, de spelers waren goed rolvast en hun spel was natuurlijk, zoodat 't aanwezige publiek zich uitstekend amuseerde en er dan ook druk geapplaudiseerd werd. De jonge Vereeniging heeft eer van haar werk gehad en hopelijk zien we haar dezen winter in vereeniging met ons muziek gezelschap „Concordia" nog wel eens weer. Tholen. Onze stadgenoot, de heer J. D. Noske, sportman op elk gebied, is de eenige Zeeuw, die aan de elf-stedentocht in Friesland heeft deelgenomen. Van de 45 rijders, die zich hadden laten inschrijven voor deze zware proet van schaatsen- rijkunst, werd slechts door 23 deelgenomen. Volgens berichten was het ijs slecht en moeilijk te berijden. Het ijs in de „Eendracht" heeft zich voor een groot gedeelte vastgezet. Over tocht per pont af en toe. Per roeiboot geregeld, hetzij door open vakken ot met lijnen door het Ijs getrokken. De post had heden veel vertraging. Wissenkerke. Zaterdag j.l. snelden de bewoners der Kerkstraat naar buiten op het sensatiemakend gerucht, dat 't dochtertje van den molenaar A. Verhage In volle vlam stond, wat ook werkelijk het geval was. Al spoedig echter bleek, dat de gevolgen niet zoo ernstig waren als aan vankelijk gevreesd werd, wat wei toe geschreven mag worden aan de tegen woordigheid van geest der ouders, die spoedig toeschoten en de brandende kleertjes bluschten. Het gezicht van de kleine is geschroeid, doch de knietjes en handjes zijn sterk gebrand. Overigens is de toestand bevredigend. Middelburg, 4 Jan. Met den trein van 12 uur kwam hedenmiddag aan het stoffelijk overschot van wijlen den heer mr. J. H. de Stoppelaar, oud-voorzitter van de recht bank alhier en oud-rechter In de gemengde rechtbank te Cairo. Van het slation werd dadelijk naar de algemeene begraafplaats gereden en de overledene daar bijgezet in den familiegrafkelder. Door Burgem. en Weth. is een voor- slei aan den raad gedaan tot wijziging der verordening op de inrichting en liet bestuur der Godshuizen. Door deze wijziging zal het bestuur over de Oodshuizen uitvoering kunnen geven aan haar voornemen om de weczen uit het Burgerweeshuis en het Armweeshuis samen te voegen. Dit geschiedt uit overweging dat het getal weezen in het Armweeshuis 30 bedraagt en in het Burgerweeshuis 7, Ie zamen 37, die zeer goed kunnen worden verpleegd in hel Burgerweeshuis, waar ruimte is voor ten minste 96 weezen. De bedoeling is dan aan het Armweeshuis een andere bestemming te geven. Vlissingen, 2 Jan. Hedenmiddag is alhier een dertigjarige, te Middelburg wonende werkman, die aan de gasleiding werkte, bewusteloos gevonden. Oeneeskundige hulp om hem bij te brengen mocht niet meer baten. De Zeeland. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" zijn in het afgeloopen jaar ruim 134,000 reizigers vervoerd, zijnde ruim 14,000 meer dan in 1907, en het hoogste getal, dat ooit met die lijn vervoerd werd. Aardbeving en overstrooming in Italië. Napels, 30 Dec. Het Russische pantser- schip „Makharoff" kwam aan met 400 gewonden van Messina. Het Italiaansche koningspaar is hedenmorgen te Messina aangekomen. Alle schepen van het eskader begroetten hen met artillerie-salvo's. De beide majesteiten stapten aan wal en kregen terstond het vreeselljke schouwspel van dood en ver woesting voor oogen. De koningin hield beangst de handen voor de oogen en schreide. Een groote menigte van angstige einde te" riiaicen aah ne-uirtitnvir.'-uwc.. streek verwoesten. De jammerklachten maakten zoo'n diepen indruk op de koningin, dat zij moest terugkeeren en niet langer in staat was het bezoek voort te zetten. De koning, omringd door zijn gevolg, begaf zich te midden der puin- hoopen. In des konings tegenwoordigheid werden slachtoffers onder de puinhoopen weggehaald, terwijl de koning ook in eigen persoon de handen tot het reddings werk uitsloeg, den gewonden moed insprak en bij de eerste verplegingszorgen hulp bood. Het is nog onmogelijk, het aanlal der slachtoffers zelfs bij benadering vast te stellen; het aantal is onberekenbaar groot. Rome, 30 Dec. Alle leerlingen van het college te Reggio zijn onder de puinhoopen van het collegegebouw verpletterd. Uit de puinhoopen van Palmi en Bagnara zijn 1300 lijken te voorschijn gehaald. Volgens de Trlbuna zijn er 425 dooden te Palmi, 1000 te Bagnoro, 1500 te San Eufena, 400 te Semirana. Te Corace heelt een nieuwe aardbeving plaats gehad. De stad Marnia ligt in puin, de kerk is ingestort. 31 Dec. Dokter Rossi te Messina moest vertrekken; hij was bezig zich aan te kleeden toen plotseling een geraas als de ontploffing van bommen gevolgd werd door het geluid van stortregen, gesis en gefluit als van massa's gloeiende ijzeren slaven in water. Hij schoof het raam open. De schoorsteenen der huizen waggelden, een dichte stofwolk rees op; half gestikt keerde hij in de kamer terug, waar de vloer op en neer ging; een gerommel als van een oneindige steenlawine deed zich hoorende bovenverdiepingen waren ingestort. De balken der zoldering dreigden te bezwijken. Dokter Rossi greep een touw en liet zijn moeder, zuster en de andere bewoners uit het raam op straat zakken. Rondom zag men overal ingestorte paleizen. Alles vluchtte naar een plein en daar richtte de dokter van planken en lappen een barak op, waar een groot aanlal half naakte menschen kwam schuilen. Hij ging de stad in. Overat zag hij een tooneel van verwoesting. Na eenige menschen gered te hebben, drukte hq een calé open, vond daar kisten mineraalwater en cognac en ging de gewonden helpen. Hij zag het kamerlid Ludovico Fulci jammerend woelen in de puinhoopen van het huis, waar zijn broeder, het kamerlid Nicolo Filci, bedolven lag. De Dom is een warhoop; puinbrokken van den afgeknotlen toren steken boven het tooneel van verwoesting uit. Puin en modder vloeien uit gespleten buizen. Op straat overal gevallen huisraad en jammerende menschen. De geredden spoelen den keel met zeewater, daar stof en gruis in neus en inond een ondragelijken hinder veroorzaken. Des middags, toen het gepeupel honger en dorst leed, sloeg 't aan het plunderen van winkels. De douanebeambten van de haven schoten er op los. Des avonds was dr. Rossi zóó moe, dat hij zich aan boord van een Engelsch stoom schip begaf. Bij het verlaten van de haven leverde het geheel een gruwelijk gezicht: overal brandende puinhoopen, terwijl een stortregen neerkletste. Een ander ooggetuige, een burgemeester van een dorp in Lombardlje, sliep op de derde verdieping van het hotel Trlnacria; hij werd gewekt door een ontzettend leven en bleef onder een balk en puin op de tweede verdieping uren lang, half gestikt door slof en rook, liggen schreeuwen, totdat eindelijk soldaten, die uit de Citadel ontvlucht waren voor de overstrooming, hem bevrijdden. Dadelijk ging hij naar de haven op een stoomboot. Met de zangeres Karalech is hij één van de weinige over levenden uit het hótel Trinacria. In het hotel de France waren 62 gasten, van wier lot men niets weet. Het hotel Continenlal is ingestort en het hótel Belvédère staat in brand. Reggio, 31 Dec. Van Lazzaro tot Reggio heeft het zeewater de velden overstroomd. Het dorp Bocale is verwoest. Overal in het veld liggen lijken. Boven Messina ziet men 5 groote rookkolommen. Van Dellaro is niets dan één puinhoop overgebleven. ZWaTC ICgCIIO. „u^n.. durend gewonden onder de puinhoopen. Op enkele latere aardschokken volgden nog instortingen. Aan beide zijden van de straat van Messina blijkt ruim de helft der bevolking onder de puinhoopen begraven te 2ijn. Een honderdtal misdadigers zijn gearresteerd. De Koning bezocht de dorpen Este en Faroren en eenige dorpen aan de kust, die minder zwaar getroffen ztjn. Te Sanenfemina zqn minstens 2000 dooden. De overlevenden bleven 48 uren van voedsel verstoken. Volgens de Tribuna bleven er van de 20000 te Messina gespaarden nauwelijks een vierde aldaar, meest allen armen, die plunderden. Rome, 1 Jan. Koning Victor Emanuel heeft bij zijn aankomst te Messina de salvo's te zijner eere laten ophouden. De Koning kon door de puinhoopen niet verder komen dan het Corso. Een menigte men schen schaarde zich smeekend om hem heen. De puinhoopen te Reggio leveren nog aangrijpender aanblik dan die te Messina, doordat zij steil oploopen. De Koning stortte tranen bij het bezoeken van de puinhoopen. Het aantal slachtoffers te Reggio moet 20,000 bedragen. Vele gewonden sterven van de koude. De hertogin van Aosla heeft weezen gehuisvest in haar paleis te Napels. Rome, 2 Jan. De Paus heelt boven zijn eerste zending van 100,000 lire, nog een krediet van 1,000,000 lire geopend. Z. H. heeft het lazaret van San Marco met 500 bedden aangeboden. Uit Napels wordt gemeld, dat mgr. Arigo, de aartsbisschop van Messina, gered is. Het door admiraal Le Pord gecomman deerde Fransche smaldeel is gisteren aan gekomen. Vanaf de ontscheping legden de matrozen een bewonderenswaardige be drijvigheid en toewijding aan den dag. Zij bewerkstelligden de redding van ver scheidene honderden overlevenden. Napels, 2 Jan. Een honderdtal over levenden zijn in het koninklijk paleis Capodimonte ondergebracht. Het Konink lijk Huis voorziet in hetgeen zij noodig hebben. Napels, 2 Jan. Het pantserschip „Sicilia" ontscheepte 1110 overlevenden. Messina, 2 Jan. Olsterenavond had een nieuwe aardschok plaats, die gevolgd werd door een paniek In het hospitaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1