ZlERiKZEESCHElH NIEUWSBODE. Donderdag 31 December 1908. (Z ierik.zeesoh.e Cour an t). BEKENDMAKING. KENNISGE VIN G. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8714. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Gevonden op den openbaren weg Een mes in schede; pet; portemonnaie met geld; bol sajet. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De ondergeteekende is op 1 Januari 1909 te spreken ten Raadhuize van des namiddags 17,27, uur. Zierikzee, den 30 December 1908. H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot des namiddags 12'I, uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand be treffende. Zierikzee, den 30 December 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag 1908. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het tweede sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gimeente, over het dienstjaar 1908, op den 18 cccmbcr 0.aop,.»M«i. StsiAn Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing HfJt Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen wee maanden na de goedkeuring van het koHer de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en bitfen drie maanden na die uitreiking de aangelagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ngezegeld papier; alsmede dat ieder ver- plirit is zfn aanslag op den bij de Verordening op de Invordering van genoemde belasting be- p-ilden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. PALESTINA. Jeruzalem, 27 Dec. De Orieksche synode heeft gisteren in een buitengewone ver gadering met atgemeene stemmen besloten, Damiomos, Patriarch van jeruzaient, wegens onbekwaamheid uit zijn ambt te ontzetten. Damiomos had zijn ontslag niet willen vragen. Een commissie van drie bisschoppen zal nu tijdelijk het patriarchaat besturen. Er werden heden troepen afgezonden om het paleis van den Patriarch Ie be waken. De toestand laat zich ernstig aanzien. AMERIKA. President Roosevelt heett zijn laatste Kerstfeest in het Witte Huis gevierd. Er werd een Hollandsche maaitijd aangericht voor de bloedverwanten van Roosevelt, waarbij alle spijzen volgens oude Holland sche recepten, die in 's presidenten bezit zijn, waren gereedgemaakt, en er werd ge dronken uit oud-Hollandsche bekers. Roosevelt's ambtstijd moet hem het grootste deel van zijn vermogen, 400.000 gulden, hebben gekost. De reis van de slagschepenvloot rond de wereld heett 100 mlllloen gulden ge kost, waarvan de helft aan kolen. ITALIË. Hoewel de Paus geheel hersteld is, bleef ditmaal de Kerstmis-audiëntie achterwege om hem te sparen en ook Nieuwjaarsdag zal geen ontvangst plaats hebben. Rome, 28 Dec. Berichten van half zeven in den avond melden, dat het 'ministerie van Binnenlandsche Zaken bericht heeft ontvangen, dat te Messina ernstige schade is aangericht door aard bevingen; er zijn maatregelen getroffen, om troepen naar de geteisterde streken te zenden, teneinde daar den reddings dienst op zich te nemen. Palmi, 28 Dec. Hedenochtend heeft een aardbeving vele huizen doen instorten en een groot aantal andere doen splijten; er moeten talrijke slachtoffers zijn. Palermo, 28 Dec. De hier waargenomen aardschok duurde 32 seconden. Over geheel Sicilië zijn aardbevingen gecon stateerd; de telegrafische en telefonische verbindingen met Messina zijn verbroken. Verscheidene treinen moesten terug- keeren, tengevolge der aardstortingen. Catania, 28 Dec. Tengevolge van een vloedgolf zijn verscheidene vaartuigen verloren gegaan. De koopwaren in de opslagloodsen werden zwaar bescbadigjJ. De vloedgolf sleepte 3 kinderen mede, die jammerlijk omkwamen. Vier kleine schepen zonken. Berichten uit de provincie maken melding van ernstige schade. Te Maletto kregen drie kerken zeer groote scheuren. Een veertigtal huizen zijn in puin gestort of gescheurd. Te San Giovanni del Glare zijn een tiental huizen ingestort. Te Riporto stortte het dak eener kerk in. Andere kerken en het stadhuis staan op invallen. De zee was tot in de huizen doorge drongen. Men vreest, dat er dooden en gewonden zijn. TURKIJE. Volgens berichten uit Konstantinopel komt men steeds meer tot de ontdekking, dat de Sultan de staatskas op aller geweldigste manier heeft bestolen. Feitelijk zou deze aan de staatskas niet minder dan 180 miilioen schuldig zijn, door het niet betalen van belastingen en door het in üezii nemen en houden van landerijen, bosschen en petroleumbronnen. De Jong-Turken eischen nu dat de Sultan dat geld zal teruggeven. Op de banken in Engeland heeft hij, zeggen zij, nog geld genoeg staan. Ook na de betaling van zijn schuld aan de staatskas zal de Sultan nog geen bankroet slaan. RUSLAND. De langverwachte doema-rede van minis ter Iswolski is eindelijk gehouden. De minister begon met een schets van den staatkundigen toestand in het Verre Oosten en sprak zijn ingenomenheid uit met het Amerikaansch-Japansche verdrag. De En- gelsch-Russische entente had, zoo verklaarde de minister, reeds een zeer ernstige vuur proef doorstaan tijdens de ongeregeldheden in Perzië. Het Fransch-Russisch verbond is nog versterkt, wat niet belet, dat Rusland ook met andere mogendheden vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt. De Russische staatkunde is geenszins tegen Duitschland gericht. De minister verklaarde groote beteekenis te hechten voor een vredelievende oplossing der hangende kwesties aan de toenadering tot Italië. Het oordeel over de door buiten- landsche onbescheidenheid gepubliceerde geheime verdragen tusschen Oostenrijk- Hongarije en Rusland moet aan de ge schiedenis worden overgelaten, op hun echtheid valt echter niet af te dingen. Oostenrijk-Hongarlje, dat pas kort ge leden het bewijs heeft gegeven van zijn vredelievende gezindheid en het met Oostenrijk solidaire Duitschland zullen zich, daarvan is de minister overtuigd, verklaren ten gunste van een oplossing van het geschil, die aan den algemeenen vrede ten goede zal komen. De onafhankelijk- verklaring van Bulgarije heeft, zoo ver klaarde de minister, buitengewonen indruk gemaakt. Bulgarije heeft weliswaar ge handeld in strijd met de dringende raad gevingen van Rusland, maar Rusland kan toch niet nalaten sympathie te blijven koesteren voor dit land. Of aan Servië en Montenegro verder steun zal worden ver leend, zal direct afhangen van het verder optreden dier staten. De minister sprak de hoop uit, dat zijn uiteenzettingen voor binnen- en buitenland duidelijk zullen zijn en verklaarde ten slotte nog met nadruk, dat Rusland streeft naar een wettelijke, vredelievende oplossing van de genoemde kwestie, overeenkomstig de nationale waardigheid van Rusland. De linkerzijde juichte de rede toe, de rechterzijde siste. In de avondzitting van Vrijdag nam de doema de volgende motie aan; „De doema, gehoord de rede van den minister, haar warme sympathie uit sprekende voor de aan Rusland verwante Slavische volken en staten en in de vaste hoop dat de regeering alles in het werk zal stellen tot vervulling van billijke eischen met alle vreedzame middelen, gaat over tot de orde van den dag". De uiterste rechterzijde en de arbeiders groep stemden tegen de motie. De rede van Iswolski heeft de Fransche en de Engeische pers over het geheel be vredigd, heeft in Turkije groote geestdrift gewekt, doch in Rusland zelf vele kringen onvoldaan gelaten. DENEMARKEN. De heerChristensen, een Kopenhagensche reeder, heeft één van zijn schepen, dat wegens slapte in zaken uit de vaart is genomen, ingericht tot een toevlucht voor dakloozen. Eiken avond wordt aan boord nachtverblijf verschaft aan honderd be- hoeftigen, die een goed avondmaal, en na de nachtrust een behoorlijk ontbijt krijgen. EN6ELAND. Londen, 29 Dec. Een vreeselijke sneeuw storm heeft in Engeland gewoed, erger dan men er sedert 1881 heeft bijgewoond. Het telegrafisch verkeer werd gestoord, treinen moesten blijven staan. De handel te Londen stond stil. Een groot aantal personen kwam van koude om. Zaterdagmiddag zijn 5 mijnwerkers uit de Hebburn-mijn bij New-Castle naar boven gebracht, nadat zij, tengevolge van een aardstorting, 50 uur als levend be- gravenen in de mijn hadden doorgebracht. De redding dezer mannen werd natuurlijk door de talrijke menigte, die in bange verwachting om de mijn geschaard stond, met daverend gejuich begroet. ritAMKfftIJK. In den omtrek van Montpellier zijn op nieuw overstroomingen voorgekomen. De Herault heeft de geheele vlakte van Agde overstroomd. Ook de zijrivier Thonge is buiten haar oevers getreden en heeft het dorp Florenzac onder water gezet. Op verscheidene plaatsen zijn hulzen ingestort, maar menschenlevens zijn niet te betreuren. De postbode van Saint- Thibery werd, op weg naar het station, door het water, dat een dijk had door gebroken, overvallen, maar hij kon nog met levensgevaar gered worden. Als gevolg van het medische rapport der doctoren, belast met een onderzoek naar de verstandelijke vermogens der beruchte kindermoordenares, is Jeanne Weber ontslagen van rechtsvervolging. Zij wordt in een krankzinnigengesticht ge plaatst. DUITSCHLAND. In den Eersten Kerstnacht is te Mainz een o ntzettenden viervoudigen moord gepleegd, door een jongen man op zijn vader en drie zusters. Er is geen twijfel, aan, of deze gruwelijke daad is gepleegd in een plotseling opgekomen aanval van waanzin. De vermoorde vader was groothandelaar in wijnen, Nikola Racke, had 12 kinderen. Een 22-jarige zoon, Joseph, de dader, is student in de astronomie en bracht zijn Kerstvacantie thuis door; een zoon van 25 jaar, drie zusters van 23, 21 en 15 jaar, en twee knapen van 9 en 10 jaar vormden de huishouding. Allen waren nog op Eersten Kerstavond vroolijk bij elkaar geweest, en hadden tot middernacht ge musiceerd. Toen den volgenden morgen de twee jongens als echte bengels hun vader, met geklepper van keteldeksels wilden wakker maken, maar bemerkten, dat er niets bewoog in de slaapkamer, traden zij binnen en vonden tot hun vreeselijken schrik er de drie meisjes met ingeslagen schedels en afschuwelijk toe getakeld in haar blbed op den grond liggen. Op hun hulpgeroep kwam de oudste zoon toeijlen, zag, wat ontzettends was geschied, en telefoneerde om de politie. Aan roofmoord viel niet te denken, daar er niets van waarde werd vermist, maar na aankomst der politie werd eerst de afwezigheid van den student opgemerkt. Hij lag in bed, opende echter na 't kloppen der beambten dadelijk de deur, en zeide, toen hij hen zag, kalm: „Ik weet wat u komt doen; geeft u verder geen moeite ik was hetOp de vraag, waarom hij dan deze ontzettende daad had bedreven, gaf hij geen antwoord en hij heeft ook naderhand niets meer losgelaten. Het is vastgesteld, dat aile familieleden op Eersten Kerstdag samen naar de kerk zijn gegaan, maar dat de student dien dag alleen aan het graf van zijn moeder heeft vertoefd. Nadat allen om 12 uur naar bed waren gegaan, stond Joseph weer op, schroefde het zware mes los van een broodsnijmachine, bond dat aan den los- gemaakten loop van een oud geweer, stak een revolver in zijn zak, en begaf zich daarop naar de slaapkamer van zijn vader, dien hij met een hevigen houw den schedel kloofde, zoodat de dood onmiddellijk intrad. In een kamer daarnaast sliep één der zusters alleen; zij was met een Berlijnschen dokter verloofd, en zou met Paschen trouwen; ook haar trof de doodelijke houw in den slaap. In een ander zijvertrek sliepen de beide andere zusters samen. Deze moeten van de schrikkelijke voor vallen iets hebben gehoord, want volgens de lijkschouwing moeten zij zich hebben verweerd, daar zij, behalve de vreeselijke wonden met het mes, ook nog schotwonden vertoonen. De geheele slachting moet betrekkelijk vlug en ook tamelijk stil in haar werk zijn gegaan, daar door de anderen niets is gehoord. Daar ieder ander motief volgens de laatste lezingen ontbreekt, moet worden aangenomen, dat de daad in een aanval van waanzin is gepleegd. De houding van den dader na den afschuwelijken moord, vooral zijn kalm naar bed gaan, en zijn latere spaarzame uitlatingen wflzen hierop. In de familie van de moeder is een geval van krankzinnigheid voorgekomen. De misdaad baarde te Mainz des te meer opzien en ontzetting, daar de familie Racke tot de eerste Katholieke kringen der stad behoort. Nicola Racke was tot 1880 Rijks dagafgevaardigde voor Mainz en langen tijd raadslid, maar moest zich wegens toenemende doofheid in het particuliere leven terugtrekken; hij had juist den ouderdom van 62 jaar bereikt. BELBIË. Een zonderlinge zaak wordt uit de ge meente Sf.-Amands (bij Antwerpen) gemeld. Het kind van schipper De Reen jongetje van 13 jaar, had bezoek gehad van een kameraadje, dat Dinsdag was komen spelen en vervolgens mee aan boord was blijven slapen. Woensdagmorgen vond men beide kin deren zonder teeken van leven op den vloer liggen. Een dadelijk geroepen genees heer slaagde er In den kleinen kameraad tot het bewustzijn terug te roepen, maar het schipperskind stierf zonder nog een woord te hebben kunnen spreken. Men meende eerst, met een dubbel geval van verstikking te doen te hebben, doch men moest weldra dit vermoeden laten varen en de lijkschouwing zal de oorzaak van dien zonderlingen dood moeten doen kennen. Het overlevende kind heeft niet de minste inlichtingen kunnen geven. Te Namen is een vrouw, die aan de waschkuip stond, door een duizeling over vallen, voorover gestuikt en in het zeepsop verdronken, terwijl haar voeten nog op den grond stonden. NEDERLAND. Leeuwarden, 28 Dec. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een bloemist, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van bloemen, palmgroen en andere planten, op de graven der algemeene begraafplaats alhier geplant. Apeldoorn, 29 Dec. Alhier is verleden week een zending bokken en geiten uit Hongarije aangekomen, waarvan ver- scheidenen met bizonder groote horens. Des nachts zijn deze dieren naar Het Loo overgebracht en vervolgens in de Soerensche bosschen (in de omgeving van het landhuis) losgelaten. Zutfeo, 28 Dec. Een reiziger liet in de 2e klas-wachtkamer van het station alhier Duitsch geld wisselen voor f 100 Nederlandsch geld. De vrouw, die daar mee bela9t werd, vroeg bij haar terug komst: „Voor wie is dat geld?" Waarop een 47-jarlg man, die daar geen recht op had, maar er blijkbaar wel belust op was, zei: „Voor mij". De vrouw gaf de f 100 aan den man, die er haastig mee van door ging. En nu doet de rechthebbende alle moeite zijn eigendom terug te krijgen, waartoe hij de hulp der politie heeft ingeroepen. Haarlem, 28 Dec. Een veertienjarig meisje in de Frankestraat alhier vond op straat een pakje, gewikkeld in een stuk courantenpapier. Bij het nazien daarvan ontdekte hare moeder, dat het pakje een waarde van f 2000 aan bankpapier bevatte. Terstond gaf zij daarvan kennis aan de politie, en weldra bleek, dat dit bedrag dienzelfden morgen door een oud vrouwtje was verloren. In hare vreugde over den zoo spoedig teruggevonden schat gaf het vrouwtje aan het kind als belooning een bedrag van f 60. Amsterdam, 29 Dec. Van één der wagens van de Electrische Spoor, die vol passagiers was en voorbij Sioterdijk in de richting Amsterdam reed, werd gisteren de wagenbestuurder plotseling zóó onwel, dat hij in elkaar zakte en niet bij machte was geheel te remmen. Wei deed de man, die waarschijnlijk door de koude bevangen was, daartoe een poging. Door dezen ruk aan de rem bemerkte de conducteur dat er iets haperde. Hij iiep naar voren en zag daar tot zijn ontsteltenis den wagenvoerder in een flauwte. De conducteur was er één van de weinigen van het conducteursper- soneel der E. S. M., die nog niet met het wagenbesturen op de hoogte is. De man had toch tegenwoordigheid van geest genoeg om handelend op te treden. Hij klom op den wagen en trok den beugel naar omlaag, waardoor de vaart langzaam verminderde en de wagen eindelijk bij de De Clercqstraat stond. Een groot ongeluk zou er gebeurd zijn als deze maar door gehold was. Na eerst een eindweegs door een tram der gemeente op sleeptouw genomen te zijn, werd vervolgens door een anderen wagen der E. S. M. de Haar- lemsche tram naar het Spui getransporteerd. 's-Graveohage, 29 Dec. Bij het debat over de politle-quaestie bij de behande ling der gemeente-begrooting beloofde de burgemeester den heer Treub de uitkomsten van het vanwege den Minister van Justitie ingestelde onderzoek aan den Raad over te leggen, indien dit door den Minister zou worden toegestaan. Naar Het Vad. verneemt, moet de Minis ter ongenegen zijn gebleken aan dezen wensch te voldoen. r- Dr. Kuyper bericht in de Standaard aan de kiesvereenigingen, dat hij aan de aanvragen om in dezen winter op te treden niet kan voldoen; mocht hl) later tijd vinden om enkele spreekbeurten waar te nemen, zoo zal hij zelf daartoe 't initiatief nemen. Rotterdam, 28 Dec. Juffrouw G. K., een logementhoudster uit de Ammanstraat, heeft zich bij de politie beklaagd, dat zij het slachtoffer is geworden van de listige kunstgrepen van den Italiaan H. M., een artist. De man heeft haar een 10 dollar biljet van de voormalige Geconfereerde Staten van Amerika als gangbaar in be taling gegeven en zij heeft er hem vijf en twintig Hollandsche guldens voor neder- geteld, om later, toen de Italiaan al ver trokken was, tot de ervaring te komen, dat het dollarbiljet geen duit waard is. De vreemdeling was in het bezit van meer van deze biljetten. Ten huize van den agent van politie J. M. van V., vatte gisterennamiddag de kleeding vlam van diens 6-jarig dochtertje, dat te dicht bij een brandende kachel stond. Het kind liep in haar angst naar het raam, waardoor het vuur zich ook aan de raamgordijnen mededeelde. Op haar hulpgeroep snelden vader en moeder, die beiden thuis waren, toe, doofden de brandende kleeding van hun dochtertje en het begin van brand in de kamer ontstaan. Het kind, dat ernstige, maar geen levens gevaarlijke brandwonden aan het onderlijf kreeg, is naar het Ziekenhuis gebracht. De agent en zijn vrouw kregen brand wonden aan de handen. Aan het Maas-station alhier had de rangeerder A. B., die op een in beweging zijnden personentrein wilde springen, het ongeluk uit te glijden en onder den trein te geraken. Gelukkig had hij He tefeen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1